Jump to content

FİZİĞİN GİZEMİ !.........

Recommended Posts

Keske neden hayvan olmak kotu birsey oldugu icinmi?Hayvanlarin sinifina girsek birsey farketmiyor zira yapabildigimiz seylerin ilgincligini azaltmiyor.Hayvanlarda cok yetenekli ve bu benim gorus acimi degistirmiyor gene su soru cikiyor karsima.Nasil bu kadar komplike davranislar sergileyebiliyoruz?

Çok basit bir nedenden. O nedene evrim diyorlar.

Sitelerde Paylaş

Hayvanlarda insanda 4 yaşında gelişen "theory of mind" yani diğer insanların da şuurlu varlıklar olduğu bilinci hiçbir zaman gelişmiyor.

Yani başka insanların yalan söyleyebileceklerini, kendi düşüncelerinin seninkinden farklı olabileceğini insan 3-4 yaşlarında fark edebiliyor. Bundan sonra da kendi şuuru olduğunu keşfediyor.

Bir nevi "Şuurunun Şuuruna Varıyor". İnsanı hayvandan ayıran bilimsel fark budur. Kısaca Bilinç

(Yada kendini bilme tasavvufta :)

Sitelerde Paylaş

Fizik evreni yaklaşımlar yaparak açıklamaya çalışır, kullandığı dil matematikdir. Eğer fizik denklemleriyle bir hücre içinde olan biteni veya bir asit cözeltisi içine atılan katının ne yaptığını incelemeye kalksak olanaksız bir istekte bulunuruz. Bu nedenle kimya, jeoloji, biyoloji, ve diğer bilimler evreni, dünyayı, kendimizi anlamaya kolaylık sağlar. Tüm bilimlerin ortak dili matematiktir, ama matematik bilim değildir.

Sitelerde Paylaş

Fizik evreni yaklaşımlar yaparak açıklamaya çalışır, kullandığı dil matematikdir. Eğer fizik denklemleriyle bir hücre içinde olan biteni veya bir asit cözeltisi içine atılan katının ne yaptığını incelemeye kalksak olanaksız bir istekte bulunuruz. Bu nedenle kimya, jeoloji, biyoloji, ve diğer bilimler evreni, dünyayı, kendimizi anlamaya kolaylık sağlar. Tüm bilimlerin ortak dili matematiktir, ama matematik bilim değildir.

Doğru, asit ile metal arasındaki reaksiyonu açıklamak için kimyayı kullanırız. Ancak kimya da, fiziği referans alarak açıklar. Olaylar karmaşıklaştıkça, olayı açıklamak için daha sade bir dil geliştirilir bu dil de kimya oluyor. Kimyanın yaptığı, olayın fiziksel açıklamasını sadeleştirip daha kolay anlaşılabilir hale sokmak. Örneğin kimyasal bir reaksiyonu açıklarken, fizikle her seferinde elektronegatiflik farkını açıklamak yerine kimya ile direk "elektronegatiflik farkı gereği" der geçeriz.

Sonuçta tüm pozitif bilimler, fizikten geliyor bir şekilde. Fizik ise matematiği kullanır.

Sitelerde Paylaş

Hayvanlarda insanda 4 yaşında gelişen "theory of mind" yani diğer insanların da şuurlu varlıklar olduğu bilinci hiçbir zaman gelişmiyor.

Yani başka insanların yalan söyleyebileceklerini, kendi düşüncelerinin seninkinden farklı olabileceğini insan 3-4 yaşlarında fark edebiliyor. Bundan sonra da kendi şuuru olduğunu keşfediyor.

Bir nevi "Şuurunun Şuuruna Varıyor". İnsanı hayvandan ayıran bilimsel fark budur. Kısaca Bilinç

(Yada kendini bilme tasavvufta :)

Buna katılmıyorum. Hayvanlar da yalanı bilirler ve anlarlar. Onlara yalanı birkere söyleyebilirsin. Belki uzun aralarla birkaç kere söyleyebilirsin.

Tekrarı halinde anlarlar ve size artık güvenmezler. Bunu ben köpek ve kedilerimden biliyorum. Onları kolay kolaykandıramazsın. Evcil hayvanlara asla yalan söylenmemelidir.

Hayvanların bilinci insan kadar gelişmiş olmayabilir ama birçoğunun hisleri insandan çok daha gelişmiştir. Bizim farkında olmadan yaptığımız bazı hareketleri onlar kolaylıkla algılarlar.Diğer insanlar çoğu kere onların farkında olmazlar. İnsanın bütün yetileri bazı istisnaları dışında, hayvanlardaki yetilerden evrilmiştir.

Hayvanlarda olmayıp da yalnız insanlarda olan yetiler de çoğu kere ya epifenomenlerdir, ya da kompleks algılardır.

Ben burada insan kelimesini kullandım ama, çoğu kere onun yerine insan hayvan terimini yeğlerim. Hayvanlar için de diğer hayvanlar terimini kullanmak isterim.

İnsan hayvanla diğer hayvanlar arasındaki farklar sandığınızdan çok daha azdır.

İnsandan aklını alın, geride hiçbir şey kalmaz. Bir solucan kadar bile başarılı olamaz.

Sitelerde Paylaş

Fiziğin ilgi alanı herşey olabilir ama, fizik herşeyle uğraşmaz.

Bu ilginç iddia benim için de bir sürpriz oldu. İlk defa daha önce kimsenin düşünmediği ilginç bir iddia ile karşılaştım.

Eugene Wigner:

"Physics doesn't deal with processes. Physics deals with regularities, and only with regularities among processes."

"Fizik süreçlerle uğraşmaz. Fizik düzenlerle ve yalnız süreçler arasındaki düzenlerle uğraşır"

Doğrusunu isterseniz bu bilge sözler beni çok etkiledi. Sizlerle paylaşmak istedim.

Üzerinde biraz düşününce ne kadar doğru olduğunu anladım.

Fizik her süreçle ilgilenmez.Çünkü ilgilenemez. Fizik düzensiz (irregular) süreçlerde regülarite arar. Düzen arar. .

Buldukları ya fizik kanunları olarak ifade edilir ya da onlar bir takım genellemeler, kurallar ve çıkarımlardır.

Fizik düzensizliklerde mevcut olan düzenle ilgilenir. Düzensizliğin kendisi ile ilgilenmez.

Düzensizlikler fizik için hiç bir şey ifade etmezler.

Düzensizlklerde bir düzen varsa fizik onları araştırır. Matematiğin de yaptığı budur. Diğer bütün somut bilimlerin de yaptığı budur.

Fizik ve somut bilimler bize düzensiz gelen olgularda düzen ararlar ve bulurlar.

Her düzensizlikte kriptik bir düzen vardır. Onları bulup çıkarmak fizik, matematik ve diğer somut bilimlerin görevidir.

fizik süreç ile ilgilenmiyorsa,yada süreç arası düzenle ilgileniyorsa .. ozaman fizik sadece sonuç ile ilgileniyordur...

tarihinde Kafamdakisesler tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...