Jump to content

Dinsiz sistemde laiklik

Recommended Posts

seninle bir ilgisi yok, o yüzden mesajını alıntılamadım. milliyetçilikle alakası var. türk milleti hakkında söylediklerime katılmayan birine öyle bir mesajı yönlendirmem abes olurdu. ben senin ne düşündüğünü bilmiyorum bu halka dair.

ben kendimi milliyetçi olarak tanımlasaydım, sebzeden hiç hoşlanmadığım halde vejetaryen olmak zorunda kalmış gibi hissederdim örneğin.

Anketten sözedip onun üstüne yazınca bana yazdın sandım, pardon.

Ama ben yine de milliyetçi olmakla ilgisini kuramadım. Açıklamana rağmen. Milliyetçilik algımız farklı olduğundandır belki, bilemiyorum.

Sitelerde Paylaş
Laiklik yanlısı şeriat istemeyen akp'liler olsa bile, önlerine gelen karma bir referandumda akp'nin arzuladığı herşeyi yerine getirecekleri belli olduğuna göre, %13 şeriatçı oranını hiçbir önemi yok... Akp'yi her koşulda destekleyen %50 seçmen kitlesi var, esas olan bu kitle. Malta erigi'nin dediği gibi, %47'si kaypak bunların ama akp'nin tarafı olma koşulunda kaypakların, laikliği seçmeleri olası değil. Chp nasıl ürktü gördük, dokunulmazlıklar konusunda. (Dokunulmazlık teklifine evet diyeceğiz). Dokunulmazlık kaldırma yasası mecliste evet oyu ile kalkmasaydı, refenduma gidilip başka yasa ekleri ile beraber, örneğin başkanlık sistemi vs, karma haldeki bir referandumun yolu açılacaktı. Karma referandumun %50 akp'den yana hazır oyu var bugün. Önceki referandumda gördük bunu, Chp oradan referans aldı zaten.

Sitelerde Paylaş

Ergenekon'a inanmadılar, sadece sessiz kaldılar. zaten benim bahsettiğim de bu. çünkü inanmamaları veya sessizce onaylamamaları sonuca etki etmiyor. kaypaklar ve muktedir kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın boyun eğiyorlar. bugün coşan osmanlı torunları, 28 şubat döneminde kuyruğunu kıstırmış bir köşede oturuyordu. Menderes'i hilafet hayalleri kurabilecek kadar gazlayan büyük Türk milleti, Menderes'i sallandırdıklarında bir vitrin camı bile kırmadı.

Sitelerde Paylaş

Tamamen dinsizlerden oluşan bir toplum ütopyadır. O yüzden tamamen dinsizlerden oluşan bir toplum olsa laikliğe gerek kalır mısorusu havada kalır. Böyle bir durum ne vardır, ne de oluşur. Bir toplumda tek bir kişi bile dine inanıyorsa, şu bir kişiyi de çıkarıverelim vatandaşlıktan da şu iş tamam olsun diyemezsiniz. Bir kişinin insan haklarını çiğnemekle bir grubun insan haklarını çiğnemek arasında fark yoktur. İkisinde de insan haklarını çiğnemiş olursunuz.

Üstelik o bir kişiyi attınız dışarı, fakat ertesi gün biri çıktı "ya ben düşündüm de..." dedi... Ağzına hemen bant mı yapıştıracaksınız! Olmayacak ütopyalarla uğraşmamak lazım.

Sitelerde Paylaş

Ergenekon'a inanmadılar, sadece sessiz kaldılar. zaten benim bahsettiğim de bu. çünkü inanmamaları veya sessizce onaylamamaları sonuca etki etmiyor. kaypaklar ve muktedir kim olursa olsun, ne yaparsa yapsın boyun eğiyorlar.

bugün coşan osmanlı torunları, 28 şubat döneminde kuyruğunu kıstırmış bir köşede oturuyordu.

Menderes'i hilafet hayalleri kurabilecek kadar gazlayan büyük Türk milleti, Menderes'i sallandırdıklarında bir vitrin camı bile kırmadı.

katılıyorum...aynen..

Sitelerde Paylaş

halkın ne düşündüğünün bir önemi yok.

çünkü sağ görüşlü kitleler her zaman iktidar uygulamalarını benimserler. çünkü devlet despotizminden korkarlar.

sağ seçmenler birkaç yıl önce yücelttikleri kenan evren'e şu anda küfür ediyorlar.

müslümanlar için birkaç yıl önce fetö kahramandı. şimdi hain, terörist ve darbeci oldu.

kürtler birkaç yıl önce kardeşti.. barış süreci vardı.. şimdi savaş var.

türkiye'de orduya güven bir ara yüzde 90'dı.

ama sağ görüşlü halkın çoğu ergenekon operasyonlarına karşı çıkmadı. hatta oluşan medya yalanlarına inandı.

ayrıca sorulan sorular da önemli.

laik bir ülkede islami ağırlıklı bir din dersi olmalı mı.

ahlak dersi din dersiyle birlikte mi olmalı.

ezan türkçe okunmalı mı

laik ülkede devlet islam'a müdahale etmeli mi. vb.

sağcılar için her zaman başlıca bir iki önemli parti olur. bunlar devleti temsil eder.

kriz dönemlerinde ve darbe sonrasında en az iki büyük parti olur.

sol koalisyonlar sonrası ise sağcı bir tek parti iktidarı olur.

sağcılar için hayat devlet parti(ler)ine teslim olmaktır.

seçim bir formalitedir. halk niçin oy verdiğini bile bilmez. zaten fazla seçenekleri de yoktur.

bu adam müslüman.. bu büyük adam.. denmesi yeterlidir.

yani her türlü yönlendirilmeye açıktırlar.

Bunların hiçbiri "laiklik kalsın, bir şey olmaz" demek için yeter sebepler değil. Saydığın sebepler sağcı, muhafazakar veya dindar bir partiye oy verebilmek için geçerlidir, evet ama laiklik kalksın demek için yeterli değildir.

Laikliği kaldırmak hiç öyle kolay iş değil, buna cesaret bile edemezler. Meclise başkanlık eden gericiyi konuşturup nabız yokladılar ve Tayyip çıkıp "Laklik kalkmayacak" demek zorunda kaldı.

Çok hafife alıyorsunuz...

Tayyip'in Kemalizm dinsizliğini yıkmak için ettiği yemin var. Laiklikle Müslümanlık ters mıknatıslanma yapar diyen adam bu. Bütün amacının laikliği yıkmak vb olduğu herkesçe aşikar ancak o bunu daima sakladı. Bugün hala saklıyor ve korkuyorsa bu korkusunda haksız değildir.

Sitelerde Paylaş

Tayyoş eskiden laikliģe karşıydı; şu an laik muslimdir kendisi.Çok değişken ve yavşaktır biraz...Laikliği kaldırmaya hiçkimse cesaret edemez,sadece içinde saklar.

hiç belli olmaz. 15 sene önce bugün olanları hayal bile edemezdik. hala da inanmakta zorlanıyorum doğrusu. ülkenin bütün havası değişti.
Sitelerde Paylaş

Bunların hiçbiri "laiklik kalsın, bir şey olmaz" demek için yeter sebepler değil. Saydığın sebepler sağcı, muhafazakar veya dindar bir partiye oy verebilmek için geçerlidir, evet ama laiklik kalksın demek için yeterli değildir.

Laikliği kaldırmak hiç öyle kolay iş değil, buna cesaret bile edemezler. Meclise başkanlık eden gericiyi konuşturup nabız yokladılar ve Tayyip çıkıp "Laklik kalkmayacak" demek zorunda kaldı.

Çok hafife alıyorsunuz...

Tayyip'in Kemalizm dinsizliğini yıkmak için ettiği yemin var. Laiklikle Müslümanlık ters mıknatıslanma yapar diyen adam bu. Bütün amacının laikliği yıkmak vb olduğu herkesçe aşikar ancak o bunu daima sakladı. Bugün hala saklıyor ve korkuyorsa bu korkusunda haksız değildir.

erdoğan'ın birbirine zıt konuşmalarına alıştık.

adamın bir dediği bir dediğini tutmuyor.

erdoğan meşhur "iki ileri bir geri yöntemi"ni uyguluyor.

laiklik kalacak veya kalmayacak diyorsa bundandır.

bundan sonraki hamlesi ise iki adım ileri olacak. yani islami bir anayasa.

laiklik kalacaksa bile onu piç edecek her türlü maddeyi anayasaya koyacaktır.

bu durumda anayasada laiklik ilkesi hiç olmasa daha iyi.

bir de erdoğan sıkıştığında referandum istiyor. çünkü halk hep evet diyor.

çok berbat bir ülkedeyiz. halkın hiçbir şeyden haberi yok.

türkiye laik olmalı diyen sağ seçmen erdoğan'ın laikliği piç eden uygulamalarını destekliyor.

tarihinde bosyinebos tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

son birkaç senedir Atatürk'e karşı saldırılarını artırmaları bile aslında bir işaret. Atatürk sevgisi ne kadar azalırsa, laiklik o kadar kolay kalkar.

mustafa Kemal gibi bir adam resmen boşa gitti bu memlekette. Selanik'te hristiyan bir çocuk olarak doğsaydı, Yunanistan belki bugün süper güç olmuştu. bu halkla anca bu kadar oluyor...

tarihinde malta erigi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

erdoğan'ın birbirine zıt konuşmalarına alıştık.

adamın bir dediği bir dediğini tutmuyor.

erdoğan meşhur "iki ileri bir geri yöntemi"ni uyguluyor.

laiklik kalacak veya kalmayacak diyorsa bundandır.

bundan sonraki hamlesi ise iki adım ileri olacak. yani islami bir anayasa.

laiklik kalacaksa bile onu piç edecek her türlü maddeyi anayasaya koyacaktır.

bu durumda anayasada laiklik ilkesi hiç olmasa daha iyi.

bir de erdoğan sıkıştığında referandum istiyor. çünkü halk hep evet diyor.

çok berbat bir ülkedeyiz. halkın hiçbir şeyden haberi yok.

türkiye laik olmalı diyen sağ seçmen erdoğan'ın laikliği piç eden uygulamalarını destekliyor.

Laiklik anayasadan kaldırılmalı diyorsun. Neye dayanarak? Hicbir açıklaman yeterli değil. Laiklik olmasın diyen biri; sekülerliğe zıttır.Mantık?
Sitelerde Paylaş

laiklik şuanda var mı ülkede emin değilim. resmi olarak var ama gençliğimde laikliğe aykırı diye bilinen herşey şuanda serbest.

tr de laiklik yok....

götün yiyiyorsa ramazanda git cuma günü öğle vakti herhangi bir yerde camide eline yarım ekmek döner + ayran al.......ye ? !!! sonuca göre laiklik var mı - yok mu ? görürsün !! ???

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Laiklik anayasadan kaldırılmalı diyorsun. Neye dayanarak? Hicbir açıklaman yeterli değil. Laiklik olmasın diyen biri; sekülerliğe zıttır.Mantık?

doğru düzgün bir tanımı bile olmayan,

ve de şu anda çoktan şeriatçılar tarafından ele geçirilmiş kurumlar eliyle bir devlet islamı kuran laikliğin anayasadan çıkması iyidir.

ama yerine ne konacaktır.

islami bir dayatma mı... yoksa din ve vicdan özgürlüğü mü?

ayrıca..müslüman olsun veya olmasın..gericiliğe karşı olmak herkesin ve de devletin ortak bir amacı olmalıdır.

ama akp'de bunu göremiyorum ne yazık ki.

ilk günden beri ellerindeki acendayı uygulayıp duruyor adamlar.

Sitelerde Paylaş

Türkiye'de elbette laiklik sürekli aşındırılıyor ama halen yok olmadı. Şimdi bazı şeyler ya vardır ya yoktur, iki şıkkın arası olmaz şeklinde değerlendirilmez. Zayıf, yetersiz, sakat, eksik, yanlış uygulanıyor diye derecelendirilebilir.

Tabii ki gerçek o ki laiklik aşır derecede yıpratıldı ve çok aşındırıldı.

Bu bir testtir. Hayat evrimdir, evrim değişim ve seleksiyondur. Zor koşullardan geçmeden hiç bir şey evrimleşemez. Son derece doğal. Biz yatalım yatalım, laiklik kendiliğinden gelişsin, yayılsın, kuvvetlensin. Yok öyle bir şey. Boşluk bıraktığın anda birileri, bir şeyler boşluğa sızar. Doğa boşluk sevmez. Hemen doldurma eğilimindedir. İşler böyle yürüyor. Yatarak kendiliğinden bir şey olmaz.

Ordu kaya gibi, hiç bir güç orduyu aşıp laikliğe zarar veremez dendi. Ordu alavere dalavere, sahtecilik, alçaklık, işbirlikçilik, ihanet, içten çökertme, sızma, her türlü dolap çevrilerek aşıldı. Aşılmaz diye sırtını dağa dayamış gibi güvenmenin aptallık olduğu anlaşıldı. İşler böyle yürür. Dağ bile patlar, sırtını dayayıp hiç bir şeycik olmaz demeye gelmez. Örnek, Pompei.

Doğa böyle çalışıyor. Laikler gericilik ve yobazlığın hortladığını görüp hemen vaziyet almalılar. Çanlar bizim için çalıyor. Alarm zilleri...

Sitelerde Paylaş

Gerçek dışı suçlamalarla Kemalizm - Atatürkçülük müslümanlar tarafından eleştirilirken, dünkü kongrede müslümanlar, Erdoğan'ın mesajı salonda okunurken herkes put gibi ayaktaydı, güya herkes hoşnut. Binali tek adaydı kongrede ve seçildi haliyle, güya demokrasi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...