Jump to content

Ateist Dergi yayın hayatına başlamıştır

Recommended Posts

Arkadaşlar, lütfen uzun uğraşlar sonucu çıkarılan bu derginin başlığı altında kişisel çatışmalara girmeyelim.

Bu arkadaşın uyarılarına kulak veriniz... Orada yapılanlara ve söylenenlere müdahale edemeyiz, ama burada ederiz... Lütfen dikkat...

Sitelerde Paylaş
  • İleti 42
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ateist Dergi'de çıkacak yayınlar İslam'ı ve peygamberi eleştirme,küçük düşürme amacı taşımamalı bence.Zaten öyle yapılırsa hükümet tarafından kapatılır.Bence bu konuları işleyecekseniz Bilimsel Felsefe'deki (http://panteidar.wordpress.com/) felsefi tartışmalar tarzında şeyler yazmanız hem sizin için hem teistler için daha uygun olur.

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün adının, devrimlerinin, başarılarının gerektiğinde kendini ateist olarak lanse eden bir grubun çıkardığı bir dergide geçmemesi, daha da ötesi geçmesinin önlenmesi ve bunun bir santaj unsuru yapılması, bence aydınlıkla bağdaşmayan bir sapkınlıktır.

Atatürk olmasaydı ülkemiz bu aşamaya gelemezdi. Bunu kabul etmeyen birinin bence en ufak bir değeri yoktur.

O ateist olsa ne yazar?

Sitelerde Paylaş

Atatürkün dergiden çıkarılıp çıkarılmadığını ilerleyen sayılarda göreceğimizi düşünüyorum. Biruye nin dediği gibi bir durum olmayadabilir. Hemen yargıda bulunmayalım. Ha böyle bir durum varsa bunu yapan kim olursa olsun ya kötü niyetli yada kandırılmış bir kişidir ki 2 durumda da bizden uzak olsun.

Sitelerde Paylaş

Çok sevindirici bir haber. Ama Atatürk konusunda yaşananlar üzücü olmuş. Türkiyeli dinsizler Atatürk konusundaki düşünce ayrılıklarını bir kenara koyup birlik olabilmeli... "Ben Atatürk'ün övüldüğü yerde yazmam." ya da "Ben Atatürk'e söven o adamın yanında yazmam." gibi söylemlerle "Ben peygamber efendime hakâret eden o adamı okumam." demek çok benzer şeyler. Örneğin ben Kemalist değilim. Ama Kemalistlerin çoğunlukta olduğu bir dergide yazmayı zül saymam.

Sitelerde Paylaş

Saçma. O "aşırı milliyetçi" Atatürk olmasaydı bu sitedekilerin çoğu bu siteye yazamıyor, dolayısıyla ateist düşüncenin değişmesine/gelişmesine/ilerlemesine katkıda bulunamıyor olurdu. Atatürk, bilimin ve aklı yolunda ilerlemiş bir adamdır. Ona karşı olanlar dini dogmalardan çıkamamış/Türk düşmanı kişilerdir.

Adımız Yorgo olurdu değilmi ? Ne tesadüf bende Egeliyim.%50'si allahçı , el-kaideye silah gönderen , allah yolunda yolsuzluk yapıp rüşvet yiyen bir hükümeti destekliyen büyük eksteriyeti müslüman olan koyun bir halkda doğmakdansa Yorgo olmayı tercih ederdim.Atatürk ve Kemalistlerin hatta bu halkın yüzde kaçı çekik gözlü orta asya geni taşıyor , milli orta asya dinlerine inanıp kültürünü benimsiyorda onları sevmeyince Türk düşmanı oluyorum ?

Sitelerde Paylaş

Adımız Yorgo olurdu değilmi ? Ne tesadüf bende Egeliyim.%50'si allahçı , el-kaideye silah gönderen , allah yolunda yolsuzluk yapıp rüşvet yiyen bir hükümeti destekliyen büyük eksteriyeti müslüman olan koyun bir halkda doğmakdansa Yorgo olmayı tercih ederdim.Atatürk ve Kemalistlerin hatta bu halkın yüzde kaçı çekik gözlü orta asya geni taşıyor , milli orta asya dinlerine inanıp kültürünü benimsiyorda onları sevmeyince Türk düşmanı oluyorum ?

Bu düşüncelerinle sana Yorgo adı yakışıyor. Atatürk ilkelerine sadık kalınsaydı, Müslüman da olsa bu halk bu sapık ve çağdışı hükümeti desteklemezdi.

Atatürk ilkelerine sadık kalmak bile yetmiyor aslında. Atatürk zamanında tam anlamı ile çağdaş bir ülke olma yolunda önemli ilerlemeler kaydedilmişti.

Batı ülkelerinin çoğunun henüz sahip olmadığı çağdaş değerlere sahip bir TC vardı geçen yüzyılın başlarında. 40'lı yıllara kadar devam etti bu ilginç, olağanüstü, aydınlık rejim.

Ondan sonra çöktü. Çünkü Atatürk'ün mirasına sahip olamadı yeni nesil. Onları ilerletemedi. Hatta yozlaştırdı. Buna rağmen 60'lı yıllara kadar devam etti Atatürk devrimlerinin etksi.

Ondan sonra da zamanla çöktü.. Buna rağmen devrimlerin çoğu hala sağ ve salim. Onlara bu yobaz hükümet bile dokunamıyor. Gezi Parkı hareketi bunun kanıtı. Müslüman ve Atatürkçü halk direniyor bu yobazlığa karşı. Atatürk olmasaydı bunu da yapamayacak, İran gibi bir şeriat ülkesi olacaktık. Atatürk ilkelerine geri dönmeye mecburuz. Çünkü daha iyisini bilmiyoruz.

Siz bu düşüncelerinizle Türk düşmanı değilsiniz. Öyle olsanız bile o kadar önemli değil. Bu düşüncelerinizle siz TC düşmanısınız. Hukuka dayalı laiki bir rejimin düşmanısınız. Çünkü bağnaz ve yobaz AKP rejimine boyun eğiyorsunuz. Eleştirmenize rağmen o rejimle mücadele edecek Atatürk ilkelerine sahip değilsiniz. Atatürk'ün keşfettiği Türk kavramını çekik gözlü ve Orta Asyalı olanlar olarak değerlendiriyorsunuz. Ülkemizde yaşayan her vatandaşın, her TC vatandaşının, her ABD vatandaşının kökeni ne olursa olsun Amerikalı olduğu gibi, Türk olduğu gerçeğini göremiyorsunuz.

Siz Atatürk ilkelerini hem bilmiyorsunuz, hem de onlara ihanet ediyorsunuz.

Hiç endişe etmeyin. Siz Türk düşmanı falan değilsiniz. Türk düşmanı olabilmeniz için önce bizim sizi düşman ilan etmemiz gerekiyor.

Bence siz bu düşüncelerinizle Türk düşmanı olabilecek niteliklere sahip değilsiniz.

Sitelerde Paylaş

haci güzel bir açıklama yapmış ama ben bu konuda kendi açımdan savunmamı yapmak istiyorum. Atatürk olmasaydı iki ihtimal vardı: Ya Yorgo olacaktık ya da Abbad. Benim kastettiğim şeriatın devam etmesiyle birlikte varlığını sürdürecek, hatta güçlendirecek olan ikinci seçenekti. Böyle bir durumda söz konusu ateistler seslerini şu forumda çıkarıldığı kadar bile çıkaramayacaklardı. İlk örnek söz konusu olsaydı, sömürge halinde yaşayacaktık ki bu durumun da çok farklı sonuçlar doğuracağını düşünmüyorum.

Sitelerde Paylaş

Bu düşüncelerinle sana Yorgo adı yakışıyor. Atatürk ilkelerine sadık kalınsaydı, Müslüman da olsa bu halk bu sapık ve çağdışı hükümeti desteklemezdi.

Sana katılmıyorum hacı

İsmimiz yorgo olsaydı daha onurlu olurduk belki

İsimlerimiz hep arap isimleri Ahmet mehmet ali hasan hüseyin muhammed. Türkler müslüman olduktan sonra tüm onurlarını kaybettiler. curcan ve talkan katliamının ürünleri hep bunlar. Yüz yıllarca islamın bayrağını savundular ve savunmaya devam ediyorlar. Günümüz Türkiyesi daha kadının nasıl giyineceğini tartışıyor. Osmanlıdan Türkiyenin kurulması hiçbirşey değiştirmedi.

Türkiyede yeni bir çağ başlaması için islamdan kurtulması lazım bunuda başaramadı başaramayacak.

Sitelerde Paylaş

Sana katılmıyorum hacı

İsmimiz yorgo olsaydı daha onurlu olurduk belki

İsimlerimiz hep arap isimleri Ahmet mehmet ali hasan hüseyin muhammed. Türkler müslüman olduktan sonra tüm onurlarını kaybettiler. curcan ve talkan katliamının ürünleri hep bunlar. Yüz yıllarca islamın bayrağını savundular ve savunmaya devam ediyorlar. Günümüz Türkiyesi daha kadının nasıl giyineceğini tartışıyor. Osmanlıdan Türkiyenin kurulması hiçbirşey değiştirmedi.

Türkiyede yeni bir çağ başlaması için islamdan kurtulması lazım bunuda başaramadı başaramayacak.

Benim adım Alpay. Kardeşlerimin adı Nuray ve Sezer.

Atatürkçü anne babanın çocuklarıyız..

Annem Müslümandır babam ise ateist..

Türkiye'nin çağı yakalaması için İslam'dan kurtulmasına gerek yok.

Senin gibi dogmatiklerden kurtulması yeter.

Sorun din değil. Sorun dini manüple edenler.. Görünüşe göre aralarında sen de varsın.

Sitelerde Paylaş

gerçekten güzel bir oluşum.. kendileri ile iletişime geçmeye çalıştım umarım dönerler bana... bende bu anlamda Türkiye'de Ateist olmak adlı bir tez hazırlıyorum. yardımlarınızı ve fikirleriniz bekliyorum...

şubat tatilinde tezim yazım ve görüşme aşamasıo bitecek.. yayınlayacağım haziranda...

Sitelerde Paylaş

gerçekten güzel bir oluşum.. kendileri ile iletişime geçmeye çalıştım umarım dönerler bana... bende bu anlamda Türkiye'de Ateist olmak adlı bir tez hazırlıyorum. yardımlarınızı ve fikirleriniz bekliyorum...

şubat tatilinde tezim yazım ve görüşme aşamasıo bitecek.. yayınlayacağım haziranda...

Dergi çalışmalarında yer almak, iletişime geçmek için Facebook'taki Ateistler Meclisi Tartışma-İstişare Grubu'na katılım yapabilirsiniz.

Bunun için Facebook Ateistler Meclisi sayfasını beğenip orada Unbe ile ilteşime geçebilirsiniz ve bu şekilde gruba katılabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Dergi çalışmalarında yer almak, iletişime geçmek için Facebook'taki Ateistler Meclisi Tartışma-İstişare Grubu'na katılım yapabilirsiniz.

Bunun için Facebook Ateistler Meclisi sayfasını beğenip orada Unbe ile ilteşime geçebilirsiniz ve bu şekilde gruba katılabilirsiniz.

teşekkürler. iletişime geçtim zaten onur beyle. finallerimi bitirip tezimi yazarken fikirlerine başvuracağım kendilerinin...

bu arada forumda daha önce müslüman olupta müslümanlığı savunurken ateist olan ve şimdi ailesine ve arkadaşalrına ateist olduğunu söyleyen bir iki kişi lazım :)

bir kaç soru ve cevap tarzında tezime katkıda bulunurlarsa sevinirim

Sitelerde Paylaş
  • 3 weeks later...

Dergi her şeye rağmen başarılı, tebrikler

Umarım Ateist Dergi ve Ateistler Meclisi isimli oluşum Türkiye'de yaşamamızı kolaylaştıracak adımlar olur.

Ve Atatürk'ü putlaştırmayı her ne kadar doğru bulmasam da, Atatürk'ten rahatsız olmayı da içime sindiremiyorum ne yazık ki. Kendini ateist olarak tanımlayan insanların biraz daha aydınlanmış olmalarını umuyorum sanırım. Bu gidişata göre 1 milim ilerleyemeyeceğimizi düşünüp umutsuzluğa kapılmamak elde değil.

@atılgangenç, tezine yardımcı olmayı isterdim fakat İslam'ı hiç savunmadım, sanırım işine yaramam. :)

tarihinde wish tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

teşekkürler. iletişime geçtim zaten onur beyle. finallerimi bitirip tezimi yazarken fikirlerine başvuracağım kendilerinin...

bu arada forumda daha önce müslüman olupta müslümanlığı savunurken ateist olan ve şimdi ailesine ve arkadaşalrına ateist olduğunu söyleyen bir iki kişi lazım :)

bir kaç soru ve cevap tarzında tezime katkıda bulunurlarsa sevinirim

ben islamı savundum nasıl savunulur gösteririm

Sitelerde Paylaş

Atatürk'ün adının, devrimlerinin, başarılarının gerektiğinde kendini ateist olarak lanse eden bir grubun çıkardığı bir dergide geçmemesi, daha da ötesi geçmesinin önlenmesi ve bunun bir santaj unsuru yapılması, bence aydınlıkla bağdaşmayan bir sapkınlıktır.

Atatürk olmasaydı ülkemiz bu aşamaya gelemezdi. Bunu kabul etmeyen birinin bence en ufak bir değeri yoktur.

O ateist olsa ne yazar?

Ateizmin senin gibi şu devirde milliyetçiliği ve devletçiliği savunan birinin tekelinde olmaması isabet olmuş öyleyse.

Tarihi tarafsız okuyabilen biri bilir ki Atatürk'ün kuvvetler birliğini savunması halen Türkiye'de demokrasinin oturmamasının en önemli sebebidir.

Atatürkçüler öyle bir lanse ediyor ki sanki Atatürk'e tek alternatif teokratik rejimmiş gibi, veya manda yönetimi veya sömürge olmakmış gibi.

Milli mücadelenin 7 komutanından 5inin kurduğu TCF'nin parti programını zahmet edip okursanız şu devirde dahi Türkiye'nin hayal bile edemeyeceği kadar demokratik ve özgürlükçü olduğunu görürsünüz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...