Jump to content

Sormak isteyip soramadıklarımız...Derin düşünceler...

Recommended Posts

Tüm böceklerin temel yapısı aynıdır. Bazılarının bacakları büyümüş, kanatları körelmiş, İrileşmiş, küçülmüş, uzamış, kısalmış vs. Ancak temel yapı aynı.

Böcekler konusu çok geniş bir konu, tek cümleyle birbirlerini aynı değerlendirmek doğru olmaz diye düşünüyorum. Mesela bir örümcek bir arı yada karınca vs hepsinin birçok farklı sistemleri mevcut. Donanım olarak benzer özellikleri olması, üreme ve çoğalma olarak çok tezat durumların olması da göz ardı edilmemelidir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 836
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Böcekler konusu çok geniş bir konu, tek cümleyle birbirlerini aynı değerlendirmek doğru olmaz diye düşünüyorum. Mesela bir örümcek bir arı yada karınca vs hepsinin birçok farklı sistemleri mevcut. Donanım olarak benzer özellikleri olması, üreme ve çoğalma olarak çok tezat durumların olması da göz ardı edilmemelidir.

Örümcek böcek değildir. Diğerlerinin ne gibi farkları var? Hepsinin ilk durumları larva. Hepsi yumurtadan geliyor? Farklar çok büyük değil. Şekil farklılıkları var. Yoksa genel itibari ile aynı.

Sitelerde Paylaş

Ne gibi?

Mesela ortak ata balık olarak ele alıyorum. Balıktan çıkan kara nesli, karada çeşitliliğin ilk başlangıcı olan kara varlığı ata mirasıyla diğer canlıları şekillendiriyor. Bu kara canlısı da tüysüz, yada gagasız. Bu canlı kara yaşamını oluşturan canlıları şekilendiriyorsa, kuşlarda var yarasa da yok demenin anlamı kalmaz diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Örümcek böcek değildir. Diğerlerinin ne gibi farkları var? Hepsinin ilk durumları larva. Hepsi yumurtadan geliyor? Farklar çok büyük değil. Şekil farklılıkları var. Yoksa genel itibari ile aynı.

Meziyet olarak, donanım olarak böcekleri, balıklardan yada insanlardan farklı kılan nedir?

Sitelerde Paylaş

Sana göre neden? Tüm böcekler aynı babanın çocukları olduğu için olabilir mi? Bizim gözlerimizin kafamızda olmasının nedeni bizim de ilkel tasarımımızın öyle olması olabilir mi?

Böceklerin, balıklardan farklı bir yapısının olması, balıkların ortak ata konusuna ters bir durum olacağını düşünüyorum. Böceklerin gözleri var balıkların da var demek le aynıdır.

Sitelerde Paylaş

Ama onlarla da ortak yapılarımız var. O da böceklerle daha ilkel aynı atayı paylaştığımız için. En ilkel ortak atamız deniz kurtçukları. O noktaya kadar böceklerle aynıyız. Sonra bizlerin yapıları ile onların yapıları değişiyor.

Denizde canlılık başladı ve balık karaya çıkmak üzere...Karada yaşam var mı yok mu bunu söyler misiniz?

tarihinde BersHan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Böceklerin atası da bizlerle balıkların atası da şu an yaşamıyor. Gördüğün balıklar bizlerin ataları değil, onlar ortak atadan farklılaşıp başka balıklar olarak yaşamaya devam ediyorlar, bizler ise karadaki balıklarız. Ortak atalarımız yokolmuş. O yüzden fosillerini arıyoruz.

Sitelerde Paylaş

Gelelim öbür soruya? Neden tüm kuşların gagası ve tüyleri var?

Donanım itibari ile bunların olması gerekir aksi halde uçamaz, gaga daha hafif ve uçan bir canlı için normal bir çene yapısı ağır gelebilir. Dinamik yapıyı etkiler diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Balıklardan önce böcekler zaten karada yaşıyordu. Onlardan da önceler bitkiler ele geçirmişti karayı. Ama basit böcekler ve bitkiler. Henüz dünyada ağaçlar yoktu. Eğrelti otlarına benzer bitkiler vardı.

Denizde yaşam başladığı zaman karada ilkel canlı türlerinden yaşayanlar var mıydı?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...