Jump to content

İnsan aklı şizofrenik mi?

Recommended Posts

İslâm'ın kurucusu, şizofren değildi; ama, sara hastası olduğunu biliyoruz. Tamı-tamına, "temporal lob sarası" hastası idi (eğer gerçekten yaşadıysa elbet de).

En önemlisi, sâdece nörolojik hastalığı olması idi.

Şizofrenlerde içgörü yoktur veya çok zor kazanılır.Kendi inandığı şeyler dışındaki herşeyi reddeder,hatta şiddet uygulayıp,öldürebilir,aynen muhammedin yaptığı gibi..
Sitelerde Paylaş

Şizofrenlerde içgörü yoktur veya çok zor kazanılır.Kendi inandığı şeyler dışındaki herşeyi reddeder,hatta şiddet uygulayıp,öldürebilir,aynen muhammedin yaptığı gibi..

Haklı gözükebilirsin.

Benim, "temporal lop sarası" hastası bir kuzenim var. Bu hastalığını bilmeryenler, onun şizofren olduğunu öne sürerler. Ama gerçekleri öğrenince, çok şaşırırlar.

Sonuç: Şizofreni ve sara (epilepsi) bazı durumlarda benzer sendromlar gösteriyor.

Bir nörolog ve bir psikolog analizlerini yapınca, gerçek tanı oluşturulabilir.

Geçtiğiğmiz yıllarda, bir arkadaşımız, bu forumda ayrıntılı bir yazı yazmıştı. En hafif bilim yabancısı bile, Muhammet'in "temporal lob epilepsi hastası" olduğun anlayabilirdi.

Muhammet, vahiy aldığı sanıldığı anlarda, soğuktan titrerdi; Üstünün örtülmesini isterdi.

Bu sara nöbetinin ardından, kendisine vahiy indirildiğini iddia ederdi.

Bu durum, "temporal lob epilepsi"sinin tipik bir özelliğidir. Bu tür hastalar dindar olurlar. Hastalık ilerledikçe, muhtemel bir tanrıya dokunduklarını iddia ederler. Daha sonraki evrelerde bir nebî (peygamper) olduklarını sanırlar. En aşırı aşamada ise, tanrı olduklarına kesin bir dille inanırlar.

Sitelerde Paylaş

Haklı gözükebilirsin.

Benim, "temporal lop sarası" hastası bir kuzenim var. Bu hastalığını bilmeryenler, onun şizofren olduğunu öne sürerler. Ama gerçekleri öğrenince, çok şaşırırlar.

Sonuç: Şizofreni ve sara (epilepsi) bazı durumlarda benzer sendromlar gösteriyor.

Geçtiğiğmiz yıllarda, bir arkadaşımız, bu forumda ayrıntılı bir yazı yazmıştı. En hafif bilim yabancısı bile, Muhammet'in "temporal lob epilepsi hastası" olduğun anlayabilirdi.

Muhammet, vahiy aldığı sanıldığı anlarda, soğuktan titrerdi; Üstünün örtülmesini isterdi.

Bu durum, "temporal lob epilepsi"sinin tipik bir özelliğidir. Bu tür hastalar dindar olurlar. Hastalık ilerledikçe, muhtemel bir tanrıya dokunduklarını iddia ederler. Daha sonraki evrelerde bir nebî (peygamper) olduklarını sanırlar. En aşırı aşamada ise, tanrı olduklarına kesin bir dille inanırlar.

Ayırıcı tanıyı ancak bir psikiyatrist yapabilir,hastada ortada olmadığına göre çok da önemi yok bence,insanlığın 1500 senesini kana bulayan,hala bulamaya devam eden bir insanın aklının sağlıklı olmadığı açıktır.
Sitelerde Paylaş

Bu başlıkta ne kadar uzman doktor varmış.Konu üyeler ama elemanlar konuyu yine dine getirdi.

Kardeşim din bir hezeyandır,şizofrenidir,olmayan, gerçek dışı,akıl dışı kavramlara şartsız inanmaktır.genellikle dini konuların tartışıldığı bu forumda konunun nereye gelmesini bekliyordun?Bu kadar akıl dışılığı saptanmış bir kavrama,dünyada eğitmli, eğitimsiz milyarlarca insanın inanması şizofreninin bir alt türü olamazmı?ya da tüm dinler ortadan kalksa,yine insanların tapacak doğa üstü şeyler bulacak olması,beynin insana oynadığı bir oyundan başka ne olabilir?

Konuyu düşünmeden cevap yazıyorsun.

Sitelerde Paylaş

Haklı gözükebilirsin.

Bunu öğrendiğim iyi oldu teşekkürler. Muhammedin - eğer gerçekten varsa - bir tür şizofren olabileceğini düşünmüştüm. Yani durduk yere adam neden zekasını böyle saçma işlere harcasın ? Akıl Oyunları filmini izledikten sonra tak etti. Bu tür bir hastalığı olabileceğini düşünmüştüm. Bahsettiğiniz gibi vahiy aldığı sırada üşüme titreme geliyorsa garanti sara hastasıydı bu adam.

Sitelerde Paylaş

Kardeşim din bir hezeyandır,şizofrenidir,olmayan, gerçek dışı,akıl dışı kavramlara şartsız inanmaktır.genellikle dini konuların tartışıldığı bu forumda konunun nereye gelmesini bekliyordun?Bu kadar akıl dışılığı saptanmış bir kavrama,dünyada eğitmli, eğitimsiz milyarlarca insanın inanması şizofreninin bir alt türü olamazmı?ya da tüm dinler ortadan kalksa,yine insanların tapacak doğa üstü şeyler bulacak olması,beynin insana oynadığı bir oyundan başka ne olabilir?

Konuyu düşünmeden cevap yazıyorsun.

İnancı şizofreni gibi görmek de fazla fanatik ve cahil bir görüş farkında mısın Doktor herkese şizofreni teşhisi mi koysun tamam söyleyelim tıpçılara bugüne kadar öğrendikleri ne varsa unutsunlar...

Sitelerde Paylaş

Din şizofreni değildir bence, şizofreni psikotik bir hastalıktır. Din kişilik bozukluğudur, psikolojik bir sorundur. Din delüzyonel bozuklukla yakın akrabadır. Sanrı ve hezeyanlar çarpık muhakemenin ürünüdür, teizm de onlardan biridir.

Sitelerde Paylaş

İnancı şizofreni gibi görmek de fazla fanatik ve cahil bir görüş farkında mısın Doktor herkese şizofreni teşhisi mi koysun tamam söyleyelim tıpçılara bugüne kadar öğrendikleri ne varsa unutsunlar...

Ben peygamberim kavramı bugün için kesinlikle bir akıl bozukluğunu tanımlar,Peygamber olduğunu iddia eden kişinin peygamberliğini desteklemekte bu sanrıya ortak olmaktır.Paylaşılmış psikoz olabilir.Tabiki buna inanan herkese şizofren teşhisi koyamazsın ama bu şizofreninin daha masum bir hali olabilir bence,Muhammedin grandiöz sanrıları,mağarada içe kapanmaları,inancı dışındakileri reddetmesi ve 1500 yıldır insanların bu sanrıları mantıksızlığına rağmen desteklemesi şizofreninin veya paylaşılmış psikozun atipik bir formu olamazmı?
Sitelerde Paylaş

Kişilik bozuklukları ve akıl hastalıkları genellikle tek dolaşmazlar, yanlarında bir iki yakın arkadaşları daha bulunur. Örneğin psikopatlar ve sosyopatlar aynı zamanda narsisistik kişilik bozukluğuna da sahiptirler.

Muhammed'in durumunda muhtemel temporal lob epilepsisi peygamberlik için yeterince itki sağlarken, geri kalanın sorumlusu olarak narsisitik kişilik bozukluğu veya yakın arkadaşları öne sürülebilir. Çünkü TLE kişinin gerçeklik algısını etkilerken bir manyak gibi insanları kestirip biçtirmesini tetiklemez. NKB ve bu soruna sahip insanların nelere yol açabileceği konusunda sam vaknin'in youtube'daki videoları iyi bir başlangıç olacaktır.

Sitelerde Paylaş

muhamedin ne olduğunun ne önemi var?

ben her zaman söylerim ben muhhammedin bir numaralı hayranıyım devrinde yaşıyo olsam ellerinden ayaklarından öperdim öğrencisi olurdum (alay etmiyorum)

yahu düşünsenize şizofren yada değil ne farkeder adam devrinde yüzbinleri sürüklemiş peşinden savaşlar verdirmiş insanlara uğrunda ölcek bir amaç vermiş ülke kurmuş kurucu liderdir muhammed. ve kurduğu ülkesi bu gün hala ayaktadır hayalleri düşünceleri hala ayaktadır. kendine fakir biriyken harike bir hayat kurmuştur zengin yaşamıştır. deli olsa ne fayda? anormal olduğu kesindir ama çok kurnaz biri olduğuda kesindir

tek sözüm deliler deli değildir onlara inananlar delidir... başkada bir şey demem ben

Sitelerde Paylaş

Din şizofreni değildir bence, şizofreni psikotik bir hastalıktır. Din kişilik bozukluğudur, psikolojik bir sorundur. Din delüzyonel bozuklukla yakın akrabadır. Sanrı ve hezeyanlar çarpık muhakemenin ürünüdür, teizm de onlardan biridir.

Kişilik bozukluğu nedir öğrenin gelin ,şu başlıktaki iletiler yobazların cehaletiyle aynı derecede.

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İslâm'ın kurucusu, şizofren değildi; ama, sara hastası olduğunu biliyoruz. Tamı-tamına, "temporal lob sarası" hastası idi (eğer gerçekten yaşadıysa elbet de).

En önemlisi, sâdece nörolojik hastalığı olması idi.

Yaşadığından emin olamıyoruz ama ne hastası olduğuna emin oluyoruz, öyle mi Yadellerdeki Yurttaş?

Bu gibi teşhisler çok uçuk. Kendilerini peygamber, Tanrı veya benzeri bir özel kahraman ilan eden insanlar genellikle şizofrenlerdir, Muhammed'de olanın hangi tipi olduğunu bilmek imkansız olsa da genel olarak şizofrendi demek akla yatkındır ama temporal lob epilepsisi demek epeyce uçuk duruyor.

1400 yıl önce yaşadığı savlanan bir karakteri, hadislere bakarak bu kadar ciddi ve ayrıntılı bir tıbbi analize tabi tutamayız.

Hadislere bakarsak Muhammed'in akromegalisi de vardır mesela.. Hangi birini referans alıp da tıbbi teşhis konabilir ki..

Sitelerde Paylaş
  • 4 weeks later...
  • 5 months later...
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...