Jump to content

1- FATİHA SURESİ (diyanet meali)

Recommended Posts

Şimdi, fezadabirtürk yazdı:

İncil baz alındığında  Kuran 'a göre Fatiha suresindeki "sapık yol" kuşkusuz hristiyanlıktır.

Yuhanna 14 / 4 " Benim gideceğim yerin YOLunu biliyorsunuz. "

5 Thomas, " Ya Rab,senin nereye gideceğini bilmiyoruz. YOLu nasıl bilebiliriz ? " dedi.

6 İsa , " YOL,  gerçek ve yaşam Ben'im" dedi.Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez.

Kuran'ın İsa'ya "Tanrı'nın Oğlu " diyenlere bakışını hatırlatmaya gerek yok herhalde. 

Dâllin (dâlâlette olanlar, şaşıranlar, sapıtanlar, yoldan çıkanlar),, Genel anlamda Hıristiyanlardır.
Mağdûbin (Gazâb edilenler, Öfkelenilenler, zâlimler) Genel anlamda yahûdîlerdir.

Hz. Îsâ'ya Allah diyenler, ve Allah'ın Zât'ını Hz. Îsâdan münnezzeh görmeyip, hiçe sayanlar, Evet dalâlet ehlidir.
Fakat hz. Îsâ'yı Allah'ın bir tecellîsi bilip hattâ Allah ism-i şerîfinin kulu ve aynası ve mazhârı olarak bilenler, Hidâyet ehlidir.

Yukarıdaki iki satır arasındaki farkı, Çoğu müslümân ve çoğu hristiyân, binlerce yıldır anlayabilmiş değil.
Nakledilen alıntıda Hz. Îsâ'nın Baba'yı zikretmesi,, onun Allah'ı kendinden münezzeh ve yüce bildiğini göstermesi bakımından Tevhîde uygundur. 

Şimdi, fezadabirtürk yazdı:

5 Thomas, " Ya Rab,senin nereye gideceğini bilmiyoruz. YOLu nasıl bilebiliriz ? " dedi.

6 İsa , " YOL,  gerçek ve yaşam Ben'im" dedi.Benim aracılığım olmadan Baba'ya kimse gelemez.

Hz. Îsâ'nın yukarıda iletilen sözleri Tevhîde ve hidâyete mutâbıktır (uygundur), doğrudur.
Hz. Îsâ burada,, Evliyâ'nın ve Enbiyânın (İnsân-ı kâmillerin) Allah katındaki konumlarını güzel ayıktırmış ve özetlemiş.
Eğer bu alıntılarda hz. Îsâ, "BABA" yı zikretmeseydi, Hz. Îsâ Baba'sız bir Tanrı (Allah) yerine konulmuş olsaydı,
Fâtihâdaki Dallin dâiresinin içine girerdi
Nakledilen bu alıntı çerçevesinde konuşuyorum: Hz Îsâ doğru söylüyor.
Nakilde de bir problem yok.
İslâm ile çelişen bir durum da yok.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 121
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

On 29.02.2020 at 12:31, fezadabirtürk yazdı:

İncil baz alındığında  Kuran 'a göre Fatiha suresindeki "sapık yol" kuşkusuz hristiyanlıktır.

Kuran'ın İsa'ya "Tanrı'nın Oğlu " diyenlere bakışını hatırlatmaya gerek yok herhalde. 

bir kaç örnek daha vereyimde içiniz rahat etsin

Elçilerin İşleri 1/3 İsa, ölüm acısını çektikten sonra birçok inandırıcı kanıtlarla elçilere dirilmiş olduğunu gösterdi. Kırk gün süreyle onlara görünerek Tanrı’nın Egemenliği hakkında konuştu. 4 Kendileriyle birlikteyken onlara şu buyruğu vermişti: “Yeruşalim’den ayrılmayın, Baba’nın verdiği ve benden duyduğunuz sözün gerçekleşmesini BEKLEYİN. 

1. Korintliler 4/ 5 Bu nedenle, belirlenen zamandan önce hiçbir şeyi yargılamayın. Rab’bin gelişini BEKLEYİN.

Galatyalılar 5/5 Ama biz aklanmanın verdiği umudun gerçekleşmesini Ruh’a dayanarak, imanla BEKLİYORUZ.  
Filipililer 3 /20 Oysa bizim vatanımız göklerdedir. Oradan Kurtarıcı’yı, Rab İsa Mesih’i BEKLİYORUZ.  
Titus 2 /13 Bu arada, mübarek umudumuzun gerçekleşmesini, ulu Tanrı ve Kurtarıcımız İsa Mesih’in yücelik içinde gelmesini BEKLİYORUZ.  
2. Petrus 3 /13 Ama biz Tanrı’nın vaadi uyarınca doğruluğun barınacağı yeni gökleri, yeni yeryüzünü BEKLİYORUZ.
En'am 158 : Onlar, kendilerine meleklerin gelmesini mi, ya da Rabbinin gelmesini mi veya Rabbinin bazı ayetlerinin gelmesini mi bekliyorlar? Rabbinin ayetlerinden bazılarının geleceği gün, daha önce iman etmemişse veya imanıyla bir hayır kazanmamışsa hiç kimseye imanı yarar sağlamaz. De ki: "BEKLEYİN, Biz de şüphesiz BEKLEMEKTEYİZ."
Tevbe 52  : De ki: "Siz bizim için iki güzellikten birinin dışında başkasını mı bekliyorsunuz? Oysa biz de, Allah'ın ya Kendi Katından veya bizim elimizle size bir azap dokunduracağını bekliyoruz. Öyleyse siz BEKLEYEDURUN, kuşkusuz biz de sizlerle birlikte BEKLEYENLERİZ.

Duhan Suresi 59 Artık sen (onların başına gelecekleri) bekle; onlar da BEKLEMEKTEDİRLER.

Tûr Suresi 31 Onlara de ki: “Bekleyin. Ben de sizinle beraber BEKLEYENLERDENİM.”

Hûd Suresi 122 “Bekleyin, biz de BEKLEYECEĞİZ.”

Yuhanna 7/31-32  İsa kendisine iman etmiş olan Yahudiler’e, “Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız, gerçekten öğrencilerim olursunuz. Gerçeği BİLECEKSİNİZ ve gerçek sizi özgür kılacak” dedi.

Hicr Suresi 3 Bırak onları yesinler (içsinler), yararlansınlar; emelleri onları oyalayadursun. İleride BİLECEKLER.

Ankebut Suresi, 66 Kendilerine verdiğimize nankörlük etsinler ve yararlanıp-metalansınlar diye. Ancak onlar yakında bileceklerdir.BİLECEKLERDİR.

Saffat Suresi, 170 Fakat (kitap gelince) onu tanımayıp-küfrettiler; yakında BİLECEKLERDİR.

Saffat Suresi, 170. ayet: Fakat (kitap gelince) onu tanımayıp-küfrettiler; yakında BİLECEKLERDİR..

Mülk Suresi, 29. ayet: De ki: "O (Allah) Rahman olan (esirgeyen koruyan)dır; biz O'na iman ettik ve O'na tevekkül ettik. Artık siz kimin açık bir sapmışlık içinde olduğunu pek yakında BİLECEKSİNİZ.."

Tekasür Suresi, 4 Yine hayır; ileride BİLECEKSİNİZ.

En'am Suresi, 67  Her bir haber için 'kararlaştırılmış bir zaman (müstakar)' vardır. Siz de BİLECEKSİNİZ.

Hicr Suresi, 3 Onları bırak; yesinler, yararlansınlar ve onları (boş) emel oyalayadursun. İlerde BİLECEKLERDİR.

Nebe' Suresi, 4  Hayır; yakında BİLECEKLERDİR.

Hud Suresi, 39  "Artık, ilerde BİLECEKSİNİZ. Aşağılatıcı azap kime gelecek ve sürekli azap kimin üstüne çökecek."

Rum Suresi, 34 Kendilerine (nimet olarak) verdiklerimize nankörlük etsinler diye. Öyleyse metalanıp-yararlanın, artık yakında BİLECEKSİNİZ.

Zuhruf Suresi, 89 Şimdi sen, 'aldırış etmeksizin onlardan yüz çevir' ve: "Selam" de. Artık onlar BİLECEKLERDİR.

Tekasür Suresi, 3 Hayır; ileride BİLECEKSİNİZ.

Nahl Suresi, 55 Kendilerine verdiklerimize karşı nankörlük etmek için. Öyleyse yararlanın, ilerde BİLECEKSİNİZ.

Şuara Suresi, 227 Ancak iman edenler, salih amellerde bulunanlar ve Allah'ı çokça zikredenler ile zulme uğratıldıktan sonra zafer kazananlar (veya öclerini alanlar) başka. Zulmetmekte olanlar, nasıl bir inkılaba uğrayıp devrileceklerini pek yakında BİLECEKLERDİR.

Nur Suresi, 25 O gün, Allah hak ettikleri cezayı eksiksiz verecektir ve onlar da Allah'ın hiç şüphesiz hak olduğunu BİLECEKLERDİR.

Mü'min Suresi, 70  Ki onlar, Kitab'ı ve elçilerimizle gönderdiğimiz şeyleri yalanladılar. Artık yakında BİLECEKLERDİR.

Nebe' Suresi, 5  Yine hayır; yakında BİLECEKLERDİR.

Matta 28/18 İsa yanlarına gelip kendilerine şunları söyledi: “Gökte ve yeryüzünde bütün yetki bana verildi. 19 Bu nedenle gidin, bütün ulusları öğrencilerim olarak yetiştirin; onları Baba, Oğul ve Kutsal Ruh’un adıyla vaftiz edin; 20 size buyurduğum her şeye uymayı onlara öğretin. İşte ben, DÜNYANIN SONUNA DEK her an sizinle birlikteyim.”

1. Petrus 1/20 Dünyanın kuruluşundan önce bilinen Mesih, ÇAĞLARIN SONUNDA SİZİN YARARINIZA ORTAYA ÇIKTI. 

İbraniler 9/26 Oysa Mesih, kendisini bir kez kurban ederek günahı ortadan kaldırmak için ÇAĞLARIN SONUNDA ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

Romalılar 10/4 Oysa her iman edenin aklanması için Mesih, KUTSAL YASA’NIN SONUDUR.

Vahiy 22/ 12 “İşte tez geliyorum! Vereceğim ödüller yanımdadır. Herkese yaptığının karşılığını vereceğim. 13 Alfa ve Omega, birinci ve SONUNCU, başlangıç ve SON BEN’İM.

Ra`d Suresi 42 Onlardan öncekiler de tuzak kurmuşlardı. Bütün tuzaklar Allah’a aittir. O, her nefsin kazandığını bilir. İnkâr edenler de DÜNYA YURDUNUN SONUNUN  kime ait olduğunu bileceklerdir.

Yakup 5/ 19-20 Kardeşlerim, içinizden biri GERÇEĞİN YOLUNDAN SAPAR da başka biri onu yine gerçeğe döndürürse, bilsin ki, günahkârı SAPIK YOLUNDAN döndüren, ölümden bir can kurtarmış, bir sürü günahı örtmüş olur.

Furkân Suresi 42 Onlar yakında azabı gördükleri zaman, YOLCA KİMİN DAHA SAPIK olduğunu görecekler.

Yuhanna 13/15 Size yaptığımın aynısını yapmanız için bir ÖRNEK gösterdim. 

Yuhanna 16/25 “Size bunları ÖRNEKLERLE ANLATTIM. Öyle bir saat geliyor ki, artık örneklerle konuşmayacağım; Baba’yı size açıkça tanıtacağım.

Furkân Suresi 33 Onlar sana hiçbir ÖRNEK getirmezler ki sana gerçeği ve en güzel açıklamayı getirmiş olmayalım.

Matta 11/25  İsa bundan sonra şöyle dedi: “Baba, yerin ve göğün Rabbi! Bu GERÇEKLERİ  bilge ve akıllı kişilerden gizleyip küçük çocuklara açtığın için sana şükrederim.

Yuhanna 8 /31-32  İsa kendisine iman etmiş olan Yahudiler’e, “Eğer benim sözüme bağlı kalırsanız, gerçekten öğrencilerim olursunuz. GERÇEĞİ BİLECEKSİNİZ  ve GERÇEK sizi özgür kılacak” dedi.

Yuhanna 14/6 İsa, “Yol, GERÇEK ve yaşam Ben’im” dedi. “Benim aracılığım olmadan BABA’ya kimse gelemez.

Muminûn Suresi 90 Hayır, biz onlara GERÇEĞİ getirdik, fakat onlar kesinlikle yalancıdırlar.

Muminûn Suresi 91 Allah, hiçbir ÇOCUK edinmemiştir. O’nunla birlikte başka hiçbir ilâh yoktur. 

Elçilerin İşleri 3/25 Sizler peygamberlerin MİRASÇILARI , Tanrı’nın atalarınızla yaptığı antlaşmanın MİRASÇILARISINIZ.

Romalılar 8/17 Eğer Tanrı’nın çocuklarıysak, aynı zamanda MİRASÇIYIZ. Mesih’le birlikte yüceltilmek üzere Mesih’le birlikte acı çekiyorsak, Tanrı’nın MİRASÇILARIYIZ, Mesih’le ortak MİRASÇILARIZ.

Galatyalılar 3/29 Eğer Mesih’e aitseniz, İbrahim’in soyundansınız, vaade göre de MİRASÇISINIZ.

Muminûn Suresi 1-9-10 Mü’minler, gerçekten kurtuluşa ermişlerdir./Onlar ki, namazlarını kılmağa devam ederler. İşte onlardır asıl MİRASÇILAR.

Yuhanna 4/22 Siz bilmediğinize tapıyorsunuz, biz bildiğimize tapıyoruz. Çünkü KURTULUŞ Yahudiler’dendir.

Elçilerin İşleri 4/ 11 İsa, ‘Siz yapıcılar tarafından hiçe sayılan, Ama köşenin baş taşı durumuna gelen taş’ tır. 12 Başka hiç kimsede KURTULUŞ yoktur. Bu göğün altında insanlara bağışlanmış, bizi kurtarabilecek başka hiçbir ad yoktur.”

Elçilerin İşleri 28/28-29 “Şunu bilin ki, Tanrı’nın sağladığı bu KURTULUŞUN haberi öteki uluslara gönderilmiştir. Ve onlar buna kulak vereceklerdir.”

Romalılar 1/16 Çünkü Müjde’den utanmıyorum. Müjde iman eden herkesin –önce Yahudiler’in, sonra Yahudi olmayanların– KURTULUŞU için Tanrı gücüdür.

Romalılar 3/24 İnsanlar İsa Mesih’te olan KURTULUŞLA, Tanrı’nın lütfuyla, karşılıksız olarak aklanırlar.

1. Korintliler 1/30 Ama siz Tanrı sayesinde Mesih İsa’dasınız. O bizim için tanrısal bilgelik, doğruluk, kutsallık ve KURTULUŞ oldu. 

2. Korintliler 1/6 Sıkıntı çekiyorsak, bu sizin teselliniz ve KURTULUŞUNUZ içindir.

2. Korintliler 6/2 Çünkü Tanrı diyor ki, “Uygun zamanda seni duydum, Kurtuluş günü sana yardım ettim.” Uygun zaman işte şimdidir, KURTULUŞ günü işte şimdidir.

Efesliler 1/7-8 Tam bir bilgelik ve anlayışla üzerimize yağdırdığı lütfunun zenginliği sayesinde Mesih’in kanı aracılığıyla Mesih’te KURTULUŞA, suçlarımızın bağışlanmasına kavuştuk.

Efesliler 1/13 Gerçeğin bildirisini, KURTULUŞUNUZUN Müjdesi’ni duyup O’na iman ettiğinizde, siz de vaat edilen Kutsal Ruh’la O’nda mühürlendiniz.

Efesliler 4/30 Tanrı’nın Kutsal Ruhu’nu kederlendirmeyin. KURTULUŞ günü için o Ruh’la mühürlendiniz.

Koloseliler 1/14 O’nda KURTULUŞA, günahlarımızın bağışına sahibiz.

1. Selanikliler 5/9 Çünkü Tanrı bizi gazaba uğrayalım diye değil, Rabbimiz İsa Mesih aracılığıyla KURTULUŞA kavuşalım diye belirledi.

2. Timoteos 2/10 Bunun içindir ki, seçilmişler uğruna her şeye dayanıyorum. Öyle ki, onlar da sonsuz yüceliğin yanısıra Mesih İsa’da olan KURTULUŞA kavuşsunlar. 

Luka 10/23 Sonra öğrencilerine dönüp özel olarak şöyle dedi: “Sizin gördüklerinizi gören gözlere NE MUTLU ! 24 Size şunu söyleyeyim, nice peygamberler, nice krallar sizin gördüklerinizi görmek istediler, ama göremediler. Sizin işittiklerinizi işitmek istediler, ama işitemediler.”

Matta 5 Gerçek Mutluluk 51  İsa kalabalıkları görünce dağa çıktı. Oturunca öğrencileri yanına geldi. 3 “Ne MUTLU ruhta yoksul olanlara!Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır.
4 Ne mutlu yaslı olanlara!Çünkü onlar teselli edilecekler.5 Ne MUTLU yumuşak huylu olanlara!Çünkü onlar yeryüzünü miras alacaklar.6 Ne MUTLU doğruluğa acıkıp susayanlara!
Çünkü onlar doyurulacaklar.7 Ne mutlu merhametli olanlara!Çünkü onlar merhamet bulacaklar.8 Ne MUTLU yüreği temiz olanlara!Çünkü onlar Tanrı’yı görecekler.9 Ne mutlu barışı sağlayanlara! Çünkü onlara Tanrı oğulları denecek. 10 Ne MUTLU doğruluk uğruna zulüm görenlere! Çünkü Göklerin Egemenliği onlarındır.

Matta 16/15 İsa onlara, “Siz ne dersiniz” dedi, “Sizce ben kimim?” 16 Simun Petrus, “Sen, yaşayan Tanrı’nın Oğlu Mesih’sin” yanıtını verdi.
 17 İsa ona, “NE MUTLU sana, Yunus oğlu Simun!” dedi. “Bu sırrı sana açan insan değil, göklerdeki Babam’dır.

Al-i İmran Suresi, 104  Sizden; hayra çağıran, iyiliği emreden ve kötülükten sakındıran bir topluluk bulunsun. KURTULUŞA erenler işte bunlardır.

Nisa Suresi, 13 Kim Allah'a ve elçisine itaat ederse, onu altından ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetlere sokar. İşte büyük KURTULUŞ ve MUTLULUK budur.

Tevbe Suresi, 72 Allah, mü'min erkeklere ve mü'min kadınlara içinde ebedi kalmak üzere, altından ırmaklar akan cennetler ve Adn cennetlerinde güzel meskenler vadetmiştir. Allah'tan olan hoşnutluk ise en büyüktür. İşte büyük KURTULUŞ ve MUTLULUK budur.

Tevbe Suresi, 88. ayet: Ama Resul ve onunla birlikte olan mü'minler, mallarıyla ve canlarıyla cihad ettiler; işte bütün hayırlar onlarındır ve KURTULUŞA erenler onlardır.

Nur Suresi, 52. ayet: Kim Allah'a ve Resûlü'ne itaat ederse ve Allah'tan korkup O'ndan sakınırsa, işte 'KURTULUŞA ve MUTLULUĞA' erenler bunlardır.

Mü'min Suresi, 9. ayet: "Ve onları kötülüklerden koru. O gün Sen, kimi kötülüklerden korumuşsan, gerçekten ona rahmet etmişsin. İşte büyük 'KURTULUŞ ve MUTLULUK' budur.

Duhan Suresi, 57. ayet: Senin Rabbinden, bir fazl ve (lütuf) olarak. İşte büyük 'MUTLULUK ve KURTULUŞ' budur.

tarihinde fezadabirtürk tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...