Jump to content

Sormak isteyip soramadıklarımız...Derin düşünceler...

Recommended Posts

• İleti 836
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğal seçilimi düşün şimdi. Orada bir nüans var. Balığı anlaman için önce bunu anlaman gerek. Yaşamak diye bir amaç yoktur. Sen sadece yaşayanları görebiliyorsun.

Şu an kendimi ifade edemiyorum.

Orasını anladık canım! Belki düşünemediğinden ifade edemiyorsundur

Yaşama içgüdün yoksa neden hala yaşıyosun ?

Öbür tarafa sevap kazanmak için değil mi ,işte sizin mantığınız !Bu yüzden müslüman halklar hep gavurların buluşlarını kullanarak yaşamak zorunda ,sınav!!!!!!!

İnsan inanıyorsa bile azcık o kendini insan yapan zekasını kullanarak inanır .

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Pinpon topunun dışı olarak nitelendirdiğiniz bölge gerçek anlamıyla boş değildir. Her boşluğun, aslında kuantum boyutuna indiğinizde bir şeylerle dolu olduğunu görebilirsiniz.

Tabi bu noktada bir sürü farklı teori ve hipotezler var. Öyle bir yer ki matematik bile anlamını yitirebiliyor. Bu teorilerden en çok kabul edilenlerinden biri de, Stephen Hawking'in teorisidir.

Stephen Hawking, evrenimizi oluşturan bu devasa pozitif enerjiyi, uçsuz bucaksız çöldeki bir kumdan tepeye benzetiyor. Bu kumdan tepeyi yaparken kullandığınız kumları, yine çöldeki kumu kullanarak yaparsınız. En sonunda kumdan tepenizi bitirdiğinizde, hemen yanında kullandığınız kumların tepeyle aynı derinlikte bir çukur oluşturduğunu görürsünüz.

Yani aslında enerji yoktan var olmamıştır. Enerji zaten 0'dır. Ancak bir etki 0'ı bileşenlerine ayırmıştır.

0 = -1 +1

Bildiğimiz maddeyi oluşturan enerji işte bu +1 lik kısımdaki pozitif enerjidir. Peki bu 0'ı bileşenlerine ayıran neydi ? Bu noktada, en başta belirttiğim kuantum boyutundaki parçacıklar devreye giriyor. Bildiğim kadarıyla sanal parçacıkların false vacuum etkisi buna sebep oluyor ancak o konuda haci daha bilgili sanırım.

teşekkür ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Balıkların karaya evrilmesi bir anda olmuş bir olay değildir. Önce amfibiler (iki yaşamlılar) evrilir. Hem karada hem suda yaşayabilirler. Zamanla bunlar da sürüngenlere evrilir ve karaya böyle geçilir. Balıkların, karaya çıkmasında herhangi spesifik bir amaç yok. Evrim kördür. Amaç doğrultusunda gerçekleşmez. Rastgele mutasyonlar sonucu, duruma en uygun olanlar seçilir. Buradan, canlıların karaya geçişi tesadüfen olmuştur sonucu çıkarılmamalıdır. Rastlantı ve tesadüf kelimeleri birbirine çok karıştırılıyor.

Bir torbada 99 kırmızı ve 1 siyah top olduğunu düşünün. Bu torbadan mavi topu çekmek tesadüftür. Ancak torbada 100 topun 100'ünün de farklı renkte olması durumunda çekilen topun siyah olması tesadüf değil rastlantıdır.

Atıyorum 20 tane A canlısı düşün. Bu canlılar zamanla rastgele mutasyonlara maruz kalır. Dönemin kaotik ortamı, özellikle atmosferin yetersizliği sonucu dünyaya gelen zararlı ışınlar, mutasyon oranını kaçınılmaz şekilde yüksek tutmuştur. Bu 20 tane A canlısının 15'i zararlı mutasyonlardan öldü, geri kalan 3'ü etkisiz, 2'si yararlı mutasyon geçirdi ve X özelliği kazandı diyelim. Bu 3'ü etkisiz, 2'si yararlı mutasyon geçiren canlılar ürer. Yeni sayıları 15 normal A canlısı, 5 tane de X özellikli A canlıları olsun. Bu X özelliğini canlının avcılardan daha iyi korunmasını sağlayan bir özellik olduğunu düşün. A canlısından oluşan bu sürü, avcılarla karşılaştığı zaman X özelikli canlılar kaçabilirken, kaçamayan normal A canlıları avcılara yem olur ve hayatta kalan X canlıları tekrar kendi aralarında ürer. Ve A canlısı popülasyonunun X özellikli bireylerinin oranı normal olanlara oranla sürekli artar. En sonunda popülasyon X özelliğini bulunduran bireylere sahip başkalaşmış A canlılarından oluşur.

Amfibilik özelliği de avcılardan korunmak için iyi bir yol olarak nitelendirilebilir. Yaklaşan avcılardan karaya yaklaşarak korunulabilir. Böylece amfibi özelliğine sahip canlılar sürekli seçilerek evrilir.

Karadan suya insanların geçmesi şuan mümkün değil. Çünkü şartlar bunu gerektirmiyor. Aksine bizim beynimizdeki evrim, karaya çok iyi adapte olabilmemizi sağlamıştır bile.

Peki karadan suya geçen canlı yok mu ? Var. Balinalar ve yunuslar karadan suya evrilmiştir. Zaten bu yüzden karadaki canlılarla çok fazla benzerlik gösterirler. En belirgin özellikleri, akciğer solunumu yapabilmeleri ve memeli canlılar olmalarıdır.

teşekkürler, Bellerophon ve kozmopoliti hatırlatan bir metin hazırlamışsınız.

Sitelerde Paylaş

Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı.

(Yaratılış 1)

Olay budur.

illa laik müslüman profilini heryerde göstereceksin. Tanrı sözcüğünü kasti olarak kullandığını ve konuyu sabote etme amacı taşıdığını görmek zor değil.

sen bu sözcüğü yazmakla neyi ispatladın söylermisin. fitneci olduğunumu?

Sitelerde Paylaş

Başlığın adı da ilginç ,neden sormak isteyip soramayalım ,ben bu tür soruları hep sordum durdum ,ondan böyleyim şimdi

sen burada istediğini sorabilirsin ama bu forumda müslümanlar pek yanaşmıyorlar. bundan dolayı bir nevi her türden soruyu sorup karşılıklı konuşacağımız platform olmasını düşündüğüm zemin hazırlamak istedim.

Sitelerde Paylaş

illa laik müslüman profilini heryerde göstereceksin. Tanrı sözcüğünü kasti olarak kullandığını ve konuyu sabote etme amacı taşıdığını görmek zor değil.

sen bu sözcüğü yazmakla neyi ispatladın söylermisin. fitneci olduğunumu?

Bu tevratta geçiyor ve aldığım çeviri tanrı diye çeviriyor.

Allah özel isim değildir.El-ilah=The God=Tanrı bunların hepsi aynı anlamdadır.Tekrar söylüyorum Allah özel isim değildir.Sonuçta tüm güzel isimler onundur.

Sitelerde Paylaş

Öbür tarafa sevap kazanmak için değil mi ,işte sizin mantığınız !Bu yüzden müslüman halklar hep gavurların buluşlarını kullanarak yaşamak zorunda ,sınav!!!!!!!

Bence senin beynin çok saldırmaktan zarar görmüş. Okuduğunu bile anlamıyorsun.

Sitelerde Paylaş

ezbere konuşuyorsun, tarihi bilmediğin aşikar. her devirde her kesimden bilim insanalrı buluşlar yaparak dünyaya miras bırakmıştır. geçmiş zamanda birçok müslüman alim ve bilim adamı birçok miras bırakmıştır. kimileri yaşadığı devirlere ve 18. yy lara kadar damgasını vurmuşlardır vs böyle örnekler baya çok. bugün ateist insanların yada yahudi insanalrın buluşları bilime yön veren keşifler oluyorsa bundan önceki dönemlerdede müslümanların buluşları olmuştur. bu sidik yarışını biz böyleyiz siz şöylesiniz demek hiç etik değil. tarihte müslüman, hırıstiyan,yahudi,ermeni vs. her inançtan insanların icatları buluşları keşifleri olmuştur. değer yargıları küçümsemek için hertrlü malzemeyi kullanmayı hedef seçmişsiniz.

dün ile bugünü mukayese etmeden önce bugünü bildiğin gibi dünleri de unutma.

Sitelerde Paylaş

Allah özel isim değildir.El-ilah=The God=Tanrı bunların hepsi aynı anlamdadır.Tekrar söylüyorum Allah özel isim değildir.Sonuçta tüm güzel isimler onundur.

tamam sen tanrı de, bana hitap ederken bu cümle ile Allahı tanıtmaya kalkma. budistlerin 50 milyon tanrısı var. onlara da sorsak senin verdiğin cevabı verecekler.

Sitelerde Paylaş

tamam sen tanrı de, bana hitap ederken bu cümle ile Allahı tanıtmaya kalkma. budistlerin 50 milyon tanrısı var. onlara da sorsak senin verdiğin cevabı verecekler.

Rahman diye bilir miyim?Veya Hasib veya Sadık veya el Kafi?Hepsi Allah'ın ismi.

Tanrı deme Allah de mantığı,top deme ball de mantığıyla aynı.Maalesef müslüman alemi olarak çok gerideyiz.

Sitelerde Paylaş

Rahman diye bilir miyim?Veya Hasib veya Sadık veya el Kafi?Hepsi Allah'ın ismi.

Tanrı deme Allah de mantığı,top deme ball de mantığıyla aynı.Maalesef müslüman alemi olarak çok gerideyiz.

Rahman diyebilirsin...buyur bu hitap ile başla, içinde olanları yaz dinliyorum seni..

Sitelerde Paylaş

ezbere konuşuyorsun, tarihi bilmediğin aşikar. her devirde her kesimden bilim insanalrı buluşlar yaparak dünyaya miras bırakmıştır. geçmiş zamanda birçok müslüman alim ve bilim adamı birçok miras bırakmıştır. kimileri yaşadığı devirlere ve 18. yy lara kadar damgasını vurmuşlardır vs böyle örnekler baya çok. bugün ateist insanların yada yahudi insanalrın buluşları bilime yön veren keşifler oluyorsa bundan önceki dönemlerdede müslümanların buluşları olmuştur. bu sidik yarışını biz böyleyiz siz şöylesiniz demek hiç etik değil. tarihte müslüman, hırıstiyan,yahudi,ermeni vs. her inançtan insanların icatları buluşları keşifleri olmuştur. değer yargıları küçümsemek için hertrlü malzemeyi kullanmayı hedef seçmişsiniz.

dün ile bugünü mukayese etmeden önce bugünü bildiğin gibi dünleri de unutma.

Bu dediğini çocuklar da biliyor artık ama sonuç nedir peki ?Batı alıp başını gitmiş ama müslüman dünyası çukurda hala.....

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sana göre değildir, bir başkasına göre en özel isimdir. bunu sürekli tekrarlayıp durma. kelimeleri, heceleyerek ben doğruyum imajı vermeyide bırak lütfen.

Sitelerde Paylaş

Bu dediğini çocuklar da biliyor artık ama sonuç nedir peki ?Batı alıp başını gitmiş ama müslüman dünyası çukurda hala.....

müslüman dünyası çukurda hala... tarihi sana anlattığımız halde nasıl yorumluyorsun hayret ediyorum. bumudur senin konu hakkındaki anlayış biçimin. lütfen sen yorum yapma. sadece izle yada tamamen sus.

Sitelerde Paylaş

Başlığın adı da ilginç ,neden sormak isteyip soramayalım ,ben bu tür soruları hep sordum durdum ,ondan böyleyim şimdi

Neylesin muammalı ama burdan kasır islamı eleştirdim zart zurt ise zaten islam eleştirilebilir ve taklidi imandan esas imana geçersin ama sanırım sen en son taklitte kalmışsın .Ateizm dalında bol şanslar(imkansız olsa da dilek dilektir.)...

tarihinde hakdinislam tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Varlık yokluğu anlayamaz, kavrayamaz. Yokluğu düşünmeye başladığında onu bir varlık haline getirmiş olursun. Aklımızın “hiç”e gücü yetmez. Kuantum dalgalanmalarının aniden beliren (+) ve (-) parçacıklara neden olduğunu biliyoruz. Bir araya geldiklerinde hiçliğe dönüyorlar. Yok oluyorlar. Ötesi bilgimizin dışında...şimdilik...

Konuyla ilgili Stephen Hawking’in “Büyük Tasarım” ve Lawrance Krauss’un “Hiç Yoktan Evren” isimli kitaplarını öneririm.

tarihinde Deschain tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...