Jump to content

Recommended Posts

inançsızlar yok olmak konusunda ne düşünüyorsunuz.

Hayat sadece şimdi ve burada. Değil ölüm, bir saat ve bir dakika sonrası bile yok.

Ölünce ne olacağına değil, şimdi ve buradanın fırsatlarına konsantre olalım.

Hayatı doldurmadığımızda, hayata doymayız. Ölüm de yaşanmamışların acı kaybı olur.

Hayatı bir armağan gibi yaşadığımızda, ölüm de bir armağan olur.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

epey zaman oldu forumda aktif olmasamda takip ediyordum sürekli. bu konuya cevap vermek istedim.

yok olmak? inananlar derki ölüm beden için yok olmaktır ruh için başlangıçtır falan filan.

ölüm yok olmakmıdır? evet bu çalışan beynimizin bir daha asla düşünemiyeceği için yok olmaktır. ama enerji olarak yok olmak söz konusu değildir. fakat bu lanet olası enerjinin bize şu hayat dediğimiz macera ölümle sonuçlandığında hiç bir faydası olmıcak değil mi? evet ne yazık ki :)

ben bu tip soruları hiç düşünmüyorum. yani ölüm yok olmakmıdır gerisi varmıdır cennete gitcez sabah akşam hurilerle düşüp kalkcaz mı yoksa şeytan mı bizle düşüp kalkcak.

bunlar fantastik bi acayip büyük çocuk masalları. şirinlerin ormanda bir yerlerde yaşadığı ve iyi bir çocuk olsak onları bir gün görebileceğimiz ihtimali kadar saçma cennet hikayesi, aslında ikisi hemen hemen aynı hikaye :) zaten hep şüphelenmişimdir şirinlerin çizeri bir ateist olabilir mi diye :)

ateistmisin bilmiyorum ama;

bak ben bir ateistim. burda ki ateistlerin ve hatta Türk ateistlerin ( yani ben sadece biz türkleri gözlemliyebiliyorum) bir çoğunun ortak bir hatası var. ateist olup bir yaradanı red etmelerine rağmen islamın onlara çocukluklarından beri süre gelen dayatmalarından kurtulabilmiş değiller.

yani?

vatandaş ateistim diyor ama hala bilinç altında bi yerlerde ya varsa hesabı hala orda bekliyor.

yada dediğin gibi işte adam ateist ama öldükten sonrasından korkuyor.

bu başlı başına bir konu ve defalarca yazıldı çizildi tartışıldı.

ben ne zaman ateist oldum ne ara oldum hatırlamıyorum yani ben müslümanım dediğim vakitlerde bile hiç inançlı olduğumu hatırlamıyorum. sanırım bu yüzden bu bashettiğin düşünceler hiç uğramıyor bile aklıma.

sevdiklerim yok olacak? e olacaklar bende olacam napalım şimdi? yok olmayalım diye 5 vakit tuhaf hareketler yapıp bilmediğimiz bir dilde anlamadığımız sözcüklerle acayip işlermi yapalım? önümüzden biri geçse bozulan ama sürekli uzay boşluğuna doğru kıldığımız namazı allah yakalıcak diye dua etmektense benim daha gerçekçi düşüncelerim var bu konuda..

mesela? sevdiklerimiz yok olacak ve bu düşünce beni yiyip bitirceğine ben sevdiklerimle daha değerli vakit geçirmeyi tercih ediyorum. onlarla vakit geçirmek eğlenmek birlikte üzülmek sarhoş olmak gezmek tozmak ya bu dünyaya dair ne varsa sömürerek yaşamayı tercih ediyorum ben.

şu dünyada ölmeden biraz daha vakit geçireyim diye spor yapıyorum mesela.

ya zevk alıyorum şu anki hayatımdan acısıyla tatlısıyla ve her an bitebilcek kadar hassas olduğunu biliyorum ve bundan zevk alıyorum

tecavüz kaçınılmazsa zevk alacaksın mantığıyla hareket ediyorum

her an ölebilcekmiş gibi yaşayıp hiç ölmicek gibi düşünüyorum. hayat felsefem bu işte bugünü doyasıya sömürürcesine yaşamak!

ve öldüğümde? sadece ölmüş olacam hepsi bu...

Sitelerde Paylaş

yok olmak benim için sorun değil

çünkü zaten yoktum, yok olmak benim aslî özelliğim

yok olmakla aslî özelliğimden bir şey kaybetmiş olmuyorum

yani hiçbir zararda değilim

tersine çok kârdayım

çünkü bedava yaşıyorum

bedava yaşıyoruz bedava

sorun nedir o zaman ?

olmayacak şeyleri istemeye koşullanmış olmak

yani hem olmayacak şeyleri iste

hem de neden olmuyor diye dert et

işte sorun bu: hastalıklı zihin yapısı

Sitelerde Paylaş

farkında olmadan var oldum ekstiradan yaşıyorum insan olarak öldükten sonra her hangi bir çiçekte ağaçta taşta toprakta v.s yine yaşaycağım. yok olmak eve dönüştür başkada bir şey deyil.

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yok, olmak

yo yo, olmak;

bu değil hayır, yok, olmak var, olmak var sadece

işte bütün mesele bu

olmak bi hal ve olmak bi durum

süreğen sonsuz, başlagıçsız ve öncesizse nasıl sona erecek;

bunu bi durum kümses, olarak düşünün;

olmak durumu olmamak olarak ifade edilemeyeceği gibi olmamak'a dönüşemez;

Beyninizi bulandırmışlar çocuklar sizin

Saçmalıklarla doldurmuşlar aklınızı,

biliyorum bu dünya b.ktan bi yer ama

neden hiç düşünmüyorsunuz bunları;

Sitelerde Paylaş

yok olmak benim için sorun değil

çünkü zaten yoktum, yok olmak benim aslî özelliğim

yok olmakla aslî özelliğimden bir şey kaybetmiş olmuyorum

yani hiçbir zararda değilim

tersine çok kârdayım

çünkü bedava yaşıyorum

bedava yaşıyoruz bedava

sorun nedir o zaman ?

olmayacak şeyleri istemeye koşullanmış olmak

yani hem olmayacak şeyleri iste

hem de neden olmuyor diye dert et

işte sorun bu: hastalıklı zihin yapısı

olmayacak şeyler isteyip neden olmuyor diye dert etmiyoruz.

olmayacağının pek ala farkındayız.

lakin yaşamı bir anlamı kalmıyor diyorum. kısaca herşey boş.

tek bir anlam bile yok. ne armağanı, armağanda yok zarar da karda...

bedava da ücretli de...

tarihinde waitingforgodot tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

yoktan geldik yoka gidiyoruz...

İki yokluk arasında bu varlık neyin nesi...

Suya yazılan yazılardan ne farkı var bizlm ve Yaptıklarımızın...

Sonsuzcasına kalıcı olmakta pek makul değil gibi sanki...

her şeyi bilmekte sıkıcı olur gibi geliyor bana...

öğrenmek ise daha güzel...

bilmeyen öğrenebilir...

Bilen artık öğrenmiştir...

Ulan nasıl bağlanır bu laf...

Sitelerde Paylaş

Yok olmak konusunda bir türlü anlaşılamayan bir husus var...

"yok olmak" diye birşey olmaz. Olamaz ki...

Cümle olarak bile anlamsız, yok... olmak...

Siz, biz, hepimiz yanlış anlıyoruz. "Yok olmak" dediğimiz şey bir süreç değil, anlık bir eylemdir. Varlığın var olduğu sürenin, var olmadığı bölge ile olan sınırına verilen addır. Yani insan bir anda yok olur, sonra bir daha yok olmaz. Bundan sonraki "yokluk" durumu, ona muhatap olamayan bizler içindir. O insan kendi çağında yok değildir.

Örnek vereyim: "yok olma"yı talim ettiğini söylediğiniz koma halindeki bir insan, komada olduğu sürece "yoktur". Olmadığı için, böyle bir yokluk sürecini talim edemez.

Halbuki varlık, var olduğu periyod içerisinde inadına vardır. Ölümden "sonra" hayat arayanların, bu hayatı o kişinin ölü halinde değil, diri halinde araması gerekmektedir.

Sitelerde Paylaş

Örnek vereyim: "yok olma"yı talim ettiğini söylediğiniz koma halindeki bir insan, komada olduğu sürece "yoktur". Olmadığı için, böyle bir yokluk sürecini talim edemez.

Bunu herkes biliyor aslında.

Bu bir cevap ama yetmiyor belli ki.

Bu konudaki her bir cevap, başlık sorusu gibi bir miktar romantizm içeriyor.

Çünkü konu mantıkla değil duygularla ilgili.

Yokolmanın nasıl birşey olduğunu anlayabiliyorlar, ama bazen kabullenemiyorlar işte.

Mantıklı açıklaması olması, kabullenebilir oldu manasına gelmiyor nitekim.

Ben ateist olarak, şahsen hiç bu konuda sorunlu hissetmedim.Yokolma düşüncesi beni hiç rahatsız etmedi, hiç de önemli bir konu olarak görmedim.

Ama ölümden sonra hayata inanmayanların çoğunlu için biraz sorunlu olur bu kısım.

Bu başlıkta bile ''takma kafana ölünce acı hissetmezsin'' tarzında tavsiyeler gösteriyor ki herkes bu konu üstüne bir zamanlar kafa yormuş.

Aşılması gereken bir adım gibi.

Belki aşamayan başka inanç seçeneklerine yöneliyordur.

Sitelerde Paylaş

Olacak şey herkes için aynı, ama bazısı öbür dünyaya transfer olacağım der, diğeri oyundan çıkacağım der.

Halbuki olan bir şey yok ki, ölen bir şey de yok. Bir sistem sonra eriyor. Bilinç dağılıyor.

Tüm mesele nasıl baktığınıza bağlı.

Sitelerde Paylaş

Ben ateist olarak, şahsen hiç bu konuda sorunlu hissetmedim.Yokolma düşüncesi beni hiç rahatsız etmedi, hiç de önemli bir konu olarak görmedim.

Ama ölümden sonra hayata inanmayanların çoğunlu için biraz sorunlu olur bu kısım.

Bu başlıkta bile ''takma kafana ölünce acı hissetmezsin'' tarzında tavsiyeler gösteriyor ki herkes bu konu üstüne bir zamanlar kafa yormuş.

Aşılması gereken bir adım gibi.

Belki aşamayan başka inanç seçeneklerine yöneliyordur.

Sanırım esas sorun burda gerçekten ateist olmuş tanrı olayını kafasından atabilmiş hiç kimse için bu ölümden sonrası zırvalıkları hayatlarında yer işgal etmiyor.. yani bana bu sorular yöneltildiğinde kafamı kurcalıyorum bana mantık dışı geliyor ölümden sonra yaşam olabilceğini düşünmek bile. adı üzerinde ölüm işte. insan olmak bizim için artık bitmiş olacak gerisi zaten şu anki duygu ve düşüncelerimizi bağlayan durumlar olmıcak. ben inananların bu konudaki hayalperestliklerini çılgınca bulsamda eminmki onlarda benim bu düşüncemi anlayamıcaklar.

her zaman diyorum öte dünyadaki hayali cennetin peşinden ister koşun ister koşmayın bu ölüm korkusunu yenmek için şu yaşadığımız hayatı değerli yaşamak şart. sevdiklerine kavuşcağınız cennet hayalleri yüzünden şu an daki hayatı ıskaladıklarından korkarlar ölmekten. oysa bu düşüncelerin en mantıklı çözümü dediğim gibi sevdiklerinizle değerli vakit gçirmek kendinize zaman ayırmak eğlenmeyi bilmektir. yoksa yok olmayı fln düşünmekle olmaz

yok olmak nedir ki? yoksun ve bitti işte fazla üzerinde düşünmenin anlamı yok. yani düşünsek ne olacak YOK olduk gerisi şu anki duygu ve düşüncelerimiz için hiçlik. maddedir enerjidir vs bu konu için benide pek bağlamıyor ben kendimi bilirim arkadaş şu anı doyasıya yaşayalımda gerisi zaten boş. bugünü yaşayamadıktan sonra hep var olsak ne zaten yok olmuşuz :)

Sitelerde Paylaş

Test edilip onaylamış gibi konuşuyorsun :)

Ben test etmiştim. 2 defa ameliyat oldum. İlkindeki narkoz daha az etkili olacak ki, ilk ayılmaya başladığım anda aklıma gelen "biraz önce ne vardı" sorusu oldu. Uykuya asla benzemiyor. Önce sesleri duymaya başlıyorsunuz ancak gözlerinizi açamıyorsunuz.

O soruyu sorduğum anda biraz önce var olan derin bir yokluğu hissetmiştim. Öyle bir yokluk ki, sanki tüm evren de sizinle beraber yok olmuş gibi. Tam anlamı ile yokluğu algılayabilmiştim. Size ilginç gelebilir ama iliklerime kadar kanım donmuştu.

O an sadece siz değil, tüm varlık da yok oluyor.

Sitelerde Paylaş

Ölümü düşünmek yerine, hayatta olduğunuzu düşünün. Ölüm zaten olması gereken durumdur. Doğada her şey ölüdür, bilinçsizdir. O kadar şanslıyız ki, bizler az süre içinde dahi olsa, sınırlı süre içinde dahi olsa yaşıyoruz.

O yüzden ölümü düşünmeyin, var olmanın tadına varın. Şu an varsınız ve şu an gerçek olan budur.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ölümü düşünmek yerine, hayatta olduğunuzu düşünün. Ölüm zaten olması gereken durumdur. Doğada her şey ölüdür, bilinçsizdir. O kadar şanslıyız ki, bizler az süre içinde dahi olsa, sınırlı süre içinde dahi olsa yaşıyoruz.

O yüzden ölümü düşünmeyin, var olmanın tadına varın. Şu an varsınız ve şu an gerçek olan budur.

gerçek olan şey, hayat ve ona dair tüm tadların bir yanılsama olduğudur

başlık sahibinin yakındığı şey de, bu farkındalığın kendisine acı verdiğidir

dolayısıyla ona çare olarak birşeyleri düşünmemeyi salık vereceksen,

bu şey gerçeklerin ta kendisi olacaktır..

ateist kişi kendini kandırabildiiği müddetçe mutlu olabilir(:

Sitelerde Paylaş

BRUTAL tartışmaya girmek istemem ama sanırım gerçekleri anlayabilenler ateistler hayal dünyasında yaşayanlar ise inananlar gibi gözüküyor. yani cenneti ben hep şirinlere benzetirim çocukken hangimiz şirinleri görmeyi istemedik ki? galiba okadar iyi olamadık...

sen diyorsun ki iyi bir insan olursam cennete girebilirim gerisi mutluluk vs

ben diyorum ki cennet masaldır istersen ya varsa diyebilrisin ama bence bu tüccar mantığında bile ya yoksa diyerek bugünü yaşayabilmek en güzelidir. biz elimizde olanı güzel yaşama niyetindeyiz sen ise elimizde olmayanı garantileyelim diyosun. umarım cennetiniz en az şirinler masalı kadar gerçektir.

inananlar bir masalın peşinden koşar inanmayanlar ellerinde olanın fark budur.

ve dediğin çok doğru başlık sahibinin yakındığı bir konu var. ve bu konunun tek çözümü bu günü doyasıya yaşamaktır.

misal elinde olan 100 bin lirayla ufak tefek yatırımlar yapmak ve o parayı arttırmaya çalışmak milli piyangodan çıkma olasılığı olan 50 milyon lira üzerinden hesap yapıp hayal kurmaktan daha mantıklıdır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...