Jump to content

Kıyametten Sonra Allah'ın İşlevi

Recommended Posts

İntihar nedir, insanın kendi canlılık faaliyetlerine son verme eylemidir, ölüm dediğimiz diğer hâle geçişidir. Tanrı bizim gibi canlılık faaliyeti olan dolayısıyla ölme hâlini yaşayacak bir varlık mıdır?

Başka bir şekilde düşünelim, örneğin evren Tanrı'nın kendisi olsun, evren için intihar edecek kadar gücü var mıdır,sorusu ne kadar mantıklı veya anlamlı?Evren insandan daha güçlü ama intihar etmeye gücü yeter mi, sorusu evren için anlamsız.

Allah'ın gücüyle ilgili paradoks bir soru olan ''Allah kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi?'' sorusu vardı bir de.

Bu soruda da önermede kullandığımız güç ve gücün neye yettiği mantığı içinde yaşadığımız evrenin mantığıyla sınırlı.Çünkü evrenimizde herhangi bir güç ancak kendi kadar iş yapabiliyor.Bir kamyon 30 ton ağırlık taşıyabiliyorsa 50 ton ağırlığa gücü yetmez, örneğin.Bakın burada güç de sınırlı gücün yaptığı iş de ve ölçülebiliyor, karşılaştırılabiliyor.

Şimdi kamyon örneğinden hareket edersek kamyonun sonsuz gücü olsun, bu kamyonun taşıyamayacağı kadar bir ağırlıktan söz edilebilir mi?Yani sonsuz güçte bir kamyonun taşıyamayacağı bir yük var mıdır sorusu, anlamsız hâle geliyor.Çünkü güce sınır koyup ondan sonra bu soruyu sormamız gerekiyor.

Sonsuz güçte bir varlığın sonsuz gücünü aşmaya gücü yeter mi sorusu, hiçbir anlam ifade etmiyor.

Yanılıyor muyum?

Yanılıyormusun bilemem ama ben başka açıdan bakmak istiyorum.İnsanlar sonuz güçlü olmadığı halde bir insanın gücünün yetmediği işleri yapabilecek güçte aletler,makinalar yapabiliyorlar.

Bu açıdan baktığımzda bu sorular pekte anlamsız gelmiyor bana ama yinede kesin bir şey demek istemiyorum.Aslında ben tanrıya acıyorum,insanların ona yüklediği saçma sapan yücelık sıfatlarının arasında bocalayıp duruyor.

Sitelerde Paylaş

İnsanların çoğu Cehenneme gittiğine ve dolayısıyla bahsi kaybettiğine göre, karşısında kıs kıs gülen Şeytan'a bakıp bakıp hırslanacağı kuvvetle muhtemel.

Danışıklı dövüşle kurdukları kumpasa düşüp cayır cayır yanan insanları seyrederek gülüp eğleneceklerdir.

Kötülük simgesi Şeytan ile rahman ve rahim olan Allah...

Belki de yeni bir bahse tutuşurlar. Her şey yeni baştan başlar: Yeni bir Adem ile Havva, tufan falan...

Belli mi olur? Malum, yenilen pehlivan güreşe doymazmış.

Aman, Allah yazdıysa bozsun...

Sitelerde Paylaş

Yanılıyormusun bilemem ama ben başka açıdan bakmak istiyorum.İnsanlar sonuz güçlü olmadığı halde bir insanın gücünün yetmediği işleri yapabilecek güçte aletler,makinalar yapabiliyorlar.

Bu açıdan baktığımzda bu sorular pekte anlamsız gelmiyor bana ama yinede kesin bir şey demek istemiyorum.Aslında ben tanrıya acıyorum,insanların ona yüklediği saçma sapan yücelık sıfatlarının arasında bocalayıp duruyor.

İlahi kitaplardaki tanımlanan,betimlenen bencil,öfkeli,kin dolu,sınırlı akıl ve mantığa sahip insanımsı Tanrı; gerçekten evreni yarattığı düşünülebilecek ilahi kudretli,adaletli,akıllı Tanrı'ya hakarettir.

Sitelerde Paylaş

İntihar nedir, insanın kendi canlılık faaliyetlerine son verme eylemidir, ölüm dediğimiz diğer hâle geçişidir. Tanrı bizim gibi canlılık faaliyeti olan dolayısıyla ölme hâlini yaşayacak bir varlık mıdır?

Başka bir şekilde düşünelim, örneğin evren Tanrı'nın kendisi olsun, evren için intihar edecek kadar gücü var mıdır,sorusu ne kadar mantıklı veya anlamlı?Evren insandan daha güçlü ama intihar etmeye gücü yeter mi, sorusu evren için anlamsız.

Allah'ın gücüyle ilgili paradoks bir soru olan ''Allah kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi?'' sorusu vardı bir de.

Bu soruda da önermede kullandığımız güç ve gücün neye yettiği mantığı içinde yaşadığımız evrenin mantığıyla sınırlı.Çünkü evrenimizde herhangi bir güç ancak kendi kadar iş yapabiliyor.Bir kamyon 30 ton ağırlık taşıyabiliyorsa 50 ton ağırlığa gücü yetmez, örneğin.Bakın burada güç de sınırlı gücün yaptığı iş de ve ölçülebiliyor, karşılaştırılabiliyor.

Şimdi kamyon örneğinden hareket edersek kamyonun sonsuz gücü olsun, bu kamyonun taşıyamayacağı kadar bir ağırlıktan söz edilebilir mi?Yani sonsuz güçte bir kamyonun taşıyamayacağı bir yük var mıdır sorusu, anlamsız hâle geliyor.Çünkü güce sınır koyup ondan sonra bu soruyu sormamız gerekiyor.

Sonsuz güçte bir varlığın sonsuz gücünü aşmaya gücü yeter mi sorusu, hiçbir anlam ifade etmiyor.

Yanılıyor muyum?

Tskler bu durust cevabin icin oncelikle.

Bence yaniliyorsun neden?

Tanrinin gucu her seye yetiyorsa ve her seyi yaratabiliyorsa baska bir tanri yaratabilirmi sorusuna verilecek cevap .

Korkmadan evet olmali ama yaratmiyor cevabi daha mantikli.

Ama 50 tonluk bir kamyondan ornek verirsen 50 ton diyerek gucunu sinirlamis olursun yani 51 tona hayir der.

Sinirsiz guc dersen Gucun kaynagi sorusu en akilli soru olur dost !

Gucun kaynagida tanri dersen bu kamyonun sinirsiz gucunu aciklayan bilimsel bir aciklama olmaz.

Yani kamyon tanri benzetmesi anlamsiz bir benzetmeden oteye bir sey kesinlikle degil.

Sitelerde Paylaş

Intahar konusunuda unutmadan!!

Intahar nedir insanin kendi canlilik faaliyetlerine son verme eylemidir demissin..

Buda yanlis sebep intihar sadece insanlara ait bir eylem degildir!!

Butun canlilar icin gecerlidir.Hatta bazi bitki turlerinin bile anlamsiz olumleri intihar olarak algilanabilir..

Simdi soru su .

Tanri yasiyormu ??

Sitelerde Paylaş

Tskler bu durust cevabin icin oncelikle.

Bence yaniliyorsun neden?

Tanrinin gucu her seye yetiyorsa ve her seyi yaratabiliyorsa baska bir tanri yaratabilirmi sorusuna verilecek cevap .

Korkmadan evet olmali ama yaratmiyor cevabi daha mantikli.

Ama 50 tonluk bir kamyondan ornek verirsen 50 ton diyerek gucunu sinirlamis olursun yani 51 tona hayir der.

Sinirsiz guc dersen Gucun kaynagi sorusu en akilli soru olur dost !

Gucun kaynagida tanri dersen bu kamyonun sinirsiz gucunu aciklayan bilimsel bir aciklama olmaz.

Yani kamyon tanri benzetmesi anlamsiz bir benzetmeden oteye bir sey kesinlikle degil.

Sevgili Tanrı Tanımaz, paradoks içeren bir durumun paradoksun özünde olan kesin bir yanıtının bulunamaması sebebiyle bu tarz paradoksal soruların cevabı yoktur zaten,kesin bir cevabı olmadığı için bulunamadığı için paradoks(çelişki) denilmiştir bu sorulara.

Örnek:Bir Giritli olan Epimenides:'' Bütün Giritliler yalancıdır.'' demiştir. Böyle durumun içinden kim yalancı kim değil sorusunun cevabını mantıken bulmak mümkün değil, kesin doğru bir cevabı olmadığı,bulunamadığı için, çelişkili bir durum içerdiğinden dolayı paradoks olarak nitelendirilir ki doğru cevabı yok anlamına gelir.

Senin sorduğun başka bir soru olan ve çokça da sorulan ''Allah kendinden daha güçlü bir Tanrı yaratabilir mi?'' sorusu da bir paradoks içerdiğinden buna ve buna benzer paradoks sorulara verilecek en kısa ve mantıklı cevap, bu bir paradokstur, paradoks olduğu için de kesin bir cevabı yoktur, olacaktır.

Bu bağlamda sizin bu soru için beklediğiniz ve kendinizin verdiği ''Korkmadan evet yaratabilir, ama yaratmıyor.'' cevabı paradoksal açıdan yanlış bir cevaptır.

Çünkü bu soruya evet dediğinde Allah'ın kendinden daha güçlü bir Tanrı yarattığı kabul edilmiş olur ki kendinden daha güçlü bir Tanrı çıkarımı Allah'ın evrendeki en güçlü varlık olması niteliğine terstir.''ama yaratmıyor.'' cevabı ise paradoksa bağlı olmayan duygusal bir tanımlamadır ve paradoksu ortadan kaldıran bir cevap niteliğinde değildir.

''Allah canlı mıdır?'' sorusuna gelecek olursak bu sorunun ne kadar anlamlı olduğunu anlamak adına şu soru bize fikir verebilir:

İnsan canlıdır değil mi ve özünde atomlardan meydana gelir.Şimdi bu önermeden bu durumda atomlar da canlıdır sonucu çıkar, tümdengelim yöntemini kullanırsak.

Vardığımız bu sonuçta ''Atamlor canlı mıdır?'' sorusunun cevabı verilebilir mi? Atomlar canlı değil desen, insana da ölü demek zorundasın, atomlar canlı dersen atomlardan oluşan ama cansız maddeler dediğimiz maddelere de canlı demek zorunda kalırsın ve çelişkili bir durum çıkar ortaya,dolayısıyla kesin bir cevap verilemez.

''Allah canlı mıdır?'' sorusunun anlamı da ''atomlar canlı mıdır'' sorusunun anlamı kadar anlamlı ve bir o kadar cevapsızdır.

tarihinde D.A. tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...