Jump to content

Recommended Posts

Arkadaşlar bu konuda da ruh var mı yok mu onu tartışmak istiyorum. Bir örnekle başlamak istiyorum. Derdimi anlatabilecek miyim bilmiyorum ama deneyeceğim.

Eğer ruhu kabul etmezsek şunu düşünmüş olmaz mıyız: Bir adam var diyelim ki hafıza kaybı geçirdi. O zaman ölmüş olur o insan. Çünkü benlik geçmişten oluşur. Hafızasını kaybeden yeniden doğmuş gibi bir şey olur. Adamın adına X diyelim artık X ölmüş de o Y olmuş olur.

Ya da, o hafızasını kaybeden adamın beynine benim geçmişimi enjekte ettiklerini düşünün. O zaman X ölüp orada ben doğmuş olmaz mıyım?

Ama herkesi birbirinden ayıran bir ruha inandığımızda her türlü biz biz oluyoruz.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Sizce ruh var mı?

Sitelerde Paylaş

Arkadaşlar bu konuda da ruh var mı yok mu onu tartışmak istiyorum. Bir örnekle başlamak istiyorum. Derdimi anlatabilecek miyim bilmiyorum ama deneyeceğim.

Eğer ruhu kabul etmezsek şunu düşünmüş olmaz mıyız: Bir adam var diyelim ki hafıza kaybı geçirdi. O zaman ölmüş olur o insan. Çünkü benlik geçmişten oluşur. Hafızasını kaybeden yeniden doğmuş gibi bir şey olur. Adamın adına X diyelim artık X ölmüş de o Y olmuş olur.

Ya da, o hafızasını kaybeden adamın beynine benim geçmişimi enjekte ettiklerini düşünün. O zaman X ölüp orada ben doğmuş olmaz mıyım?

Ama herkesi birbirinden ayıran bir ruha inandığımızda her türlü biz biz oluyoruz.

Senin kafandaki depolanan şeylere erişim sorunun hafıza kaybı dediğin şey.

Yoksa kafanda depolanan şeyler eğer fiziksel bir hasar yoksa orada duruyorlar.

Senin kullanabilme yeteneğin hasar görür.

Benlik beyindeki yapıyla yapışıktır.

Download vs durumu yok.

Biyolojik süreçlerle bağlı bu.

İki kişinin beyninde benliklerinin o kısmına denk gelen yerleri kesip birbiriyle değiştirmen lazım.

Ama onu nasıl ayarlayacaksın ki? Ne yapacaksın? kırmızı ışık yakıp da beyindeki trafiği 2-3 saatliğine durduracak mısın?

Hadi durdurdun diyelim, birisinde o bölgenin içinde hücreler italyan haritası gibi diğerinde fransa haritası gibi? Şimdi ne yapacaksın? :)

(Tabi bu arada hücreler de sabit değil, onlara dokunabilecek teknolojin oldu diyelim, onları birbirlerine denk gelecek şekilde tutacaksın)

tarihinde tentex tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

"...Eğer ruhu kabul etmezsek şunu düşünmüş olmaz mıyız: Bir adam var diyelim ki hafıza kaybı geçirdi. O zaman ölmüş olur o insan. Çünkü benlik geçmişten oluşur. Hafızasını kaybeden yeniden doğmuş gibi bir şey olur. Adamın adına X diyelim artık X ölmüş de o Y olmuş olur..."

Evet öyle olur.

"...Ya da, o hafızasını kaybeden adamın beynine benim geçmişimi enjekte ettiklerini düşünün. O zaman X ölüp orada ben doğmuş olmaz mıyım?..."

Olursun. Zaten bu ölümsüzlüğün de ilanı anlamına gelir. Düşünsene klonlanmış "sen" lere sürekli senin hafızan naklediliyor ve sen hep genç bedenlerde oluyorsun :)

Yalnız bu hafıza işi karışık. Tam olarak nerede saklanıyor ve hangi mekanizmalarla kayıt ediliyor bilinmiyor. Beyin travmasına bağlı hafıza kaybı dediğimiz olaylar da; Kişi adını, kim olduğunu vs. Unutabiliyor ama örneğin bisiklete binmeyi biliyorsa onu unutmuyor.

Yani " Yeni doğmuş " gibi olmuyor. Bu konuda yanılmıyorsam Hacı'nın kısa ama açıklayıcı iletileri vardı. Konuyu görürse belki yazar.

Sitelerde Paylaş

Senin kafandaki depolanan şeylere erişim sorunun hafıza kaybı dediğin şey.

Yoksa kafanda depolanan şeyler eğer fiziksel bir hasar yoksa orada duruyorlar.

Senin kullanabilme yeteneğin hasar görür.

Benlik beyindeki yapıyla yapışıktır.

Download vs durumu yok.

Biyolojik süreçlerle bağlı bu.

İki kişinin beyninde benliklerinin o kısmına denk gelen yerleri kesip birbiriyle değiştirmen lazım.

Ama onu nasıl ayarlayacaksın ki? Ne yapacaksın? kırmızı ışık yakıp da beyindeki trafiği 2-3 saatliğine durduracak mısın?

Hadi durdurdun diyelim, birisinde o bölgenin içinde hücreler italyan haritası gibi diğerinde fransa haritası gibi? Şimdi ne yapacaksın? :)

(Tabi bu arada hücreler de sabit değil, onlara dokunabilecek teknolojin oldu diyelim, onları birbirlerine denk gelecek şekilde tutacaksın)

:) Benliğin beyne yapışık olduğu senin çıkarımın mı yoksa bilimsel mı?

İkincisi, diyelim ki beynım yandı iflas etti :) Ve yaşadığım zamanda beyin nakli mümkün. Başka bir beyin bana nakledilse orada yaşayan ben mi yoksa nakledilen beynin sahibi mi olacak?

Biliyorum çok garip sorular. Ama merak işte :)

Sitelerde Paylaş

Bir aralar bu sorulara kafa patlatmıştım. Oldukça zor bir konu. Özellikle hafızayla ilişkisi çok değişik.

Benim bildiğim kadarıyla bilincin belirli bir yeri yok. Ama benliği bilmiyorum.

Mesela beyni ortadan ikiye ayrılan insanlarda iki ayrı bölge oluştuğuna dair bulgular var, markette alışveriş yaparken bir elin ürünü alıyor, diğeri geri bırakıyor.

Şimdi ilk baştaki kişi hangisi oldu?

Sitelerde Paylaş

Ben ruhun varlığına inanıyorum. Astral seyahat bizzat deneyip "beden dışındaki bilincinizin" varlığı hakkında bir şeyler öğrenebileceğiniz güzel bir şey. Araştırın.

Biraz araştırdım. Kendim yapabilirsem ispatlamış olurum. Ama ben yapamam denemekten korkuyorum. Diyor ki yazıda değişik varlıkları görebilirsiniz. Hiç bulaşmamak en iyisi. Eğer gerçekten böyle bir şey varsa tabii. Yapana kadar yoktur öyle bir şey. Tabi benim için. Benim görüşüm herkesi bağlamaz.

Sitelerde Paylaş

Bir aralar bu sorulara kafa patlatmıştım. Oldukça zor bir konu. Özellikle hafızayla ilişkisi çok değişik.

Benim bildiğim kadarıyla bilincin belirli bir yeri yok. Ama benliği bilmiyorum.

Mesela beyni ortadan ikiye ayrılan insanlarda iki ayrı bölge oluştuğuna dair bulgular var, markette alışveriş yaparken bir elin ürünü alıyor, diğeri geri bırakıyor.

Şimdi ilk baştaki kişi hangisi oldu?

Biraz daha açabilir misiniz dediğinizi anlamadım tam olarak.

Sitelerde Paylaş

Biraz araştırdım. Kendim yapabilirsem ispatlamış olurum. Ama ben yapamam denemekten korkuyorum. Diyor ki yazıda değişik varlıkları görebilirsiniz. Hiç bulaşmamak en iyisi. Eğer gerçekten böyle bir şey varsa tabii. Yapana kadar yoktur öyle bir şey. Tabi benim için. Benim görüşüm herkesi bağlamaz.

Tabii ki. Ben de dinlere doğruluklarını gösteren hiçbir somut işaret olmadığı için inanmıyorum zaten. Ama bu dediğim olayı herkes deneyip deneyimleyebilir. Ruhun (ya da fiziksel beden dışında yaşayabilen bir bilincin) kanıtı budur.

Sitelerde Paylaş

Biraz daha açabilir misiniz dediğinizi anlamadım tam olarak.

Epilepsi hastalarında, diğer loba hastalık yayılmasın diye, iki lobu ayırmayı denemişler. Bunun sonucunda, hastaların bir elleri(genelde sol) farklı hareketler yapmaya başlamış. Kendini boğmaya çalışan,diğer ellerini tutan, direksiyonu kıran hastalar olmuş.

Neden sol? Çünkü konuşma merkezi sol beyinde. Sağ beyin ise vücudun solunu yönetmekte.

Söyler misiniz, hangisi farklı davranıyor? Sol beyni sağdan daha gerçekçi yapan nedir?

Yabancı el sendromu diye aratarak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Sitelerde Paylaş

Dinler masalların, efsanelerin, folklorel hikayelerin bir araya gelmesi ile oluşur. Bu masalları reddederken veya kuşku ile yaklaşırken, kaynağı bu masallar olan şeyler üzerine inançlar veya fikirler üretmek, yine bu masallara geçerlilik kazandırır.

Sorduğunuz şeyi başka kavramlara yayarsak:

- Keloğlan masalları gerçek değildir. Ama bir dudağı yerde, bir dudağı gökte devlerin olduğuna inanıyorum.

- Elm sokağında kabus gerçek değildir. Ama Freddy Krueger'in varlığına inanıyorum.

- Süngerbob Kareşort gerçek değildir. Ama Deniz yıldızı Patrick'in gerçek olduğuna inanıyorum.

...

- Dinler masaldan ibarettir. Ama ruhların varlığına inanıyorum.

Dinlerin inananları ile tarotların, falların, burçların, feng shuilerin, ruhların, uzaylıların vs inananları arasında bir fark yoktur. Sadece farklı masalların peşinde koşarlar.

Beyin ve algı üzerine youtube'da bir sürü video bulunmaktadır. Zihninizi masallarla yormadan önce, bunları adaştırarak gerçekte neler olduğunu öğrenmenizde fayda var.

Sitelerde Paylaş

Epilepsi hastalarında, diğer loba hastalık yayılmasın diye, iki lobu ayırmayı denemişler. Bunun sonucunda, hastaların bir elleri(genelde sol) farklı hareketler yapmaya başlamış. Kendini boğmaya çalışan,diğer ellerini tutan, direksiyonu kıran hastalar olmuş.

Neden sol? Çünkü konuşma merkezi sol beyinde. Sağ beyin ise vücudun solunu yönetmekte.

Söyler misiniz, hangisi farklı davranıyor? Sol beyni sağdan daha gerçekçi yapan nedir?

Yabancı el sendromu diye aratarak sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Gerçekten şok oldum. Demekki illa nakil yapmaya gerek yok loblar arası sinir hücresi sistemini koparınca otomatikmen 2 kişi tek vücutta yaşıyor oluyor. Vücudun yarısı birinin diğer yarısı da diğerinin elinde. Şok oldum şu an. Bu durumda biz o loblardan biri oluyoruz. Diğeri de artık kimse... Senin senden habersiz 2.senin falan?

Evet bir akil insan dediğin gibi ruh denen kavramı araştırmadan önce onunla karşılaştırma yaptığım ve varlığı kesin olan beyin hakkında araştırma yapmalıydım. Cevap yazabilecek bilgisi olanlar yine yazsınlar lütfen cevabı her cevabı değerlendiririm. Benim için çok değerli.

Sitelerde Paylaş

Evet bir akil insan dediğin gibi ruh denen kavramı araştırmadan önce onunla karşılaştırma yaptığım ve varlığı kesin olan beyin hakkında araştırma yapmalıydım. Cevap yazabilecek bilgisi olanlar yine yazsınlar lütfen cevabı her cevabı değerlendiririm. Benim için çok değerli.

Ted'in videolarını takip ediniz. Nöroloji konusunda uzman insanların videolarını bulabilirsiniz.

bu kişi nöroloji konusunda bilinen uzmanlardandır. Videoda bir vakada iki lobun bağlantısı kesildikten sonra bir lobun atheist, diğerinin inançlı olarak devam ettiğini anlatıyor.
Sitelerde Paylaş

:) Benliğin beyne yapışık olduğu senin çıkarımın mı yoksa bilimsel mı?

Sen nasıl bir şey bekliyordun?

Böyle bir soru sorduğuna göre gerçekten sen filmlerdeki gibi beyinden 2 cm yukarıda bir ışık topu şeklinde bir bilinç düşünüyorsundur.

Senin ben dediğin varlığın tamamı beyin ürünüdür.

Ben Materyalistim. Kaba tanımını yapabilirim sana.

Bilinç madde ürünüdür, davranışıdır.

Nörologlar detayını anlatır sana istersen.

Burada çıkarım yok. Hepsi bilimsel.

İkincisi, diyelim ki beynım yandı iflas etti :) Ve yaşadığım zamanda beyin nakli mümkün. Başka bir beyin bana nakledilse orada yaşayan ben mi yoksa nakledilen beynin sahibi mi olacak?

Beyin nakli yapılırsa beyinle birlikte bilinç de gider.

Sen kafa bulmak için mi soruyorsun bu soruları?

Tamam beyin nakli yapmak için kafanın içinden beyni çıkardık.

Senin düşüncene göre o ruh dediğin şey, yani benlik, bilinç boşaltılmış bir kafada nerede depolanabilir ki?

Bir yere çekilip saklandığından mı şüpheleniyorsun?

Nasıl bir soru bu?

Benlik (senin ruh dediğin şey) = Beyin.

Biliyorum çok garip sorular. Ama merak işte :)

Bu basit bir merak değil.

Bu din propagandasına teslim olmuş bir akıl gibi duruyor.

Sitelerde Paylaş

Peki size şöyle bir soru yönelteceğim:

Günümüzde bile yapay organlar mevcut. Örneğin yapay kalp var, böbrek yerine diyaliz var, sinir sistemine entegre yapay kollar hatta yapay göz bile yapıldı ancak şuan için sadece ışığa duyarlı yani net bir görüntü iletemiyor beyne vs...

Yapay hücreler yapılmaya çalışılıyor...

Bundan 200 yıl sonra insanoğlunun vücuttaki her organın görevini yapay olarak yapabilecek organlar geliştirdiklerini düşünelim.

Bu 200 yıl sonraki dönemde artık yapay beyin nöronları bile yapılabiliyor.

Bu gelecekte yaşayan hasta bir insanın günden güne tüm organ ve uzuvlarının yapay olanlar ile değiştirildiğini düşünelim.

Beynindeki hasarlı nöronlar bile tek tek yenileri ile değiştirilebiliyor.

Herşey tamamen değiştirildiğinde, bu insan için artık bir makine mi dememiz lazım yoksa o hala "siz" misiniz? Hangi noktadan itibaren "siz" olmaktan çıkarsınız?

tarihinde Newbie tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Hayır bu soruları kafa bulmak için sormuyorum. İkinci örnekte anlatmak istediğimi newbie benden daha iyi anlatmış. Yani eğer ruhun varlığını kabul etmezsek bu sonuca varacağız. Kabul edersek her türlü biz biz olacağız.

Fakat bu yazdıklarımdan da ruhu kabul ettiğimi çıkarmayın. Sırf kabul edince daha iyi diye de ruhu kabul etmem. Bir akıl insan ın dediği gibi ilk beyin i bir araştıracağım.

Fakat bir de şu soruyu sorayım sana tentex, hiçbir dine mensup olmasam, ruhun varlığını kabul edemez miyim?(Kuvvetli bir ispat bulursam). Din propagandasına teslim olmuş bir akıl dedin ya o yüzden sordum.

Gerçekten dalga geçmek için sormuyorum. Sanırım sana soru sormadan önceki koyduğum gülücüğü çıkarımına yaptığımı sandın. Senin o verdiğin örnekte güldüğün yere güldüm. Hücrelerin uyuşmaması için verdiğin örneğe bende yeni bir örnek verdim sanırım anlaşılmamış. Aslında newbie benden iyi açıklamış soracağım şeyi. Benimki biraZ farklıydı teknoloji el verse yapay beyin i değil de başkasının beynini nakletsem kendime diye ne olur diye sormuştum.

Sitelerde Paylaş

Ruh canlılığı ifade ediyorsa bütün canlılarda ruh vardır. Ama aklıma birşey takılıyor. Düne kadar cansız hareketsiz sandığımız varlıklarında aslında atomik incelemeler sonucu cansız olmadığını öğrendik. Herbirinde proton, nötron ve elektronlar var. Hep hareket halindeler. O halde onlarında ruhu olması gerekmezmi bu mantığa göre.

Sitelerde Paylaş

Ruh canlılığı ifade ediyorsa bütün canlılarda ruh vardır. Ama aklıma birşey takılıyor. Düne kadar cansız hareketsiz sandığımız varlıklarında aslında atomik incelemeler sonucu cansız olmadığını öğrendik. Herbirinde proton, nötron ve elektronlar var. Hep hareket halindeler. O halde onlarında ruhu olması gerekmezmi bu mantığa göre.

Canlı-cansız ayrımını yapan biziz.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...