Jump to content

Tanrısız Hayat ve İnsan.

Recommended Posts

1- Hayır biliyor ancak bizimde görmemizi istiyor.

2- İmtihana giremeden ölen çocuklar zaten imtihanın bir parçası, onların ölümleri ile aileleri imtihan ediliyor.

3- İmtihandan haberi olmayanlarda kendi inançlarını yanlış da olsa düzgün yaşıyorlarsa onlarda imtihanlarını başarı ile tamamlamış oluyorlar.

Masallar dünyasında verilemeyecek cevap yoktur.

1. Yani bazı insanları yakacağını bile bile hala yaratmaya devam ediyor. Neden? İnsan yakmakla eline ne geçiyor?

2. Yani aileleri imtihan etmek için çocuk mu öldürüyor? Bu sapık bir anlayış böyle.

3. Yani senin girdiğin imtihana girmeden bu insanlar bir puta taparak cennete girebilirler mi? Madem öyle din göndermeye ne gerek var? Bırak insanlar kafalarına göre takılsınlar?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 194
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

1. Yani bazı insanları yakacağını bile bile hala yaratmaya devam ediyor. Neden? İnsan yakmakla eline ne geçiyor?

2. Yani aileleri imtihan etmek için çocuk mu öldürüyor? Bu sapık bir anlayış böyle.

3. Yani senin girdiğin imtihana girmeden bu insanlar bir puta taparak cennete girebilirler mi? Madem öyle din göndermeye ne gerek var? Bırak insanlar kafalarına göre takılsınlar?

1- hayır o yaratıyor sonra yanmayı insan kendi seçiyor. O sadece bunun olacağını biliyor.

2- Çocuklara acı çektirmiyor. Onları cennetine alıyor. Bu aslında büyük bir lütuf

3- Evet bu insanlar puta da tapsalar eğer hiçbir şekilde bunlara tebliğ ulaşmadıysa, haberleri yoksa allah bunları cennetine alacaktır. Allah dini, insanlar üzerindeki nimetini tamamlamak için göndermiştir.

Masallar aleminde cevabı verilemeyecek soru yoktur.

Sitelerde Paylaş

Din olmadan da ruh yaşayabilir. Dinler insan icadıdır. Gerçeği arıyorsanız içinize yönelin, dışarıdaki kitaplara değil. Her insan kendi kitabını kendi yazar. Bu kadar zor bir felsefe mi de insanlar dinlere yapışıyor?

Sitelerde Paylaş

Hadi ateler bana aklınıza takılan ne varsa sorun hepsini cevaplarım. Bu tarafa geçince her şey çok kolay :D

İnsanlığı, adalet duygusunu, vicdanı, aklı, mantığı devredışı bırakınca cevap verilmeyecek soru mu kalır? Karşı tarafa geçmekle iyi yapmışsın. Onlarda nasıl olsa tutarlı olmak, adaleti gözetmek, vicdanını dinlemek, aklı ve mantığı ön planda tutmak gibi bir dertleri yok, onlar için varsa yoksa putlarına yaranıp kapağı cennete atmak ve sonsuza kadar hurilerle oturak alemleri düzenlemek, bu arada sonsuza kadar kebap olmaktan paçayı yırtmak.

Sitelerde Paylaş

Ateist arkadaşlara sormak istiyorum.

Şu düşüncenizi merak ediyorum, bir dine ve bir tanrıya inanmıyorsunuz. peki o zaman tanrısız bir hayatta insanın böyle başı boş olması sizi hiç düşündürmüyor mu? yani dünyanın her yerinde insanlar zulüm yapıyor katliam,işkence vs. bunun böyle kalması sizce normal mi? . ve islam diyor ki haksız yere düşen yaprağın bile hesabı sorulacaktır diyor.

sizce hak yerini bulacak mı? yoksa insan nesli tükendiğinde bu yapılanlar insanların yanına kar mı kalacak?

Keske (mutlak adil) bir tanri olsaydi da kotuler cezalarini cekselerdi. Ama maalesef bir tanri yok ve dunyadaki insanlarin yerine getiremedigi adaleti duzeltecek bir mekanizma yok. Bu sebeple bir tanri olmali demek de mantikli degil.

Sitelerde Paylaş

Keske (mutlak adil) bir tanri olsaydi da kotuler cezalarini cekselerdi. Ama maalesef bir tanri yok ve dunyadaki insanlarin yerine getiremedigi adaleti duzeltecek bir mekanizma yok. Bu sebeple bir tanri olmali demek de mantikli degil.

İşte bunu diyorum bende. Mesela hayvanlar onlar sabit bir düzen içinde yaşıyorlar. ama insan öylemi? insan farklı. eğer insanlar hayvanlar gibi tek bir fıtrat üzerine yarılmış olsaydı doğru tanrı olmayabilirdi. ama insanların özgür iradeleri var. yani iyi ve kötü var. bunun sonucunda adalet olmalı ve birisi adaleti sağlamalı değil mi?. bu yolda tanrıya çıkmıyor mu?

Sitelerde Paylaş

İşte bunu diyorum bende. Mesela hayvanlar onlar sabit bir düzen içinde yaşıyorlar. ama insan öylemi? insan farklı. eğer insanlar hayvanlar gibi tek bir fıtrat üzerine yarılmış olsaydı doğru tanrı olmayabilirdi. ama insanların özgür iradeleri var. yani iyi ve kötü var. bunun sonucunda adalet olmalı ve birisi adaleti sağlamalı değil mi?. bu yolda tanrıya çıkmıyor mu?

Tabii ki cikmiyor. Nasil boyle garip sebep-sonuc iliskisi kurabildigine sasiyorum. Neden doga ustu bir varlik insanin yapamadigi adaleti saglamali ki?

Sitelerde Paylaş

Tabii ki cikmiyor. Nasil boyle garip sebep-sonuc iliskisi kurabildigine sasiyorum. Neden doga ustu bir varlik insanin yapamadigi adaleti saglamali ki?

insanı yarattığı için.insanın yaptığı iyi işler nasıl karşılığını bulacaksa, kötü işlerininde hesabının sorulması ve cezasının verilmesi gerektiğine inanıyorum. ve bunu da bir yaratıcının olduğunu ve onun emri üzerine yerine getirileceğine inanıyorum.

Sitelerde Paylaş

insanı yarattığı için.insanın yaptığı iyi işler nasıl karşılığını bulacaksa, kötü işlerininde hesabının sorulması ve cezasının verilmesi gerektiğine inanıyorum. ve bunu da bir yaratıcının olduğunu ve onun emri üzerine yerine getirileceğine inanıyorum.

Boyle akil yurutme mi olur? Sen zaten yaratici var diye yola cikmissin. Insani bir yaratici yaratmissa ve adalet saglayan bir tanri olmak zorunda olur tabii ki. Cunku en basindan yaraticinin oldugunu kabul ediyorsun.

En basinda sordugun soru soyle olmali:

Eger bir yaratici yoksa dunyadaki adaletsizlik nasil mumkun olur?

Cevap:

Yaratici olmadigi icin mutlak adalet diye bir sey de yok. Bu yuzden adaletsizlik de mumkun. Bu dunyada calip cirpip yakalanmamis insanlara caldiklari kar kalacak.

tarihinde diotallevy tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Kötülerin yaptıkları yanlarına mı kalacak?

Allah, hötülerin yaptıklarının hesabını bu dünyada olmasada öteki dünyada vereceklerini belirtiyor.

O halde allah var!

tarihinde BabyKnight tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ateist arkadaşlara sormak istiyorum.

Şu düşüncenizi merak ediyorum, bir dine ve bir tanrıya inanmıyorsunuz. peki o zaman tanrısız bir hayatta insanın böyle başı boş olması sizi hiç düşündürmüyor mu? yani dünyanın her yerinde insanlar zulüm yapıyor katliam,işkence vs. bunun böyle kalması sizce normal mi? . ve islam diyor ki haksız yere düşen yaprağın bile hesabı sorulacaktır diyor.

sizce hak yerini bulacak mı? yoksa insan nesli tükendiğinde bu yapılanlar insanların yanına kar mı kalacak?

Senin intikam arzun veya adalet beklentin bunların sağlanacağı anlamına gelmez. islam ezilen kişilere veya kullanmak istediği insanlara ' şimdi çok canınız yanacak ama öbür tarafta kralsınız ' deyip karşılıksız çek yazıyor. işlerini görmek için insanların zaaflarını kullanıyor.. seksse seks , içkiyse içki , gölgeyse gölge , ırmaksa ırmak.. sen git şurada öl de gerisini vereceğiz. nerede ? öbür tarafta. bende sunarım sana bunu istediğin buysa..

Bahsettiğin olaylar benim için çok üzüntü verici. Engellenmesi önüne geçilmesi gerekli. Daha iyi şartlarda beraber yaşamak için insanlar kurallar koyarak bir yere kadar bu çirkin olayları engellemeye çalışıyor. Ama bir de şunu düşün. Başıboş olmadığımız halde , bu olaylara göz yuman bir varlık ne kadar iyi olabilir ? kişi öldükten sonra ölenin hapse girmesi mi daha iyi , yoksa kişinin ölümden kurtarılıp saldıran kişiye ceza verilmesi mi ? ben öldükten sonra , iş işten geçtikten sonra gelen adaletin (!) ta ....

Sitelerde Paylaş

Bunun daha açık ifade edilmişi şöyle ''inanıyorum çünkü inanmak istiyorum''

Şimdi sıkı dur sana çok acı bir haberim var.

Önce, ayakta kalama bir yere otur bayılıp düşdüğünde başını filan çarpmıyacağın şekilde konumlan.

Geliyor: Bişeyler sırf sen istiyorsun diye varolmazlar. Gerçekelr senin isteiğine göre değişmezler.

Allah diye bişey yok. Sen ne kadar olmasını istesen de olamaz.

Geçmiş olsun, kısa zamanda bu ağır traumayı atlatman dileğiyle...

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bunun daha açık ifade edilmişi şöyle ''inanıyorum çünkü inanmak istiyorum''

Şimdi sıkı dur sana çok acı bir haberim var.

Önce, ayakta kalama bir yere otur bayılıp düşdüğünde başını filan çarpmıyacağın şekilde konumlan.

Geliyor: Bişeyler sırf sen istiyorsun diye varolmazlar. Gerçekelr senin isteiğine göre değişmezler.

Allah diye bişey yok. Sen ne kadar olmasını istesen de olamaz.

Geçmiş olsun, kısa zamanda bu ağır traumayı atlatman dileğiyle...

Bu muydu düşeceğim yerlere ama travmadan değil gülmekten....

Normalde sana denmesi gerekeni başkasına demen hayret doğrusu..

Allah yok demeyle yok olmuyor canım istediğin kadar iste olmaz.

Bu dünya senin en iyi yerin tadını çıkar bence..

Sitelerde Paylaş

dünya üzerinde mutlak adalet mutlaka sağlanacak dense...

Acaba bu nasıl gerçekleşir...

Yani mutlak adaletin gerçekleştiği bir yaşamı kurgulayınız deseler neler düşünürdünüz...

yeterince gelişmiş bir uygarlıkta adalete ihtiyaç yoktur

Sitelerde Paylaş

Hepinizin kafasında aynı sapkınlık var. ''ben neye inanmak istiyorsam o gerçektir'' diyorsunuz.

Çünkü kendinizi çok özel ve evrenin merkezinde sanıyorsunuz.Gerçeklikten kopuk ve histeriksiniz.

Yukardaki adamın yazdığın şeyin apaçık ''ben kötülerin cezalandırılmasını istiyorsam muhakak bir cezalandrıcı vardır'' manasında olduğunu göremiyorsan sen gerizekalısındır.

Varmısın iddialaşmaya?

Sen ''var'' bakalım varolacak mı?

Ben de ''yok'' dieyeceğim, eğer bir varlık belirtisi gösterirse sen kazanırsın. Yer mi?

tarihinde ad hominem tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

hakdinislam neredeyse 1000 mesaj yazmışsın ancak ufak bir ilerlemeyi bırak kıpırdanma bile yok gibi :D nolacak senin bu halin

Sitelerde Paylaş

siz kalbi taş kesmiş ateistleri bırakında kız kardeşini si...n ve hamile bırakan imam hatiplilerle ilgilenin adi insan müsveddeleri kur.an öğretcem diye 12 yaşnda erkk çocuğa 2yıl tecavüz eden müslümanlarla uğraşın bende ateist değilm ama bu şerefsiz müslümanlara bakınca ateist olmayı tercih ederim her platformda her gördğü bayana orspu gözüyle bakanlardan kaçtm buraya geldm bir müsloş bana ( slm) yazmışşşşşşşşşş ıyyyyyyyyyyyyy iğğğrençsiniz

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...