Jump to content

Sanalın Yeri (Küfürsüz, tartışmasız, incitmesiz barışçıl/uzlaşmacı (tartışma için) davet)

Recommended Posts

Neyi nasıl yazmışım, demişim ki üstadım;

Ben sadece duygularımı ve düşüncelerimi ifade etmeyi denedim;

Eksik, kusurlu, yanlış-manlış, bastırılmış-kısılmış sesler olabilir,

Bağırmayınca açılmıyor yürek;

Delice sözler duygular savurup kovulduğumuz köylere bi yenisini eklemek istemiyoruz;

---

Din savı dinin kendisiyle çürütülebilir,

Din savı dinin kendi verisiyle, onun bilimsel-akılsal-mantıksal incelemesiyle- tasviriyle çürütülebilir,

Din savı, kelime dizgeçlerinin mantıksal yorumlamalarla açılması çürütülmesiyle çürütülebilir;

Ama benimsediği şeyin,inanç dizgesinin, inanç paradigmasının yıkık olduğunu görmek istemez kimse değil mi? Mantığa aykırı benimsemelerini koyar önünüze, Görmez ya da görmek istemez, O bilir der;

bu O bilir bi yere ve bi şeye yöneliyor olmalı, Bi tolumsal o daka ya da düşünce odağı bu, Bİ karşılığı var ya da yok, Ama gökyüzü düşüncesinin bi karşılığı var herkesin aklında, ama herkes başka bi gökyüzü düşler;

Okuyan bi çok kimse mantıksal tutarımları ve çarpıklıkları görüp inançsızlık benimsiyor örneğin ya da kendi sorgulamları; Ama bi cehennemin olamazlığı açık ve herkesin gözü önünde ama bunu anlatamıyor kimse kimseye, kimse kimseye anlatamıyor ya da ikna edemiyor değil mi? Neden?

Ben işte bu nedeni soruyorum ve cevaplıyorum, Ama cevaplıyorum diyemem, deniyorum;

burada çok açık iki ya da üç yorum sundum, Mantıksal düşünsel güçlü çıkarımsamalardı bunlar

Biri cehennemin olamazlığı;

Diğeri ruhun ölmezliği;

Diğeri Tanrının insana kendi ruhunu bahşetmesi ikilemi;

Bütün köken bu ve köken çökük, ben kendimce açıkça anlattım; Bakın yeniden, İsteyen görür, düşünür, sundum çünkü sunmalıydım bi yerlerde;

Bi cehennem olamaz çünkü ebedi olan aynı zamanda öncesizdir ezelidir ve başlayamaz; cehennem bi boş kümedir ve boş küme dolulukla ifade edilemez, Bakı nbunalr çok açık, ama kimsenin gözüne sokamam;

İkincisi tüm aşı kedebiyatının dolu olduğu insan ölür, bedne ölür ruhu ölmez, Ruh ölmezse yeniden doğamaz, Yeniden doğamazsa sorgulanamaz, Çünkü hiç ölmemiştir ve ölmeyecektir,

Üçüncüsü, İnsan ruh ve beden ikilisindne oluşuyorsa, bedensiz kalan ruh Tanrı ruhudur, Yani ölen insan salt Tanrı ruhundan ibarettir ve yakılamaz;

Başka bi tane sunalım, Beden bi giysi olsun ruh için, Ruhun cinsiyeti ya da eril dişliliğinden söz edilebilir mi? Bakın bunlar küçümseniyor, Ben sunuyorum, İnsanlar dini yıkacak veri ya da bilgi ya da bilgelik arıyorlar, Bakın ben sunuyorum ve küçümsüyorlar, Ne yapalım, Bağıralım mı? gören görsün işte meydan;

İyi okuyan anlasın üstadım, okuyan anlasın; Yazdıklarım açıksa okuyan anlasın; Okumak iyidir;

Sitelerde Paylaş
  • 4 years later...

Arkadaşlar Merhabalar Nasılsınız?

Arkadaşlar 2013 senesinde bu foruma gelmişiz ve uğramışız. Üyeliğim canlı bunu seviyorum ve altımda da üyeliği sonlandırılmış kullanıcı yazmıyor. Geçen beş seneye rağmen.. Bunu seviyorum.. Bu foruma gelmeden önce Sevgili Hacı'ya birazdan aşağıda sunacağımız özel mesajı ileterek gelmiştik. Bu özel mesajı aslında tüm bu foruma iletmek üzere dizayn ederek hazırlamıştık

Sevgili Hacı da   bize uzun uzun yazma anlaşılmazsın demiş cevap olarak.. sağolsun/varolsun.

Biz de sonra bir den aternatif analyışlarımızla ve kendi söylemlerimizle bu foruam dalıverdik. Öyle hatırlıyorum..

Arkadaşlar bu forum da alternatif anlayışlar sunmak istedim ama altına kendimce olumsuz karşı çıkışlar ve çöp gibi şeyler yazılmasını nedeniyle sonra geri çekildim hatta bıktım usandım ve yazmaya ve de  yazdıklarımı savunmaya ve sunmaya devam etmedim.  Bu arada ve süreçte yaşanan bu olumsuzlara karşı duygusal dağınıklıklar, savunmalar ve küskünlüklerde yaşadım ve geliştirdim.

Alternatif anlayışlar  dediklerimiz bize sıradışı gelen ama gerçeklik içindeki kimi kurgular bilgi ve veri yapılardı. Kanal/Kanallık ve deneysel veri isimlendirmesi adı alan kimi bilgi ve veri türleriydi. İlk bakışta sıradışı olan bu şeylerden içinde bize anlatacak bir şeyleri olduğunu düşündüklerimizi kendimizce bilimsel/rasyonel süzgeçlerle değerlendirerek ve sorgulayarak en son önemli bulduklarımızı buraya getirmiştik..

Ama bu foruma ara verdikten sonra bir çok tanrı karşıtı blog altyazarlığı daha sonra da bir kaç forum da da eşyazarlık sürdürdüm. Şu an sanal bir facebook heasabıyla  din - bilim ve felsefeyle ilgili neredeyse bütün facebook gruplarını da takip ederek oralarda da ayrıca yazışıyoruz.. Tanrı karşıtı didaktik ve felsefe verileri üretmeyi de sürdürüyoruz bizler… Burada olmaktan da mutluyum. Üyeliği halen açık ve aktif bir kullanıcı nickim olması büyük bir sevinç benim/bizim.. .zaman denilen bizi eskitmeycekse ha 5 yıl önce ha da  5 yıl sonra…

5 December 13 te buraya sanalmanik kimliği ile gelerek sevgili admin ve yönetici Hacı kardeşimize aşağıdaki okunaksız mesajı iletmişiz. Şimdi bunu kutumdan alarak biraz yeniden derledim ve yeniden sizlere sunuyoruz…

Foruma iletilmek üzere yazılmış ve tavsiye isteme amacıyla da ilk olarak Sevgili Hacı ya Gönderilen ve İletilen Özel Mesaj

Ben nereye konu açmalıyım,

Bi merhaba selam ve kendimi tanıtan ve bi kaç bi şey sunan anlatan bi mesajı nereye atabilirim;

Nerede yayınlayabilirim;

ben örneğini sunayım ve sormuş olayım hem sakınca var mı?

Nereleri gidermeli ve düzeltmeliyim, forum ruhuna uygun olması için,

Aşağıdaki mesajı forum içinde yayınlayabilir miyim,

Teşekkürler;

----

Yunus's göre her şey ışktır;

Fuzuli alemde her ne var ise ışkmış demiş,

Yunusun dediği gibi ışksak,

...

(buraya aşağıya doğru oldukça saçmalamışım kabul ediyorum..metinleri kopyalayıp getiremedim bile...)

------

Şimdi, değerli dostlar;

Dün gece üyelik onayım sürecince can sıkıntısıyla, ille de yayımlarım diye de değil ama aşağıdaki taslağı karaladım. Oldukça bulanık bi ruh-zihin halinde, 

Özetleyecektim, Sadeleştirecektim, Yeniden yazacaktım ama tadım kaçtı.. Bi kaç forum sayfası açıp yanmak- gibi tabirler görünce.. yeniden yazmaktansa, önemli değil yanlış anlaşılayım, 

---

Ben nereden başlanır bilmiyorum, belki tüm hayatım sorgulamakla geçti,

Meydan okumadığım Tanrı kalmadığı zamanlar oldu, bi çok şey oldu,

Buradayım, çünkü, bi anlamı yok ama buradayım işte, şimdi de buraya uğradım,

Ben ne yazılır, nereden başlanır, ne yazmalı bilmiyorum,

Bi çok şey dolaşmıştı kafamda ama hiç biri çağrışmıyor şu anda galiba,

Ben bi yerden başlamalıyım, Ben buraya geldim çünkü, gelmek istedim, Bi denemek istedim;

Aslında forum başlıklarınıza baktım, (bunu da geçtim;)

Ben, izin verirseniz burada farklı bi persektif sunmak ve tartışmak istiyorum, Ben kendimi ateist olarak tanımlamasam da, tanımlıyor olmasam da bile, bilinen anlamda inançsız ve dinsizim

Yani bi Tanrım felan yok. Yani bi Tanrı kişi-si olarak yok ta yeryüzünde (Tanrı diye) bi kavram var yine de bende bu durumda burdayım...

ve bilmiyorum belki de sizlerden ve genelden farklı da okumalarım ve düşünüşlerim var, bu yüzden -kendimi- anlatışım da belki zor.

, kusura bakmayın,

[I]Şimdi birincisi herkesin kafasını bulandırmak istiyorum,[/I]

[I]İkincisi birazda olsa anlaşılmak istiyorum, [/I]( ki bu kişisel bi şey-se bunu iptalde edebiliriz,)

[I]Üçüncüsü, kesinlikle ve kesinlikle yanlış anlaşılmak istemiyorum,[/I] (Bu durumda kendimi çok düzenli ve özenle ifade etmeliyim,)

Şimdi bunlar nasıl sağlanır bilimiyorum, Bi yerden başlayıp denemek gerekli değil mi?

[I]

Burada daha mistik ve din benzeri olarak algılanabilecek, dogma ya da benzeri olarak bile adlandırılabilecek bi düşünüş, inanç tabanı gibi bi şey ve alternatif bir kaç kaynak sunumu ya da tartışması ile bulunmak istiyorum,[/I] ama bunları doğru ifade etmem gerekiyor ki hem anlaşılayım, hem de yanlış anlaşılmayayım, hem de kendimi aslında, kendi duyduğum ve hissettiğimi gibi ifade edebilmeliyim/aktarayım istiyorum, Benim için önemli olan bu sanırım,... ifade geçirgenliği ve iletkenliği, 

[I]Neden böyle karnın ağrıyor dostum diyebilirsiniz,[/I] 

Ben gençlik yıllarımda bir çok alanda okuma yapmanın yanında spritualizm vb. üzerine okumaya başladım tesadüfen..

ve kompedanı değilim ama bu alanda özellikle çıkarımsamalar ve yanıtlar isteniyorsa da sunabilirim yanılmıyorsam, 

Yani, yanlış kişi de olmam sanırım, 

İzin verilirse ve uygun görülürse, burada alıntılarını ve gerçeklik persektifini sunacağım üç-dört kaynak üzerine yoğunlaştı bu okumalarım, 

Şimdi bunlar ne din ne de evrim-bilim kabına sığmıyor, Bana da bir ölçü de tutarlı ve mantıklı geliyorlar... yeni ve farklı yorumlamalarım var.. ,

Forumunuza link eklemekle ilgili bi sorunumuz yoksa metin sonuna ekliyorum izninizle bunları,

diğer değerlendirmelerimle birlikte,

Bence, mantıklı ve tutarlı oluşu;, inançsal bir benimseme ya da salt kabul gibi de değil ve artık gerçeklik algılayış perspektifim bu metinlerin son tahliline yakın ..

Kişisel gerçeğim sunacağım bir kaç kaynağın anlattığı bütünsel kanıya yakın ve benziyor;

Şimdi burada izin verilirse özellikle düşünsel ve felsefi sorgulamalar ve tartışmalarla birlikte bunları sunmak istiyorum,

[I]

Dediğim gibi burada ne din ne de bilim ve evrim olmayan farklı bir gerçeklik algısı persektifini hem sunmak hem de ilgi görürse tartışmak, kendimi de geliştirmek, yanlış donanımlarım ve girdilerim varsabunları bulmak ve silmek-gidermekte istiyorum;[/I] 

[I]Ama şunu yanlış anlaşılmamak için tekrar hatırlatmak istiyorum, Tek algılayış penceresi, din - yaratılış ve bilim - evrim değil gibi bir durumdayım ve bunu burada anlatmak istiyorum[/I], kabul görürse ya da bu değilse bile izin verilirse,

[I]Anlatacağım şeyin temel dinamiği/önermesi ve öngörüsü, bizim aslında kendimizin tüm hareket ve eylemlerimizin, kendi seçimimizle sorumluluğunu üstlenmiş, kendi oyununu oynayan deneyimleyen oyuncular/tasarımcılar olabileceğimiz fikri,[/I] 

Bu bir inanç değil de müsamere savı olsun isterseniz, Yani bana birileri gelişelim tartışalım diye bu fikri vermiş bende araştırıp gelmişim gibi olsun. Ççünkü sert inanç ve kabul yansıları beni çok yoruyor ve gerçekten çok yoruyor, sevmiyorum, Böyle anlaşılmak istemem, [I]Aslında tüm hepimizin birbirimiz ve diğerlerimiz olsak ta, birbirimizin farklı yansımaları olabileceği temelinde bi düşünüş ve algılayış biçimi sunmak istiyorum[/I]

[I]Evrimleşen fizik yapı yerine (tasarım fizik yapı ama tasarımsız bilinç), süreğen bilinç ve ben bütünlüğünü korunarak ölüm ( değil form değiştirme, ayrışmama ve dağılmama ikilemi) fikriyle birlikte; Evrimleşen aslında bilinçtir ve zaman değil, bilinç süreklidir savını savunmak istiyorum,[/I] Ne olur, şunda yanlış anlaşılmak istemiyorum, 

Bu benim dinim ya da sert ve katı ön kabuller içeren inanışım değil, Bunu bir merak eden olarak okumuş ve derince okumuş düşünmüş birinin karşı savımı deriz, müsameresi mi deriz, Siz karar verin ama tutucu formlarım yok buna karşın ama benim inancım da gibi yine de, Tartışalım ve gelişelim isterdim ve anlaşılmak ama, .Bu çok zor, anlatmak, doğru ifade etmek, Ama ve bu sizin için önemli değil, Yani buna ben ne anlatırsam anlatayım, nasıl yaparsam yapayım anlatacaklarım bir din ve inanç kalıbı (gibi) olarak bakılmasın ve görülmesin istiyorum, 

[I]Her şeyi söyleyebilirsiniz ve kaldırabilirm anlamında ama izin verilirse karşılığını da veririm [/I]ama inanç değil de daha oyunsal bi sunum gibi algılanırsa, bunu dayatıyor olarak düşünülürsem bana pes etmek kalır galiba, 

[I]

Anlatacaklarıma, bilimsel bir önerme veya sav gibi, bu değilse mantıksal bi düşünüş önermesi ya da bu değilse bile; sonsuz olasılıklı bi evrende bir olasılık olarak bakılmasını istiyorum,[/I] anlatabiliyor muyum? Bunu da yapamıyorsak Nesin şiirindeki dalgacıyı ben yapın lütfen, Beni anlamayı deneyin, 

[I]Bi dogmayı savunan biri olarak etiketlenmek son isteğim,[/I] Ya da bi misyoner ve öğreti ya da içerik sunucusu yayıcısı, Ben bu hayatta bi şey değilsem en çok bunlar değilim, 

[I]

Lütfen beni yargılayacaksanız da oldukça zaman vererek ve yeterince kendimi anlatma ve savunma şansı vererek sonrasında yapın, [/I]Bilimsel, akılsal, mantıksal her şeyi deneyeceğim ama bizim bilimimize ve bilim anlayışımıza sığmaz bu, sığmayacak biliyorum, Yine de deneyeceğim, Bunun anlaşılması benim için çok önemli, Bunlar ve benzerleri şu andaki gerçeklik görüşüm ve algım; 

[I]Her türlü saldırabilirsiniz ve eleştirebilirsiniz buna açığım,[/I] Doğru budur iyi budur demeyeceğim ama, Ben olarak, kişi olan benin, subjektif algısı budur, bu yöndedir, bunu da [I]tüm içtenliğimle belirtiyorum ki izin verilirse ve kabul görürse uzun soluklu tartışmalara da girmeye de hazırım[/I], ..

Kendi sübjektif algımla kendimi deneyerek ifade etmeye hazırım.. Ama tartışma da demeyelim bu çok çelişkili ve çelişmeli-çekişmeli bi ifade, [I]Yani kendimi anlatabilmek için tüm sözlerimi ve tüm enerjimi sarf etmeye hazırım,[/I] 

[I]Aşırıya kaçan manikliğe (bipolariteye) saran yanlarım (uçlarım) var, Uyarılırsam toparlarım-toparlayacağım, emin olabilirsiniz,[/I] Çünkü anlaşılma-k istiyorum, Yanlış anlaşılmak istemiyorum ve biliyorum ki [I]duygusal durumlarımda kendimi yanlışta ifade edebilirim, [/I]Aslında anlatmak istediğim şeyi yanlış ve eksikte sunabilirim ama anlaşılmak kadar anlayışta önemli ve düzeltilmek ve giderilmek, sizin tarafınızdan iyileştirilmekte istiyorum, Yani[I] tüm ifadelerimin başında görünmeyen bir “bence” olduğunu düşünelim, [/I]Çünkü, anlatacaklarım çok yanlış algılama oluşturabilecek bir düşünüş biçimi, içerik ve belki de yazım tavrı olabilir. Aksi taktirde bazen çok öğütbaz ya da yargılı ve kesin gelebilir mi ifadelerim ve  ifade biçimi bilmiyorum. Bunu da sorguuyorum.. abi işte anlatması bile zor benim için; [I]çünkü muhtemelen bilime inanıyorsunuz ve değer veriyorsunuz ve ben çıkıp din gibi bilim de  belki de bir çöplüğe dönüştürülmüş demek istiyorum ve bunu bağıra bağıra yapmak istiyorum,[/I] [I]Kokuşmuş bi dünyada her şey kötüyken, kötüler her yeri sarmışken, bütün idealistlerin ve iyilerin bilim yaptığını, bilimin iyi olduğunu, bilimi iylerin mi finanse ettiği ve yönlendirdiğini düşünelim örneğin, bunu demek istiyorum ve fazlasını;

[/I]

Öncelikle sunacağım metinler ve içerikler nedeniyle; bir din inanıcısı ya da savunucusu gibi sunmasam da öyle algılanıyor olabileceğini öngörerek şunu belirtmek istiyorum. Sunulan metinlerin tamnbir benimseyicisi ve koruyucusu –muhtabı- olarak görülmekte istemiyorum …ama bi ölçüde ve kısmen benimsediğim yerleri/şeyleri ve içerikleri de var olduğunu yine de hatırlatmak istiyorum, Ya da benimsemekten ziyade kendi düşünce tabanıma oturttuğum ya da kendiliğinden oturan şeyler var ama burada ısrarla anlaşılmak istiyorum..

ki sunumum bir inanç sunumu gibi olmayacaktır. Sunumumun bir tür bir şey bilme sanma, kendini bi şey bilme sanma, bi inanç benzeri sunma gibi anlaşılmasını, görülmesini ve değerlendirilmesini hiç mi hiç istemiyorum, bunun için ifadelerimi değiştirip duruyorum,

Ve sizlere sormak istiyorum, Buradaki özgürlük atmosferini ve ifade atmosferini bilmiyorum açıkçası ve beni yönlendirmenizi istiyorum, Forum yönetimi ve genel takipçi okuyucuya sormak istiyorum, Girmeme izin var mı? Nasıl yapayım, yoksa yapmayayım mı? Burada istenmiyorum mu? Yani tutup yorumlarınıza bilmiyorum link paylaşılıyor mu paylaşılıyorsa ekleyeceğim linklerden alıntılarla farklı bi gerçeklik penceresi sunumu yapsam; Bir başlık altında ya da yorumlarınıza, bu metinlerden alıntılarla ya da kişisel perspektiflerimle dönsem ve tüm yorum değerlendirme uyarı ve düzeltmelerinize de açık olsam bunu benimser misiniz? Çünkü bir aksilik, karşıtlık ve istenmiyorluk, dışlanmışlık içinde bunu asla yapmak istemiyorum durumum da var benim..

, Ve biliyorum ki bu model ve bakış açısı da içerikte ilk görüşte ve hatta uzun bir süre size iğreti(eğreti), sıradışı ya da hadi ordan git işineli gelebilir ve gelecektir, Bana benzer ilgi alanı içinde olan paylaşan ziyaretçileriniz ve üyeleriniz yoksa eminim öyle olacaktır, Bilmiyorum ,

Deliliğimin deliğinde çılgınlar gibi kendimi ifade etmek ve anlatmak istiyorum ve burada bulunmak istiyorum .özellikle burada, Bu benim için bir tür çekim-benzeş çekim, dost çekim, Neden denirse, inançla ve Tanrıya boğuşmuş yıllarım ve alternatif savlarım var, Deliliğin ve çıldırışın doruklarında meydan okumalarım var, Ama kavramsal düşünce temelinizi derinden sarsacak, sarsmasa bile (bu benim kuruntum ve egom kusura bakmayın) taban tabana size zıt şeyler ve savlarla burada olacağım; olmak istiyorum ya da, benim hüsnü-temennim;

Neden burdasın o zaman Neden benzer şeyler konuşulan yerlerde değilsin?

Oralarada gittim boğuştum ve belki de  kovuldum/sövüldüm ve belki de anlaşılmadım da öncelikle ama

[I]

Yeryüzündeki inanç paradigmalarını yıkmak istiyorum,[/I] Bunlar bir delinin, bir hayalperestin sözleri biliyorum ama A. Nesin düsturu gibi ve böyle söylemek bana güç ve esin veriyor, Bunu seviyorum ama şöyle söyleyeyim yeniden, [I]Yeryüzündeki Tanrı düşüncesi ve imajıyla ve inanç paradigmalarıyla sorunlarım var, [/I]bu yönde takıntılarım var; Varlığı ya da yokluğunu tartışmak bi yana Fromm’un sevgiyi yeniden tanımlayalım dediği ve tanımladığı gibi yeniden tanımlayalım ve inanç vb. ikilemi ve çelişkisi bile barındırmasındı keşke, Ve başka yerlerde denedim ama ifade edemiyorum, Sınırlı ifade özgürlüğü var, burada da denemek istiyorum, izniniz olursa,

[I]Kovuldum, atıldım, sürüldüm, çünkü ifade özgürlüğü yok, [/I]İfade ve düşünce özgürlüğü tekellenmiş, sınırlanmış, örtülmüş, Ve tavsiyelere de açığım seni şurası aklar/paklar diyen olursa, Örneğin [I]adı ruhsal mistik olan yerlerde bulundum, en çok konuşulması gereken ve en çok konuşabileceğim yerler belki, Tanrı ve cehennem aleyhine tek kelime edemiyorsunuz[/I], [I]Benim bütün işim gücüm değilse bile sonucu, ifademin doğal sonucu (düşünsel-inançsal) putlarını yıkmak-kırmak atmak olurdu,[/I] Çünkü cehennem çok sıcak değil de derim, Cehennemi dondururum-söndürürüm de derim, Ölene cehenmemden ve aşktan bahsediyorsunuz hani aşıklar ölmezdi derim, Dirilmek ölene hass ve  hani ölen hayvan olurdu aşıklar ölmezdi de derim, Ölen hayvan olur'u Neşet'in azap çeken hayvanları gördün mü sözüne bağlarım, Ölen bilinç değil beden o halde yeniden dirilmeyeceksin ya da yalnız bedenin dirilecek derim, Mansurun ben o'yumunu ve seninle benim aramda rablık-ilahlık yokturunu hatırlatırım düstur edinirim, 

Tanrı adının kişi ya da kimlik adı olmadığı üzerine bahse girerim ve onu bir durum olgu ya da mastar eki olabilen bir kavram olarak tanımlamaya çalışır bunun ispatını denerim, Tüm dinsel, mitolojik ögeleri, sembolizmalar olarak yorumlamayı denerim, inanç kutsal-düşünce takıntısı, düşünce kısıt bilmem ben, 

[I]En karamsar kavramlarla oynar mizah yaparım,[/I] bundan ne kazanırız ne öğreniriz diye, Cehennem adı bi düşünce denklememi onu nasıl çözmeliyim ondan ne öğrenmeliyim derim, 

[I]İnsanların, düşüncelerini esnetmek, sınırsızlamak için esin olmak, inançlarını kırmak-gevşetmek-rahatlatmak için ne gerekiyorsa denerim bulurum yaparım[/I] ama beni kovarlar, kovsunlar; 

[I]

Denerim, haddim yoktur benim, Nesin ifadesiyle dalgacıyım ben,[/I]

tamam beki değilim de öyle bi şey olmaya yeltenmek diyelim buna, Böyle dalgacı gelmedi desinlerde ki dalgacı, en büyük dalgacı ben olmak isterim de haddimi aşar m ki?!

,Kendini bi şey sanan biri gibi egolu sözlerle böyle anlatırım kendimi ve özür dilemeyi de bilirim ama, Coşup ağzımdan şımarık-bozarık-kızarık ifadeler çıkarsa, Örneğin bir tartışma da iki dost bile olsa bir sitem bağrış, çağrış olur.., Böyle canlı olsun her şey isterim, Neden olmasın, Yazalım birbirimize-silip özür dileyelim sonra, İçimizde kalmasın-dı, İçimizde kalması ve susmak bizi bozan diye düşünür dururum hep, Öğrenelim-gelişelim-anlaşalım da arada olanlar olsun, unutulsun isterim;

[I]Bunun dışında neden burası?[/I]

Çünkü her yerde din tabusu ve ifade özgürsüzlüğü var, Benim anlatacaklarım din tabanına zıt ve kökten yıkan sarsan ifadeler ama ne evrim ne de bilime de yakında değil.. Yine de ben sizdekilerle de benzerlikler de kursam da, bana göreler onlar şimdilik…, Mistisizmden-islam tasavvufuna oradan doğu aydınlanmasına ve yeni nesil spritualizme kadar geniş bi yelpazemden yeni veri demetim var.; Düşlemim sonsuz, hayallere inanırım, Çünkü Nesin ifadesindeki gibi, dalgamı geçiyorsun, düşler mi kuruyorsun, Böyle dalgacı gelmedi desinleri arıyorum, çağrıştırıyorum,

[I]Ben burada gerçekten özgün bi yapı ve dinamik arzuluyorum [/I]ki bulursam ve bu çekimi inancı düşünü paylaşırsam ve hissedersem bulunacağım ve sürdüreceğim,

[I]Ve tüm kalbimle sizlere soruyorum, Ne yapayım, Oturayım mı oturduğum yerde ya da nerde isterseniz ve izin verirseniz orda bi balı kaçıp derdimi anlatıp bi sunum ya da sunumlar bütünü mü yapayım,?[/I] Konularınıza sunacağım/sunduğum içerikle yorumlamalar yaparsam, biliyorum, Siz karar verin ve beni yönlendirin isterdim, burası sizi ve ziyaretçi ve misafir olan benim, Şu anda yolcu benim, konaklamaz isek;

O[I]lası en sert biçimde eleştirilmek, düzeltilmek ve giderilmek istiyorum, [/I]Bunu içtenlikle söylüyorum ve içtenlikle beni okuyan içinden geçirdiği tüm ifadeleri birebir aksettirsin, sarfetsin isterdim değiştirilmiş ifadeler yerine bunu şununla anlatmayı deneyeceğim, Didero nun Düşüncelerimin kılığını değiştirmektense susmak benim için kolay olacak demesi gibi kolay olanı mı seçmeyelim, Özgürce tüm ifademizle, ifade gücümüzle tartışabilelim isterdim ve kabul görürse, görseydi bu ifade tarzı ile bende kendimi ifade etmek isterdim ama gerçekten endişe duyuyorum bunu yaparsam uzaklaştırılırım ya da kovulurum diye, Dediğim gibi buradaki ifade ortamını bilmediğim gibi zaman zaman sivri olabilen bi dilim, zaman zaman deliliğin etkisiyle içimden bir başka deli de çıkıyormuşçasına sözlerim vs. var, Anlaşılmak ve düzeltmek umuduyla, Bunu ve bu yazdıklarımı da beni ifade eden ve imza vb. olarak bu forum için düşünerek yazıyorum ve mümkünse henüz bilmiyorum ,Üyelik onayı beklerden bu taslağı karalıyorum çünkü kullanmak ve genişletmek düzeltmekte isterdim;

Ve böyle ve şöyle anlaşılmak istiyorum; Yazdığım ve yazacağım tüm içeriğin bu süzgeçten okunmasını ve anlaşılmasını istiyorum; Yazdığım ve yazacağım her şeyin başında Nesin'in Çocuklarıma şiiri ve ifadesi olsun gibi, Düş olsun, dalga olsun gibi, Benim inanç vb. ciddiyetim yok, yeni çağcı felan da değilim (bilinen anlamda), İzin verilirse tüm açıklığıyla/açıklığımla açıklayacağım;

Ve düzelt ya da sil butonunuz vardır umarım, Çünkü her şey düzeltilebiliyor ya da silinebiliyor;

(Aziz Nesin Çocuklarıma şiiri bu aralıkta sunulmuş/geçilmiştir..)

-----

Maharaj Ben Oyum

http://tr.scribd.com/doc/48091269/Ben-O-Yum-Maharaj

Örnek içerik sayfası;

http://kasyopyadeneyi.tr.gg/

Kasyoya Deneyi Türkçe Sunuş

http://tr.cassiopaea.org/

[I]Şimdi şunu anlatmak istiyorum, temel kaynağım Kasyopya Deneyi verileri olsun ya da Maharaj Ben O’yum kitabı  tavrı olsun örneğin… Alıntılarımda çoklukla bu linklerdeki dört kaynak olacaktır., İzin sunulursa içerik içinden süzgeçlemeler de ve forumda yorumlarda da bulunacağım,Bu nedenle de sunmak istedim,[/I]

[I]Şöyle düşünelim, Din iyi ya da kötü biliniyor, Evrim doğru ya da yanlış biliniyor, Bu kaynaklar ve içeriklerinin sunduğu algı yapısı bilinmiyor, [/I]Ola ki bu bi film ya da kitap yorumu gibi olsun düşünelim, izlemek ya da okumak gerekir, Bazen bize zırva ve saçma gelen şeylere de zaman ayırıyoruz ki, Dileyen okur tabi bunu . Bunu zaten biliyorum . Ve bende ona ilgi ve  çekim duyanın ,yakınlık duyanın okumasını isterdim ama elimden gelse genel bir dünya okuması isteyeceğim çünkü bir tür üçüncü pencere var. (Size göre henüz gerçek-lero lamsa  bil?), Gerçek olmasa bile farklı bir, alternatif düşündürebilen bir, düş ve hayal penceresi, 

[I]Evrim ya da yaradılış başka ne olabilir ki [/I]den öte hayal gücü üretebilen bir masal ya da deli saçmalıkları olsun kaldı ki, Belgesel film de var, Korku filmi de var, Burada alternatif bir tat ve doku var ve eni bir veri var. Eğer bu incelenirse, Ben kendi adıma okurken kimsenin gerçeklik budur olarak değerlendirmesini ve yorumlamasını istemem, Türkçe sunuş sayfasına bi göz gezdirilip dedikleri anlaşılarak bu bir deneysel çalışma olarak görülsün, Ya da Nesin Dalgacılığı yorumuma benzer oalrakta; Gerçek evrensel zihinle sezgisel iletişimli, felsefi bir soru cevap yapısının gerçek çıkarımsal modellemesi olarak görülsün isterdim ki içeriği kaldırıp atardık ne anlatıyoru sadece tekniğe, sinema tekniğine bakardık,

[I]Okumak için bir sebep daha belirteceğim, Ben ve benim gibi düşünen kimseler muhtemele din vb. öğreti sunan herkesin bilinçaltı ya da bilinç dışı ya da evrensel-kozmik matematiksel bi zihin ya da yeryüzündeki ya da evrenin herhangi bir yerinde varsa herhangi zeka ile kuantum mekaniğindeki gibi iç içelik nedeniyle bir şekilde iletişmiş olabileceğini düşünüyoruz,[/I] Tabi iletiştikleri kişiler yanlış kişiler olabileceği gibi, iletişimdeki veriyi yanlış kavramsallaştırmış olabileceklerini de düşünüyoruz; Çünkü, veri bizim sözcüklerimiz olarak değil de, matematik olarak akıyorsa, alıcı aynı zamanda bir çevirmen de oluyor,

Buradaki kaynakların bir kısmı spritüel literatür adıyla kanallık, trans kanallık, ouja (ruh tahtası) kanallığı adı alıyor.. ve Maharaj da açık zihin ve açık yanıt var sadece ama bana soruyorsanız o da açık kanallık bunun için sunuyorum, Ama okumak için sunacağım sebep bu değil, Modern çağ da bunu deneyen bir kaç grup ya da kişinin içeriğini sundum yukarıda, diğerlerinden bence farkı var, [I]Birincisi bunun (dinin) gerçekten nereden nasıl doğduğunu göreceksiniz ve anlayacaksınız ama bana sorarsanız dinin kamera arkasını bulacaksınız [/I]ve göreceksiniz, gerçekten anlayacaksınız, 

[I]Keşke bi sizi temin etme makinesi olsa da soksam temin etsem,[/I] bulacaksınız, [I]ben kendi subjektivitemde iddialıyım;[/I] Tartışırsak anlatacağım ve önyargısızca bütüncül bir inceleme de açık bi zihin söylediklerime yakın bi şey bulacaktır bulmalı. Aksi taktirde benim yanıldığımı ispat etmeli ve yeni bir anlatı ya da iletişim modeli bulmalı ya da sizin ya da başka bir okuyucu tarafından tersine inandırmalıyız...ve  bunları zihnimden kaldırıp atmalıyım,

Ya da sadece bi film gibi önemsiz etiketlemeliyim; Ama sunacağım nedene gelmedim, 

Diğer  durumda;

1500-2000 yıllık dogmalarla boğuşuyorsak ve kendini bu konuda (dogma değiştirme ve ona karşı durma konusunda) istekli bulanlarımız varsa onlara da şöyle diyeceğim, İşte çağınız da bi dogma doğuyor, durdurun; Belki 500 yıl sonranın 5 milyar inananlı dini olacak; Gelecek 500 yılımız olsa bugünün bilimi geçmişin engizisyonu gibi yargılanırdı, Bunu ve tüm kanıtlarını göreceksiniz, bu benim iddiam, çürütün., Bu benim savım çürütün, Çürütmenin tek yolu, Tüm kaynakları bi kaç ay zaman ayırıp incelemek ve okumak olurdu öncelikle, Hayatınızdan hiç bi şey yitirmiş olmayacaksınız,

Aynştayn hayal gücü yapılabilceklerin önizlemesidir diyor, O Halde Şafağı Getirenler dediğimiz sunulan ikinci içeri k ve  kitap bir masal olrakta bizim optimum hayalimiz olsa ne olurdu; Ben sunucusu olduğumdan bir yayıcı konuma çekinmemek için çabalıyorum ve söyleyebileceğim bir çok şeyi de ayrıca söylüyorum,

Ben okudum bir halt yok diyene aldırmayın, biliyorum ki var, Dinin kökünü, nasıl doğduğunu ,nerdeyse tüm resmiyle kafanızda oluşturacaksınız. Oluşmalı çünkü benimkinde oluştu;

Maharaj sözleri sunacağız…

Örnek içerik sayfasında ve linklemem de  üç ayrı kaynağın bir bölümü, (incelemeye yetecek kadar) bulunuyor, Aktif olarak katılımıma ve bu içeriği kendi keyfiyetimle bir başlık vb. altından sunmama izin verilirse şunu belirtmek istiyorum, En azından örnek içerik sayfasında ki verilerin okuması.. Bu kişinin sadece bir kaç haftasını alacaktır.. vE bu veriyi ve verileri incelemeksizin karşı tutum geliştirmemesi ve savunulmaması… Tümüyle ve gerçekten çok yüzeysel olmayan ve içerikleri anlamayı deneyen bi okumayla okumaksızın, ön kabullü ön yargılı atamalarla b usunulanların etiketlememesi,

Kişi kendi içinde bunu yaparsa da biel bize dönüpte tutup yeni çağ zırvaları, ışık sevgi zırvaları, hepsi aynı, bilmem kim bunlar, bilmem ne bunlar dememesini istyoruz…

[I]Sahiplenicisi ya da savunucusu, inanıcısı gibi davranmak istemem ama bi tür anlaşılmak istiyorum;[/I] [I]Kendi subjektif ölçütümle de olsa (ki kimse beni tanımaz bilmez ama) bir değer, bir önem, vb. gördüğüm için paylaşıyorum ve sunuyorum[/I], [I]Okuyan karar versin tüm demek istediğim bu,[/I] 

[I]İzin verilirse örneklerini sunacağım ama üzerime ilginç yorumlarla gelinirse bu yazıma yönlendireceğim[/I] de aynı zamanda, Gerçekten en azından tümüyle örnek içerik sayfasında bulunan tiradları okumuş bi kimsenin her yorumu küfre kadar başım üstüne; tek sunmak istediğim persektif bu,

Temel kaynağım Kasyopya Deneyi içeriği, bunu çevirip güncel sunan bi forum var, Sunan grup 1500 yıl öncede değil, erişilebilir, .Onlarla bağlantım (danışıklığım da9 yoktur, Bireysel çabadan birey olarak burdayım.. Örnek içerikten fazlasını okumak isteyen bunu çeviren-araştıran forumdan devam edebilir, İsteyen olursa paylaşırız;

bu benim savım ve iddiam;

[I][SIZE="4"]Bilmiyorum iddiaları severmisiniz? 

ya da bahse girmeye var mısınız?

Seyir zevki yüksek ve finali doyumsuz bir film vaad ediyoruz;

Din gerçeğinin sahne arkası ve perde arkasını vaad ediyoruz;[/SIZE][/I]

Sevgili Hacıdan Alınan Yanıt!

Bu kadar uzun iletiler yazmamalısınız forumda.

Bir mesajınız varsa onu yazabilirsiniz. Uzun olacaksa onu birkaç parçaya bölerek yayınlayabilirsiniz.

Uzun yazılar okunmaz. Emeğiniz boşa gider.

Bu yanıt üzerine biz daldık içeri!

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar post düzenlememi internet sorunları nedeniyle iletmedim ve ikinci bir post olarak girmek zorunda kalıyorum. Üzgünüm. 

Arkadaşlar Merhabalar Nasılsınız?

Arkadaşlar 2013 senesinde bu foruma gelmişiz ve uğramışız. Üyeliğim canlı bunu seviyorum ve altımda da üyeliği sonlandırılmış kullanıcı yazmıyor. Geçen beş seneye rağmen.. Bunu seviyorum.. Bu foruma gelmeden önce Sevgili Hacı'ya birazdan aşağıda sunacağımız özel mesajı ileterek gelmiştik. Bu özel mesajı aslında tüm bu foruma iletmek üzere dizayn ederek hazırlamıştık

Sevgili Hacı da   bize uzun uzun yazma anlaşılmazsın demiş cevap olarak.. sağolsun/varolsun.

Biz de sonra bir den aternatif analyışlarımızla ve kendi söylemlerimizle bu foruam dalıverdik. Öyle hatırlıyorum..

Arkadaşlar bu forum da alternatif anlayışlar sunmak istedim ama altına kendimce olumsuz karşı çıkışlar ve çöp gibi şeyler yazılmasını nedeniyle sonra geri çekildim hatta bıktım usandım ve yazmaya ve de  yazdıklarımı savunmaya ve sunmaya devam etmedim.  Bu arada ve süreçte yaşanan bu olumsuzlara karşı duygusal dağınıklıklar, savunmalar ve küskünlüklerde yaşadım ve geliştirdim.

Alternatif anlayışlar  dediklerimiz bize sıradışı gelen ama gerçeklik içindeki kimi kurgular bilgi ve veri yapılardı. Kanal/Kanallık ve deneysel veri isimlendirmesi adı alan kimi bilgi ve veri türleriydi. İlk bakışta sıradışı olan bu şeylerden içinde bize anlatacak bir şeyleri olduğunu düşündüklerimizi kendimizce bilimsel/rasyonel süzgeçlerle değerlendirerek ve sorgulayarak en son önemli bulduklarımızı buraya getirmiştik..

Ama bu foruma ara verdikten sonra bir çok tanrı karşıtı blog altyazarlığı daha sonra da bir kaç forum da da eşyazarlık sürdürdüm. Şu an sanal bir facebook heasabıyla  din - bilim ve felsefeyle ilgili neredeyse bütün facebook gruplarını da takip ederek oralarda da ayrıca yazışıyoruz.. Tanrı karşıtı didaktik ve felsefe verileri üretmeyi de sürdürüyoruz bizler… Burada olmaktan da mutluyum. Üyeliği halen açık ve aktif bir kullanıcı nickim olması büyük bir sevinç benim/bizim.. .zaman denilen bizi eskitmeycekse ha 5 yıl önce ha da  5 yıl sonra…

5 December 13 te buraya sanalmanik kimliği ile gelerek sevgili admin ve yönetici Hacı kardeşimize aşağıdaki okunaksız mesajı iletmişiz. Şimdi bunu kutumdan alarak biraz yeniden derledim ve yeniden sizlere sunuyoruz…

Foruma iletilmek üzere yazılmış ve tavsiye isteme amacıyla da ilk olarak Sevgili Hacı ya Gönderilen ve İletilen Özel Mesaj

Alıntı
Alıntı

Ben nereye konu açmalıyım,
Bi merhaba selam ve kendimi tanıtan ve bi kaç bi şey sunan anlatan bi mesajı nereye atabilirim;
Nerede yayınlayabilirim;

ben örneğini sunayım ve sormuş olayım hem sakınca var mı?
Nereleri gidermeli ve düzeltmeliyim, forum ruhuna uygun olması için,
Aşağıdaki mesajı forum içinde yayınlayabilir miyim,
Teşekkürler;
----

Yunus's göre her şey ışktır;
Fuzuli alemde her ne var ise ışkmış demiş,
Yunusun dediği gibi ışksak,
...

(buraya aşağıya doğru oldukça saçmalamışım kabul ediyorum..metinleri kopyalayıp getiremedim bile...)
------
Şimdi, değerli dostlar;

Dün gece üyelik onayım sürecince can sıkıntısıyla, ille de yayımlarım diye de değil ama aşağıdaki taslağı karaladım. Oldukça bulanık bi ruh-zihin halinde, 
Özetleyecektim, Sadeleştirecektim, Yeniden yazacaktım ama tadım kaçtı.. Bi kaç forum sayfası açıp yanmak- gibi tabirler görünce.. yeniden yazmaktansa, önemli değil yanlış anlaşılayım, 
---

Ben nereden başlanır bilmiyorum, belki tüm hayatım sorgulamakla geçti,
Meydan okumadığım Tanrı kalmadığı zamanlar oldu, bi çok şey oldu,
Buradayım, çünkü, bi anlamı yok ama buradayım işte, şimdi de buraya uğradım,
Ben ne yazılır, nereden başlanır, ne yazmalı bilmiyorum,
Bi çok şey dolaşmıştı kafamda ama hiç biri çağrışmıyor şu anda galiba,
Ben bi yerden başlamalıyım, Ben buraya geldim çünkü, gelmek istedim, Bi denemek istedim;
Aslında forum başlıklarınıza baktım, (bunu da geçtim;)

Ben, izin verirseniz burada farklı bi persektif sunmak ve tartışmak istiyorum, Ben kendimi ateist olarak tanımlamasam da, tanımlıyor olmasam da bile, bilinen anlamda inançsız ve dinsizim
Yani bi Tanrım felan yok. Yani bi Tanrı kişi-si olarak yok ta yeryüzünde (Tanrı diye) bi kavram var yine de bende bu durumda burdayım...
ve bilmiyorum belki de sizlerden ve genelden farklı da okumalarım ve düşünüşlerim var, bu yüzden -kendimi- anlatışım da belki zor.
, kusura bakmayın,

Şimdi birincisi herkesin kafasını bulandırmak istiyorum,
İkincisi birazda olsa anlaşılmak istiyorum, ( ki bu kişisel bi şey-se bunu iptalde edebiliriz,)
Üçüncüsü, kesinlikle ve kesinlikle yanlış anlaşılmak istemiyorum, (Bu durumda kendimi çok düzenli ve özenle ifade etmeliyim,)
Şimdi bunlar nasıl sağlanır bilimiyorum, Bi yerden başlayıp denemek gerekli değil mi?

Burada daha mistik ve din benzeri olarak algılanabilecek, dogma ya da benzeri olarak bile adlandırılabilecek bi düşünüş, inanç tabanı gibi bi şey ve alternatif bir kaç kaynak sunumu ya da tartışması ile bulunmak istiyorum] ama bunları doğru ifade etmem gerekiyor ki hem anlaşılayım, hem de yanlış anlaşılmayayım, hem de kendimi aslında, kendi duyduğum ve hissettiğimi gibi ifade edebilmeliyim/aktarayım istiyorum, Benim için önemli olan bu sanırım,... ifade geçirgenliği ve iletkenliği, 

Neden böyle karnın ağrıyor dostum diyebilirsiniz,
Ben gençlik yıllarımda bir çok alanda okuma yapmanın yanında spritualizm vb. üzerine okumaya başladım tesadüfen..
 ve kompedanı değilim ama bu alanda özellikle çıkarımsamalar ve yanıtlar isteniyorsa da sunabilirim yanılmıyorsam, 
Yani, yanlış kişi de olmam sanırım, 
İzin verilirse ve uygun görülürse, burada alıntılarını ve gerçeklik persektifini sunacağım üç-dört kaynak üzerine yoğunlaştı bu okumalarım, 
Şimdi bunlar ne din ne de evrim-bilim kabına sığmıyor, Bana da bir ölçü de tutarlı ve mantıklı geliyorlar... yeni ve farklı yorumlamalarım var.. ,
 Forumunuza link eklemekle ilgili bi sorunumuz yoksa metin sonuna ekliyorum izninizle bunları,
diğer değerlendirmelerimle birlikte,

Bence, mantıklı ve tutarlı oluşu;, inançsal bir benimseme ya da salt kabul gibi de değil ve artık gerçeklik algılayış perspektifim bu metinlerin son tahliline yakın ..
Kişisel gerçeğim sunacağım bir kaç kaynağın anlattığı bütünsel kanıya yakın ve benziyor;
 Şimdi burada izin verilirse özellikle düşünsel ve felsefi sorgulamalar ve tartışmalarla birlikte bunları sunmak istiyorum,

Dediğim gibi burada ne din ne de bilim ve evrim olmayan farklı bir gerçeklik algısı persektifini hem sunmak hem de ilgi görürse tartışmak, kendimi de geliştirmek, yanlış donanımlarım ve girdilerim varsabunları bulmak ve silmek-gidermekte istiyorum;
]Ama şunu yanlış anlaşılmamak için tekrar hatırlatmak istiyorum, Tek algılayış penceresi, din - yaratılış ve bilim - evrim değil gibi bir durumdayım ve bunu burada anlatmak istiyorum, kabul görürse ya da bu değilse bile izin verilirse,
Anlatacağım şeyin temel dinamiği/önermesi ve öngörüsü, bizim aslında kendimizin tüm hareket ve eylemlerimizin, kendi seçimimizle sorumluluğunu üstlenmiş, kendi oyununu oynayan deneyimleyen oyuncular/tasarımcılar olabileceğimiz fikri,

Bu bir inanç değil de müsamere savı olsun isterseniz, Yani bana birileri gelişelim tartışalım diye bu fikri vermiş bende araştırıp gelmişim gibi olsun. Ççünkü sert inanç ve kabul yansıları beni çok yoruyor ve gerçekten çok yoruyor, sevmiyorum, Böyle anlaşılmak istemem, Aslında tüm hepimizin birbirimiz ve diğerlerimiz olsak ta, birbirimizin farklı yansımaları olabileceği temelinde bi düşünüş ve algılayış biçimi sunmak istiyorum.
]Evrimleşen fizik yapı yerine (tasarım fizik yapı ama tasarımsız bilinç), süreğen bilinç ve ben bütünlüğünü korunarak ölüm ( değil form değiştirme, ayrışmama ve dağılmama ikilemi) fikriyle birlikte; Evrimleşen aslında bilinçtir ve zaman değil, bilinç süreklidir savını savunmak istiyorum, Ne olur, şunda yanlış anlaşılmak istemiyorum, 

Bu benim dinim ya da sert ve katı ön kabuller içeren inanışım değil, Bunu bir merak eden olarak okumuş ve derince okumuş düşünmüş birinin karşı savımı deriz, müsameresi mi deriz, Siz karar verin ama tutucu formlarım yok buna karşın ama benim inancım da gibi yine de, Tartışalım ve gelişelim isterdim ve anlaşılmak ama, .Bu çok zor, anlatmak, doğru ifade etmek, Ama ve bu sizin için önemli değil, Yani buna ben ne anlatırsam anlatayım, nasıl yaparsam yapayım anlatacaklarım bir din ve inanç kalıbı (gibi) olarak bakılmasın ve görülmesin istiyorum, 

Her şeyi söyleyebilirsiniz ve kaldırabilirm anlamında ama izin verilirse karşılığını da veririm ama inanç değil de daha oyunsal bi sunum gibi algılanırsa, bunu dayatıyor olarak düşünülürsem bana pes etmek kalır galiba, 
Anlatacaklarıma, bilimsel bir önerme veya sav gibi, bu değilse mantıksal bi düşünüş önermesi ya da bu değilse bile; sonsuz olasılıklı bi evrende bir olasılık olarak bakılmasını istiyorum, anlatabiliyor muyum? Bunu da yapamıyorsak Nesin şiirindeki dalgacıyı ben yapın lütfen, Beni anlamayı deneyin, 

]Bi dogmayı savunan biri olarak etiketlenmek son isteğim, Ya da bi misyoner ve öğreti ya da içerik sunucusu yayıcısı, Ben bu hayatta bi şey değilsem en çok bunlar değilim, 

Lütfen beni yargılayacaksanız da oldukça zaman vererek ve yeterince kendimi anlatma ve savunma şansı vererek sonrasında yapın, Bilimsel, akılsal, mantıksal her şeyi deneyeceğim ama bizim bilimimize ve bilim anlayışımıza sığmaz bu, sığmayacak biliyorum, Yine de deneyeceğim, Bunun anlaşılması benim için çok önemli, Bunlar ve benzerleri şu andaki gerçeklik görüşüm ve algım; 

]Her türlü saldırabilirsiniz ve eleştirebilirsiniz buna açığım, Doğru budur iyi budur demeyeceğim ama, Ben olarak, kişi olan benin, subjektif algısı budur, bu yöndedir, bunu da tüm içtenliğimle belirtiyorum ki izin verilirse ve kabul görürse uzun soluklu tartışmalara da girmeye de hazırım ..

Kendi subjektif algımla kendimi deneyerek ifade etmeye hazırım.. Ama tartışma da demeyelim bu çok çelişkili ve çelişmeli-çekişmeli bi ifade, Yani kendimi anlatabilmek için tüm sözlerimi ve tüm enerjimi sarf etmeye hazırım,

]Aşırıya kaçan manikliğe (bipolariteye) saran yanlarım (uçlarım) var, Uyarılırsam toparlarım-toparlayacağım, emin olabilirsiniz, Çünkü anlaşılma-k istiyorum, Yanlış anlaşılmak istemiyorum ve biliyorum ki duygusal durumlarımda kendimi yanlışta ifade edebilirim, Aslında anlatmak istediğim şeyi yanlış ve eksikte sunabilirim ama anlaşılmak kadar anlayışta önemli ve düzeltilmek ve giderilmek, sizin tarafınızdan iyileştirilmekte istiyorum, Yani tüm ifadelerimin başında görünmeyen bir “bence” olduğunu düşünelim, Çünkü, anlatacaklarım çok yanlış algılama oluşturabilecek bir düşünüş biçimi, içerik ve belki de yazım tavrı olabilir. Aksi taktirde bazen çok öğütbaz ya da yargılı ve kesin gelebilir mi ifadelerim ve  ifade biçimi bilmiyorum. Bunu da sorguuyorum.. abi işte anlatması bile zor benim için; [I]çünkü muhtemelen bilime inanıyorsunuz ve değer veriyorsunuz ve ben çıkıp din gibi bilim de  belki de bir çöplüğe dönüştürülmüş demek istiyorum ve bunu bağıra bağıra yapmak istiyorum, Kokuşmuş bi dünyada her şey kötüyken, kötüler her yeri sarmışken, bütün idealistlerin ve iyilerin bilim yaptığını, bilimin iyi olduğunu, bilimi iylerin mi finanse ettiği ve yönlendirdiğini düşünelim örneğin, bunu demek istiyorum ve fazlasını;  

Öncelikle sunacağım metinler ve içerikler nedeniyle; bir din inanıcısı ya da savunucusu gibi sunmasam da öyle algılanıyor olabileceğini öngörerek şunu belirtmek istiyorum. Sunulan metinlerin tam bir benimseyicisi ve koruyucusu –muhtabı- olarak görülmekte istemiyorum …ama bir ölçüde ve kısmen benimsediğim yerleri/şeyleri ve içerikleri de var olduğunu yine de hatırlatmak istiyorum, Ya da benimsemekten ziyade kendi düşünce tabanıma oturttuğum ya da kendiliğinden oturan şeyler var ama burada ısrarla anlaşılmak istiyorum..
 ki sunumum bir inanç sunumu gibi olmayacaktır. Sunumumun bir tür bir şey bilme sanma, kendini bi şey bilme sanma, bi inanç benzeri sunma gibi anlaşılmasını, görülmesini ve değerlendirilmesini hiç mi hiç istemiyorum, bunun için ifadelerimi değiştirip duruyorum,

Ve sizlere sormak istiyorum, Buradaki özgürlük atmosferini ve ifade atmosferini bilmiyorum açıkçası ve beni yönlendirmenizi istiyorum, Forum yönetimi ve genel takipçi okuyucuya sormak istiyorum, Girmeme izin var mı? Nasıl yapayım, yoksa yapmayayım mı? Burada istenmiyorum mu? Yani tutup yorumlarınıza bilmiyorum link paylaşılıyor mu paylaşılıyorsa ekleyeceğim linklerden alıntılarla farklı bi gerçeklik penceresi sunumu yapsam; Bir başlık altında ya da yorumlarınıza, bu metinlerden alıntılarla ya da kişisel perspektiflerimle dönsem ve tüm yorum değerlendirme uyarı ve düzeltmelerinize de açık olsam bunu benimser misiniz? Çünkü bir aksilik, karşıtlık ve istenmiyorluk, dışlanmışlık içinde bunu asla yapmak istemiyorum durumum da var benim..

, Ve biliyorum ki bu model ve bakış açısı da içerikte ilk görüşte ve hatta uzun bir süre size iğreti(eğreti), sıradışı ya da hadi ordan git işineli gelebilir ve gelecektir, Bana benzer ilgi alanı içinde olan paylaşan ziyaretçileriniz ve üyeleriniz yoksa eminim öyle olacaktır, Bilmiyorum ,

Deliliğimin deliğinde çılgınlar gibi kendimi ifade etmek ve anlatmak istiyorum ve burada bulunmak istiyorum .özellikle burada, Bu benim için bir tür çekim-benzeş çekim, dost çekim, Neden denirse, inançla ve Tanrıya boğuşmuş yıllarım ve alternatif savlarım var, Deliliğin ve çıldırışın doruklarında meydan okumalarım var, Ama kavramsal düşünce temelinizi derinden sarsacak, sarsmasa bile (bu benim kuruntum ve egom kusura bakmayın) taban tabana size zıt şeyler ve savlarla burada olacağım; olmak istiyorum ya da, benim hüsnü-temennim;

Neden burdasın o zaman Neden benzer şeyler konuşulan yerlerde değilsin?
Oralar da olmayı da denedim ve oralar da olmaya da gittim boğuştum ve belki de  kovuldum/sövüldüm ve belki de anlaşılmadım da öncelikle ama

Yeryüzündeki inanç paradigmalarını yıkmak istiyorum, Bunlar bir delinin, bir hayalperestin sözleri biliyorum ama A. Nesin düsturu gibi ve böyle söylemek bana güç ve esin veriyor, Bunu seviyorum ama şöyle söyleyeyim yeniden, Yeryüzündeki Tanrı düşüncesi ve imajıyla ve inanç paradigmalarıyla sorunlarım var, [/I]bu yönde takıntılarım var; Varlığı ya da yokluğunu tartışmak bi yana Fromm’un sevgiyi yeniden tanımlayalım dediği ve tanımladığı gibi yeniden tanımlayalım ve inanç vb. ikilemi ve çelişkisi bile barındırmasındı keşke, Ve başka yerlerde denedim ama ifade edemiyorum, Sınırlı ifade özgürlüğü var, burada da denemek istiyorum, izniniz olursa,

Kovuldum, atıldım, sürüldüm, çünkü ifade özgürlüğü yok, İfade ve düşünce özgürlüğü tekellenmiş, sınırlanmış, örtülmüş, Ve tavsiyelere de açığım seni şurası aklar/paklar diyen olursa, Örneğin adı ruhsal mistik olan yerlerde bulundum, en çok konuşulması gereken ve en çok konuşabileceğim yerler belki, Tanrı ve cehennem aleyhine tek kelime edemiyorsunuz, Benim bütün işim gücüm değilse bile sonucu, ifademin doğal sonucu (düşünsel-inançsal) putlarını yıkmak-kırmak atmak olurdu, Çünkü cehennem çok sıcak değil de derim, Cehennemi dondururum-söndürürüm de derim, Ölene cehenmemden ve aşktan bahsediyorsunuz hani aşıklar ölmezdi derim, Dirilmek ölene hass ve  hani ölen hayvan olurdu aşıklar ölmezdi de derim, Ölen hayvan olur'u Neşet'in azap çeken hayvanları gördün mü sözüne bağlarım, Ölen bilinç değil beden o halde yeniden dirilmeyeceksin ya da yalnız bedenin dirilecek derim, Mansurun ben o'yumunu ve seninle benim aramda rablık-ilahlık yokturunu hatırlatırım düstur edinirim, 

Tanrı adının kişi ya da kimlik adı olmadığı üzerine bahse girerim ve onu bir durum olgu ya da mastar eki olabilen bir kavram olarak tanımlamaya çalışır bunun ispatını denerim, Tüm dinsel, mitolojik ögeleri, sembolizmalar olarak yorumlamayı denerim, inanç kutsal-düşünce takıntısı, düşünce kısıt bilmem ben, 

En karamsar kavramlarla oynar mizah yaparım, bundan ne kazanırız ne öğreniriz diye, Cehennem adı bi düşünce denklememi onu nasıl çözmeliyim ondan ne öğrenmeliyim derim, 

İnsanların, düşüncelerini esnetmek, sınırsızlamak için esin olmak, inançlarını kırmak-gevşetmek-rahatlatmak için ne gerekiyorsa denerim bulurum yaparım ama beni kovarlar, kovsunlar; 

Denerim, haddim yoktur benim, Nesin ifadesiyle dalgacıyım ben,

tamam beki değilim de öyle bi şey olmaya yeltenmek diyelim buna, Böyle dalgacı gelmedi desinlerde ki dalgacı, en büyük dalgacı ben olmak isterim de haddimi aşar m ki?!

,Kendini bi şey sanan biri gibi egolu sözlerle böyle anlatırım kendimi ve özür dilemeyi de bilirim ama, Coşup ağzımdan şımarık-bozarık-kızarık ifadeler çıkarsa, Örneğin bir tartışma da iki dost bile olsa bir sitem bağrış, çağrış olur.., Böyle canlı olsun her şey isterim, Neden olmasın, Yazalım birbirimize-silip özür dileyelim sonra, İçimizde kalmasın-dı, İçimizde kalması ve susmak bizi bozan diye düşünür dururum hep, Öğrenelim-gelişelim-anlaşalım da arada olanlar olsun, unutulsun isterim;

Bunun dışında neden burası?

Çünkü her yerde din tabusu ve ifade özgürsüzlüğü var, Benim anlatacaklarım din tabanına zıt ve kökten yıkan sarsan ifadeler ama ne evrim ne de bilime de yakında değil.. Yine de ben sizdekilerle de benzerlikler de kursam da, bana göreler onlar şimdilik…, Mistisizmden-islam tasavvufuna oradan doğu aydınlanmasına ve yeni nesil spritualizme kadar geniş bi yelpazemden yeni veri demetim var.; Düşlemim sonsuz, hayallere inanırım, Çünkü Nesin ifadesindeki gibi, dalgamı geçiyorsun, düşler mi kuruyorsun, Böyle dalgacı gelmedi desinleri arıyorum, çağrıştırıyorum,

Ben burada gerçekten özgün bi yapı ve dinamik arzuluyorum ki bulursam ve bu çekimi inancı düşünü paylaşırsam ve hissedersem bulunacağım ve sürdüreceğim,

Ve tüm kalbimle sizlere soruyorum, Ne yapayım, Oturayım mı oturduğum yerde ya da nerde isterseniz ve izin verirseniz orda bi balı kaçıp derdimi anlatıp bi sunum ya da sunumlar bütünü mü yapayım,? Konularınıza sunacağım/sunduğum içerikle yorumlamalar yaparsam, biliyorum, Siz karar verin ve beni yönlendirin isterdim, burası sizi ve ziyaretçi ve misafir olan benim, Şu anda yolcu benim, konaklamaz isek;

Olası en sert biçimde eleştirilmek, düzeltilmek ve giderilmek istiyorum, Bunu içtenlikle söylüyorum ve içtenlikle beni okuyan içinden geçirdiği tüm ifadeleri birebir aksettirsin, sarfetsin isterdim değiştirilmiş ifadeler yerine bunu şununla anlatmayı deneyeceğim, Didero nun Düşüncelerimin kılığını değiştirmektense susmak benim için kolay olacak demesi gibi kolay olanı mı seçmeyelim, Özgürce tüm ifademizle, ifade gücümüzle tartışabilelim isterdim ve kabul görürse, görseydi bu ifade tarzı ile bende kendimi ifade etmek isterdim ama gerçekten endişe duyuyorum bunu yaparsam uzaklaştırılırım ya da kovulurum diye, Dediğim gibi buradaki ifade ortamını bilmediğim gibi zaman zaman sivri olabilen bi dilim, zaman zaman deliliğin etkisiyle içimden bir başka deli de çıkıyormuşçasına sözlerim vs. var, Anlaşılmak ve düzeltmek umuduyla, Bunu ve bu yazdıklarımı da beni ifade eden ve imza vb. olarak bu forum için düşünerek yazıyorum ve mümkünse henüz bilmiyorum ,Üyelik onayı beklerden bu taslağı karalıyorum çünkü kullanmak ve genişletmek düzeltmekte isterdim;

Ve böyle ve şöyle anlaşılmak istiyorum; Yazdığım ve yazacağım tüm içeriğin bu süzgeçten okunmasını ve anlaşılmasını istiyorum; Yazdığım ve yazacağım her şeyin başında Nesin'in Çocuklarıma şiiri ve ifadesi olsun gibi, Düş olsun, dalga olsun gibi, Benim inanç vb. ciddiyetim yok, yeni çağcı felan da değilim (bilinen anlamda), İzin verilirse tüm açıklığıyla/açıklığımla açıklayacağım;
 Ve düzelt ya da sil butonunuz vardır umarım, Çünkü her şey düzeltilebiliyor ya da silinebiliyor;

(Aziz Nesin Çocuklarıma şiiri bu aralıkta sunulmuş/geçilmiştir..)

-----
Lİnkler; 

Maharaj Ben Oyum
http://tr.scribd.com/doc/48091269/Ben-O-Yum-Maharaj
Örnek içerik sayfası;
http://kasyopyadeneyi.tr.gg/
Kasyoya Deneyi Türkçe Sunuş
http://tr.cassiopaea.org/

---

Şimdi şunu anlatmak istiyorum, temel kaynağım Kasyopya Deneyi verileri olsun ya da Maharaj Ben O’yum kitabı  tavrı olsun örneğin… Alıntılarımda çoklukla bu linklerdeki dört kaynak olacaktır., İzin sunulursa içerik içinden süzgeçlemeler de ve forumda yorumlarda da bulunacağım,Bu nedenle de sunmak istedim,

Şöyle düşünelim, Din iyi ya da kötü biliniyor, Evrim doğru ya da yanlış biliniyor, Bu kaynaklar ve içeriklerinin sunduğu algı yapısı bilinmiyor, Ola ki bu bi film ya da kitap yorumu gibi olsun düşünelim, izlemek ya da okumak gerekir, Bazen bize zırva ve saçma gelen şeylere de zaman ayırıyoruz ki, Dileyen okur tabi bunu . Bunu zaten biliyorum . Ve bende ona ilgi ve  çekim duyanın ,yakınlık duyanın okumasını isterdim ama elimden gelse genel bir dünya okuması isteyeceğim çünkü bir tür üçüncü pencere var. (Size göre henüz gerçek-lero lamsa  bil?), Gerçek olmasa bile farklı bir, alternatif düşündürebilen bir, düş ve hayal penceresi, 

Evrim ya da yaradılış başka ne olabilir ki den öte hayal gücü üretebilen bir masal ya da deli saçmalıkları olsun kaldı ki, Belgesel film de var, Korku filmi de var, Burada alternatif bir tat ve doku var ve eni bir veri var. Eğer bu incelenirse, Ben kendi adıma okurken kimsenin gerçeklik budur olarak değerlendirmesini ve yorumlamasını istemem, Türkçe sunuş sayfasına bi göz gezdirilip dedikleri anlaşılarak bu bir deneysel çalışma olarak görülsün, Ya da Nesin Dalgacılığı yorumuma benzer oalrakta; Gerçek evrensel zihinle sezgisel iletişimli, felsefi bir soru cevap yapısının gerçek çıkarımsal modellemesi olarak görülsün isterdim ki içeriği kaldırıp atardık ne anlatıyoru sadece tekniğe, sinema tekniğine bakardık,

Okumak için bir sebep daha belirteceğim, Ben ve benim gibi düşünen kimseler muhtemele din vb. öğreti sunan herkesin bilinçaltı ya da bilinç dışı ya da evrensel-kozmik matematiksel bi zihin ya da yeryüzündeki ya da evrenin herhangi bir yerinde varsa herhangi zeka ile kuantum mekaniğindeki gibi iç içelik nedeniyle bir şekilde iletişmiş olabileceğini düşünüyoruz,[/I] Tabi iletiştikleri kişiler yanlış kişiler olabileceği gibi, iletişimdeki veriyi yanlış kavramsallaştırmış olabileceklerini de düşünüyoruz; Çünkü, veri bizim sözcüklerimiz olarak değil de, matematik olarak akıyorsa, alıcı aynı zamanda bir çevirmen de oluyor,

Buradaki kaynakların bir kısmı spritüel literatür adıyla kanallık, trans kanallık, ouja (ruh tahtası) kanallığı adı alıyor.. ve Maharaj da açık zihin ve açık yanıt var sadece ama bana soruyorsanız o da açık kanallık bunun için sunuyorum, Ama okumak için sunacağım sebep bu değil, Modern çağ da bunu deneyen bir kaç grup ya da kişinin içeriğini sundum yukarıda, diğerlerinden bence farkı var, Birincisi bunun (dinin) gerçekten nereden nasıl doğduğunu göreceksiniz ve anlayacaksınız ama bana sorarsanız dinin kamera arkasını bulacaksınız ve göreceksiniz, gerçekten anlayacaksınız, 

Keşke bi sizi temin etme makinesi olsa da soksam temin etsem, bulacaksınız, ben kendi subjektivitemde iddialıyım;Tartışırsak anlatacağım ve önyargısızca bütüncül bir inceleme de açık bi zihin söylediklerime yakın bi şey bulacaktır bulmalı. Aksi taktirde benim yanıldığımı ispat etmeli ve yeni bir anlatı ya da iletişim modeli bulmalı ya da sizin ya da başka bir okuyucu tarafından tersine inandırmalıyız...ve  bunları zihnimden kaldırıp atmalıyım,
 Ya da sadece bi film gibi önemsiz etiketlemeliyim; Ama sunacağım nedene gelmedim, 

Diğer  durumda;
1500-2000 yıllık dogmalarla boğuşuyorsak ve kendini bu konuda (dogma değiştirme ve ona karşı durma konusunda) istekli bulanlarımız varsa onlara da şöyle diyeceğim, İşte çağınız da bi dogma doğuyor, durdurun; Belki 500 yıl sonranın 5 milyar inananlı dini olacak; Gelecek 500 yılımız olsa bugünün bilimi geçmişin engizisyonu gibi yargılanırdı, Bunu ve tüm kanıtlarını göreceksiniz, bu benim iddiam, çürütün., Bu benim savım çürütün, Çürütmenin tek yolu, Tüm kaynakları bi kaç ay zaman ayırıp incelemek ve okumak olurdu öncelikle, Hayatınızdan hiç bi şey yitirmiş olmayacaksınız,

Aynştayn hayal gücü yapılabilceklerin önizlemesidir diyor, O Halde Şafağı Getirenler dediğimiz sunulan ikinci içeri k ve  kitap bir masal olrakta bizim optimum hayalimiz olsa ne olurdu; Ben sunucusu olduğumdan bir yayıcı konuma çekinmemek için çabalıyorum ve söyleyebileceğim bir çok şeyi de ayrıca söylüyorum,

Ben okudum bir halt yok diyene aldırmayın, biliyorum ki var, Dinin kökünü, nasıl doğduğunu ,nerdeyse tüm resmiyle kafanızda oluşturacaksınız. Oluşmalı çünkü benimkinde oluştu;
Maharaj sözleri sunacağız…

Örnek içerik sayfasında ve linklemem de  üç ayrı kaynağın bir bölümü, (incelemeye yetecek kadar) bulunuyor, Aktif olarak katılımıma ve bu içeriği kendi keyfiyetimle bir başlık vb. altından sunmama izin verilirse şunu belirtmek istiyorum, En azından örnek içerik sayfasında ki verilerin okuması.. Bu kişinin sadece bir kaç haftasını alacaktır.. vE bu veriyi ve verileri incelemeksizin karşı tutum geliştirmemesi ve savunulmaması… Tümüyle ve gerçekten çok yüzeysel olmayan ve içerikleri anlamayı deneyen bi okumayla okumaksızın, ön kabullü ön yargılı atamalarla b usunulanların etiketlememesi,

Kişi kendi içinde bunu yaparsa da bile bize dönüpte tutup yeni çağ zırvaları, ışık sevgi zırvaları, hepsi aynı, bilmem kim bunlar, bilmem ne bunlar dememesini istiyoruz…

Sahiplenicisi ya da savunucusu, inanıcısı gibi davranmak istemem ama bi tür anlaşılmak istiyorum; Kendi subjektif ölçütümle de olsa (ki kimse beni tanımaz bilmez ama) bir değer, bir önem, vb. gördüğüm için paylaşıyorum ve sunuyorum.

Okuyan karar versin tüm demek istediğim bu,

İzin verilirse örneklerini sunacağım ama üzerime ilginç yorumlarla gelinirse bu yazıma yönlendireceğim de aynı zamanda, Gerçekten en azından tümüyle örnek içerik sayfasında bulunan tiradları okumuş bi kimsenin her yorumu küfre kadar başım üstüne; tek sunmak istediğim persektif bu,

Temel kaynağım Kasyopya Deneyi içeriği, bunu çevirip güncel sunan bi forum var, Sunan grup 1500 yıl öncede değil, erişilebilir, .Onlarla bağlantım (danışıklığım da9 yoktur, Bireysel çabadan birey olarak burdayım.. Örnek içerikten fazlasını okumak isteyen bunu çeviren-araştıran forumdan devam edebilir, İsteyen olursa paylaşırız;

bu benim savım ve iddiam;

]Bilmiyorum iddiaları severmisiniz? 
ya da bahse girmeye var mısınız?
Seyir zevki yüksek ve finali doyumsuz bir film vaad ediyoruz;
Din gerçeğinin sahne arkası ve perde arkasını vaad ediyoruz;

Sevgili Hacıdan Alınan Yanıt!

Alıntı
Alıntı

Bu kadar uzun iletiler yazmamalısınız forumda.
Bir mesajınız varsa onu yazabilirsiniz. Uzun olacaksa onu birkaç parçaya bölerek yayınlayabilirsiniz.
Uzun yazılar okunmaz. Emeğiniz boşa gider.

Bu yanıt üzerine biz daldık içeri!

Ve yukarıda sunulan içerikler çok küçük redaksiyon farkları hariç öm kutumda tutulmaktadır..

Sevgiler Saygılar...

Sitelerde Paylaş
  • 9 months later...

Arkadaşlar Merhabalar

Bir TARİHİ BİR MANİFESTO ;"DİNLERDEN KURTULUŞ MANİFESTOSU" ;"DİNLERDEN ÖZGÜRLÜK MANİFESTOSU" üzerinde yapıcı çalışıyoruz herkesi beklerim okumaya

Arkadaşlar bir kaç saat "BU METİN" (LİNK İÇİN TIKLAYIN) üzerinde çalışma düzenleme yapacağız. Sizin de destek ve fikirleriniz isteniyor ve bekleniyor olacak. 

Açıklama bölümünün okunarak yardımcı olunmasını yardım sunulmasını rica ediyorum...

tarihinde sanalmanik tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...