Jump to content

Ateist olma potansiyeli olan teistlere karşı hangi duruş daha faydalıdır?

Recommended Posts

• İleti 140
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

yani allahın olup olmadığını bilemeyiz ama onun olduğuna inanıyoruz mu diyorlar?(:

ne bilinememezliği, aksine allahın varolduğuna şahitlik ediyorlar yahu, onlar için inanç dedikleri şey kesin bir bilgiye dayanıyor

buradaki pozitif ateistler gibi saçmalıyorlar yani(:

Sitelerde Paylaş

Yanlış algılamışsın, agnostik ateistim(:

Bencil genler olayını da yanlış algılamışsın.. bu mevzuyu, teistlerle dalga geçen ateistlerin, onlardan farklı bir bok olmadığını göstermek için kullanmıştım..

agnostik ateist ne?

Sitelerde Paylaş

Tek hücreli bir canlıyı hadi diyelim insanlar aklını kullanarak ileride yaptı. Peki bu doğa akıllı mı ki biz insanlar senelerdir uğraşıyoruz da yapamıyoruz

doğa tabiki akıllıdır yasaları vardır ve senin tanrın her kimse o da bu yasalara uymak zorundadır. su 100 derecede kaynar. tanrın 99 derecede kaynatamaz, at şarkı söylemek için doğada bulunmaz koşmak için bulunur. senin tanrın şarkı söyletemez. dünya var olduğundan beri tanrın doğaya aykırı birşey yapabilmiş mi? demekki o da doğanın yasalarının peşinden gidiyor. tanrının kaderi doğanın peşinden gitmek. doğanın yasalarına aykırı düşünce ve işleyişlere ne denir, deli saçması. bir melek geldi ayet indirdi diyorsun, doğa yasalarına uygun mu hayır, demekki saçma.

Sitelerde Paylaş

Tanrının varlığı yada yokluğu bilinemez yada ben bilmiyorum ama yok olduğuna inanıyorum dİyen agnostik ateist...

Bende Bilmiyürum ama bence vardır diyen de agnostik teist oluyor...

Müslüman "Allahin varligini yoklugunu bilmiyorsun, neden inanmiyorsun?" diye sorarsa

agnostik ateist ne cevap veriyor?

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bütün teistler agnostiktir.

Agnostik olmasalardi "tanriya inaniyorum "yerine "tanriyi biliyorum" derlerdi.

Bu söylediğiniz agnostizmin tanımına farklı bir anlam yüklemekle ilgili bu açıdan bakarsak herkes agnostiktir aslında, ateist deist teist onu arar da durur, karanlıkta siyah kedi aramak gibi bir şey bu. Sadece Tanrı var ya da yok dese yetmez sanki.

Sitelerde Paylaş

doğa tabiki akıllıdır yasaları vardır ve senin tanrın her kimse o da bu yasalara uymak zorundadır. su 100 derecede kaynar. tanrın 99 derecede kaynatamaz, at şarkı söylemek için doğada bulunmaz koşmak için bulunur. senin tanrın şarkı söyletemez. dünya var olduğundan beri tanrın doğaya aykırı birşey yapabilmiş mi? demekki o da doğanın yasalarının peşinden gidiyor. tanrının kaderi doğanın peşinden gitmek. doğanın yasalarına aykırı düşünce ve işleyişlere ne denir, deli saçması. bir melek geldi ayet indirdi diyorsun, doğa yasalarına uygun mu hayır, demekki saçma.

Ne kadar yetersiz bilgiye sahip olduğun buradan belli. Basınç arttıkça kaynama derecesi de artar. Basınç düşdükçe kaynama derecesi de düşer. Su illa 100 derecede kaynayacak diye bir şey yoktur. Sen doğayı akıllı yap ona inan

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Müslüman "Allahin varligini yoklugunu bilmiyorsun, neden inanmiyorsun?" diye sorarsa

agnostik ateist ne cevap veriyor?

Allah dediğimiz tanrının bilinememezlik kategorisine girdiği falan yok, bu başlıkta defalarca söyledik bunu..

yoksa ''Teist tanrısı kesinlikle yoktur, ama varolabilirliği savlanabilinecek tanrı tanımları mevcuttur'' diyen agnostisizm mi?

Sitelerde Paylaş

Allah dediğimiz tanrının bilinememezlik kategorisine girdiği falan yok, bu başlıkta defalarca söyledik bunu..

Meraktan soruyorum, ögrenmek icin soruyorum.

Anladigim kadar

Allah, Jehowa, Manitu, Zeus vs (din ve tarih kitaplarindan tanidigimiz tanrilar) bilindiginden sayilmiyor ve kabul görmüyor.

Bilinmeyen, yazilmamis bir tanri mi olacak?

Ve birde anlamadigim:

Neden sadece BiR tanri olabilecegini düsünüyorsunuz?

Belki bir kac tanri vardir. Bilinmedigine göre.

Cok kez "bilgisayar oyununu" örnek veriyorsunuz. Belkide 2-3 "bilinmeyen" tanrilar oturmuslar oyun oynuyorlar.

Siyahlar, beyazlar, sarilari yönlendiriyorlar gibi.

Buna benzer bir cok "bilinmeyen" tanri(lar) yaratilabilir :)

diye düsünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Tek hücreli bir canlıyı akıl sahibi insanların incelemesine rağmen neden hala aynısından laboratuvar ortamında üretemiyoruz. Bu canlı kendiliğinden doğada oluştuysa bu doğa bizden daha mı akıllıdır? Neden dünyada insanların binlerce yıl yaşayabilmesi için gerekli her şey mevcut. Bunları düşünürken birde öyle de bir Kitap düşününki milyarlarca insanı etkilemiş ve evreni yaratanın Allah olduğunu bildirmiş. Neden hayvanlar ve bitkilerden insanların ağız tadına hitap eden ve vücuduna yararlı bir sürü besin var. Akılsız şuursuz kör doğa bütün bunları yaparken neden bizler yapamıyoruz.?

İnsandan Fare Yarattılar

11-07-2013-human-chromosomes-the-mouse-has-been-created.jpg?w=620

ABD’nin Maryland eyaletindeki Ulusal Kanser Enstitüsü’nden bilim insanları her hücresinde insan kromozomu olan bir fare yaratmayı başardıklarını açıkladı. Bu gelişmenin gelecekte genetik hastalıkların tedavisinde kullanılabileceği bildirildi.

Araştırmalarda kullanılan insan kromozomlarının bir donörden alınmak yerine laboratuvar ortamında kimyasal yapı taşları kullanılarak üretildiği belirtilirken, elde edilen sonuçların sentetik biyoloji alanında önemli gelişmelere neden olması bekleniyor.

İnsan kromozomlu fare üreten ekipten Natalay Kouprina, “Sentetik insan kromozomu üretmekteki amacımız insan hücrelerine gen aktarmak için bir yöntem bulmak ve insan hücrelerinde genlerin nasıl çalıştığını incelemek. İleride bu şekilde elde ettiğimiz bilgileri kalıtımsal genetik hastalıkların tedavisini mümkün kılacak bir gen terapisi geliştirmekte kullanabiliriz” dedi.

Dr. Kourpina sentetik insan kromozomunun “kromozom 47″ olarak anıldığını çünkü insanlarda doğal olarak 46 kromozom bulunduğunu açıkladı. Kourpina sentetik biyolojinin en başarılı yönünün kromozom 47′nin geri kalan kromozomları etkilememesi olduğunu söyledi.

Sentetik biyoloji dışındaki gen terapilerinde insan genomuna dışarıdan ekstra genler ekleniyor. Dr Kourpina “Eski tip gen terapilerinde virüslerle genoma eklenen yeni genler sorun yaratabiliyordu. Ancak sentetik gen terapisinde eklenen kromozom diğer genlerle etkileşime geçmiyor” dedi.

İNGİLTERE SENTETİK MAYA ÜRETECEK

İnsan kromozomlu fare açıklaması İngiliz hükümetinin bir çok sentetik biyoloji araştırmasına 60 milyon sterlin ödenek ayıracağını açıklamasının ardından geldi. Hükümet yardımı alacak projeler arasında 16 farklı maya kromozomunu laboratuvar ortamında sentetik olarak üreterek, dünyanın ilk tamamen sentetik kompleks organizmasını yaratma projesi de bulunuyor.

İnsan yapımı sentetik mayanın gelecekte antibiyotikler ve aşılar gibi yeni biyolojik materyaller üretmek için bir platform oluşturabileceği belirtilirken, sentetik insan kromozomları sayesinde hastalıklı doku ve organlara sağlıklı genlerin aşılanabileceği açıklandı.

Ancak İngiliz bilim insanları İngiltere’de insan kromozomlu fare üretimi gibi projeler üzerinde çalışılmadığını, sentetik insan kromozomu üretiminin İngiltere’de etik engeline takılacağını söyledi.

Mllliyet

http://www.independe...ne-8701357.html

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Meraktan soruyorum, ögrenmek icin soruyorum.

Anladigim kadar

Allah, Jehowa, Manitu, Zeus vs (din ve tarih kitaplarindan tanidigimiz tanrilar) bilindiginden sayilmiyor ve kabul görmüyor.

Bilinmeyen, yazilmamis bir tanri mi olacak?

Tanımını bilip bilmemekle alakası yok, tanımının bilim ve felsefe yoluyla yanlışlanıp yanlışlanamamasıyla alakası var.

Allah ve türevleri yanlışlanabiliyor ve dolayısıyla olmadığı bilinebiliniyor ama tanımında sadece evrenin sebebi olarak gösterilen tanrı gibi yanlışlanamayan örnekler var.

Bizimde bilinememezlikten kastımız bu gibi tanrı profilleri..

Ve birde anlamadigim:

Neden sadece BiR tanri olabilecegini düsünüyorsunuz?

Belki bir kac tanri vardir. Bilinmedigine göre.

Kim nerede bir tane olacak demiş ki, bunu da yanlış anlamışsın demek ki(:

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"Tanrilar var olabilir" diyen hic duymadim,

sanirim yanlis düsünmem bu yüzden.

"evrenin sebebi olarak gösterilen tanrı gibi yanlışlanamayan örnekler var."

baska ne örnek olabilir?

Siyahlar, sarilar ve beyazlari (oyun kurallarinca) yönlendiren 3 tanri teorisi yanlislanabilir mi?

Birde konuya söyle bakiyorum.

"BiLiNMEYEN bir seyin var olabilecegini savunmak."

Söz konusu "sey" tanri degilde baska bir sey olsaydi insanlar nasil düsünürdü?

Bilinmeyen bir varligin insanlarin rüyasini topladigini

veya

evrenin aslinda bir varligin sictigi b*k oldugunu

bunu gibi daha akila gelmeyecek bir cok seyin VAR oldugu düsünülebilir.

Bence burda, bilinmeyen bir sey (mesela evrenin varolusu) bir "tanri" kelimesiyle dolduruluyor. Aslinda "evrenin var olusunu bilmiyoruz" dememiz yetmeli.

Ama bunu diyemeyenler, dinlerin etkisiyle, bilinmeyen bir tanri üretiliyor.

Neden "tanri(lar)"?

Sorular biraz cok oldu, cevaplayabildiklerini cevaplarsan sevinirim :)

ama

cevaplamasnda olur.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"BiLiNMEYEN bir seyin var olabilecegini savunmak."

evet burada biraz sıkıntımız var...

hiç bir kutsal kitapta yahut ister uydurma ister asıl olsun diğer rivayetlerde allahın ne olduğu açık ve seçik anlaşılabilir bir şekilde anlatılmıyor...

bilgi eksikliğim varsa düzeltiniz...

allah büyüktür tektir rahimdir cömerttir adildir güçlüdür attımı düşürürü vurdumu şişirir vs...

de nedir efendim bu tanrı...

ne olduğunu bir türlü bilemedik bulamadık ...

ama illa vardır birdir şöyledir böyledir...

hem ona inanmazsan yanarsın cayır cayır falan...

yaw iyi tamam inanalım yanmıyalım da nedir abi tanrı nedir...

bunun cevabı yok...

ama inanıyoruz...

kimse yanmak istemez...

inanmaya devam...

ha bununla aynı şey değil belki ama bilim adamlarının da benzeri bir durumu var gibi...

kara enerji mi kara madde mi ney miş tam olarak ney olduğunu bilmiyoruz ama böyle bişey kesin var diyorlar mış...

işte böyle bir şey...

ha iki dakka düşündüm de şu da mantıksız...

ne olduğunu bilmediğim bir şey kesinlikle yoktur demek...

abi tamam ne olduğunu bilmiyorsun da kesinlikle olmadığını neden biliyorsun...

tarihinde kirec tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateizm aslında işin ideolojik tarafı. Daha bir militan ve siyasi amaç güdüyor. Anti-teizm diyebileceğimiz bir kimlikle hurafenin üstüne gidiyor, kanıt istiyor. Eleştirilmemeye ve her şartta saygı görmeye alışmış teizmi rahatsız ediyor. İyi de yapıyor! Agnostiklere tembel ateist denmesinin bir sebebi de bu sanırım. Agnostik için tanrı tartışılacak bir konu değil. Evrenin parçasıyım, evrenin kurallarına bağlıyım. Bu evrenin dışında olan biten bir şey varsa bunu gözleyebilmem, anlayabilmem mümkün değil. Big bang'den önce ne vardı? Kim vardı? Birşey var mıydı sorusunun gerçek cevabı "bilmiyorum"dur. Ancak bu "bilmiyorum" ateizmin küçümsediği anlamda kararsızlığın neticesi değil, elimizde olan gerçek değerdir. Kaldı ki varsa bile saçımıza, cinsel hayatımıza, yediğimize içtiğimize, karışan teist bir tanrı olmadığı kesindir. Bu haliyle olup olmamasının bir önemi yoktur. Sayı doğrusundaki 0 gibidir. Tartışmalarımızın nedeni değildir, sonucu da olamaz.

Teizme karşı ateist, evrene karşı agnostiğim.

Çünkü inanmaya inanmıyorum. İnanmak bilmenin ötesinde başlar. Bildiğin bir şeye inanmazsın, bilirsin. İnanmak bilmediğinde ortaya çıkan bir düşüncedir. Bilmediğime bilmiyorum derim. Dünya Kupası'nı Almanya'nın kazanacağına inanmam o kupayı kesin Almanya kazanır veya kazanamaz bilgisini vermez.

tarihinde Deschain tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

uzaylılar onlar bizden daha çok akıllılar uçan daireleri falan var bizim onlara teknolojik olarak yetişmemiz imkansız gibi görünsede 1 milyar yıl belki yeterli olacaktır. yanlış hatırlamıyorsam bilim adamları big bangin deneyini yapmıştı ve uygun şartlar altında canlı organizmalar elde etmişti ( sanırım televizyonda izlemiştim) ayrıca ecel http://tr.wikipedia....wiki/Abiyogenez

Trollüyor musun yoksa cidden böyle mi düşünüyorsun?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...