Jump to content

Neden Yaratıcıya İnanmıyorsunuz?

Recommended Posts

Bunlar senin tanrın olmadan olan şeyler. Belki herkes birbirine benzeseydi birisi bunları özel olarak üretmiş diyebilirdik.

Bizim Tanrımız olmasaydı sen de bende olmazdık...Demem şu ki yeni doğan bebeğe farklı bir yüz vermek için milyarlarca insan görmek ve bilmek gerek...Bunu da ancak ezeli ve ebedi hiçbir şeye benzemeyen Rabbimiz yapar...
Sitelerde Paylaş
  • İleti 295
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

çok şey var ikiside birbirinden alakasız soru bilmiyorum de geç aynı şu mesajında olduğu gibi

bilmediğin şeyden dolayı seni yadırgamam ama birşeyi ölesiye savunuyorsan bilgi eksikliğinden dolayı yadırgarım.

Bilmekle ne alakası var. Şeriat Allahın hükümleridir. Müslüman şeriat istemiyoru mdiyemez derse müslüman olamaz.

Diğer soru olmayan düşüncene gelelim. Sen eğer yaratılan isen, seni yaratanı nasıl idrak edip, şekillendirebilirsin. Mantıklı bir soru mu?

Sitelerde Paylaş

Balığın karaya çıkışı neden sana garip geliyor? Bilim adamları bu konuda bir sürü kanıt ortaya koymuş. Bütün bilim camiası akılsız da sizin gibi liseyi zor bitirebilmişler mi akıllı?

Oysa bir tanrının tahtı su üstünde yüzerken yeri ve gökleri yarattığına pekala inanabiliyorsun?

Balık karaya çıkıyor, karada canlı yaşam başlıyor. La fonten başlangıç. Bilim adamları ne ortaya koydu, animasyon çizimler, hayali resimler. Balık karaya çıkabilir söz konusu olan karaya çıkan balık değil o balığın bütün canlıların atası rolünü üstlenmesi...

Sitelerde Paylaş

Bizim Tanrımız olmasaydı sen de bende olmazdık...Demem şu ki yeni doğan bebeğe farklı bir yüz vermek için milyarlarca insan görmek ve bilmek gerek...Bunu da ancak ezeli ve ebedi hiçbir şeye benzemeyen Rabbimiz yapar...

Ya tabii, varım ama di mi? Senin tanrını da takmıyorum bile, neden şu anda beni yok edemiyor? Oysa Kuran'da ben şu kavmi helak ettim, bu kavmi suda boğdum diye övünmesini biliyor.

Balık karaya çıkıyor, karada canlı yaşam başlıyor. La fonten başlangıç. Bilim adamları ne ortaya koydu, animasyon çizimler, hayali resimler. Balık karaya çıkabilir söz konusu olan karaya çıkan balık değil o balığın bütün canlıların atası rolünü üstlenmesi...

Bilim adamları ortaya ne koymuş? Bilimadamlarının ortaya ne koyduğunu görmek için etrafına bakman yeterli. Şu anda yazı yazdığın bilgisayar ve internet bile bilim adamlarının eseri. Ya inandığın Muhammed ortaya ne koymuş?

Sizin kadar nankör insan az görünür, hasta olursunuz bilimden medet umarsınız, yaşamak için bilimden yararlanırsınız ama iş inanç olunca din tüccarlarının peşinden ayrılmazsınız.

tarihinde sağduyu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ya tabii, varım ama di mi? Senin tanrını da takmıyorum bile, neden şu anda beni yok edemiyor? Oysa Kuran'da ben şu kavmi helak ettim, bu kavmi suda boğdum diye övünmesini biliyor.

Bilim adamları ortaya ne koymuş? Bilimadamlarının ortaya ne koyduğunu görmek için etrafına bakman yeterli. Şu anda yazı yazdığın bilgisayar ve internet bile bilim adamlarının eseri. Ya inandığın Muhammed ortaya ne koymuş?

Sizin kadar nankör insan az görünür, hasta olursunuz bilimden medet umarsınız, yaşamak için bilimden yararlanırsınız ama iş inanç olunca din tüccarlarının peşinden ayrılmazsınız.

Savunman bumu :)

Bir tarafta ddünyanın son geldiği konum diğer tarafta 1400 yıl öncesinin Kelamullahı. yıl 2013 sen internet diyorsun tarihi 1400 e sar ve düşün. Kuran-ı Kerimi? ayrıca 1400 yıl öncesinden örnekler ver, bilime ait birşeyler?

Lütfen bu sefer eflatun örneği olmasın komik bile olmuyor :)

Sitelerde Paylaş

Balığın karaya çıkışı neden sana garip geliyor? Bilim adamları bu konuda bir sürü kanıt ortaya koymuş. Bütün bilim camiası akılsız da sizin gibi liseyi zor bitirebilmişler mi akıllı?

Oysa bir tanrının tahtı su üstünde yüzerken yeri ve gökleri yarattığına pekala inanabiliyorsun?

Bak dost bu mallara boyle anlatirsan anlarlar.

Simdi musa beygamberimiz firavunun askerlerinden kacarlarken.

Asasini kizil denize bir vurdu deniz ikiye ayrildi

Ayrilan kizildenizin ortasindan gecerken sularin cekilme aninda ortada kalan baliklar karaya cikmis oldular.

Bak patladi gitti :)

Ne kendini yoruyorsun din uzerinden anlat ne anlatirsan anlat bu sigirlara inanirlar.

Sitelerde Paylaş

hakikati şöyledir ki: Semere-i âlem olan insan en câmi, en bedî ve en âciz, en aziz, en zayıf, en lâtif bir mucize-i kudret olduğundan, beşik ve meskeni olan zemin, semâya nisbeten maddeten küçüklüğüyle ve hakaretiyle beraber, mânen ve san'aten bütün kâinatın kalbi, merkezi; bütün mucizât-ı san'atının meşheri, sergisi; bütün tecelliyât-ı esmâsının mazharı, nokta-i mihrakiyesi; nihayetsiz faaliyet-i Rabbâniyenin mahşeri, mâkesi; hadsiz hallâkıyet-i İlâhiyenin, hususan nebâtat ve hayvânâtın kesretli envâ-ı sagiresinden cevâdâne icadın medarı, çarşısı; ve pek geniş âhiret âlemlerindeki masnuâtın küçük mikyasta nümunegâhı; ve mensucât-ı ebediyenin sür'atle işleyen tezgâhı; ve menâzır-ı sermediyenin çabuk değişen taklitgâhı; ve besâtîn-i daimenin tohumcuklarına sür'atle sünbüllenen dar ve muvakkat mezraası ve terbiyegâhı olmuştur. İşte, arzın bu azamet-i mâneviyesinden ve ehemmiyet-i san'aviyesindendir ki, Kur'ân-ı Hakîm, semâvâta nisbeten büyük bir ağacın küçük bir meyvesi hükmünde olan arzı, bütün semâvâta karşı, küçücük kalbi büyük kalıba mukabil tutmak gibi denk tutuyor. Onu bir kefede, bütün semâvâtı bir kefede koyuyor, mükerreren "Rabbü's-Semâvâti ve'l-Arz" diyor.

İşte, sair mesâili buna kıyas et ve anla ki, felsefenin ruhsuz, sönük hakikatleri, Kur'ân'ın parlak, ruhlu hakikatleriyle müsademe edemez. Nokta-i nazar ayrı ayrı olduğu için, ayrı ayrı görünür.

Sitelerde Paylaş

Seni cehennem bırakıyor sen biraz daha O'na meydan oku bakalım sonun ne olur....Yok olmakla kurtulamazsın, ebedi azaba kendini hazırla bence.....Senin hakkından cehennem gelir.....Daha sonun gelmeden de kendini galip ilan eden ahmaklara da dönmeyesin.....Çünkü galibiyet ya da mağlubiyet sonda belli olacaktır.....
Sitelerde Paylaş

Hiç mümkün müdür ki Hâlık-ı Arz u Semâvât bu muazzam kâinâtı, burûcu ve nücûmu ve Kehkeşân misüllü devâsâ manzûmeleri halk eylesin de sonunda azamet-i uluhiyetine hiç yakışmayacak bir tarzda bir Arap bedevisinin uçkuruna ve hevesâtına hizmet etmek, evlatlığının karısını ona ayartmak, hayat-ı cinsiyesini tanzim etmek gibi âfâkî ve fuzûlî mesâil ile meşgul olsun ve avrâtın saç teliyle ve onların cismiyle kafayı bozsun! Elbette böyle bir şey yüz derece muhal ender muhaldir. Eşek muzaaf bir eşekliğe girse, sonra insan olsa, "Bu fikri kabul etmem" diye kaçacaktır.

Risale-i İlluminasyon

Hazret-i Tasvir-i Efkâr

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Seni cehennem bırakıyor sen biraz daha O'na meydan oku bakalım sonun ne olur....Yok olmakla kurtulamazsın, ebedi azaba kendini hazırla bence.....Senin hakkından cehennem gelir.....Daha sonun gelmeden de kendini galip ilan eden ahmaklara da dönmeyesin.....Çünkü galibiyet ya da mağlubiyet sonda belli olacaktır.....

o da aciz bir kul. ateistlikle alakası yok , biraz isyankar, biraz birşeylere kızgın, o da bilmiyor sonunun ne olacağını. bilgi düzeyi yerlerde sürünüyor, yaratılan ben daha iyi biliyorum diyor, hezeyana bakarmısın. bu kafaya göre aklını kullansa cehenneme gidecek düşünmese aklını kaybedecek. umarım kendine gelir silkelenir.

Sitelerde Paylaş

Evrende demir, bakır, hidrojen, kalay veya ağır metaller nasıl ve nerede oluşuyor BersHan?

Elementlerin fabrikası öbür dünya mı yoksa bu evrende bir yerde mi?

Elementlerin nasıl oluştuğunu biliyor musun?

Elementlerin oluşmaya başladığı ilk anı geriye sarıp onun öncesini biliyor musun?

tarihinde BersHan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Iste bak bu dogru bir tespit kendin korkaksin korkakliginin sebebi korkutulmus olmandir.

Sende sana yapilani baskasina uygulamaya calisiyorsun.

Fakat ikinizin arasindaki sen dusunmeye baslamadan bu korkuyu beynine empoze etmisler.

Oysa karsindaki kisi bu soru zincirinin son halkasina gelmis.

O veya ben senin olmayan tanrindan korkmamizi beklemen biraz komik degilmi?

Olmayan gulyabini ile korkutmaya calis veya kurtadamla ayni sey degilmi?

Sitelerde Paylaş

Bu evrenin bir Yaratıcısı olmadığını söylüyorsunuz. Neden?

Bu evrenin bir yaratıcısı olmadığı ve evrenin de oluşması için bir yaratıcıya gerek duymadığı için.

Yerçekimi gibi bir yasa olduğu için evren kendiliğinden yoktan var oldu ve gelecekte de yine var olacaktır ve kendisini yeniden oluşturacaktır. Büyük Patlamada Tanrının bir rolü olmadığı gibi spontan oluşum "hiçlik" anlamında değildir ve yokluk yerine var olmanın nedenidir de. Dünya, biz insanları memnun etmek için yaratılmamıştır ve tek güneş, dünya-güneş arasındaki mesafe ve güneş kütlesi gibi şanslı kombinasyonlar sayesinde bu dünyada hayat var ve bu da bizim gezegenimizin oluma koşullarını tesadüfi yapar.

tarihinde kozmopolit tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hiç mümkün müdür ki Hâlık-ı Arz u Semâvât bu muazzam kâinâtı, burûcu ve nücûmu ve Kehkeşân misüllü devâsâ manzûmeleri halk eylesin de sonunda azamet-i uluhiyetine hiç yakışmayacak bir tarzda bir Arap bedevisinin uçkuruna ve hevesâtına hizmet etmek, evlatlığının karısını ona ayartmak, hayat-ı cinsiyesini tanzim etmek gibi âfâkî ve fuzûlî mesâil ile meşgul olsun ve avrâtın saç teliyle ve onların cismiyle kafayı bozsun! Elbette böyle bir şey yüz derece muhal ender muhaldir. Eşek muzaaf bir eşekliğe girse, sonra insan olsa, "Bu fikri kabul etmem" diye kaçacaktır.

Risale-i İlluminasyon

Hazret-i Tasvir-i Efkâr

bunlar defalarca anlatıldı. şimdi sana ayşe meselesine örnek vercem.peygamberimizi güneş gibi düşün ayıda adı üstünde ayşe gibi düşün .büyüklük küçüklük meselesini burda anlatılmak istenenden anlayabilirsin.

GÜNEŞ: Çok sıcaktır ve yanmakta olan gazlardan oluşan ateşten bir topa benzer. Çok güçlü bir ısı ve ışık kaynağıdır. Güneşin güçlü ışığı gözlerimiz için çok zararlıdır. Bu nedenle hiçbir zaman güneşe çıplak gözle, özellikle de teleskop ve dürbün ile bakılmamalıdır.

• DÜNYA: Güneşin çevresinde dolanan bir gezegendir. Dünyanın katmanlardan oluşan bir küreye benzediğini dördüncü sınıfta öğrenmiştik.

• AY: Küre biçiminde bir gök cismidir. Ay’dan gelen ışığın kaynağı Güneş’tir. Ay’ın kendi ışığı yoktur. Bu nedenle dürbün ve teleskopla bakılabilir.

Yapılan gözlemlere göre, Ay’ın çapını 1 birim olarak kabul edersek Dünya’nın çapı 4 birim, Güneş’in çapı ise 400 birimdir. Diğer bir ifade ile Güneş’in çapı: Dünya’nın çapının 100, Ay’ın çapının ise 400 katıdır.

Ay, Dünya’dan yaklaşık 348 bin km uzaklıkta, Dünya’ya en yakın gök cismidir. Güneş ise çok uzaktadır. Güneş, Dünya’ya Ay’dan 400 kez daha uzaktadır. Güneş, Ay’dan çok büyük olmasına rağmen, Dünya’ya olan uzaklıklarının farklı olması nedeniyle aynı büyüklükteymiş gibi görünür. Camdan dışarı baktığınızda uzaktaki bir arabayı, yakındaki bir arabadan daha küçük görürsünüz. Çünkü cisimler uzaklaştıkça gerçek boyutlarından daha küçük görünürler. Aslında gerçekte aralarında bu kadar büyüklük farkı yoktur.

Sitelerde Paylaş

Bu evrenin bir Yaratıcısı olmadığını söylüyorsunuz. Neden?

Facebook'tan alıntı, tam da böyle düşünüyordur çoğu ateist..

- tanrıya inanıyor musun?

+ o ne?

- tanrı işte canım. hani evreni yaratan...

+ öyle biri mi var?

- onu soruyorum işte; var mı sence öyle biri?

+ bilmem.

- sence önemli bir soru değil mi bu?

+ bence bu gelişigüzel bir soru.

- peki aynı tanrının seni öldükten sonra yargılayacağını söylesem?

+ öldükten sonra dirileceğimi mi söylüyorsun?

- ölmek ve dirilmekten çok, ruhunun vücuttan ayrılması diyebiliriz.

+ ruh ne?

- vücudunu denetleyen, seni sen yapan şey.

+ beynim olabilir mi mesela?

- hayır. vücudunun herhangi bir parçası olamaz.

+ anlamıyorum. ne o zaman bu? nerede?

- evrenin başka bir boyutu gibi düşünebilirsin onu. bu boyutun arkasındaki bir perde gibi.

+ peki. bunu kabul edebilirim.

- e? inanıyor musun?

+ ruha mı?

- ruha, tanrıya...

+ inanmam için herhangi bir sebep göremedim henüz.

- ona inanmazsan seni cezalandıracağını söylediğini de eklesem?

+ hm. bu biraz korkutucu tabii. tam olarak neye inanmam gerekiyor cezalandırılmamak için?

- çeşitli dinler var. hepsi farklı şeyler söylüyor bu konuda.

+ bu "dinler" nereden biliyorlar neye inanılması gerektiğini?

- tanrı peygamberler aracılığıyla emirlerini iletiyor. farklı emirler var. hepsi ayrı bir dini oluşturuyor.

+ kaç din var?

- bolca var. ama hepsinin emirleri tutarlı değil.

+ tutarlı emir yazmak ne kadar zor olabilir ki?

- sadece tutarlı demek istemedim aslında. bazıları mucizeler içeriyor.

+ mucize nedir?

- tanrının isteğiyle olan, normalde olması imkânsız şeyler.

+ ne gibi meselâ?

- kimsenin yazamayacağı sözler gibi.

+ örneğin?

- örneğin henüz bilmediğin bir şeyi söyleyen sözler.

+ henüz keşfedilmemiş bilimsel bir gerçek gibi mi?

- kesinlikle.

+ var mı ilk kez tanrının emirlerinden öğrenilmiş bilimsel bir gerçek?

- sanırım yok. emirler doğrudan gerçekleri yazmıyorlar. ama bir gerçeğe ulaşınca bakıp tanrının bir emrinde onu çoktan söylemiş olduğunu anlayabiliyoruz.

+ bana nostradamus'u hatırlattı bu...

- mucizeler sadece gerçeklerle ilgili değil, ahlâkla da ilgili.

+ ne gibi?

- tanrı bize iyi olmamızı öğütlüyor.

+ annem de yapıyor bunu.

- ama tanrı iyi olmanın yollarını da açıklıyor.

+ annem bunu da yapıyor.

- annen neyin iyi olduğunu nereden biliyor?

+ bilmem. tanrı neyin iyi olduğunu nereden biliyor?

- tanrı her şeyin en iyisini bilir çünkü.

+ biraz döngüsel olmadı mı? tanrı en iyiyi söylediği için sözleri mucizedir. ama en iyiyi sadece kendisi bilir. öyleyse sözler mucizeyse mucizedir, değilse değildir demiş oldun.

- ya fiziksel mucizeler? peygamberlerin tanrıyla iletişim kurması, ırmakların yarılması, vs.?

+ öyle şeyler okumuştum. odyssey destanındaki olaylar daha yaratıcı geliyor bana.

- bu olaylara inanmıyorsun yani?

+ sen odyssey'deki olaylara inanıyor musun?

- kim inanıyor ki onlara?

+ senin dediklerine daha çok insanın inanıyor olmasını bir argüman olarak sürmeyeceksin umarım?

- bu gerçeğin bir sürü insanın inanmasında etkili olduğuna eminim. özellikle anne baba inanıyorsa, çocuk da inanır genellikle.

+ çocukları kandırırsan noel baba'ya da inanırlar.

- anladım seni. ateistsin yani?

+ neyim?

- ateist. tanrıya inanmıyorsun.

+ baştan beri tanımladığın şeylere, tanrı, ruh, peygamber, din, mucize, bunlara inanmak için hiçbir sebep görmüyorum, evet.

- bence sorun yok. en azından bazı ateistler gibi bu kavramlarla dalga geçmiyorsun.

+ açıkçası dalga geçmemek için de bir sebep görmüyorum. himinileri gubardatacak hobaraklar arıyorum dersem komik olur değil mi?

- eh.

+ sen de şu anda bana evreni yaratan, "ruhları" cezalandıran, "peygamberle" konuşan, "mucizeler" yapan bir "tanrıdan" bahsediyorsun.

- ama buna bir sürü insan inanıyor.

+ toplanıp döverler mi demek istiyorsun?

- yani...

+ evet, bu dalga geçmemek için iyi bir sebep olabilir.

- insanlar bu yüzden savaşabiliyor.

+ beni karıştırmayacaklarsa o çok dert değil.

- maalesef bir bomba patladığında senin de ölmemen için bir sebep yok.

+ hm. ne öneriyorsun?

- yanlış inançlara karşı devamlı bir savaş hâlindeyiz zaten.

+ eminim şu anda bomba patlatmak üzere olan herkes aynı şeyi söylüyordur.

- ne demek istiyorsun?

+ insanların dinler yüzünden savaştığını söylüyorsun. ancak bunu engellemek için önerdiğin şey de dinler arası bir savaştan başka bir şey değil.

- peki sen ne öneriyorsun?

+ illa bir şey önermem gerekseydi insanlara dinlerden kurtulmalarını önerirdim.

- kimse dinlemez ki?

+ tam da bu yüzden bir şey önermeyeceğim.

- e? ne yapacaksın?

+ izninle takılacağım biraz. dışarda güneş açtı, sâhil çok güzeldir şimdi.

Sitelerde Paylaş

Çocuk gibisiniz, bu masallarla kimi korkutacağınızı sanıyorsunuz? Farkında mısın bilmiyorum ama ne kadar sadist ve zalim bir tanrıya inandığını kendi sözlerinle itiraf etmiş oluyorsun. Böyle bir tanrıya taptığın için utanç duyman lazım.

o da aciz bir kul. ateistlikle alakası yok , biraz isyankar, biraz birşeylere kızgın, o da bilmiyor sonunun ne olacağını. bilgi düzeyi yerlerde sürünüyor, yaratılan ben daha iyi biliyorum diyor, hezeyana bakarmısın. bu kafaya göre aklını kullansa cehenneme gidecek düşünmese aklını kaybedecek. umarım kendine gelir silkelenir.

Neye isyan ediyorum, neye kızıyorum biliyor musun? Bu kafasızlığa, bu ahmaklığa. Bir insan nasıl bana inanmayan herkes sonsuza kadar yanacak diyen birine kanacak kadar akılsız ve ahmak olabilir? Nasıl bir tanrının falan kişiye inanmadı diye insanları sonsuza kadar yakacağına inanılır?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...