Jump to content

Neden Yaratıcıya İnanmıyorsunuz?

Recommended Posts

Asıl sorguladığım dinlerdeki iyi ve kötü kavramları. İyi olduğu, merhameti sonsuz olduğu iddia edilen bir tanrının insanı kötülüğe meyilli yarattıktan sonra neden kötülük yapıyorsun diye sonsuza kadar yakması bana çok saçma geliyor. Aslında daha doğrusu neden sadece şu insana inanmadın diye sonsuza kadar yakması saçma. Bir insan başka bir insana inanmadığı için sonsuza kadar yakılmayı hakkeder mi?

Allahı sorguluyorsun, eğer bir gün Rabbin huzuruna çıkarsan bunun cevabını öğrenirsin. Neden ve nasılları....

Sitelerde Paylaş
  • İleti 295
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

MU'MİNÛN - 62 Biz hiçbir kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklemeyiz. Katımızda hakkı söyleyen bir kitab vardır. Onlar zulme, haksızlığa uğratılmazlar.

Ebedi cehenneme gidecek olanlara bu yük agir gelmis olmuyor mu?

veya intahar edenlere ne demeli?

Sitelerde Paylaş

MU'MİNÛN - 62 Biz hiçbir kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklemeyiz. Katımızda hakkı söyleyen bir kitab vardır. Onlar zulme, haksızlığa uğratılmazlar.

hayır, taşıyabileceğiniz yük bu bahsettiklerin.

Sitelerde Paylaş

bershan o zaman sana göre filistinde 9 yaşında ölen çocuklar yurt içi veya yurt dışında cinsel istismara uğrayan çocuklar bunlar onlar için bir sınav ve bunları taşıyabilecekleri için Allahınız yük veriyor öylemi ? filistin yıllar boyunca israilin deneme tahtasına döndü taşıyabilecekleri yük ha doğrudur. Edebi cehennemde taşıyabilecekleri yükmüş sesli güldüm.

Sitelerde Paylaş

bershan o zaman sana göre filistinde 9 yaşında ölen çocuklar yurt içi veya yurt dışında cinsel istismara uğrayan çocuklar bunlar onlar için bir sınav ve bunları taşıyabilecekleri için Allahınız yük veriyor öylemi ? filistin yıllar boyunca israilin deneme tahtasına döndü taşıyabilecekleri yük ha doğrudur. Edebi cehennemde taşıyabilecekleri yükmüş sesli güldüm.

Allahın nizamını değil kulların hükmünü uygulayan, dünya liderlerinin, terör örgütlerinin, siyasilerin vs hepsinin batılı yayma politikalarının neticesidir. Burada bir savunma yok sadece demagoji yapıyorsun. Allah böyle emretmiyor, bu yoldan çıkanların zulümleri. Zulme uğrayanlar için, her müslümanın elini taşın altına koyup, bu batılı yıkması gerekiyor.

Sitelerde Paylaş

Allahın nizamını değil kulların hükmünü uygulayan, dünya liderlerinin, terör örgütlerinin, siyasilerin vs hepsinin batılı yayma politikalarının neticesidir. Burada bir savunma yok sadece demagoji yapıyorsun. Allah böyle emretmiyor, bu yoldan çıkanların zulümleri. Zulme uğrayanlar için, her müslümanın elini taşın altına koyup, bu batılı yıkması gerekiyor.

1. Her şeyin yaratıcısı olduğunu iddia ettiğin Allah değil mi bu zulmü yapanları yaratan sana göre?

2. Bu zulümü engellemek elinde iken yine seyirci kalan Allah değil mi? Halbuki Kuran'da Muhammed'in karıları ile arasında çıkan soruna bile karışan Allah neden bu zulme seyirci kalıyor? Çocukların ölmesi Muhammed'in karıları ile arasındaki sorundan daha mı önemsiz? Müdahele etmeye değmiyor mu?

Sitelerde Paylaş

batının politikası tamam kabul edelim o zaman batının politikasını yahu mısır dediğin müslüman ülke filistinden kaçanların tünellerini kapatıp su ile bastı müslüman müslümana yardım etmiyor savunduğun şey o kadar çok mantıksız ki sağduyunun yazdıklarını okuyorum birde senin yazdıklarını okuyorum bildiğin gerçekleri kabullenemiyorsun adamlar petrolden elde ettikleri paralarla altın uçaklarda seyahat ediyorler evlerinin muslukları altın ama müslüman ülkede açlıktan sefaletten ölenlere el uzatmıyorlar bunlar batılı dimi gerçek islam bu değil dersin şimdi

1. Her şeyin yaratıcısı olduğunu iddia ettiğin Allah değil mi bu zulmü yapanları yaratan sana göre?

2. Bu zulümü engellemek elinde iken yine seyirci kalan Allah değil mi? Halbuki Kuran'da Muhammed'in karıları ile arasında çıkan soruna bile karışan Allah neden bu zulme seyirci kalıyor? Çocukların ölmesi Muhammed'in karıları ile arasındaki sorundan daha mı önemsiz? Müdahele etmeye değmiyor mu?

ekleme olarakta musa için denizi yardılar firavun mesela çekilmeyecek yükse neden filistindekileri kurtarmıyor ? Hayır ve şer Allahtan geliyormuş 11 eylülde insanların çekebileceği şeymiş onu öğrendik.

Sitelerde Paylaş

peki bunlardan daha agir yük ne var?

Sitelerde Paylaş

Bugün ki bilimsel bulgular, evrenlerin ( tekil değil çoğul) nasıl yoktan ortaya çıktığını ve bu iş için dışarıdan bir etkiye gerek olmadığını gösteriyor. Sümerlerden beri günümüze gelen hikayeleri anlatan, var olduğu şüpheli İsa ve Musa denen kişilerin kitaplarıyla, Arap şairinin yazdığı ve eski kitaplardan esinlenen 15 asırlık anlaşılamayan bir kitaba göre evreni ve içinde olanları yorumlamaya kalkmak mantık dışıdır. İşte bu nedenle bir yaratıcıya gerek yoktur, bilim gerçekleri ortaya çıkartmıştır ve geliştirmektedir. İnsanlar korku ve bilgisizliklerini gizlemek için "Vallah ben yapmadım o yaptı" mantıksızlığına sığınmaktadırlar. İşte bu nedenle akıllılar yaratıcı masalına inanmaz.

Sitelerde Paylaş

poiuz...

Allah insanın kaldıramayacağı yükleri kaldıramadığı için onları sorumlu tutmaz...

Denmek istemiŞ olabilir...

Uzun zamandir bu forumda yazdigin icin biliyorsundur ki

Hic kimse "ben artik rahat rahat günah islemek istiyorum ve bu yüzden dinden cikiyorum" demez.

Demekki bir seyleri ANLAYAMIYORUZ ve bu yüzden Allaha inanmiyoruz. Ve bu yükü kaldiramadigimiz icin ebedi yanacagiz.

Allah simdi ben ve benim gibileri sorumlu tutmayacaksa cehenneme ebedi kimleri atacak?

Intahar eden kisi bu dünyanin yükünü tasiyamamis ve bu yüzden kendi canina kiymis ve bu dünyada cektikleri (kaldiramadigi yük) yetmiyor gibi,öbür dünyada da onu cehennem bekliyor!.

Soruyu bir daha soruyorum, cevaplayabilecek müslüman varmi?

Bunlardan daha agir bir yük var mi?

Sitelerde Paylaş

1- Herşeyin sahibi Allahtır.

2- Allah bu dünyada insanları kendine halife oalrak yaratmıştır. Belli bir vakte kadar bir ömür biçmiştir. Bu süre zarfında kişilerin yaptığı bütün eylemler özgür iradeleri ve seçimleriyle sonuçlanır. Allah müdahale etmez. Yapılan zulumlerin insanların gidermesi için doğru yolu gösterir. Bu zulümlerin sorumlusu Allah değil, insanlardır.

Engel olamaz mı diyorsun bu konu Allahın takdiridir. Kul hüküm veremez.

Sitelerde Paylaş

ben mucizelerin hiç birine inanmıyorum. inanmama sebebim bu. Hz Musa'nın denizi ikiye ayırması, Hz Muhammed'in göğe yükselmesi ... bunlardan birine şahit olsaydım kesinlikle inanırdım. Söylemek istediğim şu : bu mucizeleri gördüğü halde iman etmeyenlerle , böyle birşeye tanıklık edemediği için iman etmeyenlerin sonu aynı olmamalı. Adalet - eşitlik dinin temel dayanakları öğretileri değil mi ? eşitlik , adalet bunun neresinde ?

Sitelerde Paylaş

demiyedebilir!

Hatta demiyecek gibi cünkü bilmem kac yüz kere "insanlari yakacam", "cehennemi insanlarla dolduracam" demis.

Biz hiçbir kimseye gücünün yettiğinden fazla yük yüklemeyiz.

Demek ki yüklemis!

la yükellifullahi nefsen illa vüs ahe...

allah kimseyi gücünün yetmiyeceği şeyle mükellef tutmaz...

bu ne demek...

bundan ne anlıyoruz...

benim anladığım şu ki insanların yapamayacağı şeyleri yapamadığı için onları cezalandırmaz...

ama yapabilecekleri şeyleri yapmadıkları için yahut isteseler yapmayabilecekleri şeyleri yaptıkları için onları cezalandırabilir...

mükellef tutup tutmama konusundaki bir cümleyi başka konularla ilişkilendirmek yanlış değil mi...

insanların başına kaldıramayacakları hiç bir şey gelemez anlamında değil demek ki bu çünkü hayatın gerçekleri böyle değil...

insanların başına bir sürü ufaklı büyüklü takat yeten yetmeyen bir çok belalar musibetler olaylar geliyor...

kimisine daynılıyor kimisine dayanmanın imkanı yok perişan olunuyor...

işte dayanamıyacağımız şeylere dayanamadık diye sorumlu tutmuyacak diye anlışabilinir bu söz belki...

cehennem ateşine tabi ki dayanılmaz ama allah ben cezayı dayanabileceğiniz kadar vereceğim demiyor ki...

Sitelerde Paylaş

2- Allah bu dünyada insanları kendine halife oalrak yaratmıştır. Belli bir vakte kadar bir ömür biçmiştir. Bu süre zarfında kişilerin yaptığı bütün eylemler özgür iradeleri ve seçimleriyle sonuçlanır. Allah müdahale etmez. Yapılan zulumlerin insanların gidermesi için doğru yolu gösterir. Bu zulümlerin sorumlusu Allah değil, insanlardır.

Engel olamaz mı diyorsun bu konu Allahın takdiridir. Kul hüküm veremez.

1. O zaman zulümün, pisliğin, iğrençliğin sahibi de Allah'tır.

2. Allah müdahele etmezmiş, denizi yararak Musa ve yahudileri kurtarmadı mı, gökten onlara yiyecek atmadı mı, bir çok kavmi helak etmedi mi? Firavun İbrahim'in karısına sulanınca firavun'a engel olmadı mı? Muhammed Mekkelilerle savaşırken bir melek ordusu göndermemiş mi? Masallarda basbayağı müdahele ediyormuş işte.

Muhammed'in karıları ile arasında sorun çıkınca, evine gelen misafirler biraz fazla kalınca hemen gökten ayet gönderip müdahele etmesini biliyor ama. Hala anlamadığın şey şu: Herşeyin kaynağı, herşeyin sebebini Allah olarak gösterdikten sonra bazı şeylerin sorumluluğunu insana atamazsın. O zulümü yapanı da yaratan Allah, izin veren de Allah, bizzat kendisi zulüm yapan da Allah Kuran'a göre.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...