Jump to content

Recommended Posts

ahlaki degerler de, kisisel dogrular da tamamen iyi ve kotu uzerine temellenmistir. ben gidip birine tecavuz etmiyorsam bunu tamamen kotu olarak gordugum icin yapmiyorum. peki neden kotu? cunku bir insana bunu yasatmayi kendime yakistiramam. neden kendime yakistiramam? cunku ben iyilige inaniyorum. neden iyilige inaniyorum? yoksa dunyada kaos hakim olur ve gucu yeten yetene durumu ortaya cikar ki bu durumda herkes aci ceker. ben de dahil. herkesin mutlu yasamasindansa aci cekmesini istemem. bunlar onceki ornekte verdigim peynir deposundaki fare ornegindeki gibi. ben depodaki fareyim ve elbette depoyu terketmek istemeyecegim. ben bir yanilgi icindeyim ancak bu yanilgiyi yasamayada mecburum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 118
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ahlaki degerler de, kisisel dogrular da tamamen iyi ve kotu uzerine temellenmistir. ben gidip birine tecavuz etmiyorsam bunu tamamen kotu olarak gordugum icin yapmiyorum. peki neden kotu? cunku bir insana bunu yasatmayi kendime yakistiramam. neden kendime yakistiramam? cunku ben iyilige inaniyorum. neden iyilige inaniyorum? yoksa dunyada kaos hakim olur ve gucu yeten yetene durumu ortaya cikar ki bu durumda herkes aci ceker. ben de dahil. herkesin mutlu yasamasindansa aci cekmesini istemem. bunlar onceki ornekte verdigim peynir deposundaki fare ornegindeki gibi. ben depodaki fareyim ve elbette depoyu terketmek istemeyecegim. ben bir yanilgi icindeyim ancak bu yanilgiyi yasamayada mecburum.

Tecavüzü tamamen kötü olarak görmüyosun ,yani mesela sevgili iken tecavüz edebilirsin azcık kötü görüyorsan *?.Kusura bakma da tuhafsin.Bir şey ahlaken kötüyse yapmazsın ,tecavüzün kötü olmasının nedeni zaten bunu zorla yapmandır.

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ben gidip birine tecavuz etmiyorsam bunu tamamen kotu olarak gordugum icin yapmiyorum.

"Tecavüzü tamamen kötü olarak görmüyosun ,yani mesela sevgili iken tecavüz edebilirsin azcık kötü görüyorsan *?.Kusura bakma da tuhafsin."

??

tarihinde Newbie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu dünyada kalan tek şey yaptıkların ve karakterin olacak.Güzel hatırlanmaya bakalım bu yüzden.İnsanlar içinden de sadece insan kalabilenlere karşı insan olalım,fazla değer vermeyelim herkese.........

bunlarda aslında anlamsız ve önemi olmayan şeyler. Güzel hatırlanmak ötekinin algısı ve bizim algımız. güzel veya çirkin diye birşey yok.

biraz geniş bakarsak, zaman hepsini silecek ve kalan hiç birşey olmayacak.

Ben bu söylediklerin neden düşünülür, insan yok olup gitmeyi neden kabullenemez, hiçbir zaman anlamadım. Kabullenmeyi bırak, bunu bir sorunmuş gibi akla getirmesini bile anlayamadım.

Bu fark neden, onu da bilmiyorum. Ben mi çok sığım, azıcık odun bir ruhum var da "yok olmak" denen şeyi tek bir gün sorun yapmadım, aklıma bile getirmedim ya da kendimi senin kendini bulduğun kadar değerli mi görmüyorum, bilmiyorum.

Ben çocukluğumdan beri ölüyoruz ve bitiyor, dedim, bu işe hiç öyle duygusal bakıp sonrasıyla ilgili geliştirilmiş fantezilere kulak asmadım. Çünkü oturup da sorgulanacak bir şey yoktu.

Düşünürsek, "yok olmak" demek bile aslen inançlı yanımızın durumu dramatize etmesinden başka bir şey değil. Ölüm dramatik bir gerçek değil çünkü. Basit, yalın bir gerçek. Bildiğimiz bir diğer gerçek de yaşama içgüdümüzün çok güçlü olup bizi hayatta kalmaya zorlaması. Bu da ölümsüzlüğü istememize neden olan faktör değil, aptalca nedenlerle ölmeyip kendimize dikkat edelim, sağlıklı ve mutlu yaşayalım ki türü devam ettirelim diye var olan bir faktör.

Ruh kavramı on binlerce yıl önce çıkmış. İnsanlar ölülerini gömerken yanlarına onların sevdiği değerli eşyalarını, bazen de yiyecek içecek koyarmış yanlarına. Ben bunu ölümü kabul etmemek değil de, capcanlı insanın iletişim kuran, kendini ifade eden, üreten, kısacası beyne ait aktivitelerin bedenle birlikte yok olup gitmesini anlayamamaları biçiminde yoruyorum. Beyin nedir, ölünce bütün devreler kapanır ve ruh sanılan fenomen bedenden ayrılıp varlığını devam ettirmez gibi bir bilgi olmayınca, konuşup üreten o insanın bir anda böyle yok olmasını anlayamıyorlardır. Yaşam şartları gereği ölüm konusuna epeyce de acımasız bakmalarına rağmen ruh kavramı geliştirmişlerdi.

Ölüm evrimin en önemli enstrümanı. Tüm canlılar ölüyor, ölmek zorunda. Biz de o canlılık içinde kısa bir süre varlık gösteren şanslılarız. Ben bu muhteşem evrene tanıklık edebildiğim için kendimi çok şanslı buluyorum. Bitecek ve hiç olmamış gibi kaybolup gideceğim. Bu beni ne şaşırtıyor, ne düşündürüyor, ne rahatsız ediyor ne de önemli geliyor. Hiçbir zaman etmedi, oturup düşünmüş bile değilim.

Yahu milyonlarca yıldır canlılar ölüyor. İnsandan bahsediyoruz madem, insan da on binlerce yıldır ölüyor. Ruhlar, bilmediğimiz alemlere ölüm sonrası gittiğimiz fantezileri vb her şey, insanlık tarihi kadar eski. Hala şu foruma gelip bizi ciddi ciddi "Cehennemde yanacaksınız kafirler, zebaniler ananızı ağlatacak, ben de kahkahalar atarak sizi izleyeceğim" imalı, zevk içerikli uyarı mesajları yazar durur... Bu sapıtık fanteziler adamların zevk alemi haline gelmiş hatta. Ne acayip..

Yani bu yok olmak olmamak hikayesi de aynı derecede zayıf düşünce aslında. Muhtemelen geçmişin kalıntısı. Dinler sadece daha da dramatize etmemize neden olmuş.

sorun değerli hissetmek veya değersiz hissetmek değil. değer diye birşey yok ki?

değer senin verdiğin algı sadece. değerle alakası yok, insan var olmak ister. bende farkındayım bir boktan farkımızın olmadığının.

hatta TAmamen yalan bir temel üzerine kurulmuş bir algı düşünce dünyasında yaşıyoruz.

benim dindarlığımdan filan vurmaya çalışmıssın ama buz gibi inançsızlığın sancılarıdır benim yazdıklarım.

insanı bir bilgisayar gibi düşün, bilgisayar acı çekmez, mutlu olmaz.

bizde bilgisayardan farkımız yok ama acı çektiğimizi veya mutlu olduğumuzu sanıyoruz oysa hepsi yalan, hepsi algıların yanılgısı.

biz birer makinayız. işletim sistemi sadece bilgisayara nazaran daha kompleks birer makina.

algı bizim dışımızda yoktur o yüzden duygularımız gerçek değil. anlam diye birşey yoktur.

Sitelerde Paylaş

aynada gördüğün görüntü yanılsama değilse, hayvanlar seni farklı algılar renk filan..

hangisi gerçek?

insan sadece kendi algısının gerçek olduğunu sanır.

idealist ya da materyalist sonuçta insanın algısı önemli oluyor tabiki.Ya siz bırakın boş işleri madem hayat boşsa felsefe de boş..

Sitelerde Paylaş

idealist ya da materyalist sonuçta insanın algısı önemli oluyor tabiki.Ya siz bırakın boş işleri madem hayat boşsa felsefe de boş..

hayatın bir anlamı yok diyoruz, buna kızacağına gerçeği kabullenmelisin.

ben bu basit örnekte ciddiyim.

hayvanlar renkleri farkı görür.

gerçek hangisi?

Sitelerde Paylaş

anlam dediğin şey senin verdiğin bir algının sonucu.

algıların yanılıyor zaten bu bakımdan anlam bir yalandan ibaret.

bu yüzden brutal kendini kandırmayı başarabilen ateistler mutlu olur diyo.

Bu düşüncenle yani bir şeye anlam yüklediğimiz için anlam var demekle idealizmi destekliyorsun resmen.Kaya parçası biz varsak anlamlıdır mesela.

Sitelerde Paylaş

Bu düşüncenle yani bir şeye anlam yüklediğimiz için anlam var demekle idealizmi destekliyorsun resmen.Kaya parçası biz varsak anlamlıdır mesela.

kaya parçası ile bizim aramızda aslında algılamak ve algı yanılmalarından yanılmalardan başka bir fark yoktur.

hayatın amacı olmadığı gibi anlamıda yoktur. amacı olmadığını kabul ediyorsunuz ama anlamı olmadığını niye kabul etmiyorsunuz.

hayatındaki anlamlı olan bütün herşey senin çevrenin filan alt tabanını oluşturduğu bir algıdır bu algıyı sen oluşturursun ve bu gerçek değildir.

çünki sen öldüğünde yani madde farklı bir şekile dönüştüğünde, bu algılardan eser kalmayacak.

Sitelerde Paylaş

Ben de yok olmayı düşünemiyorum. Şu anda deistim ama araştırıyorum. Ateist olursam eğer gerçeği ateizmde görürsem yok olmayı düşünmekten kafayı bile yiyebilirim.

Temennim o ki inşallah ruh veya benzeri bir şey vardır da ölümsüzüzdür. Biliyorum çok zorlama ama...

Gerçekten bana deseler okula gitme sanatı yemeğini suyunu sağlayacaz 7/24 araştırma yaparım.

Gerçekten kafayı yiyeceğim korkuyorum.

Sitelerde Paylaş

Ben de yok olmayı düşünemiyorum. Şu anda deistim ama araştırıyorum. Ateist olursam eğer gerçeği ateizmde görürsem yok olmayı düşünmekten kafayı bile yiyebilirim.

Temennim o ki inşallah ruh veya benzeri bir şey vardır da ölümsüzüzdür. Biliyorum çok zorlama ama...

Gerçekten bana deseler okula gitme sanatı yemeğini suyunu sağlayacaz 7/24 araştırma yaparım.

ne kadar korkarsan kork yok olduktan sonra bir anlamı olmayacak :D

Sitelerde Paylaş

Yıllardır karanlık bir hücrede yaşayan, hayatı öyle sanan , birini dışarı çıkarırsan, gözleri acır, bakamaz ışığa. Korkması da gayet doğal ve olağandır. Kafayı yemeyeceksin. Toplumun, okulun, ailenin, esasen sistemin istedikleri dışına çıkıyorsun ilk kez. İlk kez sana dayatılanı değil, kendin istediğin biçim ve haliyle ulaşıyorsun bilgiye. Düşüncelerin oluşuyor. Kafanın içinde patlıyorlar. Kimse görmüyor. Anlamıyor. Zombi gibi geziyorlar. Kredi taksidi ve dedikodularla yavaş yavaş ölüyorlar. Sen yaşamak istiyorsun.

Yaşa güzel kardeşim. Yaşa ve yaşat. Doğmadan önce korkmuyordun. Ölümden sonra korkacak bir şey kalmayacak.

tarihinde Deschain tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

, veya ameliyat masasında narkozlu halini,

ölümü en güzel tasvir eden cümle budur arkadaşlar..

eğer basit bir ameliyat için hastahaneye yürüyerek gidip nozkozu yediğiniz anı hatırlıyorsnaız işte ölüm o narkozdan sonrasıdır.. ne beyin,ne zaman, nede bir başka şey...

uyandığınızda sadece uyuduğunuz anı hatırlıyorsunuz.. bir bilinç kaybı değil; tıbbı ölümdür resmen.. beyin ölümünün ne olduğunu birazcık düşünürseniz işte ölümde bunla paralel doğrutuda kalbinde durmasıdır.. hiçbir his yok; renk yok zaman yok....

ayrıca bu ölümü anlamlandıramayan beyinler öteki hayat tasvuru yapmaya başlamışlar..sen değil koca koca krallar ölmeyi bir hiç olarak algılamayaı düşünmek yerine öteki dünya hayali daha mantıklı gelmiş.. bu bir psikolojik sorundur bence

Sitelerde Paylaş

Ateistler için her halukarda kafa karıştırıcı bir durum. En sağlam ateistin dahi muhtemelen üstesinden gelmekte zorlandığı ama bunu mümkün olduğunca yansıtmamaya çalıştığını defalarca gözlemledim...

Kaldıki mslümanların hatırı sayılır bir kısmıda bu konuda kesinlikle kendilerinden emin değiller. Bu yüzden üzerine çok düşünmemeyi yeğliyorlar.

Bu anlamda deistler görece olarak daha şanslı. Sürpriz kutu :)

Sitelerde Paylaş

@MMAX

Abartmıyor musun?

Senin savına göre, deistler değil, panenteistler daha şanslı durumda.

Ayrıca senin savın, tipik bir teist düşüncesi. Teitler, her şeyi herkesten daha iyi bilirler. Bilâkis Müslümanlar, karşısındaki kişiyi bile o kişiden daha iyi bilrler.

Sitelerde Paylaş

@MMAX

Abartmıyor musun?

Senin savına göre, deistler değil, panenteistler daha şanslı durumda.

Ayrıca senin savın, tipik bir teist düşüncesi. Teitler, her şeyi herkesten daha iyi bilirler. Bilâkis Müslümanlar, karşısındaki kişiyi bile o kişiden daha iyi bilrler.

Deistlerde bu anlamda bir kaç seçenek olduğunu düşündüğümden dolayı "görece" şanslı ifadesini kullandım.

Teistler muhtelemen müslüman yada ateistler kadar şaşırabilirler en fazla..

Neyse konu bu değil..

Sonuç olarak..

Ateistler yada müslümanlar için her ikisi içinde bilinmezliklerle dolu bir süreç.

Ayrıca özellikle yaş ilerleyip çoluk çocuğa karışanlar beni daha iyi anlarlar diye tahmin ediyorum.

Her iki zümrede bu konuda kesin kanaat sahibi değil.

Ateistler için bu durum zaten bir muamma..

Müslümanlarında bir sürü farklı çeşidi var. Örneğin suriyede ırakta yada afganistanda birbirlerini öldüren müslümanlar ölüm sonrasında aynı süreçleri yaşayacaklarınımı sanıyorlar? Davranışları düşüncelerini kesinlikle desteklemiyor. Mezhep ve meşrep kavgalarının bu kadar yaygın olması, aynı zamanda müslümanların birbirleri için dahi aynı akıbeti düşünmediklerinin göstergesi...

tarihinde MMAX tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...