Jump to content

Alanya'da Ezan...

Recommended Posts

Ekim ayının sonlarında bir hafta kaldığımız Alanya'da ezan konusunda bir şey dikkatimi çekti:

Bütün camilerde ezan ortak yayın uygulamasıyla aynı anda başlıyor, son derece yumuşak sesli bir müezzin, güzel bir makamda ve alçak volümde ezanı okuyor.

Bunca yıllık dindışı kişiliğimle, inanın hiçbir rahatsızlık hissetmedim.

İstanbul'daki sıtma yüzü görmemiş böğürtüler aklıma geldiğinde, "Bu günü de gördüm ya, şükürler olsun.." dedim.

Tabii bunda Alanya'da yaşayanların %20'sinin gayrımüslim olmasının ne derece etkisi vardır, bilmem. Ama onların hassasiyetlerinin dikkate alındığını tahmin ediyorum.

Bir zamanlar aşağıdaki başlığı açmıştım; orada sözü edilen tüm olumsuzluklar için Alanyalılardan özür dilerim.

http://www.ateistfor...+ezan +sesinden

Sitelerde Paylaş

%20 gayrimüslim derken hristiyan yahudi falan mı?Bir de bunu nasıl biliyoruz?

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Alanya nüfusu her geçen gün artmaktadır. 1980'li yıllarda 30.000 insanın yaşadığı ilçede yoğun yurt içi ve yurt dışı göçler sonucu artmıştır. İlçenin nüfusu 2010 adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 241.451'dir. Bunun 100.000 ilçe merkezinde, 160.000'i ise kasaba ve köylerde yaşamaktadır. Avrupa vatandaşlarının gözdesi olan şehirde büyük çoğu yaşlı ve emekli 10.000 civarinda Avrupalı yaşamaktadır.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Alanya

Sitelerde Paylaş

ezandan bende rahatsız olurum, oturduğumuz sitenin dörtbiryanındaki cami yetmezmiş gibi site mescidinden de amatör imamlık ve müezzinlik yapan yönetici çatıya hoparlörle ezan yayını yapıp beş vakitte bir uyutmakta olduğum 2 yaşındaki oğlumun zıplayrak ve korkuyla uyanması sonucu aynı rahatsızlığı duyan sakinlerle birlikte ezanın sesini kıstırmıştık, daha sonra hep kapandı gitti zaten.

tarihinde ziobelle tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • 2 years later...
On 19.1.2014 at 18:59, satsuma57 yazdı:

Bütün camilerde ezan ortak yayın uygulamasıyla aynı anda başlıyor, son derece yumuşak sesli bir müezzin, güzel bir makamda ve alçak volümde ezanı okuyor.

Hangi makamda okuyur????makami. Cok mereak ediyorum !!?

Bazi salaklar der KI..

Islam dinininde muzuk yoktur!!¡l!l

Saz ,.,...calip ibadet edenleri yerden yere vururlar.

Insanin da bir muzik aleti olduvunu bilmezler..

Kuran siir olarak yazilmistir..

Beste olarak YAPILABILIR,

cok ugrasirsa yaparim..en azindan sure sure,

yada sureleri KISMEN..YANI YAPILABILR,

Alıntı

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...