Jump to content

Recommended Posts

ben tamamen bilimsel bir şeyden bahsediyorum ama dediğim gibi sizin bu konu hakkında hiç bilginiz yok anlaşılan

http://www.ateistfor...0

http://www.ateistfor...showtopic=34544

özür dilerim ben cehaletimi her zaman kabul ederim herşeyi bilemem kısıtlı bilgiye sahibim ve öğrenmeye açık biriyim.

ama anlamışda değilim bu dünyayı bir yanılsama olarak görmek ne kadar gerçekçi? yani konuştuğumuz konuda konu sahibinin bir yakınması var ve bu yakında bilimle felan açıklanacak düzeyde değil.

sevdiğin herkes herşey sonunda yok olacak ve bu yok oluşun farkına bile varamaycağız...

bu düşünce hayatımı mahvediyor yıllardır. cümle bu

bu duygusal bir yaklaşım ve bu konuya fizik kanunlarıyla yardımcı olmak veya başka bilimsel verilerle vs zor olurdu.

senin hangi mesajında bilimsel olarak yaklaştırdığınıda kaçırdım ama gözlerim bozuktur biraz senin suçun yok üstad.

tekrar ediyorum bu konuda her ne kadar cahil olursam olayım ki ustası zaten sensin bu yakınmanın benim görüşümle 2 çözümü vardır. ya dine inanıp cennet vaadine kapılmak bugünü boşvermek yada inanmayıp bu günü yaşayabilmek..

ki başlık sahibi ateistlere soruyu yönelttiğine göre ben soruyu üzerime alındım ve kendi duygu düşüncelerimle cevap verdim.

sana dediğim hastalıklı ruh halinide açıklayayım. üstadım bu yorumumda tamamiyle kendi düşüncemdir sen dahil kimseyi bağlamaz.

brutal bu dünyadaki varlığının farkında olupta hayal dünyasında yaşadığımızımı iddia ediyorsun? bu hastalıklı ve anlamsız bir ruh hali. bu düşüncedeyken cennet fikri daha mantıklı gelir eminim.

yazdığım cümle aynen budur yanlışlık olmasın diye yapıştırdım. efendim şu dünyada sürdüğümüz geçici ömürde birey olarak ateistte olsan herhangi bir dine mensupda olsan yada herşeyi boşvermişde olsan ve hatta bir bilim adamı bile olsan beyninin sana oynadığı oyunları duygu ve düşünceleri hayallerini hislerini yok saydığın anda hastalanırsın. kastettiğim buydu üstadım yeniden yanlışsam düzeltiniz okuyacağım emin olunuz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Neye ve kime göre yanılsama? Benlik gerçekten var. Parçalara ayrılabiliyor olması onu gerçek dışı yapmaz. Sen de gerçek dışı değilsin. Ortada sabit, referans alabileceğin bir gerçeklik yoksa, kendini gerçek dışı kabul etmen bence yanlış. Emin ol madde bile gerçeklik için referans alınamaz. Belki de mutlak varlık diye birşey dahi yoktur. Var olma durumu bizim zihinlerimizi bile aşan bir bilgi.

Gerçek dediğimiz şeye göre bir yanılsama, benlik hissinin acı hissinden bir farkı olduğunu, zihinlerimizin dışında bir gerçekliği olduğunu söyleyebilir misin?

Devamlı değişen bir maddesel yapı ve tamamen fizik kanunları gereği bilinçsizce hareket eden bir oluşum var ve bu yapıya benlik-kişilik-özgür irade atfeden sedece bizim zihnimiz değil mi?

Sitelerde Paylaş

Bu cümlede benim ''bambaşka bir farkındalık boyutunda yaşadığım, tüm varoluşu gerçek hali ile hiç yanlsama omaksızın algıladığım'' mı ima ediliyor

Aynen öyle.

Sen kendini diğer inançsızlardan üstün görmesen her başlığa ''şu ateistleri bir madara edeyim'' mantığıyla kolları sıvayarak girmezsin.

Sen inançsız filan da değilsin zaten.

En iyi olasılıkla deist olabilirsin.

Bu başlıkta da aynı boktan yanını sergiledin.

Başlığın ilk sorusu bu.

inançsızlar yok olmak konusunda ne düşünüyorsunuz.

Senin ilk cevabın da bu:

ateist kişi kendini kandırabildiiği müddetçe mutlu olabilir(:

Normal bir inançsız, böyle bir soru gördüğünde ''dur şu diğer inançsızları madara edeyim'' diye düşünmek yerine kendisi bu sorunsalla nasıl başa çıkıyor onu ondan bahseder. yada sessiz kalır.

Ama senin için olmaz, ilk hedef ateistler.

Çok bariz ortada ki senin herzaman birinci hedefin ateistler, çünkü onlarla bir alıp veremdiğin var.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Gerçek dediğimiz şeye göre bir yanılsama, benlik hissinin acı hissinden bir farkı olduğunu, zihinlerimizin dışında bir gerçekliği olduğunu söyleyebilir misin?

Devamlı değişen bir maddesel yapı ve tamamen fizik kanunları gereği bilinçsizce hareket eden bir oluşum var ve bu yapıya benlik-kişilik-özgür irade atfeden sedece bizim zihnimiz değil mi?

sana göre gerçek elle tutulmalı mıdır? Maddeyi elinle tutuyor olman onu gerçek mi kılıyor?

Sitelerde Paylaş

özür dilerim ben cehaletimi her zaman kabul ederim herşeyi bilemem kısıtlı bilgiye sahibim ve öğrenmeye açık biriyim.

ama anlamışda değilim bu dünyayı bir yanılsama olarak görmek ne kadar gerçekçi?

gösterdiğim konulara gözattığın halde birşey anlamamışsan senin için yapacak birşey yo demektir

orada gerçekliğin, algıladığımız dünyadan ne kadar farklı olduğu apaçık şekilde anlatılıyor

Sitelerde Paylaş

Bir ağaç nasıl Ay'ın varlığını algılayamaz ise zihinlerimiz de gerçeklik durumu için aynı seviyede. Fiziğin bulmaya çalıştığı esas soru da bu. Gerçekliğin ne olduğunu anlamaya çalışıyor ama bir duvara çarpıyor. O duvar insan aklının sınırı.

Duygularının dışarıda olmaması onu gerçek yapmıyor diye düşünebilirsin. Kendinin parçalara ayrılabiliyor olması seni gerçek yapmıyor diye düşünebilirsin. Mutlak gerçek olmayabilirsin. Ama gerçeğin bir parçasıysan eğer, gerçeksindir.

Sitelerde Paylaş

Parçalara ayrılamayan, başka varlıkların üzerine inşa edilmemiş bir mutlak gerçek var mı? Belki de yok. Zihnini boşuna zorlama. İnsanoğlunun gerçeklik algısı bile bir sanrı olabilir. O yüzden bence, tüm duygularımız ile, tüm benliğimiz ile evren kadar gerçeğiz. Çünkü bunu yok sayabilecek bir referans noktası bulamıyorum.

Sitelerde Paylaş

Aynen öyle.

Sen kendini diğer inançsızlardan üstün görmesen her başlığa ''şu ateistleri bir madara edeyim'' mantığıyla kolları sıvayarak girmezsin.

Benim gibi aklı başında bir sürü inançsız var, ben sizin gibilerle tartıştığımda ''yine bizim zihnimize ait olan kavramlar üzerinden'' üstünlük sağladığımı iddia ediyorum.

Dolayısıyla bu bir ''kendini kandırma değildir'' diye bir iddiada bulunmuş olmuyorum.

Sen inançsız filan da değilsin zaten.

En iyi olasılıkla deist olabilirsin.

Aksini nasıl kanıtlayayım sana, var mı bildiğin bir yöntem(:

Bu başlıkta da aynı boktan yanını sergiledin.

Başlığın ilk sorusu bu.

Senin ilk cevabın da bu:

Normal bir inançsız, böyle bir soru gördüğünde ''dur şu diğer inançsızları madara edeyim'' diye düşünmek yerine kendisi bu sorunsalla nasıl başa çıkıyor onu ondan bahseder. yada sessiz kalır.

Başlık sahibinin tüm iletilerini okudum ve o anlamsızlık üzerine konuyu temellendirdiği halde, saçma salak cevaplar verildiğini gördüm, ona görede açıklama yaptım.

Senin aptal fantezi dünyan nedeniyle bunu görememen normal..

Çok bariz ortada ki senin herzaman birinci hedefin ateistler, çünkü onlarla bir alıp veremdiğin var.

Burada ateistlerden çok teist ve bilumum tanrı inançlarına giydirmede bulunduğum konu var.

Forumda adamakıllı inançlı kalmadığından, şu sıralar senin gibi ateistleri madara ettiğimi görüyorsun.

Onlardan hiçbir ayrıcalığın yok senin(:

Sitelerde Paylaş

sana göre gerçek elle tutulmalı mıdır? Maddeyi elinle tutuyor olman onu gerçek mi kılıyor?

gerçek dediğin şey zihnimizin varlığına bağımlı olmamalı..

tarihinde BRUTAL tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

pekala brutal ozaman bütün algılarımızı boşverip gerçekliğin algıladığımızdan farklı olduğunu varsaydığımız dış dünyanın peşinde yaşayalım.

gerçekliğin algıladığımızdan farklı olduğu bir varsayım değil gerçeğin ta kendisi(:

Sitelerde Paylaş

zihnimizin ürettiği şeyler, evrende varolan şeyler mi?

Yok mu? Sen yok musun? Senin hatan kendini evrenden ayrı görmen. Evren varlığını seninle beraber sürdürüyor. Evrenin, doğanın, varlığın bir parçasısın. Sensiz evren de olabilir miydi? Ya da evrenin varlığı seninle beraber olmak mı zorunda?

Sen kendini var kabul etmiyorsan, o halde yıldızlar da yok. Onlar da hidrojen ve helyum topu. O da ne? Hidrojen de proton ve elektrondan oluşuyor. Ancak o da ne? proton da kuarklardan oluşuyor? Aslında kütle bile Higgs alanının bir oyunu. Gerçek hangisi? Mutlak gerçek nerede? Bulabiliyor muyuz?

Mutlak gerçek tüm herşey olabilir mi? Ortada referans alabileceğin mutlak bir varlık yok. Belki de sonsuz bir katman var. Var olan cisimler neden bu şekilde davranıyorlar da farklı şekilde davranmıyorlar?

Bu tip sorulara bilimciler de kafa yoruyor. Bir referansın yoksa gerçek olmadığını iddia edemezsin.

Sitelerde Paylaş

gerçekliğin algıladığımızdan farklı olduğu bir varsayım değil gerçeğin ta kendisi(:

yahu tartışma içinde tartışma yarattım yahu ben anlatamıyorum yada sen anlamıyosun.

ben senin dediğini çok iyi anlıyorum ama sen benden ateistim die bazı kurallara inanıyo olmamı bekliyosun

hayır efendim inansaydım gider putlara inanırdım ben fizik kurallarına ve matematiğe inansamda onları putlaştırmam. fizik kuralları matematik biyoloji yasaları onlar bunlar bilmemneler benim için put değildir üstadım.

bütün bilim dalları birleşsin bana bugüne kadar gördüğüm yeşil rengin aslında siyah olduğunu ama bunda benim biyolojik bir sorunum olmadığını asında bizim yeşil gördüğümüzün kara olduğunu söylese ve bunu kanıtlasa ne yazar? sorun bendeyse buyrun iyleştirin doktor efendiler derim yok bende değilse ben yine gördüğümü bilirim. yeşil dediğim isterse kara olsun isterse mor ben yeşil görür bunu severim..

hangi kanun hangi kanıt ne derse desin biri bana çıkıp yaşadığımız dünya gerçeğinden farklı desede ben yinede algıladığımı bilirim.

ben anlamadım sen benden kanunlara secde ettiğimimi söylemememi istiyosun ama benim kastettiğim duygu düşüncelerimizi hayallerimizi yaşadığımız tecrübeleri vs yok sayamayacağımız. yada ben saymam yahu. sabahtan beri şahsi konuşuyorum şahsi fikrim diyorum sen tutturmuşsun yaşadığımız dünya algıladğımızdan farklı bu gerçek. banane canım gerçek buysa ben algıladığım dünyayo bilirim gerçeğinden istediği kadar farklı olsun ben algıladığımı yaşarım.

konuda şahsi görüş sorulmuş benim şahsi görüşlerimi eleştiriyosun sözüm ona ama tutturmuşsun bi laf algıladığımız dünya aslında farklı diye söyleyip duruyosun. gece 1 olmuş a4 kağıda bastırsan en az 5 sayfa açıklama yaptım sana şahsi düşüncelerimi açıklamak adına sen 2 satır yazıyı tekrarlayıp duruyor anlamıyosun bilgin yetersiz diyosun

yahu azizim al bilginide gel anlat bana anlatki bileyim bu başlığı açan arkadaş zaten kendiside yok her nerdeyse ne sormuş ben yanlışıkla ne anlatıyorum ve sen ne anlatıyosun bana? anlat be anlatta bileyim..

algıladığımız dünya gerçeğinden farklıymış. aman ne güzel. nerden getirdin koydun önüme bu lafı anlamadım ki

şu başlık altnda gerçek olan tek bir şey var ise oda benim anlatmaya çalıştığım olay senin algıladığından kesinlikle farklı.

tarihinde Cresi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ben test etmiştim. 2 defa ameliyat oldum. İlkindeki narkoz daha az etkili olacak ki, ilk ayılmaya başladığım anda aklıma gelen "biraz önce ne vardı" sorusu oldu. Uykuya asla benzemiyor. Önce sesleri duymaya başlıyorsunuz ancak gözlerinizi açamıyorsunuz.

O soruyu sorduğum anda biraz önce var olan derin bir yokluğu hissetmiştim. Öyle bir yokluk ki, sanki tüm evren de sizinle beraber yok olmuş gibi. Tam anlamı ile yokluğu algılayabilmiştim. Size ilginç gelebilir ama iliklerime kadar kanım donmuştu.

O an sadece siz değil, tüm varlık da yok oluyor.

sanki yok olmuş gibi dondun hiç bişey yok gibiydi ama geri geldin değilmi. işte dirilmede böyle insan tekrar dirilebiliyıor muş.tıbben deneyimlediğiniz halde dirilmeyeceğinize inanıyorsunuz.Allah size yoklukla tekrar dirilişi yaşatmış ama ne fayda anlamak istemiyorsunuz.

Sitelerde Paylaş

Benim gibi aklı başında bir sürü inançsız var,

Hasiktir, birde kendini aklı başında sanmaz mı.

Buraya gelir, ''ateistler neden müslümanların inançları saçma diye dalga geçiyorsunuz sizin inançlarınız da da hayatın anlamı yok'' der.

Her inancın eşit derecede anlamsız olduğunu idda eder.

Sonra kendisi ateistlerin inançlarının saçmalığı ile dalga geçerek kendini üstünlük taslar.

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

sanki yok olmuş gibi dondun hiç bişey yok gibiydi ama geri geldin değilmi. işte dirilmede böyle insan tekrar dirilebiliyıor muş.tıbben deneyimlediğiniz halde dirilmeyeceğinize inanıyorsunuz.Allah size yoklukla tekrar dirilişi yaşatmış ama ne fayda anlamak istemiyorsunuz.

tamam inanacağım da Allah'a inanmıyorum ki, dirilteceğine inanayım. Eğer Allah'a inansaydım emin ol dirilteceğine de inanırdım.

tarihinde CharlesDarwin tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...