Jump to content

Ateistler "ölümden sonra hayat" konusunda ne düşünüyor?

Recommended Posts

Bu kadar bencil olup hep olaya kendi açından bakma.

1. Anan baban ve ailendeki diğer kişiler müslüman mı?

2. Çevrendekilerin kaçı müslüman?

3. Büyürken hep "Bizi Allah yarattı ve Muhammed de onun elçisidir." laflarını duya duya büyümedin mi?

1. ye cevap vermek istemiyorum.

2- büyürken çevrem herşey olabilir ama müslüman olduklarına asla inanmıyorum.

3 yine büyürken Allah demenin bile yasak olduğu İslam ile alakalı hiçbir eylemi yada fiili uygulamam mümkün değildi. yasaktı,

kısaca benim çevremde İslamla alakalı hiçbirşey yoktu. herşeyin ve herkesin maddiyata bağımlı olduğu bencil, çıkarcı ve insan sevgisi olmayan bir ortamda büyümenin verdiği etkileri hala unutamadım ve bende etkisinden kurtulmadığım derin yaralara neden oldu. eşitlik adalet hak hukuk gibi sözlerin palavra olduğu düzenden bugünlere geldiğim ve Rabbimi bulduğum için kendimi çok şanslı ve özel hissediyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 89
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ahiret hayatı beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor.

öldükten sonra yok olacağımı biliyorum. bir şekilde de bunu içime sindirdim ve benimsedim. çünkü aklın, mantığın ve bilimin öngördüğü hakikat arayışının emrine girmiş oluyorsun. aklın egemenliğine boyun eğen kişi onun gösterdiği yola gitmemezlik edemez.

etiket aranıyorsa ben dünyacıyım. dünya, arapça edna'nın kıyas halidir. yani ötesi değilde berisi, o taraf değilde bu taraf, öte taraf değilde bu yana olan. yani buluduğumuz ve yaşadığımız an, ömür sürdüğünüz ve bununla kısıtlı zaman dilimine mekan olan yer. bu dünyayı anlayayım da ötesi kalsın.

zaten öteki tarafla ilgili fikir yürütmek en temelinden abesle iştigaldir, asparagas spekülasyon kurmak ve hayali tasavvur etmektir.

Sitelerde Paylaş

1. ye cevap vermek istemiyorum.

2- büyürken çevrem herşey olabilir ama müslüman olduklarına asla inanmıyorum.

3 yine büyürken Allah demenin bile yasak olduğu İslam ile alakalı hiçbir eylemi yada fiili uygulamam mümkün değildi. yasaktı,

kısaca benim çevremde İslamla alakalı hiçbirşey yoktu. herşeyin ve herkesin maddiyata bağımlı olduğu bencil, çıkarcı ve insan sevgisi olmayan bir ortamda büyümenin verdiği etkileri hala unutamadım ve bende etkisinden kurtulmadığım derin yaralara neden oldu. eşitlik adalet hak hukuk gibi sözlerin palavra olduğu düzenden bugünlere geldiğim ve Rabbimi bulduğum için kendimi çok şanslı ve özel hissediyorum.

2. Sen mi karar vermeye başladın kimin müslüman olup olmadığına? Etrafındakiler de Allah'a ve Muhammed'in onun elçisi olduğuna inanmıyor mu? Bunu her fırsatta dile getirmiyorlar mı? Sen de bu lafları işite işite büyümedin mi? Sonunda bu lafları işite işite gerçek sanmaya başlamadın mı?

3. Herhalde Türkiye'deki laiklikten bahsediyorsun. Evet, burası laik bir ülke burada dinini istediğin gibi yaşayamazsın, o ilkel kuralların çoğu bu ülkede geçmez.

Köle ve cariye edinemezsin, zina edenleri sopalayamaz veya taşlayamazsın, birden fazla kadını resmi olarak alamazsın, çocuklarla evlenemezsin, milleti gaza getirip din uğruna cizye almak amacı ile etrafa saldırtamazsın , kadınları 2. sınıf insan sayıp mirastan erkeğin yarısı kadar pay veremezsin, 2 kadının şahitliğini bir erkeğinkine denk tutamazsın.

Evet, bunları yapmak yasak burada sana sonuna kadar katılıyorum ama istediğin kada Allah, Kuran, Muhammed de, kimse sana karışmaz, istediğin kadar oruç tut, namaz kıl, zekat ver, kimse yine sana karışmaz. Bunları yapamıyorsan sırf kendi nefsinden dolayı yapmıyorsundur. Kimseyi suçlama kendi nefsinden başka.

Sitelerde Paylaş

sonsuz yaşama isteği olan arkadaşlar üzgünüm öbür dünya ve ruh diye birşey yok insan ölünce içinden ruh falan çikmaz tıbben ölüpte 3-5 dakka sonra tekrar hayata dönen insanlar var hiçbirinin ruhu çikıp geri girmiyo çünkü ruh diye birşey yok öbür dünya masalı islamdan binlerce yıl önce uydurulmuştu

Sitelerde Paylaş

Sn.Atabeyoğlu

Kimsenin nereye gideceği belli olmaz gavur dediğin bazen seden benden dindar çıkabilir.imanla paranın kimde olduğu bilinmez<.

Sn Freeman

çok özgür bir adam olabilirsin ama sadece bu dünyada toprağın altında maalesef sende özgür olamıyacaksın..

Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra ne mi olacak ? Doğumdan önce ne olacaksa o... Sonsuz hayatın olmaması ise ayrı bir mutluluk kaynağı benim açımdan. Düşünüyorum da 100 sene yaşadım gayet iyi olabilir fakat ya sonrası 1000 sene hurilerle şarap akan derelerle geçer mi ? ya 1 milyar sene ? bunalıp yok olmak ister insan. peki 999999 milyar sene yaşadığınızı düşünsenize cennet cehenneme dönmez miydi :)

Ruh konusunda ruhun olmadığını düşünüyorum. İnsan davranışları, fizyolojik ve biyolojik yapısı bu kadar iyi bilinirken ruhun artık insan bedeninde herhangi bir yere sahip olduğunu düşünmüyorum. Zaten duygularımız hormonların elinde. Dolayısı ile vereceğimiz kararlarda hormonlarımızın ve genetiğimizin etkisinde. Ruhun yapacağı ne iş kaldı ki bedende :)

Astral seyahat gibi konuları yani bedenden ayrı bir şekilde bazı şeyleri deneyimlemek konusu ile hiç ilgilenmedim. Çünkü bana gerçekdışı geldi. Fakat bilim aksini ispatlamadıkça yok diyemem. Beyin öyle bir yapı ki bu da olabilir bilemem :)

İlk mesajımdır hayırlı olsun bakalım :)

tarihinde khirsainth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ölümden sonra ne mi olacak ? Doğumdan önce ne olacaksa o... Sonsuz hayatın olmaması ise ayrı bir mutluluk kaynağı benim açımdan. Düşünüyorum da 100 sene yaşadım gayet iyi olabilir fakat ya sonrası 1000 sene hurilerle şarap akan derelerle geçer mi ? ya 1 milyar sene ? bunalıp yok olmak ister insan. peki 999999 milyar sene yaşadığınızı düşünsenize cennet cehenneme dönmez miydi :)

Ruh konusunda ruhun olmadığını düşünüyorum. İnsan davranışları, fizyolojik ve biyolojik yapısı bu kadar iyi bilinirken ruhun artık insan bedeninde herhangi bir yere sahip olduğunu düşünmüyorum. Zaten duygularımız hormonların elinde. Dolayısı ile vereceğimiz kararlarda hormonlarımızın ve genetiğimizin etkisinde. Ruhun yapacağı ne iş kaldı ki bedende :)

Astral seyahat gibi konuları yani bedenden ayrı bir şekilde bazı şeyleri deneyimlemek konusu ile hiç ilgilenmedim. Çünkü bana gerçekdışı geldi. Fakat bilim aksini ispatlamadıkça yok diyemem. Beyin öyle bir yapı ki bu da olabilir bilemem :)

İlk mesajımdır hayırlı olsun bakalım :)

Evet doğmadan önce yoktun...

Şimdi varsın...

Ölünce yine yok olcaksın...

Sonra...

Evet bir kere yokluktan varlığa çıktın...

Bunu deneyimledin...

Bunun gerçekleşebileceğini gördün bildİn anladın...

öldükten sonraki yokluk sürecinin bir döneminde yeniden var olabileceğin artık ihtimal dahilindedir...

Değil mi...

Sitelerde Paylaş

Evet doğmadan önce yoktun...

Şimdi varsın...

Ölünce yine yok olcaksın...

Sonra...

Evet bir kere yokluktan varlığa çıktın...

Bunu deneyimledin...

Bunun gerçekleşebileceğini gördün bildİn anladın...

öldükten sonraki yokluk sürecinin bir döneminde yeniden var olabileceğin artık ihtimal dahilindedir...

Değil mi...

Evet böyle br şeyi deneyimledim haklısın. Fakat bunun tekrar olması çok çok çok daha zor bir ihtimal. Şöyle ki benim tekrar ben olarak yokluktan oluşmam için aynı atomlarımın tekrar bir araya gelmesi gerekmekte. Fakat bu çok zor. Atomlarım başka canlılar içinde var olabilir fakat o ben olmam. Atomlarımın başka bir canlıda var olduğunun da farkında olamam. Dediğin bir ihtimal var ama dediğim gibi imkansıza yakın.

Zaten evrenin kısıtlı bir döneminde yaşam oluşabilmesi mümkün. Şu an evrenin en muhteşem döneminde yaşıyoruz. Evrenin geleceği bize uygun değil. Evrendeki hidrojen bitecek ve yıldızlar yok olacak. Evrenin bütün rengi kaybolacak. Canlılık kalmayacak. Bu evrende dediğininin olması iyice imkansızlaşıyor çünkü zaman da kısıtlı. Belki eğer varsa başka bir evrende olabilir. O zaman da aynı atomların buluşup tekrar aynı 'ben' i yaratma ihtimali çok daha düşük. Sonsuz sayıda atom içinden aynı atomların seçilme ihtimali matematiksel olarak 0 kabul edilebilir :)

Sitelerde Paylaş

Sn Freeman

çok özgür bir adam olabilirsin ama sadece bu dünyada toprağın altında maalesef sende özgür olamıyacaksın..

Benim özgür olmaya cesaretim var en azından beynim ve bedenim özgür ama kimseye kötülük yapmıyorum hırsızlık yapmıyorum yalan söylemiyorum küçücük kızları kendime cariye yapmıyorum kölem yok kadınları dövmüyorum insanların kolunu kafasini kesmiyorum birkac sahtekarın uydurduğu sacma sapan dinlerin esareti altina yaşayan dinler ve meshepler yüzünden kan gölüne dönmüş bu dünyada özgür kalmaya çalışan bir adamım

Sitelerde Paylaş
Bu soruyu kesinlikle merak ettiğimden ve müslümanlığa ve genel olarak "din" olgusuna inanmayan biri olarak soruyorum. Ölümden sonra ne olacağına inanıyorsunuz? Ben açıkçası "ruh"a inanıyorum ve ölümden sonra kaybolacağımızı kesinlikle düşünmüyorum. Sizin düşünceleriniz ne şekilde? Lütfen hakaretten uzak durmaya çalışarak cevap verelim birbirimize.

Ateist değilsem de yazacaklarım var. Bunlar salt düşüncelerim değil, yıllar boyunca düşünüp araştırarak vardığım sonuçlar:

Evvelce; eğer erte-hayat varsa, en baştan beri bunu çıtlatan bazı bilgi kırıntıları olması gerekiyordu, ki var; dinler insanlığın elinde; din-adamlarının umut pazarlayarak sağlıksız geliştirdiği fakat özünde gerçek olan (ateş olmayan yerden duman çıkmaz) bilgi kaynaklarıdır. Kıpti (eski Mısır) ezoterizminden, Hindu sanskritlerin vedalarına ve Budizm ve Mazdaizme, oradan Hristiyan gnostisizmi ve tasavufa kadar bazı bilgiler, Hristiyan ortodoks, katolik, müslüman sünni, şiilik gibi büyük dinlerde olduğu üzere avama uyarlamak ve onları sömürmek için değil; elitin elinde kalmak üzere yine avamı sömürmek için sürdürülegelmiş. Keza, bunlar elit için olan bilgilerdir ve daha mantıklı, eliyüzüdüzgündür (dosdoğru demiyorum). Bu bilgilerde, ta Mısır'dan beri ruhun ölümsüzlüğü gibi gerçekte olan konular işlenmiş. Avam için olan büyük dinlerin kabiliyeti ise, özünde dosdoğru olduğu iddia edilen öz-bilgiyi barındırmasıdır (Tanrı dini bütün insanlığa göndermiş olacağı için).

Bunlar bi yana; benim vardığım sonuç; insan (ve her canlı) uykusunda, rüyada gördüğü üzere vücudu dışında bir varlığa sahiptir. Bu varlık öyle gök yüzünde, havada uçan bir gaz gibi, plazma gibi bir malzemeden öte, atom-altında, "Planck sabiti"nin verdiği "kuantum" aralığından daha küçük, yani evrenimizin "var olma" sınırının dışında, 3+1 boyutlu evrenimize dışarıdan bakan, 11 boyutlu ve diğer insanlarınkileriyle bütünleşik bir varlıktır. Düşüncelerimiz ve rüyalarımız buradan gelir. Bu varlık her canlı olarak, dünyamızda bir sefer vücut bulmuştur. Maddi-vücut bulurken manyetizma, plazma (aura) katmanlara da sahip olmuştur, astral seyahatte bunların maddi dünyadan biraz çekilişi, kalem gibi kıpırdaması vuku bulur. Ölünce bu boyuttan çekilir; bir dahaki nüfuz edişi, dinlerin cennet/cehennem dediği yerlere doğru olacaktır. İşin bu kısmı, dinde anlatılmasa kendiliğinden kolayca ulaşılacak çıkarımlar değil. Din (gerçek olanı) olmazsa bile, insanın ertehayata inanması gerek. En azından VAR olduğunu, varlığın yok olmayacağını sağduyusuyla çıkarması lazım. Biz "bilgi" olarak varız. Atomlar olarak değil. Bu bilgi VAR olduğu için, yok olamaz.

Bu konuyla alakalı harika bir şarkı armağan etmek isterim:

Adına ruh dediğim yaşarken beynimde depolanan duyu verileri ölünce silinecek.

Gerçi bazıları yaşarkende siliniyor. :)

Maddi varlığımda çürüyüp doğaya karışacak.

ölünce yok olacağız...

Aynı doğmadan önceki gibi...

Ama yok olduktan sonra tekrar var olma ihtimalimiz kesinlikle sıfır değildir...

Çünkü hiç yok iken var olabildik...

demek ki olabilir miş...

yoktuk varolduk...

Yine Yok olacağız...

Sonra yine var olamayız demek dayanaksız...

Var olabiliriz demek ise en azından bir tecrübeye bir deneyime dayanıyor...

Yani Daha bilimsel ve mantıklı...

He he...

Evet böyle br şeyi deneyimledim haklısın. Fakat bunun tekrar olması çok çok çok daha zor bir ihtimal. Şöyle ki benim tekrar ben olarak yokluktan oluşmam için aynı atomlarımın tekrar bir araya gelmesi gerekmekte. Fakat bu çok zor. Atomlarım başka canlılar içinde var olabilir fakat o ben olmam. Atomlarımın başka bir canlıda var olduğunun da farkında olamam. Dediğin bir ihtimal var ama dediğim gibi imkansıza yakın.

Zaten evrenin kısıtlı bir döneminde yaşam oluşabilmesi mümkün. Şu an evrenin en muhteşem döneminde yaşıyoruz. Evrenin geleceği bize uygun değil. Evrendeki hidrojen bitecek ve yıldızlar yok olacak. Evrenin bütün rengi kaybolacak. Canlılık kalmayacak. Bu evrende dediğininin olması iyice imkansızlaşıyor çünkü zaman da kısıtlı. Belki eğer varsa başka bir evrende olabilir. O zaman da aynı atomların buluşup tekrar aynı 'ben' i yaratma ihtimali çok daha düşük. Sonsuz sayıda atom içinden aynı atomların seçilme ihtimali matematiksel olarak 0 kabul edilebilir :)

Evet, dediğim gibi maddenin dağılması şöyle dursun, bilgi silinmeyecek (kendi başına maddenin çekirdeğinde olan bilgisi nasıl silinmeyecekse, (demir atomu nasıl hep manyetik alana hassas olacaksa), bizim beynimizdeki bilgi de silinmeyecek).

Bilginin silineceği düşüncesi, insan beynini dışarıdan kamera, klavye gibi aletlerle girdi alan bir bilgisayara benzetmekten ileri geliyor. "Hard disk parçalanırsa işletim sistemi ölür, içindeki tüm bilgiler yok olur."

Fakat iyi ki internet icadoldu. Bütün yaptıklarımızın çevrim-içinde alınıp serverlara kaydedilmesi komplosu bir yana; şimdiden bir çok programın merkezdeki süper bilgisayarlarda var olup, bizim bilgisayarımızın sadece süper hızlı bağlantılarla onu kullandırtan birer aracı olması gibi olgular giriyor artık düşünce hayatımıza.

tarihinde Temple Grandin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

öne sürdüğün zorlukların hiç birisi yok iken var olmaktan daha zor değil...

sen bir kere yokluktan var olunabildiğini gördün...

bunun terarlanmaması için kesin bir engel yok...

evren tamamen soğusa yahut tamamen yok olsa da yine yeniden yoktan bir evren oluşabilir bunun olduğunu gördük...

senin tekrar var olman için seni oluşturan atomların aynı atomlar olması gerek miyor...

sen dünkü senle birebir aynı atomları taşıdığını mı sanıyorsun...

doğduğundan bu güne kadar acaba değişmeyen bir tek atomun var mıdır...

seni sen yapan şey yoktan bir kere var olduysa tekrar yok olsa da yeniden var olabilir...

Sitelerde Paylaş

öne sürdüğün zorlukların hiç birisi yok iken var olmaktan daha zor değil...

sen bir kere yokluktan var olunabildiğini gördün...

bunun terarlanmaması için kesin bir engel yok...

evren tamamen soğusa yahut tamamen yok olsa da yine yeniden yoktan bir evren oluşabilir bunun olduğunu gördük...

senin tekrar var olman için seni oluşturan atomların aynı atomlar olması gerek miyor...

sen dünkü senle birebir aynı atomları taşıdığını mı sanıyorsun...

doğduğundan bu güne kadar acaba değişmeyen bir tek atomun var mıdır...

seni sen yapan şey yoktan bir kere var olduysa tekrar yok olsa da yeniden var olabilir...

Dediklerinin çoğuna karşı çıkmıyorum. Dediğin gibi bir evren oluşmuşsa bunun sınırının ne olduğunu bilemeyiz. Sonsuz sayıda evren oluşmaması için bir neden yok. Hatta bir çok fizikçi sonsuz sayıda evrenin varlığını savunurlar. Burda hemfikiriz.

Fakat sonsuz evren düzenini kabul ettiğimizde bile birbirini kopyalayan 2 evren olma ihtimali çok düşüktür. Oluşan evrenlerin büyük bir kısmı bir atomu bile göremeden varlıklarını yitirecektir. Yıldızları gezenleri ve akıllı yaşamı oluşturabilecek gezegenler bunların içinde çok az sayıda kalacaktır. Fakat sonsuz evrenden bahsediyorsak bunların pek bir anlamı kalmayacaktır :)

OLuşan evrenlerin Fizik yasalarının bile aynı olacağını düşündüğümüzde yine de yetersiz. Çünkü evrenin başlangıcını kuantum fiziğiyle açıklamak istiyorsak kuantum fiziğinde bir parçacığın yol alacağı 2 nokta arasında sonsuz yolu takip edecebileğini düşünmemiz gerekir. Yani bir parçacığa 2 mm ' lik bir mesafe aldıracaksanız o parçacığın burdan Japonyayı bir turlayıp hatta evrenin kuytu köşelerini bir turlayıp o yolu alma imkanı vardır. Bu da birbiriyle tamamen aynı 2 evrenin oluşması ihtimali çok çok azaltır. Yani ben'in tıpatıp ben olarak tekrar oluşma ihtimalimin 0a çok çok yakın olduğunu düşünerek bu ihtimali göz ardı ediyorum.

Ayrıca eğer ben aynı ben olarak tekrar var olabilecek olduğumu kabul edersem yine bunun bir sınırını koyamayız. Bunu kabul ettiğimizde ben' dediğimiz şeyin sonsuz defa oluşmadığını da bilemeyiz. Bu da sonsuz hayata işaret eder. Yoksa biz tanrı mıyıza kadar yolu var buranın :)

Çok açık bir konu yorumlanmaya müsait ve kesin yargılar kullanamıyoruz. Çünkü puzzle'nin eksik noktaları fazla. Toparlayacak olursam aynı 'ben' den oluşması ihtimalini 0'dan hayat oluşması ihtimalinden de düşük görüp bu ihtimali yok sayıyorum. Ama kesin bir dille yok diyemiyorum.

tarihinde khirsainth tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dediklerinin çoğuna karşı çıkmıyorum. Dediğin gibi bir evren oluşmuşsa bunun sınırının ne olduğunu bilemeyiz. Sonsuz sayıda evren oluşmaması için bir neden yok. Hatta bir çok fizikçi sonsuz sayıda evrenin varlığını savunurlar. Burda hemfikiriz.

Fakat sonsuz evren düzenini kabul ettiğimizde bile birbirini kopyalayan 2 evren olma ihtimali çok düşüktür. Oluşan evrenlerin büyük bir kısmı bir atomu bile göremeden varlıklarını yitirecektir. Yıldızları gezenleri ve akıllı yaşamı oluşturabilecek gezegenler bunların içinde çok az sayıda kalacaktır. Fakat sonsuz evrenden bahsediyorsak bunların pek bir anlamı kalmayacaktır :)

OLuşan evrenlerin Fizik yasalarının bile aynı olacağını düşündüğümüzde yine de yetersiz. Çünkü evrenin başlangıcını kuantum fiziğiyle açıklamak istiyorsak kuantum fiziğinde bir parçacığın yol alacağı 2 nokta arasında sonsuz yolu takip edecebileğini düşünmemiz gerekir. Yani bir parçacığa 2 mm ' lik bir mesafe aldıracaksanız o parçacığın burdan Japonyayı bir turlayıp hatta evrenin kuytu köşelerini bir turlayıp o yolu alma imkanı vardır. Bu da birbiriyle tamamen aynı 2 evrenin oluşması ihtimali çok çok azaltır. Yani ben'in tıpatıp ben olarak tekrar oluşma ihtimalimin 0a çok çok yakın olduğunu düşünerek bu ihtimali göz ardı ediyorum.

Ayrıca eğer ben aynı ben olarak tekrar var olabilecek olduğumu kabul edersem yine bunun bir sınırını koyamayız. Bunu kabul ettiğimizde ben' dediğimiz şeyin sonsuz defa oluşmadığını da bilemeyiz. Bu da sonsuz hayata işaret eder. Yoksa biz tanrı mıyıza kadar yolu var buranın :)

Çok açık bir konu yorumlanmaya müsait ve kesin yargılar kullanamıyoruz. Çünkü puzzle'nin eksik noktaları fazla. Toparlayacak olursam aynı 'ben' den oluşması ihtimalini 0'dan hayat oluşması ihtimalinden de düşük görüp bu ihtimali yok sayıyorum. Ama kesin bir dille yok diyemiyorum.

öncelikle senin ben dediğin şey nedir onu iyi bir anlamak lazım...

mesela senin atomlarında bir kısmını azaltsak sen sen olmak tan çıkar mısın...

mesela tırnaklarını kestiğinde seni oluşturan atomlardan bir kısmını kendinden ayırmış oluyorsun...

ama sen yine varsın değil mi...

peki bunu uzatalım acaba seni sen yapan nedir...

ellerini tamamen kaybetsen sen artık başkabir insan mı olursun...

ayaklarını kaybetsen sen sen lmaktan çıkar mısın...

iç organlarından bazıları kaybetsen...

yada organ nakliyle vucudundaki organlar değiştirilse yüzün değiş se ellerin ayakların değiş se...

sen ozaman artık sen olmaz mısın...

seni sen yapan şey nedir...

bunun zor bir soru olduğunu kabul ederek geçelim...

bir bilgisayar oyununda bir karakteri alıp oyunda geliştiriyorsun...

sen oynadıkça karakterinin özellikleri ilerliyor değişiyor...

ve artık bir nevi o karakter senin kendin ve oyunda yaşadığın dünya oluyor...

sen arada bir oyunu kaydediyorsun yahut bazı oyunlarda otomatik kaydetme özelliği oluyor...

elektrikler aniden kesildiğinde yada bilgisayardan o oyunu sildiğinde yahut bilgisayar kırıldığında senin o oyundaki karakterin tamamen yok oluyor...

bir daha o karakteri tekrar oynama şansın var mı...

bilgisayarcıya soruyorsun...

save dosyaların var sa olabilir diyor...

aynı oyunu başka bir bilgisaya yüklersin ve eğer save dosyaların bir şekilde bulunursa oyuna kaldığın yerden devam edersin...

bizim yeniden var olmamız için evrenin yok olup tekrar var olması gerekmiyor...

yeni evrenler yahut sonsuz evrenler olması gerek miyor...

senin atomlarının aynen durması gerek miyor...

seni sen yapan şey her neyse -o bir save dosyasında saklı olan şey - o yeterli olmalı...

neyse konu üzerinde fikir uçuşturmaya devam edilebilir...

Sitelerde Paylaş

öncelikle senin ben dediğin şey nedir onu iyi bir anlamak lazım...

mesela senin atomlarında bir kısmını azaltsak sen sen olmak tan çıkar mısın...

mesela tırnaklarını kestiğinde seni oluşturan atomlardan bir kısmını kendinden ayırmış oluyorsun...

ama sen yine varsın değil mi...

peki bunu uzatalım acaba seni sen yapan nedir...

ellerini tamamen kaybetsen sen artık başkabir insan mı olursun...

ayaklarını kaybetsen sen sen lmaktan çıkar mısın...

iç organlarından bazıları kaybetsen...

yada organ nakliyle vucudundaki organlar değiştirilse yüzün değiş se ellerin ayakların değiş se...

sen ozaman artık sen olmaz mısın...

seni sen yapan şey nedir...

bunun zor bir soru olduğunu kabul ederek geçelim...

bir bilgisayar oyununda bir karakteri alıp oyunda geliştiriyorsun...

sen oynadıkça karakterinin özellikleri ilerliyor değişiyor...

ve artık bir nevi o karakter senin kendin ve oyunda yaşadığın dünya oluyor...

sen arada bir oyunu kaydediyorsun yahut bazı oyunlarda otomatik kaydetme özelliği oluyor...

elektrikler aniden kesildiğinde yada bilgisayardan o oyunu sildiğinde yahut bilgisayar kırıldığında senin o oyundaki karakterin tamamen yok oluyor...

bir daha o karakteri tekrar oynama şansın var mı...

bilgisayarcıya soruyorsun...

save dosyaların var sa olabilir diyor...

aynı oyunu başka bir bilgisaya yüklersin ve eğer save dosyaların bir şekilde bulunursa oyuna kaldığın yerden devam edersin...

bizim yeniden var olmamız için evrenin yok olup tekrar var olması gerekmiyor...

yeni evrenler yahut sonsuz evrenler olması gerek miyor...

senin atomlarının aynen durması gerek miyor...

seni sen yapan şey her neyse -o bir save dosyasında saklı olan şey - o yeterli olmalı...

neyse konu üzerinde fikir uçuşturmaya devam edilebilir...

Bizi biz yapan nedir? Bilinç nedir? soruları sanırım dünyadaki en zor sorulardandır hakkın var :)

El ayak tırnak bunlar dediğin gibi bunlar kişinin benliğini etkilemeyen kısımlar.Hatta bunlara kalp akciğer gibi yaşamsal organlarımız da dahil.Bunlar tekrar bir araya gelmezse sıkıntı olmaz.Başka atomlar kullansak da fark etmez. Sıkıntı yaratacak durum beyin hücreleri. Oradaki hücrelerin-atomların yine hepsi olmasa da bir kısmının ( en azından bilinci benlik kavramını oluşturan bölümün ) aynı kalmaları gerekir. Senin de söylediğin kalınlaştırdığım bölge yani. Fakat bunun da kolay bir ihtimal olmadığını kabul edelim. Evrenin büyüklüğünü göze aldığımızda bizi biz yapan şey her neyse tekrar bir araya gelmesi de zor bir olasılıktır. Fakat yok denemez. Benim açımdan ihmal edilebilir sadece.

Bilgisayar düzleminde aynı evrenden sürekli olarak başlama imkanımız var. Ayrıca kuantum fiziği gibi bir karmaşık düzen (sonsuz sayıda seçim-olasılık ) yerine insan tarafından oluşturulmuş evrene kıyasla çok daha basit bir düzlemden bahsediyoruz. Burada aynı karakterin oluşma ihtimali çok daha yüksektir.

Konu hakkında daha çok şey konuşulabilir dediğiniz gibi ve hiçbir yere de varılamaz :) Güzel bir konuşma oldu. Tekrar etraflıca düşünmüş oldum bu konuları teşekkür ederim. Burada kesip uzatmamak forum kirliliği yaratmamak adına faydalı olacaktır :)

İyi forumlar dilerim sayın kirec...

Sitelerde Paylaş

save dosyası örneği bir benzetme sadece...

Bizi biz yapan şeyi araştırırken beynimizin özel bir bölümünden bahsettin...

Orası da atomlardan oluşuyor ve sürekli değişiyor...

bizi oluşturan atomların sayısı ve bir birleriyle olan bağıntılarının bilgisi gerekli...

bu bilgi -save dosyası ya da kişilik-bir şekilde korunabilir ise yeniden var olmak olası...

Beni Hiç yokken var edebilen şey her ne ise save dosyamı kullarak çok daha rahat aynısını yapabilir....

Sitelerde Paylaş

Benim özgür olmaya cesaretim var en azından beynim ve bedenim özgür ama kimseye kötülük yapmıyorum hırsızlık yapmıyorum yalan söylemiyorum küçücük kızları kendime cariye yapmıyorum kölem yok kadınları dövmüyorum insanların kolunu kafasini kesmiyorum birkac sahtekarın uydurduğu sacma sapan dinlerin esareti altina yaşayan dinler ve meshepler yüzünden kan gölüne dönmüş bu dünyada özgür kalmaya çalışan bir adamım

İşte bu konuda tamamen katılmaktayım, insanlar bizi dizginleyen bir Tanrı olmazsa ahlaki değerlere sahip olmayacağımızı düşünüyor.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...