Jump to content

Sormak isteyip soramadıklarımız...Derin düşünceler...

Recommended Posts

Sevgi gösteremiyorsan nefret kusmak insan olana yakışmaz.

Şimdi, ''Türkleri kafir ilan ediyorsunuz'' bu soruyu sorup, yanıt beklemek senin en doğal hakkın. Fakat sonrasında yazdığın o iki cümle, senin gözümüzdeki değerinin sıfıra inmesine neden oluyor. Bir insan ister Osmanlı kafa olur, ister amerikan kafa, ister ingiliz kafa, bu seni ilgilendirir mi? İlla senden olacak diye bir kural mı var, vehasıl bu yazılar çoğaltılabilir.

Her zaman söylüyorum, tartışma adabı nedir bilmiyorsun. Bir olgu var ise bu olgu üzerinden konuşacak cüretin yoksa, o zaman insan olarak şunu kendine borç olarak göreceksin. Ben tartışamıyorum bari hakaret etmeyeyim.

Bu kin ve nefret sadece sana zarar verir, ne bana ne başkasına hiçbir zarar veremez. Bunları bildiğin halde bu uslupsuz tavrını sergileyerek, neyi amaçlıyorsun. Böyle yazınca kendini daha mı güçlü sanıyorsun, daha mı erkek oluyorsun?

Yoksa başka nedenler mi var, tavrının altında yatan sebepler her ne ise bu seni bağlayan kişisel durumlardır. Bu şekilde ne bana ne başkasına birşeyler dayatamazssın.

Bunları samimice düşünürsen, tartışma adabına göre fikirlerini deklare edersen, emin ol cevap vermesek bile saygın kalır bizlerde...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 836
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Şimdi, ''Türkleri kafir ilan ediyorsunuz'' bu soruyu sorup, yanıt beklemek senin en doğal hakkın. Fakat sonrasında yazdığın o iki cümle, senin gözümüzdeki değerinin sıfıra inmesine neden oluyor. Bir insan ister Osmanlı kafa olur, ister amerikan kafa, ister ingiliz kafa, bu seni ilgilendirir mi? İlla senden olacak diye bir kural mı var, vehasıl bu yazılar çoğaltılabilir.

Her zaman söylüyorum, tartışma adabı nedir bilmiyorsun. Bir olgu var ise bu olgu üzerinden konuşacak cüretin yoksa, o zaman insan olarak şunu kendine borç olarak göreceksin. Ben tartışamıyorum bari hakaret etmeyeyim.

Bu kin ve nefret sadece sana zarar verir, ne bana ne başkasına hiçbir zarar veremez. Bunları bildiğin halde bu uslupsuz tavrını sergileyerek, neyi amaçlıyorsun. Böyle yazınca kendini daha mı güçlü sanıyorsun, daha mı erkek oluyorsun?

Yoksa başka nedenler mi var, tavrının altında yatan sebepler her ne ise bu seni bağlayan kişisel durumlardır. Bu şekilde ne bana ne başkasına birşeyler dayatamazssın.

Bunları samimice düşünürsen, tartışma adabına göre fikirlerini deklare edersen, emin ol cevap vermesek bile saygın kalır bizlerde...

Osmanlıcı olmayanları bölücü ilan edecek kadar uçuk birinin bana saygı duyması önemli değil.Saygı istemek için önce saygın olmak gerekiyor ,adap öğretmek için adaplı olmak gerekiyor.Dürüst de olmak gerekir.Bunlar sende yoksa karşından bekleyemessin

Sen durmadan benim ne olduğumu merak edip kafandan etiketliyorsun da ben osmanlıcı deyince mi seni ilgilendirmez tribi yaptın

Sitelerde Paylaş

Osmanlıcı olmayanları bölücü ilan edecek kadar uçuk birinin bana saygı duyması önemli değil.Saygı istemek için önce saygın olmak gerekiyor ,adap öğretmek için adaplı olmak gerekiyor.Dürüst de olmak gerekir.Bunlar sende yoksa karşından bekleyemessin

Sen durmadan benim ne olduğumu merak edip kafandan etiketliyorsun da ben osmanlıcı deyince mi seni ilgilendirmez tribi yaptın

Şimdi konuya şu şekilde bakarsan belki bir yol buluruz. Sen inandığın doğrular üzerinden senden olmayanı x bir sıfatla isimlendiriyorsun. Bu x ' in açılımına küfürler ve aşağılamalar da koyarak belirtiyorsun. Bu senin düşüncelerine zıt durumlar için tanımlaman, senin için normal geliyorsa, ben kendi inandığım doğruların zıt fikirlerini isimlendirirken ''kafir= örten, gizleyen yada gayri müslim veyahut, küfürleri alışkanlık edenler ve sadece İslama saldırı amacı taşıyanlar için din düşmanı tabiri kullanıyorsam, bu cümleler ile senin kurguladıklarının arasında tek fark var oda benim hakaret etmememdir.

Olaylara tek taraflı değil de herkesin tarafından bakabilirsen, ''neden'' lerine yanıtları kendin de bulabilirsin.

tarihinde Xerşan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hala anlamadınmı

Direngezide müslüman ama mezhebi farklı. Sunnilere nefret kusmaya gelmiş buraya. İki yüzlü olduğu için inancımı söylemem diyor. Buna islamda münafık denir.

Sitelerde Paylaş

hala anlamadınmı

Direngezide müslüman ama mezhebi farklı. Sunnilere nefret kusmaya gelmiş buraya. İki yüzlü olduğu için inancımı söylemem diyor. Buna islamda münafık denir.

Sayın angel, ben herşeyi çok iyi anlıyorum, amacım kişisel polemikler olmadığı için, tartışalacak konuları belirleyip, herkese açık birşekilde, karşılıklı fikirlerimizi belirterek ifade etmek istiyorum.

Mesela ben müslümanım derken, İslamın bana emrettiği hükümleri söyleyip ona uymayan durumları neden ve sebepleri sorular yöneltilirse yazabilirim. Kişisel nefret asla duymam, amaç burada fikirleri söyleyip, tartışmak ise ben herzaman belirttim, buyrun tartışalım. Fakat anlam veremediğim tek nokta, mekan bizim burada bizim dediğimiz olur anlayışı, bu tarz neyi sağlayacaktır.

Ben ifadelerimi küfürlerle sunup, sizler böylesiniz, sizler şöylesiniz diyerek nereye varabilirm ki, insanalr sorularını hep bu şekilde yöneltip, sorunun sonuç kısmına eklediği yazılarla, amacının zaten soru değil hakaret etmek olduğunu belirtiyor.

Şimdi bu durumda cevap vermemek, yöneltilen suçlamaları kabul etmek olarak algılayan kişilere, ne denebilir.

Amaç nedir, tartışmaksa varım diyorum, fakat amaç tartışmak değil...

Sitelerde Paylaş

Sayın angel, ben herşeyi çok iyi anlıyorum, amacım kişisel polemikler olmadığı için, tartışalacak konuları belirleyip, herkese açık birşekilde, karşılıklı fikirlerimizi belirterek ifade etmek istiyorum.

Mesela ben müslümanım derken, İslamın bana emrettiği hükümleri söyleyip ona uymayan durumları neden ve sebepleri sorular yöneltilirse yazabilirim. Kişisel nefret asla duymam, amaç burada fikirleri söyleyip, tartışmak ise ben herzaman belirttim, buyrun tartışalım. Fakat anlam veremediğim tek nokta, mekan bizim burada bizim dediğimiz olur anlayışı, bu tarz neyi sağlayacaktır.

Ben ifadelerimi küfürlerle sunup, sizler böylesiniz, sizler şöylesiniz diyerek nereye varabilirm ki, insanalr sorularını hep bu şekilde yöneltip, sorunun sonuç kısmına eklediği yazılarla, amacının zaten soru değil hakaret etmek olduğunu belirtiyor.

Şimdi bu durumda cevap vermemek, yöneltilen suçlamaları kabul etmek olarak algılayan kişilere, ne denebilir.

Amaç nedir, tartışmaksa varım diyorum, fakat amaç tartışmak değil...

Dostum senin en azından için dışın bir ben böyle adamı severim. Senin hiç bir fikrine katılmasam bile en azından dürüstsün.

Ben ikiyüzlülerden nefret ederim. Ne olduğunu gizleyen münafıklar herzaman tehlikelidir.

Adam sana buraya nefret kusmaya gelmiş. Seni kışkırtıp forumdan atılmanı istiyor.

Sitelerde Paylaş

Dostum senin en azından için dışın bir ben böyle adamı severim. Senin hiç bir fikrine katılmasam bile en azından dürüstsün.

Ben ikiyüzlülerden nefret ederim. Ne olduğunu gizleyen münafıklar herzaman tehlikelidir.

Adam sana buraya nefret kusmaya gelmiş. Seni kışkırtıp forumdan atılmanı istiyor.

Keşke kelimelerle fikirlerim çürütülse, keşke yazı yolu ile doğru olanı konuşabilsek ama herşey istediğimiz gibi tecelli olmuyor.

Sen benden değilsin ben senden değilim. Fakat sen bir insansın ve ben sana her daim saygı duymak zorundayım. Senin için ''hak'' olanı konuşmak, insanlıktan öte inancımın gereğidir.

Forumdan atılma konusu bende çok farklı bir düşünceye sebep oluyor. Doğru olanı ifade etmek zorundayım, yalan söyleeyemem, doğru olarak bildiklerim yanlış ise bu yanlışı da burada görmem gerekirken, karşılık olarak forumdan atılıyorsam, sanırım yürüdüğüm yol eğri de olsa doğru olana uzanıyor.

Sözlerim ve kelimelerimden her zaman sizi tenzih ederim. Düşünceleriniz için teşekkürler.

Sitelerde Paylaş

Senin için ''hak'' olanı konuşmak, insanlıktan öte inancımın gereğidir.

"İnancımdan öte, insanlığımın bir gereğidir" demen gerekirdi. İnsan olmadan musluman olmaya çalışıyorsunuz, sorun burada başlıyor.

Sitelerde Paylaş

"İnancımdan öte, insanlığımın bir gereğidir" demen gerekirdi. İnsan olmadan musluman olmaya çalışıyorsunuz, sorun burada başlıyor.

Müslüman, davranışlarından tutun da aldığı kararlara kadar, inancının gereğini birinci vazife olarak görüp hareket etmelidir. Benim bir insana yardım edişim yada onun hakkında karar verişimi ilk İslam kontrol etmelidir. Aksi halde her zaman olmasa bile hepimiz insanız, duygularımızla hareket edip, ''hak'' olanı gizleyip batılı konuşabiliriz. Ben kusurlu olabilirim, yanlış bir insana onun gibi yanlış yapabilirim fakat inancım gereği ilk islamın bildirileri ile hareket etmeyi benimsersem, nefsimin değil Allahın emrettiğini uygularım.

Neticede her insan kusurludur Allah ise kusurdan münezzehtir.

tarihinde Xerşan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bazı çakma ateler benim mezhepçi olduğumu iddia etmiş, bu çakma ateler önce kendi ikiyüzlülüklerine bakmalı.Forumu garip canlı türleri doldurmuş

Biz ateist olduğumuzu hiçbir zaman hiçbiryerde gizlemeyiz. Çakma ateist diyip duruyon kendin ateist değilsin gerçek ateistler nasıl oluyor bunu anlat sahtekar.

Sen ben ateist değilim demiştin senin ne olduğunu biliyom. buraya gelip mezhep nefretini körüklüyon. İslam coğrafyasının en tehlikeli pislikleri mezhep nefretleri döken kişilerdir.

Sunniler yobaz bilmem ne onlar arap müslümanı diyip duruyon. İslamın her mezhebinden bir cacık olmaz.

tarihinde ANGEL- tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslüman, davranışlarından tutun da aldığı kararlara kadar, inancının gereğini birinci vazife olarak görüp hareket etmelidir. Benim bir insana yardım edişim yada onun hakkında karar verişimi ilk İslam kontrol etmelidir. Aksi halde her zaman olmasa bile hepimiz insanız, duygularımızla hareket edip, ''hak'' olanı gizleyip batılı konuşabiliriz. Ben kusurlu olabilirim, yanlış bir insana onun gibi yanlış yapabilirim fakat inancım gereği ilk islamın bildirileri ile hareket etmeyi benimsersem, nefsimin değil Allahın emrettiğini uygularım.

Neticede her insan kusurludur Allah ise kusurdan münezzehtir.

Müslümanlar barışçıl ve hoşgörülü insanlar değiller.

Bu ispatlı bir gerçek.

Buna itiraz edeceksin kesin ama dünyadaki senaryo aksini gösteriyor.

Hatta müslümanlar artık kredilerini öyle tükettiler ki dünyada yavaş yavaş kütlesel saldırılar bile başladı.

Mesela Afrika ülkelerinde, Uzak doğuda.

Bu olaylar daha da yaygınlaşacak.

Sen bir güzellik ve şirinlik resmi çiziyorsun ama işe yaramaz.

Senin yaptığın çirkin ve suratına bakılmaz bir kızın internette profil resmine güzel bir kız resmi koyması gibi bir şey.

Anlıyorum seni, sen de iyi görünmek, itibarlı olmak, sevilmek istiyorsun.

Ama yüzüne bakılmazlığın da bir gerçek. Bunu saklayamazsın.

Dininde sorun var.

Ciddi bir sorun.

İnsanları sinir eden, nefret yaratan, insanlara güzel şeyler vermeyen bir sorun.

Bak şimdi bile, ben doğruyu söylediğim halde bile, benle savaşa tutuşmaya itecek seni içindeki islam inancı :)

Sitelerde Paylaş

Müslümanlar barışçıl ve hoşgörülü insanlar değiller.

Bu ispatlı bir gerçek.

Buna itiraz edeceksin kesin ama dünyadaki senaryo aksini gösteriyor.

Hatta müslümanlar artık kredilerini öyle tükettiler ki dünyada yavaş yavaş kütlesel saldırılar bile başladı.

Mesela Afrika ülkelerinde, Uzak doğuda.

Bu olaylar daha da yaygınlaşacak.

Sen bir güzellik ve şirinlik resmi çiziyorsun ama işe yaramaz.

Senin yaptığın çirkin ve suratına bakılmaz bir kızın internette profil resmine güzel bir kız resmi koyması gibi bir şey.

Anlıyorum seni, sen de iyi görünmek, itibarlı olmak, sevilmek istiyorsun.

Ama yüzüne bakılmazlığın da bir gerçek. Bunu saklayamazsın.

Dininde sorun var.

Ciddi bir sorun.

İnsanları sinir eden, nefret yaratan, insanlara güzel şeyler vermeyen bir sorun.

Bak şimdi bile, ben doğruyu söylediğim halde bile, benle savaşa tutuşmaya itecek seni içindeki islam inancı :)

Dnya dediğin nedir, sayın tentex. Ben İslam inancına sahip bir müslüman olarak, bir soru soran insana şahsi düşüncemi İslami doğrultuda belirttim. Sizin İslam anlayışınız yada algınız farklı olabilir fakat bu anlayışınız gerçeği yansıtmıyor.

Sitelerde Paylaş

İslam'ı barışçıl, insancıl, hoşgörülü bir din olarak tanıtanlar, malını pazarlamak için göz boyayan satıcılardan farkınız yok. Bu beylik laflarla ancak aptalları kazıklarsınız.

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Dnya dediğin nedir, sayın tentex. Ben İslam inancına sahip bir müslüman olarak, bir soru soran insana şahsi düşüncemi İslami doğrultuda belirttim. Sizin İslam anlayışınız yada algınız farklı olabilir fakat bu anlayışınız gerçeği yansıtmıyor.

Bu bir algı veya düşünce değil.

Ölçme ve değerlendirme sonucu.

Sen dünyadaki manzarayı görmüyor musun?

Kadınların hangi ülkede daha çok özgürlüğü var?

Gerçi senin kadın özgürlüğünü fahişelik yapma özgürlüğü olarak anlama riskin de var (ne de olsa müslümansın) :)

tarihinde tentex tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...