Jump to content

Tanrı.

Recommended Posts

İnsanlar sürekli olarak merak etmiştir. Şimşek neden çakıyor, köpek beni niye ısırdı, bu evren niye var oldu? Zamanla bunların cevabını bulmaya çalışmıştır. Bazen de o zamana göre mantıklı cevaplar uydurmuştur. Aya,Güneş'e,ateşe tapmışlardır. Çok tanrılara inanmışlar, en sonunda ise tek tanrıya tapar duruma gelmişlerdir. Bazıları ise hiçbir tanrıya inanmamaktadır. Hepsinin bir inanç olduğunu gözden kaçırmışlardır genelde. Onlara göre gerçeklik odur. Zamanla bu virüs gelişir ve mantığı sekteye uğratır. Sağlıklı düşünmeyi engeller. Militan yapar. Çünkü diğer görüşler genelde huzur bozar.

Bilim, çok değerli bir şeydir bu konu bakımından. Bilinmeyeni bilinir yapmaya çalışır. Şimşek neden çakıyormuş, gider öğrenir. Ama bilemediği(daha doğrusu ilgi alanında olmayan) bazı şeyler vardır. Yanlışlanamayan şeyler gibi. Bunlar bilimsel değillerdir ve bilimin ilgi alanına girmezler. Tanrının varlığı ve yokluğu yanlışlanamaz. Umarım nasıl bir tanrıdan bahsettiğimi anlamışsınızdır. Hep verdiğim bir diğer örnek olan simülasyon gibi. Kimse simülasyonda yaşayıp yaşamadığımızı bilemez.

Bütün tanrı var mı yok mu inançları aslında bilinemeyeni açıklamaya yöneliktir... Varlığı da yokluğu da yanlışlanamıyorsa neden inanmaya devam ediyoruz? İnanmak derken, varlığına veya yokluğuna inanmayı kastediyorum.

Şimdi diyebilirsiniz ki, Superman'in varlığı yanlışlanabiliyor mu? Ben de yanlışlanamıyor derim. Ama şu an yaşadığımız dünyada inançlar(her türlüsünden) olmadan varlığımızı nasıl sürdürebiliriz ki? Superman gibi örnekler tanrıyla aynı mı sizce?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Doğa bilimleri, bildiğimiz fizik alem dışında, yani metafizik denen aleme ait hiçbir şeyle ilgilenmez. Fakat ilgilenmemesi o alemin ve ona ait iddiaların bilimi aşması, bilimin o iddialar karşısında yetersiz kalması, özel alan addetmesi vb nedenlerden değildir. Boş, saçma, uyduruk, hayal ürünü olması nedeniyledir. Biz düş görüp de ona inanan kimsenin o düşünün gerçek olmadığını kanıtlayamayız. Evet, bilinen yöntemlerle yanalışlama şansımız da yoktur. Çünkü o düş o kişi için gerçektir ve "olmadığını gösterin hadi, gidip arayın ve bulamayın, ben de olmadığına inanyım" der.

Evet. Bize, gidip evrenin her milimetrekaresine bakın, bulamayın ve biz de olmadığına ikna olalım" diyorlar.

Ne kadar garip, değil mi? Hatta bunu daha da ileri götürüp "Evren dışında bir alem var, oranın olmadığını da kanıtlayın" diyenler var..

Superman, Süper Zenci gibi örneklerin Tanrı modellerinden teknik olarak en küçük bir farkı yok tabii.

İnsanlar üzerindeki etkileri ve algılanma biçimleri farklı sadece.

Bu arada ateizm bir inanç değildir. "Tanrı var" demek bir inançtır, fakat "Tanrı yok" demek bir inanç değildir. Mevcut verilerin/bilgilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıkan sonuçtur.

Ateizmi din yapan, ona takılıp kalan, kimliği haline getiren, kendini var etmek için ona sığınan ve kullanan sorunlu fanatikler, ateizmi değerlendirmek için dayanak olmamalıdır, değillerdir de.

Onlar ne diğer ateistlerin ne de ateizmin sorunudur.

Sitelerde Paylaş

Xuser tum hiz sacmalamaya devam ediyorsun. Eee tanriyi o kucuk evrenine sokmaya kalkisirsan sonucuda bu olur. Kimse sizden kanitlayamayacaginiz bir seyi istemiyor hem siz bunu kendi kicinizdan uyduruyorsunuz. Bilim tanrinin varligini kanitlayabilmek icin bir sebep olamaz. Hic bir bilim adamida bunu iddia etmez ki bunu iddia edenler siz ateistlerin ta kendisisiniz. Hala robotlar haril haril calisiyorki yasam bulacaklar uzayda. Rastlantisal olsaydi eger oyle dediginiz gibi simdi radyasyonla, metanla beslenen veya baska turlu hayatta kalan canlilar olurdu. Hawking bile bilimin acizliklerini hic cekinmeden dile getirebilirken siz kalkmissiniz neler iddia ediyorsunuz. Size kocaman bi 0 veriyorum

Sitelerde Paylaş

Doğa bilimleri, bildiğimiz fizik alem dışında, yani metafizik denen aleme ait hiçbir şeyle ilgilenmez. Fakat ilgilenmemesi o alemin ve ona ait iddiaların bilimi aşması, bilimin o iddialar karşısında yetersiz kalması, özel alan addetmesi vb nedenlerden değildir. Boş, saçma, uyduruk, hayal ürünü olması nedeniyledir. Biz düş görüp de ona inanan kimsenin o düşünün gerçek olmadığını kanıtlayamayız. Evet, bilinen yöntemlerle yanalışlama şansımız da yoktur. Çünkü o düş o kişi için gerçektir ve "olmadığını gösterin hadi, gidip arayın ve bulamayın, ben de olmadığına inanyım" der.

Evet. Bize, gidip evrenin her milimetrekaresine bakın, bulamayın ve biz de olmadığına ikna olalım" diyorlar.

Ne kadar garip, değil mi? Hatta bunu daha da ileri götürüp "Evren dışında bir alem var, oranın olmadığını da kanıtlayın" diyenler var..

Superman, Süper Zenci gibi örneklerin Tanrı modellerinden teknik olarak en küçük bir farkı yok tabii.

İnsanlar üzerindeki etkileri ve algılanma biçimleri farklı sadece.

Bu arada ateizm bir inanç değildir. "Tanrı var" demek bir inançtır, fakat "Tanrı yok" demek bir inanç değildir. Mevcut verilerin/bilgilerin değerlendirilmesiyle ortaya çıkan sonuçtur.

Ateizmi din yapan, ona takılıp kalan, kimliği haline getiren, kendini var etmek için ona sığınan ve kullanan sorunlu fanatikler, ateizmi değerlendirmek için dayanak olmamalıdır, değillerdir de.

Onlar ne diğer ateistlerin ne de ateizmin sorunudur.

Tanrı yok demek de bir inançtır. Aslında günlük hayattaki çoğu şey inançtır ama onları bu olayın dışında tutuyorum.

Neden tanrı yok? Her şey bulunsa dahi, tanrı fikri yanlışlanacak bir şey değildir. Ben ateistleri kendime daha yakın bulmakla beraber neden mutlak olarak tanrı yok dediklerini anlayamıyorum.

Her ihtimali düşünürsek deliririz. Her ihtimali hesap edemeyiz. Yani ben 1 saniye önce yaratılmış ve daha önceki anılarımı asla yaşamamış olabilirim de. Veya gelecekteki insanlık bizi şu an deney faresi olarak kullanıyor olabilir. Bunlar yanlışlanamıyor ama bu kadar göz önünde değiller.

Sitelerde Paylaş

Tanrı yok demek de bir inançtır. Aslında günlük hayattaki çoğu şey inançtır ama onları bu olayın dışında tutuyorum.

Neden tanrı yok? Her şey bulunsa dahi, tanrı fikri yanlışlanacak bir şey değildir. Ben ateistleri kendime daha yakın bulmakla beraber neden mutlak olarak tanrı yok dediklerini anlayamıyorum.

Her ihtimali düşünürsek deliririz. Her ihtimali hesap edemeyiz. Yani ben 1 saniye önce yaratılmış ve daha önceki anılarımı asla yaşamamış olabilirim de. Veya gelecekteki insanlık bizi şu an deney faresi olarak kullanıyor olabilir. Bunlar yanlışlanamıyor ama bu kadar göz önünde değiller.

Tanrı var mı Bir?

Sitelerde Paylaş

Tanrı var-yok tartışmaları insana hiç bir katkı sağlamaz, sadece boş yere vaktini harcamasına sebep olur. Birisi tanrı var derse en iyisi bana ne deyip geçmektir, asıl tartışılması gereken tanrı var deyip insanlara bu inancını gerçekmiş gibi sunanlarla ve inancının kurallarını dayatmaya kalkanlarla olmalıdır.

Sitelerde Paylaş

Xuser tum hiz sacmalamaya devam ediyorsun. Eee tanriyi o kucuk evrenine sokmaya kalkisirsan sonucuda bu olur. Kimse sizden kanitlayamayacaginiz bir seyi istemiyor hem siz bunu kendi kicinizdan uyduruyorsunuz. Bilim tanrinin varligini kanitlayabilmek icin bir sebep olamaz. Hic bir bilim adamida bunu iddia etmez ki bunu iddia edenler siz ateistlerin ta kendisisiniz. Hala robotlar haril haril calisiyorki yasam bulacaklar uzayda. Rastlantisal olsaydi eger oyle dediginiz gibi simdi radyasyonla, metanla beslenen veya baska turlu hayatta kalan canlilar olurdu. Hawking bile bilimin acizliklerini hic cekinmeden dile getirebilirken siz kalkmissiniz neler iddia ediyorsunuz. Size kocaman bi 0 veriyorum

E nereye sokayım? Bu Tanrı nemenem bir şey ki nereye sokacağımı kestireceğim? Her gelen bir özellik atfediyor, herkesin kafasındaki başka bir türlü..

Onlar kendi küçük evreninden üretmiyor da ben aynı yere sokunca mı saçmalamış oluyorum?

İnsanın müthiş bir hayal gücü var kardeşim. Bunu bi görün, ondan sonra farklı pencerelerden de bakabilirsiniz belki.

Yok Tanrı filan. Binlerce senedir bu kadar çok konuşulup aranmış bir başka saçma şey daha duymadım ben, bilmiyorum. O kadar saçma, o kadar fantezi zengini ki, sürekli olumsuzlukla tanımlanır.

Doğmamış doğurulmamıştır, yaratılmamıştır, zaman ve mekan dışıdır vs vs..

Yani daha üretirken bütün absürdlükler kullanılmış ki "Vay be!" desinler, aramaya kalkmasınlar. Arayınca bulunmuyor çünkü. Yok. E o durumda da "Size evren dışından nanik yapıyor, hadi gidip orayı bulun" falan diyorlar.

Yazıktır. İnsan aklına bu kadar hakaret olur mu..

Deyin ki "her şey kendiliğinden olmuştur, evrenin kendisi Tanrı'dır" olsun bitsin. Bu bile daha anlaşılır, daha insani bir yaklaşım. Ama abuk sabuk fanteziler üretip de insanlarla dalga geçmeyin Allah aşkına.

Sitelerde Paylaş

Tanrı var-yok tartışmaları insana hiç bir katkı sağlamaz, sadece boş yere vaktini harcamasına sebep olur. Birisi tanrı var derse en iyisi bana ne deyip geçmektir, asıl tartışılması gereken tanrı var deyip insanlara bu inancını gerçekmiş gibi sunanlarla ve inancının kurallarını dayatmaya kalkanlarla olmalıdır.

Çok önemli bir yere vurgu yapmışsınız.Tanrının varlığı ve yokluğu ile tartışmalar aynı kısır döngüde ilerliyor ve akabinde var diyen insanlar Tantının olduğunu ispat bile etme gereksimi duymadan din denen şarlatanlıkla insanlara fikirlerini dikte etme çabasındalar.

Kendsi kişisel görüşüm ise ; Eğer tanrı varsa şu anda 'Acaba ben nasıl oldum' diye kafayı yemekle meşkuldür.Son olarak Tanrının varlığı ve yokluğu ile ilgili en iyi söz şu olacaktır ; Eğer Tanrı varsa oda onun sorunudur.

tarihinde Adelia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evet katılıyorum sağduyu. Ama ateist yetiştirilen veya sonradan olan bazı kişiler de boş bulduğu anda sürekli İslam'a karşı saldırı içinde olabiliyor.

Kişi her neye inanıyorsa bundan sonra onun için gerçek de odur. Etrafını o şekilde algılar. Başka görüşleri algılayamaz, kabullenemez duruma gelir. Dünyası o olur.

Sitelerde Paylaş

Bilmiyorum. Bu kararsız veya arayışta olduğumdan değil, bilinemeyeceğini düşünmekten.

Anladım. Diyecek bir şey yok. Sen yıllardır buradasın, hemen her Tanrı tartışmasını okudun, bazılarına da katıldın. Böyle yaklaşmak sana daha makul geliyor demek ki.

Esasen benim en zayıf bulduğum yaklaşım da budur. Yeniden yazmama gerek yok, sen fikirlerimi iyi biliyorsun. Çok yazdık.

Sitelerde Paylaş

Evet katılıyorum sağduyu. Ama ateist yetiştirilen veya sonradan olan bazı kişiler de boş bulduğu anda sürekli İslam'a karşı saldırı içinde olabiliyor.

Kişi her neye inanıyorsa bundan sonra onun için gerçek de odur. Etrafını o şekilde algılar. Başka görüşleri algılayamaz, kabullenemez duruma gelir. Dünyası o olur.

Burası ateist bir forum Bir. Buraya din konuşmak için geliyorlar. İslam'a saldırmaları da doğal.

Senin kafan karışmış galiba.

Sitelerde Paylaş

Burası ateist bir forum Bir. Buraya din konuşmak için geliyorlar. İslam'a saldırmaları da doğal.

Senin kafan karışmış galiba.

Müslümanların hali malum zaten. Ateistler genelde daha mantıklı ve sağlıklı düşünebilen insanlar.

İslam'a saldırmak çok farklı tepkiler doğurabilir. Bu döngünün bir parçası olmaktır bu. Aslında bunu da hep düşünüyorum. Doğru bir yaklaşım mı yoksa yanlış mı...

Esasen olması gereken şey beynin zincirlenmesini, özgür düşünemeyecek duruma gelmesini engellemektir. İnançlar da bunu az veya çok engeller.

tarihinde Bir tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bonn'daki merkezî Münster Kilisesi'nde çalışan bir arkadaş sordu: "Tanrı'nın olmadığını bana kanıtlayabilir misiniz?"

Yanıt verdim: "Varolmayanın kanıtı olmaz. Bu durmda, siz bana muhtemel bir tanrının varlığnı kanıtlar mısınız?"

O da karşılık verdi: "Benim, kanıta gereksininimm yok. İnancım bana yeter."

Sitelerde Paylaş

Anladım. Diyecek bir şey yok. Sen yıllardır buradasın, hemen her Tanrı tartışmasını okudun, bazılarına da katıldın. Böyle yaklaşmak sana daha makul geliyor demek ki.

Esasen benim en zayıf bulduğum yaklaşım da budur. Yeniden yazmama gerek yok, sen fikirlerimi iyi biliyorsun. Çok yazdık.

Her ne kadar ben burada ikisinin de inanç olduğundan bahsetsem de, günlük hayatımda pek fark etmiyor.

Bir yaratıcı ve ölümden sonra hayat yokmuş gibi davranıyorum. Burada ben insanların inançlarına laf etmiyorum. İnançlarını mutlak gerçekmiş gibi savunmalarına laf ediyorum.

Sitelerde Paylaş

Müslümanların hali malum zaten. Ateistler genelde daha mantıklı ve sağlıklı düşünebilen insanlar.

İslam'a saldırmak çok farklı tepkiler doğurabilir. Bu döngünün bir parçası olmaktır bu. Aslında bunu da hep düşünüyorum. Doğru bir yaklaşım mı yoksa yanlış mı...

Esasen olması gereken şey beynin zincirlenmesini, özgür düşünemeyecek duruma gelmesini engellemektir. İnançlar da bunu az veya çok engeller.

İslam'a saldırmak derken aynı şeyden mi sözediyoruz bilmiyorum.

Bizim ettiğimiz her laf, getirdiğimiz her eleştiri İslam'a saldırı diye nitelenebilir. İslam'da öyle çarpıcı, öyle can alıcı kötü yanlar var ki, onları eleştirirken veya tartışırken ölçüyü saptamak bazen zordur, en hafif eleştiri bile ağır saldırı sayılabilir. Çocuklarla evlilik, çok eşlilik, başkalarının yaşamlarına karışma, kadınlar ve cezalar konusu bu tür tehlikeli konulardandır mesela.

Ama kastettiğin sırf Müslüman üyeleri tahrik etmek, dikkat çekmek, başlık çok takip edilsin diye sloganvari ezberlerle hitabetmek, Allah'a ve Muhammed'e hakaret ve küfretmek, inanırları aşağılamak, doğru düzgün bir eleştiri yaparak konunun içini doldurmak yerine gerilimden yararlanmak için açılmış başlıklar ise, haklısın. Onların en küçük bir yararı olmadığı gibi zararı da var. Bunları yapan bir iki belli kişi vardır ama. Çoğunluk böyle yapmaz.

Bunlar referans olmamalı. Bazen tartışmalar kötü yerlere gidebiliyor, yobaza şeriatçıya dayanmak, o sapkın ve şiddet dolu düşüncelerine tahammül etmek zor olabiliyor; bu durumları da ayrı tutmak gerek.

Sitelerde Paylaş

Kendimizi kandırmayın islam dinı olmasa konuşacak konu yok bakın açılan konu hep eleştiri dalga geçme zaman geçirme böylemi insan bilinçlenecek yanlışa yanlıştır deyip devam mı hiç doğrular olması gerekenler konuşulmayacak mı yoo burası ateist form sadece dinlerin tutarsızlığı konuşulur buraya gelenlerin bir çoğu okul çağında abuk zubuk konularla üretkenliği durduruluyor

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...