Jump to content

allah o - onlar gibi kelimeleri neden kulanır

Recommended Posts

neden kullanıyor mesala onlar sapıkdır . o nun iki eli kurusun onlar cehennemliktir

şimdi soruyorum alllah sonsuz ve gücün sahibi böle bir kelimeyi neden kullanıyor insanları yaratmışın hemde o ve onlar diyon ne bu saçmalık. sen hem her yerdesin hem içimde dışımdasın o ve onlar gibi kelimeler kulanıyon muhahaha...

işte burada muahmmedin kurnazlığı çünkü kendisine inamayanlar için bunu sölemek zorunda :P kafirleri madem allah yarattı bide o ve onlar diyen bir allah :)

Sitelerde Paylaş
neden kullanıyor mesala onlar sapıkdır . o nun iki eli kurusun onlar cehennemliktir

şimdi soruyorum alllah sonsuz ve gücün sahibi böle bir kelimeyi neden kullanıyor insanları yaratmışın hemde o ve onlar diyon ne bu saçmalık. sen hem her yerdesin hem içimde dışımdasın o ve onlar gibi kelimeler kulanıyon muhahaha...

işte burada muahmmedin kurnazlığı çünkü kendisine inamayanlar için bunu sölemek zorunda :P kafirleri madem allah yarattı bide o ve onlar diyen bir allah :)

Gerçekten ben bunların Tanrısının neden hep çoğul şahıs takısıyla seslendiğini çok merak ediyorum.

Takım oyununu çok seviyo galiba...

Sitelerde Paylaş
allah kendisinden de 'biz' diye söz eder.. 'Biz onu çamurun özünden yarattık...' gibi.. Bunu da allahın kendine olan saygısı diye ifade edenler olmuştu (: Pek bi saygılı :D

karşımızdaki bir kişiye nezaketten dolayı "siz"diye hitap ederiz değil mi..bunun gibi,büyüklük ifadesi olarak Allah"Ben"yerine "Biz" kullanabilir..

Allahü teala'nın Ben demesi yüce zatına göre, Biz demesi, isim ve sıfatlarına göredir.. İsim ve sıfatlarının çokluğu zatının birliğine zıt değildir.. Çünkü isim ve sıfatların hepsi, zata aittir. (Ruh-ul-beyan c.1, s.37)

henüz teist iken Kur'an-ı kerimi mutlaka okumuşsunuzdur..Kura'nı-Kerim dikkatlice okunduğunda,kişiye hitap eden yerlerde"Ben",umuma bakan yerlerde "Biz" ifadesinin kullanıldığı görülür..

"Gerçekten ben Allah'ım ,benden başka hiç bir ilah yoktur.Onun için bana ibadet et.Ve beni anmak için manaz kıl.(Taha/14)ayette de görüldüğü gibi Allah "Ben" buyuruyor..

bir başka ayet;muhakkak ki Kur'an-ı Biz indirdik ve onu Biz koruyacağız(Hicri/9)

Şimdi gördünüz mü rahimlere döktüğümüz meniyi?Onu Siz mi yaratıyorsunuz?Yoksa Biz miyiz yaratan(Vakia/58-59)burda da "Biz" ifadesini kullanıyor..

Sitelerde Paylaş
karşımızdaki bir kişiye nezaketten dolayı "siz"diye hitap ederiz değil mi..bunun gibi,büyüklük ifadesi olarak Allah"Ben"yerine "Biz" kullanabilir..

Allahü teala'nın Ben demesi yüce zatına göre, Biz demesi, isim ve sıfatlarına göredir.. İsim ve sıfatlarının çokluğu zatının birliğine zıt değildir.. Çünkü isim ve sıfatların hepsi, zata aittir. (Ruh-ul-beyan c.1, s.37)

henüz teist iken Kur'an-ı kerimi mutlaka okumuşsunuzdur..Kura'nı-Kerim dikkatlice okunduğunda,kişiye hitap eden yerlerde"Ben",umuma bakan yerlerde "Biz" ifadesinin kullanıldığı görülür..

"Gerçekten ben Allah'ım ,benden başka hiç bir ilah yoktur.Onun için bana ibadet et.Ve beni anmak için manaz kıl.(Taha/14)ayette de görüldüğü gibi Allah "Ben" buyuruyor..

bir başka ayet;muhakkak ki Kur'an-ı Biz indirdik ve onu Biz koruyacağız(Hicri/9)

Şimdi gördünüz mü rahimlere döktüğümüz meniyi?Onu Siz mi yaratıyorsunuz?Yoksa Biz miyiz yaratan(Vakia/58-59)burda da "Biz" ifadesini kullanıyor..

Her fırsatta böbürlenen, kendini öven, kullarına yapacağı acımasız işkenceleri sıralayan, beddualar eden

Tanrınız nezaket gösteriyor öyle mi?

Pes doğrusu...

Sitelerde Paylaş

saçma oldu biraz :rolleyes:

---

Allah ın ''ben'' dediği ayet ile ''biz'' dediği ayet arasındaki fark nedir? Allah neye göre biz veya ben oluyor? ''ben'' dedği zamanlar pek saygın değilmiymiş?

Sitelerde Paylaş
saçma oldu biraz :rolleyes:

saçma gelebilir,saygı duyarım..

Allah ın ''ben'' dediği ayet ile ''biz'' dediği ayet arasındaki fark nedir? Allah neye göre biz veya ben oluyor? ''ben'' dedği zamanlar pek saygın değilmiymiş?

Allah'ın ben dediği ayette;Hz. Musa ile konuşurken yani kendisi ile kulu arasında hitap makamında iken;"Gerçekten ben Allah'ım ,benden başka hiç bir ilah yoktur.Onun için bana ibadet et.Ve beni anmak için manaz kıl.(Taha/14)Allah "Ben" buyuruyor..

ama yaratma,Kur'an-ı indirme,onu muhafaza etme gibi,bütün ilahi sıfatların iştirak ettiği ilahi bir işi açıklarken;"muhakkak ki Kur'an-ı Biz indirdik ve onu Biz koruyacağız(Hicri/9)

Şimdi gördünüz mü rahimlere döktüğümüz meniyi?Onu Siz mi yaratıyorsunuz?Yoksa Biz miyiz yaratan(Vakia/58-59)"

Allah burda gerek melekleri kastederek,gerekse mütevaziliğinden dolayı"Biz"demektedir"

bu da saçma gelecek değil mi?

Sitelerde Paylaş
Evet allahın mütevazi olmaya çalışması saçma geliyor açıkcası.

evet yaratıcı ve mutlak güç sahibinin mütavazi olması çok saçma

Sitelerde Paylaş
evet yaratıcı ve mutlak güç sahibinin mütavazi olması çok saçma

acaba insanlara mütavazi olun gibi bir msj veriyor olabilrmi yada ortağı yardımcısı asla olmamasına rağmen küçük sebepleri yerine getirmesi için görevlendirdiği memurlarının haklarını koruyor böylelikle insanlara bir msj vermek istiyor olamazmı

Sitelerde Paylaş

bu sorunun cevabı gayet basittir. genellikle allahın (aslında muhammedin tabii ki) kafası kime bozuldu ise onlara "onlar" deyip lanet yağdırır. kimi zaman canı çıkası der, kimi zaman kof kütük der. mesela ali imran suresinde uhud savaşı vesilesi ile ebu süfyan için "o şeytan" sözü kullanılır. gerçi ebu süfyan daha sonra müslüman olmuş ve ali imran suresinin ilgili ayeti havada kalmıştır ama olsun. kuranda olur böyle şeyler. ses çıkarmamak lazım. yoksa cennette şarap içip hurilere atlamak yerine cehennemde sonsuza kadar yanarız maazallah.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...