Jump to content

Türkiye'de Çok Eşlilik

Recommended Posts

Diyanet'in "Bir erkek belli şartlarda birden fazla kadınla evlenebilir" açıklaması, ilahiyatçıların tepkisini çekti.

Geçtiğimiz günlerde son tesettür defilesiyle dikkat çeken Tekbir Giyim'in sahibi Mustafa Karaduman'ın 3 eşli olduğunu, eşleri ve çocuklarıyla birlikte aynı evde yaşadığını söylemesi, "Türkiye'de çok eşlilik" sorununu gündeme getirdi.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyesi İlahiyat Profesörü Prof. Dr. Şahin Filiz, "Çok eşliliği İslam'ın emri gibi lanse eden gerici çevreler var" dedi.

Nisa Suresi /3: Eğer velisi olduğunuz yetim kızlarla evlenip onların haklarını yemekten korkuyorsanız, beğendiğiniz, hoşunuza giden başka kadınlardan iki, üç veya dört kadın alın. Fakat bunların arasında adaletsizlik yapmaktan korkarsınız, o vakit bir eşle veya sahibi bulunduğunuz cariyelerle yetinin. Doğru yoldan sapmamanız için en uygunu budur.

kurandaki çelişkiler adıyla actıgım konuda da yazdıgım bu yazının, ayetler arasındaki çelişkiden ziyade,

güncel uygulamada bir çelişki oldugu düşüncesindeyim.bundan dolayı yeni konu olarak ekleme gereği duydum

Sitelerde Paylaş

Nisa Suresi /3: Eğer velisi olduğunuz yetim kızlarla evlenip onların haklarını yemekten korkuyorsanız, beğendiğiniz, hoşunuza giden başka kadınlardan iki, üç veya dört kadın alın. Fakat bunların arasında adaletsizlik yapmaktan korkarsınız, o vakit bir eşle veya sahibi bulunduğunuz cariyelerle yetinin. Doğru yoldan sapmamanız için en uygunu budur.

Bu ayeti muslumanlar "bakin Islam tek esliligi oneriyor!" olarak yorumluyorlar.

Halbuki durum tam aksinedir.

Ayete bir daha dikkatlice okuyarak bakin.

Ne diyor:

... "beğendiğiniz, hoşunuza giden başka kadınlardan iki, üç veya dört kadın alın. Fakat bunların arasında adaletsizlik yapmaktan korkarsınız, o vakit bir eşle veya sahibi bulunduğunuz cariyelerle yetinin."...

Adaletten bahsettigi maddi ve cinsel guc.

Yani maddi ve cinsel gucune guveniyorsan 4'e kadar kadin alabilirsin diyor.

Fakaaaaaat !!....

Adaletsizlikten korkarsan , yani "maddi gucun ve cinsel gucun 4 kadin icin uygun degilse 4'ten geriye dogru saymaya basla. Baktin yine olmuyor, o zaman bir tane ile idare et!" diyor.

Ve bir de ekliyor, "sahibi oldugun"!? cariyelerle idare et.

Ne buyuk bir lutuf degil mi?

"Cariye" ne demektir, "sahibi oldugun" ne demektir? Bilen varsa beri gelsin.

Sitelerde Paylaş
Maddi gücüm yetmediği için sanırım ben cariyelerle idare edeceğim. Ne yapalım kısmet değilmiş ! İyide artık cariyede yok ortalıkta. Netcez şimdi !

yapacağımız belli,

cihada katılıp kafirlerin kızlarını

kendimize cariye yapacağız.

sonra bunlardan çocuğumuz olmaması için

peygamberin verdiği ruhsatı kullanacağız.

sahabe azledermiş,

biz de kaput falan kullanırız artık. ;)

Sitelerde Paylaş

konulara cevap verdiğini sanıp, satırlarca kalabalık yapanlar, bu güncel çıkmaza bir cevap vermeyecekler mi.burada referans vereceğiniz ayetler veya subjektif yorumlarınız(ki ayetlerde,kendini inanmaya zorunlu hissedenlerce subjektif yorumlanıyor, o ayrı bir konu),en az yüzde doksanı müslümandır denilen yetmiş milyonluk bir toplulugu kendi içinde karsı karsıya getiren cok eşlilik problemine çözüm getirecek mi.

tarihinde 06crazy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...