Jump to content

Neden İnanamıyorum?

Recommended Posts

sağduyu, insanlar zaman ilerledikçe kendilerini geliştirir farklı alanlarda bile olsa üzerine katarak en azından bakış açılarına yön verirler. mesela ben seni uzun süredir tanıyorum. gözlemlediğim ilk günkü durumun; red eden ve red ederkende nedenlerini kendi açından değerlendirip sonuç çıkaran bir kişiydin. o zaman sendeki soru işareti, inanmadığım için beni yakacak bir yaratıcı, inanmadığım için sonsuz cehennem, cennet ödülü yada cehennem cezası... gibi hep aynı soru işaretleriyle dolu olan bir bakış açın vardı.

İslam dinine bu şekilde baktığın için sana ne yazılırsa yazılsın yada ne anlatılırsa anlatılsın, her yazılana az önce bahsettiğim sorulardan herhangi biri ile cevap verip konuyu kapatabilirsin ve sürekli kısır döngü oluşturarak bu şekilde sonlandırıabilirsin

bizlerin sana ne demesini yada nasıl hitap etmesini bekliyorsun bilmiyorum ama İslam dinine bu şekilde bakmaya devam edersen, hiçbirşekilde ne sen sorularına seni memnun eden cevap alabilirsin nede biz sana İslamı anlatabiliriz. kaldıki İslami konularda birçok müslümandan bilgili olmana rağmen bu bakış açın her zaman beni düşündürmüştür. umarım içindeki soruların ve soru işaretlerin birgün aydınlanır.

Senden bir şey istediğimi nereden çıkardın ki?

Ben bu soruları inananları düşündürmek için soruyorum, cevaplarını bana değil kendi akıl ve vicdanlarına versinler, soru sadece bir şey öğrenmek için sorulmaz, karşındakini düşündürmek için de sorulur.

Sor bakalım kendi kendine, bir tanrı neden seni sırf Muhammed'e inanmadığın için sonsuza kadar yaksın ki? Beyinlerinizdeki tanrı kavramı ku kadar sapık, zalim, sadist ve adaletsiz bir tanrı kavramı mı?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 206
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

sağduyu, insanlar zaman ilerledikçe kendilerini geliştirir farklı alanlarda bile olsa üzerine katarak en azından bakış açılarına yön verirler. mesela ben seni uzun süredir tanıyorum. gözlemlediğim ilk günkü durumun; red eden ve red ederkende nedenlerini kendi açından değerlendirip sonuç çıkaran bir kişiydin. o zaman sendeki soru işareti, inanmadığım için beni yakacak bir yaratıcı, inanmadığım için sonsuz cehennem, cennet ödülü yada cehennem cezası... gibi hep aynı soru işaretleriyle dolu olan bir bakış açın vardı.

İslam dinine bu şekilde baktığın için sana ne yazılırsa yazılsın yada ne anlatılırsa anlatılsın, her yazılana az önce bahsettiğim sorulardan herhangi biri ile cevap verip konuyu kapatabilirsin ve sürekli kısır döngü oluşturarak bu şekilde sonlandırıabilirsin

bizlerin sana ne demesini yada nasıl hitap etmesini bekliyorsun bilmiyorum ama İslam dinine bu şekilde bakmaya devam edersen, hiçbirşekilde ne sen sorularına seni memnun eden cevap alabilirsin nede biz sana İslamı anlatabiliriz. kaldıki İslami konularda birçok müslümandan bilgili olmana rağmen bu bakış açın her zaman beni düşündürmüştür. umarım içindeki soruların ve soru işaretlerin birgün aydınlanır.

Bu analizi sağduyu için yapmışsın ama inanırlar bütün ateistler için aynılarını söylerler.

"Aslında kafalarında soru işaretleri var, aslında korkuları var, aslında takıldıkları yerler var... ... işte bütün bunları da bize sorarak veya anlatarak yansıtıyorlar. Oysa kendileri rahat değil."

Yanlış tabii ki. Ateistler seçtikleri ve genel olarak sıkça kullandıkları varsayılan soruları, inançlı profili içinde en fazla üstünde durulan soru ve konular oldukları için seçerler.

Bir diğer nedeni de yanıtlarının basit ve ortada olmasıdır, yani sıkı sıkıya inançlı birinin bile görebilmesinin mümkün olduğu yanıtları vardır. Mantıksal olarak da etkilidirler.

Örneğin cennet ve cehennem meselesi oldukça temel konulardan biridir ve bizlerin bu konuda sıklıkla konuşmamız veya mevcut argümanları kullanmamız doğaldır.

Kısacası, ne yapıyorsak sizin için Bershan... Kafasında soru işareti olan kişi onu da çekinmeden belirtir ki sonuca ulaşsın.

Burada sürekli yazan ve kendinden eminliği her halinden belli olan ateistlere bu argümanla gelmen biraz saçma olmuş.

"Allah yok, ölünce de yok olacağız" diyen birine "Bak işte, aslında Allah'tan ve ölümden deli gibi korkuyor da ondan durmaksızın bunu söylüyor. Korkmasa hiç düşünür mü, ilgilenir mi?" demekle aynı.

Sahiden de aynı şeyleri yazmışsın.

Sitelerde Paylaş

ailemle bu gün kavga ediyordum mhuarrem ayı ile ilgili komik bişey söylediler bende insan ömrünün bu kadar tutmayacağını ve sevabının olsa bile bu kadar olmayacağını söyledim ;

Muharrem ayında üç gün oruç tutana her gün için 900 yıllık sevap yazılır

Enes (ra)’ dan rivayet edildiğine göre Resulullah (asm) buyurdu ki:

“Kim haram aylarda(n olan Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb’de) üç gün oruç tutarsa, o kişi için 900 yıllık ibadet sevabı verilir.”Resulullah buyurdu ki her kim

herhangi bir haram aydan Perşembe, Cuma ve Cumartesi olmak üzere üç günü oruçlu geçirirse, kendisine (her güne karşılık) 900 sene ibadet sevabı yazılır.” (Taberani)

Komik cidden komik vampirlik gibi birşey mi çünkü cübbelinin kertelen kele vurması 100 sevap point olayı geldi aklıma totalde kaç puanla cennete girebiliriz diye altında yorum görmüştüm.

o değilde ailem beni yalana alıştırmadı yalan söyleme gereği duymadım yaptıysam yaptım yapmadıysam yapmadım bahanesi yok ama ateistliğim hakkında yalan söylüyorum ne kadar acınası bir haldeyim düşünsene sadece din hakkında ki düşüncelerim yüzümden ailem benden nefret eder veya böyle olmama üzülür akraba kısmına girmeyecem herhalde beni kafir diye taşlarlar anlatsam anlamazlar fiilen gözüken %99 u müslüman ülkede ateist olmak çok zormuş.

Sitelerde Paylaş

Ben neden inanamıyorum? Çünkü inandığım başka şeyler (insanlık değerleri) dine inanmamı engelliyor.

Katılıyorum ve inananlar bunları nasıl içine sindirebiliyor.Ahlaki açıdan dinler kaybedenleri oynuyor.Bu konuya yönelik sorular sorduğumuzda hiçbir İslamcı bize cevap veremiyor.Yaptıkları tek şey konuyu dağıtmak.Anlaşılan içten içe onlarda durumun farkında.
Sitelerde Paylaş

İnsanın şu soruyu kendi kendine sorması yeterli: Eğer varsa bir tanrı neden beni sadece ve sadece bir insana inanmadığım için sonsuza kadar yaksın ki?

Eğer cehennem gerçekten varsa yine de gider miydik oraya? Beni cehenneme atacak Tanrı nasıl bir Tanrı acaba............

Eğer bir tanrı varsa ve biz de ona inanmıyorsak (ki öyleyiz) bizi bu nedenden dolayı neden sonsuza kadar işkenceye tabi tutsun.Böyle bir durumda

tanrının ikna yeteneği olmaması sebebiyle bu suçu bizde değilde kendisinde arasın lütfen. Koskoca evrenin tanrısı sırf kaprisi için bizleri yakacaksa

hiç durmasın yaksın.

"Bir tanrı varmış, o da bizi kendisine inanmadığımız için kapris yapıp yakacakmış" diyen sizsiniz. O tanrı'ya inanmamayı marifet bilip, diğer yandan Tanrı'ya inanmamak ne ola ki? Tanrı... birdir, o tanrılardan bir tanrı değildir; o tek Tanrıdır (hu Allahu ehad). Her nereden başka bir intiba edindiyseniz, bu, Tanrı'ya inanmamak için bir mantıklı gerekçe olamaz. "Tanrı insanları kazığa oturtuyormuş", o zaman ben o tanrıya inanmıyorum... bu nedir ki şimdi... siz Tanrı'nın varlığına inanıp inanmamak için dedikoduları mı temel yapıyorsunuz?

Halbuki, buna ulaşmak için, her türlü dedikodudan, söylentiden bağımsız derin düşünmek gerekir.

Sitelerde Paylaş

Neden İnanamıyorum?

NİSÂ - 34 Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar.

İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır.

Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

-Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler...

-Çünkü Allah birini diğerinden üstün yaratmıştır.

-İyi kadınlar, itaatkar olanlar(dir)...

-Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: ...dövün.

Tek ayet yetiyor :)

Sitelerde Paylaş

"Bir tanrı varmış, o da bizi kendisine inanmadığımız için kapris yapıp yakacakmış" diyen sizsiniz. O tanrı'ya inanmamayı marifet bilip, diğer yandan Tanrı'ya inanmamak ne ola ki? Tanrı... birdir, o tanrılardan bir tanrı değildir; o tek Tanrıdır (hu Allahu ehad). Her nereden başka bir intiba edindiyseniz, bu, Tanrı'ya inanmamak için bir mantıklı gerekçe olamaz. "Tanrı insanları kazığa oturtuyormuş", o zaman ben o tanrıya inanmıyorum... bu nedir ki şimdi... siz Tanrı'nın varlığına inanıp inanmamak için dedikoduları mı temel yapıyorsunuz?

Halbuki, buna ulaşmak için, her türlü dedikodudan, söylentiden bağımsız derin düşünmek gerekir.

Ne tanrısından bahsediyorsun, senin inandığın tanrı falan değil ki, Muhammed. Kendini kandırdığın gibi elalemi de mi kandıracağını sanıyorsun?

Muhammed'e inanmazsan yukardaki hayali bir varlığın seni sonsuza kadar işkence ede ede yakacağına inanmıyor musun?

Bari bir tanrı hayal ederken biraz tutarlı olun, çelişkiye düşmeyin.

Merhameti sonsuz diyorsunuz, insanları sırf Muhammed'e inanmadığı için sonsuza kadar insanları yakıyor, doğal afetlerle bebek, çocuk, yetişkin, suçlu suçsuz demeden insanları öldürüyor.

En adaletli diyorsunuz, daha baştan adalet yok, sonda ise hiç adalet yok, insanın nasıl biri olduğuna neler yaptığına bakmadan Muhammed'e inanmıyorlar diye sonsuza kadar yine yakıyor.

"Benim tanrım kaprisli, çocuk ruhlu, vicdansız, zalim, sapık, adaletsiz ve tutarsız bir tanrıdır. İşinize gelirse" deyin ki tutarlı olasınız.

Sitelerde Paylaş

gercekleri biraz gec gormus birisi olarak diyebilirmki inancli bireyler imani sorgulamaz bile, mutlak dogru kabul eder herseyi buna gore tartar olcer. Allahin ve islamin yalan olabilecegini , birgun benimde dinsiz olabilecegimi hayal bile edemezdim.

Bir tesbit yapayim burada:

Dindarsaniz ne kadar erken Ateist olursaniz okadar karlisiniz, ayni sekilde nekadar gec musluman olursaniz o kadar karli cikarsiniz, en iyisi hayatini yasayip hertulu ateistligi(!) yaptiktan sonra son nefes yaklasinca sahadet getirip hurilere ve Allaha kavusmak.

Musluman olarak gecirdigim yillarima yanarim ben.

Sitelerde Paylaş

Ne tanrısından bahsediyorsun, senin inandığın tanrı falan değil ki, Muhammed. Kendini kandırdığın gibi elalemi de mi kandıracağını sanıyorsun?

Muhammed'e inanmazsan yukardaki hayali bir varlığın seni sonsuza kadar işkence ede ede yakacağına inanmıyor musun?

Bari bir tanrı hayal ederken biraz tutarlı olun, çelişkiye düşmeyin.

Merhameti sonsuz diyorsunuz, insanları sırf Muhammed'e inanmadığı için sonsuza kadar insanları yakıyor, doğal afetlerle bebek, çocuk, yetişkin, suçlu suçsuz demeden insanları öldürüyor.

En adaletli diyorsunuz, daha baştan adalet yok, sonda ise hiç adalet yok, insanın nasıl biri olduğuna neler yaptığına bakmadan Muhammed'e inanmıyorlar diye sonsuza kadar yine yakıyor.

"Benim tanrım kaprisli, çocuk ruhlu, vicdansız, zalim, sapık, adaletsiz ve tutarsız bir tanrıdır. İşinize gelirse" deyin ki tutarlı olasınız.

Diyordum ki, (yanlış anladığınız) Kuran meallerini ve hadisler ve dinadamları yüzünden yanlış oluşmuş islam dinini bir kenara bırakınız; mütemadiyen İslam'ı toptan bir kenara bırakınız; Tanrı fikrinin bunlardan bağımsız da oluşabileceğini göreceksiniz. Diyordum ki; insanlara cehennemde işkence yapan "herhangi bir" tanrıya inanmıyorsanız inanmayın. Tek Tanrı, harhangi bir tanrı değildir, şu peygamberin, bu dinin tanrısı değildir; düşünerek anlaşılır kılınabilecek olan, insanlığın ortak ve tek olan Tanrı'sıdır. İslamî ve Kuranî tabirler kullansam da siz buna takılmayın. Yazı boyunca kullanacağım.

Gelelim öteki argümanlara:

Doğal afetlerde yer yaştan insanın ölmesi, insanlığın toplu suçudur. Topluluklar kendini kurtarmadıkça Allah onları kurtarmaz (ayet). İnsan kümeleri toplu / kollektif olarak düşünecek, akarsu havzalarında dandik yapılaşmayacak, betonun malzemesinden çalmayacak; inşaatlarını gereğince kontrol edecek vs.

Kuran'da, dağ yamaçlarında ev, akarsu kenarlarında ise kasr (saray, büyük sağlam bina) yapılması hakkında ayetler vardır. Türkiye'nin geleneksel yapılaşması da (her nedense) bu şekildedir.

Kuran'da kafirler ve müşrikler dışında sonsuza kadar yanacak yoktur. Öteki dinlere inananlar ve dinsizler kafir değildir. Kafirler aslında öteki dinlerin dinadamlarıdır (istisnalar olabilir). Aslına bakarsan müslüman din adamlarının da ÇOĞU kafir sınıfına girmektedir. Kuran'ı iyice inceleyip okumuş biri olarak söylüyorum. Bu forumda da kafirler ve cehennemde ebedi kalacaklar hakkında çok ayet yapıştırmışımdır.

Sitelerde Paylaş

Diyordum ki, (yanlış anladığınız) Kuran meallerini ve hadisler ve dinadamları yüzünden yanlış oluşmuş islam dinini bir kenara bırakınız; mütemadiyen İslam'ı toptan bir kenara bırakınız; Tanrı fikrinin bunlardan bağımsız da oluşabileceğini göreceksiniz. Diyordum ki; insanlara cehennemde işkence yapan "herhangi bir" tanrıya inanmıyorsanız inanmayın. Tek Tanrı, harhangi bir tanrı değildir, şu peygamberin, bu dinin tanrısı değildir; düşünerek anlaşılır kılınabilecek olan, insanlığın ortak ve tek olan Tanrı'sıdır. İslamî ve Kuranî tabirler kullansam da siz buna takılmayın. Yazı boyunca kullanacağım.

Boşversen, sen kimi kandırdığını sanıyorsun, bal gibi de Muhammed'in tanrısını savunuyorsun. Peygamber, kitap, cennet ve cehennem dediğin anda dinlerin tanrısını savunuyorsun demektir, o zaman hangi kişiye iman etmişsen ona bağlı kalarak savun savunacağın şeyi.

Gelelim öteki argümanlara:

Doğal afetlerde yer yaştan insanın ölmesi, insanlığın toplu suçudur. Topluluklar kendini kurtarmadıkça Allah onları kurtarmaz (ayet). İnsan kümeleri toplu / kollektif olarak düşünecek, akarsu havzalarında dandik yapılaşmayacak, betonun malzemesinden çalmayacak; inşaatlarını gereğince kontrol edecek vs.

Kuran'da, dağ yamaçlarında ev, akarsu kenarlarında ise kasr (saray, büyük sağlam bina) yapılması hakkında ayetler vardır. Türkiye'nin geleneksel yapılaşması da (her nedense) bu şekildedir.

Aklına sadece çürük beton falan mı geldi? Afetler sadece günümüzde mi oluyor, insanlık tarihi boyunca hiç olmadı mı? Ya depreme dayanıklı bina yapılamayan zamanlardaki depremler ne olacak? Onlar içinde mi insanlığı suçlayacaksın?

Allah Nuh ve diğer kavimleri helak ederken bu kavimleri de mi dayanıksız ve çürük bina yapmakla suçlayacaksın? Bu helak edilen kavimlerin içinde bebekler, çocuklar yok muydu?

Parkta otururken başına göktaşı düşse kimi suçlayacaksın, merak ettim. Burada da o insanı suçlarsın, parkta oturmasaydı diye herhalde.

Kuran'da kafirler ve müşrikler dışında sonsuza kadar yanacak yoktur. Öteki dinlere inananlar ve dinsizler kafir değildir. Kafirler aslında öteki dinlerin dinadamlarıdır (istisnalar olabilir). Aslına bakarsan müslüman din adamlarının da ÇOĞU kafir sınıfına girmektedir. Kuran'ı iyice inceleyip okumuş biri olarak söylüyorum. Bu forumda da kafirler ve cehennemde ebedi kalacaklar hakkında çok ayet yapıştırmışımdır.

Yahu utanmadan, sıkılmadan nasıl da yalan söylüyorsun?

Nisa/150-151: Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.

Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler kimler? Dinsizler yani agnostik ve ateist olanlar.

Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler kimler: Deistler.

(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler kimler: Hristiyanlar ve yahudiler.

Neymiş bunlar: işte onlar gerçekten kâfirlerdir.

Sitelerde Paylaş

gerçek islam bu değil gerçek islam şu değil yahu bu gerçeğini kim uyguluyor ? o kadar sapıksınız ki genç kayınvalide şehvet uyandırabilir diyorsunuz yahu 9 yaşında ki kızla benmi evleniyorum. o kadar arapçısınız ki tarih boyunca bizi sırtımızdan vurup başımıza gelmeyen illeti başımıza getiren arap milleti sözde %100 müslüman suriyeli kardeşler aşı karnesiz elini kolunu sallaya sallaya giren sokaklarda yatan hırsızlık yapıp yediği kaba tükürüp patronunu öldüren izmirde kıza saldıran kişiler başka dinin mensubu dimi ? Biraz nefret söylemi gibi gözükebilir ama araplar o kadar pislik ve kana susamış millet ki kendi içlerinde kutsal kitap yazıyorlar 3-4 kez yinede dizginlenemiyorlar.

Sitelerde Paylaş

Netice satsuma da diğer ateistlerde islamın bir noktasına kafayı takmış durumda

kişisel subjektif değerlendirmeler koca bir dini bağlamaz

kişisel anlayışsızlıklar "bu benim kafama yatmadı " "bence böylr bir tanrı tanrı olamaz" iddiaları

birbirine destek vermediği için cılız ve boştur kıymeti yoktur bireyseldir

halbuki inananlar aynı cümlede birleşmiş ve taraftarların sayısı hep birbirine destek verir niteliktedir

Sitelerde Paylaş

Boşversen, sen kimi kandırdığını sanıyorsun, bal gibi de Muhammed'in tanrısını savunuyorsun. Peygamber, kitap, cennet ve cehennem dediğin anda dinlerin tanrısını savunuyorsun demektir, o zaman hangi kişiye iman etmişsen ona bağlı kalarak savun savunacağın şeyi.

Ne demek "kimi kandırıyorum". Ben zaten (en azından bir tür) müslümanım, elbette bal gibi Muhammed'in Tanrı'sını savunuyorum. Benim deminden beri dediğim, "bana bakmayın, ben savunurum, siz kendi Tanrı inanç(sızlık)ınızı neden meallerdeki cehennem, yakma, kazık şeylerine oturtuyorsunuz?du. Bi türlü anlatamadım, sen de anlamadın.

Aklına sadece çürük beton falan mı geldi? Afetler sadece günümüzde mi oluyor, insanlık tarihi boyunca hiç olmadı mı? Ya depreme dayanıklı bina yapılamayan zamanlardaki depremler ne olacak? Onlar içinde mi insanlığı suçlayacaksın?

Allah Nuh ve diğer kavimleri helak ederken bu kavimleri de mi dayanıksız ve çürük bina yapmakla suçlayacaksın? Bu helak edilen kavimlerin içinde bebekler, çocuklar yok muydu?

Parkta otururken başına göktaşı düşse kimi suçlayacaksın, merak ettim. Burada da o insanı suçlarsın, parkta oturmasaydı diye herhalde.

Yukarıda da dediğim gibi, geleneksel Türkiye mimarisi ve şehirleşmesi neden doğruydu? depreme dayanıklı bina, modern yapı teknolojisinin icadı değil; asıl geleneksel yapılar ve şehirleşme tipi depreme daha dayanıklı. Düzgün şehirleşmek için modern zamanları beklemeye asla gerek yoktu; yüksek teknoloji kullanmaya hala hiç gerek yok.

Nuh Tufanı, Habil Kabil olayından sonra dünyayı ucubelerin doldurmasından dolayı bir genetik temizliktir. (dediğim gibi, siz benim referanslarımın Kuran ve din olmasına takmayın, özellikle sen.

Yahu utanmadan, sıkılmadan nasıl da yalan söylüyorsun?

Nisa/150-151: Şüphesiz, Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler, Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler, “(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler ve böylece bu ikisinin (imanla küfrün) arasında bir yol tutmak isteyenler var ya; işte onlar gerçekten kâfirlerdir. Biz de kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.

Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler kimler? Dinsizler yani agnostik ve ateist olanlar.

Allah’a inanıp peygamberlerine inanmayarak ayrım yapmak isteyenler kimler: Deistler.

(Peygamberlerin) kimine inanırız, kimini inkâr ederiz” diyenler kimler: Hristiyanlar ve yahudiler.

Kafir, küfr, kelimelerini

a: etimolojik araştır, meal çevirilerine kanma.

b: öteki ayetlerden bakıp karşılaştırma yap

a:

- Arapça kafara: örtme, gizleme, karartma, silme

- Aramice kfara: köy (köylü, Latince Paganusla ilişkili

Kaynak: Nişanyan Sözlük, Osmanlıca-Türkçe Sözlük

Burada inanmamak değil, örtme gizleme söz konusu; bu, nasıl bir örtme olur: 1. Kendinden gizleme, Tanrı fikrine gelince çarpık argümanlarla kendini kandırıp düşünmeyi bırakmak. 2. Başkasından gizleme; Tanrı fikrinin inanılır yanlarını gizleyip sadece inanmayı engelleyecek negatif yanlarını her fırsatta dile getirmek.

b: Kafirliği tarif eden ayetler:

-Bakara 6-

İnnellezîne keferû

sevâun aleyhim e enzertehum em lem tunzirhum lâ yu’minûn.

küfret-/ört-/gizle-/karart-madı mı hani kimileri...

inanmazlar... uyardın mı uyarmadın mı, onlara denktir.

Bunlar İnanmayanlar değil; inanmak istemeyenler; inanma yolunu kapatanlar; (başkalarına ve kendilerine).

-Bakara 7-

Hatemallâhu alâ kulûbihim ve alâ sem’ıhim, ve alâ ebsârihim gışâveh, ve lehum azâbun azîm.

Allahdamgası kalplerine, işitmelerine de, görmelerine de örtü, üzerlerine de büyük acı.

Gavaş kelimesi var: örten demek, bir önceki ayetteki küfür fiilini açıklıyor; kalplerini damga/mühürle sonlandırmak, gözlerini örtüyle örtmek. salt inanmamak değil. İnanması için uyarıp uyarılmaması farketmeyen kişidir kafir.

Sitelerde Paylaş

Ne demek "kimi kandırıyorum". Ben zaten (en azından bir tür) müslümanım, elbette bal gibi Muhammed'in Tanrı'sını savunuyorum. Benim deminden beri dediğim, "bana bakmayın, ben savunurum, siz kendi Tanrı inanç(sızlık)ınızı neden meallerdeki cehennem, yakma, kazık şeylerine oturtuyorsunuz?du. Bi türlü anlatamadım, sen de anlamadın.

Müslümansan o zaman kitabında tanımlanan tanrıyı referans alacaksın, kafandan uydurduğun tanrı modellerini değil.

Yukarıda da dediğim gibi, geleneksel Türkiye mimarisi ve şehirleşmesi neden doğruydu? depreme dayanıklı bina, modern yapı teknolojisinin icadı değil; asıl geleneksel yapılar ve şehirleşme tipi depreme daha dayanıklı. Düzgün şehirleşmek için modern zamanları beklemeye asla gerek yoktu; yüksek teknoloji kullanmaya hala hiç gerek yok.

Nuh Tufanı, Habil Kabil olayından sonra dünyayı ucubelerin doldurmasından dolayı bir genetik temizliktir. (dediğim gibi, siz benim referanslarımın Kuran ve din olmasına takmayın, özellikle sen.

Yahu sende hiç akıl fikir yok mu?

İslam'a göre Habil ve Kabil'in çocuklarının birbiri evlenmeye mecbur kalması Zeus'un suçu muydu? Senin salak tanrın insanlığı bir erkek ve bir dişiden çoğaltmışsa suç kimin?

Hala depremde insanları suçluyorsun, inanılır gibi değil. Yok sağlam bina yapsalarmış da falan filan. Ne kadar sapğlam yaparsan yap, şiddetli bir depremde insan ölmemesi imkansız bir kere. Ayrıca herkesin depreme dayanacak kadar sağlam bina yapmaya yetecek maddi gücü veya bilgisi mi var?

Ya parkta kendi halinde eğlenen 3 çocuklu bir ailenin üstüne göktaşı düştü diyelim, bu sefer kimi suçlayacaksın? Allah şeytanları taşlarken ıskalayıp o aileye mi isabet ettirmiş?

Kafir, küfr, kelimelerini

a: etimolojik araştır, meal çevirilerine kanma.

b: öteki ayetlerden bakıp karşılaştırma yap

a:

- Arapça kafara: örtme, gizleme, karartma, silme

- Aramice kfara: köy (köylü, Latince Paganusla ilişkili

Kaynak: Nişanyan Sözlük, Osmanlıca-Türkçe Sözlük

Burada inanmamak değil, örtme gizleme söz konusu; bu, nasıl bir örtme olur: 1. Kendinden gizleme, Tanrı fikrine gelince çarpık argümanlarla kendini kandırıp düşünmeyi bırakmak. 2. Başkasından gizleme; Tanrı fikrinin inanılır yanlarını gizleyip sadece inanmayı engelleyecek negatif yanlarını her fırsatta dile getirmek.

b: Kafirliği tarif eden ayetler:

-Bakara 6-

İnnellezîne keferû

sevâun aleyhim e enzertehum em lem tunzirhum lâ yu’minûn.

küfret-/ört-/gizle-/karart-madı mı hani kimileri...

inanmazlar... uyardın mı uyarmadın mı, onlara denktir.

Bunlar İnanmayanlar değil; inanmak istemeyenler; inanma yolunu kapatanlar; (başkalarına ve kendilerine).

-Bakara 7-

Hatemallâhu alâ kulûbihim ve alâ sem’ıhim, ve alâ ebsârihim gışâveh, ve lehum azâbun azîm.

Allahdamgası kalplerine, işitmelerine de, görmelerine de örtü, üzerlerine de büyük acı.

Gavaş kelimesi var: örten demek, bir önceki ayetteki küfür fiilini açıklıyor; kalplerini damga/mühürle sonlandırmak, gözlerini örtüyle örtmek. salt inanmamak değil. İnanması için uyarıp uyarılmaması farketmeyen kişidir kafir.

Bir kelime cümle içinde kullanılırken etimolojisine falan bakılmaz, o cümle içinde ne anlama geldiğine bakılır.

Kuran'da da kafir Muhammed'e inanmayana denir.

Sen bir müslümana herhangi bir gerçeği örttüğü veya yalan söylediği zaman kafir diyebilir misin? Sen hayatında hiç yalan söylemedin mi?

Sana ayetler de vermişim, neyin ne olduğunu gör diye, devekuşu gibi başını gömmüşsün, hala saçmalayıp duruyorsun.

Bir de şu sorunun cevabını alayım:

"Muhammed yalancıdır, Kuran da onun uydurduğu bir kitaptır." diyen kafir mi, değil mi?

Sen hiç boş yere ben tanrıya inanıyorum diye kendini kandırma, sen aslında Muhammed'e iman eden bir putperestsin.

Sitelerde Paylaş

Netice satsuma da diğer ateistlerde islamın bir noktasına kafayı takmış durumda

kişisel subjektif değerlendirmeler koca bir dini bağlamaz

kişisel anlayışsızlıklar "bu benim kafama yatmadı " "bence böylr bir tanrı tanrı olamaz" iddiaları

birbirine destek vermediği için cılız ve boştur kıymeti yoktur bireyseldir

halbuki inananlar aynı cümlede birleşmiş ve taraftarların sayısı hep birbirine destek verir niteliktedir

Her ateist ayni seyi söylüyor. Anlamamkta bu kadar israr etme.

Bu din, bu Allah MANTIKSIZ, bunlar (hür ve yasaksiz düsünebilen) bir AKILLA örtüsmüyor.

Kendi kitabinda, kendini anlattigi gibi bir "Ulu" yarataci olamaz.

Allah yok!

Ve burda ateistler örnekler veriyorlar.

Benim aklima ilk gelen asagidaki ayetti. Kandinlari ikinci sinif insan olarak gören, dövülebilecegini söyleyen bir tanri "mükemmel" olamaz! 7.yyilda yasayan bir arabin dünya görüsü olabilir!

NİSÂ - 34 Erkekler, kadın üzerine idareci ve hakimdirler. Çünkü Allah birini (cihad, imamet, miras gibi işlerde) diğerinden üstün yaratmıştır. Bir de erkekler mallarından (aile fertlerine) harcamaktadırlar.

İyi kadınlar, itaatkar olanlar ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri kocalarının bulunmadığı zamanlarda da koruyanlardır.

Fenalık ve geçimsizliklerinden korktuğunuz kadınlara gelince: Önce kendilerine öğüt verin, yataklarından ayrılın. Bunlar da fayda vermezse dövün. Eğer size itaat ederlerse kendilerini incitmeye başka bir bahane aramayın. Çünkü Allah çok yücedir, çok büyüktür.

Bu ayet bir cok örnekten sadece biri, ayetler haric uzun süre düsünmeden asagidaki göze batan olumsuzluklarida ekleyebilirim

müslüman devletleri hali, terörün islamin bir parcasi olmus olmasi, mezhep savaslari, müslümanlarin durumu, tutarsizliklari,ibadetlerin eski kültürlerden alinmis olmasi,

diger dinlerle karsilastirinca islamin da herhangi dinden biri oldugu,

"siddet" haric diger dinlerden hic bir fazlasi olmadigi,

O kadar cürük yer varki insan nerden baslayacagini bilemiyor.

Herkesin sayfalar dolusu hep ayni seyler yazmalarini beklemiyordun herhalde.

tarihinde poiuz tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kardeşim poiuz senin sorularının tümünün cevabı var emin ol

ancak hepsine de cevap verecek vaktim yok maalesef

gerçekten hakkı hakikati arıyorsanız islami kitaplarda özellikle Risale-i Nurda mevcut

nettede mevcut kısaca bir iki cavap yazayım sonra tamamalarım

müslüman devletleri hali, terörün islamin bir parcasi olmus olmasi, mezhep savaslari, müslümanlarin durumu, tutarsizliklari,ibadetlerin eski kültürlerden alinmis olmasi,

diger dinlerle karsilastirinca islamin da herhangi dinden biri oldugu,

"siddet" haric diger dinlerden hic bir fazlasi olmadigi,

dünyada en büyük şiddetli yıkımın ve en çok insanın öldüğü 2 dünya savaşını müslümanlar çıkarmadı halbuki milyonlarca insan öldü

müslümanların başına gelen musibet ve bennzerler ise hayatın bir imtihan hayatı olmasıyla çok ilgili

düşün dünyada müslümanlar ne hastalanıyor ne açlık ne savaş görüyor bir durum olsa

o zaman imtihan sırrı bozulacak herkes bu görünen tabloya bakaıp müslüman olacak

halbuki Cenabı Hak kendisine ibadet ve dua edilmesini emrediyor hastalık musibet olmadan kim hakiki dua edecek ibadet edecek

bknz: "Hayat musibetlerle, hastalıklarla tasaffi eder,(saflaşır)

kemal bulur, kuvvet bulur, terakki eder(gelişir), netice verir,tekemmül eder(mükemmelleşir), vazife-i hayatiyeyi yapar.

Yeknesak istirahat döşeğindeki hayat, hayr-ı mahz olan vücuttan ziyade,

şerr-i mahz olan ademe(yokluk) yakındır ve ona gider."

bu tip konular Hastalar Risalesi isimli kitapta geniş ele ealınmış

diğer sorulara sonra dönerim inşallah

Sitelerde Paylaş

Kardeşim poiuz senin sorularının tümünün cevabı var emin ol

ancak hepsine de cevap verecek vaktim yok maalesef

gerçekten hakkı hakikati arıyorsanız islami kitaplarda özellikle Risale-i Nurda mevcut

bu tip konular Hastalar Risalesi isimli kitapta geniş ele ealınmış

diğer sorulara sonra dönerim inşallah

Risaleleri Kur'an'a ortak koşan insanlara uyarı:

Kalem 37:Yoksa bir kitabınız var da onu mu okuyup duruyorsunuz?

38:Ve içinde her dilediğinizi bulabiliyorsunuz?

42:Gün gelecek, onların içyüzleri açığa çıkarılacak, secdeye çağrılacaklar; ancak buna güçleri yetmeyecektir.

Sitelerde Paylaş

Senden bir şey istediğimi nereden çıkardın ki?

Ben bu soruları inananları düşündürmek için soruyorum, cevaplarını bana değil kendi akıl ve vicdanlarına versinler, soru sadece bir şey öğrenmek için sorulmaz, karşındakini düşündürmek için de sorulur.

Sor bakalım kendi kendine, bir tanrı neden seni sırf Muhammed'e inanmadığın için sonsuza kadar yaksın ki? Beyinlerinizdeki tanrı kavramı ku kadar sapık, zalim, sadist ve adaletsiz bir tanrı kavramı mı?

o kadar yazdığım halde dar olan düşünce yapın yine dar bir anlam çıkarmış. benden birşey bekleyip yada beklememeyi nereden çıkardın. bu beklentiyi oluşturacak bir yazı yazmadım. sürekli aynı şekilde davranmayı terketmedikçe seninle bu forumda hiçbir müslüman ortak nokta bulup tartışamaz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...