Jump to content

Hukuk ve modern süreç  

8 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Merhabalar,

Hukuk ve yasalar sizce güven duygusunu saglayabiliyor mu ? Bir insanin yasalara uymasi için ne gibi tedbirler alinmali ? Ben bu konuda gerçekten önleyiciligin temel objektif oldugu, ve cezalandirici veya intikamci yaklasimin tarih olmasi gerektigi, hapishanelerin artik bosaltilip kapatilmasi gerektigini ve yerine suç ve cinayetlerin cezlandirilma degil de yanlis ve hatalarin düzeltilmesi gerektigini düsünüyorum. Uzmanlarca psikolojik olarak kazanilmasi imkansiz olanlarin psikiyatrik ortamda toplumdan uzmanlar gözetiminde uzaklastirilmasi veya durumlarina göre gps bilezikle sinirli dolasma hakki taninmasi ancak yine kazanilmalarinin gerektigini düsünüyorum...

Bu konuda da baska noktalarda oldugu gibi, muhtemelen bir çok kimsenin siddetle karsi çikabileceklerini tahmine ediyorum, çevremde de bu böyledir. Ancak hapishaneler cinayet okullari adeta, islah olup çikanlar pirinçde tas kadar az, ve eziyet ve öc almakdan baska hiç bir faydasi yok ! Oysa, örnegin birnine fiziki zarar veren kimsenin bunun tedavisi için tazminat ödemesi ve tüm masraflarini karsilamasi, veya hirsizlik yapanin hapsedilmemesi ve maddi ile manevi tazminat ödemesi gerektigini, tecavüz, adam öldürme gibi en sinir cinayetlerde ise psikiyatrik ortamda uzman gözetiminde kazanilmaya çalismasi taraftariyim. Topluma hizmet, islenen suçun düzeltilmesi ve zorunlu uzman egitimine katilma gibi yöntemlerin çok daha saglikli ve insani olacagini düsünüyorum, ya siz ? Sevi ve saygilar.

enfant-prison1.jpg

Sitelerde Paylaş

yanlis ve hatalarin düzeltilmesi gerektigini düsünüyorum.

Yanlış/hata diye bişey yok.

İyi-kötü yoktu unuttun mu?

Yanlış/kötü birşey gördüğünde yapman gereken şu: kendi kendine ''bu kötü değil, yanlış da değil bunlar benim yargılarım ve değişebilirler'' diyeceksin. Ve ''yanlış'' olarak gördüğün şeyi kendine ''doğru'' olarak kabullendireceksin. Sonuç olarak ortada bir sorun kalmayacak.

Suç diye birşey yok, hepsi senin kafanda, o sadece nötr bir eylem. Sorun, senin o eylemi algılayış biçiminde. -değil mi?

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben 8 ay hapiste kalmis birisi olarak diyorumki evet hapishaneler insani ihtiyaclar karsilanacak sekilde hazirlansin.Ama yok ben ceza sistemini kaldiracagim dersen cok asiri olaylar bas gosterir ben buna eminim.Cezanin caydiriciligi bir yere kadardir ama genede vardir bunuda dusunmek lazim.

Sitelerde Paylaş

Heee hatta bak su anim aklima geldi bir gun bilim teknik dergisi ismarladim gardiyana baktim icinde kafataslari bilmemne iste evrimden bahsediyor.Kogustaki arkadaslara ben artik inanmiyorum demistim :) Cokta oyle tovbe tovbe haricinde bir tepki almamistim ilginctir hapishanedeki insanlarin cogu daha anlayisli oluyor herhalde.

Sitelerde Paylaş

Yanlış/hata diye bişey yok.

İyi-kötü yoktu unuttun mu?

Yanlış/kötü birşey gördüğünde yapman gereken şu: kendi kendine ''bu kötü değil, yanlış da değil bunlar benim yargılarım ve değişebilirler'' diyeceksin. Ve ''yanlış'' olarak gördüğün şeyi kendine ''doğru'' olarak kabullendireceksin. Sonuç olarak ortada bir sorun kalmayacak.

Suç diye birşey yok, hepsi senin kafanda, o sadece nötr bir eylem. Sorun, senin o eylemi algılayış biçiminde. -değil mi?

Zaten hukuk, bireylerin çikarlari ile toplumun çikarlari arasindaki denklemden baska bir sey degil ki ? Bulundugun toplumda normal olan bir seyi baska bir toplumda yapmaya kalksan basin agriyabilir degil mi ? Dogada bile, hayvanlar grup çikarina aykiri davranani disliyorlar, anormal olan bu durum degil, anormal olan körü körüne manasiz veya saçma tabulari sonuna kadar illa ki savunmaktir.

Üstteki videoda haremdeki disilere yaklasan yabanci maymuna verilen toplu cezalandirma görüntüleri...

Sitelerde Paylaş

Zaten hukuk, bireylerin çikarlari ile toplumun çikarlari arasindaki denklemden baska bir sey degil ki ?

Teoride böyle düşünebilirsin.Ve teoride yukarıda yazdığın ''cezalandırmak yerine iyileştirmek'' tarzı önlemler de çok faydalı olabilir.

Ama pratikte bunları uygulayamazsın.

Şu anki hukuk sitemimizin ağırlıkla ''intikam alma'' güdüsü üzerine kurulu olmasının nedeni de yine göz-ardı edilemez içgüdülerimizdir.

Bizim hukuk ve adaletten anladığımız, devletin (yada başka bir otoritenin) ''mağdurun yerine'' suçludan intikam almasıdır.

Senin önerdiğin şey mağdurdan çok suçlunun iyiliğine. Belki kötü adamları iyi yapabilir, ama mağdurların intikam duygusunu tatmin etmekten çok uzak olduğu için toplum içinde bu sisteme karşı bir nefret ve sonsuz güvensizlik oluşturur.Herkes kendi adaletini kendisi sağlama yoluna gider.

Önleyici olmasını bir yana bıraklım, o tamamen imkansız zaten.

Modern ceza sistemi önleyicilikte az da olsa işe yarıyor, ama dediğim gibi asıl amacı olan intikam duygusunu tatmin etmekte oldukça işe yarıyor.

Özetle: suçları önlemek mümkün değil, verilen cezaların zamanı geri çevirmesi ve gideni geri getirmesi de mümkün değil (hırsızlık hariç) , verilen cezalar sadece ''suçun akabinde'' oluşan nefreti ve korkuyu bastırıp toplumu yatışkın tutmak içindir. Bu yüzden de, ceza hukuku belirlenirken ''akılcı'' olandan daha çok toplumu ne çeşit cezaların tatmin ettiğini göz önüne almak gerekir.

Acı ama durum böyle.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Teoride böyle düşünebilirsin.Ve teoride yukarıda yazdığın ''cezalandırmak yerine iyileştirmek'' tarzı önlemler de çok faydalı olabilir.

Ama pratikte bunları uygulayamazsın.

Şu anki hukuk sitemimizin ağırlıkla ''intikam alma'' güdüsü üzerine kurulu olmasının nedeni de yine göz-ardı edilemez içgüdülerimizdir.

Bizim hukuk ve adaletten anladığımız, devletin (yada başka bir otoritenin) ''mağdurun yerine'' suçludan intikam almasıdır.

Senin önerdiğin şey mağdurdan çok suçlunun iyiliğine. Belki kötü adamları iyi yapabilir, ama mağdurların intikam duygusunu tatmin etmekten çok uzak olduğu için toplum içinde bu sisteme karşı bir nefret ve sonsuz güvensizlik oluşturur.Herkes kendi adaletini kendisi sağlama yoluna gider.

Önleyici olmasını bir yana bıraklım, o tamamen imkansız zaten.

Modern ceza sistemi önleyicilikte az da olsa işe yarıyor, ama dediğim gibi asıl amacı olan intikam duygusunu tatmin etmekte oldukça işe yarıyor.

Özetle: suçları önlemek mümkün değil, verilen cezaların zamanı geri çevirmesi ve gideni geri getirmesi de mümkün değil (hırsızlık hariç) , verilen cezalar sadece ''suçun akabinde'' oluşan nefreti ve korkuyu bastırıp toplumu yatışkın tutmak içindir. Bu yüzden de, ceza hukuku belirlenirken ''akılcı'' olandan daha çok toplumu ne çeşit cezaların tatmin ettiğini göz önüne almak gerekir.

Acı ama durum böyle.

Acı ama olması gereken bir durum bence.

Hukuk kuralları sadece suçu önlemek adına düzenlenmez.Bugüne kadar suçu önleyen kaç tane caydırıcı kural var ki Özellikle piskopat katiller pedofil tecavüzlerin hiçbir tedaviye cevap vermediği bilinen olaydır.Bu durumda bunlar hasta ise neden tedaviye olumlu cevap vermiyorlar ?

Bu sapık katillerin hasta olup olmadıkları ile ilgilenmiyorum .Kesinlikle idamlıklar bunlar.İster akıllı ister deli olsunlar.Toplum düzenini sağlayan kurallar biraz da normal zararsız vatandaşı korumak adınadır.Bir suçu bir kez işleyen sapık tekrar deneyecektir.Sadece intikam adına değil özellikle toptan kesin çözüm adına idamdan yanayım

Sitelerde Paylaş

Hayir, önleyicilik mumkun. Buna özetlersek uç ana yöntem surulmelidir.

1. Gerekmedikce yasakci degil, özgurlukcu olunmasi. Bu en basda maksimum kabul görmesi bakimindan uzun zaman zarfinda daha saglikli ve açilimcidir.

2. Yasaklanan noktalarin karsiliginda, yerine istisnalar veya baska esdeger haklar taninmasiyla, esnek prensipler uzerine tasarlanmis medeni hukuk, yine uzun zaman içinde daha etkili bir hukuk olusacaktir. Yasaklarin karsiliginda esdeger yasal yollarin bulunmasi beklentilerin karsilanacagi için yasalara uyulmasinda çok etkin olmaktadir. Örnekleri vardir.

3. Insanlarin yasalara uymalarini motive etmek ve gerçekten induksyon yöntemiyle, yasaklananlara bilinçli bagimlilik saglanabilmekde. Bu konuda kitlesel manipulasyon teknikleri basta olmak uzere, egitim, medya, aydinlik, çok etkili tesvik yöntemleridir. Ödullendirme bu noktada çok etkilidir. Yasalara uyanlari ödullendirme veya ödul kisitlanmasi çok etkilidir. Örnegin vergilerde sene içindeki çigenmis yasalara göre ayarlanmasi sadece bir tane örnek. Mesela trafik kurallarini çigneyenin daha çok vergi vermesi (yol yapimi ve bakiminda kullanilmak uzere).

Ayrica, ben ceza ve intikam anlamsalligi gölgesindeki hukuk ve adalet anlayisinin yerine önleyici ve hatayi duzelticiligi tercih edilmesinden bahsediyordum. Insanlarin yaptiklari yasak ve suçlarinin ayni cinsden telafi ve duzeltilmesi, zaten magdur olan için daha önemlidir aslinda. Örnegin, bir hirsizin hapisde yatmasi magdura ne fayda saglar. Oysa, çaldigini iade etmesi arti daha fazla tazminat ödemesi, hem daha caydirici, hem de magdurlarda daha yuksek bir guvence duygusu saglayacaktir.

Sitelerde Paylaş

Örnegin bebek katli varsa, uman gözetimi altinda toplumdan uzaklastirilmali. En uç durumlarda ise, eziyet vermeyerek idam edilmesine karsi degilim. Örnegin karbon monoksitle uyutulup igneyle kalbinin durdurulmasi ve beyin ölumu olusturmakla olabilir. Siddet çemberinden çikmak için, mukemmel biçimde siddetten uzak durmaliyiz.

Sitelerde Paylaş

insanı biyolojik bir makine olarak düşünürsek ki (yalnışlığı ispatlanamadığı sürece elimizdeki bilimsel veriler bunu gösteriyor) , bu durumda özgür irade ortadan kalkmış oluyor. Buna bir örnek verecek olursak , biraz fantastik olabilir ama; mesela hakim karşısına çıkan bir katil , insan karakterinin oluşumu üzerine bilimsel bir konuşma gerçekleştirebilir ve işlediği cinayetinde tüm bu oluşumun sonucu olarak vuku bulduğunu akılcı bir şekilde ortaya koyabilirse , ne olacak?

belki böyle birşey pratikte şimdilik mümkün değil, fakat demek istediğim şu, aslında yapılan her suçun neden işledindiği çok ince bir şekilde araştırılırsa , ortada ne suç nede suçlu kalacaktır.

önemli olan böyle insanları cezalandırmaktan çok tedavi edebilmektir. Vede sağlam biyolojik makineler geliştirebilmektir. Bunun yoluda ailede ve eğitimde biter. Belki yüzde yüz bir çözüm bulunamaz ama azaltacaktır.

Sitelerde Paylaş

Tamamen katiliyorum. Teorik olarak beynin tamemen yeniden biçimlenidilmesi mumkun. Ancak, bu teknolojiye ulasilmis olsa bile, kolektif suurda ve psiko-sosyal olarak beyni biçimlendirilen, hatta islemis oldugu cinayeti dahi unutmus olan insan toplumun gözunde sadece cezasiz biçimde serbest birakilma haksizlik duygusuna sebep olacaktir. Yukarda taksimin altini çizdigi haksizlik duygusu gerçektir. Bu nedenle, toplumu bu biçimlendirmenin dogrululuguna inanacak biçimde tatmin edilmesi için bir yan manipulasyon mekanizmasi yan olarak gelistirilmeden böyle bir uygulama kabul görmeyebilir.

Konuya guzel bir isik tutabilecek bir sinema tasarimi yakin zamanda sinemalada çikmisti. Filmin adi : " Torutured ". Yani iskence. Çocuklarina tecavuz edip ölduren bir psikopat idamdan mahlemece kurtulunca, ebeveyn psikiyatrik hastaneye tasinirken katili kaçirma plani yaparlar. Araci durdurup içindeki adami kaçirirlar. Ve uzun bir dayanilmaz iskenceler sureci baslar. Cezalandirilan adam hafizasini kaybettigini ve hiç bir sey hatirlamadigini söylese de iskencelerin dozu giderek yukseltilir... Filmin sonu ise kan dondurucudur, ve ibretliktir. Konumuzu guzel örneklendirebilecegi için bahsini uygun buldum. Izlenmesini tavsiye derim.

Sitelerde Paylaş

Tamamen katiliyorum. Teorik olarak beynin tamemen yeniden biçimlenidilmesi mumkun. Ancak, bu teknolojiye ulasilmis olsa bile, kolektif suurda ve psiko-sosyal olarak beyni biçimlendirilen, hatta islemis oldugu cinayeti dahi unutmus olan insan toplumun gözunde sadece cezasiz biçimde serbest birakilma haksizlik duygusuna sebep olacaktir. Yukarda taksimin altini çizdigi haksizlik duygusu gerçektir. Bu nedenle, toplumu bu biçimlendirmenin dogrululuguna inanacak biçimde tatmin edilmesi için bir yan manipulasyon mekanizmasi yan olarak gelistirilmeden böyle bir uygulama kabul görmeyebilir.

Konuya guzel bir isik tutabilecek bir sinema tasarimi yakin zamanda sinemalada çikmisti. Filmin adi : " Torutured ". Yani iskence. Çocuklarina tecavuz edip ölduren bir psikopat idamdan mahlemece kurtulunca, ebeveyn psikiyatrik hastaneye tasinirken katili kaçirma plani yaparlar. Araci durdurup içindeki adami kaçirirlar. Ve uzun bir dayanilmaz iskenceler sureci baslar. Cezalandirilan adam hafizasini kaybettigini ve hiç bir sey hatirlamadigini söylese de iskencelerin dozu giderek yukseltilir... Filmin sonu ise kan dondurucudur, ve ibretliktir. Konumuzu guzel örneklendirebilecegi için bahsini uygun buldum. Izlenmesini tavsiye derim.

senin dediğin konuya tam olarak uyan film aslında satnley kübrick'in otomatik portakal filmi. filmde bu konuyu güzel anlatmış bence izlemelisin. bende film tavsiye edip duruyom gerçi ama :)

Sitelerde Paylaş

senin dediğin konuya tam olarak uyan film aslında satnley kübrick'in otomatik portakal filmi. filmde bu konuyu güzel anlatmış bence izlemelisin. bende film tavsiye edip duruyom gerçi ama :)

yanlış hatırlamıyorsam o filmin ana fikri: "insanları özgür bırak ve yaptıklarını cezalandırma" idi.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...