Jump to content

Biyolojide Kanunlar Yoktur !

Recommended Posts

Doğada sürttünmesiz yol olmadığını düşünürsek f=ma demek de varsayım oluyor. Doğada hiçbir açının mutak 90 derece olmadığını biliyoruz. Dolayısıyla bazen kanun diye bir şeyde yok da denebilir.

Bilimin dini dili ırkı olmadığı için hepimizin ortak paydasıdır. Bu ortak paydaya sahip olduğumuzda daha iyi insanlar olacağız. Bu sebeple eğitim amaçlı bilim, bilimin en önemli amacı-aracı olarak görülmelidir.

Misal, atp sentezinin 2-3 sayfa kimyasal reaksiyonunu ancak bir kimya bilen kişi anlayacaktır. Biz lise seviyesinde böyle bir bilgiyi insanlara yükleyemeyiz. Reaksiyonu şemalaştırmalıyız. İşte şablonlar-sınıflandırmalar da en başta buna yarar. Fizik kanunları da böyle. Diferansiyel bilmeden fizik kanunu-fomülü de ancak basit bir ezber olabilir.

Bilimde kanunlar kurallar vb. uygulamalarımız anayasa gibi sarsılmaz ideolojiler halini almamalıdır. Tümevarımsal kanunların ve basitleştirmenin altında yatan amaç, bilimin eğitim yönü olduğunu unutmamalıyız. Bilimin dilini biz determinist bir şekilde kendimiz yazdık. Doğada kanunda bir bakıma yoktur. Ancak yazdığımız bu dilde -metaryalist- anlamda kanunlar vardır. Biyolojide de olmalıdır. Biyolojide kanun yoksada kanunlar oluşturulmalıdır. Çünkü bilimin eğitim yönü için bu gereklidir.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Evrende mevcut canlı türlerinin hepsini bilmiyoruz. Dünyada yaşam suya bağlı ama başka bir gezegende suyun yerini başka bir kimyasal madde almış olabilir.

Biyolojik yasaların kaybolması demek, istisnalarının ortaya çıkması durumunda onların yasa olma özelliklerini kaybetmeleri demektir.

Biyolojik kanunlar yoktur. Yalnız fizik kanunları vardır.

Güzel açıklama Hacı.

Peki sen de canlılık için karbonu olmazsa olmaz bir bağlayıcı mı görüyorsun?

Daha önce burada biyolojiyle haşır neşir bazı insanlar evrende nereye gidilirse gidilsin karbon olmadan yaşam olmaz gibi laflar ediyorlardı.

Sen de bunlar gibi mi düşünüyorsun?

Yaşam için karbon şart mı sence?

Sitelerde Paylaş

Güzel açıklama Hacı.

Peki sen de canlılık için karbonu olmazsa olmaz bir bağlayıcı mı görüyorsun?

Daha önce burada biyolojiyle haşır neşir bazı insanlar evrende nereye gidilirse gidilsin karbon olmadan yaşam olmaz gibi laflar ediyorlardı.

Sen de bunlar gibi mi düşünüyorsun?

Yaşam için karbon şart mı sence?

Yaşam için önyargılı değilim. Yaşamın ne olduğunu bilmeyenler öyle yorumlar yaparlar.

Yaşam maddenin davranış biçimlerinden biridir. Korbon bazlı da olabilir, silikon bazlı da..

Sitelerde Paylaş

Biyolojide bireyler ve türler için kurallar vardır fakat genel kanunlar olamaz. Buna karşın Rhodium'un dediği gibi fizik ve kimya yasalarını da değişemez olarak ele almamalıyız. Bu bilimin ilerleyişini önler.

Ve biyoloji de fizik gibi, kimya gibi ayrı bir daldır. Her tür canlı kendi kurallarına göre açıklanabilir, salt fizik kanunlarıyla açıklanamaz.

Sitelerde Paylaş
  • 3 months later...

Biyolojide çok fazla parametre vardır. Fizikte olduğu kadar kolayca deney tasarlanamaz. Canlı sistemler fizik kurallarına tabidir ama parametre çokluğu ayrı düşünülmesini gerektirir. Tıpkı atmosferik olaylar gibi. Gazlar, atomlar, basınçlar, sıcaklık değişimleri vb. herşeyi biliyoruz ve ölçüyoruz. Herşey fiziksel yasalara uygun. Ama üç gün sonrası havayı tahmin edemiyoruz. Yüz yıl sonra edebilecek miyiz, orası da meçhul.

Sitelerde Paylaş

Biyolojide çok fazla parametre vardır. Fizikte olduğu kadar kolayca deney tasarlanamaz. Canlı sistemler fizik kurallarına tabidir ama parametre çokluğu ayrı düşünülmesini gerektirir. Tıpkı atmosferik olaylar gibi. Gazlar, atomlar, basınçlar, sıcaklık değişimleri vb. herşeyi biliyoruz ve ölçüyoruz. Herşey fiziksel yasalara uygun. Ama üç gün sonrası havayı tahmin edemiyoruz. Yüz yıl sonra edebilecek miyiz, orası da meçhul.

Katıldığım bu yorum güzel de, başlığın konusu ile olan ilişkisini pek anlayamadım. Biraz açar mısınız?
Sitelerde Paylaş

Biyolojide neden sonuç ilişkilerini belirlemek amacıyla deney yapmak çok zordur. Çok fazla parametre vardır. Kanunlar varsa bile belirlemek zordur. Bir cismi atıp zaman tutarak yerçekimi sabitini belirlemek kolaydır. Ama cep telefonları beyin kanserine yol açar mı diye deney yapmak ve buradan biyolojik yasalara varmak çok zordur.

Sitelerde Paylaş

Biyolojide neden sonuç ilişkilerini belirlemek amacıyla deney yapmak çok zordur. Çok fazla parametre vardır. Kanunlar varsa bile belirlemek zordur. Bir cismi atıp zaman tutarak yerçekimi sabitini belirlemek kolaydır. Ama cep telefonları beyin kanserine yol açar mı diye deney yapmak ve buradan biyolojik yasalara varmak çok zordur.

Evet. Aynen öyle. Zaten o nedenden biz biyolojiye özgü kanunların olmadığını iddia ediyoruz.

Bir takım kurallar var elbette. Ama var olanların hepsi aslında fizik kanunlarından kaynak alıyor.

Biyolojide aynı şekilde, değişmeden tekrarlayan kurallar yok. Canlılık uzlaşmadan ibaret. Canlılıkla ilgili süreçlerin hepsi stokastik.

Uzaktan bakınca bir takım kurallara, kanunlara uyduğu sanılıyor. Ama yakından inceleyince canlılığın bilinen bir yasaya uymadığı anlaşılıyor.

Sitelerde Paylaş

Soruyu bir de şöyle soralım?

Biyoloji olan nedir?

Canlıya bakıldığında, atomlar, hareket, enerji akışları vb. herşey fiziksel süreçler ve fiziksel yasalara tabiler.

Onları çıkarırsak ve metafiziğe de gitmezsek geriye ne kalır?

Onları çıkaramazsınız. Canlılık onlardan ibarettir.

Canlılık maddenin davranış biçimlerinden biridir. Ekstrem bir davranışdır diyebilirsiniz. Ama ondan bile emin değiliz.

Bu bağlamda canlı cansız ayırımını yapamazsınız. Çünkü canlılık tek bir şey değildir. Canlı cansız arasındaki sınır kesin değildir.

Sitelerde Paylaş

Sonuçta nöronlar da fiziksel yasalara tabiler. Şuan düşünüyorsak bu tamamen fiziksel yasalar doğrultusunda gerçekleşiyor. Fiziğin dışında bir yasa etki etmiyor nöronlara mikro düzeyde. Ancak bu etkileşimin makro düzeydeki sonucunu biyoloji ile inceleyebiliyorsunuz. Fizikle yaklaşırsanız işin içinden çıkılamayacak karmaşıklığa giriyor. Çünkü fizik mikro düzeyi inceler.

Şöyle düşünülebilir, bir kitabın sayfalarındaki yazıları incelerken biyolojiyi kullanıyorsanız, fizik ile yazıları oluşturan mürekkebin atomlarını incelersiniz. Amacımız kitabı okumaksa biyolojiyi kullanmak daha mantıklı olacaktır. Ancak bu bize yazıların biyolojik kanunlar çerçevesinde var olduğunu göstermez. O yazılar, mürekkebi oluşturan atomların orada bulunması sebebiyle varlar.

Sitelerde Paylaş

Elbette, biyolojideki hiçbir olay fizik kanunlarına aykırı gerçekleşemez.

Ama biyolojide sırf biyolojiye ait, yani fiziksel olarak açıklanamayacak bazı "kanun"lar vardır.

Örneğin Darwin ispinoz kuşlarının gaga yapılarına bakarak besin kaynaklarına uyumunu değerlendirmişti.

Benzer şekilde; cinsel seçilimdeki tipik öğeler (memelilerde birleşme öncesi erkek erkeğe dövüş, dişi kuşların erkeklerde dikkate aldığı tüy rengi, şarkılar, dans v. b.) salt fizik yasalarıyla açıklanamaz.

Sitelerde Paylaş

Elbette, biyolojideki hiçbir olay fizik kanunlarına aykırı gerçekleşemez.

Ama biyolojide sırf biyolojiye ait, yani fiziksel olarak açıklanamayacak bazı "kanun"lar vardır.

Örneğin Darwin ispinoz kuşlarının gaga yapılarına bakarak besin kaynaklarına uyumunu değerlendirmişti.

Benzer şekilde; cinsel seçilimdeki tipik öğeler (memelilerde birleşme öncesi erkek erkeğe dövüş, dişi kuşların erkeklerde dikkate aldığı tüy rengi, şarkılar, dans v. b.) salt fizik yasalarıyla açıklanamaz.

Sen kanunun ne olduğunu bilmediğin için böyle sorumsuz yorumlar yapabiliyorsun.

Daha önce yazılanları da okumuyorsun. Okusan birşeyler öğrenecek ve bu yorumları yapmayacaksın..

Sen kanundan ne anlıyorsun acaba?..

Sitelerde Paylaş

Önceki yazıları okudum.

Bazı düşüncelere katıymadım.

Yorumumun sorumsuz olduğunu düşünmüyorum. Aslında bu benim kendi görüşüm, kimseye karşı bir sorumluluğum olduğunu da düşünmüyorum..

Bilimsel kanun, doğadaki bir durumu tarif eden yinelenen deneysel gözlemlere dayalı bir yargıdır.

Spinoz kuşlarının gaga uzunluklarını fiziksel olarak ölçebilirsin, tavus kuşu dişilerinin hangi erkeğin tüy rengini daha çok beğendiklerini ölçemezsin, fiziksel olarak tanımlanamaz.

Sitelerde Paylaş

Önceki yazıları okudum.

Bazı düşüncelere katıymadım.

Yorumumun sorumsuz olduğunu düşünmüyorum. Aslında bu benim kendi görüşüm, kimseye karşı bir sorumluluğum olduğunu da düşünmüyorum..

Bilimsel kanun, doğadaki bir durumu tarif eden yinelenen deneysel gözlemlere dayalı bir yargıdır.

Spinoz kuşlarının gaga uzunluklarını fiziksel olarak ölçebilirsin, tavus kuşu dişilerinin hangi erkeğin tüy rengini daha çok beğendiklerini ölçemezsin, fiziksel olarak tanımlanamaz.

Sen önce tek bir biyolojik kanundan bahset bize. Bu yazdıkların kanun değil.

Kanun deyince bütün biyoloji alemini tutmalı. Bütün canıları içine almalı. İstisnaları olmamalı. Öyle bir kanun yok.

Bir takım gevşek kurallar var. Ama onlar bile çok gevşek. Kanunlardan vazgeçtik, sıkı kurallar bile yok biyolojide..

Sitelerde Paylaş

Neden tüm biyoloji âlemini tutsun?

Güneş ile Dünya arasındaki etkileşimi ifade eden yasaları elektron ile proton arasındaki etkileşim için kullanıyor muyuz?

Çevre koşullarının değişmesiyle bireylerin seçilimi tüm canlıları ilgilendirir, cinsel seçilim cinsel yolla çoğalan canlıları...

Mendel genetiğini matematiğe oturtabilirsin, mutant bireylerden hangisinin daha "başarılı" olacağını ve "seçileceğini" oturtamazsın.

Sitelerde Paylaş

Neden tüm biyoloji âlemini tutsun?

Güneş ile Dünya arasındaki etkileşimi ifade eden yasaları elektron ile proton arasındaki etkileşim için kullanıyor muyuz?

Çevre koşullarının değişmesiyle bireylerin seçilimi tüm canlıları ilgilendirir, cinsel seçilim cinsel yolla çoğalan canlıları...

Mendel genetiğini matematiğe oturtabilirsin, mutant bireylerden hangisinin daha "başarılı" olacağını ve "seçileceğini" oturtamazsın.

Fizik kanunları evrenseldir. İstisnaları yoktur. Biyolojide böyle kanunlar yoktur.
Sitelerde Paylaş

Fizik kanunları evrenseldir. İstisnaları yoktur. Biyolojide böyle kanunlar yoktur.

Sırf bu bile biyolojinin fiziğe indirgenemeyeceğini kanıtlar. Biyolojide fizikten başka, istisnaları olan, evrensel olarak ifade edilemeyen, ama yine de salt biyolojiye özgü öğeler vardır. Kanun desek de demesek de...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...