Jump to content

ösym'den evrim soruları

Recommended Posts

Kural olarak, memelilerde, aynı cinse bağlı iki türden, kutuplara yakın yerlerde yaşayanın, ekvatorda yaşayandan daha büyük vücutlu olduğu bilinmektedir.

Büyük vücutlu olma, aşağıdakilerden hangisini sağlar?

A) Terleme yüzeyini büyültmeyi

B- Vücut sıcaklığını korumayı

C) Enerji kullanımını arttırmayı

D) Vücuttan su kaybını önlemeyi

E) Metabolizma hızını yavaşlatmayı

Evrimsel olarak, hayvanların sudan karaya geçmesi sırasında aşağıdakilerden hangisi önemli bir sorun olmamıştır?

A) Sindirimin gerçekleştirilmesi

B- Vücuttaki suyun korunması

C) Vücut ısısınının korunması

D) Solunum için gerekli oksijenin alınması

E) Vücut ağırlığının taşınması

Aşağıdakilerden hangisi, bir populasyonun iki farklı türe evrimleşmesine yol açmaz?

A) Bazı bireylerin üreme zamanlarının kayması

B- Populasyondaki bireylerin farklı sayıda yavru oluşturması

C) Bazı bireylerin farklı yaşam ortamlarında (habitatlarda) yaşamaya uyum sağlaması

D) Bazı bireylerin çiftleşme davranışlarında farklılaşma olması

E) Coğrafik engellerin artması

Bir türün evrimleşebilmesi için aşağıdakilerin hangisi zorunludur?

A) Yüksek enerjili ışınımlar

B- Tür içi kalıtsal çeşitlilik

C) Populasyonun bireyleri arasında farklı beslenme biçimlerinin gelişmesi

D) Coğrafik engel oluşması

E) Yeni bir hastalık etkeninin ortaya çıkması

Bir canlı grubunun, örneğin böceklerin, jeolojik devirlerden günümüze kadar, çok sayıda farklı türle devamlılığını sürdürmesini ve çok farklı yaşam ortalarına evrimsel olarak uyum göstermesini;

I. populasyonun gen havuzundaki allel frekanslarının (rastlanma sıklığının), nesiller boyunca aynı kalması,

II. bir yılda oluşan döl (nesil) sayısının fazla olması,

III. kalıtsal varyasyonlarının çok olması,

IV. her dölde (nesilde) çok sayıda yavru oluşması

özelliklerinden hangileri sağlamaz?

A) Yalnız I B- Yalnız II C) I ve III

D) II ve IV E) III ve IV

cevaplar sırayla: B-A-B-B-A

aslında bilince kolay ama kafasına soru takılan varsa sorabilir. bunlar eski sorular. son yıllarda evrim başlığından daha da sıklıkla soru geliyor. onları da yakında sayfaya asacağım. hayırdır inş. ösym başkanını sonuçta iktidar atıyor. hangi dağda kurtlar ölüyor diye sormadan edemiyor insan :)

Sitelerde Paylaş

Şöyle mi sorsalardı?

1) Havva anamız her defasında biri erkek biri kız ikiz doğurmaktadır. Adem babamız da bu çocukları bir sonraki ikizlerle evlendirmektedir.

Bu davranışın biyolojik olarak yapılabilecek açıklaması hangisidir?

A ) Kardeş kardeşle evlenmesin.

B ) Rahimde birlikte olanla kan uyuşmazlığı olur.

C) Adem babamızın keyfine kalmış.

D) Gen çaprazlaması.

E) Genetik çeşitliliği korumak.

2) Etçil bir hayvana zorla ot yedirilmiş ve hayvancağız ölmüştür. Ölüm nedeni hangisi olabilir.

A ) Takdir-i ilahi

B ) Fıtratı zorlama

C) Eceli gelmiş, ot da sebep

D) Allahın varlığına kanıt

E) Hiçbiri

tarihinde anarkom tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bir tek 2. soruyu yapamadım. Anlatın da aydınlanalım :)

suyun kaldırma kuvveti olduğu ve akışkan olduğu için vücut ağırlığının taşınmasında katkısı büyüktür. karada ise çok daha güçlü iskelet ve kas sistemi ihtiyacı doğar.

sudaki sıcaklığin değişim aralığı dardır. oysa karada gece-gündüz ve mevsimsel değişimlerde çok büyük sıcaklık değişimi meydana gelir.

vücut suyunu da korumak su ortamında sorun olmasa da karada önemlidir.

su ortamında yaşayan balıklar solungaç solunumu yapar. ama karada basitte olsa akciğer solunumu gerekir. bu da bir sorun.

ama sindirim her türlü yapılacağı için daha az problemli sanki.

çok yüzeysel yorumladım gerçi, daha da detaylı açıklamak gerekir aslında.

Sitelerde Paylaş

suyun kaldırma kuvveti olduğu ve akışkan olduğu için vücut ağırlığının taşınmasında katkısı büyüktür. karada ise çok daha güçlü iskelet ve kas sistemi ihtiyacı doğar.

sudaki sıcaklığin değişim aralığı dardır. oysa karada gece-gündüz ve mevsimsel değişimlerde çok büyük sıcaklık değişimi meydana gelir.

vücut suyunu da korumak su ortamında sorun olmasa da karada önemlidir.

su ortamında yaşayan balıklar solungaç solunumu yapar. ama karada basitte olsa akciğer solunumu gerekir. bu da bir sorun.

ama sindirim her türlü yapılacağı için daha az problemli sanki.

çok yüzeysel yorumladım gerçi, daha da detaylı açıklamak gerekir aslında.

Teşekkürler yine de :)
Sitelerde Paylaş
  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

nihayet 23 mart.

hiç uyuyamadım. 1 dk bile. heyecandan falan da değil. uyku tutmadı işte.

bu yüzden konsantrasyon seviyem düşecek sanıyorum. her neyse. kahvaltıdan sonra bi pharmaton çaktm. giderkende marketten bi redbull alacam. kafeindir taurndir mss stimülanları işe yarar heralde.

bir de ağır sigara bağımlısı olduğumdan 2 saat 40 dk'lık sınavda bi iptila geçirmeyeyim diye nikotin bandı aldım. yapıştıracam evden çıkarken. çevresel faktörler bunlar :D

uykusuzluğunsa beni etkilemesine izin vermeden halledeyim bu sınavı.

Sitelerde Paylaş

ÖSYM başkanı sorular hakkında yorum yapabilir ama direk değiştirilmelerine (en azından alan uzmanlarıyla konuşmadan) sebep olamaz. Ayrıca o kadar da muhafazakar biri değil bence. Zamanında yanında çalışmış biri olarak biliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

eQkE2y.jpg

40'ar sorudan yukarıdaki sonucu yaptım.

uykusuzluğun bedeli oldu bu. içime oturdu yeminlen. morali bozuluyor insanın tabii.

dinç kafayla girseydim mat'tan o 2 yanlış ve fen'den de 7 yanlış gelmezdi, gerçekten emin olarak işaretlemiştim çünkü. bi de 160 soru, 160 dk. el insaf yani. insan işi değil.

hele türkçe'de uyku öyle çöktü ki yarı hayal aleminde çözdüm soruları. sonra sosyal testinden aceleyle 17 tane işaretleyebildim, 3'ü yanlış geldi.

mazaret veya bahane üretmiyorum ama gerçekten dinç kafayla girseydim, hem daha hızlı çözer boşlara dönebilirdim, hem de dikkat hatasından soru kaçmazdı.

neyse şimdi lys'ye kaçıyorum. uyku planımı kurucam bu sefer aynı şeyi salaklığı yapamam.

ayrıca çok daha yoğun tempoda verimli çalışıcam. bugünden itibaren başlıyorum. tam 2.5 ay var.

lys yorum gücüyle beraber, ama ondan ziyade teorik bilgiyi ölçen bi sınav. mat'ı kesin full ya da full'e yakın yapmam lazım, aynı şekilde fizik, kimya ve bio. testini de. ki yaparım, önce hayal etmek lazım. objektif düşününce de yapabileceğime aklım yatıyor. hadi bakalım :D

tarihinde ehl-i dünya tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ehl-i dünya eski nickin atheturk mu?

atheturk nicki ile fizik matematik sorularini iyi cozuyordun.

Bu nick ile performansin dusmus. :(

bu nickle korele değil ya :)

aynen walla düştü kardeşim ama toparlıyacam umarım lys'de. onu da asacam buraya :)

senin eski nickin neydi?

Sitelerde Paylaş

Şöyle mi sorsalardı?

1) Havva anamız her defasında biri erkek biri kız ikiz doğurmaktadır. Adem babamız da bu çocukları bir sonraki ikizlerle evlendirmektedir.

Bu davranışın biyolojik olarak yapılabilecek açıklaması hangisidir?

A ) Kardeş kardeşle evlenmesin.

B ) Rahimde birlikte olanla kan uyuşmazlığı olur.

C) Adem babamızın keyfine kalmış.

D) Gen çaprazlaması.

E) Genetik çeşitliliği korumak.

2) Etçil bir hayvana zorla ot yedirilmiş ve hayvancağız ölmüştür. Ölüm nedeni hangisi olabilir.

A ) Takdir-i ilahi

B ) Fıtratı zorlama

C) Eceli gelmiş, ot da sebep

D) Allahın varlığına kanıt

E) Hiçbiri

Fıtratı zorlama nedir?Baya bi güldüm :D

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...