Jump to content

Sormak isteyip soramadıklarımız...Derin düşünceler...

Recommended Posts

İslam'ı barışçıl, insancıl, hoşgörülü bir din olarak tanıtanlar, malını pazarlamak için göz boyayan dolandırıcılardan farkınız yok. Bu beylik laflarla ancak aptalları kazıklarsınız.

Buyur tasvir bey, hoşgörüsüz olan nedir. Bir İslamdan birde laik sistemden bakarak değerlendirelim. Hangisi daha hoşgörülü hangisi daha ılıman. Hangisi daha evrensel hangisi daha insancıl vs uzatılabilir. Bu konuyu tek taraflı değil, yasa olarak bakarsanız laik sistemle de tartışırım, kişisel hayat olarak bakarsanız, ateist, budist, satanist vs olarakda tartışalım. Sonucu beraber çıkaralım, hangi olgu daha evrensel, karşılıklı konuşalım. Tabiki konuşmak isterseniz, yafta yapıp, sabte edip, kaçamak tavrınızı sürdüreceksiniz, lütfen konuya müdahil olmayın.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 836
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Bu bir algı veya düşünce değil.

Ölçme ve değerlendirme sonucu.

Sen dünyadaki manzarayı görmüyor musun?

Kadınların hangi ülkede daha çok özgürlüğü var?

Gerçi senin kadın özgürlüğünü fahişelik yapma özgürlüğü olarak anlama riskin de var (ne de olsa müslümansın) :)

1. si beni tanımıyorsun, benim kişisel düşüncemi bilmiyorsun fakat hakkımda karar verip, sonuç çıkartıyorsun. Bu bakış açının tek taraflı ve yanlı olduğunun bir işaretidir. Umarım yanılırım.

2. si dünya diyerek, klişe sorular sormaktan ziyade, elde tutulur, örnekler verip, Türkiye de yaşayan müslüman-gayrimüslimve ateistler üzerinden isterseniz konuşalım.

Neticede dünyayı tanımıyoruz, gördüğünüz İslam adında anlatılan her olayı, İslamın ürünü gibi lanse etmeniz, doğru olmaz.

Sitelerde Paylaş

1. si beni tanımıyorsun, benim kişisel düşüncemi bilmiyorsun fakat hakkımda karar verip, sonuç çıkartıyorsun. Bu bakış açının tek taraflı ve yanlı olduğunun bir işaretidir. Umarım yanılırım.

2. si dünya diyerek, klişe sorular sormaktan ziyade, elde tutulur, örnekler verip, Türkiye de yaşayan müslüman-gayrimüslimve ateistler üzerinden isterseniz konuşalım.

Neticede dünyayı tanımıyoruz, gördüğünüz İslam adında anlatılan her olayı, İslamın ürünü gibi lanse etmeniz, doğru olmaz.

Dünyada tüm devletlerin durumu belli.

Klişe bir söylem değil bu.

İnsan haklarından, teknolojiye, bilime, eğitime, kadın haklarına kadar bir çok veriyle durum kesin yani.

Dünyayı tanıyoruz.

Sen dünyaya örnek olacak bir islam ülkesi göster.

Seni ele alalım.

Sen bir çinli, bir japon, bir hindu, bir norveçli kim aklına gelirse gelsin herhangi biri için islam kurallarıyla örnek kişi olabilir misin?

Senin kızın sanatta erotik dalda resim veya sinema ile diğer dallardaki ile eşdeğer şekilde meşgul olabilir mi?

Ya da sen sana tüm kültürlerde ikram edilen her türlü içeceği sorunsuz içebilir misin?

Gördün mü bak?

Sanat ve misafirperverlik gibi iki noktada çatırdayan noktalar var.

Bu basit iki örnek bile senin dininin sorunlu olduğunu gösterir.

Sitelerde Paylaş

Dünyada tüm devletlerin durumu belli.

Klişe bir söylem değil bu.

İnsan haklarından, teknolojiye, bilime, eğitime, kadın haklarına kadar bir çok veriyle durum kesin yani.

Dünyayı tanıyoruz.

Sen dünyaya örnek olacak bir islam ülkesi göster.

Seni ele alalım.

Sen bir çinli, bir japon, bir hindu, bir norveçli kim aklına gelirse gelsin herhangi biri için islam kurallarıyla örnek kişi olabilir misin?

Senin kızın sanatta erotik dalda resim veya sinema ile diğer dallardaki ile eşdeğer şekilde meşgul olabilir mi?

Ya da sen sana tüm kültürlerde ikram edilen her türlü içeceği sorunsuz içebilir misin?

Gördün mü bak?

Sanat ve misafirperverlik gibi iki noktada çatırdayan noktalar var.

Bu basit iki örnek bile senin dininin sorunlu olduğunu gösterir.

Ben evli değilim, sen çocuklarını istediğin erotizm ile bir arada örneklendirebilirsin, müslüman haram olan herşeyden sakınır. Kelime oyunu yapmayı bırakıp, bildiğin birşey varsa anlat, insanlar şöyle dünya böyle, müslüman ülkelerin hali ortada demeyle birşey ispat etmiş olmazsın. Dünyada İslamla yönetilen diyarlar neresidir diye oturup araştırmadım. Çünkü dünya benden sorulmayacak, şahsımın yaptıkları benim yükümlülüğümdür.

Konuya sanat ve misafirpervelik örneğini verip, İslama zıt olarak neyi görüyorsun onu anlayamadım. Biraz daha açıklayıp net olurmusun lütfen.

Sitelerde Paylaş

Ben evli değilim, sen çocuklarını istediğin erotizm ile bir arada örneklendirebilirsin, müslüman haram olan herşeyden sakınır. Kelime oyunu yapmayı bırakıp, bildiğin birşey varsa anlat, insanlar şöyle dünya böyle, müslüman ülkelerin hali ortada demeyle birşey ispat etmiş olmazsın. Dünyada İslamla yönetilen diyarlar neresidir diye oturup araştırmadım. Çünkü dünya benden sorulmayacak, şahsımın yaptıkları benim yükümlülüğümdür.

Konuya sanat ve misafirpervelik örneğini verip, İslama zıt olarak neyi görüyorsun onu anlayamadım. Biraz daha açıklayıp net olurmusun lütfen.

Bırak bu işleri lütfen.

Kıvırıyorsun.

1 müslüman ne ise 1000 müslüman da odur.

1000 müslüman ne ise 1 000 000 müslüman da odur.

Sen sayıları sadeleştiriyorsun, bireyselliğe indiriyorsun işine gelince.

Ama tanrı kavramına inanmaya gelince sayılara bütün bakıyorsun ya.

Burada da toplu bakacaksın.

Kıvırmayacaksın.

1.3 milyarlık islam dünyasının dünyaya nesiyle örnek olduğunu söyleyeceksin.

Sanatın her dalıyla istisnasız uğraşamıyorsunuz demek.

O zaman sanat yapamadığınız anlamına gelir bu.

Giyinik şekilde elde çiçek poz verilebilecek ama yarı çıplak şekilde elde çiçek poz verilemeyecek.

Saçmalığın daniskası.

Sitelerde Paylaş

Bırak bu işleri lütfen.

Kıvırıyorsun.

1 müslüman ne ise 1000 müslüman da odur.

1000 müslüman ne ise 1 000 000 müslüman da odur.

Sen sayıları sadeleştiriyorsun, bireyselliğe indiriyorsun işine gelince.

Ama tanrı kavramına inanmaya gelince sayılara bütün bakıyorsun ya.

Burada da toplu bakacaksın.

Kıvırmayacaksın.

1.3 milyarlık islam dünyasının dünyaya nesiyle örnek olduğunu söyleyeceksin.

Sanatın her dalıyla istisnasız uğraşamıyorsunuz demek.

O zaman sanat yapamadığınız anlamına gelir bu.

Giyinik şekilde elde çiçek poz verilebilecek ama yarı çıplak şekilde elde çiçek poz verilemeyecek.

Saçmalığın daniskası.

Sen gerçekten bilgi yoksunusun, eğer bu şekilde İslamı yada müslümanları tanımlıyorsan, baştan kaybetmişsin.

1 müslüman ne ise 1000 müslüman da odur, nasıl bir aklın ürünüdür, bu gerçekten acınıcak bir tablonun halidir. Şimdi ben 1 ateist ne ise 1000 ateist de odur dersem, birisi bana ''sen hangi mağarada yaşadın'' diye sorsa, ona kızma hakkım bile olmaz.

Son olarak, senin ideolojin ister çıplak poz vermene ister yarı çıplak poz vermene engel değilse, bunu özgürce yap fakat millete dayatma, bu bir meziyet yada kriter değildir. Tercihin yada tercihleriniz sizin gibi fikirlileri bağlar, müslüman haram olandan sakınmak zorundadır.

Mantıklı bir sorun olursa yaz, aksi halde sen bu kafayla bu başlığı boşa meşgul etme.

tarihinde Xerşan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Sen gerçekten bilgi yoksunusun, eğer bu şekilde İslamı yada müslümanları tanımlıyorsan, baştan kaybetmişsin.

1 müslüman ne ise 1000 müslüman da odur, nasıl bir aklın ürünüdür, bu gerçekten acınıcak bir tablonun halidir. Şimdi ben 1 ateist ne ise 1000 ateist de odur dersem, birisi bana ''sen hangi mağarada yaşadın'' diye sorsa, ona kızma hakkım bile olmaz.

Son olarak, senin ideolojin ister çıplak poz vermene ister yarı çıplak poz vermene engel değilse, bunu özgürce yap fakat millete dayatma, bu bir meziyet yada kriter değildir. Tercihin yada tercihleriniz sizin gibi fikirlileri bağlar, müslüman haram olandan sakınmak zorundadır.

Mantıklı bir sorun olursa yaz, aksi halde sen bu kafayla bu başlığı boşa meşgul etme.

Nasıl adamlarsınız siz yahu?

Müslüman kurana uyan demek değil mi?

1 tane kuran varsa ve tüm müslümanlar bu kurana göre hareket etmek zorundaysa

1 müslüman da, 1 000 müslüman da, 1 000 000 müslüman da aynıdır.

Sen bilerek mi aptallığa yatıyorsun?

Bir şişe fabrikasında kalıp yarım litrelik pet şişeye ayarlı ise, 1 şişe de aynı olur, 1 000 000 şişe de.

Senin sözlerine bakılırsa her müslümanım diyen müslüman değil mi?

O zaman islam dünyasındaki duruma bakarsak ve senin de bu durumun büyük çoğunluğunu reddettiğini hesaba katarsak,

Müslümanların %90'ı yalancı mı sana göre?

Peki bu senin müslüman tanımına girmeyen ve sana göre iyi olan islamla alakası olmayan bu büyük çoğunluk müslüman değilse nedir peki?

Senin kafan mı iyi? :)

tarihinde tentex tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İyi bir şey vermemesine göre.

Din kavramının iyi kavramıyla kesiştiği neresi var?

Iyi birşey vermeyen yapmayan toplumun düzenini bozan kendi rahatlığı için bir başkasının üzerine çıkan tirfikte kurallara uymayan komşusunu rahatsız eden vs bunlar iyi birşeyler değil tanımınıza göre dinle alakalı konular bunlar bu kişileri müslüman olarak bir çatı altında topluyorsunuz bu doğru birşeymi halbuki bu kötü işleri siz ben ve evrendeki bütün insanlar yapıyor kişi ben müslüman değilim desede kötü işleri yaptığı ortda

Din kavramı adalet kanun noktasında güzel olanla kesişir sizin tanımınıza göre kötü işler din ise onunda bir kuralları var yani din bir yaşam biçimi oluyor içinde kötüde var güzel de ama adalet...

Sitelerde Paylaş

Iyi birşey vermeyen yapmayan toplumun düzenini bozan kendi rahatlığı için bir başkasının üzerine çıkan tirfikte kurallara uymayan komşusunu rahatsız eden vs bunlar iyi birşeyler değil tanımınıza göre dinle alakalı konular bunlar bu kişileri müslüman olarak bir çatı altında topluyorsunuz bu doğru birşeymi halbuki bu kötü işleri siz ben ve evrendeki bütün insanlar yapıyor kişi ben müslüman değilim desede kötü işleri yaptığı ortda

Din kavramı adalet kanun noktasında güzel olanla kesişir sizin tanımınıza göre kötü işler din ise onunda bir kuralları var yani din bir yaşam biçimi oluyor içinde kötüde var güzel de ama adalet...

Din veya dine olan meyil insanların ve dolayısıyla toplumların bilinçlerinde bir çok boşluk bırakıyor.

Bu boşluklar da haliyle kötü tabir ettiğimiz şeylerin gerçekleşmesine neden oluyor.

Nedir onlar?

Çocuk ölümleri oranı,

trafik kazaları oranı,

sağlık hizmetleri sunulması,

rüşvet,

yolsuzluk,

vs vs

Eğer bakarsan dine meyilli ülkelerle bu tür konular paralellik gösterir.

İsveçte trafik kazasında yılda 10 kişi ölmez ama senin ülkende binlercesi ölür.

Bunun gibi yani.

Kişinin bilinci bilgi ile dolu olduğunda hata yapmaz.

Hata yapmazsa kötülük de olmaz.

Din inançtır.

İnançla dolu bir bilinç bilgiyi kabul etmez.

İnancı korur ve gelen bilgiyi değiştirip inançla bozar ve yeniden inanca dönüştürür.

Kısaca inançlı birinin bilgiyle işi olmayacağından, hata yani kötülük bol olur.

Sitelerde Paylaş

Din veya dine olan meyil insanların ve dolayısıyla toplumların bilinçlerinde bir çok boşluk bırakıyor.

Bu boşluklar da haliyle kötü tabir ettiğimiz şeylerin gerçekleşmesine neden oluyor.

Nedir onlar?

Çocuk ölümleri oranı,

trafik kazaları oranı,

sağlık hizmetleri sunulması,

rüşvet,

yolsuzluk,

vs vs

Eğer bakarsan dine meyilli ülkelerle bu tür konular paralellik gösterir.

İsveçte trafik kazasında yılda 10 kişi ölmez ama senin ülkende binlercesi ölür.

Bunun gibi yani.

Kişinin bilinci bilgi ile dolu olduğunda hata yapmaz.

Hata yapmazsa kötülük de olmaz.

Din inançtır.

İnançla dolu bir bilinç bilgiyi kabul etmez.

İnancı korur ve gelen bilgiyi değiştirip inançla bozar ve yeniden inanca dönüştürür.

Kısaca inançlı birinin bilgiyle işi olmayacağından, hata yani kötülük bol olur.

Bir çok sorun var bunlar insandan kaynaklanan sebepler eğitim bencililik rahatlık vs bunlar bir toplumun yasa yönetim şekli ile büyür yada yok olur yeterki insan aklını kullansın bir yere bağlı kalmasın güzel olan için ugaraşsın bunu kanun lar bozmadan yapsın ozaman ülkemiz de düzelir

Trafik kazaları kamu yerleri çocuk engelli evlilik ölümleri rüşvet olayları insanın elinde olduğu halde gene istemesi vs bunlar dediğim gibi eğitim adalete uymamak tan kaynaklanıyor insanlar kör ve sarhoş olmuşlar

Mu unsurlar nedense müslüman ülkelerde göze batıyor toplumun çoğu böyle din inanç meselesi ise insanlar bu dünyayı sınav olarak görüyorsa kötü unsurları yapmamalı olduklarını biliyorla hesabı var çünkü din inanç meselesi değil zaten din diye baktigimız bir takım kuralları olan bir kanun kitabı gelişmemiş güzel olan eklenmemiş hırsızın eli kesilir rüşvet vern alan zina yapan ölür vs gelişmemiş böyle kalmış bunu tanrı istiyor demek dinin inanç meselesine sokmaz açıkça burda toplumun huzuru için kurallar var

Isviçre ve bir çok ülke eğitim bilinç olarak gelişmiş güzel yaşamlar var daha iyisi güzeli için icat lar var yalnız onlarda da din var inanç var bu garip bir durum

Din anladıklarımdan bana inanç değil yaşam biçimi olarak geliyor

Sitelerde Paylaş

Bir insan nasıl müslüman olur? Doğumumuzdan itibaren yavaş ama net bir şekilde gelişir bu süreç. sorduğumuz sorulara verilen cevaplarda Allah ile karşılaşırız. Çocukken her şeyi bildiklerini düşündüğümüz büyükler aslında her şeyi bilmedikleri için Allah-yaratıcı kavramı ile tanışırız. Onu başlarda kendimiz gibi hayal ederiz belkide. Daha sonra bizden çok farklı olduğunu, yalnızlığın ona mahsus olduğunu, o "ol" dediğinde her şeyin oluverdiğini işlerler bize. Bu süreçten hiç kopmamamız için kuran kursları, camiler, namazlar, oruçlar... ile bizi hep sistemde tutarlar. Din sistemi içinde kalmamız için cehennem korkusu ve cennet ödülü aşılanır sürekli. Hangi müslüman, aklına dine ters bir soru takıldığında cehennemi aklına getirmemiştir? Çevredeki milyonlarca inanana bakarak insan, doğru tarafta olduğunu kesin olarak düşünecektir. Ancak her bir insanın, kendisi gibi bir süreç içinde müslüman olduğu aklına gelmez belkide. Diğerleri içinde kendisi aynı şekildedir. Onlarda buna bakarlar ve doğru tarafta olduklarına bir kez daha kalpleri yatışır. Sistem kendi kendini beslemektedir ve düzen kurulmuştur, artık kendi kendine işleyen bir düzendir bu. Bu düzenin içinde olanlar için artık burası en güvenli limandır. Bu limandan ayrılmak istemezler çünkü insan bilmediği şeyden korkar. Burada ise her şey nettir. Allah yaratmıştır ve izahat bu kadar basittir, bundan sonraki çalışmalar-araştırmalar zaten bunu doğrular nitelikte olacaktır, kafası rahattır. Birde babası, dedesi, amcası koyu dindar ise yemede yanında yattır. Böyle bir düzende yetişen bir insana başka bir şeyin doğru olabileceğini kabul ettirmek neredeyse ihtimal dışıdır. Sistem doğumdan beri işlediği için olaylara dışarıdan ve objektif olarak bakmak birçoğu için neredeyse imkansız hale gelir. Nadiren, diğerlerinden biraz daha farklı olanlar, zihinsel olarak objektif olmayı her şeyin (Allahın da) üzerine çıkarabilecek durumda olanlar, otoritenin doğru olmayabileceğini akıllarına getirebilenler, kral çıplak diyebilecek seviyede arındırılmış bir zihin ile olaylara bakabilenler, işte bunlar kendilerine ne söylenirse söylensin bir gün bu sistemin kapısından çıkıp dışarıdan baktıklarında aslında evlerinin bir harabe olduğunu görebilirler. İçeridekilere dışarı gelmeleri evlerinin aslında bir harabe olduğunu söylemek için bağırsa da içeridekiler ona inanmak istemeyeceklerdir çünkü dışarısı karanlıktır. ve onu karanlığın içinde el feneri ile uzaklaşırken gördüklerinde birbirlerine, "o karanlığı tercih etti, ne kadar da aptal" diye söylenirler.

Sitelerde Paylaş

İsmimin başına doç dr. yazsam, ne sakıncası olur, neticede uzmanlık alanını ifade eden bir tanım, peki o zaman herkes istediği ünvanı benimseyip yazsın bunda ne sakınca var. Yazması 3_4 saniye sürmez,30_40 yıllık emek verilerek alınan bu ünvana bu şekilde ulaşmak, kötü birşey değildir sanırım. Nasılsa amacımız kimseyi ne kötülemek ne de incitmek. Bu ünvan sahiplerinin hitaplarını kendimize itham etmekle, onlardan birşey eksilmez, değil mi?

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...

Eksilir.

Senin gibi bir embesil doçentlik ünvanı kullanırsa bu ünvanı ayaklara düşürür, gerçek doçentler dalga konusu olur.

Görgüsüzlük olur, yapma.

Nihil birgün de yazılanın anafikrini anlarsan haber verde dişimi kırayım.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...