Jump to content

Biyolojide Kanunlar Yoktur !

Recommended Posts

Sırf bu bile biyolojinin fiziğe indirgenemeyeceğini kanıtlar. Biyolojide fizikten başka, istisnaları olan, evrensel olarak ifade edilemeyen, ama yine de salt biyolojiye özgü öğeler vardır. Kanun desek de demesek de...

Biyolojiyi fiziğe indirgemekten bahseden kim? Biyolojiyi fizik ve kimya ile açıklamak ise, bir dereceye kadar yapılıyor zaten. Bu konuda ilerlemeler var.

Biyofizik (biological physics) veya physical biology konusunu araştırın. İlginç ve yeni bir konu olduğunu göreceksiniz.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 54
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Önceki yazıları okudum.

Bazı düşüncelere katıymadım.

Yorumumun sorumsuz olduğunu düşünmüyorum. Aslında bu benim kendi görüşüm, kimseye karşı bir sorumluluğum olduğunu da düşünmüyorum..

Bilimsel kanun, doğadaki bir durumu tarif eden yinelenen deneysel gözlemlere dayalı bir yargıdır.

Spinoz kuşlarının gaga uzunluklarını fiziksel olarak ölçebilirsin, tavus kuşu dişilerinin hangi erkeğin tüy rengini daha çok beğendiklerini ölçemezsin, fiziksel olarak tanımlanamaz.

Fiziksel olarak ölçülemeyecek karmaşıklıkta olduğunu kabul ediyorum. Ancak bir tavus kuşunun, bir başka tavus kuşunun tüy renginden hoşlanması fizikten bağımsız gerçekleşmiyor. Biyoloji, fiziğin işin içinden çıkamadığı bu tür karmaşık durumlarda, olayı basite indirgeyerek açıklar. Ama esasında gerçekleşen sodyum-potasyum iyonları difüzyonundan ibaret. Kuşun, renklerden hoşlanması tamamen beyninin ürünü. Beynin çalışması ise nöronlardaki iyon değişimleriyle gerçekleşen polarizasyonlardan ibaret.

Evet gerçekleşen olay salt fizik kanunlarıyla açıklanamayacak derecede karmaşık. Ancak bu, olayın fizik kanunlarından bağımsız gerçekleştiğini göstermiyor. Bunun için doğada ayrı bir biyoloji kanunu bulunmuyor.

Sitelerde Paylaş

Bir bilardo topunun hareketi için tek tek bütün atomların momentumunu hesaplamamak,atomlarının momentumu olmadığı anlamına gelmez.İkisi arasındaki ilişkide bunun gibidir.Biyoloji, fiziğin genelleştirilmiş/yumuşatılımış halidir.

Sitelerde Paylaş

Sorun canlılarda değil... Sorun evrenin karmaşık ve düzensiz olmasında.

Fizik evrende mevcut kanunları bulurken aslında düzensizlikler arasındaki düzenleri buluyor.

Fizik evrenin tümünde bir düzen olduğunu bulmuyor. Çünkü evren düzensizliklerden ibaret.

Mevcut düzenler de o düzensizliklerden çıkıyor.

Canlılık düzen ama bu düzen kanunlarla simgelenecek kadar düzenli değil.

Yaşam bir uzlaşma.. Canlılıkla ilgili bütün süreçler stokastik. Rastgele.. Olasılıksal..

Ayrıca bizim düzensizlik olarak yorumladığımız doğal süreçlerin hepsinde genel olarak kriptik bir düzen var.

Hortumlar, kasırgalar, tayfunlar, depremler düzensizlik değil. Düzen. Bunu forumda yazdık..

Canlılık da maddenin davranış biçimlerinden biri olarak düzen ama tam anlamı ile regüler olmayan bir düzen.

Bir kasırga ne kadar düzenli ise yaşam da o kadar düzenli.

Evrende düzensizliklerden çıkan düzenler entropilerini etrafa yaydıkları için varlıklarını sürdürüyorlar.

Evren düzensizliklerden düzenin çıkması için gerekli bir kanuna sahip. Maksimum entropi üretimi kanunu deniyor ona..

Bütün bunlara bilim forumunun çeşitli yerlerde değindik ve ilerde de değineceğiz.

Sitelerde Paylaş

Cok güzel ve çapli açiklama. Gerçekten, kuantum düzeyden makrodüzeye geçis esnasinda, nedensellik olmayan kuantum fiziginden, göreli nedensellik ortaya çikan evren'e geçis tam olarak bu sekilde gerçeklesmekte. Lotrenz'in "Chaotic Attractor Teoremi" bu konuda bilimsel bir devrim'e gebe bir kesif. Her teori ve model sadece yüzeysel olarak fenomenleri modelize etmeye mahkumdur. Temelde nedensellik olmamasindan dolayi, asla tam bir teori'nin mümkün olmama ihtimali kuvetle olasidir. Rakip ve ayrisan farkli teori ve modellerin herbiri kendi paradigmalari çerçevesinde daha tutarli iken birbirlerini degisik açilardan önlemeleri bunun en çiplak bir göstergesidir. Sevgiler.

tarihinde Levia tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Nedensellik, determinizm, kaos...

Bunların konuyla çok ilgisi yok.

Yaşamın farklı bir düzlemi, farklı bir boyutu var.

Bilincin de öyle...

İnsanın alyuvarları damarlarında kaotik hareketler yapar, ama benlik bunun farkında bile olmadan apayrı şeyler düşünür.

Beyin ürünleri de nöron biyofiziğinden çıkarsınamaz.

Tıpkı bir yazıdaki anlamın kağıdının ve mürekkebinin kimyasından çıkarsanamayacağı gibi.

Sitelerde Paylaş

Nedensellik, determinizm, kaos...

Bunların konuyla çok ilgisi yok.

Yaşamın farklı bir düzlemi, farklı bir boyutu var.

Bilincin de öyle...

İnsanın alyuvarları damarlarında kaotik hareketler yapar, ama benlik bunun farkında bile olmadan apayrı şeyler düşünür.

Beyin ürünleri de nöron biyofiziğinden çıkarsınamaz.

Tıpkı bir yazıdaki anlamın kağıdının ve mürekkebinin kimyasından çıkarsanamayacağı gibi.

Bu da çok saçma bir yorum. Cahilce.

Sitelerde Paylaş

sckorkut

Buraya balgam atar gibi birkaç kelimelik cevaplar yazarak arkana bakmadan kaçamazsın.

İtiraz ettiğin konuları açıklaman lazım.

Açıklayamadığın iletilerin bilim forumunda işi yok. Burası senin çöplüğün değil.

Bilimsel bir tartışma platformu.

Aynı düşüncelere neden katılmadığını açıklamalısın.

Açıklayamadığın iletiler çöpe gidecek. Devamı halinde senin de yerin çöplük olacak.

Kılıfını zorlama.

Sitelerde Paylaş

sckorkut

Buraya balgam atar gibi birkaç kelimelik cevaplar yazarak arkana bakmadan kaçamazsın.

İtiraz ettiğin konuları açıklaman lazım.

Açıklayamadığın iletilerin bilim forumunda işi yok. Burası senin çöplüğün değil.

Bilimsel bir tartışma platformu.

Aynı düşüncelere neden katılmadığını açıklamalısın.

Açıklayamadığın iletiler çöpe gidecek. Devamı halinde senin de yerin çöplük olacak.

Kılıfını zorlama.

Ben balgam atmam, bir.

Kaçmam, iki.

Elbette benim çöplüğüm değil, ben daha yeni geldim, yarın da burada olur muyum bilmiyorum, üç.

Mümkün olduğu kadar öz ama meram içerikli yazmaya çalışıyorum, dört.

Her türlü soruya nedenlerini açıklayarak yanıt vermeye çalışıyorum, beş.

Sen bu konulara belli ki hayatın boyunca emek vermişsin, ama ben de öyle, altı.

Kimse benim iletilerimi çöpe atamaz, ama istenmediğim yerde de durmam, yedi.

Kılıf kavramını seni terbiye sınırların içinde değerlendiriyorum, sekiz.

Sitelerde Paylaş
  • 1 month later...

Gerçek bilimde gerçekler birbirleriyle çelişmez.

Bir bilimin gerçeği diğer bilimlerinde gerçeğidir.

Biyolojinin kendine özel kanunlarının olmadığı da nereden çıktı?

Johann Gregor Mendelin kalıtım kanunlarını yok mu kabul edeceğiz?

Bunun nedeni canlı bedenlerinin düzen ve sistemler bütünlüğü değil de bir karmaşalar yığını olduğu iddiasına temel oluşturma gayreti mi?

Sinir sistemi, sindirim sistemi, boşaltım sistemi, dolaşım sistemi diye tanımlayıp da canlı bedenleri karmaşalar yığınıdır demek biraz ayıp olmayacak mı?

Sitelerde Paylaş

Burada bahsedilen kanun bilimsel tanımındaki kanun değil, maddenin davranışına etki eden kanunlar. Fizikte kanun dendiği zaman, maddenin nasıl davranması gerektiğini söyleyen kanunlar akla gelir. Biyolojide böyle kanunlar yoktur.

Şurada da: http://www.ateistfor...showtopic=58183

"maddenin davranışını düzenleyen kanunlar var mıdır yoksa kanunlar, insanlar tarafından maddelerin rastgele davranışlarını anlamlandırmak için mi uydurulmuştur?" konulu bir tartışma var.

tarihinde nemesis_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...