Jump to content

Sormak isteyip soramadıklarımız...Derin düşünceler...

Recommended Posts

• İleti 836
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

gelişigüzel müslümandım

Şuan ateistsin, din senin için anlamsız. Çoğunluğu oto-müslüman olan Türkiyede yaşıyorsun. Hayatta birçok olgu standarda bağlanmış gibi gerçekleşiyor ve sen buna ne engel olabiliyorsun nede değiştirebiliyorsun. Örneğin okunan bir ezan senin için hiçbir anlam ifade etmiyor, belki de okunmasından rahatsız oluyorsun ama bunu ifade edememek yada ramazan ayındaki organizeler, gerek yaşadığın mekanda gerek çalıştığın yada girdiğin ortamlarda...

Bu gibi İslami uygulamaların olduğu bir yerde, ateist olarak, eski inançlarının uygulanışı, onları uygulayan çevrendeki insanların olması, onlarla inanç olgusu haricinde birşeyler paylaşırken, güzergah İslam dini olunca yollarının ayrılmasını, kısaca ifade edermisin. Yaşadığın duygularını yazıya dökersen okumayı isterim.

Sitelerde Paylaş

gelişi güzel müslümanlık ne demek ?Muhtemelen anadan babadan duyduğu ile kafa yormadan müslümanım diyen insanlar için kullandı bu sıfatı.Yoksa beş vakit namaz kılmıyor diye milletin müslümanlığını sorgulamaz hiç sanmam!

Sonuçta kendi de sorguladı bu arayışlardan geçti ve gerçek müslüman oldu!

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

gelişi güzel müslümanlık ne demek ?Muhtemelen anadan babadan duyduğu ile kafa yormadan müslümanım diyen insanlar için kullandı bu sıfatı.Yoksa beş vakit namaz kılmıyor diye milletin müslümanlığını sorgulamaz hiç sanmam!

Sonuçta kendi de sorguladı bu arayışlardan geçti ve gerçek müslüman oldu!

Bunu kastetmemiştim. Açıklayayım...

Müslümanım diyip, İslamın hiçbir emir ve yasağını hayatına katmayan, kelimelerle İslamı savunup icraata gelince boş olan insanları kastettim. Biraz daha açayım. Allah namaz kılın der bunu bilir kılmaz, oruç tut der bunun emir olduğunu bilir ama kendine ağır gelir. Metobolizması artık İslamın bildirdiklerini yapmaya elverişssiz olur. İnsan bunları benimsedikçe emir ve yasaklar artık sadece kelimelerde kalıyor ve uygulamadan siliniyor. Bu şekilde insanlar hayatlarını sürdürürken, bu emir ve yasaklar anlamsızlaşıp, gereksiz hatta uydurma gibi algılanmaya başlıyor. Sonrası malum, yol ayrımları....Kimisi mezhep adı altında işine gelenleri seçer kimileri başka felsefeleri kimileri de hepsini red edip yeni bir güzergaha yönelir.

Sitelerde Paylaş

Şuan ateistsin, din senin için anlamsız. Çoğunluğu oto-müslüman olan Türkiyede yaşıyorsun. Hayatta birçok olgu standarda bağlanmış gibi gerçekleşiyor ve sen buna ne engel olabiliyorsun nede değiştirebiliyorsun. Örneğin okunan bir ezan senin için hiçbir anlam ifade etmiyor, belki de okunmasından rahatsız oluyorsun ama bunu ifade edememek yada ramazan ayındaki organizeler, gerek yaşadığın mekanda gerek çalıştığın yada girdiğin ortamlarda...

Bu gibi İslami uygulamaların olduğu bir yerde, ateist olarak, eski inançlarının uygulanışı, onları uygulayan çevrendeki insanların olması, onlarla inanç olgusu haricinde birşeyler paylaşırken, güzergah İslam dini olunca yollarının ayrılmasını, kısaca ifade edermisin. Yaşadığın duygularını yazıya dökersen okumayı isterim.

Dediğin gibi oto müslümanlarla dolu çevremiz. Kuranın anlamasan bile arapça okunması gerektiğini savunan bile var. Böyle bir ortamda bile olsa kimseyi hor görme hakkım yok çünkü insanlar aynı olmak zorunda değiller. Örneğin akşama kadar kahvede kağıt oynayıp gece için iddia kuponu hazırlayan, gece maçları takip edip birazda facebook ta seviyesiz birkaç karikatür paylaşıp daha sonra benzer bir güne uyanmak için yatağa giren bir kişi ne kadar entellektüel olabilir? Müslüman olduğunu düşündüğü sebepler bir kaç argüman ile çökertilebilir, cevap dahi veremez, verse bile nasıl bir birikimi vardır da verdiği cevap nasıl olur? Böyle veya buna benzer hatta daha beter insanların toplumun yüzde 95 ini oluşturduğu bir ülke içinde yaşıyoruz. Namaz, ezan, gibi dini ritüellerden rahatsız olmuyorum açıkçası çünkü insanların özgür olduğunu, yanlış olduğunu düşünsem de o kişinin henüz bu tip şeyleri düşünecek seviyede olmamasından dolayı bunları yapmasında bir problem olmadığını düşünüyorum. Görüşüm gereği o insan da yok olacak bende. dolayısıyla nasıl mutlu hissediyorsa öyle yaşayabilir. herkesin gerçekleri görmesine gerek yok bence. ancak dini kullanarak hak ve özgürlüklerin kısıtlanması noktasında elbetteki bunlar da buna inanıyor inancı gereği içkiyi yasaklamalı bende içmeyiveririm napalım diyemem. (gerçi içki içmem ama anlaşılsın diye yazdım)

Sitelerde Paylaş

@BersHan

Aynı dediğin gibi ufakken namazda kılardım, Kuranda okurdum yazları Kuran Kursuna giderdim bir kere yatılıya gittim orda soğudum biraz yaşım büyükdükçe birde bu Rte iktidarının ergenlik ve gençlik dönemime gelmesimidir nedir bunların yaptığı abuk subuk hareketlerden dolayı iyice soğudum. Birazda araştırdım bana mantıksız gelmeye başladı ama şuan sorsanız Müslümanım derim çünkü öyleyim ama birazda değilim, bende tam bilemiyorum. Ama ne ibadetleri yaparım nede başka birşey cenaze namazlarına giderim sadece.

Ailemi sorarsanız annem 5 vakit namaz kılar şuandada Kuranı okumaya çalışıyor arapça okumayı öğreniyor. Diğer sülalemde genelde dincidir.

tarihinde MurattiRosso tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

@BersHan

Aynı dediğin gibi ufakken namazda kılardım, Kuranda okurdum yazları Kuran Kursuna giderdim bir kere yatılıya gittim orda soğudum biraz yaşım büyükdükçe birde bu Rte iktidarının ergenlik ve gençlik dönemime gelmesimidir nedir bunların yaptığı abuk subuk hareketlerden dolayı iyice soğudum. Birazda araştırdım bana mantıksız gelmeye başladı ama şuan sorsanız Müslümanım derim çünkü öyleyim ama birazda değilim, bende tam bilemiyorum. Ama ne ibadetleri yaparım nede başka birşey cenaze namazlarına giderim sadece.

Ailemi sorarsanız annem 5 vakit namaz kılar şuandada Kuranı okumaya çalışıyor arapça okumayı öğreniyor. Diğer sülalemde genelde dincidir.

Sade siz değilsiniz ülkenin geneli böyle gökte tanrı var bizden kendisini anma ve birtakım ruteyellerle ibadet istiyor kimi yapıyor kimi de yaşlanınca bu dini vazife işte

Sitelerde Paylaş

@BersHan

Yazınızda ilgimi çeken RTE politikalarının üzerinizde etkisi olduğunu görüyorum. Bu konu sadece sizde değil birçok kişide soru işaretleri yaratıyor. Kimileri sessiz kalıyor kimileri de beni mgibi arada bir yanlışları söylüyor. Bu iktidarın İslamiyeti kullanarak yürüttüğü birçok politika insanların yollarında uçurumlar oluşturdu.

Sitelerde Paylaş

Dediğin gibi oto müslümanlarla dolu çevremiz. Kuranın anlamasan bile arapça okunması gerektiğini savunan bile var. Böyle bir ortamda bile olsa kimseyi hor görme hakkım yok çünkü insanlar aynı olmak zorunda değiller. Örneğin akşama kadar kahvede kağıt oynayıp gece için iddia kuponu hazırlayan, gece maçları takip edip birazda facebook ta seviyesiz birkaç karikatür paylaşıp daha sonra benzer bir güne uyanmak için yatağa giren bir kişi ne kadar entellektüel olabilir? Müslüman olduğunu düşündüğü sebepler bir kaç argüman ile çökertilebilir, cevap dahi veremez, verse bile nasıl bir birikimi vardır da verdiği cevap nasıl olur? Böyle veya buna benzer hatta daha beter insanların toplumun yüzde 95 ini oluşturduğu bir ülke içinde yaşıyoruz. Namaz, ezan, gibi dini ritüellerden rahatsız olmuyorum açıkçası çünkü insanların özgür olduğunu, yanlış olduğunu düşünsem de o kişinin henüz bu tip şeyleri düşünecek seviyede olmamasından dolayı bunları yapmasında bir problem olmadığını düşünüyorum. Görüşüm gereği o insan da yok olacak bende. dolayısıyla nasıl mutlu hissediyorsa öyle yaşayabilir. herkesin gerçekleri görmesine gerek yok bence. ancak dini kullanarak hak ve özgürlüklerin kısıtlanması noktasında elbetteki bunlar da buna inanıyor inancı gereği içkiyi yasaklamalı bende içmeyiveririm napalım diyemem. (gerçi içki içmem ama anlaşılsın diye yazdım)

Haklısınız, dediklerine bakınca büyük bir bölüm aynı yolun yolcusu ama kimisi yürüdüğü yolun adını koyuyor, kimisi adını dahi bilmiyor. İslam ülkesinde yaşayan fakat islamla alakası olmayan bir ulus olmuşuz.

Teşekkürler, samimi yazılarınız için.

Sitelerde Paylaş

BİR SORUM VAR ATECANLAR DERİN DÜŞÜNDÜĞÜM BİR KONU BU. MERAK EDİYORUM İNSANLIK TARİHİNE BAKTIĞIMIZDA EN İLKEL KAVİME KADAR HİÇ BİR İNSAN TOPLULUĞU ATEİST OLMAMIŞ. İLLA Kİ BİR ŞEYLERE TAPMIŞ NEDİR BUNUN HİKMETİ? EVRİMİN HANGİ AŞAMASINDA OLUŞMUŞ BU DURUM?

Sitelerde Paylaş

Yazınızda ilgimi çeken RTE politikalarının üzerinizde etkisi olduğunu görüyorum. Bu konu sadece sizde değil birçok kişide soru işaretleri yaratıyor. Kimileri sessiz kalıyor kimileri de beni mgibi arada bir yanlışları söylüyor. Bu iktidarın İslamiyeti kullanarak yürüttüğü birçok politika insanların yollarında uçurumlar oluşturdu.

Ülkenin siyasi iktidarı, benim gözlemlediğim kadarıyla, ortadaki insanları ikiye ayırdı. Kimi daha islamcı oldu, kimi de soğudu. Sonuçta ayrışma yarattı. Ve eninde sonunda varacağı yol çatışma maalesef.

Sitelerde Paylaş

Dediğiniz gibi her konuya, olaya direk dini sokuyorlar işlerine geldiği gibi kullanıyorlar bunlara inanların, oy atanların çoğuda Allah dedi namaz kıldı diye atıyor işte bunları gördükçe insanda soğuma oluyor.

Benim aklım almıyor oku diye başlayan bir kutsal kitaba iman eden insanlar neden hiç birşeyi sorgusuz sualsiz kabul edebiliyorlar .

tarihinde MurattiRosso tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

BİR SORUM VAR ATECANLAR DERİN DÜŞÜNDÜĞÜM BİR KONU BU. MERAK EDİYORUM İNSANLIK TARİHİNE BAKTIĞIMIZDA EN İLKEL KAVİME KADAR HİÇ BİR İNSAN TOPLULUĞU ATEİST OLMAMIŞ. İLLA Kİ BİR ŞEYLERE TAPMIŞ NEDİR BUNUN HİKMETİ? EVRİMİN HANGİ AŞAMASINDA OLUŞMUŞ BU DURUM?

bu oluşuma X aşaması diyorlar evrimciler. Muhammed zamanında hak din olarak hıristiyanlık vardı. araplar da puta tapıyorlardı. Muhammed 40 yaşına kadar hangi puta taptı? ismini verir misin?

Sitelerde Paylaş

Ülkenin siyasi iktidarı, benim gözlemlediğim kadarıyla, ortadaki insanları ikiye ayırdı. Kimi daha islamcı oldu, kimi de soğudu. Sonuçta ayrışma yarattı. Ve eninde sonunda varacağı yol çatışma maalesef.

İktidar parti, İslami kimliğiyle biliniyor, konuşmaları ise hem sağ hem sola hitap eden bir yapıda. Fakat günlük olarak değil genel olarak müslümanlığı benimsiyor diyenler için, akp sürecini mantıkl ıbir şekilde analiz ederlerse İslamın red ettiği birçok durumu politika malzemesi olarak kullanıp, uyguladılar. İslam siyasetin maskesi olmaya başladı. Abd- İsrail uşağı olduk.

Açıkcası, ben akp siyasetinden tiksiniyorum. insanları keriz yerine koyup bu kadar adilik yapılmaz. İşte bundan dolayı diyorum iyiki Huzuru mahşer var. İyiki hesap günü var. Yoksa bu yozlaşmış sistemin katillerinden kim hesap soracak.

Sitelerde Paylaş

Ben ateist değilim fakat cevaplayayım. Bu senin söylediğini bizler de söylüyoruz. Vikingler yağmur için şöyle bir açıklama yapıyordu: Tanrı Odin gökyüzünde kılıç dövüyor. Kıvılcımlar şimşekleri, Odin'in teri ise yağmuru oluşturuyor. Buna inanıyorlardı çünkü neden-sonuç ilişkisinde bir açıklama bulmak zorundaydılar. Beynimiz böyle çalışır. Henüz bebeklik evresindeki insanlık neden-sonuç zincirindeki boşluklara tanrıyı koydu ve halen koymakta. Fakat takdir edersiniz ki, yağmurun nedenini anlayınca (yani insan büyüyünce) Odin kaybetti.

Bugüne baktığınızda, insanlık artık bebeklik çağından çıkıyor ve korkusuzca Mars'a kadar gitmeyi düşlüyor. Ve yerküremizin en gelişmiş toplulukları din ile bağlarını koparıyor. Ve ilginçtir (bizler için değil ama sizler için olabilir) toplumun gelişmişlik düzeyi (bilim ve sanat akımları) hep dinsizliğin, dinlilikten fazla olduğu toplumlarda görülüyor.

2007 dünya din haritası

http://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Atheists_Agnostics_Zuckerman_en.svg

Dikkatiniz çekerim suç oranının en düşük olduğu ülkeler, en gelişmiş ülkeler dinsizliğin en yüksek olduğu ülkeler. İnsanlığın yetişkinliğe ulaştığı bölgeler. Latin Amerika, Güney Asya, Ortadoğu ve Afrika yaramaz çocuklar ve Noel Baba'ya inanıyorlar. Uslu dururlarsa oyuncak geleceğini bekliyorlar.

Sitelerde Paylaş

Dediğiniz gibi her konuya, olaya direk dini sokuyorlar işlerine geldiği gibi kullanıyorlar bunlara inanların, oy atanların çoğuda Allah dedi namaz kıldı diye atıyor işte bunları gördükçe insanda soğuma oluyor.

Benim aklım almıyor oku diye başlayan bir kutsal kitaba iman eden insanlar neden hiç birşeyi sorgusuz sualsiz kabul edebiliyorlar .

Türk siyaseti 100_150 yıldır dış güçlerin elinde şekillendi. Nesil müslüman ama okuduğu duanın anlamını bile bilmiyor. İslam inancını da Türk düşünce yapısı ve ideolojisini de batı istediği gibi şekillendirdi.

Bizler artık çoğunluk adı altında azınlığız. Ben böyle düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

BÜTÜN ATEİSTLERE BİR SORUM VAR. BURADA İNANANLARA VE DİNE KARŞI ETMEDİĞİNİZ HAKARETİ BIRAKMIYORSUNUZ. BOLCA RESİMLER KOPYALAYIP ÜZERLERİNE YAZILAR YAZIYORSUNUZ, EKLEMELER YAPIYORSUNUZ. BU BENCE CİDDİ BİR EMEK ÜRÜNÜ. BELLİ Kİ BAYAĞI BİR ZAMAN HARCIYORSUNUZ. YAHUDİ, HRİSTİYAN YADA BAŞKA BİR DİNE MENSUP OLSANIZ KENDİ DİNİNİZİ GÜZEL GÖSTERMEK İÇİN YAZIYORSUNUZ DİYE DÜŞÜNÜRÜM. BİZ DİNİMİZ UĞRUNA BURADA YAZIYORUZ. PEKİ SİZ HERHANGİ BİR DİN MENSUBU OLMADIĞINIZA GÖRE AMACINIZ NE? BU KADAR ÇABA, HAKARET NE UĞRUNA? NEYİN PEŞİNDESİNİZ? MİSYONUNUZ NEDİR?

tarihinde elest tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben şahsen hakarete uğramadıkça hakaret etmem.

Açıkçası pek hakarete de rastlamadım burada belli bir kişiye karşı. Siz big bang'e, evrime, saçma diyebiliyorsanız biz de inançlarınız için elbette ki saçma ve benzeri ifadeler kullanabiliriz. Bundan daha ağır hakaretlere de rastlamadım. Rastladıysam da genellikle siz sataşmaya başlıyorsunuz. Benim gözlemim budur. Belki arada 3-5 kişi vardır hakaret eden. Ancak 3-5 kişi yapıyor diye bütün ateistlere sormanın anlamı nedir ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...