Jump to content

Adem'le Havva masalını bir de böyle çürütelim

Recommended Posts

Yaratılma yoktur. Kainatın kendisi Allahtır zaten.Kainatta maddedeki doğal yazılım Evrimi oluşturdu ve en yüksek bilinçteki İnsan ortaya çıktı.İnsan Birim kainattır

ee insan nasıl oluştu ? allah mı yaptı çamurdan ? yada neyden ? nasıl ?

Sitelerde Paylaş
  • İleti 153
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Açıklamamı okudun mu bilmiyorum.

Musaf'sızlıkta benim için sorun yok.

Ama Musaf'sız Musaf, keyifdir.

Keyif güzeldir ama Musaf değildir.

Keyif için Musaf'a gerek de yok.

Keyif deriz olur biter,

Başım üzerine.

Zaten Mushafda otamatikman buna bağlı olarak yazılıyor.İnsan var oldukça Mushafıda yazacaktır.

Not:Şimdi yeni geldim açıklamalarına bakacağım.Selamlar.:)

Sitelerde Paylaş

Tin Suresi 1. Ayet - Tîn'e ve (zeytin) zeytûn'a andolsun.

Tin Suresi 2. Ayet - Sinâ dağına andolsun,

Tin Suresi 3. Ayet - Bu güvenli şehre (Mekke'ye) andolsun ki,

Tin Suresi 4. Ayet - Biz, gerçekten insanı en güzel bir biçimde yarattık.

Tin Suresi 5. Ayet - Sonra onu, aşağıların aşağısına indirdik.

aşağıların aşağısı ? Dünya mı orası ?

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Tin Suresi 1. Ayet - Tîn'e ve (zeytin) zeytûn'a andolsun.

aşağıların aşağısı ? Dünya mı orası ?

Halimizdir.Ne demiş Nesimi.

Kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi

Kah inerim yeryüzüne seyreder alem beni

Sitelerde Paylaş

sen de kuranı savunuon mu...savunmuon mu ...ateistmisin (ateist biliodum) -- teistmisin ----nesin anlayamadık ki :D

Zavallı ben Din Müessesine inanmam. Cennet Cehennem bu dünyadadır.Yaratıcı ve gözleyici Allahada inanmam.Ama ister Mushaf İster Tevrat İster İncil İster Avesta bunların hepsi İnsan Ruhunu anlatan müteşabih kitaplardır diyorum.Ve Tabiki İnsanlar tarafından yazılmışlardır. Ama Halden anlayan hal ehli olmuş insanlar tarafından.Bu durumda ne olduğuma sen karar ver işte:)

Sitelerde Paylaş

Evren bir ayna.

Gördüğümüz biz.

Aynayı tuttum yüzüme

Kendim göründü gözüme

Nazar kıldım ben özüme

Kendim göründü gözüme

Adem ata Havva İle

Hem allem el esma ile

Çarkı felek sema ile

Kendim göründü gözüme

Kendim Rahim Kendim Rahman

Kendim Tahir Kendim tayyip

Kendim göründü gözüme

HİLMİ gedai bir kemter

Görür gözüm dilim söyler

Her nereye kılsam nazar

Kendim göründü gözüme

Sitelerde Paylaş
  • 8 months later...

Güzel bir başlık altında gayet güzel fikirler sunulmuş. Adem, havva, ruh üfenmesi, adem ve havvayı sembolleştirme, evrimle uyumlaştırma vs. Bunların hiçbirisi bilimle kanıtlanabilir şeyler değil. En azından şimdilik. O yüzden bunlara dogma demiyor muyuz. Bunlara inanmak yada inanmamak kalbi bir mevzu.

Ancak burada güzel olan birşey var, düşünen ve sorgulayan insanlar. Kimi zaman birbirine kızıp çatan. Şunu görebiliyorum kimse körü körüne inanmıyor yada reddetmiyor. Akılsal düşünce hakim olmuş. Algıların dışına çıkılmış. Kimi kafasında bazı durumları çözmüş, kimisi bir yere oturtmaya çalışıyor. Keşke okullarımızda yada ailelerimizde verilen eğitimde kalıpların dışına çıkılsa ve dini bilim ile açıklamaya çalışan hipotezlerle insanlarımızın vizyonlarını genişletilebilse.

Bir çoğumuz bu ülkede dini öğrenmeye ailede başlıyoruz veya hiç öğrenmiyoruz. Ama bu dünyanın en büyük gerçeği tarihten bugüne kadar din. Tarih din çevresinde şekillenip ayrıştı ve bugünlere geldi. İsyanlar, birlikler, savaşlar ve barışlar dinin iyiye veya kötüye kullanılması(çıkar) veya doğru ve yanlış yorumlamaları ile bugünlere şekil verdi.

Böyle bir tarih içerisinde dini reddedip ilerlemek çok ütopik bir idea. Ancak mantık çerçevesine oturtmaya çalışmak ve felsefi şekilde yorumlamaya çalışmak ve bakış açısı kazandırmak ise bence gerçeğe yaklaşmanın en mantıklı yolu.

Bilimsel olarak en azından şimdilik kanıtlanamayacak durumda olan dogmaları insanın aciz ve korku dolu dünyasından dolayı reddetmekte imkansız(azınlıkları tenzih ederim) . Ama saçmalıkları ayıklanabilir, körü körüne inanç ve cehalet yok edilebilir.

Benim bakış açım ise şu şekilde:

Daha önce Adem'in bir topluluk olabileceğini düşünmemiştim. Ama şuan için ben Adem'in bir insan yada topluluk olabileceğine inanıyorum (tek bir kabile gibi). Diğer sembolleştirmeler çokta mantıklı gelmiyor. Böyle düşünmemin en temel sebebi ise kadınlarda mitokondriyal DNA'ın değişmemiş olması ve geçmişimizi Afrika'da tek 70bin-100bin yıl önce yaşayan bir anneye bağlaması. Bu teoriyi araştırabilirsiniz. Bu şu demek değil: Afrika'da tek bir kabile var oldu. Bir çok kabile içinden yaşamayı başaran tek bir kabileden bahsediyorum ve Arap yarım adasına göç etmeyi başaran. Buda 15-20 kişilik bir grup.(BBC Büyük Dünya Tarihi Belgeseli 1. bölüm izlemenizi tavsiye ederim). Yani aslında 3.5-4 milyon yıllık yaşam ve evrimleşme sürecinde başka insanlarda yaşadı. İlk Homo Saphiens'te Adem'dir diyemeyiz. Ama Adem (bilinci,ruhu,kişiliği) bir bedende var oldu ve dinlerdeki insan ve sınavı Adem'le başladı.

Bu şekilde düşünmemin diğer sebebi ise, dünyanın çeşitli yerlerinde birçok insan miti(yaratılışla ilgili mitler) benzer anlatılar ve gizemler içerir. Buda insanların(adem soyunun, yoksa neandertaller dünyanın heryerindeydi. Homo-saphienslerin Neandertal soyunu yok ettiği söyleniyor) farklı farklı yerlerde evrimleşip oluşmasını değil, bir bölgeden göç eden temeli ve ilk bilgileri aynı topluluğa dayanan insanları aklıma getiriyor.

Kuranda yaşamın su ile başladığını yazar. Suda, karada ve havada var olan canlıların. İnsanlarında balçık ile var olduğunu yazar. Kuran evrimle çelişmez aksine evrimi anlatır bence. Kuranda tüm evreni tanrının yarattığından bahseder. İnsanı inorganik minerallerin birleşmesi sonucu oluşan balçıkla şekillenip birden ruh üflenmesi ve organik olması saçmalığın daniskasıdır. Eğer evreni tanrı yarattıysa, insanda tanrının koyduğu fiziki kurallar, kimyasal reaksiyonlar ve biyolojik değişimle oluşmalıdır (en azından bedensel olarak). Yaratılışta zaman mefhumunu atlamamak gerekir. Ve evrim kesinlikle vardır. Bilinç ise apayrı bir mevzu. Mesela görme olayı fizikle ve biyoloji ile açıklanabilir. Işığın göz merceğine gelmesi, kırılması ve sarı noktaya odaklanıp ulaşması, ters görüntüyü beynin düzeltmesi ve görme olayının gerçekleşmesi. Gördüklerimizi iç dünyamıza dönük sorgulama, algılama vs ise açıklaması daha zor.

Sokrates insanların doğmadan önce tüm bilgilerin kendisinde mevcut olduğunu zamanla hatırlayabileceklerini savunmuştur. İnsanlara sorular sorarak bilgileri açığa çıkarabileceğini söylemiştir. Çok doğru bir yaklaşım ki bugünkü gelinen nokta o tarihlerde tahmin bile edilemezdi. İnsanlar sorgular, araştırır, bulur ve hatırlamış olur. Beynimizi tam kapasitesi ile kullanmadığımız gerçeği de var... Platon ise mağara teoremi ile insanın gerçeklikte yaşamadığını ve bazı insanların bundan sıyrılıp gerçeğe ulaştığını söyler. Bu size peygamberleri, budayı, evliyaları veya yoğun meditasyonlar sonucu farklılaşan insanları hatırlatmıyor mu? Bugünkü seküralist yaşamda bunu algılamak ve anlamak çok zor, ama en azından hergün aynı şeyleri amaçsızca yapan insanları düşünün, beyinlerini gitgide daha az kullanan toplumlar.

Kuran'ın değişip değişmediği konusunda veya ne kadar doğru aktarıldığı konusunda bir yorum yapamam. Bence bunu kimse yapamaz. Bilemeyiz ama ihtimali yüksektir. Kuran mağaranın dışına çıkmış ve gerçeğe ulaşmış(platon ideası) bir insan Hz. Muhammed tarafından aktarılanlarla oluşturulmuştur. Beyninin yüzde kaçını kullanıyordu acaba diye düşünmek lazım. Ama kuranın yazımı, aktarımı vs. ne kadar saftır, ne kadar gerçektir bu tartışmalı. Bir müslüman böyle dediği zaman dinden çıkıyor. Değişmiş kurana göre dinden çıkıyor olabilir mi mesela? Yada Arap ve Arap kültürüne hizmet eden bir kitaptan? Tüm peygamberlerin aydınlanan insanların Arabistan'da var olduğunu anlatan bir kitaptan. İnsanlardan bahsediyorsak herşey mümkündür.

İşin özü, insan yaratılışı Ademin bedensel olarak var oluşu tamamen evrimsel çerçeve içerisinde oluşur. Bilinç ise gerçekten çok farklı. İlk insan bilinci adem ve soyu olabilir mi mesela. Eğer inanmak istiyorsan evet.

Neticede bir yaratılış olduğu ve bizim aciz gerçeği arayıp duran varlıklar olduğumuz bir gerçek. Tanrıyı gören yok, bilen yok. İyimi kötümü bilen yok. Yada gökyüzünde evrende müthiş bir denge ve düzenden bahsederler. Bana göre anlamsızca bomboş bir sürü gezegen ve yer israfı. Ama bu darmadağın düzen içinde küçücük mavi bir gezegen ve kibirli insanları neden var olmuşlar? Denenmeye neden ihtiyaç duyulsun, belkide küçük bir iddaanın eseriyiz. Belkide insan aklımızla yorumumuz yetersiz kalıyor. İnsan düşünebildiği kadar yorum yapabilir. Bolca soru işareti azca cevap. O zaman birsüre daha yaşasın bilinmezcilik.

Yapabileceğim tek şey insan olmak, sevgiye önem vermek. En azından sorgulayarak boş bir yaşamı reddedip, bir nebze aydınlanmaya çalışıyoruz. Hayatımıza kalite ve düşünce katıyoruz. Böylece doğaya, insana, hayvana,bitkiye sevgiyle yaklaşabiliyoruz.

Herkesin cevabını bulması dileğimle.

Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

Ulan uşaklar,

Sap yeyup saman çikariyursunuz.

Dinsizinizde

Dinlinizde.

Ola her güneş sisteminin yaş ortalaması 14 milyar yıldır.

Ola uşaklar,sistemimizin şu anki yaşı 7 milyar yıldır ortalama olarak.

Demekki daha güneş sistemimizin geride 7 milyarlık bir yaşamı vardır.

14 üncü milyara girince güneşte ısı azalması başlayacaktır.bu azalma gittikçe azalacak donup öleceğiz.

Islamcı yalancıların dediği gibi kızgın saçların üstünde götümüz CIZBIZ olmayacak, DONACAK,D O N A C A K.

Dinderler ALLAHU AKBAR dedikçe soğuğun şiddeti artacah,

Dinlimizde

Dinsizimizde NALLARI dikeceğiz bütün canlılarla barabar.

Sonra nemi olacah?

Sistemimiz yörüngesinden ayrılıp sür,atla GARADELİGE doğru yol alırken,GARADELİGİN öte ucundan KARADELİGE dolma için girip ŞARJINI tamamlayan başka bir GÜNEŞ sistemi süratla gelip boşalan yere oturup GÖREVİNE başlayacaktır.

GARADELÜKTE Şarj zamanıda 14 mılyar yıldır.

Boşalan gider

Dolan gelir.

Gelen sistemdeYAŞAM sil baştan başlar.

Adammış

Cudammış

Dinmiş

Imanmış

Parlare İtalyano

Tutti finito :D :D :D

dedeniz

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

İşte böyleee,

AND ederim demek, Allah şahatımdır demek tir

Tin Suresi 1. Ayet - Tîn'e ve (zeytin) zeytûn'a andolsun. Tolon:Zeytin üzerine Allaha and ederimki diyür Allah.

Demekki Allahında bir Alahı varkı onu şahat göteriyür.

Bu PUTCULUĞUN goyusudur.

Tolon:Sina dağına değil karatenuzlilerun ZİGANA dağına and olsun.

Oyyyyyyyyyyyyyy hamsikafalilar :D

Hamsi tolon

tarihinde tolonbey tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...