Jump to content

Evreni ney var eden şeyin adı nedir,

Recommended Posts

• İleti 114
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Dostum yine olmadı; Sen bilgisizce bana şu cümleyi sarfedersen

birgün var edenin olabilir dersen yeniden devam ederiz.

Gördüğün gibi var demişsin. Bu durumdada var -yok tartışmasına çoktan soktun konuyu. Hem cahilim ilmim yetmez diyip hemde aklının basmadığı konuda bilgi istiyorsun. Bak dostum yaratan diye bir şey yok. Yaratılmak hiç yok.

Kuantum mekaniğini nedir fikrin dahi yok, kuant(parçacık) varlığıyla ve özelliğiyle kendisinde olan oluşum ve hareketlere verilen isimlerdir mekanik veya kural veya kanun dediklerimiz. Yağmurun yağması için tanrı gerekmiyor, ısıyla buharlaşma, yoğunlaşma, soğuma ve yükün taşıyamayacağı ağırlığa erişmesi ile yerçekimi ile suyun yere geri dönüşü ki hepsi kütle, çekim , enerjinin kendi varlığı ve özellikleriyle oluşup tekrarlanmakta.

Tanrı nerde? Güç ne yağmuru oluşturup yağdırırken? Kendi varlığı tüm güç. Taşıdığı enerji.

Senin anlamadığın hiçlikte bu kuantlar daima var ve enerji dalgalanmaları halinde hiçlikte vakum hareketine maruz kalamaktalar. İçlerinden biri bu evreni var etti ve bilinmeyen bunu ilk tetikleyen hareketin nasıl olduğu. Kuantaların varlığı içinde tıpkı yağmur gibi tanrıya ihtiyaç yok, varlar ve daima olacaklar.

Bilinmeyen kuantların varlığı değil, bu kuantlardan birinin nasıl tepkilenip evrenin ilk hareketini ve zamanı başlattığı?

Gelelim tanrı masalına, hiçlikte veya evrende böyle bir masalın varlığına ihtiyaç duymuyor oluşurken kuantlar. Böyle bir yaratıcı izinede, bilgisinede hiç rastlanmış değil.

Bu idiia bilimin umrunda bile değil. Çünkü bu masal, yaratılmış takıntısı dinlerin tekelinde ve hiç bir somut kaynak ve veriye dayanmayan , bilgi içermeyen bilimin henüz bilmediği bilgi boşluklarına sığınarak ,oraya boş bir kavramı koyarak var olduğunu sanma gafletinden başka bir şey değil.

Yani kısacası tanrı diye bir şey yok. Madde hep var ve hiçlikte kuant dalgalanmaları ile daimada olacak, zaman zaman yeni evrenler var etmeyede devam edecek.Tanrı masalınız ise asla olmadı, olmayacak.

Ayrıca kendi dinini referans saydığın gerçeğinide gözden kaçırmıyorum.

İşine gelince öğüt veriyorsun;

Tolon dede ayetler üzerinde düşünüyormusunuz.

Pardon dostum, bak hala ayıp ediyorsun, dürüst olmuyorsun.

Senin islam putunu araya işinegelince sokup, işine gelmediğinde ben bişi demedim ona göre cevaplayın demeyi bırak artık. Yaratıldığını ddia ettiğin gayet açık.

Şimdi kaçmayı bırakıp araya soktuğun putunun varlığını bilgi ile sunmaya başlarsan sevinirim.

Cehalet ile kurnazlık farklıdır.

Şimdi önce yaratılma, yaratıcı güç iddianın temeli yok. Evreni tetikleyen güç yaratıcı değil, tetikleyici bir güç. Bu nedir bilinmiyor(ısı-kimyasal reaksiyon, radyasyon-başka bir kuark vesaire)kuarklar var daima. evrenin oluşumunu tetikleyen özellik veya olay bilinmiyor.

Sen yaratıcı güçle tetikleyici gücü önce ayır. yağmur yağıyor diye ne ısı, ne yerçekimi tanrı yada yaratıcı olmuyor.

Sonra yaratıldığına bu evrenin hangi bilgiyle ulaştığını bize anlat.

Sonra bu yaratıcı güç uydurmanıda temelendir ve ayetlerini(sözlerini) refreans sunarken çekinmediğin bu yaratıcını tarifle, kaynağını sun ve sonra ahkama devam edelim.Bundan kaçmaya çalıştığını görüyorum, ancak hiç hoş değil, cevap isteyip vermiyorsun. ;)

Sevgi saygımla...

Dostum uzun uzun yazmışsın teşekkürler, biraz daha bilgi sahibi oldum senin bilgi sahibi olduğun konularda, ama bizde bişeyler bilelim izninle senin bildiklerini bilmesemde.

Tolondedeye ayetleri okuyormusun diye sordum, sende okunan ayetler hakkında bilgiler vermişsin diline eline sağlık. Ama sen bana bakma dostum cahilliğimden dini terminolojiyi kullanıyorum, bilim dili bilmem.

anladığımı toparlamaya çalışayım, yaratıcı oluşturucu güç yok diyorsun ,ayetler var diyorsun.Ayetleri okuduğumuzda yaratıcı gücün olmadığını açıkça görüyoruz, yaratıcı olduğuna dair hiçbir veriyede ulaşamıyoruz diyorsun. Dostum sen ayetleri böyle okuyorsun yapacak bişey yok. eksik aklımla sana şöyle okumalısın diye dayatamam, senin bildiğinin yarısını bile bilmiyorken.

Demem oki yaratıcı bir güç var deseydin, yani böyle bir kanaatin olsaydı tartışmaya devam ederdik, Hani sen yaratıcı güç var derdin, ben de nerden biliyorsun derdim. böyle giderdi.Ama sen bir önceki aşamada çok derinlerdesin, vesselam.

yağmuru yağdıran düzeneği ne oluşturdu, bu düzeneğin devam etme mecburiyeti ney, bak bende nato kafa nato mermer, silbaştan :)

Sitelerde Paylaş

Bir şey deyil atılan izlediysen Allahı burda nereye oturtacaksın. tanrınnı 8 melek orda nasıl taşısın. o uzay boşluğunu gördün kastan başka bir şey varmı?

güven iki boyutta yaşayan biri 3. boyutu hayal bile edemez. Biz 3. boyutlu evrende yaşıyoruz başka bir boyutu hayal bile edemeyiz, :) gördüklerin seni yanıltmasın, matrix misali :)
Sitelerde Paylaş

Saçmalığın daniskası

gerçekler insana bazen saçma gelebilİr...

Kendiliğinden var olmak...

Ya da kendini var etmek...

Şu varlık aleminde en azında bir tek şeyin böyle olması zorunludur...

Ya evren kendini var etmiŞtir...

Ya da Evreni var eden şey...

Sitelerde Paylaş

gerçekler insana bazen saçma gelebilİr...

Kendiliğinden var olmak...

Ya da kendini var etmek...

Şu varlık aleminde en azında bir tek şeyin böyle olması zorunludur...

Ya evren kendini var etmiŞtir...

Ya da Evreni var eden şey...

Eski dostum, senin şuanki dini görüşün nedir, bir anlatabilirmisin sakıncası yoksa, Ateistlerden iş çıkmadı seninle söyleşelim biraz. :)
Sitelerde Paylaş

güven iki boyutta yaşayan biri 3. boyutu hayal bile edemez. Biz 3. boyutlu evrende yaşıyoruz başka bir boyutu hayal bile edemeyiz, :) gördüklerin seni yanıltmasın, matrix misali :)

Ne boyutu atılan ben bilmediyim konu hakında konuşmam sende karnca nikli gibi boyutlar cinlerlemi uğraşıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Atılan benim küçük oğlum bu çigi filimleri seyrediyor sende seyrdiyorsan bunun sana bir faydası olmaycak sen yetişkin birsin en azından fiziki olarak ben böyle saçam seylere cevap yazamam m ükünatı yok senile aynı düşnceyi paylaşmak sağılcakla kal

Sitelerde Paylaş

Atılan benim küçük oğlum bu çigi filimleri seyrediyor sende seyrdiyorsan bunun sana bir faydası olmaycak sen yetişkin birsin en azından fiziki olarak ben böyle saçam seylere cevap yazamam m ükünatı yok senile aynı düşnceyi paylaşmak sağılcakla kal

sende sağlıcakla kal, :)
Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Kuran Big Bang ile çelişiyor.

Fussilet Suresi

9. De ki: “Siz gerçekten yeri iki günde yaratanı inkar edip duracak mısınız? Birde O’na eşler mi koşuyorsunuz? O, bütün alemlerin Rabbidir.

10. O, dört gün içinde, yeryüzünde yükselen sabit dağlar yarattı, orada bolluk ve bereket meydana getirdi ve orada rızık arayanların ihtiyaçlarına uygun olarak rızıklar takdir etti.

11. Sonra göğe doğruldu da o bir duman iken ona ve yere: “İkiniz de ister istemez gelin!” dedi. İkisi de: “isteye isteye geldik.” dediler.

12. Böylece onları iki günde yedi gök olmak üzere yerine koydu ve her gökte (bulunan meleklere) işlerine ait emrini vahyetti. Dünya gökyüzünü kandillerle donattık ve koruduk, işte bu, hep o çok güçlü ve herşeyi bilenin takdiridir.

Kuran'a göre Arz 4 günde, 7 semâvat 2 günde yaratılmış. Evrenin görkemiyle oranlandığında kumsalda bir kum tanesi bile olmayan yeryüzünün yaratılması nasıl bu kadar uzun sürdü? Üstelik yeryüzü 7 semâvattan önce yaratılmış!

Kuran'ın evren algısı günümüzden hayli farklıydı. Tüm evren tepsi gibi düz bir yerden ve onun üzerine tecrede kapağı gibi kurulmuş gök kubbeden ve onların arasında olanlardan ibaret sanılmıştır. Ve tabi ki yer evrenin merkezinde tasavvur edilmiştir. Aksi halde "yer ile gökler arasındakiler" ayetini anlamlandırmak mümkün değil.

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu nasıl bir yaratıcı dünyaıyı 4 günde yartıyor diyerlerini 2 güne sığdırıyor hal böyleken bilim diyorki dünya kainata nokta gibidir nasıl oluyor bu tanrı nasıl yaratacağının hesabını yapamamış oluyor bu duruma göre yoksa bu yartıcı el-ilah putu olmasın ne dersiniz doslar gardaşlar benden söylemsi size bırakıyorum.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen biraz anti madde nedir onu araştır. Yoktan var olmayı da bilim açıklayacak merak etme.

bilim vardan var olmayı açıklayabilir ancak

çünkü yoktan var olma imkansızdır

sıfırdan bir şey çıkmaz ve çıkarılamaz

bunu idrak edemeyen bir akıl için yapılacak bir şey yoktur

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...