Jump to content

Adem'le Havva masalını bir de böyle çürütelim

Recommended Posts

Kötü söz, sözün bittiği an.

Kötü sözden çıkamamak, sözün olmadığı hal.

Sözleri okuyanlar keyif alır.

Kötü sözün keyfi sönük kalır.

Burası masaj salonu değil.

Mutlu son istiyorsan oraya gidersin.

Benim verdiğim tepki haklı tepki.

O adam senin yaptığın devasa gafı bilgisizliği es geçip gelip bana saldırdı.

Bunun mantıkla açıklanacak bir yanı yok.

Muhatabı sen olmalıydın.

Çünkü dünya ile ilgili teorilerin 3.7 milyar ile 4 küsür milyar arasında değiştiğini ilk okul çocuğu bile bilir.

Ben en kesin olsun diye teorilerden en düşük rakamı aldım.

Bu bir iyilik ve kötülük savaşıdır.

Anladın mı?

Sen burada iyi bir şey yapmak istiyorsan adama seni muhatap almasını yazmalısın.

Senin yapabileceğin tek iyilik budur burada.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Benim için kuran allahın kanunu,illimi dir. Gördüğüm herşey bana bilgi verir. Bunları okuyorak doğruyu,güzeli yaşarım kendimi geliştiririm.

Resul yazılı bir metin almadı yazmadı da o sadece yaşadı,yaşattırdı. Insanlar yaşanmış bir hayatı ve resulun anlattıklarını yazıya dökerek bize ulaştırdılar. Bu kuran değil dir. Bu musaf tır. Evrenselliğe aykırıdır. Geçmiş zamanda her yere ulaşmamıştır. Evrensel olan bir kitap ortada oda gördüğümüz herşey.

Anlattığım musaf tan anladığımdır. Sizde bunu adem havva meselesini unutarak göre bilirsiniz.

Bu görüşe itirazım yok. Sözüm, bu görüş için Musaf'a gerek yok.

Musaf'a gerek var diyorsak, bu sefer Musaf "kendini açıklayan kitap".

Yani onda olmayan bir bilgiyi, ondandır demek neden.

Adem'in bilinç, Havva'nın bilgi olmaları gibi.

Sitelerde Paylaş

Dünyanın yaşının 4,54 milyar yıl olduğu oldukça kesin olarak biliniyor. Ama bütün yaşamı boyunca dünya aynı jeolojik yapıyı idame ettirmemiştir. Genç dünya şimdikinden çok daha farklı bir gezegendir.

Dünyanın ilk devri için Hadean terimi kullanılır. Bu devir 0,74 milyar yıl sürmüş ve 3,8 milyar yıl önce başlayan Archaean devrine kadar devam etmiştir. Dünyada bulunan en eski kaya 4 milyar yıl öncesine aittir. En eski ve aşınmış döküntülerden oluşan zirkon kristaleri 4,4 milyar yıl yaşındadır. Hadean’dan geride çok az artefakt kaldığından, bu devir hakkında bilinenler yok denecek kadar azdır. Ama bu hiçbir şey bilinmiyor anlamına gelmemelidir. Aşınmış zirkon su ile temas sonucu ortaya çıkan bir kristaldir. Bu gözlem açıkça genç dünyada suyun bolca olduğunun kanıtıdır. Kıt’aların çoğu henüz yokturlar ama, okyanuslar çoktan ortaya çıkmışlardır. Dünyanın bu devirde meteorlar ve kuyruklu yıldızlar tarafından sürekli olarak bombardıman edildiği, yüzeyel topografisi tektonik etkinliklerle değişmeyen diğer gezegenlerde mevcut kraterlerin sayıları ile karşılaştırılarak saptanmıştır. Ayrıca dünyada volkanizmin de şimdikinden daha yaygın olduğu tahmin edilmektedir. Dünyaya çarpan meteorların açtığı kraterler zamanla erozyona uğrayıp yok olduklarından, tektonik etkinliği olmayan aydaki kraterlerin yaşını saptayarak, dünyanın ilk dönemlerinde yoğun bir meteor bombardımanına maruz kaldığı sonucu çıkarılabilir.

Bu bombardıman 3,8 milyar yıl önce başlayan Arhcaean devrine kadar devam etmiştir. Jeolojik deliller dünyanın Arhcaean devrinden itibaren hızla soğuduğuna işaret etmektedir. Bu devirde dünya atmosferi oksijenden ve ozon tabakasından yoksundur. Dünyada bildiğimiz şekilde bir yaşam var olamaz. Ama buna rağmen elde yaşamın dünyada çoktan başladığına işaret eden deliller vardır. 3,5 milyar yıl önce fosilleşen siyanobakterilerden kalan stromatolitlerin varlığı, yaşamın çok daha önceleri, hatta belki de Hadean devrinin başlarında başladığını, düşündürmektedir.

hacı bey kafamı çoktandır karıştıran bir konu var bu Dünyaya çarpan meteorların ve kuruklu yıldızların şimdi neden saldırsı yok varsada bizi koruyan ne?

Sitelerde Paylaş

Burası masaj salonu değil.

Mutlu son istiyorsan oraya gidersin.

Benim verdiğim tepki haklı tepki.

O adam senin yaptığın devasa gafı bilgisizliği es geçip gelip bana saldırdı.

Bunun mantıkla açıklanacak bir yanı yok.

Muhatabı sen olmalıydın.

Çünkü dünya ile ilgili teorilerin 3.7 milyar ile 4 küsür milyar arasında değiştiğini ilk okul çocuğu bile bilir.

Ben en kesin olsun diye teorilerden en düşük rakamı aldım.

Bu bir iyilik ve kötülük savaşıdır.

Anladın mı?

Sen burada iyi bir şey yapmak istiyorsan adama seni muhatap almasını yazmalısın.

Senin yapabileceğin tek iyilik budur burada.

Sözleri okumuyorsun kardeşim.

Benimkileri, Haci'ninkileri, kimseninkileri.

Kötü söz şansı varsa mesajda, yetiyor.

Ve bu enerji mesaja değil kendine.

Sitelerde Paylaş

Gerizekalıya bak sen.

Gelmiş hemen pislik yapıyor.

Bu başlıkta ozkanates denilen adamla muhatap ol hacı.

Benle değil.

Sen ne pisliksin. Bir milyar yılı dünyanın yaşamından silip atan bir salaksın sen.

Burada seni eğitiyoruz. Biraz zor oluyor ama bugün birşeyler öğrendin en azından..

Sitelerde Paylaş

Bu görüşe itirazım yok. Sözüm, bu görüş için Musaf'a gerek yok.

Musaf'a gerek var diyorsak, bu sefer Musaf "kendini açıklayan kitap".

Yani onda olmayan bir bilgiyi, ondandır demek neden.

Adem'in bilinç, Havva'nın bilgi olmaları gibi.

Musaf bir bakıma vahiy dir. Bizlere gelen bilgi dir. Bunu yaratıcının ilmi ile okuduk mu doğrular dökülüyor.

Musaf ta havva kelimesinin geçmediği halde neden ona eş deniyor. Ademe neden erkek olarak bakılıyor!!! Bunlarda net değil. Bize gelen bilgi bizleri bu düşünceye itiyor.

Sitelerde Paylaş

hacı bey kafamı çoktandır karıştıran bir konu var bu Dünyaya çarpan meteorların ve kuruklu yıldızların şimdi neden saldırsı yok varsada bizi koruyan ne?

Hala dünyaya çarpan meteorlar var. Daha küçük asteroidlerden koruyan ise atmosferdeki mezosfer tabakası.

Sitelerde Paylaş

İnsan, büyüyene kadar anne(rahim) ve babanın(rahman) yanındadır. Yasak elma büyümek ve cinselliği ifade eder.

Büyüdüğümüz zaman bir cennet gibi olan aile hayatından acımasız dünyaya düşeriz. Kendi ayamlarımız üzerinde durmak zorunda kalırız.

Bu duyduğum yorumlardan biriydi. İkincisi de:

İnsanların mutsuz olma sebebi çok düşünmeleri ve daima geçmiş-gelecekte yaşamalarıdır genelde. Hayvanlar daha tasasızdır. İşte denir ki, insan ne zaman iyi-kötü ağacının meyvesini yedi(zihin kazandı ve düşünme bağımlısı oldu) o zaman cennetten gitti.

Şahsen iki görüşü de mantıklı buluyorum.

Sitelerde Paylaş

İnsan, büyüyene kadar anne(rahim) ve babanın(rahman) yanındadır. Yasak elma büyümek ve cinselliği ifade eder.

Büyüdüğümüz zaman bir cennet gibi olan aile hayatından acımasız dünyaya düşeriz. Kendi ayamlarımız üzerinde durmak zorunda kalırız.

İnsanların mutsuz olma sebebi çok düşünmeleri ve daima geçmiş-gelecekte yaşamalarıdır genelde. Hayvanlar daha tasasızdır. İşte denir ki, insan ne zaman iyi-kötü ağacının meyvesini yedi(zihin kazandı ve düşünme bağımlısı oldu) o zaman cennetten gitti.

Ne garip yasak elmanın yasak olduğunu bildiği halde yedi. Kendini hazır hissetti emaniti çabuk yüklendi ve kendini dünyada buldu. Emaneti unutup elmanın tadına daldı.

Sitelerde Paylaş

...

Araf 11: "Andolsun ki sizi yarattık, sonra sizi biçimlendirdik, sonra da meleklere "Âdem'e secde edin" dedik. Onlar da secde ettiler. Ama İblis etmedi, secde edenlerden olmadı o."

"Siz" denmiş çünkü Adem tek kişi değil, insan topluluğu.

İnsan topluluğuna tekil isim verilerek,

Hem geleneksel görüşteki kardeşler dışlanmıyor, kucaklanıyor,

Hem de "siz" ile bunun bir topluluk olduğu belirtilerek,

Darwinist evrim görüşündeki kardeşler dışlanmıyor, kucaklanıyor.

.

Kuran da bazı yerlerde de Allah " Biz " diyor. Orada da birden çok Allah mı kastediliyor acaba ?

Sitelerde Paylaş

Hayır yasak elma virüs demektir.Adem:donanım,havva da yazılımdır.Virüs önce yazılıma(havva) girmiştir ve sonra donanımı da bozmuştur.Böylece cennetten kovulmuştur(yani stabil bir şekilde çalışmaktan men edilmiştir).

Nasıl olsa delil gerekmiyor istediğim şekilde sallayabilirim.Bu görüş mantıklı mı sence?

Sitelerde Paylaş

Birincisi, senin görüş Kuran'ın vereceği türden bir mesaj değil.

İkincisi, tüm insanlık(gelmiş ve gelecek) için geçerli değil.

Üçüncüsü, yerlerine oturmuyor.

Fakat özellikle ilk verdiğimi batınîlik görüşünü benimsemiş biri bana söyledi. Yıllardır öğretmen-öğrenci sürecinden geçerek ortaya çıkan ve aktarılan yorumlar yani. Sadece bunu açıkladım bitti demiyorlar. Daha açıkladıkları bir sürü sembol var.

Sitelerde Paylaş

Musaf bir bakıma vahiy dir. Bizlere gelen bilgi dir. Bunu yaratıcının ilmi ile okuduk mu doğrular dökülüyor.

Musaf ta havva kelimesinin geçmediği halde neden ona eş deniyor. Ademe neden erkek olarak bakılıyor!!! Bunlarda net değil. Bize gelen bilgi bizleri bu düşünceye itiyor.

Yaratıcının ilmine yaratıcının musafından gayrı ne ile ulaşılır?

"Yaratıcının ilmine ihtiyaç yok, benim ilmim bana yeter" dersen o da başım üzerine.

Benim sözüm, "ne o ne bu" üzerine. Senin ilmin mi, Musaf'ın ilmi mi?

Ben Adem'in erkek, dişi ve kişi olmadığını, topluluk olduğunu söylerken, ayeti gösteriyorum.

Böylece diyorum ki, bu yaratıcının ilminden benim anladığımdır, benim ilmimdir.

"Adem madem hikaye, yaratıcı mı var da Musaf olsun" diyebilirim ki, o da yine benim ilmim olur.

Bu durumda, içinde Musaf'ın olmadığı bir açıklamam vardır.

Musaf olmadan Musaf'ı okuyamayız.

Musaf'a dayanmadan düşünüyorsak, Musaf zaten yoktur.

"Olsun" demiyorum, "ya var ya yok, hangisi?" diyorum.

Sitelerde Paylaş

Evet, ikisi de güzel.

Yalnız cenetten gitmedi, insan zaten Dünya'ya yaratıldı. Cennet, Dünya: "Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti" Bakara 30. Sadece bazı halleri kaybetti ve cennette olduğunu unuttu.

Sitelerde Paylaş

Evet, ikisi de güzel.

Yalnız cenetten gitmedi, insan zaten Dünya'ya yaratıldı. Cennet, Dünya: "Hani, Rabbin meleklere, "Ben yeryüzünde bir halife yaratacağım" demişti" Bakara 30. Sadece bazı halleri kaybetti ve cennette olduğunu unuttu.

peki yeryüzünde yaratılan ADEM - HAVVA nereye kovuldular =? hani , şeytan ayaklarını tökezletince ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Ne garip yasak elmanın yasak olduğunu bildiği halde yedi. Kendini hazır hissetti emaniti çabuk yüklendi ve kendini dünyada buldu. Emaneti unutup elmanın tadına daldı.

Elma hristiyanlıkta.

Dünyadaki halimiz emanetin kendisi.

Emanet, tekamül etmek.

Sitelerde Paylaş

Evet, ikisi de güzel.

peki yeryüzünde yaratılan ADEM - HAVVA nereye kovuldular =? hani , şeytan ayaklarını tökezletince ?

Sitelerde Paylaş

Kuran da bazı yerlerde de Allah " Biz " diyor. Orada da birden çok Allah mı kastediliyor acaba ?

Teklikte yaratıcı ve yaratılan yok ki, çoklu yaratıcılar olabilsin.

Çokluk tekamülde bir adım,

Tanrı "kullarım" dediğinde, bu adımın dilinden konuşmuş olur.

Her tekamül adımına o adımın diliyle konuşulur.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...