Jump to content

1- FATİHA SURESİ (diyanet meali)

Recommended Posts

eylul43res_flew.jpg

arkadaşım anlamamakta ısrar ediyorsun herhalde adamın kendi yazısı bu bu konuyla ilgili kitap yazdı. azıcık sen araştırsan göreceksin de.... malum siteler bu yazıyı konu edinmişler al sana adamın yazdığı kitap yahu daha ne getireyim ben sana

Antony Flew'un o sıralardaki bunaklığı, uzmanlar tarafından çoktan tespit edilmişti Hattâ kendi yazdığı kitapları bile anımsamıyordu.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Antony Flew'un o sıralardaki bunaklığı, uzmanlar tarafından çoktan tespit edilmişti Hattâ kendi yazdığı kitapları bile anımsamıyordu.

he he tamam o bunamış halde bu kitabı yazabilmiş bir bunak için büyük başarı stephen hawking de bunamış zaten verilebilnecek tek cevap da bu yersen.

Sitelerde Paylaş

bak denizaktas kardeşim, adminin dediği gibi senin getirdiğin "kılıç varsa ustası var, insan varsa yaratıcısı var" gibi düşünceler "mandalina var o halde allah var" gibi bir başlıkta ve nicelerinde çürütüldü. hatta forum tarihinde sen belkide bu tartışmalara giren 1000. müslüman olabilirsin. Forumu biraz araştır ve bir sürü bilimsel kaynaktan bilgi birikimini artır. belgesel falan izlemek tv yi tek açma sebebin olsun. Buradakilerden bazıları sana hakaret ediyor olabilir, onları haklı çıkarmaya çalışmak ta büyük hata olacaktır ancak bu adamlar sana ve senin gibilerin içinde bulunduğunuz zihinsel kıtlıktan çıkamamanıza olan öfke ile yazıyorlar bunları.

Örneğin hawking örneğin için yazmış olduğum açıklamaya laf salatası yada lafı dolandırmak gibi bir şey dedin. Yazdıklarım bir salata değil, anlatmak istediğim durumun anlatılabileceği yegane yoldur. Bak herhangi bir aşağılama için yazmıyorum ancak bu olayıda ancak böyle betimleyebilirim, senin zihinsel seviyende ki birine normalde burada kimse cevap vermez, verseler de çoğusu hakaret olur, insanlar bıkmış artık ama ben seni dikkate alıp sana sorular sorup cevaplar vermeme rağmen hiçkimsenin itiraz etmeyeceği "bir şeyin bilimsel olması için yanlışlanabilir olması lazım" olgusunu bile anlamadığını gösteriyorsun.

Sitelerde Paylaş

en ünlü Arapça sözlük Lisanul Arab bu kelimenin anlamını şöyle açıklamaktadır : "...Hasılı dahv döşemek, düzeltmek demek ise de sadece basit bir döşemek ve düzeltmek değil, yuvarlak olarak düzeltmek, döşemek anlamını verir ki bu ayetten Yeryüzünün yuvarlak yaratıldığı anlamı çıkar." "Dahv" kelimesi cevizle oynanan bir oyun anlamında da kullanılmış, aynı kökten türeyen "medahi" kelimesi yuvarlak taşları ifade etmek için kullanılmıştır. "Dahv" kelimesinde ve bu kelimenin kökünden türeyen kelimelerde yuvarlaklık anlamı olmasına karşın bazı çevirmenler yeryüzünün yuvarlaklığını algılamaktaki zorlukları sebebiyle ayeti sadece yeryüzünün düzenlenmesi olarak algılamışlar, yazı ve çevirilerinde bunu yansıtmışlardır. Oysa Dünya'nın şekli gerçekten de "dahv" kelimesinin ifade ettiği yuvarlaklığa, yumurta biçimine, devekuşu yumurtası şekline benzemektedir.

Dahv kelimesinden türeyen diğer kelimelerde de yuvarlaklık anlamı mevcuttur. Örneğin çocukların topu yerdeki bir çukura düşürmeleri, taş atıp çukura düşürme yarışları, cevizle oynanan oyun hepsi dahv kelimesiyle ifade edilmektedir. Devekuşunun yuva yapmasına, yatacağı yerdeki taşları temizlemesine, yumurtladığı yere ve yumurtasına da bu köklerden türemiş kelimeler kullanılır.

hadis

Devekuşu zemini düzleştirir (satıh yapar) yumurtalarını gömdükten sonra. Arabi lügatlara ve tefsirlere göre bu kelime düzleştirdik anlamına gelir. Devekuşunun yumurtalarını bırakmaya hazırlamış olduğu bir yataktır. Bazı apolojetikler dehaha'nın devekuşu yumurtası anlamına gelen duhiya olduğunu iddia etti. Bakalım gerçekten öyle mi?

"Duhiya", bu kelime kök değildir. Bu, dehaha ile aynı kökten olan de-ha-wa'dan türetülen bir isimdir. Dahası Duhiya devekuşu yumurtası manasına gelmez. En saygın sözlükler bu konuda şunu söylüyor:

Lisan El Arab

يُّها موضعها الذي تُفَرِّخ فالأُدْحِيُّ و الإدْحِيُّ و الأُدْحِيَّة و الإدْحِيَّة و الأُدْحُوّة مَبِيض النعام في الرمل , وزنه أُفْعُول من ذلك , لأَن النعامة تَدْحُوه برِجْلها ثم تَبِيض فيه وليس للنعام عُشٌّ . و مَدْحَى النعام : موضع بيضها , و أُدْحِيه .ِ

Çeviri: Al-udhy, El-idhy, El-udhiyya, El-idhiyya, El-udhuwwa: Devekuşunun yumurtalarını bıraktığı kumluk. Bu yüzden devekuşu ayaklarıyla arzı (toprağı, yeryüzünü) serer/yayar, sonra yumurtalarını oraya yatırır

Sitelerde Paylaş

Yumurtaya can veren rabbim mandalinayı dilimlemiş de vermiş. :) Yahu siz hâlâ mı inkâr edersiniz bre zındıklar. :lol: Niyeyse sadece mandalina ve portakalı dilimlemiş ama orasını karıştırmayın, hikmetinden sual olunmaz.

18nU9c0.jpg

Allah'ın bir başka ispatı. Bakalım buna ne diyeceksiniz? Allah yoksa kızlık zarını kim yarattı?

e8xCq4I.jpg

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Devekuşu zemini düzleştirir (satıh yapar) yumurtalarını gömdükten sonra. Arabi lügatlara ve tefsirlere göre bu kelime düzleştirdik anlamına gelir. Devekuşunun yumurtalarını bırakmaya hazırlamış olduğu bir yataktır. Bazı apolojetikler dehaha'nın devekuşu yumurtası anlamına gelen duhiya olduğunu iddia etti. Bakalım gerçekten öyle mi?

"Duhiya", bu kelime kök değildir. Bu, dehaha ile aynı kökten olan de-ha-wa'dan türetülen bir isimdir. Dahası Duhiya devekuşu yumurtası manasına gelmez. En saygın sözlükler bu konuda şunu söylüyor:

Lisan El Arab

يُّها موضعها الذي تُفَرِّخ فالأُدْحِيُّ و الإدْحِيُّ و الأُدْحِيَّة و الإدْحِيَّة و الأُدْحُوّة مَبِيض النعام في الرمل , وزنه أُفْعُول من ذلك , لأَن النعامة تَدْحُوه برِجْلها ثم تَبِيض فيه وليس للنعام عُشٌّ . و مَدْحَى النعام : موضع بيضها , و أُدْحِيه .ِ

Çeviri: Al-udhy, El-idhy, El-udhiyya, El-idhiyya, El-udhuwwa: Devekuşunun yumurtalarını bıraktığı kumluk. Bu yüzden devekuşu ayaklarıyla arzı (toprağı, yeryüzünü) serer/yayar, sonra yumurtalarını oraya yatırır

DEHÂ:دحو – dahv” sözcüğünün manası “devekuşu yumurtası” anlamı eksenindedir. Bu sözcüğün türevleri “devekuşu yumurtası”, “devekuşunun yumurtasını bıraktığı yer” gibi anlamlar taşımaktadır. Bu sözcüğün türevlerinden olan “مدحة – midhat” sözcüğü, Mekkelilerin yuvarlak taşlar ve ceviz ile oynadıkları, bu günkü golf oyununa benzer bir oyunun adıdır. Bir çukur kazılır, kazılan çukura yuvarlak taş veya ceviz düşürülmeye çalışılırdı. Yuvarlak nesneyi çukura düşüren kişi oyunun galibi, düşüremeyen de mağlûbu sayılırdı. Ebi Rafi’ rivâyetinde Peygamberimizin torunları Hasan ve Hüseyin’in de bu oyunu oynadıkları anlatılır. ” دحو – dahv“sözcüğünün türevlerinden olan “مداحى – medâhî” sözcüğü de kursa/yufka gibi yuvarlak taşlara verilen addır (Lisanü’l-Arab , cilt 3, s. 310, 311).

“Yuvarlakça yaymak, döşemek” anlamındaki sözcüğün yeryüzü için kullanılması, yeryüzünün insanların ve diğer canlıların yaşamasına ve yiyeceklerini sağlamasına elverişli bir şekilde yaratılmış olduğunu ve şeklinin de tam yuvarlak değil, yuvarlakça olduğunu anlatmaktadır. Dünyamızın şeklinin “kutuplardan basık elipsoit [dönel elipsoit]” olduğunun daha yeni sayılabilecek bir tarihte keşfedildiği hatırlanacak olursa, 14 asır önceden yeryüzünün şekli için “dönel elipsoit”e en benzer yapıdaki devekuşu yumurtasını anlatan bir sözcüğün kullanılması, gerçek ve büyük bir mucizedir.

görüldüğü üzre lisan ül arabiyye nin belirtilen cildi ve sayfa numraraında da görüüldüğü üzre deha-ha kelimesi devekuşu yumurtasını tasvir eden forumdur. sizin lisan ül arabiyye de çakma sanırım

Sitelerde Paylaş

156894_692500944122928_54712655_n.jpg

yaptığınız tüm yorumlar ilk resimdeki kendine müslüman diyen kişiler için geçerli olup verdiiniz örneklerin tamamına yakını yine bu güruhu kapsamakta. gerçek islam Allah ı sorgulayarak sorular sorup araştırıp hür bir vicdanla ön yargıları kenara bırakıp gerçekten istedikten samimi olduktan sonra görülen gerçekler doğrultusunda inanılan dindir.

Sitelerde Paylaş

Lisan El Arab

Senin böyle yapmanın bir anlamı yok.

Dünyanın şekli penis gibidir de ona, o ayeti penis şekline sokmaya çalışır.

Kuranın içeriğini tartışmanın bir anlamı yok.

Sen içeriğine bulaşınca bunlar senin kusursuz bir kitabın içine girdiğini ve o kitabın içinde cımbızla fitne işlemleri yaptığını sanıyor.

Boş bir şey.

Sadece mantığını sorgulama daha faydalı.

Neden bu Allah iki lafı bir araya getiremeyen biri gibi deve kuşu yumurtasıyla dünya anlatıyor mesela? :)

Eğer basit anlatım tarzı o zamanki insanların anlaması içinse, gizli mesaj kime?

Bir de bu işin o yanı var.

Müslümanlar saflık yapıp unutuyorlar ayetlerde gizli mesaj ararken ama bu ayetler birilerinin kulakları içinmiş ilk başta :D

Şimdi o birilerinin kulakları için olan bu ayetler zamanla dönüşmüş bunların beyinlerindeki gizem için olmuş.

Eğer bu ayetler mekkedeki insanlara hitaben yazılmışsa günümüzdekilerin yaptığı ne?

Eğer günümüze gizli mesaj yolluyorsa, o zaman mekkedekiler koyun kaval dinler gibi mi dinledi bunları?

Akılları sıra kitaba üstünlük katarken aptalca ve gülünç şeyler de ortaya çıkıyor.

Dünya penis şeklindedir.

tarihinde tentex tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ikinci resimdeki adamı bende sevdim. Ancak bu adamın birkaç eşi evde adamı bekliyor, bu adam dağların sabit olduğuna inanıyor, bu adam karılarını dövüyor, karılarından ikisi 9-10 yaşında biriside yetişkin 12 yaşında... bu adam spermin kaburgalarından geldiğini sanıyor, bu adam zina suçunun cezasını 100 kırbaç olarak görüyor, daha da önemlisi, bu adam bir bilim adamı değil çünkü yanlışlanabilir olmayan bir şeye inanıyor. Resim iyi hoş ta, böyle bir müslüman henüz çıkmadı, zaten bu din ile çıkması mümkün görünmüyor...

Sitelerde Paylaş

ikinci resimdeki adamı bende sevdim. Ancak bu adamın birkaç eşi evde adamı bekliyor, bu adam dağların sabit olduğuna inanıyor, bu adam karılarını dövüyor, karılarından ikisi 9-10 yaşında biriside yetişkin 12 yaşında... bu adam spermin kaburgalarından geldiğini sanıyor, bu adam zina suçunun cezasını 100 kırbaç olarak görüyor, daha da önemlisi, bu adam bir bilim adamı değil çünkü yanlışlanabilir olmayan bir şeye inanıyor. Resim iyi hoş ta, böyle bir müslüman henüz çıkmadı, zaten bu din ile çıkması mümkün görünmüyor...

gözünle görmediğin şeylere inanmadığını sanıyordum resme bakıp adamı tahlil etmişsin maşallah. yüzlerce kez söyledim yin esöylüyorum saydığınız vasıflara sahip biri müslüman değildir kendine ne dediği önemli değil. kuran ın geldiği dönemdeki araplar kadınları canlı canlı toprağa gömüyorlardı kadınlara şahsiyet kazandırdı. islamdan önce kadınlara miras hakkı verilmiyor miras erkekler arasında pay ediliyordu (nisa suresi) kadınlar kuranın getirdiği haklarla mirasa ve kişiliğe sahip oldular. kuran toprağa gömülen kadını topraktan çıkarmış bununla yetinmeyip cennete giden yolun bir kısmını da annenin ayağının altına koymuş. sulandırmamaınız için bu da bir mecazdır.

ayrıca kurandaki ayetler gizli bir mesaj değildir iki dil arasında farklar olduğu için türkçede olmayan arapçada olan bazı farklılıklar size açıklandığında böyle anlıyorsunuz. ikincisi dünyanın yuvarlak olduğu anlatılırken öyle bir kelime seçiliyor ki aynı kelime başka bir varlık için de kullanılıyor ve bu ikisi arasında fizyolojik olarak benzerlik oluyor. bu belagat sanatına bir örnektir. bunu bilmeyene veya anlamamak işine gelmediğinde buna gizli mesaj olarak bakıp dünyayı da kirli zihniyetine benzetmen normal.

tarihinde denizaktas tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
gönderildi (düzenlendi)

gözünle görmediğin şeylere inanmadığını sanıyordum resme bakıp adamı tahlil etmişsin maşallah. yüzlerce kez söyledim yin esöylüyorum saydığınız vasıflara sahip biri müslüman değildir kendine ne dediği önemli değil. kuran ın geldiği dönemdeki araplar kadınları canlı canlı toprağa gömüyorlardı kadınlara şahsiyet kazandırdı. islamdan önce kadınlara miras hakkı verilmiyor miras erkekler arasında pay ediliyordu (nisa suresi) kadınlar kuranın getirdiği haklarla mirasa ve kişiliğe sahip oldular. kuran toprağa gömülen kadını topraktan çıkarmış bununla yetinmeyip cennete giden yolun bir kısmını da annenin ayağının altına koymuş. sulandırmamaınız için bu da bir mecazdır.

Bu saydığım vasıfların hepsini kuran dan ve peygamberin hayatından seçtim ama. problem burada...

tarihinde Newbie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu saydığım vasıfların hepsini kuran dan ve peygamberin hayatından seçtim ama. problem burada...

Resullulahın hz aişe ile evlenmesinden bahsediyorsun. 9 yaşında evlendirilme iddiaları... bunun ıspatı yapıldı araştırmanı öneririm. senin tabirinle kopya vermek gerekirse hz aişe Bakara suresi için o sure geldiğinde ben Resulün evindeydim demiştrir. şimdi bakara suresi nuzül sırasında hangi suredir risaletin kaçıncı yılında inmiştir. hz aişe ile hangi dönemde evlenmiştir. bunları karşılaştırdığında o rakamın 9 değil 19 olduğunu göreceksin ama araştır ;)

Sitelerde Paylaş

bak denizaktas kardeşim, adminin dediği gibi senin getirdiğin "kılıç varsa ustası var, insan varsa yaratıcısı var" gibi düşünceler "mandalina var o halde allah var" gibi bir başlıkta ve nicelerinde çürütüldü. hatta forum tarihinde sen belkide bu tartışmalara giren 1000. müslüman olabilirsin. Forumu biraz araştır ve bir sürü bilimsel kaynaktan bilgi birikimini artır. belgesel falan izlemek tv yi tek açma sebebin olsun. Buradakilerden bazıları sana hakaret ediyor olabilir, onları haklı çıkarmaya çalışmak ta büyük hata olacaktır ancak bu adamlar sana ve senin gibilerin içinde bulunduğunuz zihinsel kıtlıktan çıkamamanıza olan öfke ile yazıyorlar bunları.

Örneğin hawking örneğin için yazmış olduğum açıklamaya laf salatası yada lafı dolandırmak gibi bir şey dedin. Yazdıklarım bir salata değil, anlatmak istediğim durumun anlatılabileceği yegane yoldur. Bak herhangi bir aşağılama için yazmıyorum ancak bu olayıda ancak böyle betimleyebilirim, senin zihinsel seviyende ki birine normalde burada kimse cevap vermez, verseler de çoğusu hakaret olur, insanlar bıkmış artık ama ben seni dikkate alıp sana sorular sorup cevaplar vermeme rağmen hiçkimsenin itiraz etmeyeceği "bir şeyin bilimsel olması için yanlışlanabilir olması lazım" olgusunu bile anlamadığını gösteriyorsun.

kılıç var ustası var mandalina var allah var mı dedim ben pardon :) bir insanister ateist olsun ister müslüman, ister başka dine inanan ister deist olsun ya da nihilist. senin gibi düşünmeyene hele hele argümanlarına cevap alamamış ve aksini ıspatlamış birine senin zeka seviye yetmez sen anlamazsın senin daha bir fırın ekmek yemen lazım biz çok duyduk bunları diyerek söyledikleri üzerinden kendisini basitleştirme çabası içerisine girip kendini haklı çıkarma çabası bizatihi zekaya yapılan haksızlık olur ve zekayla taban tabana zıddır. benim size verdiğim ünlü ateist kişiler dünyanın en büyük düşünürleridir. yine dünyada ün yapmış ve tanrı inancı olan bir çok isim vardır hadi biz aptalız bu adamlarda mı aptal size göre. bana tenezzül edip cevap vermeyiniz o halde ben fikir telakkisi hakaret etmeden ve diyaloğun hakkını verecek seviyede insanlarla konuşurum ve bu sitede geçirdiğim süre içerisinde samanlıkta iğne misali de olsa öyle insanlarla olduğunu gördüm ve görüşmekteyim. bu indirgeme çabalarınız nafile

Sitelerde Paylaş

Resullulahın hz aişe ile evlenmesinden bahsediyorsun. 9 yaşında evlendirilme iddiaları... bunun ıspatı yapıldı araştırmanı öneririm. senin tabirinle kopya vermek gerekirse hz aişe Bakara suresi için o sure geldiğinde ben Resulün evindeydim demiştrir. şimdi bakara suresi nuzül sırasında hangi suredir risaletin kaçıncı yılında inmiştir. hz aişe ile hangi dönemde evlenmiştir. bunları karşılaştırdığında o rakamın 9 değil 19 olduğunu göreceksin ama araştır ;)

Türkiye futbolda dünya 3. sü olduğunda bende bizim evdeydim. ben kaç yaşındayım ? :D

Aişe'nin 6 yaşındayken 50 yaşındaki Muhammed ile nişanlandığı;[13] ancak dokuz yaşında evlendiği aktarılmaktadır.[14] Muhammed el-Buhari'nin Sahih-i Buhari'de de aktardığı üzere Aişe şunları der:[13]Peygamber benimle altı (yaşında) bir kızken nişanlandı. Medine'ye gittik ve Beni-el-Haris bin Hazrec'in evinde kaldık. Sonra hastalandım ve saçlarım döküldü. Daha sonra saçlarım büyüdü ve annem, Ummu Rûmân, salıncakta kız arkadaşlarımla oynarken yanıma geldi. Beni çağırdı, yanına gittim, bana ne yapacağını bilmiyordum. Elimden yakaladı ve beni kapıda bekletti. Soluğum kesilmişti, nefesim yerine geldiğinde biraz su aldı ve yüzümle başımı bu su ile ovdu. Daha sonra beni eve aldı. Evde Ensâr`dan birtakım kadınlar hazır bulunuyordu. Bunlar bana: "Hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmet getirdin!" dediler. Annem beni bu kadınlara teslîm etti. Bunlar da benim kılığımı, kıyâfetimi düzlediler ve Resûlullah'a teslîm ettiler. Ensâr kadınları beni Resûlullah`a takdîm ettiklerinde ben dokuz yaşında bir kızdım. ” “ "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında bebeklerle oynardım. Arkadaşlarım (da oynamak için) yanıma gelirlerdi. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm (eve gelince, utanarak) saklanırlardı. Ama Aleyhissalâtu vesselâm onları tekrar bana gönderirdi. Beraber oynamaya devam ederdik."[15]

Yine Aişe'nin, Muhammed el-Buhari'nin Sahih-i Buhari'de aktardığı başka bir hadise göre:[16]"Ben henüz Mekke’de, sokakta oyun oynayan bir kız iken Muhammed'e Kamer Sûresi âyeti nâzil oldu.

Sitelerde Paylaş

Türkiye futbolda dünya 3. sü olduğunda bende bizim evdeydim. ben kaç yaşındayım ? :D

Aişe'nin 6 yaşındayken 50 yaşındaki Muhammed ile nişanlandığı;[13] ancak dokuz yaşında evlendiği aktarılmaktadır.[14] Muhammed el-Buhari'nin Sahih-i Buhari'de de aktardığı üzere Aişe şunları der:[13]Peygamber benimle altı (yaşında) bir kızken nişanlandı. Medine'ye gittik ve Beni-el-Haris bin Hazrec'in evinde kaldık. Sonra hastalandım ve saçlarım döküldü. Daha sonra saçlarım büyüdü ve annem, Ummu Rûmân, salıncakta kız arkadaşlarımla oynarken yanıma geldi. Beni çağırdı, yanına gittim, bana ne yapacağını bilmiyordum. Elimden yakaladı ve beni kapıda bekletti. Soluğum kesilmişti, nefesim yerine geldiğinde biraz su aldı ve yüzümle başımı bu su ile ovdu. Daha sonra beni eve aldı. Evde Ensâr`dan birtakım kadınlar hazır bulunuyordu. Bunlar bana: "Hayır ve bereket üzere geldin, hayırlı kısmet getirdin!" dediler. Annem beni bu kadınlara teslîm etti. Bunlar da benim kılığımı, kıyâfetimi düzlediler ve Resûlullah'a teslîm ettiler. Ensâr kadınları beni Resûlullah`a takdîm ettiklerinde ben dokuz yaşında bir kızdım. ” “ "Resülullah aleyhissalâtu vesselâm'ın yanında bebeklerle oynardım. Arkadaşlarım (da oynamak için) yanıma gelirlerdi. Resülullah aleyhissalâtu vesselâm (eve gelince, utanarak) saklanırlardı. Ama Aleyhissalâtu vesselâm onları tekrar bana gönderirdi. Beraber oynamaya devam ederdik."[15]

Yine Aişe'nin, Muhammed el-Buhari'nin Sahih-i Buhari'de aktardığı başka bir hadise göre:[16]"Ben henüz Mekke’de, sokakta oyun oynayan bir kız iken Muhammed'e Kamer Sûresi âyeti nâzil oldu.

samimi olarak dinlerseniz ilmi olarak delilli olarak ayrıntıı bir biçimde göreceksiniz. izledikten sonra tekrar yazışalım.
Sitelerde Paylaş

Video yu izledim. ilk önce esmanın yaşı üzerinden gidiliyor ve 600 lü yıllarda yaşamış birisinin tam 100 yaşında öldüğü biliniyor net olarak. bugün bile bazı yerlerde insanlar yaşlarını tam bilmiyor. O çağda nüfus kayıt sistemimi vardı? hicri takvim hz ömer zamanında kabul edildi ve hicreti yani 622 yılını esas aldı, peki öncesinde insanlar hangi yılda olduklarını nereden biliyorlardı? ayşenin kaç yaşında olduğu ancak ordan burdan bakılarak toparlanmaya çalışılıyorsa onda birsürü hata olur heleki 600 lü yıllarda yaşamış bir kişi için üstelikte bir arap toplumunda bu yapılıyorsa bir hikayeye döner olay. İsa nın bile aslında yaşayıp yaşamadığı tartışılıyorken (bak yaşı falan değil, yaşayıp yaşamadığı) esmanın tam 100 yaşında falan filan olduğunu net eminmiş gibi söylemek zaten abestir. Bu hocamız her şeyden çok emin ama.

Bu tarz hocalar kendilerine o kadar güvenirler ki (cehaletlerinden), bu tarz binlerce olayı sanki o an yaşamış gibi anlatırlar :D

Cehalet derken araştırma yapmıştır eyw... ancak araştırma yaptım dediği kaynaklar kimdir nedir? Kuran meallerinin bile bilimsel buluşlar yapıldıkça yıldan yıla değiştirildiğini biliyoruz.

ben hocanı dinledim. sende benim hocamı dinle biraz.

Sitelerde Paylaş

Video yu izledim. ilk önce esmanın yaşı üzerinden gidiliyor ve 600 lü yıllarda yaşamış birisinin tam 100 yaşında öldüğü biliniyor net olarak. bugün bile bazı yerlerde insanlar yaşlarını tam bilmiyor. O çağda nüfus kayıt sistemimi vardı? hicri takvim hz ömer zamanında kabul edildi ve hicreti yani 622 yılını esas aldı, peki öncesinde insanlar hangi yılda olduklarını nereden biliyorlardı? ayşenin kaç yaşında olduğu ancak ordan burdan bakılarak toparlanmaya çalışılıyorsa onda birsürü hata olur heleki 600 lü yıllarda yaşamış bir kişi için üstelikte bir arap toplumunda bu yapılıyorsa bir hikayeye döner olay. İsa nın bile aslında yaşayıp yaşamadığı tartışılıyorken (bak yaşı falan değil, yaşayıp yaşamadığı) esmanın tam 100 yaşında falan filan olduğunu net eminmiş gibi söylemek zaten abestir. Bu hocamız her şeyden çok emin ama.

Bu tarz hocalar kendilerine o kadar güvenirler ki (cehaletlerinden), bu tarz binlerce olayı sanki o an yaşamış gibi anlatırlar :D

Cehalet derken araştırma yapmıştır eyw... ancak araştırma yaptım dediği kaynaklar kimdir nedir? Kuran meallerinin bile bilimsel buluşlar yapıldıkça yıldan yıla değiştirildiğini biliyoruz.

ben hocanı dinledim. sende benim hocamı dinle biraz.

seni inandırmaya çalışmyyorum size göre sizin gibi düşünmeyen herkes cahil belliki. islam konusunda biri ne kadar alim olursa olsun size göre cahil :) ne kadar positivist ve objektif bir bakış açısı.hiç kimse hiç bişiden hiç bir şekilde emin değil ama Resul 9 YAŞINDAKİ hZ Aişe ile evlendiği kesin ki öyle itham ediyorsun. ben senin gibi bir çok arkadaşla muhatabım bu ve bunun gibi vidyoları çok dinledim dinlerim de ve bu tezleri savunan arkadaşlarla çok konuştum ve hala konuşurum. bu vidyoyu samimi bir şekildedinleyip de bunları yazıyorsan senden zaten bi cacık olmaz. ilk defa bunu bana gönderen sen değilsin senin tabirinle bi sen misin akıllı bi sen mi inandıracaksın beni tanrı olmadığına cihilliğini aklını kiraya verdiğin bu türlü adamlar arkasına saklanarak mı göstereceksin seni ciddiye alıp yazdığımda kendime kızıyorum ama sustuğumda zeka seviyesi benimkinden çok daha düşük olan iki kelimeyi bir araya getirdiğinde kendini tanrı sanan sana meydanı bırakmış gibi olacağım :) bak böyle de konuşabilirim fakat ben seninle ve diğerleriyle böyle konuşmamayı tercih ediyorum. 2. sayfadan 5. sayfaya kadar sayfada gerekeni aktif olarak yazdım yazdıklarım her insanın kendini ve inanmadığı şeyleri sorgulamayı gerektiriyor. ama siz göremediğiniz ama sinir olduğunuz varlığına innadığınız ama bunu kendinize yediremediğiniz Allah ın var olmadığnı ıspat için kirli bilgi birikimle kendinizde kendinizi boğduğunuz içine düştüğünüz kısır döngüden kurtulamayacağınız bir yol seçmişsiniz kendinize. selametle ;)

Sitelerde Paylaş

islam konusunda ne kadar alim olursa olsun, bende yüzüklerin efendisi serisi üzerinde çok alimim şimdi bu bilim adamlığı mı oluyor? masallar üzerinde nasıl alim olunuyor bunuda anlamıyorum ya zaten neyse. adam diyanette profesör mesela, harry potter serisi üzerinde yüksek lisans ve doktora yapmış :D.

ayşe kaç yaşındaydı? bu konu hakkında 1000 tane yazı var çoğusu 9, bazıları da 19 diyor ben elbetteki tarihi kaynakları (var mı belli değil) açıp okuyup yaşını kendim bulmadım elbette ancak çoğunluğa uydum. Ancak yukarıdaki video daki kanıtlama şeklide mantıklı görünmesine rağmen emin olunamayacak bir bakış açısıdır.

Şimdi gelelim asıl meseleye, benim şu yazımda sadece aişenin yaşı peygamberin hayatından alıntıydı ve nedense sende dikkatimi çeken bir nokta, bazı yazıları görmezden geliyorsun ancak onları okuyorsun da. Ancak hiçbir cevap yok. Burda da aişenin yaşından vurmaya çalıştın sadece. Şu alttakilere neden cevap vermedin?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...