Jump to content

Atatürk tek bir hata yapmştır, o da...

Recommended Posts

Türk milletini tüm bu özgürlüğe, medeniyete, seçim yapabilme rahatlığına, dilediğince yaşayabilme hakkına layık görmek olmuştur. İnanın ki bunların hiç birini hak etmiyoruz. Bize padişahlar, diktatörler, teokratik, baskıcı yönetimler layık. Öyle olmasaydı bu yüce, özgür, bilim yanlısı adamdan ve öğrettiklerinden bu denli uzaklaşmazdık.

Bu milleti tüm iyiliklere layık görerek onlar uğruna yürüdüğün yolda tek (ama en büyük) hatanı gerçekleştirmiş oldun Ata'm! Gönül isterdi ki senin kıymetini bilecek bir millet için çalışmış olsaydın. Yolunda yürüyenler olarak üzgünüz, çok üzgünüz...

Not: "Türk milleti" tabirini Atatürk milliyetçiliğini anlamadan "Bu ülkede başka ırk yok mu?" gibi sorularla gelecek arkadaşlar önce oturup okusunlar Atatürk milliyetçiliği nedir.

Sitelerde Paylaş

Atatürk ün tek hatası arapoğullarının yaveleri üzerine devlet kurmamaktı.Evet hatası buydu.Bu topraklarda yaşayan insanlara laiklik bilim demokrasi çağdaşlık falan fazla.Getir şeriatı mutlu olsunlar.

Sitelerde Paylaş

Sufizm öğrenene kadar Atatürk'ü anlamamışım.

İnsana kınama bir hal, sevme başka bir hal.

Hepsi güzel, hepsi vaktince.

Vaktince oturulur düşünülür...

Bunca yol bunca yalnızlıkla nasıl yürünür,

Birbirini kınayan bunca insan nasıl sevilir.

Sitelerde Paylaş

Atatürk zaten bu millete Tanrı(Allah)'ın bir nimetidir.Bu açıkça görülüyor ki aklı kullanmayı öğütleyen bir adam bütün kafirlere meydan okumuştur.Hem dini bataklıktan kurtarmıştır hem de vatanı kurtarmıştır.Üstündede 19 vardır :) Atatürkün 19 mucizesini araştırın derim.

Sitelerde Paylaş

Beyler çok ciddiyim bir araştırın örn : 1938 de ölmüştür Atatürk 1938 Tam bölünür 19'a ve 57 yaşında ölmüştür aynı şekilde 57 de tam bölünür ayrıca 19+38=57 dir.Kısaca bahçeli hesaplarıyla görebiliyoruz :D neyse daha devam edeyim Samsun'a ayak basışı 19 Mayıs 1919 dur.Samsunda 19 gün kalmıştır.1881/19=99 dur ayrıca bide 18+81=99 olmasıda ilginçtir.Beyler numeroloji çok önemli Kuran'da ayet var bakın. Müdessir süresi 30.ayet der ki = Üzerinde 19 vardır. Ve bunları imanları artması için inanlara bir işaret,inanmayanlara ise bir imtihan kıldık der.Çok ilginçtir beyler.Lütfen kibirimizden arınıp objektif bakalım daha bir çok şey var.

Sitelerde Paylaş

Yeteri kadar despot olamadı tek hatası buydu.Biraz diktatör olabilseydi islamcı hainlerin kökünü kuruturdu.Bu yüzden zamanında ihanetten asılanların torunları kuduz gibi saldırıya geçiyor ,gençliğe hitabedeki gibi vatanın bütün kaleleri zapdedildi.

tarihinde direngezi tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Atatürk tek bir hata yapmamıştır, birden fazla hata yapmıştır bana göre.

Ama bu Atatürk'ün yaptığı iyi şeyleri silemez. Atatürk'e hakaret etmeyi, ona minnettar olmamayı getiremez. Atatürk büyük bir insandır, eğer bugün hala ülkemizi sevebiliyorsak bütün olanlara rağmen, onun sayesindedir.

Bu önemli gerçeği göremeyenler bu ülkenin vatandaşı olmayı içine sindiremeyip başka bir ülke kurma hayalindeki insanlardır maalesef. Ve tabii bir de allahuekber diye bağırarak kafa kesenler.

Sitelerde Paylaş

Atatürk tek bir hata yapmamıştır, birden fazla hata yapmıştır bana göre.

Ama bu Atatürk'ün yaptığı iyi şeyleri silemez. Atatürk'e hakaret etmeyi, ona minnettar olmamayı getiremez. Atatürk büyük bir insandır, eğer bugün hala ülkemizi sevebiliyorsak bütün olanlara rağmen, onun sayesindedir.

Bu önemli gerçeği göremeyenler bu ülkenin vatandaşı olmayı içine sindiremeyip başka bir ülke kurma hayalindeki insanlardır maalesef. Ve tabii bir de allahuekber diye bağırarak kafa kesenler.

Nedir hataları, öğrenebilir miyim?

Sitelerde Paylaş

Hepsini kalkıp burada saymak ne kadar doğru olur bilemem,

Örnek vermem gerekirse, hilafetçi ve mandacı zihniyetin kökünü tam anlamıyla kurutmaması bana göre hatadır. Bunu şimdi düşünüp söyleyebiliyorum, Atatürk'ün yaşadığı dönemi gözardı edemem. Ama her nasıl bir çok konuda devrimleriyle ülkeyi senelerce ileri taşımışsa, bu konuda da yapabileceği bir şeyler olduğuna eminim. Hacı-hocaların, şeriat isteyenlerle hesaplaşmanın bir yolunu bulabilirdi.

Ülkede 1930'lardan beri süregelen Kürt sorununu hepimiz biliyoruz. Zilan Deresi'ni ağzına kadar ceset doldurmak dışında ( bu cümle o günün Cumhuriyet gazetesine ait ) yapılacak bir şeyler olmalıydı. Belki o zaman buralara kadar ulaşmazdı bu sorun. İnsanlar Kürt olduğunu söylemeye utanmak zorunda kalmazdı. Kürtlere karşı izlenen sert politikanın ceremesini şu an bizler çekiyor olmazdık.

Dersim katliamından bahsetmiyorum bile.

Atatürk'e minnettarım, onun sayesinde şu an burada bunları yazabiliyorum. Ama Atatürk nihayetinde bir insandı. Söylediklerim belki hataydı belki dönem itibariyle yapılamayacak şeylerdi bunu bilemem. Tek bildiğim şey tanrıtanımaz olup da Atatürk'ü tanrılaştırmanın yanlış olduğudur.

Sitelerde Paylaş

Hepsini kalkıp burada saymak ne kadar doğru olur bilemem,

Örnek vermem gerekirse, hilafetçi ve mandacı zihniyetin kökünü tam anlamıyla kurutmaması bana göre hatadır. Bunu şimdi düşünüp söyleyebiliyorum, Atatürk'ün yaşadığı dönemi gözardı edemem. Ama her nasıl bir çok konuda devrimleriyle ülkeyi senelerce ileri taşımışsa, bu konuda da yapabileceği bir şeyler olduğuna eminim. Hacı-hocaların, şeriat isteyenlerle hesaplaşmanın bir yolunu bulabilirdi.

Ülkede 1930'lardan beri süregelen Kürt sorununu hepimiz biliyoruz. Zilan Deresi'ni ağzına kadar ceset doldurmak dışında ( bu cümle o günün Cumhuriyet gazetesine ait ) yapılacak bir şeyler olmalıydı. Belki o zaman buralara kadar ulaşmazdı bu sorun. İnsanlar Kürt olduğunu söylemeye utanmak zorunda kalmazdı. Kürtlere karşı izlenen sert politikanın ceremesini şu an bizler çekiyor olmazdık.

Dersim katliamından bahsetmiyorum bile.

Atatürk'e minnettarım, onun sayesinde şu an burada bunları yazabiliyorum. Ama Atatürk nihayetinde bir insandı. Söylediklerim belki hataydı belki dönem itibariyle yapılamayacak şeylerdi bunu bilemem. Tek bildiğim şey tanrıtanımaz olup da Atatürk'ü tanrılaştırmanın yanlış olduğudur.

Cumhuriyeti ilan ederek ve bu şekilde de islamiyetin (şeriat olmaksızın) yaşanabileceğini göstererek şeriatçılarla baş ettiğine inandığını düşünüyorum. Cuhmuriyet sayesinde insanlar islamın modern yüzüyle tanışabilmişt. Yine de bu mendeburların kökünü kazımış dahi olsaydı yine dışarıdan bugün olduğu gibi El-Kaide'ler, bilmem neler gelip islam tohumları dikmenin bir yolunu bulurdu. Ayrıca kimi grupların kökünü kazımak, yine onların -şu an yersiz ve temelsiz olarak söylenilenlerin aksine- haklı olarak ona "diktatör" benzetmesini yapmasına neden olabilirdi.

Yine bu bağlamda, eğitimsiz toplumları iki şeyle bir arada tutabilirsiniz: din veya milliyetçilik. Arap dinini çok benimsemediği ve Türk olduğu için yapabileceği en iyi şey Türk milliyetçiliğine sığınmak, onu geliştirmek ve ona düşman olan her şeyi bir şekilde uzaklaştırmak olmuştur.

Ayrıca bu "tanrılaştırma", "putlaştırma" laflarını da anlayamıyorum. Tabii ki insandır, tabii ki hata yapabilir (ve yapmıştır), tabii ki dönemin koşullarına göre hareket etmiştir ve o dönemlerde yapmış olduğu inkılap ve devrimler bugün eskimiş olarak görülebilir. Ama diğer müslüman ülkelerle durumumuzu bir karşılaştırsanıza... Bugün, iyice araplaştırılmış olmamıza rağmen (ki bu Atatürk'ten uzaklaşmamızla birlikte meydana gelmiştir), hâlâ nispeten en karmaşası, kargaşası az müslüman çoğunluktaki ülkeyiz. Şimdi bir de Atatürk yerine şeriat yanlısı bir lider tarafından kurtarıldığımızı düşünün... Sokakta kapkara çarşaflı, kimliksiz (kadın demeye bin şahit isteyen) bedenler, cumaya gitmedi diye şehir meydanında kırbaçlanan erkekler, başka inançlara zerre tahammül göstermeyen insanlar, bilimsel gelişmelerin "caiz değil", "gavur icadı" gibi söylemlerle ülke sınırları dışında tutulduğu bir vatan... Çok yabancı gelmiyor bu tablo, değil mi? Çünkü yanı başımızdaki ülkeleri anlatıyorum: Suriye, İran (ki Türklerden çok daha köklü bir medeniyettir) gibi şeriatla yönetilen ve taş devrini yaşayan ülkeler.

Sitelerde Paylaş

@Reflect,

Diktatör benzetmesi yapılacak bile olsa, bir ülke için iyi olacaksa yapılması gereken şeyler vardır. Atatürk için vatan haini denilip idam kararı çıkartıldığı günleri de biliyoruz, ama o davasından dönmeyip yapacağını yine yapmıştır.

Türk milliyetçiliğine sığınmak eğer ülkede yaşayan başka bir ırkı öcü gibi gösteriyorsa, seneler sürecek bir dışlama politikasına sebep oluyorsa bu hatadır. Bunun isteyerek yapıldığını elbette düşünmüyorum, ama hatasını sordunuz ben de söyledim.

3. paragrafta söylediklerinizin tamamına katılıyorum. İlk mesajınızdaki ironik yaklaşımınızdan ben Atatürk'ün hiç hata yapmadığı görüşünde olduğunuzu çıkardım. Buna istinaden Atatürk'ün hataları olduğunu, tanrılaştırılmaması gerektiğini söyledim.

Sitelerde Paylaş

@Reflect,

Diktatör benzetmesi yapılacak bile olsa, bir ülke için iyi olacaksa yapılması gereken şeyler vardır. Atatürk için vatan haini denilip idam kararı çıkartıldığı günleri de biliyoruz, ama o davasından dönmeyip yapacağını yine yapmıştır.

Türk milliyetçiliğine sığınmak eğer ülkede yaşayan başka bir ırkı öcü gibi gösteriyorsa, seneler sürecek bir dışlama politikasına sebep oluyorsa bu hatadır. Bunun isteyerek yapıldığını elbette düşünmüyorum, ama hatasını sordunuz ben de söyledim.

3. paragrafta söylediklerinizin tamamına katılıyorum. İlk mesajınızdaki ironik yaklaşımınızdan ben Atatürk'ün hiç hata yapmadığı görüşünde olduğunuzu çıkardım. Buna istinaden Atatürk'ün hataları olduğunu, tanrılaştırılmaması gerektiğini söyledim.

Dediğim gibi, yapılacak şey ya dini ya da milliyetçiliği kullanarak birlik, beraberlik sağlamaktı. Bu durumda siz ne yapardınız? Dini seçmek yüzyıllarca aynı çağda yaşamak anlamına gelecekti. Hem neden ülkede bir sürü ırk varken sadece Kürtlerde ayaklanmalar söz konusu oldu? Atatürk milliyetçiliği kendini Türkiye'ye bir şekilde bağlı hisseden herkesi içine alan bir milliyetçilikti. Aslında içte değil, dışta milliyetçiydi yani.

Milliyetçilik küreselleşen dünyada başlı başına eskimeye yüz tutmuş bir görüş zaten ama farkında mısınız, dinler aynı hızda düşüşe geçmiş değil. Önündeki iki seçenekten ikincisi olan dini seçmiş olsaydı biz başka düşünceleri tartışabilecek ortamlara bile sahip olamayacaktık. Dolayısıyla, ikinci seçenekle yola devam etmiş olsaydı en büyük hatasını yapmış olurdu bence. İşte bu anlamda onu "hata yapmış ama yine de hatasız" bir lider olarak görüyorum ki şunu da düşüncelerinize sunmak isterim: Günümüzde bile kimse her türlü soyulmaya, oyunlara, din tüccarlığına, yalanlara rağmen bırakın bir adamı tahtından etmeyi, ona hesap bile soramıyor. O zaman için dinle yönetilen, binbir türlü memleketin hisse kapmaya çalıştığı ve yok olmaya yüz tutmuş bir devleti küllerinden doğurmak gerçekten de mucize bence. Buna önderlik eden adam, dava arkadaşları ve yanındaki halk şu dinlerde bahsedilen tanrılardan çok daha "insana çalışan" ve mucize diye nitelendirilebilecek işler yapmışlardır bence.

Sitelerde Paylaş
  • 10 months later...

Konu ile ilgili de yazayım. Bu padişahların, mollaların, din adamlarının oyuncağı olmuş cahil, ezik ve koyun halktan çok şey bekledi. Atatürk Türk milletine fazla geldi, zeka seviyesi kaldırmadı Atatürk'ü.

İkinci büyük hatası ise içki içerek ömrünü kısaltmasıydı. Atatürk turan birliğine de inanıyordu. Birçok sözü vardır Türkçülük ile ilgili. Ömrü yetseydi turan birliğini de kuracaktı yani. Ama işte o lanet olası rakısı koskoca bir milleti ne hale getirdi! Atilla'nin meşhur bir sözü var ya çivi ile ilgili işte ben de o sözü Atatürk'ün rakısına uyarlamak istedim.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...