Jump to content

KUR'ANDAKİ İMAN ESASLARININ AZAMET VE ULVİYETİ

Recommended Posts

Allah neden şeytanla zavallı insanlar üzerinden iddiaya girmiştir?

Her şeyi bilen, geleceği ve geçmişi bilen, her şeye gücü yeten, alim-i mutlak, kadir-i mutlak olan ve tüm olacakları levh-i mahfuza yazan Allah neden şeytanla çocukça iddiaya girmiştir?

Niye tüm insanlar istenmeden bu imtihana sokulmuş ve geçemeyenler sırf Allah'la şeytan arasındaki iddialaşmanın kurbanı olarak cehennemde ebediyen yanmaya mahkum edilmiştir? Neden?

İmtihanı geçenler ise sonsuza dek ellerinde şarap kucaklarında huri ile zevk-i sefa yapacaklarmış. Sebep?

Allah neyi kime ispatın peşindedir?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 52
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

SANA ÇOK BASİT İKİ SORU SORACAĞIM.

Soru 1: Allah insanları sonsuza kadar yaşatacağının garantisini neden vermektedir?

Soru 2 : Bunca kainatı onun için yarattım dediği Muhammet veya öve öve bitiremediği İsa, Musa gibi peygamberlerin ölümlerinden sonra o peygamber bedenlerini Allah'ın aşağılık dediği hayvanların ( fareler, kurtçuklar vs. ) yemesini nasıl açıklayabilirsin?

Sitelerde Paylaş

Konunun başında, konuyu dağıtacak olanların çok olduğunu söylemiştim..Görüyorsunuz ki, hemen bana soru sormaya başladılar ve benden cevap istiyorlar..Halbuki bu soruları teker teker ayrı bir başlıkta sormaları lazım...eğer başka bir başlık altında bu soruları sorsalar elbette cevaplarını alırlar..yani verilen cevapların konuyla alakası yok..her ne ise..

Evet, madem Kur'andaki iman hakikatlerinin insan aklının tek başına ihata edip kavrayamayacağını ve Kur'an mucize beyanıyla, o geniş ve azametli meseleleri çok kolay bir şekilde beyan ettiğini dava ettik ve bu davamız için "hodr-i meydan" dedik ve basit bir davet yaptık..Görüldüğü gibi, bütün inatçı münkirler bu davamıza icabet etmedi..Öyle ise, Kur'anın mucizeliğini bu halleriyle tasdik etmiş oldular..

Elhasıl, Kur'anın Allah kelamı olduğunun delili, en inatçı dinsizlerin onun hakikatlerine karşı aczleridir..

Sitelerde Paylaş

Lan geri zekalı, hodri meydan okuyorsun, sorun diyorsun ve soru sorduğumuz için konuyu dağıttınız diyorsun. Madem bir bok biliyorsun ki öyle böbürleniyorsun zaten sana sorulan soruların cevabını tek tek ver ya da ahmaklığınıda yanına al bas git.

Bir şey biliyor musun, bilmiyor musun?

Biliyorsan hodri meydan oku, bilmiyorsan yeme bu boku.

O boku yediğin vakit sorular da seni bekliyor demektir, biz iman etmek istiyoruz belli başlı sorularımız var cevapla sende cennetten kendine yer bağanirsin. Düşünsene bütün dünyada ki ateistler senin sayende müslüman olacak.

hadi bakalım.

tarihinde iruni tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Konuyu mecrasına döndürmeye tekrar karar verdim..Şimdi, bu en son sorduğunuz sorulara önce siz cevap verin..daha sonra sizin cevaplarınızla Kur'anın cevaplarını karşılaştıracağız..Sonra da münkirlerin Kur'an karşısında ne kadar aciz kaldığını ve cevaplarınızın ne kadar maskara olduğunu göreceğiz inşaallah..

var mı cesaret olan..

Sitelerde Paylaş

Konuyu mecrasına döndürmeye tekrar karar verdim..Şimdi, bu en son sorduğunuz sorulara önce siz cevap verin..daha sonra sizin cevaplarınızla Kur'anın cevaplarını karşılaştıracağız..Sonra da münkirlerin Kur'an karşısında ne kadar aciz kaldığını ve cevaplarınızın ne kadar maskara olduğunu göreceğiz inşaallah..

var mı cesaret olan..

Şu insanlar, canlılar ve evren nasıl oldu onu anlat görelim, ama sadece Kuran ayetlerini kullanacaksın, senin yorumlarına ihtiyacımız yok ama ben Kuran'dan daha iyi biliyorum, ben anlatacağım dersen hiç zahmet etme.

Ayrıca hala daha önce sorulmuş soruya cevap veremedin. Allah neden bazıları ile iletişime geçiyor da herkesle geçmiyor? Adalet bunun neresinde?

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

var mı cesaret olan..

Sitelerde Paylaş

var mı cesaret olan..

Şu insanlar, canlılar ve evren nasıl oldu onu anlat görelim, ama sadece Kuran ayetlerini kullanacaksın, senin yorumlarına ihtiyacımız yok ama ben Kuran'dan daha iyi biliyorum, ben anlatacağım dersen hiç zahmet etme.

Ayrıca hala daha önce sorulmuş soruya cevap veremedin. Allah neden bazıları ile iletişime geçiyor da herkesle geçmiyor? Adalet bunun neresinde?

Sitelerde Paylaş

Sağduyu, biraz sağduyulu ol..yahu her konuya cevap yazmak zorunda değilsin..Biz patatesin faydalarından bahsedersen sen soğandan bahsediyorsun..Bu istisnasız her açtığım konuda oluyor..Biraz seviyeli ol..gerçekten seni kırmak istemiyorum..Bırak, gerçekten konu hakkında cevap vermek isteyen ciddi kimselerle konuşalım..Ben diyorum ki, "haşa ve kella size göre sahtekar biri bir din uydurmuş ve Allah adına konuşmuş"..Ben de diyorum ki, KUR'AN ÖYLE MESELELERİ HALLETMİŞ Kİ, İNSANIN AKLI O MESELELERDE ACİZ KALIR..BUYURUN KENDİNE GÜVENEN BİR KİMSE VARSA BANA SORDUĞU O SORULARA ÖNCE KENDİ CEVAP VERSİN, DAHA SONRA BEN DE KUR'ANDAN İSTİFADE EDEREK O SORUYA CEVAP VEREYİM..SONRA DA NE KADAR ACİZ KALDIĞINIZI VE MASKARA OLDUĞUNUZU GÖRÜN.

Sağduyu, mesela sen "Allah niçin benimle iletişime geçmiyor" sorusunu kendi aklınla cevaplamaya çalış..Daha sonra ben de Kur'andan istifade ettiğim cevabı yazayım..Eğer gerçekten Kur'an 1400 sene önce gelen ilimsiz ve sahtekar bir insanın düzmesi ise, ondan daha güzel cevaplaman lazım bu soruyu öyle değil mi..Hadi bakalım bir cevap ver ve Kur'anın cevabı karşısında ne kadar aciz kaldığını gör..

Lütfen diyorum..eğer bana soru sormak istiyorsan ayrı bir başlık aç o soruyu cevaplayayım..her açtığım konuda aklına ne geliyorsa yazma..

her ne ise..

Evet, benimle bu mesele hakkında konuşacak ciddi birini arıyorum..Mesela en son bana sorular sormuştunuz..Var mı o sorulara Kur'andan daha ikna edici cevaplar verebileceğini iddia eden..hodr-i meydan.

Sitelerde Paylaş

Sağduyu, biraz sağduyulu ol..yahu her konuya cevap yazmak zorunda değilsin..Biz patatesin faydalarından bahsedersen sen soğandan bahsediyorsun..Bu istisnasız her açtığım konuda oluyor..Biraz seviyeli ol..gerçekten seni kırmak istemiyorum..Bırak, gerçekten konu hakkında cevap vermek isteyen ciddi kimselerle konuşalım..Ben diyorum ki, "haşa ve kella size göre sahtekar biri bir din uydurmuş ve Allah adına konuşmuş"..Ben de diyorum ki, KUR'AN ÖYLE MESELELERİ HALLETMİŞ Kİ, İNSANIN AKLI O MESELELERDE ACİZ KALIR..BUYURUN KENDİNE GÜVENEN BİR KİMSE VARSA BANA SORDUĞU O SORULARA ÖNCE KENDİ CEVAP VERSİN, DAHA SONRA BEN DE KUR'ANDAN İSTİFADE EDEREK O SORUYA CEVAP VEREYİM..SONRA DA NE KADAR ACİZ KALDIĞINIZI VE MASKARA OLDUĞUNUZU GÖRÜN.

Sağduyu, mesela sen "Allah niçin benimle iletişime geçmiyor" sorusunu kendi aklınla cevaplamaya çalış..Daha sonra ben de Kur'andan istifade ettiğim cevabı yazayım..Eğer gerçekten Kur'an 1400 sene önce gelen ilimsiz ve sahtekar bir insanın düzmesi ise, ondan daha güzel cevaplaman lazım bu soruyu öyle değil mi..Hadi bakalım bir cevap ver ve Kur'anın cevabı karşısında ne kadar aciz kaldığını gör..

Lütfen diyorum..eğer bana soru sormak istiyorsan ayrı bir başlık aç o soruyu cevaplayayım..her açtığım konuda aklına ne geliyorsa yazma..

her ne ise..

Evet, benimle bu mesele hakkında konuşacak ciddi birini arıyorum..Mesela en son bana sorular sormuştunuz..Var mı o sorulara Kur'andan daha ikna edici cevaplar verebileceğini iddia eden..hodr-i meydan.

Yahu hem hodri meydan diyorsun hem de sorulara cevap vermekten köşe bucak kaçıyorsun. Al soru, anlat Kuran ayetleri ile.

Sitelerde Paylaş

Şimdi, soracağım sorularda İslamiyetin niçin hak din olduğuna deliller vardır..

İlk sorumu soruyorum:

Ben aklımın almadığı hiç bir şeyi kabul etmem..Öyle ise, AllahınWakan Tanka beni ve kainattaki herşeyi gördüğünü ve bildiğini aklen ve mantıken ispatla..

İkinci sorum şu: Allahın Wakan Tankanin kudretine nispeten bir nefsin diriltilmesi, bütün nefislerin diriltilmesi gibi kolaydır..bir baharı yaratmak, bir elmanın yaratılması gibi kudretine kolay gelir..kainatın yaratılması bir sineğin yaratılması kadar kolaydır..Yani, o herşeye kadirdir...Bu azametli ve geniş meseleyi benim aklımın alacağı şekilde ders verir misin..

Wakan Tanka: "Yüce Ruh" ya da "Büyük Gizem" diye çevrilebilir. Wakan Tanka bir isim değildir. Hareket halindeki bir şeyi ifade eder. Manitu ile aynı anlamdadır. Wakan kesin olarak tanımlanabilen bir şey değildir. Anlamı ruhsal güç ya da enerjidir ve genellikle anlaşılmaz bir terim olan şifa olarak çevrilir. Dünyamız enerjilerle doludur ve hepsi de tek büyük enerjiden gelmektedir.

"Kutsal" kitaplarin ana düşüncesinde, Tanrı yaratılışın dışında var olur. Kizilderililerin düşüncesinde ise Tanrı, kendisini yaratılışla ifade eder.

Sioux Kabilesi _ Ayakta Duran Ayı

Kızılderili ibadet etmeyi sever. Doğumdan ölüme kadar etrafını saran varlıklara hürmetle bakar. Kucağında doğduğu Tabiat Ana’nın zenginliğinin farkındadır, hiçbir köşe ona kıymetsiz görünmez. Yaratıcı, biz ona Wakan Tanka deriz, ceza verici bir Yaratıcı değildir. Onunla aramızda hiçbir engel yoktur. Onunla her birimiz karşı karşıyayızdır, bizi duyar, onun bağışlaması gökten dökülen yağmur gibi üzerimize iner. Wakan tanka bizden uzak, ayrı ve daima kötülükleri gözleyen bir Yaratıcı değildir. Hayvanları, kuşları, insanları cezalandırmaz. İyilik kuvvetinin üzerine kötülük kuvvetinin hakim olacağına dair bir korkumuz yoktur; en üstün olan ve hükmünü yürüten kuvvet, iyiliktir.

Seneca Kabilesi _ Sogoyewatha _ (misyonerlere hitabından)

Diyorsunuz ki, Büyük Ruh’un emirlerini iletmek, ona nasıl ibadet edeceğimizi bildirmek için gönderildiniz. Ve eğer beyaz adamın öğrettiği dini kabul etmezsek öteki dünyada bedbaht olacağız. Diyorsunuz ki, siz doğru yoldasınız, biz kaybolmuş insanlarız. Bu dediğinizin doğru olduğunu nasıl bileceğiz? Sizin dininizin bir kitaba yazılı olduğunu anladık. Eğer o kitap sizin için yazıldığı gibi bizim için de yazılmışsa Büyük Ruh onu niçin bize vermedi? Üstelik bize vermediği gibi atalarımıza da verip doğru olarak anlamalarını sağlamadı.... Diyorsunuz ki, Büyük Ruh’a ibadet etmenin tek bir yolu vardır. Madem bir tek din var da, beyazlar niçin bu kadar farklı inançlara sahip? Hepiniz aynı kitabı okuyorsunuz da niçin aynı şeyleri düşünmüyorsunuz? Kardeşim, biz bu işleri anlamıyoruz. Dediniz ki, dininiz ecdadınız tarafından, babadan oğla geçerek size intikal etti. Bizim dinimiz de atalarımız tarafından, babadan oğla geçe geçe bize kadar geldi. Biz bildiğimiz usulde ibadet yaparız. Dinimiz bize verilmiş her şey için şükretmeyi öğretir. Biz din hakkında asla kavga etmeyiz.

Biz ruhun bütün yaratıklara verilmiş olduğuna, her yaratığın, kendisi şuurunda olmasa bile, bir derecede ruha sahip olduğuna inanırız. Ağaç, şelale, boz ayı, her biri cisimlenmiş bir ruhtur, her biri saygıyla layıktır.

Bitkilerin canlı olduğunu düşünürüz. Onların suyu, kanlarıdır. Doğar, büyürler. Aynı gerçek, ağaçlar için de geçerlidir. Her şey ölür. Her şey öldüğüne göre her şey canlıdır. Her şey canlı olduğu için, her şeye hediyeler vermek, gönüllerini hoş etmek gerekir.

Herbirimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlatmakta fayda var.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ilimcik,

Benim bir sorum var. Kuran insan aklinin almadigi pek cok seyi basitce ifade ediyor demissin. Insan aklinin almadigi seyler arasinda evren, quantum fizigi, biyoloji gibi konular da var. Kuran bu konular hakkinda da insan aklinin alamayacagi konulari basitce ifade etmis midir? Eger ifade etmisse bize kurandan yola cikip bulunan herhangi bir bilimsel bulgu gosterebilir misin?

Sitelerde Paylaş

Ilimcik,

Benim bir sorum var. Kuran insan aklinin almadigi pek cok seyi basitce ifade ediyor demissin. Insan aklinin almadigi seyler arasinda evren, quantum fizigi, biyoloji gibi konular da var. Kuran bu konular hakkinda da insan aklinin alamayacagi konulari basitce ifade etmis midir? Eger ifade etmisse bize kurandan yola cikip bulunan herhangi bir bilimsel bulgu gosterebilir misin?

diotallevy, öncelikle bu konuyu açmamdaki maksadı çok iyi anlamanız ve konu ile ilgili konuşmanız daha iyi olur..Yani, mesela bir kimse yeni bir din çıkardığını ve bu kainat sahibinin elçisi olduğunu dava etti..Sonra da siz ona Allah, ahiret, melekler, kainat gibi meselelerde sorular sordunuz..Eğer kendi aklınız ile bu soruları cevaplamaya çalışırsanız insanlara karşı ne kadar maskara olduğunuzu görürsünüz..Fakat, kainat bu gibi iman hakikatlerini tam ikna edici bir tarzda cevap veriyor..Bu da gösteriyor ki, Kur'an bir insan aklının eseri değildir..Çünkü, akıl tek başına bu meseleleri halledemez..İşte eğer "ben de aynı şeyi yapabilirim..ben de Allah adına konuşup insanları ikna edebilirim" diye dava eden varsa işte meydan diyorum..Görüyorsun ki, hiç kimse buna cesaret edemiyor.

Bununla birlikte, saded harici olarak sorunuza cevap vereyim:

Kur'an kainattan, kainat için bahsetmiyor..Kur'anın kainattan bahsetmesinin gayesi, kainattaki intizam, hikmet ve ölçüyü anlatarak, Allahın ilim ve iradesini ve azamet ve kudretini insanlara ders veriyor..Yani, Kur'anın kainattan bahsetmesinin gayesi Allahı isim ve sıfatları ile tanıtmaktır..

İnsanların çoğunluğu ve bilhassa bu yüzyıldan öncekiler bu bahsettiğiniz fenni tabirlerden habersizdir..Bu asırdaki insanların pek azı bu şeyleri biliyor..Öyle ise, madem Kur'anın gayesi Allahın varlığını ve birliğini ve azamet ve kudretini ve ilim ve hikmetini insanlara ders verip, Allahın isim ve sıfatlarının kainattaki tecellilerini gösterip, Allahı insanlara tanıttırmaktır..ÖYLE İSE, AKLEN VE MANTIKEN DELİL, İDDİA VE DAVA EDİLEN ŞEYDEN DAHA GİZLİ OLMAMASI LAZIMDIR...Çünkü, gizli bir şey, yine gizli bir şey ile ispat edilip, ders verilemez..Öyle ise, sonsuz belağat ile gönderilen Kur'anın, iman hakikatlerini insanların nazarında gizli olan şeyler ile anlatması ve tanıtması belağatına zıt olurdu..Mesela Kur'an "quantuma bakıp, Allahın ilmini ve kudretini ve azametini anlayınız" deseydi, delil iddia edilen şeyden daha gizli olurdu..İşte bu sebeple Kur'an, insanların ve bilhassa avam tabakasının gözü önünde olan yağmurdan, rüzgardan, bitkilerden, hayvanlardan, insanın anne rahminde yaratılmasından, bir sineğin kanadından bahsederek ve onlardaki hikmet ve intizam ve ölçüyü nazara vererek, Allahın ilim ve iradesini, azamet ve kudretini ve rahmet ve şefkatini ispat ve izah ederek ders veriyor ve bu şekilde ders vermesi Kur'ana yakışıyor.

Son olarak, elbette Kur'an bu asırda keşfedilecek olan medeniyet harikalarına da işaret etmiş ve bu asrı bütün bütün mahrum bırakmamıştır..Kur'an elektrik lambasına, televizyon ve radyoya ve hatta bunun daha ilerisine işaret etmiştir..

Sitelerde Paylaş

Wakan Tanka: "Yüce Ruh" ya da "Büyük Gizem" diye çevrilebilir. Wakan Tanka bir isim değildir. Hareket halindeki bir şeyi ifade eder. Manitu ile aynı anlamdadır. Wakan kesin olarak tanımlanabilen bir şey değildir. Anlamı ruhsal güç ya da enerjidir ve genellikle anlaşılmaz bir terim olan şifa olarak çevrilir. Dünyamız enerjilerle doludur ve hepsi de tek büyük enerjiden gelmektedir.

"Kutsal" kitaplarin ana düşüncesinde, Tanrı yaratılışın dışında var olur. Kizilderililerin düşüncesinde ise Tanrı, kendisini yaratılışla ifade eder.

Sioux Kabilesi _ Ayakta Duran Ayı

Kızılderili ibadet etmeyi sever. Doğumdan ölüme kadar etrafını saran varlıklara hürmetle bakar. Kucağında doğduğu Tabiat Ana’nın zenginliğinin farkındadır, hiçbir köşe ona kıymetsiz görünmez. Yaratıcı, biz ona Wakan Tanka deriz, ceza verici bir Yaratıcı değildir. Onunla aramızda hiçbir engel yoktur. Onunla her birimiz karşı karşıyayızdır, bizi duyar, onun bağışlaması gökten dökülen yağmur gibi üzerimize iner. Wakan tanka bizden uzak, ayrı ve daima kötülükleri gözleyen bir Yaratıcı değildir. Hayvanları, kuşları, insanları cezalandırmaz. İyilik kuvvetinin üzerine kötülük kuvvetinin hakim olacağına dair bir korkumuz yoktur; en üstün olan ve hükmünü yürüten kuvvet, iyiliktir.

Seneca Kabilesi _ Sogoyewatha _ (misyonerlere hitabından)

Diyorsunuz ki, Büyük Ruh’un emirlerini iletmek, ona nasıl ibadet edeceğimizi bildirmek için gönderildiniz. Ve eğer beyaz adamın öğrettiği dini kabul etmezsek öteki dünyada bedbaht olacağız. Diyorsunuz ki, siz doğru yoldasınız, biz kaybolmuş insanlarız. Bu dediğinizin doğru olduğunu nasıl bileceğiz? Sizin dininizin bir kitaba yazılı olduğunu anladık. Eğer o kitap sizin için yazıldığı gibi bizim için de yazılmışsa Büyük Ruh onu niçin bize vermedi? Üstelik bize vermediği gibi atalarımıza da verip doğru olarak anlamalarını sağlamadı.... Diyorsunuz ki, Büyük Ruh’a ibadet etmenin tek bir yolu vardır. Madem bir tek din var da, beyazlar niçin bu kadar farklı inançlara sahip? Hepiniz aynı kitabı okuyorsunuz da niçin aynı şeyleri düşünmüyorsunuz? Kardeşim, biz bu işleri anlamıyoruz. Dediniz ki, dininiz ecdadınız tarafından, babadan oğla geçerek size intikal etti. Bizim dinimiz de atalarımız tarafından, babadan oğla geçe geçe bize kadar geldi. Biz bildiğimiz usulde ibadet yaparız. Dinimiz bize verilmiş her şey için şükretmeyi öğretir. Biz din hakkında asla kavga etmeyiz.

Biz ruhun bütün yaratıklara verilmiş olduğuna, her yaratığın, kendisi şuurunda olmasa bile, bir derecede ruha sahip olduğuna inanırız. Ağaç, şelale, boz ayı, her biri cisimlenmiş bir ruhtur, her biri saygıyla layıktır.

Bitkilerin canlı olduğunu düşünürüz. Onların suyu, kanlarıdır. Doğar, büyürler. Aynı gerçek, ağaçlar için de geçerlidir. Her şey ölür. Her şey öldüğüne göre her şey canlıdır. Her şey canlı olduğu için, her şeye hediyeler vermek, gönüllerini hoş etmek gerekir.

Herbirimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlatmakta fayda var.

Şimdi, öncelikle insanda akıl vardır..eğer sen "wakan tanka" biz insanlarla konuşmuş ve bize kendini bildirmiştir diye iddia ediyorsan..yeni dinin hayırlı olsun..Fakat, ben herşeye öyle körü körüne inanmam..Bazı sorularıma cevap isterim ki bu dinin "hak din" olduğunu anlayalım.

1-Bu sözettiğin ilah, ne zaman ve nasıl ve ne şekilde bunları bildirmiştir.

2-Trilyonlarca yıldızı yaratmasındaki amaç nedir?

3-Niçin hastalıkları ve musibeteri yaratmış

4-Ölümü niçin yaratmış?

5-Tek başına bu kadar büyük bir kainatı nasıl idare ediyor?

6-Bu kainatı ve insanları yaratmasındaki gayeler ve amaçlar nelerdir?

7-Beni bildiğinin ve gördüğünün delilleri nelerdir?

Şimdilik bu kadar kafi...Cevaplarınızı Kur'an ile karşılaştıracağız ve ne kadar maskara olacağınızı göreceğiz inşaallah.

Not:Allah, dünyadaki kavimlerin çoğuna peygamber gönderildiğini söylüyor..Bu kızılderililerde de o hak peygamberden kalma doğru inançlar olabilir..

Sitelerde Paylaş

Şimdi, öncelikle insanda akıl vardır..eğer sen "wakan tanka" biz insanlarla konuşmuş ve bize kendini bildirmiştir diye iddia ediyorsan..yeni dinin hayırlı olsun..Fakat, ben herşeye öyle körü körüne inanmam..Bazı sorularıma cevap isterim ki bu dinin "hak din" olduğunu anlayalım.

Bunu sen söyleyince çok komik duruyor.

Sitelerde Paylaş

Muhammedin Allahi, Wakan Tankayada sahiplenmek istiyor ama aralarinda cok fark var:

Ceza verici bir Yaratıcı değildir.

Onunla aramızda hiçbir engel yoktur. Onunla her birimiz karşı karşıyayızdır,

Hayvanları, kuşları, insanları cezalandırmaz.

Kendisini yaratılışla ifade eder.

Biz başka insanlara asla beddua etmeyiz. Eğer biri ile görülecek hesabımız varsa, onu Büyük Ruh’a havale etmeden kendimiz görürüz. Bize Büyük Ruh’un insanlar arasındaki ufak tefek çekişmelere aldırış etmeyeceği öğretildi.

Dinin bir kitabi olmasida hiçbir şeyin ispatı değildir. Hinduların, Budistlerin de kutsal kitapları var.

Okuyorsan devam edelim, bir cok sorun cevaplaniyor.

:

Yaradılış devam etmektedir!!!

Büyük Ruh’un yarattığı her şey değerlidir ve eşit derecede öneme sahiptir. Buna göre bir kaya, bir bulut, bir insan, dört ayaklı ya da kanatlı bir hayvan, nehir, çiçek ya da ağaç aslında hep aynıdır; hiçbiri birbirinden farklı değildir; hepsi birbirine bağlı ve bağımlıdır. “tüm yaratıklar kardeşdir”

Her şeyin başı ve sonu olmayan bir döngüde varlıktir ve dünyanın gücü çemberdedir. Gökyüzü yuvarlaktır; yıldızlar yuvarlaktır… İnsan yaşamı da çocukluktan çocukluğa giden bir çemberdir; gücün olduğu her yerde bu böyledir.

İyi olmak; bireylerin kendileriyle, toplumla ve doğal dünyayla ilişkilerinde dengede olması demektir. Her birey büyük Yaşam Çemberi'nin bir parçasıdır.

Doğal dengenin bozulması ise hastalık, kıtlık, kötü av gibi talihsizlikler getirir. Eğer bu bütünden ayrıymış gibi yaşanıyorsa, yıkım kaçınılmazdır. Bu yıkım, yargılayan bir Tanrı'dan gelen bir ceza değildir. Uyumsuzluk kendisini en basitinden mutsuzluk ya da şiddetli bir böbrek sancısı olarak belli edebilir. Her bireyin evrende tek olması ve Yaşam Çemberi'nde kendine has bir yerinin olması nedeniyle uyum, her birey için farklıdır

Dünyadaki her şeyin bir nedeni vardır.

Her bitki bir hastalığı tedavi etmek için büyür.

Ve her insan bir görevle yaratılmıştır.

Bu Kızılderilinin varlık teorisidir.

"Dikkat ettiyseniz Kızılderili herşeyi bir döngü içerisinde yapar. Çünkü dünyanın gücü her zaman döngüler içinde kendini gösterir, herşey dönmeye gayret eder...ı. Evet, dünyanın gücü daire şeklinde çalışır. Gökyüzü yuvarlaktır,... Yıldızlarda yuvarlaktır. Büyük güç rüzgar döne döne eser. Kuşlar yuvalarını daire şeklinde yaparlar, onların inancı da bizim inancımızın aynıdır. Güneş göğün bir ucundan diğerine gider gelir, böylece çember çizer. Ay da öyledir ve ikisi de yuvarlaktır. Mevsimler büyük bir döngü içinde değişir, oldukları yere daima geri gelirler. İnsanoğlunun yaşamı çocukluktan çocukluğa bir büyük dairedir. Herşey devri daim eder." (Sioux Kabilesi _ Kara Geyik)

Avladığımız hayvanların hepsini yer, ziyan etmemeye dikkat ederiz. Bitkileri köklerken toprağı deşmekten sakınır, küçük küçük delikler açarız. Evimizi yapacağımızda da toprağı az kazarız. Çekirgeler için çimenleri yaktığımızda ortalığı viraneye çevirmeyiz. Ağaçları kesip atmayız, sadece yaşlanmış, ölmüş olanları kullanırız. Fakat beyazlar toprağı belliyor, ağaçları kesip biçiyor, her şeyi öldürüyor. Hiçbir şeye dikkat etmiyor onlar. Beyaz adamın dokunduğu her şey yaralandı, berelendi.

(Wintu Kabilesi’nden bir kadın)

Herbirimizin farklı bir rüya gördüğünü hatırlatmakta fayda var!!! üzerinde bir düsün dostum.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Muhammedin Allahi, Wakan Tankayada sahiplenmek istiyor ama aralarinda cok fark var:

Ceza verici bir Yaratıcı değildir.

Şimdi bakın..Bu ifadenin Kur'an karşısındaki iflasını görün..

Şimdi, bir kimse bir şehre bomba attı ve benim masum evladım ve yaşlı annem ile beraber binlerce masum insan ve hayvan vefat etti veya sakat kaldı..Binlerce masum kimsenin evleri yıkıldı ve malları harap oldu..Senin (sözde) inandığın ilah, demek ki bu zulmü gerçekleştiren kimse veya kimseleri cezalandırmayacak ve bu kadar masumun hakkını bu zalimden almayacak öyle mi..insanın vicdanı ve kalbi ve aklı nasıl hep birlikte ağlayıp, bu duruma isyan eder öyle değil mi...Evet, bu kainatın sahibi böyle bir zulüm ve haksızlıktan münezzehtir... insanın fıtratı, nasıl da "zalimler için yaşasın cehennem" diyor ve cehennemi yaratıp, böyle zalimlere cezasını veren hakiki bir fıtrat dini olan İSLAMİYETİ tasdik ediyor öyle değil mi..

Evet, işte bu kainatın adına yalan uyduran kimselerin cevaplarına bakın..ne kadar maskara oluyorlar öyle değil mi..

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...