Jump to content

Müslümanların en büyük çelişkisi !

Recommended Posts

Allahin, Ademe isimleri ögretip, meleklere ögretmeyip sonra "gördünüzmü Adem nasil biliyor, siz bilemiyorsunuz" dedigini hatirladiktan

Kurandan okumaya devam edelim

-İşte biz onu (Kur'ân'ı) böylece, apaçık âyetler olarak indirdik. Şüphesiz Allah dilediğini doğru yola eriştirir.

-Allah onunla birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirir.

-Allah'ın izni olmadıkça hiçbir kişinin iman etmesi mümkün değildir.

-Allah kimi saptırırsa, sen onun için bir çıkış yolu bulamazsın.

-Çünkü Biz onların kalpleri üzerine onu iyi anlamalarına engel birtakım kabuklar ve kulaklarına bir ağırlık koymuşuzdur; sen onları doğru yola çağırsan da onlar asla yola gelmezler.

-Allah, kalplerini ve kulaklarını mühürlemiş; gözlerine de bir perde inmiştir.

-Allah, onların kalblerini temizlemek istememiştir.

-Biz, onu anlamalarına engel olmak için kalblerinin üstüne örtüler, kulaklarının içine de ağırlık koyduk.

-Allah dilediği kimseyi şaşırtır, dilediği kimseyi de doğru yola koyar

-Allah kime hidayet ederse, o hidayete erer, kimi de dalalette bırakırsa, işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileri olurlar.

-Kur'an'ı kavramasınlar diye kalplerini bir kılıfla kaplarız ve kulaklarının işitme yeteneğini zayıflatırız

-Allah, ne isterse onu yapar.

Allaha, seytani üzerimize saldigi yetmiyor

kendiside bize bir cok zorluklar cikariyor.

gözleri, kulaklari mühürlüyor, kalpleri kilifla kapliyor,

insanlarin anlamamasini istiyor

Zorluklar cikartmakta yetmiyor,

bagzi kisilere hic bir sans vermiyor.

Allahin imtahani ;)

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

eee adamlar kendi capinda hakli. Bilim gelisince dunyanin duz olmadigi anlasilir, millet e bu kitapta niye duzledik vs yaziyor, dunyanin kenarina gidenler falan var diye dusunmeye baslar, yani islam dininin gercek yuzu ortaya cikar. Adamalr tezgahi kurmus, sizi uyutuyor, siz niye din adamlarin ilme karsi oldugunu anlamamakta israr ediyorsunuz. Yani bir din adaminin bilime karsi olmasindan daha dogal bisey yok.

arapça bilgim olmadığı için süleyman ateşin ayet tefsirini kopyalayıp yapıştırıyorum.

Dünya’nın şekli ile ilgili bir çok ayette bilgiler vardır. Naziat suresindeki ayet şöyledir:

Ve yeryüzünü de yayıp yuvarlattı. (79 Naziat Suresi, 30)

Burada “yayıp yuvarlama” anlamında çevrilen kelimenin Arapça karşılığı “Davn” dır. Bu kelimenin tefsirinde, kelimeyi detaylı bir şekilde inceleyen Prof. Dr. Süleyman Ateş şöyle diyor:

“…Hasılı dahv döşemek, düzeltmek demek ise de sadece basit bir döşemek ve düzeltmek değil, yuvarlak olarak düzeltmek, döşemek anlamını verir ki bu ayetten Yeryüzünün yuvarlak yaratıldığı anlamı çıkar.” ( Yüce Kuran’ın Çağdaş Tefsiri, Süleyman Ateş, cilt 10, sy 308)

Sitelerde Paylaş

sence şu an insanlarda yani sende bende özgür irade var mı? dini inanışa göre değil şahsi olarak yani

Hocam,

Bendede, sizdede ozgur irade var, cunku sizin inanciniza gore dogru kabul ettiginiz cogu sey yanlis. Ben size inanciniz icindeki sacmaligi gostermeye calisiyorum, siz inanciniza aykiri biseyi kabul edip arguman uretmeye calisiyorsunuz. Siz eger bende ozgur irade oldugunu kabul ediyorsaniz, kafadan muslumanliktan cikarsiniz. Siz eger bunun dogru din oldugunu kabul ediyorsaniz, once insanlarda ozgur irade olmadigini kabul edip ona gore aciklama getireceksiniz. Vicdaninizin bu iste bir yanlislik var dedigini ve sizi rahatsiz ettiginin farkindayim, onun icin insanlarda ozgur irade vardir seklinde bir dusunceniz var, dusuncenizde haklisiniz, ama islamda boyle bisey yok, aksine kader var, hersey onceden yazili.

tarihinde skander tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

arapça bilgim olmadığı için süleyman ateşin ayet tefsirini kopyalayıp yapıştırıyorum.

Dünya’nın şekli ile ilgili bir çok ayette bilgiler vardır. Naziat suresindeki ayet şöyledir:

Ve yeryüzünü de yayıp yuvarlattı. (79 Naziat Suresi, 30)

Burada “yayıp yuvarlama” anlamında çevrilen kelimenin Arapça karşılığı “Davn” dır. Bu kelimenin tefsirinde, kelimeyi detaylı bir şekilde inceleyen Prof. Dr. Süleyman Ateş şöyle diyor:

“…Hasılı dahv döşemek, düzeltmek demek ise de sadece basit bir döşemek ve düzeltmek değil, yuvarlak olarak düzeltmek, döşemek anlamını verir ki bu ayetten Yeryüzünün yuvarlak yaratıldığı anlamı çıkar.” ( Yüce Kuran’ın Çağdaş Tefsiri, Süleyman Ateş, cilt 10, sy 308)

Hocam,

Bu apacik kitaptir diyor, sonrada duzledik, ama o duzledik demenin anlami aslinda yuvarladiga getiriyorlar. Yapilan sebekligin umarim farkindasinizdir. Aslinda hersey o kadar netki. Buyur.

Kehf suresi

86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz: Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin, dedik.

Sitelerde Paylaş

zaten herkesin duası kabul olacak diye birşey yok ki, insan yükümlülüklerin yerine getirdikten sonra allahtan istemelidir. evinde yatıp 24 saat ibadet edip çalışmayıp allahım rızkımı ver diyen adama allah rızık vermez. ortadoğuda müslümanlar zulüm görüyor, ancak bunun nedeni dualarının kabul olmamasından ziyade şudur ki, bir takım sahte sözde islam aydını kendilerince bilim gelişirse islama zarar verir düşüncesini benimseyip bilime karşı bir duruş sergilemişler. allah dünyada sadece kendisine inanana değil çalışana verir. avrupa amerika ya da her kimse oturup bilimini geliştirmiş asyayı kendine sömürge etmiş ve dünya müslümanların ezilmesini konuşuyor.

bu ama psikopatlık derecesinde olan şeyler insanları cadı diye yakmak veya hitlerin yaptığı gibi yahudileri katletmek hitlerinde bir dini vardı tarih boyunca tüm pislikler din kökenlidir. mesela kendi aranızda bile mehsep kavgası yaşıyorsunuz alevilerden ölesiye nefret ediyorsunuz. doğru düzgün müslüman bilim adamı gösterebilirmisin ?

Sitelerde Paylaş

Allahin, Ademe isimleri ögretip, meleklere ögretmeyip sonra "gördünüzmü Adem nasil biliyor, siz bilemiyorsunuz" dedigini hatirladiktan

Kurandan okumaya devam edelim

-İşte biz onu (Kur'ân'ı) böylece, apaçık âyetler olarak indirdik. Şüphesiz Allah dilediğini doğru yola eriştirir.

-Allah onunla birçoklarını şaşırtır, yine onunla birçoklarını yola getirir.

-Allah'ın izni olmadıkça hiçbir kişinin iman etmesi mümkün değildir.

-Allah kimi saptırırsa, sen onun için bir çıkış yolu bulamazsın.

-Çünkü Biz onların kalpleri üzerine onu iyi anlamalarına engel birtakım kabuklar ve kulaklarına bir ağırlık koymuşuzdur; sen onları doğru yola çağırsan da onlar asla yola gelmezler.

-Allah, kalplerini ve kulaklarını mühürlemiş; gözlerine de bir perde inmiştir.

-Allah, onların kalblerini temizlemek istememiştir.

-Biz, onu anlamalarına engel olmak için kalblerinin üstüne örtüler, kulaklarının içine de ağırlık koyduk.

-Allah dilediği kimseyi şaşırtır, dilediği kimseyi de doğru yola koyar

-Allah kime hidayet ederse, o hidayete erer, kimi de dalalette bırakırsa, işte onlar hüsrana uğrayanların ta kendileri olurlar.

-Kur'an'ı kavramasınlar diye kalplerini bir kılıfla kaplarız ve kulaklarının işitme yeteneğini zayıflatırız

-Allah, ne isterse onu yapar.

Allaha, seytani üzerimize saldigi yetmiyor

kendiside bize bir cok zorluklar cikariyor.

gözleri, kulaklari mühürlüyor, kalpleri kilifla kapliyor,

insanlarin anlamamasini istiyor

Zorluklar cikartmakta yetmiyor,

bagzi kisilere hic bir sans vermiyor.

Allahin imtahani ;)

bir takım kalplerin mühürlendiği doğru kuranda çok yerde geçiyor. ancak ben tefsiri değilde kendi mantığımla bir soru sormak istiyorum

madem allah bu insanları yakmayı istiyor ve onları hemen cehenneme atacak gücü var neden bunları bekletiyor?

benim yorumum şudur;

insana özgür irade vermesi allahın onun yapacaklarını bilmediği anlamına gelmez ve allah bir kimsenin hayatı boyunca yapacaklarını biliyor ve yine ona bir şans veriyor ise bu zulüm değil merhamettir. adama ben senin yapacaklarını nasılsa biliyorum deyip direk cehennemde de yaratabilirdi

Sitelerde Paylaş

bir takım kalplerin mühürlendiği doğru kuranda çok yerde geçiyor. ancak ben tefsiri değilde kendi mantığımla bir soru sormak istiyorum

madem allah bu insanları yakmayı istiyor ve onları hemen cehenneme atacak gücü var neden bunları bekletiyor?

benim yorumum şudur;

insana özgür irade vermesi allahın onun yapacaklarını bilmediği anlamına gelmez ve allah bir kimsenin hayatı boyunca yapacaklarını biliyor ve yine ona bir şans veriyor ise bu zulüm değil merhamettir. adama ben senin yapacaklarını nasılsa biliyorum deyip direk cehennemde de yaratabilirdi

la cehenneme gideceğini biliyordu madem, niye yaratıyo bile bile?... hani burda merhamet?

Sitelerde Paylaş

bu ama psikopatlık derecesinde olan şeyler insanları cadı diye yakmak veya hitlerin yaptığı gibi yahudileri katletmek hitlerinde bir dini vardı tarih boyunca tüm pislikler din kökenlidir. mesela kendi aranızda bile mehsep kavgası yaşıyorsunuz alevilerden ölesiye nefret ediyorsunuz. doğru düzgün müslüman bilim adamı gösterebilirmisin ?

ben şahsen aleviliğe saygı duyuyorum ve alevileri seviyorum farklı inanıştan olan insanlar ile aynı inanışta olduğum insanlar arasında ayrım gözetmem. hatta dayımın kızı bir alevi köyünde yaşıyor ve o insanlarla çok sıcak ilişkileri var ve kendisi de bize şaka yollu benim komşular sizden iyi diyor. doğrudur da sonuçta insanın iyi ya da kötü olması dini bir kavram değil kendisine kalmış bir kavramdır. insanların hataları olabilir, örneğin dediğin gibi mezhep kavgaları, cemaat kavgaları vs, bu kişilerin kötü olması ve müslüman olması benim de kötü bir müslüman olmamı gerektirmiyor.

Sitelerde Paylaş

benim yorumum şudur;

belki Allah yoktur ondan olabilir mi ? yani bir önce mesajımda kimlerin ne şekilde yakıldığını tarih boyunca gördük bide şeytana bile sözünü geçirememiş şeytanı kovmuş ve şeytan geri gelmiş demiş laaaaaaaaan adem olm şu meyve onnumara laaaaaaaaaa yesene o biçim tadı var diyip hadi onu geçtim şeytanla iddaya girip benim kullarım bana bağlıdır diyo sonra diyor ki ahir vaktine kadar ben cehennemi cinlerle ve kafirlerle doldurcam diyor onu geçtim şeytanı bana salıyor bide beni yoldan çıkarıp kafir yapiyor e ne şimdi bu ?

Sitelerde Paylaş

Bir Gün ;

Hz Musa İbadetini Bitirdikten Sonra Bir Ağacın Altına Oturur.

Hemen Yakınındaki Çeşmeyi Seyrederken , Atlı Bir Savaşçının Çeşmeye Geldiğini Görür.

Savaşçı Su İçmek İçin Eğildiğinde Boynundaki Altın Kesesini Islanmasın Diye Çıkarır Çeşme Başına Bırakır.

Suyunu İçtikten Sonra Altın Kesesini Unutur Ve Yoluna Devam Eder.

Hemen Arkasından Hoplaya Zıplaya Bir Çocuk Gelir.

Tam Su İçecekken Altın Kesesin Farkeder Ve Hiç Düşünmeden Alır ve Uzaklaşır.

Çocuğun Arkasından Çok Yaşlı Bir İhtiyar inleyerek Su İçmeye Gelir.

Bu Arada Altın Kesesini Su Başında Unutan Savaşçı Keseyi Almak İçin Çeşmeye Doğru Yaklaşır.

Fakat Çeşme Başında Hiç Bir Şey Bulamaz...

Hemen Yanındaki Yaşlı Adamın Boğazına Sarılır Ve Altın Kesesini Vermesini İster.

İhtiyar Ne Kadar "Ben Almadım" Dese de Savaşçıyı İkna Edemez.

İyice Sinirlenen Savaşçı Kılıcını Çeker Ve Yaşlı Adamı Oracıkta Öldürür.

Olan Biteni Gören Musa ''Ey Rabbim Bu Nasıl Bir Adalettir'' der..

"Ben Hiç Bir Şey Bilmiyorum.. Senin İşine sual olmaz ama ben anlamadım" Der.

Bu isyana benzer açıklıktaki sözlere karşılık Rab şöyle seslenir :

''Ey Musa ;

Ben Sana Benim İşlerimi Anlayacak Kadar Akıl Vermedim ki , sen Benim hakkımda yorum Yapıyorsun?

Ama Kalbinin Yatışması İçin gerçek Şudur :

Savaşçı O Küçük Çocuğun Babasının Malını Yağmalamıştı.

Ölen İhtiyar İse Gençliğinde Çok Güçlü Bir Adamdı

Ama Bir Hiç Uğruna Bir Köylüyü Öldürmüştü.

O İhtiyarı Öldüren Savaşçı İşte O Köylünün Oğludur..

Ey Benim Gafil Kulum Şimdi Tövbe Et

Çünkü Benim Adaletim İşte Bu Kadar Açıktır."

Sitelerde Paylaş

valla dostum benim 10bin tl kadar dolandırıldım bunu yapan kişinin ailesi hacca gitmişti evladıda dindar diyebilirim. benim ailem namaz kılar kul hakkı falan uzak durur cidden dindar bir aileden geliyorum aile mesleğini yapıyorum yaptığımız hesap kitap işte 1 kuruşu bile iade ederiz herşeye dikkat ediyoruz hadi göstersin bana adaletide görelim.

Sitelerde Paylaş

Hocam,

Bu apacik kitaptir diyor, sonrada duzledik, ama o duzledik demenin anlami aslinda yuvarladiga getiriyorlar. Yapilan sebekligin umarim farkindasinizdir. Aslinda hersey o kadar netki. Buyur.

Kehf suresi

86. Nihayet güneşin battığı yere varınca, onu kara bir balçıkta batar buldu. Onun yanında (orada) bir kavme rastladı. Bunun üzerine biz: Ey Zülkarneyn! Onlara ya azap edecek veya haklarında iyilik etme yolunu seçeceksin, dedik.

dediğim gibi arapça bilgim olmadığından ayetlere tefsir yapabilecek bir yeteneğim yok. mevcut tefsirlerden faydalanıyorum. onları da islam alimleri yaptığı için tabi ki islam inanışına göre tefsir yapıyorlar. bu doğrudur. ancak nasıl bakarsan öyle gözüküyor. bir söz söyleniyor elli ayrı yorum yapılabiliyor ve çoğu da birbirinden farklı olabiliyor. ben allahın varlığına inandığım için kuranı o gözle okuyorum. bazı insanlar ömer çelakıl gibi çıkıp kuranın sırları diye sürüyle farklı yorumlar yapabiliyor. peygamber döneminde yaşamadığımız için gidip peygambere sorma imkanımız da yok yani şu an kuran da belki inanmayan insanlara göre farklı yorumlanmış ayetlerin hikmeti nedir bunları bilemiyoruz. ben kutsal kitap olarak gördüğüm için bana hikmet gibi gelen şeyler inanmayanlara (haşa) saçmalık olarak geliyor. ama şu da gerçek ki allaha inanma hissetme meselesidir, kalbidir, yani bilimsel kanıtlarla allahın varlığını ıspatlamak gibi bir saplantım yok. farklılıklar bundan kaynaklanıyor.(tabi benim fikrime göre)

Sitelerde Paylaş

benim yorumum şudur;

Evet,

dogrudan cehennemde de yaratabilirdi, degisen bir sey yok.

Allah herseyi biliyor! Sonucunu bildigi bir seyin sinavini yapmasi bile mantiksiz!!!

Allahin bizi yakacak olmasi da mantiksiz cünkü pedagojik olarak hic bir sey getirmiyor.

Cezalar, bir yanlistan dönülmesi, bu cezadan ders cikarilmasi icin verilir.

Bir imtahandan sonra ebedi yakmanin egitici hic bir etkisi yoktur.

Sadece intikamdir!!!!

Allah, ne olacagini bilerek, bagzi kisileri mühürleyerek bir sinav yapiyor olmasi

bundan önce cehennemi insanlarla, cinlerle dolduracagi sözü vermis olmasi

ve

kendisine, bu dünyada, insanlarin zor kullanarak "inanmalari" saglanmasini istemesi

Allahin TANRISAL olmadiginin kanitlarindan bagzilaridir.

Bence.

Hepsi,

Kuranin yazarlarinin yalanidir!

Sitelerde Paylaş

valla dostum benim 10bin tl kadar dolandırıldım bunu yapan kişinin ailesi hacca gitmişti evladıda dindar diyebilirim. benim ailem namaz kılar kul hakkı falan uzak durur cidden dindar bir aileden geliyorum aile mesleğini yapıyorum yaptığımız hesap kitap işte 1 kuruşu bile iade ederiz herşeye dikkat ediyoruz hadi göstersin bana adaletide görelim.

kardeşim geçmiş olsun. o insan senin kafandaki islam inanışının bu denli değişmesine sebep olduğu için çok ağır bir bedel ödeyecektir. çünkü allah cehennemin en dibine ne kafirleri ne de şeytanı koyacaktır. cehennemin en dibi yani en azaplı yeri müslüman olduğunu söyleyip yalan söyleyen, emanete hıyanet eden münafıklar içindir.

Sitelerde Paylaş

Sen kafirsen cezasi yok,

köle felan olarakta kullanilabilirdin,

TC yasalari omasa :)

Sitelerde Paylaş

kardeşim geçmiş olsun. o insan senin kafandaki islam inanışının bu denli değişmesine sebep olduğu için çok ağır bir bedel ödeyecektir. çünkü allah cehennemin en dibine ne kafirleri ne de şeytanı koyacaktır. cehennemin en dibi yani en azaplı yeri müslüman olduğunu söyleyip yalan söyleyen, emanete hıyanet eden münafıklar içindir.

valla bu tekmeyi yedim gözüm açıldı ailesi ailem gibiydi hani gittim köylerinde kaldım yaz tatilimizi beraber geçirdik yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi yeri geldi çok defa onun borcunu ödedim ufak tefek olanları 10bin tl olayını ciddi anlamda dolandırdı beni valla dostum bu dünyada olan bu dünyada kalıyor açıkca dedim işte madem Allah var çok çağresizim bana yardım etsin 1 sene boyunca böyle dua ettim bişey olmadı sonra araştırmaya başladım bakıyorum tarih boyunca Allah bitek musaya yardım etmiş isayıda göğe almış muhammede bir mucize göndermemiş sonra kitapta yazıyor ki biz onlara mucize göstersek yine inanmayacaklardi veya büyü diyecekti diye bir ayet olması lazım.Ayrıca başımızda ki adamında müslümanlığı tartışılır ben onun ateist/başka din mensubu olduğuna inanıyorum müslüman bir adam onun yaptıklarını yapmaz herşeyde fesat karıştırmak cemaate göre hareket etmek mesela bir iş senin hakkındı diyelim onun yerine seni hiçe sayip amcasının oğlunu işe alıyor ama o amca oğlu haram maaş alıyor hani ben bu mantıkla düşündüm. bende istemezdim imanımın kaybedeceğini ama farklı bir bakış açısı ile bakmayı öğrendim.

Sitelerde Paylaş

Sen kafirsen cezasi yok,

köle felan olarakta kullanilabilirdin,

TC yasalari omasa :)

abi zaten devletin kölesiyiz kapitalizm bankaların kölesiyiz her ay o parayı vermekle. bana diyor ki müslümanlar işte biz o kafa kesme olayını dinde öldürme olaylarını yapmıyoruz artık e bende dedim biz ateistler olarak izin vermiyoruz insan hayatına değer ve önem veriyoruz sırf müslüman değil diye bu onun iyi bir insan olduğu gerçeğini değiştirmiyor insanlar bunu anlamaktan aciz.

Sitelerde Paylaş

müslüman bir adam onun yaptıklarını yapmaz herşeyde fesat karıştırmak cemaate göre hareket etmek mesela bir iş senin hakkındı diyelim onun yerine seni hiçe sayip amcasının oğlunu işe alıyor ama o amca oğlu haram maaş alıyor hani ben bu mantıkla düşündüm.

ben de önceden cemaat evinde kalıyorum hatta çok aktif görev yapan birisiydim. ancak bu olayları duyduktan sonra pılımı pırtımı topladım ve ayrıldım. bu yaptıkları islam adına yapılan birşey değil zaten islama mal edemezler bunu. ömer bin abdulaziz islam halifesiyken ülkede zekat verecek kimse olmayacak kadar zenginken bile karısı kendisine yeni elbise alınca demek ki aldığım maaş fazlaymış keyfi şeyler alıyorsun deyip aldığı maaşı düşürmüştür. nasıl kötü örnekler zarsa iyileri de mevcuttur yani

Sitelerde Paylaş

"ert" sen müslümanlığın ne zaman kabul ettin. Annen ve baban müslüman oluğu için bu dini kabul etmiş olabilir misin. Dünyada bir çok din var ve bu dinler anne ve babadan çocuklarına geçiyor.

İslamın doğuşuna ve yayıldığı yerlere bakarsan ve bugün hangi ülkelerde müslümanlık var onu da incelersen

Sadece savaş ile yayıla bildiği yerlerde müslümanlık var tıpkı hristiyanlıkta olduğu gibi..

Kimse kendi dinin kendi isteği ile seçmiyor.

Bir kere ön yargısız hiç bir fikrin yokmuş gibi, acaba bu kitap gerçekten bir uydurma mı ya da bir tanrıdan olabilirmi sorusu ile ön kabulsuz olarak kuranı baştan sona bir oku,

O zaman hala inannıyorsan dini gerçekten sorgulayarak inanmış olur ve şayet islam tanrıdan gelmişse o zaman onun gözünde değerli olursun

Sırf anne ve babası hristiyan ya da diğer dinlere inanan insanlardan, kendi dinin hiç araştırmamış kuranı bir kere bile okumamış bir insanın farkı yoktur.

Sırf kazara müslüman bir aile doğdun diye cenete gideceğini düşünmek çok çok büyük bir gaftan başka bir şey olamaz kendini kandırmış olursun

Sitelerde Paylaş

dediğim gibi arapça bilgim olmadığından ayetlere tefsir yapabilecek bir yeteneğim yok. mevcut tefsirlerden faydalanıyorum. onları da islam alimleri yaptığı için tabi ki islam inanışına göre tefsir yapıyorlar. bu doğrudur. ancak nasıl bakarsan öyle gözüküyor. bir söz söyleniyor elli ayrı yorum yapılabiliyor ve çoğu da birbirinden farklı olabiliyor. ben allahın varlığına inandığım için kuranı o gözle okuyorum. bazı insanlar ömer çelakıl gibi çıkıp kuranın sırları diye sürüyle farklı yorumlar yapabiliyor. peygamber döneminde yaşamadığımız için gidip peygambere sorma imkanımız da yok yani şu an kuran da belki inanmayan insanlara göre farklı yorumlanmış ayetlerin hikmeti nedir bunları bilemiyoruz. ben kutsal kitap olarak gördüğüm için bana hikmet gibi gelen şeyler inanmayanlara (haşa) saçmalık olarak geliyor. ama şu da gerçek ki allaha inanma hissetme meselesidir, kalbidir, yani bilimsel kanıtlarla allahın varlığını ıspatlamak gibi bir saplantım yok. farklılıklar bundan kaynaklanıyor.(tabi benim fikrime göre)

Hocam,

Sen dogaustu bir varlik butun bunlari yaratmistir diyebilirsin. Bu konuda seni ayiplamam, cunku bunu curutecek elde veri yok, ama dunyayi duz yarattigini iddia eden Allah bizi yaratmistir dersen sorun cikar. Yukarida sana gosterdigim gunes muhabbetinide hicbir din adami kiviramaz. Tefsir falan yazmissin, soyle yorumlamislar falan demissin, gunes muhabbetini kivirmalari imkansiz. Sebebi ise cok belli. Muhammed yasarken insanlar dunyayi duz saniyordu, bir taraftan doguyor, aksamlari duz olan dunyanin altindan dolastigi icin kimse gormuyordu, sabah yine cikiyordu. Aynen o zamandaki insanlarin dogru kabul ettigi seyi Kurana yazmis.

Yanlis anlama ama senin karistirdigin iki kavram var. Bunlarin ilki dogaustu bir varlik olup olmadigi. Bu dogaustu varligin Islamin Allahi olup olmadigi. Dogaustu varlik konusunda bisey diyeymem. Ama o dogaustu varligin islamin belirledigi varlik olmadigi kabak gibi ortada.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...