Jump to content

Hukuk ve modern süreç  

8 oy

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Guncelik hayatta zaten bilinç-alti subliminal manipulasyonlar her alanda yaygin ve etkin biçimde kullanilmakta. Bunlar o kadar ince tasarlamaktalar ki farkina dahi varmak neredeyse imkansiz, ancak etkileri de inanilmaz biçimde islemektedir.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Levia, senin önerdiğin şeylerin hiçbiri hukuk ile ilgili değil.

Eğitim ile ilgili. Sen eğitimden bahsediyorsun.

Tabiki (yine teoride) toplumu iyi eğitirsen suç oranını azaltabilirsin. Suçun önelenmesinde eğitimin yeri ve hukukun yeri ayrıdır.

Eğitim senin yapmaya çalıştığın gibi ''güzellikle'' suçu engellemeyi amaçlar.

Ama hukuk, ''söz ile uslanmayanın hakkı kötektir'' bilinci üzerine kuruludur. Cezalar suç işlenditen sonra verildiği için önleyicliği yoktur, ancak ''ibret oluculuğu'' vardır. Suçluya iyi muamele ve anlayış göstererek de ibretlik bir manzara oluşturamayacağın için, hukukta senin söylediklerinin hiçbir değeri yoktur.

Sen bu konuyu değiştir. Suç engelleyici eğitim sistemlerinden bahset.

Sitelerde Paylaş

Guncelik hayatta zaten bilinç-alti subliminal manipulasyonlar her alanda yaygin ve etkin biçimde kullanilmakta. Bunlar o kadar ince tasarlamaktalar ki farkina dahi varmak neredeyse imkansiz, ancak etkileri de inanilmaz biçimde islemektedir.

Subliminal mesajlar şehir efsanesidir. Safsatadır. Bilimsel bir yanı da yoktur.

İlluminati inancı gibi komplo terisidir. İsan bilinç altına etki etmek o kadar kolay değildir, ayrıca bilinç-altı dediğimiz şey de kara büyü gibi çalışmaz her şikilde yine bilinç-üstünün kontrolü altındadır.

Sitelerde Paylaş

Örnegin bebek katli varsa, uman gözetimi altinda toplumdan uzaklastirilmali. En uç durumlarda ise, eziyet vermeyerek idam edilmesine karsi degilim. Örnegin karbon monoksitle uyutulup igneyle kalbinin durdurulmasi ve beyin ölumu olusturmakla olabilir. Siddet çemberinden çikmak için, mukemmel biçimde siddetten uzak durmaliyiz.

eziyet vermedikten sonra ha öldürmüşün ha öldürmemişin ne fark eder? eziyetin olmadığı yerde caydırıcılık yoktur. bu yüzden acı çektirerek öldüreceksin.

Sitelerde Paylaş

insanı biyolojik bir makine olarak düşünürsek ki (yalnışlığı ispatlanamadığı sürece elimizdeki bilimsel veriler bunu gösteriyor) , bu durumda özgür irade ortadan kalkmış oluyor. Buna bir örnek verecek olursak , biraz fantastik olabilir ama; mesela hakim karşısına çıkan bir katil , insan karakterinin oluşumu üzerine bilimsel bir konuşma gerçekleştirebilir ve işlediği cinayetinde tüm bu oluşumun sonucu olarak vuku bulduğunu akılcı bir şekilde ortaya koyabilirse , ne olacak?

belki böyle birşey pratikte şimdilik mümkün değil, fakat demek istediğim şu, aslında yapılan her suçun neden işledindiği çok ince bir şekilde araştırılırsa , ortada ne suç nede suçlu kalacaktır.

önemli olan böyle insanları cezalandırmaktan çok tedavi edebilmektir. Vede sağlam biyolojik makineler geliştirebilmektir. Bunun yoluda ailede ve eğitimde biter. Belki yüzde yüz bir çözüm bulunamaz ama azaltacaktır.

Gezi olaylarında ölen gençlerimize üzülmüşsündür bence sen

Sitelerde Paylaş
Levia, senin önerdiğin şeylerin hiçbiri hukuk ile ilgili değil.

Eğitim ile ilgili. Sen eğitimden bahsediyorsun.

Ben hukuk kavramini cezalandirici ve intikamci zihniyetten yeni bir ontolojik degerlendirmeyle reforme etmeden bahsediyorum. Hapishaneler de guya bir " siddetsiz egitme, arindirma " çesidi olarak degerlendirebilinir. Hukukta daima is gerçeklessin, sonra çözelim zihniyeti zaten sorunun dugum noktasidir.
Tabiki (yine teoride) toplumu iyi eğitirsen suç oranını azaltabilirsin. Suçun önelenmesinde eğitimin yeri ve hukukun yeri ayrıdır.

Eğitim senin yapmaya çalıştığın gibi ''güzellikle'' suçu engellemeyi amaçlar.

Ama hukuk, ''söz ile uslanmayanın hakkı kötektir'' bilinci üzerine kuruludur. Cezalar suç işlenditen sonra verildiği için önleyicliği yoktur, ancak ''ibret oluculuğu'' vardır. Suçluya iyi muamele ve anlayış göstererek de ibretlik bir manzara oluşturamayacağın için, hukukta senin söylediklerinin hiçbir değeri yoktur.

Sen bu konuyu değiştir. Suç engelleyici eğitim sistemlerinden bahset.

Cezalandirici intikamci zihniyet yerine, önleyici ve DUZELTICI adalet sisteminin olusturulmasindan bahsediyorum. Uygulamalardan çikip az ezber bosunca derhal saçmaliyor gibi görunuyoruz. Bu normal bir tutum olmakla birlikte, yaklasimin anlasilmadiginin göstergesidir.
Sitelerde Paylaş
Subliminal mesajlar şehir efsanesidir. Safsatadır. Bilimsel bir yanı da yoktur.

İlluminati inancı gibi komplo terisidir. İsan bilinç altına etki etmek o kadar kolay değildir, ayrıca bilinç-altı dediğimiz şey de kara büyü gibi çalışmaz her şikilde yine bilinç-üstünün kontrolü altındadır.

Sen yaniliyorsun. Subliminal etkileme hem gerçek, hem de zannedilenden çok ama çok daha etkili. Benim politik-ekonomi ögretmenim avrupa birligi çapinda yapilan bir subliminal gösteriye bizzat katilisini söyle anlatmistir.

Bir sirket, bir okulda sene boyunca ders kitaplarinin belirli yerlerinde belirli sekilleri, subliminal duzeyde beyinde uyusturucu etkisi yapan bir renkte bir okulun talebelerinde isletmistir. Ve gruba hangi sekerler uzerine çalistiklarini önceden söylemisler. Ögretmenim ve diger bilim adamlari, egirmenler ve siyasetçiler dehsetle butun talebelerin sene sonunda sergilenen çesit çesit sekerler arasinda sadece ve bolca uzerinde sene boyunca çalisilan sekerleri kapistiklarini dehsetle izlemislerdir. Sirket ayni yöntemin medya araciligiyla ABD'de baskan seçiminde, ve reklamlarda kullanildigini ifade etmislerdir ?! Insan beyninin isleyis biçiminde ilerleme oldukça giderek uzerinde daha etkili manipulasyon gerçeklestirlebilmekte.

Benzer sekilde, mnemoteknik metodlar da bu çerçevede beynin biçimlenme sureci ve isleyisinin ince mekanizmalari uzerinden giderek, isteninenleri hiç bir daha unutmayacak biçimde hafizasina kaydedebilmekte muthis etkili metodlarin gelistirilmesiyle sonuçlanmistir. Binlerce kelimelik yazilarin az antrenman ve siki tecrubeden sonra bir okumada ezberlenmesi basit bir filim replikini hatirlaak kadar kolay olabilmektedir.

Sitelerde Paylaş
  • 6 months later...

Suçlulari cezalandirma zihniyeti tarihin çöpluklerine atilmalidir. Hapishaneler yok edilmeli, ve yerine yanlislari önleyici, ve duzeltici bir adalet duzeni yerlestirilmeli. Intikamci adalet sistemi, ve korku uzerinden insan egitme yaklasimi, insanin beyin yapisinin kesfedilmesiyle yakin zamanda tarih olacaktir. Ve bu bir buyuk devrim olacaktir.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...