Jump to content

Dua ediyorum kabul oluyor..

Recommended Posts

O zaman dua ette kaybetmeyim neyse konuyu dağıtmayalım da

sen şu formülü bize anlatsana

Dediğim gibi gerçek samimiyet çok önemli bilemiyorum,kendimizi samimi zannetmeyeceğiz ama , gerçekten O'na teslim olmak gerekiyor.Herşeyini ona teslim etmek.Canı onun verdiğini bilerek ve herşeyin onun olduğunu bilerek teslim olmak.Sonrası oluyor benim gözlemlerimle.Ayrıca bu sadece benim için geçerli değil , tek bir tanrıya inanan herkeste olabilen birşey bu.Deist birisi dualarının kabul olduğunu söylemişti..Allah herkesin içini bilir

Sitelerde Paylaş
  • İleti 55
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

hangi duaların kabul oldu?

kime dua ettin? (allah, isa, zeus, ra vs)

Ben herkesinin rabbine dua ediyorum seninde benimde,her zaman tek bir Yaradanın olduğunu biliyorum.Ve sadece ona yöneliyorum ismi önemli değil allah arapça tanrı türkçe yeri geliyo tanrım diyorum yeri geliyo allahım yeri geliyo rabbim bazen yüce yaratıcım derim hiç farketmiyor.

Sitelerde Paylaş

Dediğim gibi gerçek samimiyet çok önemli bilemiyorum,kendimizi samimi zannetmeyeceğiz ama , gerçekten O'na teslim olmak gerekiyor.Herşeyini ona teslim etmek.Canı onun verdiğini bilerek ve herşeyin onun olduğunu bilerek teslim olmak.Sonrası oluyor benim gözlemlerimle.Ayrıca bu sadece benim için geçerli değil , tek bir tanrıya inanan herkeste olabilen birşey bu.Deist birisi dualarının kabul olduğunu söylemişti..Allah herkesin içini bilir

Durum bu diyorsun güzel beğendim

Sitelerde Paylaş

Mesela beyler ben hiç üniversite sınavına çalışmamıştım,bir türlü sene boyunca dikkatimi toplayamadım.Ayrıca 13 tercihimde sadece 1 tane şehir içi Ankara vardı...Umutsuzdum kısacası,sonra zaten hep dua ediyodum,aynı gece annem rüyasında gördü rüyamda üç tane 6 var ortadaki yanıp sönüyor dedi.Tercihler bi açıklandı 6.sırada olan üniversite geldi hemde tam ortası oluyor 13 tercihte.

Benim de dershane hocam rüyasında benim nereyi kazanacağımı söylemişti. Dua falan da eden bir tip değil.

Sitelerde Paylaş

hangi duaların kabul oldu?

kime dua ettin? (allah, isa, zeus, ra vs)

hangi dualara gelince şöyle bir düşünmem lazım..

örneğin bu üniversite

sonra burnumun şeklinden rahatsızdım bir de nefes alamıyordum,anneme söylerdim o da estetik zararlı derdi

Allaha dua ediyordum , sonra burnumu sevmeye başladım duayı kestim.Bu seferde doktora gittik işte annemle estetik yaptırmayacaktı emindi kendinden.Sadece içini düzelttirecekti nefesi düzeltmek için.Sonra adam dedi estetik de yapalım 2 si bi arada olsun.Annemde bi anda neyse hadi onu da yapalım dedi.

Daha düşünür söylerim sana şöyle bi hayatımı gözümün önünden geçirmem lazım.

Ha hatırladım elektro gitar almak istiyordum.Annem önce klasikle başla falan diyodu 10 yaşlarındaydım.Sonra libyadan annemin arkadaşı gelriken ne istersin diye sordu , bende elektro gitar dedim o da getirdi :D bunun gibi bir sürü şeyler oldu

Sitelerde Paylaş

Zihni örten herşey anlamına geliyor kanımca şu an.

Alkol,esrar,eroin gibi maddeler

Madde değil yalnız. Düşünceyi,aklı örten sadece madde değil. Inandıklarında olabilir.

Sukara saydığınız madeleri anlatıyor daha çok. Ikisini aynı manada kullanmak farklı düşüncelere itebilir.

Sitelerde Paylaş

Madde değil yalnız. Düşünceyi,aklı örten sadece madde değil. Inandıklarında olabilir.

Sukara saydığınız madeleri anlatıyor daha çok. Ikisini aynı manada kullanmak farklı düşüncelere itebilir.

Süper bir noktaya değinmişsin , teşekkür ederim.Bunu kullanacağım.Zararlı zihni örten kompleks gibi düşünceler mesela haram kılınmış olabilir

Sitelerde Paylaş

Durum bu diyorsun güzel beğendim

Bakın ben ateizmi saçma bulmuyorum,sadece objektif olamadıklarını düşünüyorum.Bi aralar müslümanlıktan soğumuştum,agnostik bir yapıdaydım.Kuranda bu kadar saçma şeyler yazamaz bunu bir Tanrı söyleyemez demiştim.Sonrasında şöyle bir şeyi farkettim,ben hep kuranı okurken baştan saçma olduğuna kendimi inandırmışım,aynı şekilde baştan onun Tanrı sözü olduğunu kabul ederek okuduğumdada bir hata gördüğümde hemen reddetme safhasına geliyordum.Ancak sonra derinlemesine araştırdım.Hatta bir konuyu günlerce aylarca sorguladım , kafayı yemek üzereydim.Sonra baktım kendim çözümleyemeyeceğim dua etmeye başladım Allah'ım dedim bu aklımdaki soruları çözmem için yardım et beni samimi müslümanlardan eyle dedim.Şüpheci bile olsam günde 3 vakit namaz falan kıldım.Sonra yavaş yavaş sorulara çözüm bulduğumu farkettim.Bir de mesela şöyle oluyordu sorulara çözüm buluyordum.Ama içimden bir ses sürekli ya öyle değilse diye vesvese veriyodu resmen bu zihnimde yankılanıyordu farkettim.Sonra kendime dedim ki eğer ben bu sorunu çözdüğümü kesin olarak biliyorsam , ya öyle değilse diye vesvese veren şey benim zihnim olamaz dedim.Sonra zihnimden şeytana sövdüm :D

Sitelerde Paylaş

Bakın ben ateizmi saçma bulmuyorum,sadece objektif olamadıklarını düşünüyorum.Bi aralar müslümanlıktan soğumuştum,agnostik bir yapıdaydım.Kuranda bu kadar saçma şeyler yazamaz bunu bir Tanrı söyleyemez demiştim.Sonrasında şöyle bir şeyi farkettim,ben hep kuranı okurken baştan saçma olduğuna kendimi inandırmışım,aynı şekilde baştan onun Tanrı sözü olduğunu kabul ederek okuduğumdada bir hata gördüğümde hemen reddetme safhasına geliyordum.Ancak sonra derinlemesine araştırdım.Hatta bir konuyu günlerce aylarca sorguladım , kafayı yemek üzereydim.Sonra baktım kendim çözümleyemeyeceğim dua etmeye başladım Allah'ım dedim bu aklımdaki soruları çözmem için yardım et beni samimi müslümanlardan eyle dedim.Şüpheci bile olsam günde 3 vakit namaz falan kıldım.Sonra yavaş yavaş sorulara çözüm bulduğumu farkettim.Bir de mesela şöyle oluyordu sorulara çözüm buluyordum.Ama içimden bir ses sürekli ya öyle değilse diye vesvese veriyodu resmen bu zihnimde yankılanıyordu farkettim.Sonra kendime dedim ki eğer ben bu sorunu çözdüğümü kesin olarak biliyorsam , ya öyle değilse diye vesvese veren şey benim zihnim olamaz dedim.Sonra zihnimden şeytana sövdüm :D

hangi sorulara cevap buldunuz mesela

Sitelerde Paylaş

hangi dualara gelince şöyle bir düşünmem lazım..

örneğin bu üniversite

sonra burnumun şeklinden rahatsızdım bir de nefes alamıyordum,anneme söylerdim o da estetik zararlı derdi

Allaha dua ediyordum , sonra burnumu sevmeye başladım duayı kestim.Bu seferde doktora gittik işte annemle estetik yaptırmayacaktı emindi kendinden.Sadece içini düzelttirecekti nefesi düzeltmek için.Sonra adam dedi estetik de yapalım 2 si bi arada olsun.Annemde bi anda neyse hadi onu da yapalım dedi.

Daha düşünür söylerim sana şöyle bi hayatımı gözümün önünden geçirmem lazım.

Ha hatırladım elektro gitar almak istiyordum.Annem önce klasikle başla falan diyodu 10 yaşlarındaydım.Sonra libyadan annemin arkadaşı gelriken ne istersin diye sordu , bende elektro gitar dedim o da getirdi :D bunun gibi bir sürü şeyler oldu

sen hastasın

bir de şifa iste

Sitelerde Paylaş

hangi sorulara cevap buldunuz mesela

öncelikle kötülük problemi beni çılgına çeviriyodu...afrikadaki açlığa birşey yapamamak ve bir tanrı varsa nasıl bu zalimliğe göz yumduğunu düşünüyordum.Hatta bu soruları ben 6-7 yaşlarımda sorardım.Sonra farkettim ki özgür irade verilmesinin ne kadar büyük bir nimet olduğunu ve özgür iradeyle bir Tanrı'yı mutlak otorite kabul edip ona tapınmanın gerçekten yüce bir duygu olduğunu farkettim,aynı zamanda bu özgür iradeyi kötüye kullandıklarını da farkettim.Doğadan insanı çektiğimizde , insanın yaptığı herşeyi çekip aldığımızda doğada kötüye dair birşey kalmadığını farkettim.Sadece yaşam savaşı var ve bu ekosistemi dengede tutuyor.Ancak insan denen şeyi koyduğumuzda doğaya tam bir felaket geliyor.Hani ayet var yeryüzünde bozgunculuk yaratacak birini mi yaratacaksın diye soruyor melekler.Allah da bilmediginizi bilirim diyor.İşte sonra bilmediğinizi bilirim i baya bi düşündüm.Ve imtihan ettiğini söylüyordu aynı andada bu Tanrı...Hala bir kaç soru vardı neden imtihan ediliyorduk ve mağdurların suçu neydi? İşte sonra allahın bilmediğinizi bilirim cevabı aklıma geldi..Neden imtihan edildiğimize dair saçma sapan cevaplar veriyorlardı fakat ben sadece kuran daki cevapların doğru olması gerektiğini biliyordum eğer ki tanrı varsa(ps bilinmek istedim gibi cevaplar saçmalık allah adına birşey söylemek çok kötü bir davranış).Ve insanlar kan döküyorlardı hakikaten fakat bir yandan mutlu olanlar da vardı birbirleriyle yardımlaşanlar iyiliği barışı isteyenler.Sonra dedim ki insana herşey verilmiş,üstüne üstlük özgür irade gibi bir nimet verilmiş seçim yapabiliyorsun,aklın desen dünyadaki en üst seviyede,bu aklını kullanmayanların,zalimlik yapanların cehenneme gitmesinin elbetteki gerekli olduğuna kanaat getirdim.Şahsi olarak cenneti istemiyordum sadece gerçeği bilmek istiyordum ve sorgulamaya devam ediyordum.Şu andada cennet olarak değilde bana ben hiç birşey istemeden herşeyi vermiş allah'ın rızasını kazanmak istiyorum ve bunu boynumun borcu olduğunu düşünüyorum.Neyse devam edeyim hala sorular vardı mağdurun suçu neydi,oradada farkettim ki bir insanın küçük bir anına bakamıyorsun bütün hayatının her anını tek tek ele alman gerekiyor salise salise , onun ayakkabılarını giymen gerekiyor yani.Ve öyle birşey yapamayacağın için buna iyi ve kötü diye bir karar veremedim,öbür dünyadada adaletin tam olacagı söyleniyordu.Allah'ın bilebileceğine kesin kanaat getirdim.Yani aklını kullanmak illa ki sorunun cevabını bulmak olmadığını,birşeyleri bilemeyeceğini farketmenin de aklını kullanmak olduğunu anladım.Ayrıca kuranda sürekli yoksulu doyurmayan,zalimlik yapanlar kınanıyor bunu farkettim.Ama neden yoksul var dedim herkes eşit olsun dedim bu sefer de imtihan edilmenin manası kalmıyordu.Paradoksa girdiğimi düşünüyordum ancak bilmediğinizi bilirim cevabı rahatlatıyordu eğer kibirinden arınıp bakınca.Neyse sonra afrikadaki açlık,tecavüz edilen bebekler,diri diri yakılan insanlar.Kuran insan öldürme diyordu...İnsanlar neler yapıyordu...Allah niye müdahele etmiyor diyordum.Fakat müdahele edip etmediğini o insanların gerçekten neler yaşadıgını yaşayacağını , öbür dünyaya inanarak sorguladığımda hesap gününde neler olacağını bilemiyordum ve bilemeyeceğimi anladım.1 saat önce yok ya böyle tanrı olamaz derken 1 saat sonra off kesinlikle tanrı var diyordum...Sonra kendi çapımda "algıda seçicilik" olarak mucizeleri görmeye başladım hayatımda.Zihnim yanıltıyordu bunlar mucize değil falan diyordu.Neyse kesin olarak Tanrı'ya inanıyorum dedim bi an kendime teslim oldum artık dedim,kötülük problemini yok edemedim dünyadan ama yok edemeyeceğimi biliyordum ve bunu Tanrı'ya değil insanlara yüklemem gerektiğini anladım özgür irade sayesinde,cehennem gerçekten gerekli dedim.Ve kimin cennete ya da cehenneme gideceğini bilememenin en iyisi olduğunu farkettim.Herşeyin doğrusunu ancak Allah'ın bildiğini anlamak hoş birşey.Sonra bir de ateizm veya başka bişey için(Tek tanrı inancı harici herşey) neden Allah hem kalbinizi mühürlüyorum hem de sizi yakıcam nihaha dediğini düşünüyodum.Ama sonra farkettim ki herşeyi Allah'ın yapması demek,şöyle idi sen özgür iradenle inanmamak istiyordun,kibirleniyordun Allah'da sana istediğini veriyordu :) Kalbini mühürlemesi bile aslında bir nimet ki şöyle,hiç olmazsa inanmadan rahatça yaşayabiliyosun.Mühürlenmese sürekli sorgulamaktan hayatını yaşayamayacaktın.Kötülere bile yaşama hakkı tanınıyor bu dünyada.Bu bile bir nimet.Ama bir birey olarak yarattığım kişiyi din gününde bana bırak diyor.O gün gerçeği göreceğimizi düşünüyorum(tamamen kişisel)

Sitelerde Paylaş

Örnek vermek istiyorum kendimden ; ben 6 yaşında babamı kanserden kaybettim.Sonra diyordum benim suçum ne herkes babası-annesiyle birlikte mutlu mesut yaşıyor diye söyleniyodum kendi içimden.Ancak farkettim ki insanlar benden daha mutsuz,benimki gibi bir anneye sahip olmak istiyorlar hepsi,benim ki kadar sağlam bir duruşa sahip olmak istiyorlar şu an hayatta.Babamı ölmesini kötü olarak nitelendirirken,şu an 18 yaşındayım ve 30 yaşındaki bir insandan daha tecrübeli olduğumu düşünüyorum daha iyi kararlar veriyorum,ve her zaman hayata karşı dimdik olmuşumdur.Hayatta küçücük şeylerden yıkılan insanları gördükçe sinirleniyorum.İnsan gücünün farkına varmalı.

Sitelerde Paylaş

İtalyan asıllı Amerikalı ganster Al Capone'nun bu konuyla ilgili anlattıklarını anımsamak yararlı olacak. Umulur ki ibret çıkaranlar olur:

"Çocukken her akşam yatmadan önce Tanrı'ya bana bir bisiklet vermesi için dua ederdim. Aradan çok uzun bir süre geçti, bisikletim olmadı. Bir gün Tanrı'nın çalışma tarzının bu olmadığını anladım. Ertesi gün gittim, kendime yeni bir bisiklet çaldım ve her akşam yatmadan önce Tanrı'ya günahlarımı affetmesi için dua ettim.''

tarihinde satsuma57 tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Çok ilginç gerçekten senin duaların kabul oluyor ama açlıktan ölen çocukların olmuyor bak sen şu işe,eğer dua dediğin şey basit, kendin sağlaya bileceğin isteklerse bu illaki ilahi bir güç değildir.Ayrıca iradenin dışında bir şeylerin seni koruyormuş gibi gelmesi bana ilginç gelmez, ve bunu bilimsel bir şeymiş gibi değerlendiremem.Somut bir şey değil sonuçta.küçük bir çocuğa yatağının altında canavar varmış gibi gelmesi,canavarı gerçek yapmaz.Sana bu hikayedeki yetişkin olarak demeliyim ki yatağının altında canavar yok.Umarın bir gün o yatağın altına bakarsın ve olmadığını görürsün. :)

Sitelerde Paylaş

Tanrının senin , gitar yada burun estetiği gibi eftiri püften dualarına gayet dikkatle kulak kabartırken boğazına bıçak dayanan, gurup tecavüzünün eşiğinde kalan yada açlıktan ölmek üzere olan insanları s.kine takamaması senin tanrının gözünde ne kadar önemli biri olduğunu kanıtlıyor.

Sen kesinlikle seçilmiş filan olmalısın.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...