Jump to content

Recommended Posts

Dünya üzerinde varlığını sürdüren ve yok olan dinlerin dışında tutarak ve bir dine bağlı kalmaksızın Evrenin ve evrendeki canlı cansız her şeyin yaratıcısı olduğunu varsayarak düşünebilen varlıklar olarak bu varsayım üzerinden Tanrı hakkında ne söyleyebiliriz.

Öncelikle kendim bir fikir belirtmek istiyorum.

Bu varsayım üzerinden giderek ve hiç bir dine bağlı kalmaksızın bence Tanrı din kavramı ile kısıtlanmayı ve ifade edilmeyi ret ediyor olmalı. Evreni ve buna bağlı her şeyi fizik kuralları ile yönetiyor. Ve bu kurallara bizim görebildiğimiz net bir müdahale söz konusu değil. Övülme, öfke, nefret gibi insani duygularla kısıtlı değil. Adalet muhakkak var ama fizik kuralları çerçevesinde. Zekayı ve kullanabilmeyi en önde tutuyor. Evrendeki canlılığa yaklaşımı şahıslar olarak tekil değil tüm insanlık ve var olan tüm diğer canlılar olarak toplumsal ve çoğul. Peki tüm evrenin ve canlılığı yaratmasındaki sır ne? Bence bu sorunun cevabı bir insanı müzik dinlemeyi sever diye nitelendirmekte kullandığımız o insanın çoğunlukla müzik dinliyor olmasındaki gözlemimiz. Yani Tanrının yaratma gücüne sahip olması başka bir sır aramamamız için yeterli bir sebep.

Başka bir soru olarak ölümden sonrası hakkında dinlerin dışında bir bilgi yok. Üzerinden gittiğimiz bu varsayımda din ile kısıtlı bir Tanrı yok. Bu nedenle ölümden sonrası vardır veya yoktur diyemeyiz. Ancak ölümden sonra bir Tanrıyla karşılaşmaz ve yok olursak bu Tanrı yoktur sonucu çıkarmaz. Evrene koyduğu fizik kuralları ölümden sonrası için bir kanun içermiyor olabilir.

Dünya üzerinde haksızlık, savaş, tecavüz ve cinayet gibi olayların çokluğu Tanrının olmadığına işaret eder mi? Ve Tanrı adalet dağıtacak mı? Soruları Tanrının yokluğunu göstermez. Var olan her şeyi Onun yarattığı varsayımda ve fizik kuralları çerçevesinde adalet beklemek biraz saçma. Çoğunuza mantıksız gelebilir ama saçma. Çünkü evreni yaratmadan önce bu sonuçları biliyor olmalı. Ayrıca cinayet işleyen bir insanın cinayete iten sebep ve etkenleri yaratan da Tanrı. Adalet vermeli ise eğer önce kendini cezalandırmalı. Bu nedenle saçma. O halde bu varsayım üzerinde bir Tanrı var. Evreni ve canlıları yarattı çünkü O yaratma gücüne sahip. Ölümden sonrası olmayabilir bunu kabullenmek zor. Eğer varsa kimse adalet beklemesin çünkü sebep ve sonucu yaratan O ve iyilik ve kötülük olarak nitelendirdiğimiz tüm eylemlerin sorumlusu O. Peki ölümden sonrası varsa bizi ne bekliyor. Bir sahne ile anlatalım.

İnsan: Sen kimsin

Tanrı: Ben Tanrıyım.

İnsan: Burası neresi

Tanrı: Hiçlik

İnsan: Anlamadım

Tanrı: Burası Dünyada her birinizin yaşamı boyunca iyilik ve kötülük olarak nitelendirdiğiniz eylemlerin hiçbir şey ifade etmediği bir hiçlik.

İnsan: Yaptığım iyiliklerin mükafatını almayacak mıyım?

Tanrı: Sen iyilik veya kötülük yapmadın.

İnsan: Ben açları doyurdum, babam ve anneme onlar yaşlandıkları zaman baktım. Haram yemedim.

Tanrı: Haram ve helal diye bir ayrım yaptığımı hatırlamıyorum. Ayrıca iyilik olarak yaptığını söylediğin eylemleri yaptığın uzuvlarını ve mekanı ben yarattım. Sen sadece sana düşen rolü uyguladın.

İnsan: Anlamıyorum tecavüzcüler cinayet işleyenler savaş çıkaranlar soyguncular cezalandırılmayacak mı?

Tanrı: Hayır. Onlar benim onlara verdiğim senaryoyu oynadılar sadece.

İnsan: Sen kötü bir Tanrı mısın?

Tanrı: İyi veya kötü diye bir ayrım yaptığımı da hatırlamıyorum.

İnsan: Kabul etmiyorum. İyiler mükafatlandırılsın kötülerde cezalandırılsın.

Tanrı: Burası bir hiçlik. İyilik ve kötülüğün hiç olmadığını anlayacağın bir hiçlik. Sen ve diğer bütün canlılarda bir hiç.

İnsan: Ne yani ben hiç yaşamadım mı?

Tanrı: Hayır. Sen hiç sen olmadın. Yaptığın her eylemde ben vardım. İyilik ve kötülük olarak değerlendirdiğiniz her olguyu ben yaptım. Eli ve silahı ve silahın içindeki kurşunu yaratan benim. Mekan ve zamanda benim. Eline o silahı veren içine düşman olgusunu koyan ve karşına o düşmanı çıkaran da benim. Karşındakini yaratan da benim. Seni güçlü onu zayıf kılan da benim. O tetiğe bastım diye ben mi oldun? Kurşunu namludan çıkaran hedefine ulaşması için itme ve sürtünme kuvvetini yaratan ve tüm fizik kurallarını koyan benim. Sen bir hiçsin. Ve burası hiçlik.

İnsan: Peki kutsal kitaplar, peygamberler onlarda mı senden gelmedi?

Tanrı: Ben size sizin kendi tasarladığınız dilde ne yazılı ne de sözlü bir ayet indirdim. Size söylenen ve okunanlar içinizden çıkanların güç ve iktidar uğruna uydurduklarından başka bir şey değildir. Ben sizin söylediklerinizin çok üzerindeyim. Aramıza ne bir peygamber ne bir melek koydum. Benim sözüm olarak nitelendirdiğiniz ayetler benim sözüm değildir. Benim sözlerimi ne bir insan ne bir melek size iletebilir. Benim sözlerim tüm insanlaradır. Benim sözlerim F=m.a 'dır. E=m.c2 dir. Benim sözlerim fizik kurallarıdır. Koyduğum kanun budur.

İnsan: Peki şimdi ne olacak?

Tanrı: Bekleyin. Sizden sonra gelecekler benim dilimi konuşana kadar bekleyin. Çünkü ben sizi benimle aynı dili konuşmanız için yarattım. Sizi ve sizden öncekileri hiçliğin içinden çıkaracaklar sizden sonra gelecek olanlardır. Onlar sizi benim dilimle çağırana kadar bekleyin. Bende sizinle bekliyorum.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 482
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Hocam harcanıyorsun sen buralarda... Git bi roman yaz parayı kır derim ben.

Dediklerine benzer olarak, mantık kurallarını da tanrı yaratmış olabilir. Gerçi o zaman yaratmasına da gerek kalmaz :D

Sitelerde Paylaş

Tanrı diye bir şey yok.

Bu konu çoktan kapandı.

Uzatmayın. Kabullenin bu gerçeği.

Ortada bir gerçek yok. Kabullenemeyen sensin bazı şeyleri. Dinlerde dillendirilen Tanrıları özellikle İslamdaki Allah'ı ret etmene bir şey demiyorum. Tanrı kavramıyla çelişki içindeler. Ben Tanrının bir peygamber ve bir kitap gönderip inananları ödüllendirip inanmayanları cezalandıracağı dinlere inanmıyorum. Tanrının bir din ile kısıtlanacağına inanmıyorum. Yaratılışta amaç Tanrıyla aynı lisanı konuşmak. Tanrının lisanı fizik kuralları. Bu lisan ile evreni ve canlıları yarattı. Bu lisan dil organı ile değil bize verdiği beyin organı ile konuşulup anlaşılabilir. İnsanlar ne zaman beyninin %100 ünü kullanacak seviyeye gelecekler işte o zaman Tanrıya ve sonsuzluğa ulaşacaklar. Tanrıya inanmak istiyorsan ve Onun lisanından ayetler bulmak istiyorsan Kuranı ya da İncili açmamalısın. O zaman asla inanmazsın. Onun senin inanıp inanmamana ihtiyacı yok. Ben ne bir peygamberim nede bir dinden bahsediyorum. Sizin gibi basit bir insanım ve gerçeği arıyorum. Tanrıyı Kuranda kaybettim. Bilimle ilgili kitaplarda bilim adamlarının araştırmalarında buldum. F=m.a, E=m.c2 işte bunlar Tanrının lisanı. Tanrının kelimeleri.

Sitelerde Paylaş

Ortada bir gerçek yok. Kabullenemeyen sensin bazı şeyleri. Dinlerde dillendirilen Tanrıları özellikle İslamdaki Allah'ı ret etmene bir şey demiyorum. Tanrı kavramıyla çelişki içindeler. Ben Tanrının bir peygamber ve bir kitap gönderip inananları ödüllendirip inanmayanları cezalandıracağı dinlere inanmıyorum. Tanrının bir din ile kısıtlanacağına inanmıyorum. Yaratılışta amaç Tanrıyla aynı lisanı konuşmak. Tanrının lisanı fizik kuralları. Bu lisan ile evreni ve canlıları yarattı. Bu lisan dil organı ile değil bize verdiği beyin organı ile konuşulup anlaşılabilir. İnsanlar ne zaman beyninin %100 ünü kullanacak seviyeye gelecekler işte o zaman Tanrıya ve sonsuzluğa ulaşacaklar. Tanrıya inanmak istiyorsan ve Onun lisanından ayetler bulmak istiyorsan Kuranı ya da İncili açmamalısın. O zaman asla inanmazsın. Onun senin inanıp inanmamana ihtiyacı yok. Ben ne bir peygamberim nede bir dinden bahsediyorum. Sizin gibi basit bir insanım ve gerçeği arıyorum. Tanrıyı Kuranda kaybettim. Bilimle ilgili kitaplarda bilim adamlarının araştırmalarında buldum. F=m.a, E=m.c2 işte bunlar Tanrının lisanı. Tanrının kelimeleri.

Virüs var sende.

Tanrı diye bir şey yok.

Saçmalama artık.

Sitelerde Paylaş

Peygamberlik ilan etmek ayetler yazmak kolay. Kuranda bir benzerini getiremezsiniz diyor. Bende yazarım sende yazarsın. İnsanları Tanrıdan ayetler yazmaya iten sebepler güç ve iktidar arayışıdır. Kitleleri etkilemek peşine takmak kolay. Çünkü insanlar ölümsüzlüğü istiyorlar. Yok olmayı kabullenemiyorlar. Güçlüler zayıfları din ile uyuşturarak yönetiyorlar. Zayıflar din ile hayata tutunuyorlar. Ancak İslam çelişkilerle dolu, İncil, Tevrat saçmalık diye Tanrı yoktur diyemezsin. Allah yoktur diyebilirsin Rab yoktur diyebilirsin ancak Tanrı yoktur diyemezsin. Demekte özgürsün tabi ki inanmıyorsun diye cezalandırılacağını bende saçma buluyorum ama anlatmak istediğim. İslamdaki Allah ve başka dinlerdeki Tanrı kavramları birer uydurmadır ancak bunların uydurma olması bir Tanrı olmadığı anlamına gelmez.

Sitelerde Paylaş

Benim senaryom da şöyle : :)

Diyelimki allah var ve ben öldüm.Onun karşısına çıktım.

Ben: ben öldüm mü ?

Tanrı: Evet

Ben : Demekki ahiret diye ölümden sonra bişe varmış.

Ben:Peki ben cennetlikmiyim cehennemlik miyim ?

Tanrı: Cennetliksin

Ben: Ama ben hiç bir dine inanmadım ve hiç ibadet yapmadım

Tanrı: Tamam işte onun için cennetliksin.Çünkü ben hiç bir zaman dünyaya bir müdahele de bulunmadım ve bu bir sınav dı.Sen aklını mantığını kullandın,

sana verdiğim ilimden faydalandın gerçeği aradın,körü körüne başkalarının dediğine inanmadın.O dinlerin hepsi insan uydurmalarıydı.Ve sen bunlara inanmadın.

Sınavı geçtin.Bu yüzden cennetliksin :D

Sitelerde Paylaş

Peygamberlik ilan etmek ayetler yazmak kolay. Kuranda bir benzerini getiremezsiniz diyor. Bende yazarım sende yazarsın. İnsanları Tanrıdan ayetler yazmaya iten sebepler güç ve iktidar arayışıdır. Kitleleri etkilemek peşine takmak kolay. Çünkü insanlar ölümsüzlüğü istiyorlar. Yok olmayı kabullenemiyorlar. Güçlüler zayıfları din ile uyuşturarak yönetiyorlar. Zayıflar din ile hayata tutunuyorlar. Ancak İslam çelişkilerle dolu, İncil, Tevrat saçmalık diye Tanrı yoktur diyemezsin. Allah yoktur diyebilirsin Rab yoktur diyebilirsin ancak Tanrı yoktur diyemezsin. Demekte özgürsün tabi ki inanmıyorsun diye cezalandırılacağını bende saçma buluyorum ama anlatmak istediğim. İslamdaki Allah ve başka dinlerdeki Tanrı kavramları birer uydurmadır ancak bunların uydurma olması bir Tanrı olmadığı anlamına gelmez.

tanrıyı ben de arıyorum. ben de olması gerek diye düşünüyorum...

iyiler için ödül olmasa bile....

en azından bu dünyadaki kötülerin bi cezasını çekmesi gerek bence...

Sitelerde Paylaş

Virüs var sende.

Tanrı diye bir şey yok.

Saçmalama artık.

Sen Tanrı diye bir şey yok dedin diye Tanrı yok olmadı. Ben Tanrı var dedim diye de Tanrı var olmadı. Bana neden takmış durumdasın anlamadım. Senin için yoksa yoktur zaten. Ben seni bir Tanrıya inanmaya davet etmiyorum. İman et yanmaktan kurtul da demiyorum. Bir Tanrı var inanıp inanmamakta özgürsün, inanmıyorsun diye cezalandırılmayacaksın, inanıyorum diye de mükafat bekleme diyorum. Ben sadece anlamaya çalışıyorum.

Sitelerde Paylaş

tanrıyı ben de arıyorum. ben de olması gerek diye düşünüyorum...

iyiler için ödül olmasa bile....

en azından bu dünyadaki kötülerin bi cezasını çekmesi gerek bence...

Kötüler ve iyiler bunlar bizim değer yargılarımıza göre bu kaftanları giydiler. Diyelim sen cinayet işledin. Bu seni kötü yapmaz. Seni cinayete iten sebepler var. Peki dünyada yakalanırlarsa neden cezalandırılırlar diye bilirsin. Diğer insanları korumak için diğer insanlardan uzak tutulurlar. Yani iyi ve kötü aslında yok sadece sebepler ve sonuçlar var bu sebepleri yaratan Tanrı o sonuçları doğuracağını bilmiyor muydu. Tabi ki biliyordu. O zaman kendini cezalandırmalı. Sakın müslümanlar gibi akıl vermiş irade vermiş deme. Bence beni anlayacak zekaya sahipsin. Biz sadece bize verilen iyi ve kötü rollerine bürünüyoruz. İyi ve kötü neden var. Aslında yok. Sıcak ve soğuk gibi bir şey bu. Bana göre sıcak olan başka bir canlı türüne göre soğuk olabilir. İyi ve kötüyü sıcak ve soğuğu tanımlayan bizleriz. Tanrı böyle bir tanımlama yapmadı. Peki neden bizim yapmamıza izin verdi diyorsan bu tanımlamalar bizi Tanrının lisanına götürüyor. Beyin ne zaman bizim onu anlayacağımız ve tamamen kullanacağımız zamana şahitlik edecek işte o zaman Tanrı görünecek.

Sitelerde Paylaş

Virüs var sende.

Tanrı diye bir şey yok.

Saçmalama artık.

İnsanlar "Bir tanrı var, aha da şu kitabı gönderdi, herkes bu kitaba göre yaşayacak." demedikleri ve bunu iddia eden dinlerin reklamını yapmadığı sürece ister tek tanrıya isterse çok tanrıya inansınlar, önemli değil. Sonuçta herkes istediğine inanabilir, kime zararı var ki inandığı şeyi başkalarına dayatmadığı sürece.

Sitelerde Paylaş

İnsanlar "Bir tanrı var, aha da şu kitabı gönderdi, herkes bu kitaba göre yaşayacak." demedikleri ve bunu iddia eden dinlerin reklamını yapmadığı sürece ister tek tanrıya isterse çok tanrıya inansınlar, önemli değil. Sonuçta herkes istediğine inanabilir, kime zararı var ki inandığı şeyi başkalarına dayatmadığı sürece.

Teşekkür ederim sağ duyulu yorumun için. Ben sadece bir Tanrının olduğuna inandığımı ve bir dinle kısıtlanamayacağını belirttim. Kimseye dayattığım da yok. Sadece anlamaya çalışıyorum. Bunun da kutsal kitapları okumakla değil beynimizi kullanıp evreni okumakla yani bilimle mümkün olduğunu söylüyorum. Burada yazmakta ki amacımda sizlere bir şey vermek değil bir şeyler almak. Çünkü benden çok okuyan benden çok düşünen ve benden çok bilen araştıran insanlar var. Bunların düşünceleri anlamamı kolaylaştıracak diye düşünüyorum sadece.

Sitelerde Paylaş

Kötüler ve iyiler bunlar bizim değer yargılarımıza göre bu kaftanları giydiler. Diyelim sen cinayet işledin. Bu seni kötü yapmaz. Seni cinayete iten sebepler var. Peki dünyada yakalanırlarsa neden cezalandırılırlar diye bilirsin. Diğer insanları korumak için diğer insanlardan uzak tutulurlar. Yani iyi ve kötü aslında yok sadece sebepler ve sonuçlar var bu sebepleri yaratan Tanrı o sonuçları doğuracağını bilmiyor muydu. Tabi ki biliyordu. O zaman kendini cezalandırmalı. Sakın müslümanlar gibi akıl vermiş irade vermiş deme. Bence beni anlayacak zekaya sahipsin. Biz sadece bize verilen iyi ve kötü rollerine bürünüyoruz. İyi ve kötü neden var. Aslında yok. Sıcak ve soğuk gibi bir şey bu. Bana göre sıcak olan başka bir canlı türüne göre soğuk olabilir. İyi ve kötüyü sıcak ve soğuğu tanımlayan bizleriz. Tanrı böyle bir tanımlama yapmadı. Peki neden bizim yapmamıza izin verdi diyorsan bu tanımlamalar bizi Tanrının lisanına götürüyor. Beyin ne zaman bizim onu anlayacağımız ve tamamen kullanacağımız zamana şahitlik edecek işte o zaman Tanrı görünecek.

anladığım kadarıyla ikimizde DEİST iz....ama tamamen olmasada epey farklı düşüncelere sahibiz....

iyi - kötü yaratılmadı.....hiç bi duygu yaratılmadı...

tanrı insanı - kainatı yarattı ve bıraktı....nasıl yarattı nasıl başladı....

burdan itibaren çözecek olan da insan..-bilim sayesinde...akıl kullanarak ilerleyecek işte...

müdahale yok--peygamber yok--kitap vs yok...

akıl var sadece....o akılla iyi - kötü ayırımını yap...ona göre davran ..bukadar basit....

he varsa cehennemi---orada en başta müslümanları yakar sanırım...niye aklnızı kullanmadınız len ? boş işlerle uraştınız durdunuz ? kainata bakmadınız mı ? fizik vardı--matematik vardı--kimya vardı...niye çalışmadınız ? niye beni bilimle aramadınız da gettiniz bir dine saplanıp kaldınız ?

yazılabilecek çok şey var da. özü bu işte...cehennemi var mı ? yok mu ? cenneti ?

bilmiyorum....cenneti bilmem ama...cehenneminin olmasını gerçekten arzu ederim.

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Benim senaryom da şöyle : :)

Diyelimki allah var ve ben öldüm.Onun karşısına çıktım.

Ben: ben öldüm mü ?

Ben : Demekki ahiret diye ölümden sonra bişe varmış.

Ben:Peki ben cennetlikmiyim cehennemlik miyim ?

Tanrı: Cennetliksin

Ben: Ama ben hiç bir dine inanmadım ve hiç ibadet yapmadım

Tanrı: Tamam işte onun için cennetliksin.Çünkü ben hiç bir zaman dünyaya bir müdahele de bulunmadım ve bu bir sınav dı.Sen aklını mantığını kullandın,

sana verdiğim ilimden faydalandın gerçeği aradın,körü körüne başkalarının dediğine inanmadın.O dinlerin hepsi insan uydurmalarıydı.Ve sen bunlara inanmadın.

Sınavı geçtin.Bu yüzden cennetliksin :D

İyimser bir senaryo. Herkes cennet ister. Ama ortada bir cennet olacaksa bence bunu Tanrı değil İnsanlar yaratacak. Cehennemde keza öyle. Ama şuan ikisi de yok. Ben ne cennet istiyorum ne cehennem sadece bilmek istiyorum. Bildiğim inandığımdan öte geçtiği zaman cenneti yaratacağım.

Sitelerde Paylaş

ee ? bitti. :) deistler tanrılarını konuşunca...ancak bu kadar yazılabiliyor maalesef :)

içindeki inandığı yada inanmak istediği nice şeyler vardır belki....ama yazıya dökemez...dökmeye kalkarsa bir sürü soruyla karşılaşır....cevabını bilmediği sorulara da cevap veremez....o yüzden yazıya dökmez.....gerek de yoktur....

:)

tarihinde Zavallı tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

ee ? bitti. :) deistler tanrılarını konuşunca...ancak bu kadar yazılabiliyor maalesef :)

içindeki inandığı yada inanmak istediği nice şeyler vardır belki....ama yazıya dökemez...dökmeye kalkarsa bir sürü soruyla karşılaşır....cevabını bilmediği sorulara da cevap veremez....o yüzden yazıya dökmez.....gerek de yoktur....

:)

En iyisi bekle-gör politikası uygulamak. İnsanın bilmediği bir şey hakkında konuşması spekülasyondan öteye gitmez. Tanrı veya tanrılar varsa biz onu veya onları bulamayız, onlar bizi bulur.

Sitelerde Paylaş

En iyisi bekle-gör politikası uygulamak. İnsanın bilmediği bir şey hakkında konuşması spekülasyondan öteye gitmez. Tanrı veya tanrılar varsa biz onu veya onları bulamayız, onlar bizi bulur.

belkide...belki de insan bi gün bulur...bilinmez ki ...:)

şimdilik bilim emekliyor.....hele bi ayağa kalksın bakalım...

Sitelerde Paylaş

anladığım kadarıyla ikimizde DEİST iz....ama tamamen olmasada epey farklı düşüncelere sahibiz....

iyi - kötü yaratılmadı.....hiç bi duygu yaratılmadı...

tanrı insanı - kainatı yarattı ve bıraktı....nasıl yarattı nasıl başladı....

burdan itibaren çözecek olan da insan..-bilim sayesinde...akıl kullanarak ilerleyecek işte...

müdahale yok--peygamber yok--kitap vs yok...

akıl var sadece....o akılla iyi - kötü ayırımını yap...ona göre davran ..bukadar basit....

he varsa cehennemi---orada en başta müslümanları yakar sanırım...niye aklnızı kullanmadınız len ? boş işlerle uraştınız durdunuz ? kainata bakmadınız mı ? fizik vardı--matematik vardı--kimya vardı...niye çalışmadınız ? niye beni bilimle aramadınız da gettiniz bir dine saplanıp kaldınız ?

yazılabilecek çok şey var da. özü bu işte...cehennemi var mı ? yok mu ? cenneti ?

bilmiyorum....cenneti bilmem ama...cehenneminin olmasını gerçekten arzu ederim.

Evet Deist olduğum söylenebilir. Ama Tanrının ödül ve ceza vereceğini düşünmüyorum. Cehennem olması gerektiğini de asla düşünmüyorum. Çünkü cehennem varsa eğer sadece Tanrı girmeli. İnsanı iyi ve kötü olarak değerlendiremeyiz. Küçük çocuğa tecavüz eden sapık ne olacak yaptığı yanına mı kalacak diye insani bir duygu içine girebiliriz ancak o insanı sapkınlığa iten sebepler var derinlemesine incelersen birincisi gen faktörü ikincisi aile faktörü üçüncüsü çevre faktörüdür. Emin ol o kişinin genetiğine ailesine ve çevresine sahip olsaydın o tecavüzü sende yapardın. Çünkü sen o olurdun ve o olsaydın o eylemi yapmış olurdun. Peki neden Tanrı tecavüze izin veriyor? Bu sorunun cevabı bence fizik kuralları ile açıklanabilir. Ne alaka diyeceksin ama Tanrı evreni fizik kanunları üzere yarattı. Ve bu kanunları kendi lisanıyla koydu. Bu kanunlar ile kurduğu dengeyi bozacak bir müdahalede bulunmuyor ancak bu kanunlar çerçevesinde dengeyi bozmayacak bir müdahale olduğu kanaatindeyim. Yani direkt bir müdahale yok ama tecavüz eden sapığın hapse girdikten sonra hapisteki diğer suçlular tarafından bu sapığın cinsel organı kesilerek öldürülmesi linç edilmesi bir müdahale olduğunun göstergesi. Bazı şeriat ülkelerinde 12-13 yaşındaki kızlar tecavüze uğrayıp sapıkların cezalandırılmadığı tecavüze uğrayan kızın idam edildiği gerçeklerine ne diyeceksin de diyebilirsiniz? Aslında burada tekile yönelik değil çoğula yönelik bir müdahale var. Yani suçun derinindeki sebebi oluşturan faktörler ülkenin genelinde bir bozukluk olduğunu gösteriyor. Ve burada müdahale kişiye değil ülkeye yönelik oluyor. Yani ülkede kargaşa savaş ve dış güçler ile bir cezalandırma söz konusu. Yani Tanrı gizliliğini sürdürüyor, gücünü hissettiriyor. İyi ve kötü yok ortada sadece giydirilmiş kaftanlar var. Irakta tecavüz eden sapık kötü kaftanını çıkarıyor Amerikan askeri giyiyor. Sonra bu asker tecavüzcü sapığı soyup işkenceler yapıyor.

Ben bir Tanrıya inanıyorum evet ama insanın iyi ya da kötü diye nitelendirilerek Cehennem ve cennetle karşılaşacağını düşünmüyorum. Sebep ve sonuçlar var sadece. Tanrı fizik kanunlarını koydu ve insana bu kanunlar çerçevesinde yönetimi bıraktı. Cennet ve cehennemi yaratacak bizleriz. Ama bu kutsal kitaplardaki zırva cennet cehennem masallarındaki gibi değil. Bir gün Tanrının lisanını tamamen çözeceğiz ve o güne kadar beklemek zorundayız. Çünkü Tanrı da bizimle birlikte o günü bekliyor.

Sitelerde Paylaş

Evet Deist olduğum söylenebilir. Ama Tanrının ödül ve ceza vereceğini düşünmüyorum. Cehennem olması gerektiğini de asla düşünmüyorum. Çünkü cehennem varsa eğer sadece Tanrı girmeli. İnsanı iyi ve kötü olarak değerlendiremeyiz. Küçük çocuğa tecavüz eden sapık ne olacak yaptığı yanına mı kalacak diye insani bir duygu içine girebiliriz ancak o insanı sapkınlığa iten sebepler var derinlemesine incelersen birincisi gen faktörü ikincisi aile faktörü üçüncüsü çevre faktörüdür. Emin ol o kişinin genetiğine ailesine ve çevresine sahip olsaydın o tecavüzü sende yapardın. Çünkü sen o olurdun ve o olsaydın o eylemi yapmış olurdun. Peki neden Tanrı tecavüze izin veriyor? Bu sorunun cevabı bence fizik kuralları ile açıklanabilir. Ne alaka diyeceksin ama Tanrı evreni fizik kanunları üzere yarattı. Ve bu kanunları kendi lisanıyla koydu. Bu kanunlar ile kurduğu dengeyi bozacak bir müdahalede bulunmuyor ancak bu kanunlar çerçevesinde dengeyi bozmayacak bir müdahale olduğu kanaatindeyim. Yani direkt bir müdahale yok ama tecavüz eden sapığın hapse girdikten sonra hapisteki diğer suçlular tarafından bu sapığın cinsel organı kesilerek öldürülmesi linç edilmesi bir müdahale olduğunun göstergesi. Bazı şeriat ülkelerinde 12-13 yaşındaki kızlar tecavüze uğrayıp sapıkların cezalandırılmadığı tecavüze uğrayan kızın idam edildiği gerçeklerine ne diyeceksin de diyebilirsiniz? Aslında burada tekile yönelik değil çoğula yönelik bir müdahale var. Yani suçun derinindeki sebebi oluşturan faktörler ülkenin genelinde bir bozukluk olduğunu gösteriyor. Ve burada müdahale kişiye değil ülkeye yönelik oluyor. Yani ülkede kargaşa savaş ve dış güçler ile bir cezalandırma söz konusu. Yani Tanrı gizliliğini sürdürüyor, gücünü hissettiriyor. İyi ve kötü yok ortada sadece giydirilmiş kaftanlar var. Irakta tecavüz eden sapık kötü kaftanını çıkarıyor Amerikan askeri giyiyor. Sonra bu asker tecavüzcü sapığı soyup işkenceler yapıyor.

Ben bir Tanrıya inanıyorum evet ama insanın iyi ya da kötü diye nitelendirilerek Cehennem ve cennetle karşılaşacağını düşünmüyorum. Sebep ve sonuçlar var sadece. Tanrı fizik kanunlarını koydu ve insana bu kanunlar çerçevesinde yönetimi bıraktı. Cennet ve cehennemi yaratacak bizleriz. Ama bu kutsal kitaplardaki zırva cennet cehennem masallarındaki gibi değil. Bir gün Tanrının lisanını tamamen çözeceğiz ve o güne kadar beklemek zorundayız. Çünkü Tanrı da bizimle birlikte o günü bekliyor.

her şey iyi hoş da.....peki tecavüze uğrayan o kız yada erkek çocuğun hali ?

,ana babasının hali ?

ne olcak onlara ? onların suçu neydi ? bi ömrü o travmayla yaşayacaklar ?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...