Jump to content

Müslümanların en büyük çelişkisi !

Recommended Posts

Neden islam ülkeleri dünyanın düz olduğunu 1800'lü yıllara kadar öğrenemedi. Neden dünya yuvarlak ve dünya güneşin etrafında dönüyor düşüncesi kabul edilemedi bir türlü,

Neden 1850'li yıllara kadar osmanlı da köle ticareti devam etti.

Neden kız çocuklarının okutulmasına karşı çıkıldı.

gibi bir çok konu

Eeeee onlar dini yanlış yorumladılar. Kim bu dini doğru yorumluyor. Nasıl bir dinmiş de herkes farklı bir fikir ile ortaya çıkıyor.

Din hiç kimseyi değiştirmiyor. bir insan iyi ise dinde iyi kötü ise (ki bu kötülük de göreceli çünkü kendine göre doğru yaptığını düşünüyor) kötü yorumluyor.

Sonuçta insan nasıl ise dinide öyle olmuyor.

Dinler olmasa idi iyi insanlar iyi şeyler yapmaya kötü insanlar da kötü şeyler yapmaya devam ederdi . Dinler yüzünden iyilerde kötü şeyler yapıyor.

Recm, cadı avı gibi gibi.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

"ert" sen müslümanlığın ne zaman kabul ettin. Annen ve baban müslüman oluğu için bu dini kabul etmiş olabilir misin. Dünyada bir çok din var ve bu dinler anne ve babadan çocuklarına geçiyor.

İslamın doğuşuna ve yayıldığı yerlere bakarsan ve bugün hangi ülkelerde müslümanlık var onu da incelersen

Sadece savaş ile yayıla bildiği yerlerde müslümanlık var tıpkı hristiyanlıkta olduğu gibi..

Kimse kendi dinin kendi isteği ile seçmiyor.

Bir kere ön yargısız hiç bir fikrin yokmuş gibi, acaba bu kitap gerçekten bir uydurma mı ya da bir tanrıdan olabilirmi sorusu ile ön kabulsuz olarak kuranı baştan sona bir oku,

O zaman hala inannıyorsan dini gerçekten sorgulayarak inanmış olur ve şayet islam tanrıdan gelmişse o zaman onun gözünde değerli olursun

Sırf anne ve babası hristiyan ya da diğer dinlere inanan insanlardan, kendi dinin hiç araştırmamış kuranı bir kere bile okumamış bir insanın farkı yoktur.

Sırf kazara müslüman bir aile doğdun diye cenete gideceğini düşünmek çok çok büyük bir gaftan başka bir şey olamaz kendini kandırmış olursun

zaten öyle bir niyetim ya da inancım olsaydı gelip ateistforumda yazmaz islami sitelerde gezinir dururdum. başka konularda çok yazdım tekrara düşmek istemiyorum ama kişiler inançlarını sorgulamalıdır diye sürekli söylüyorum belki denk gelmemişsindir. ben anne babam müslüman olduğu için müslüman büyüdüm bu doğru.

ama şu an daha önce farklı inanıştan çok arkadaşlarla tartıştım fikirlerini dinledim. ve bana en mantıklı gelen yine islam oldu. inançları sorgulayabilirsiniz ama bir insanı inancından dolayı sorgulayamazsınız(insanlar açısından)

Sitelerde Paylaş

Hocam,

Sen dogaustu bir varlik butun bunlari yaratmistir diyebilirsin. Bu konuda seni ayiplamam, cunku bunu curutecek elde veri yok, ama dunyayi duz yarattigini iddia eden Allah bizi yaratmistir dersen sorun cikar. Yukarida sana gosterdigim gunes muhabbetinide hicbir din adami kiviramaz. Tefsir falan yazmissin, soyle yorumlamislar falan demissin, gunes muhabbetini kivirmalari imkansiz. Sebebi ise cok belli. Muhammed yasarken insanlar dunyayi duz saniyordu, bir taraftan doguyor, aksamlari duz olan dunyanin altindan dolastigi icin kimse gormuyordu, sabah yine cikiyordu. Aynen o zamandaki insanlarin dogru kabul ettigi seyi Kurana yazmis.

Yanlis anlama ama senin karistirdigin iki kavram var. Bunlarin ilki dogaustu bir varlik olup olmadigi. Bu dogaustu varligin Islamin Allahi olup olmadigi. Dogaustu varlik konusunda bisey diyeymem. Ama o dogaustu varligin islamin belirledigi varlik olmadigi kabak gibi ortada.

hocam gerçekten isterdim ki tefsir bilgim olsun sizinle bu konuları oturup tartışalım. çünkü çok güzel bir uslubunuz var. saygı duymamak elde değil. ama dediğiniz ayet ile ilgili tefsirlere baktım. bilmiyorum yardımcı olur mu ama bu linkte açıklama yapılmış video ile ve yazıyla

http://islamhakikatt...ga-batmasi.html

tabi ki islami bir forumda yapıldığı için taraflı gelecektir size ama elçiye zeval olunmaz. saygılar.

tarihinde ert tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

zaten öyle bir niyetim ya da inancım olsaydı gelip ateistforumda yazmaz islami sitelerde gezinir dururdum. başka konularda çok yazdım tekrara düşmek istemiyorum ama kişiler inançlarını sorgulamalıdır diye sürekli söylüyorum belki denk gelmemişsindir. ben anne babam müslüman olduğu için müslüman büyüdüm bu doğru.

ama şu an daha önce farklı inanıştan çok arkadaşlarla tartıştım fikirlerini dinledim. ve bana en mantıklı gelen yine islam oldu. inançları sorgulayabilirsiniz ama bir insanı inancından dolayı sorgulayamazsınız(insanlar açısından)

Senin kafanda Muhammed'e inanmayan insanları sonsuza kadar yakan bir tanrı korkusu oldukça dönüp dolaşır yine İslam'ı mantıklı bulursun. Şu anda başka bir şekilde düşünmen mümkün değil.

Önce neden bir tanrı beni sırf Muhammed'e inanmadığım için sonsuza kadar yaksın ki diye soracaksın kendi kendine.

Sahi, neden bir tanrı seni Muhammed'e inanmadığın için sonsuza kadar yaksın ki? Seni yakmakla ne geçecek eline?

Sitelerde Paylaş

inançları sorgulayabilirsiniz ama bir insanı inancından dolayı sorgulayamazsınız(insanlar açısından)

Bu şekilde düşünüyor olmanı çok takdir ettim doğrusu keşke bütün insanlar bu düşünceyi benimsemiş olsalar zaten ortada bir problem kalmayacak

Sitelerde Paylaş

Senin kafanda Muhammed'e inanmayan insanları sonsuza kadar yakan bir tanrı korkusu oldukça dönüp dolaşır yine İslam'ı mantıklı bulursun. Şu anda başka bir şekilde düşünmen mümkün değil.

Önce neden bir tanrı beni sırf Muhammed'e inanmadığım için sonsuza kadar yaksın ki diye soracaksın kendi kendine.

Sahi, neden bir tanrı seni Muhammed'e inanmadığın için sonsuza kadar yaksın ki? Seni yakmakla ne geçecek eline?

ben dediğim anlattığım hikayede olduğu gibi allahın ben onu nasıl sanıyorsam bana o şekilde muamele edeceğine inanıyorum.

ayrıca yanılıyorsam bilenler düzeltsin ama kuranda rahmet ve merhamet ile ilgili ayetlerin sayısı ceza ve azap ile ilgili ayetlerin sayısının iki katıdır. zaten allah merhametim gazabımı geçmiştir buyuruyor.

Sitelerde Paylaş

inançları sorgulayabilirsiniz ama bir insanı inancından dolayı sorgulayamazsınız(insanlar açısından)

Bu şekilde düşünüyor olmanı çok takdir ettim doğrusu keşke bütün insanlar bu düşünceyi benimsemiş olsalar zaten ortada bir problem kalmayacak

eyvallah kardeşim, benim şahsi temennim o yönde

Sitelerde Paylaş

ben dediğim anlattığım hikayede olduğu gibi allahın ben onu nasıl sanıyorsam bana o şekilde muamele edeceğine inanıyorum.

ayrıca yanılıyorsam bilenler düzeltsin ama kuranda rahmet ve merhamet ile ilgili ayetlerin ceza ve azap ile ilgili ayetlerin sayısının iki katıdır. zaten allah merhametim gazabımı geçmiştir buyuruyor.

Sen hele bir "Muhammed yalancıdır." de de bakalım o çok merhametli olduğunu sandığın Allah sana ne yapıyor? Kuran'a göre Muhammed yalancıdır dedikten sonra artık senin yerin cehennem, sonsuza kadar orada işkence çeke çeke yakılacaksın.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

o kadar çok tutarsızlık var ki ben yanlış inanıyor ve yalancı diyorsam neden cehenneme gireyim yahu zebur tevrat incil göndermişsin 3 kitap onlarda kendi dinini yayamadıysan 4cüsünü gönderip ben buna inanamayı seçersem beni suçlayamazsın hani Allah madem bilmiyor mu ? dinlere saygım var yani fikirlerini bana zorla empoze etmeyip bana cehennem odunu şerefsiz yan cehennemde köpek demedikleri sürece o zamanın insanları zaten sapık kuran belki iyi niyetle yazılmış olabilir o zamanın insanlarını dizgine getirmek için ama ayşenin evlilik yaşı recm olayı kureyza katliamı falan bunları iyi niyete bağlamak yanlış olur.ayrıca eski göktürkler tengri olayını akıl ve mantıkla bulmuştur tek tanrı olayı falan kitaba ihtiyaç duymadan ilahı bulmak düşünce ve mantık yolu ile

tarihinde Tester tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

biraz hassas bir konu ama yeri gelmişken bu konuda fikrimi belirtmek istiyorum.

örneğin avrupanın bir şehrinde hristiyan bir ailede doğmuş büyümüş bir çocuk, islamı, islam peygamberini araştırma öğrenme imkanı bulamamış veya bir takım nedenlerle yanlış tanıtıldığı için soğumuş ve hristiyan olarak yaşamış ya da aynı şartlarda bulunup yahudi olarak yaşayan insanlar hakkında islami bilgisine çok güvendiğim bir hocaya sormuştum.

Kim hidayete erdiyse, sadece kendi nefsi için (nefsini tezkiye ettiği için) hidayete erer. Öyleyse kim dalâlette ise sorumluluğu sadece kendi üzerinde olarak dalâlette kalır. Yük taşıyan (günahı yüklenen) bir kimse, bir başkasının yükünü (günahını) yüklenmez. Ve Biz, bir resûl göndermedikçe azap edici olmadık. isra 15

peygamberi tanıma bilme fırsatı bulamamış insanların bu ayetin hükmüne göre hesaba çekileceklerine inandığını belirtti. yanlış anlaşılmasın ne fetva veriyorum ne de kesinlik belirtiyorum sadece inancım ve fikrim bu yönde

Sitelerde Paylaş

biraz hassas bir konu ama yeri gelmişken bu konuda fikrimi belirtmek istiyorum.

örneğin avrupanın bir şehrinde hristiyan bir ailede doğmuş büyümüş bir çocuk, islamı, islam peygamberini araştırma öğrenme imkanı bulamamış veya bir takım nedenlerle yanlış tanıtıldığı için soğumuş ve hristiyan olarak ya da aynı şartlarda bulunup yahudi olarak yaşayan insanlar hakkında islami bilgisine çok güvendiğim bir hocaya sormuştum.

Kim hidayete erdiyse, sadece kendi nefsi için (nefsini tezkiye ettiği için) hidayete erer. Öyleyse kim dalâlette ise sorumluluğu sadece kendi üzerinde olarak dalâlette kalır. Yük taşıyan (günahı yüklenen) bir kimse, bir başkasının yükünü (günahını) yüklenmez. Ve Biz, bir resûl göndermedikçe azap edici olmadık.

peygamberi tanıma bilme fırsatı bulamamış insanların bu ayetin hükmüne göre hesaba çekileceklerine inandığını belirtti. yanlış anlaşılmasın ne fetva veriyorum ne de kesinlik belirtiyorum sadece inancım ve fikrim bu yönde

Ya hala bu şöyle demiş, şu böyle demiş diyorsun, senin aklın yok mu da onların ne dediğine bakıyorsun? Asıl bakman gereken Kuran değil mi? O adamların sözleri mi önemli senin için yoksa Kuran'ın mı?

Kuran'a göre Muhammed'e inanmayanlar ebedi cehennemlik değil mi?

Sitelerde Paylaş

Ya hala bu şöyle demiş, şu böyle demiş diyorsun, senin aklın yok mu da onların ne dediğine bakıyorsun? Asıl bakman gereken Kuran değil mi? O adamların sözleri mi önemli senin için yoksa Kuran'ın mı?

zaten inandığım kuran olduğu için sana kuran ayetinden örnek veriyorum.

Sitelerde Paylaş

eğer peygamberden haberdar olmuş ve anlattıklarını okuyup yalanlamışsa elbette ki kafir sıfatına giriyor. ebedi cehennemlik ifadesi kullanmıyorum çünkü allah bazı suçların(şirk) cezasının ebedi cehennem olduğunu bildirdiği halde bu kararı verecek ve en nihayetinde uygulayacak olan yine allahtır ve kıyametten önce insanların birbiri hakkında cehennemlik vb. ifadeler kullanması doğru değildir. peygamberler bile bu konuda hüküm vermemişler sadece allahın kendilerine bildirdiği kadarını söylemişlerdir.

Sitelerde Paylaş

eğer peygamberden haberdar olmuş ve anlattıklarını okuyup yalanlamışsa elbette ki kafir sıfatına giriyor. ebedi cehennemlik ifadesi kullanmıyorum çünkü allah bazı suçların(şirk) cezasının ebedi cehennem olduğunu bildirdiği halde bu kararı verecek ve en nihayetinde uygulayacak olan yine allahtır ve kıyametten önce insanların birbiri hakkında cehennemlik vb. ifadeler kullanması doğru değildir. peygamberler bile bu konuda hüküm vermemişler sadece allahın kendilerine bildirdiği kadarını söylemişlerdir.

Yahu zaten Muhammed'den haberdar olmasalar nasıl Muhammed'e inanmıyoruz diyecekler ki?

Din hakkında konuşurken senin ne düşündüğün değil, Kuran'da ne yazdığı önemli.

Tekrar sorayım, cevap vereceksen net ve kesin cevap ver, ama Kuran'a göre.

Sitelerde Paylaş

uuu o zaman okumazsak bişey olmuyor güzelmiş ya o değilde şimdi beni Allah yaratmadı diyorum Allahı inkar etmek şirktir yani ben beni yaratanı tanımıyorum.ben yargı sistemini hep ne anladıysam ona göre yargılanırım diye düşündüm çünkü her insanın düşünce ve mantık yapısı farklıdır ben nedenlerimi sundum en başta yani tek kitap gönderseymiş veya araya insan göndermeseymiş o değilde dedin ya herkesin kendi diline göre kavmine peygamber göndeririz aslında hepsi arabistandan çıkma arap yarım adasından çıkma onu bunu geçtim isaya inananlar muhammede inanmaz çünkü incilde demiyor benden sonra muhammed bayrağı devralacak diye şimdi musanın yolundan gidenler isaya kafir diyor isanın yolundan gidenler muhammede kafir diyor muhammedin yolundan gidenler biz hepsini kabul ediyoruz ama sizin dinleriniz bozuk diyor

Sitelerde Paylaş

ben sana üstteki ileti de cevap verdim sanıyordum. evet kuran da geçen hüküm ebedi cehennemlik.

Üstteki ileti de biraz kem küm etmiştin.

Şimdi daha önce sorduğum soruyu sorabilirim.

Neden bir tanrı seni Muhammed'e inanmadığın için sonsuza kadar yaksın ki? Seni yakmakla ne geçecek eline?

Sitelerde Paylaş

uuu o zaman okumazsak bişey olmuyor güzelmiş ya o değilde şimdi beni Allah yaratmadı diyorum Allahı inkar etmek şirktir yani ben beni yaratanı tanımıyorum.ben yargı sistemini hep ne anladıysam ona göre yargılanırım diye düşündüm çünkü her insanın düşünce ve mantık yapısı farklıdır ben nedenlerimi sundum en başta yani tek kitap gönderseymiş veya araya insan göndermeseymiş o değilde dedin ya herkesin kendi diline göre kavmine peygamber göndeririz aslında hepsi arabistandan çıkma arap yarım adasından çıkma onu bunu geçtim isaya inananlar muhammede inanmaz çünkü incilde demiyor benden sonra muhammed bayrağı devralacak diye şimdi musanın yolundan gidenler isaya kafir diyor isanın yolundan gidenler muhammede kafir diyor muhammedin yolundan gidenler biz hepsini kabul ediyoruz ama sizin dinleriniz bozuk diyor

yalnız benim anlattığım haberi olmadığı için bilmediği için inanmayan insanlar. yani haberin olduktan sonra okumam etmem demek inkar etmek demektir. ayrıca peygamberi bilmeme konusunda allah eğer peygamber göndermemişsem azap etmem diyor. ama allahı inkar konusunda böyle bir ayrım yok yani allahı inkar etmenin bahanesi haberim yoktu filan olamaz.

Sitelerde Paylaş

Üstteki ileti de biraz kem küm etmiştin.

Şimdi daha önce sorduğum soruyu sorabilirim.

Neden bir tanrı seni Muhammed'e inanmadığın için sonsuza kadar yaksın ki? Seni yakmakla ne geçecek eline?

allah beni affetmek istediği için peygamberler göndermiş ve bu vesileyle din yayılmış. yani benim ona inanmamı istediği için gönderdiği peygamberi inkar edersem onun bana verdiği nimetlerin hakkını verememiş olurum. benden yapmamı emrettiklerini yapmamış olurum ve bir yaratıcı olarak onun beni cezalandırmasına itirazım olamaz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...