Jump to content

Ölümden sonra hayat fikrinden uzaklaşmak ve sonuçları

Recommended Posts

Ateist olmayan bir dinsiz olarak her zaman ölüm sonrasına olan inancım güçlüydü. Yani ne bileyim, burada bitmemeliydi, birşeyler olmalıydı. Artık bu fikre çok güvenmiyorum. Ha varsa işin bonusu olur. Ama ben sadece var olduğum için teşekkür ediyorum ve fazlasını istemeyi aç gözlülük olarak görüyorum. Ben doğmadan once benim için bir sorun yoktu, öldükten sonar da neden olsun? Yok oluşun korkulacak hiç bir tarafı yokmuş. Yok oluş da hayat kadar tatlı bence (yanlış anlaşılmasın hayatımı seviyorum). Yok olma korkusu insanların başına çok dert açıyor. Hem kendilerine hem başkalarına sorun oluyorlar. İnanmayanları tehdit olarak görüyorlar çünkü onların haklı olmasından korkuyorlar. Biraz dağınık oldu ama bildiğiniz şeyler zaten... Benim merak ettiğim ölüm sonrasına olan inancı biten insanlar ne hissediyor acaba? Ben bir özgürlük hali hissediyorum mesela..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 44
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dinsel anlamda değil ama biyoljik anlamda var olmaya öldükten sonra da devam edeceğiz. Doğanın çevrimi içinde yeniden başka canlara can vereceğiz, beden olacağız. Ölüm yoktur. Doğum birleşme ölüm de bu birleşmenin çözülmesidir sadece. Ha bir de dünyada bir eser bırakanlar, iyilikler yapanlar yaşamaya devam edecekler; en azından adları urutuluncaya kadar...

Sitelerde Paylaş

Ölüm ve sonrasında gelen yok oluşu dert etmeyi bırakalı çok oldu. Yıldız tozuyuz, bugün böyleyiz, yarın başka bir şey.

Dert ettiğim şey çocuklarım büyümeden ölürsem onlara ne olacağı. Ekonomik açıdan mümkün olduğunca bu derdi ortadan kaldırmış olsamda, babasız büyümek çocukları ciddi derecede etkileyecek bir şey.

Sitelerde Paylaş

Madem sonumuz yokluk bu varlık niye...

Baskı altında yaşadığın için, yaşamın tadını çıkaramıyorsun.

Bu soru iletişinden, Müslüman olduğun anlaşılıyor. Çünkü bu soru, sâdece ve sâdece Müslümanlar'dan geliyor.

Dogmaların getirdiği tipik bunalım!

Sitelerde Paylaş

Baskı altında yaşadığın için, yaşamın tadını çıkaramıyorsun.

Bu soru iletişinden, Müslüman olduğun anlaşılıyor. Çünkü bu soru, sâdece ve sâdece Müslümanlar'dan geliyor.

Dogmaların getirdiği tipik bunalım!

Yaşamın tadı demek ha?

Nereye kadar?

Yaşlanıncaya kadar mı?

Yaşlanan bir insan ''ben yeterince hayattan tad aldım artık yeter'' mı diyor yoksa hayata yine sıkı sıkı sarılıyor mu?

Koltuğunun altında onlarca ilaç olan torbalar neden?

Baskı altında olan sizin ''beyinleriniz'' olmasın mı?

Uyuşturulmuş bir beyin?

Sorgulayamayan, muhakeme edemeyen,gerceğe gözünü kapatan- kör olan- bir beyin...(Buna beyin mi demek gerek bilemiyorum)

Anne-çocuk ilişkisi geliyor aklıma...

O ne sıkı bağlılık...

Bu nasıl bir duygusallık...

Ama sonu ''yokluk''...

Bu nasıl bir ''aptallık''...

Zevkler ve karşılıklar geliyor aklıma...

Göz ve renkler...

O ne muteşem gün doğumu...

Burun ve kokular...

O ne iç acıcı bir bahar kokusu...

Dil ve tadlar...

Bu ne doyumsuz bir lezzet...

Kulak ve sesler...

Bu ruhu okşayan müziklere bak...

Ama sonu yokluk...

Al sana hepsi oldu ''çöplük''

Bu nasıl bir ''saçmalık''

Bu kadar ANLAMLI bir hayat ancak bu kadar ANLAMSIZLAŞTIRILIRDI...

Gel de bunalma :D

Sitelerde Paylaş

dottore,

Bir seyin sonradan yok olacak olmasi su anki degerini/kiymetini azaltmaz ki.

Bir şeyin sonradan yok olması o şeyi gayet anlamsız kılar...

Hayatta bir ''AMAÇ'' ve ''ANLAM'' yoksa o zaman kaos haline döner...

tarihinde dottore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Yaşamın tadı demek ha?

Nereye kadar?

Yaşlanıncaya kadar mı?

Yaşlanan bir insan ''ben yeterince hayattan tad aldım artık yeter'' mı diyor

Ta kendisi! İletinin gerisi boşunaydı.

Evrimi kavrayabilmen yeterlidir.

Ayrıca yukardaki "osteonekroz" ile ilgili iletimi bir daha gözden geçir.

Anlam? Ben Turan Dursun diye birinden haberdarım. Mustafa Kemal'den de haberdarım. Einstein'dan da habedarım. Ve daha nicelerinden!

İşte hayatın anlamı budur!

Sitelerde Paylaş

Ta kendisi! İletinin gerisi boşunaydı.

Evrimi kavrayabilmen yeterlidir.

Ayrıca yukardaki "osteonekroz" ile ilgili iletimi bir daha gözden geçir.

Anlam? Ben Turan Dursun diye birinden haberdarım. Mustafa Kemal'den de haberdarım. Einstein'dan da habedarım. Ve daha nicelerinden!

İşte hayatın anlamı budur!

İletimi kesip yorum yapma...

''gerisi boş'' dediğin kısmın neden ''boş'' olduğunu göster bakalım..

''anı yaşa'', ''gençlik bi kere yaşanır tadını çıkar'' demek kafayı kuma gömmek demektir...

Beyin ''anı'' da ''geçmişi'' de ''geleceği'' de sorgular...

Tabi hayatın tadını çıkarmak adına beyni ekarte etmediğiniz müddetçe...

Bir ay sonra mutlaka ölecek olacağını bilen biri neden hayattan zevk alamaz hale gelir bana bunun cevabını ver...

O adama ''anı yaşa'' , ''yaşamın tadını çıkar'' demenın ne gibi bir faydası olur...

tarihinde dottore tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Niye anlamsiz kilsin? Bir sey sonradan yok olacak, oysa simdi var. Ben gelecekte yasamadigima gore o seyin simdi anlamli olmasi onemli. Gelecekte bir gun hicbir annenin kalmayacak olmasi bir annenin cocuguna olan sevgisinde bir degismeye yol acmaz ki.

Hedef üniversite sınavına girmek diyen biri için ders çalışmak anlamlıdır...

Ama ortada bir sınav yoksa ders çalışmak aptalcadır...

Bu kadar anlamlı hayatın gayet anlamsız bir şekilde ''yok'' olması da aynen bunun gibidir...

O zaman bu hayatta ki tüm anlamlar ''saçmalık'' haline gelir...

Para kazanmak için vakitleri harcamak, o para ile çocuğuna gelecek kurmak vs vs hepsi anlamsızlaşır..

Hayat bunca anlamına rağmen kaosa döner...

Sitelerde Paylaş

Bu kadar anlamlı hayatın gayet anlamsız bir şekilde ''yok'' olması da aynen bunun gibidir...

Para kazanmak için vakitleri harcamak, o para ile çocuğuna gelecek kurmak vs vs hepsi anlamsızlaşır..

Dinlerin vaat ettiği elinde şarap kadehi sonsuza kadar hurilerle alem yapmak veya sonsuza kadar yanmak çok anlamlı kılıyor sanki.

Demek şu hayatın tek anlamı, bir tanrının sonsuza kadar bazı insanları yakması ve bazılarına da huri temin etmekle ilgili.

Bir de şu var, dinlere göre tanrı kıyametten sonra bazı insanların hizmetine giriyor, artık onun tek işlevi kalıyor, bu cennetteki insanların isteklerini yerine getirmek.

Sitelerde Paylaş

Yanlis mantik.

Sinav yoksa ders calismak anlamsiz degil. Onemli olan surecten keyif almak. Esas para icin ise giden, sadece not icin calisan, kendine baksin diye cocuk yetistiren insanlar bu hayatta yeterli tatmini alamaz. Onemli olan surecten keyif alabilmektir. Ben hayatimi surecten keyif almaya calisarak yasiyorum. O yuzden her seyin bir sonu olmasi beni hic korkutmuyor. Aksine su an yasadigim hayati daha kiymetlendiriyor.

Sitelerde Paylaş

Seni neden sevdim, biliyor musun? Sende İslâmı görüyorum. Gözünün önünü göremeyen biçâreleri, sende görüyorum.

İletinin aşağıdaki bölümüne dikkat et.

''anı yaşa'', ''gençlik bi kere yaşanır tadını çıkar'' demek kafayı kuma gömmek demektir...

Beyin ''anı'' da ''geçmişi'' de ''geleceği'' de sorgular....

"Gençlik" görecelidir. Ayrıca "gençlik", sonsuzdur.

Ne mi demek istiyorum?

Her yaşın kendine özgü güzellikleri var.Hiç-bir yaş oranı, diğerleriyle kıyaslanamaz.

Bir yaşındaki bir çocuk nasıl kendi yaşını tadıyorsa, 80 yaşındaki bir insan da, yaşının getirilerini aynı zevkle tadıyor.

Ve birey, zamanı gelince, bilincinin "yorulduğunu" hisseder. Ve ebediyet(sizliğ)e göç etmek ister. Hem de büyük bir huzurla ve büyük bir mutlulukla.

Sana bir sır veeceğim. İstatistiksel olarak en fazla 2 yıl daha yaşayabilirim. Ama tıp epeyce yol kathetti. Buna gör, en fazla 10 yılım kaldı.

Bir Müslüman olsaydım, kahrımdan, evvelinden geberirdim. Ama ben mutsuz değiim. Bu dünyaya gelişim ne kadar doğal(dışı) ise, "sonlanmam" da aynı şekilde doğaldır.

Sitelerde Paylaş

Yanlis mantik.

Sinav yoksa ders calismak anlamsiz degil. Onemli olan surecten keyif almak. Esas para icin ise giden, sadece not icin calisan, kendine baksin diye cocuk yetistiren insanlar bu hayatta yeterli tatmini alamaz. Onemli olan surecten keyif alabilmektir. Ben hayatimi surecten keyif almaya calisarak yasiyorum. O yuzden her seyin bir sonu olmasi beni hic korkutmuyor. Aksine su an yasadigim hayati daha kiymetlendiriyor.

Teşbihte hata yapıyorsun...

Sen niçin keyif almayı seçiyorsun?

Çünkü duyguların var ve onları karşılıkları var...

Pekiala bu duygular ve karşılıkları niçin var?

(ateistler neden düşünmeye yarıdan başlarlar anlamış değilim)

Anı yaşamakmış....

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...