Jump to content

Ateistler Kuran- Kerimde mantık hatalarıda bulamıyor

Recommended Posts

dostum mantık zeka ile aynı ortantıdadır. bunun canlı örneklerini etrafına bakarak görebilirsin.

Canlı örnekleri zaten etrafımda görerek anladım. Çok zeki köpeklerden, at lara kadar, ne kadar zeki olurlarsa olsunlar, bu hayvanlarda mantık yerine güdü var. Hayvanlar ile insanların farkı budur. Mantık zekadan muaftır. Bir insan çok zeki olabilir ama mantık yoksa yada gelişmemişse, zekanın bir önemi kalmıyor. Yeni element keşfedip, yeni bir sistem yaratabilir fakat mantık denen Allahın insanlara lütfu olan bu özellik olmadan, zeka anlamsız kalıyor. Çok zeki olsan dahi az zeki mantıklı bir canlı seni alt edebilir.

tarihinde BersHan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Popular Days

Top Posters In This Topic

ateistler akıldan mantıktan bahsederler

hani neyi sorguladılar nasıl mantık kurdularda ateist oldular.Allah akıl vermiş mantık vermiş sorgula körü körüne inanma diye

iki tane soru sordum koskoca forumda cevap yok. şu ayet yanlış işte ispatı diyen yok, şu mantık olamaz işte mantıksızlığı diyen yok.

ne halt yemeye ateistcilik oynuyorlar o halde.

ben soru başlığı açıyorum adam bana soru soruyor cevap istiyor. ben sana cevap veremesem nolacak sen yapsana hareketini

ben inanmıyorum işte ispatı diyeceksin hepsi bu.

Allah niye peygamber aracılığıyla tebliğ yapıyormuşşş

ba babbabba

mantığa bak. bunun içinmi ateist oldunuz.

Allah ne diyor, ben insanı bütün varlıklardan en üstün şekilde yarattım. peygamber seçilmesi senin zaten üstün olduğunun kanıtıdır. adam daha başka üstün varlık arıyor.

ne diyor peygamber, bende sizin gibi bir insanım sadece tebliğ ediyorum, iradem yok, hükmüm yok.

ama seviyorum bu ateistleri

gülüyorum bazen hallerine

Ya burda diyer başlığında sana çok güzel cevaplar verildi hala cevap vermediler diye bangır bangır bağırıyorsun. burda okuyanlar karar veriyor sen kendi kendine övünme bırak okuyucular karar versin,

Sitelerde Paylaş

bana küstü, yaratılan en üsütün sensin dedik, iraden var diğer tüm varlıklar itaat eder dedik, sen Allah'ın yeryüzündeki halifesisin dedik.

yok ben halife olmıcam en aşağa olacam diye diretiyor

küserse küssün :)

Bunları kendi bilmiyorum sana söyleme gereği nerden geliyor yoksa sanadami yaprak yağıyor

En aşağılık hayvanlar verdiğin örnekler inandığını tanrının can hayat verdikleri bunları nasıl hor görürsün bu nasıl tanrı anlayışı

Sitelerde Paylaş

mantık kurmak zordur, yanlış mantık kurarsanız eğer sizi zincirleme yanlışa götürür, gerçekten uzaklaştırır.

mesela kuran-ı kerim e göre şeytan akılsız insana yanlış mantık kurdurur, bunu nerden biliyoruz çünkü şeytan Allah'a isyan etmiş ve kıyamete kadar insana yalnış mantık kurdurarak gerçeği gizlemek istemiştir.

evet yanlış mantık gerçekten uzaklaştırır.

Madem allah mantık imtianı yapmak istiyordu, herkese temel mantık soruları sorarak cennete ve cehenneme tayin etmesi daha dorğu olmaz mıydı?

İşinize gelince maneviyat imtihanı,

işinize gelince güven imtihanı,

şinize gelince iyilik-kötülük iötihanı

işinize gelince de mantık imtihanı.

Allah neyi imtihan ettiğini kendisi biliyormu acaba?

Siz müslümanların kendinizi fazla beğenmiş olamnızdan kaynaklı bir sorun bu. her konuda en üstün olduğunuzu idda edeceksiniz.

Siz müslümansınız çünkü müslüman olmak iyi olmayı gerektiri, - ohalde biz kötüyüz siz iyisiniz.

Siz müslümansınız çünkü alahı bulma mantık gerktirir -o halde biz mantıksızız siz süper zekisiniz..

Anladık, siz en yücesiniz, allahın özel seçilmişlerisiniz, üstün insanlarsınız.

Ama bunun tadını çıkarabilmek için ateistlere de muhtaçsınız galiba?

Sitelerde Paylaş

Bakara/34. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis hariç bütün melekler hemen saygı ile eğilmişler, İblis (bundan) kaçınmış, büyüklük taslamış ve kâfirlerden olmuştu.

Araf/11. Sonra da meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” dedik. İblis’ten başka hepsi saygı ile eğildiler. O, saygı ile eğilenlerden olmadı.

Taha/116. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de, İblis’ten başka melekler hemen saygı ile eğilmişler; İblis bundan kaçınmıştı.

İsra/61. Hani meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik, onlar da saygı ile eğilmişlerdi. Yalnız İblis saygı ile eğilmemiş, “Hiç ben, çamur hâlinde yarattığın kimse için saygı ile eğilir miyim?” demişti.

Şu ayetleri okuyan istisnasız herkes "İblis melektir" der.

Kehf/50. Hani biz meleklere, “Âdem için saygı ile eğilin” demiştik de İblis’ten başka hepsi saygı ile eğilmişlerdi. İblis ise cinlerdendi de Rabbinin emri dışına çıktı.

Sad/76. İblis, “Ben ondan daha hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu ise çamurdan yarattın” dedi.

Bu yargı Kehf/50'nin 2. cümlesine kadar devam eder. Bu kadar ayette İblis'in melek olduğunu söyleyen Kuran, aslında İblis'in cin olduğunu söylemeye başlar.

Bu mantık hatasını çocuklar bile görür sadece müslümanlar görmez. İşte böyle önyargılı insanlara istediğiniz kadar mantık hatası gösterin kafasını kuma gömüp çocuk gibi bulamadınız işte, bulamadınız işte diye zırlamaya devam eder.

Sitelerde Paylaş

Canlı örnekleri zaten etrafımda görerek anladım. Çok zeki köpeklerden, at lara kadar, ne kadar zeki olurlarsa olsunlar, bu hayvanlarda mantık yerine güdü var. Hayvanlar ile insanların farkı budur. Mantık zekadan muaftır. Bir insan çok zeki olabilir ama mantık yoksa yada gelişmemişse, zekanın bir önemi kalmıyor. Yeni element keşfedip, yeni bir sistem yaratabilir fakat mantık denen Allahın insanlara lütfu olan bu özellik olmadan, zeka anlamsız kalıyor. Çok zeki olsan dahi az zeki mantıklı bir canlı seni alt edebilir.

hayvanlarda dediğin gibi güdü var bu katıldığım birşey ama insan hakkındaki söylemlerine katılamıyorum zeki olanın insanın mantığıda vardır. aptal olanın insanında daha düşük seviye mantığı vardır. Zeki olanın mantıksız olmasının imkanı yok.

Sitelerde Paylaş

Bu mantık hatasını çocuklar bile görür sadece müslümanlar görmez. İşte böyle önyargılı insanlara istediğiniz kadar mantık hatası gösterin kafasını kuma gömüp çocuk gibi bulamadınız işte, bulamadınız işte diye zırlamaya devam eder.

Müslümanlar ve benzeri cühela takımı "ansızın aydınlanma" peşindedir. Bunu "crocoduck" arayışında da görebilirsiniz. Öyle birşey olmalıdır ki müslüyü hayrete düşürmelidir. Onlara göre ancak bu kadar müthiş bir kanıt gerekir, bu kadar olağanüstü bir kanıta layıktırlar. Öyle bir kanıt getirip beynini burnundan akıtamıyorsanız, "Allah da vardır işte; tamam mı?"

Hayatları boyu para etmez hırt sürüsü olarak yetiştirilmiş olan bu güruh "alemlere, meleklere üstün yaratıldıklarını" söyleyen bir masal varken ve bu masala inanmışken; elbette aksini gösterecek kanıtın da bu üstünlüklerine layık olmasını beklerler. Bu yüzden açık biçimde zırva olan şeylerde üstünlüklerine yaraşır hikmet, derinlik ve mana ararlar. Bu kadar basit bir saçmalığa inanıyor olmaları mümkün değildir. Onlar üstündür, saçmalık olsa herkesten önce farkederlerdi. Bunlarda onlara yaraşır gizli bir mana vardır.

Kerizi kerkmenin en kolay yolu aslansın, kaplansın, zekisin, üstünsün diye doldurmaktır. İslam da tam olarak bu dolduruşun edebi halidir. Müslülerdeki kibirin kaynağı da budur.

tarihinde bir_akil_insan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hayvanlarda dediğin gibi güdü var bu katıldığım birşey ama insan hakkındaki söylemlerine katılamıyorum zeki olanın insanın mantığıda vardır. aptal olanın insanında daha düşük seviye mantığı vardır. Zeki olanın mantıksız olmasının imkanı yok.

Mant da zeka gibidir. Zekanın gelişimiyle aynı olmadığı inancındayım. Çok zeki olmayan ama çok mantıklı olan insanlar yada çok zeki olup az mantıklı olan insanlar diye nasıl bir ayrım yapılır bunu da bilemiyorum. Bu bilinmez olguya inandığım inanç net bir fikir veriyor ben de bundan dolayı canlılar içerisinde mantığı olan tek yaratılan, insandır diyorum.

tarihinde BersHan tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslümanlar ve benzeri cühela takımı "ansızın aydınlanma" peşindedir. Bunu "crocoduck" arayışında da görebilirsiniz. Öyle birşey olmalıdır ki müslüyü hayrete düşürmelidir. Onlara göre ancak bu kadar müthiş bir kanıt gerekir, bu kadar olağanüstü bir kanıta layıktırlar. Öyle bir kanıt getirip beynini burnundan akıtamıyorsanız, "Allah da vardır işte; tamam mı?"

Hayatları boyu para etmez hırt sürüsü olarak yetiştirilmiş olan bu güruh "alemlere, meleklere üstün yaratıldıklarını" söyleyen bir masal varken ve bu masala inanmışken; elbette aksini gösterecek kanıtın da bu üstünlüklerine layık olmasını beklerler. Bu yüzden açık biçimde zırva olan şeylerde üstünlüklerine yaraşır hikmet, derinlik ve mana ararlar. Bu kadar basit bir saçmalığa inanıyor olmaları mümkün değildir. Onlar üstündür, saçmalık olsa herkesten önce farkederlerdi. Bunlarda onlara yaraşır gizli bir mana vardır.

Kerizi kerkmenin en kolay yolu aslansın, kaplansın, zekisin, üstünsün diye doldurmaktır. İslam da tam olarak bu dolduruşun edebi halidir. Müslülerdeki kibirin kaynağı da budur.

Çok iyi ifade etmişsin.

Sitelerde Paylaş

Bundan daha açık bir müslümanlık tanımı olamazdı sanırım.

Sitelerde Paylaş

Bir başlık 3-4 sayfaya ulaştıktan sonra başlığı raporlamak hiç bir anlamı olmayan bir işlemdir.. Hem başlığı cevaplarla besliyorsunuz, hem de kaldırılmasını istiyorsunuz...

Bu noktada 60 civarında yazı yazılmış, bunca yazıyı okuyup eğriyi doğruyu ayırdetmemizi istemeniz, resmen bize ana avrat sövmek gibi...

Bir iş yapacaksanız, o başlığı ve yazarını yazılarınızla beslemeyin, ikazınızı zamanında yapın...

Biz burada birilerinin hamalı değiliz...

Sitelerde Paylaş

Bir başlık 3-4 sayfaya ulaştıktan sonra başlığı raporlamak hiç bir anlamı olmayan bir işlemdir.. Hem başlığı cevaplarla besliyorsunuz, hem de kaldırılmasını istiyorsunuz...

Bu noktada 60 civarında yazı yazılmış, bunca yazıyı okuyup eğriyi doğruyu ayırdetmemizi istemeniz, resmen bize ana avrat sövmek gibi...

Bir iş yapacaksanız, o başlığı ve yazarını yazılarınızla beslemeyin, ikazınızı zamanında yapın...

Biz burada birilerinin hamalı değiliz...

merhabalar; daha önce şikayet etmiştim sanırım yöneticilerin işlerinden dolayı geç görülmüş olabilir onun haricinde forumdaki ateist üyelerin sabrı gerçekten mükemmel her fırsattı yardımcı olmak istiyorlar her nekadar hakarete uğrasalarda tarafsız olarak yorum yapabiliyorlar bu şekilde tepki vermenize anlam veremedim. başlık 2ci sayfadayken reportlandı zaten bir sayfanın içinde ortalama 10-15 mesaj sınırı var daha önce öneri kısmına konu açmış bulunmaktayım mesaj gösterim sınırının arttırılması adına .

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...