Jump to content

Akraba evliliği yasak !

Recommended Posts

Elmalılı çevirisine bakalım:

Nisa 23- Size şunları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın anneleri, ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Sulbünüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. Ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. Şüphesiz ki Allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir.

Nisa 24 - Bir de harb esiri olarak sahibi bulunduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlarla evlenmeniz de size haram kılındı. Bütün bunlar Allah'ın üzerinize farz kıldığı hükümlerdir. Bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı. O halde onlardan nikah ile faydalanmanıza karşılık mehirlerini kendilerine verin ki, bu farzdır. O mehri takdir edip kesinleştirdikten sonra birbirinizi razı etmenizde bir mahzur yoktur. Şüphesiz ki Allah her şeyi çok iyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu iki ayet rezalet abidesidir.

- Kuzenlerle evlenebilirsin, yeğenlerinin çocukları ile evlenebilirsin, hatta torununla bile evlenebilirsin.

- Bir kadınla evleniyorsun, bir bakıyorsun kızı daha güzel. Annesiyle zifafa girmediysen onu şutlayıp kızını alabiliyorsun.

- Evlatlığınla evlenebiliyorsun. Ömrü boyunca seni babası gören bir çocuğa yapılan işe bak.

- Cariyen evli bile olsa onunla evlenebiliyorsun.

- "Mehir (ücret) üzerinde anlaştıktan sonra birbirinizden faydalanabilirsiniz" ile muta nikahı yapabiliyorsun.

Güzel ahlak böyle tamamlanıyor demek ki.

Sitelerde Paylaş

Elmalılı çevirisine bakalım:

Nisa 23- Size şunları nikahlamak haram kılındı: Anneleriniz, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, erkek ve kız kardeşlerinizin kızları, sizi emziren süt anneleriniz, süt kızkardeşleriniz ve karılarınızın anneleri, ve kendileri ile zifafa girdiğiniz kadınlarınızdan olan ve evlerinizde bulunan üvey kızlarınız. Eğer üvey kızlarınızın anneleri ile zifafa girmemişseniz onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Sulbünüzden gelen (öz) oğullarınızın hanımları ile evlenmeniz ve iki kız kardeşi birlikte nikahlamanız da haramdır. Ancak cahiliyyet devrinde geçen geçmiştir. Şüphesiz ki Allah gafur (çok bağışlayıcı) ve çok merhamet edicidir.

Nisa 24 - Bir de harb esiri olarak sahibi bulunduğunuz cariyeler müstesna, evli kadınlarla evlenmeniz de size haram kılındı. Bütün bunlar Allah'ın üzerinize farz kıldığı hükümlerdir. Bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı. O halde onlardan nikah ile faydalanmanıza karşılık mehirlerini kendilerine verin ki, bu farzdır. O mehri takdir edip kesinleştirdikten sonra birbirinizi razı etmenizde bir mahzur yoktur. Şüphesiz ki Allah her şeyi çok iyi bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

Bu iki ayet rezalet abidesidir.

- Kuzenlerle evlenebilirsin, yeğenlerinin çocukları ile evlenebilirsin, hatta torununla bile evlenebilirsin.

- Bir kadınla evleniyorsun, bir bakıyorsun kızı daha güzel. Annesiyle zifafa girmediysen onu şutlayıp kızını alabiliyorsun.

- Evlatlığınla evlenebiliyorsun. Ömrü boyunca seni babası gören bir çocuğa yapılan işe bak.

- Cariyen evli bile olsa onunla evlenebiliyorsun.

- "Mehir (ücret) üzerinde anlaştıktan sonra birbirinizden faydalanabilirsiniz" ile muta nikahı yapabiliyorsun.

Güzel ahlak böyle tamamlanıyor demek ki.

Allah, bütün akrabaları saymaya kalksa sayfalarca ayet olur. Bu kadar örneğin esası akraba evliliğinin yasak olduğunu belirtmesi.

Ne yapsaydı, Nisa 23'te şöyle mi yazsaydı:

Kayınçoyla olmaz, baldızla hiç olmaz, görümceyle yassaahhh mı diye yazacaktı ? Allah'ın nisa 23'te verdiği örnekler, akraba evliliğinin yasak olduğunu anlatmaya yetecek kadar örnek teşkil ediyor. Bütün sülaleler yazacak değildi ya ! B)

tarihinde Z-karn-223 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Allah, bütün akrabaları saymaya kalksa sayfalarca ayet olur. Bu kadar örneğin esası akraba evliliğinin yasak olduğunu belirtmesi.

Ne yapsaydı, Nisa 23'te şöyle mi yazsaydı:

Kayınçoyla olmaz, baldızla hiç olmaz, görümceyle yassaahhh mı diye yazacaktı ? Allah'ın nisa 23'te verdiği örnekler, akraba evliliğinin yasak olduğunu anlatmaya yetecek kadar örnek teşkil ediyor. Bütün sülaleler yazacak değildi ya ! B)

Öyle yapmış zaten. Şunlarla evlenemezsin, dışında kalanlarla evlenebilirsin. Dikkatli oku lütfen: Bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı

Ben nacizane kul olarak şöyle yazardım. Birden fazla eş alamazsınız. 7 göbek kan bağı bulunan akrabalar müstesna ve her iki tarafın gönlü olmak şartıyla dilediğinizle evlenebilirsiniz.

Islam denilen mikrop gelmeden önce Türklerde 7 göbek sayılırdı. Hala buna uyan müslüman Türk toplulukları var. Türkçülüğe bu kadar meraklı olup bunu bilmemen ayıp.

Evlatlığınla evlenmek ne demek ya? Böyle bir rezillik olabilir mi?

Ahlaksızlık abidesi bu iki ayeti savunma, git başka ayetleri savun.

Sitelerde Paylaş

Öyle yapmış zaten. Şunlarla evlenemezsin, dışında kalanlarla evlenebilirsin. Dikkatli oku lütfen: Bunların dışında kalanlar ise iffetli olarak zina etmeksizin mallarınızla mehir vermek suretiyle evlenmek istemeniz size helal kılındı

Ben nacizane kul olarak şöyle yazardım. Birden fazla eş alamazsınız. 7 göbek kan bağı bulunan akrabalar müstesna ve her iki tarafın gönlü olmak şartıyla dilediğinizle evlenebilirsiniz.

Islam denilen mikrop gelmeden önce Türklerde 7 göbek sayılırdı. Hala buna uyan müslüman Türk toplulukları var. Türkçülüğe bu kadar meraklı olup bunu bilmemen ayıp.

Evlatlığınla evlenmek ne demek ya? Böyle bir rezillik olabilir mi?

Ahlaksızlık abidesi bu iki ayeti savunma, git başka ayetleri savun.

Mealcilerin çeviri hatalarını düzeltmekten yorulduk. Sen bizim açıklamalarımızı takip et yeter !!

Allah'ın Kuran'da sadece TÜRkler için indirdiği TÜR suresi varken, ben Allah'a günde 5 kez de taparım 50 kez de. Şükürler olsun Allah'a ki islamı Türklere de hediye etmiş.

Sitelerde Paylaş

Mealcilerin çeviri hatalarını düzeltmekten yorulduk. Sen bizim açıklamalarımızı takip et yeter !!

Allah'ın Kuran'da sadece TÜRkler için indirdiği TÜR suresi varken, ben Allah'a günde 5 kez de taparım 50 kez de. Şükürler olsun Allah'a ki islamı Türklere de hediye etmiş.

Sen kimsin? Senin açıklamanın değeri nedir? Tüm çeviriler böyle, Ingilizce'si de böyle. Belki Arapça bilen biri de kelime kelime senin için çevirir.

TUR dediğin Tur dağı değil mi? Ne Türkü? Sen Kuran diye hangi kitabı okuyorsun? Kendin mi kafana göre çevirdin?

Neyse, en azından bu rezilliği, bu kepazeliği direk olarak savunmuyorsun. Mealci hatası diye savunmak en azından içinde biraz insanlık kalmış olduğunu ve Islam mikrobunun vücudunu tamamen ele geçirmediğini gösteriyor.

Sitelerde Paylaş

Sen kimsin? Senin açıklamanın değeri nedir? Tüm çeviriler böyle, Ingilizce'si de böyle. Belki Arapça bilen biri de kelime kelime senin için çevirir.

TUR dediğin Tur dağı değil mi? Ne Türkü? Sen Kuran diye hangi kitabı okuyorsun? Kendin mi kafana göre çevirdin?

Neyse, en azından bu rezilliği, bu kepazeliği direk olarak savunmuyorsun. Mealci hatası diye savunmak en azından içinde biraz insanlık kalmış olduğunu ve Islam mikrobunun vücudunu tamamen ele geçirmediğini gösteriyor.

Senin gibi yahudiler ateist kılığında sinsice islama salyalarla saldırmaktan öteye gidemez. Senin nefesin islamı söndüremez, boşuna yırtınma.

TÜR dağı, TÜRk dağıdır ! İtalyan alpleri vs. gibi.

Sitelerde Paylaş

Senin gibi yahudiler ateist kılığında sinsice islama salyalarla saldırmaktan öteye gidemez. Senin nefesin islamı söndüremez, boşuna yırtınma.

TÜR dağı, TÜRk dağıdır ! İtalyan alpleri vs. gibi.

Ben yahudi değilim ama senin ailen bir şeylerden dönme olabilir. Ancak dönmeler senin gibi saldırgan olur. Saldırganlık kendini döndüğün topluluğa ispat çabasından gelir.

Senin hakkında erken karar vermişim, bir önceki iletimi değiştiriyorum. Islam mikronu seni tamamen ele geçirmiş. Düşünme yetini ve insanlığını kaybetmişsin. Hadi şimdi git ve evlatlığınla, torununla, evli cariyenle evlenmeyi savun.

Sitelerde Paylaş

Ben yahudi değilim ama senin ailen bir şeylerden dönme olabilir. Ancak dönmeler senin gibi saldırgan olur. Saldırganlık kendini döndüğün topluluğa ispat çabasından gelir.

Senin hakkında erken karar vermişim, bir önceki iletimi değiştiriyorum. Islam mikronu seni tamamen ele geçirmiş. Düşünme yetini ve insanlığını kaybetmişsin. Hadi şimdi git ve evlatlığınla, torununla, evli cariyenle evlenmeyi savun.

Sana benzer, ateist gibi takılan çok gizli yahudi gördüm ! Gerçek ateist, islama sövmez saldırmaz, inanmıyorum der geçer gider.

Ama senin gibi islam düşmanı yahudiler ancak ateist kılığında islama saldırır !

Sitelerde Paylaş

Sana benzer, ateist gibi takılan çok gizli yahudi gördüm ! Gerçek ateist, islama sövmez saldırmaz, inanmıyorum der geçer gider.

Ama senin gibi islam düşmanı yahudiler ancak ateist kılığında islama saldırır !

Senin pek bir şey gördüğünü veya bildiğini sanmıyorum. Cahilsin, çakma bilim (pseudo science denir) konusunda bir kaç bir şey okumuşsun o kadar. Dünyaya tehdit oluşturmayan astreoidlerin listesini verip paranoyak ilahi mesajlar çıkaran bir delusional paranoid şizofrensin.

Şurada kendi koyduğun ayetteki rezilliği göremeyecek kadar benliğini kaybettiysen bunun sorunlusu ben değilim. Yahudiler veya ateistler de değil. Yahudi ateistler (? ne demekse) hiç değil. Dininin yarıdan fazlası yahudilikle aynı zaten. Yahudiliğin geri kalan kısmıda cumartesi hiç bir şey yapmama gibi geri zekalılıklarla dolu.

Doğruları gözüne sokmayı saldırmak hem de salyalarla saldırmak olarak betimlemişsin. Kimsenin Islam'a saldırdığı falan yok. Islam kendi başına zaten bütün rezillikleri içinde barındırıyor. Burada tek yaptığımız size onları göstermek, karabasandan uyanmanızı sağlamaya çalışmak.

Sitelerde Paylaş

Bu ayetin başı hicret ve hicret koşullarıyla ilgili. Hicrette yani yolculukta, göçte kimlerin yanında bulunmasının uygun olduğu ile ilgili. Senin Kuran'ı benden daha iyi bilmen imkansız B) Benim kadar bilmen için en az 10 kez okuyup, ondan sonra da tek tek ayet analizine geçmen lazım. Bu da senin en az 2 yıl Kuran araştırman demek !

Bu ayetin başı hicret ve hicret koşullarıyla ilgili. Hicrette yani yolculukta, göçte kimlerin yanında bulunmasının uygun olduğu ile ilgili. Senin Kuran'ı benden daha iyi bilmen imkansız B) Benim kadar bilmen için en az 10 kez okuyup, ondan sonra da tek tek ayet analizine geçmen lazım. Bu da senin en az 2 yıl Kuran araştırman demek !

2 sene nasıl kıvırırım acaba diye düşünmüş ama bir bok bulamamışsın...biraz kafan olsa evlilik için yasaklı olanlar listesinde olmayanların evlilik için uygun olduğunu anlardın...yasak evlilikler anlatılırken amca kızı hala kızı dayı kızı geçiyormu???

ayetleri götünüzle okumayın kendinize güldürmeyin.....aslında en iyi başardığınız şeyde bu

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Demek peygemberin yanında göçe gitmesine halal diyür senin anlı şanlı kıtabın.

Sende haklı olabülürsen:-)))))).

Camıda gençlerin ön sıralarda namaz kılmalarına müsede edilmemenın nedeni arhadakı azgın yaşlıların namazlarının bozulma ehtimelinin fazla olmasından gaynahlanıyor.Çünkü genç egildimi arhadakıların ahlı başı garışıyor.

Camıda bile bunların AHLI, FİKRİ hep bir yerlere sokmak.

Eeeeeeeeeee,Avrupalının biri demişki bizim ahlımız BÖYYÜK BAŞIMIZDA , müslümenlerinse kücük başlarında.Tallahda doğru demiş Avrupalı.

Zatan bellide.

Tolon

Sitelerde Paylaş
  • 5 years later...

Aşağıdaki hadiste muhammed karakterine aaa ama olur mu öyle ama yaa aaa dedirtmemişler, üstelik hiç de sorun görmemiş durumda.

Elbette burada üvey kardeş evliliği söz konusu olarak görünüyor, yani kız ile oğlan başka annelerden fakat baba bir.  Kuranda da yine baba bir üvey kardeşler arası evliliğe dair bir sıkıntı bulunmuyor. Bu şekilde belirtilen bir ayet bulunmuyor.

NİKAH BÖLÜMÜ|Veliler Ve Şahidler|nesaiibnu mace|Aişe|Bir genç kız Resulullah (sav)'a gelerek: "Babam beni kendisinin oğluna nikahladı, ta ki benimle onun alçaklığını gidersin. Ama ben istemiyorum" dedi. Aleyhissalatu vesselam, babasına adam göndererek getirtti ve evlenme işini kıza bıraktı. Bunun üzerine kız: "Ey Allah'ın Resulü! Ben şimdi, babamın yaptığına izin verdim. Esasen ben kadınlara bu meselede babalara (icbar) yetkisi olmadığını göstermek istedim!" dedi. |Nesai, Nikah 36, (6, 87); İbnu Mace, Nikah 12, (1874)|5659

Burada anahtar sözcük 'babam'dır. Çünkü gerçekten babası olmasa, yine islamda evlatlık vb kurumu olmadığından, başkasının oğlu kızı evlilik yolu ile sizin oğlunuz kızınız olmaz. Bunlar yetimdir. Örneğin, evlendiğiniz anası ile ilişkiye girmediyseniz, onun yetim kızı  ile de evlenebilirsiniz. (nisa 23) Ayrıca yetime mirasınız da düşmez, dolayısı ile size babam demesi için hiçbir neden yoktur. 

Yine aynı nisa 23e göre kardeş evliliği yasak. Fakat baba bir ana farklı evliliklerden doğan kardeşler ne kadar kardeş olarak görünüyor diye bakmak gerek.  Kuran'ın bugları bitmiyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...