Jump to content

kötülük nasıl önlenir...

Recommended Posts

• İleti 77
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Ben de bir süredir bu soru üzerinde düşünüyorum. Öncelikle, vicdanlı bireylerin yetiştirilmesi gerekiyor. Gerçi iyilik insanın içinde olan bir özellik gibi geliyor... Kötülüğü engelleyemeyiz. Her zaman olacak.

Sitelerde Paylaş

İnsanlara eleştirel düşünme alışkanlığı kazandırılırsa pek çok kötülüğün önüne geçilebilir. İnsanlar kötülük yapmak için kötülük yapmıyorlar, doğru olduğuna inandıkları şeyler aslında kötü olduğu için kötülük yapıyorlar. Eğer insanlara yaptıkları eylemlerin sonuçlarını düşündürtme özelliği kazandırırsak pek çok kötü eylem yapılmaz diye düşünüyorum.

Sitelerde Paylaş

Kötülüğün olmaması için herkesin nesnellikle hareket etmesi gerekir.

Tüm kötülüklerin nedeni öznelliktir.

Dünyada kötülüklerin olmasının nedeni dünya nüfusunun %90'ının bir şeylere inanıyor olması.

Bu inançların hepsi öznellik sınıfında.

Nesnelliği yok ediyor.

Nesnellik yani objektiflik bu işin çözümü.

Sitelerde Paylaş

Dini inançlara dayalı antik otoritelerin kötülükleri legalize etme konusundaki etkisini de göz ardı edilmemeli. Örneğin şuan yeryüzünde Pezevenk-i Ekber'in kiralık katili olmaktan onur duyan yüz binlerce insan var.

x2eY4JY.jpg

Sitelerde Paylaş

Taoizm'in kurucusu Lao Tzu'nun eserlerini okuyorum bu aralar. Diyor ki "Her şey bir ve tektir. Onlara isim vermemizle birlikten, teklikten uzaklaşırlar. Bunun sebebi de zihnimizdir. Yüzeyde her şey ikilik üzerine kuruludur: Siyah-beyaz, uzun-kısa, çalışkan-tembel vs. Bu ikiliklerden uzaklaşmak için de öze inmemiz lazım. Deniz nasıl bütün akarsuların kraliçesi olur ve onları kendinde toplar? Onlardan aşağıda bulunarak! Dolayısıyla kendimize değil, başkalarına hizmet etmeliyiz. Bu, evrenin özünde ben-öteki ayrımı olmadığı için aslında kendimize hizmet etkmektir." Valla, bu adam çok mantıklı konuşmuş, onun öğretileri çoğaltılıp tüm dünyayla paylaşılabilir.

Sitelerde Paylaş

Taoizm'in kurucusu Lao Tzu'nun eserlerini okuyorum bu aralar. Diyor ki "Her şey bir ve tektir. Onlara isim vermemizle birlikten, teklikten uzaklaşırlar. Bunun sebebi de zihnimizdir. Yüzeyde her şey ikilik üzerine kuruludur: Siyah-beyaz, uzun-kısa, çalışkan-tembel vs. Bu ikiliklerden uzaklaşmak için de öze inmemiz lazım. Deniz nasıl bütün akarsuların kraliçesi olur ve onları kendinde toplar? Onlardan aşağıda bulunarak! Dolayısıyla kendimize değil, başkalarına hizmet etmeliyiz. Bu, evrenin özünde ben-öteki ayrımı olmadığı için aslında kendimize hizmet etkmektir." Valla, bu adam çok mantıklı konuşmuş, onun öğretileri çoğaltılıp tüm dünyayla paylaşılabilir.

Edilgenlik de kötüdür.

Uzak doğu felsefeleri edilgenliği, pasifliği ön plana çıkararak iyiliği sağlayamazlar.

Toplumlarında en az diğer ülkeler kadar şiddet, hırsızlık, yalancılık, düşmanlık vardır.

Üç beş tane binanın etrafında sessizlik sağlıyorlar o kadar.

Onu da tehditle, dışlama korkusuyla sağlıyorlar.

Sitelerde Paylaş

İslam'da da bu görüş var bildiğim kadarıyla.

Hatta "ikilik girer araya" şiirini okumanı öneririm.

Sitelerde Paylaş

Edilgenlik de kötüdür.

Uzak doğu felsefeleri edilgenliği, pasifliği ön plana çıkararak iyiliği sağlayamazlar.

Toplumlarında en az diğer ülkeler kadar şiddet, hırsızlık, yalancılık, düşmanlık vardır.

Üç beş tane binanın etrafında sessizlik sağlıyorlar o kadar.

Onu da tehditle, dışlama korkusuyla sağlıyorlar.

Edilgenlik mi? Bahsettiğimin neresi edilgen?

Sitelerde Paylaş

Neresi etken?

Tartışamayacağım. Ben okuduğum çalışmalardan bir kesit sundum. Kendi doğrumu oluşturmaya çalışıyorum ve aklıma yatan düşüncelerden faydalanıyorum. Ben kalkıp herkesin Taoist olmasını söylemedim ki.

Sitelerde Paylaş

Tartışamayacağım. Ben okuduğum çalışmalardan bir kesit sundum. Kendi doğrumu oluşturmaya çalışıyorum ve aklıma yatan düşüncelerden faydalanıyorum. Ben kalkıp herkesin Taoist olmasını söylemedim ki.

Tamam da ben sana özetle o savunduğun sistemin de kötülük tabir ettiğimiz şeylerle mücadelede başarısız olduğunu söyledim.

Bir katkısı yok ki.

Bulunduğu coğrafyalarda kötülük yine var.

Ayrıca insanları doğa karşısında edilgen, pasif yapmaktan başka bir çözüm sunmuyor ki.

Buna itirazın neden?

Taoizm kötülüğü sona erdirir mi diyorsun?

Ben kesinlikle erdiremez diyorum, erdiremedi ve hatta grafiklere dökersek batı toplumlarından daha feci bir tablo çıkar ortaya.

Burada bana karşıt pozisyon takınmanın nedeni nedir?

Benim karşıtım tek bir fikir var burada, o da "Taoizm kötülükle mücadelede çözümdür".

Bunu mu diyorsun?

Bunu demiyorsan neyin mücadelesini veriyorsun?

Duygusallık mı bu?

Nedir bu?

Sitelerde Paylaş

Tamam da ben sana özetle o savunduğun sistemin de kötülük tabir ettiğimiz şeylerle mücadelede başarısız olduğunu söyledim.

Bir katkısı yok ki.

Bulunduğu coğrafyalarda kötülük yine var.

Ayrıca insanları doğa karşısında edilgen, pasif yapmaktan başka bir çözüm sunmuyor ki.

Buna itirazın neden?

Taoizm kötülüğü sona erdirir mi diyorsun?

Ben kesinlikle erdiremez diyorum, erdiremedi ve hatta grafiklere dökersek batı toplumlarından daha feci bir tablo çıkar ortaya.

Burada bana karşıt pozisyon takınmanın nedeni nedir?

Benim karşıtım tek bir fikir var burada, o da "Taoizm kötülükle mücadelede çözümdür".

Bunu mu diyorsun?

Bunu demiyorsan neyin mücadelesini veriyorsun?

Duygusallık mı bu?

Nedir bu?

Ben kötülüğün yok edilemeyeceğine inanıyorum. Çünkü insan zihninin dahil olduğu her şey zıddıyla vardır. Temelde hiçbir ayrım yokken insan zihni, bilinç, isimler işin içine girdi mi insan "beyaz" olana karşı bir de "siyah" arıyor. Biz beyazı (iyiyi) yüceltebiliriz, en tepeye koyabiliriz ama tek hakim yapamayız, çünkü birine göre "iyi" olan, bir diğerine göre yine "kötü" olacaktır. Ya da birine göre "çok iyi" olan, bir diğerine göre "sadece iyi" olacaktır, bu da yine "çok iyi"den biraz daha "kötü" olan bir şey koyacaktır ortaya. Yani kötülüğü yok edemeyiz, azaltabiliriz diyorum ve bu argümanımı şu sıralar okuduğum bir kitaptan örneklerle güçlendirmeye çalışıyorum. Yoksa Taoizm misyonerliği yaptığım falan yok.

Sitelerde Paylaş

Kötülüğü en gellemenin en garantili ve kesin yolu onu kökten yoketmektir.

Tabi bu durumda iyiliği de kökten yoketmiş olursunuz.

Ama sonuç olarak en son yokediş anında iyi bişey yapmış olacağınız için -en son yapılan şey bir iyilik olduğu için- sonsuza dek sürecek bir iyilik olur.

Gerekli olan tüm insan soyunun imhasıdır.

İyi ve kötü insana ait kavramalar ve sorunsallardır. İnsan yaratır, insan boğuşur kötülükle.

İnsanı ortadan kaldır, problem çözüldü.

Ne yazıkki insan doğa ananın sakat bir üretimidir.Diğer hayvanlar gibi mükemmel değildir. Dünya üzerinde bir hastalık gibidir.

Tabiki bu fikri insanlar kabul etmeceklerdir. Zaten kim bu güne değin kendi kendine geçen bir hastalık gördü?

Ya bağışıklık sistemi, yada dışardan alınan ilaçlar...

Doğa ananın bağışıklığı bizi temizlemezse, üstün olanlar aşağılık olanları temizlemek zorunda kalacak -sonrada kendilerini tabiki.

Sitelerde Paylaş

kötülüğü önlemek için bişeyler yapmak gerekli mi...

İnsanları kendi haline bırakmak daha mı doğru...

nesnelliğin kötülüğü engellemesi mümkün mü....

Tüm insanlık yok olsa artık hiç kötü kalmaz mı....

İnsanları kötü olmaya iten şeyler nelerdir...

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...