Jump to content

Test Argümanı ve Kötülük Problemi (Teodise)

Recommended Posts

Muslim ve Hristiyan apolojetikler ve teologlar en primitif ateistik argümanlara bile tatmin edici cevap vermekten aciz. Müslümanlar ya okumadıklarından ya da okusalar bile sonradan unuttuklarından veya bu konuları çok yüzeysel geçtiklerinden "CevaB Veremedi" yanılgısıne kapılıyorlar bence.

Teodise tartışmalarında apolojistler ve teologlar genellikle "Tanrı bizim imanımızı test etmek için zor zamanlar icat ediyor. Eğer imanımız zayıfsa her şey yolunda gittiğinde imanımızın zayıflığı belli olmaz. Tanrı insana özgür irade ve seçim serbestiyeti verdi" apolojyasıyla Tanrı'yı aklama eğilimindedir. Ancak başımıza gelen felaketlerin bir kısmı özgür irade dışı olduğundan bu apolojya Tanrı'yı affetmemiz için yeterli değil. Tanrı birilerini sınama ihtiyacı uğruna masum çocukların acı içinde kıvranarak can vermelerine göz yumuyor. Farzet ki bir kimse insanları test etmek ve onların ahlaklarını geliştirmek gerekçesiyle suçsuz insanlara akıl almaz işkenceler yapıyor. Tanrı'nın planı da bu vicdansızlıktan farksız.

İnsanlar farklı entelijans levellere, farklı sosyo-ekonomik geçmişlere sahipler ve farklı kondisyonlarda gelişmişlerdir. Farklı bedensel ya da ruhsal şikayetleri var. Ve göz önünde bulundurulması gereken en önemli şey hepsinin yaşam süresi çeşitlilik arzediyor. Durum böyle olunca adil bir sınavdan söz edilebilir mi? Peki ya peygamberler, mücedditler, evliyalar, mehdiler, ve mesihler... Bu seçilmiş insanların ruhları ayrıcalıklı mı yaratılmış?

Tanrı sonsuza dek lanetleyeceği ruhları neden yaratıyor? İnsan yakmaktan zevk alan sadist bir doğaya mı sahip? Her şeyi bildiğine göre neden böyle boktan bir test hazırlamaya girişsin ki? Hemen sadede gelseydi ve ruhları gidecekleri yere gönderseydi.

Mazoşist ve asexual birini cennet nasıl tatmin edebilir? Eğer Allah ölümünden sonra cennetten haz alacak şekilde re-dizayn edecekse bu gerçekte o kişi olmayacaktır.

Tanrının yapacağımızı bildiğinden BAŞKA bir şeyi yapmamız mümkün mü?

Sonsuz Hayırseverlik konusuna gelince; Neden Allah, sexomanyak peygamberinin uçkur-ı şerifini memnun etmek için pezevenklik eder de Afrikada açlıktan kıvranan çocuklar için kıçını kaldırıp bir şey yapmaz?

Dünya hakimiyetine yeltenen kaçık bir kral düşünün. Bu kral istilâ ettiği tüm topraklardaki halka zulmediyor, temel hak ve özgürlüklerini kısıtlıyor ve cebren onları ağır işlerde çalıştırıyor. Bu davranışının gerekçesi ise evlere şenlik. İnsanların ne kadar yardımsever oldukları konusunda kendilerini ispatlaması için onlara ortam yarattığını, gerçekte kendisinin bir iyilik savaşçısı olduğunu söylüyor. Tanrının adaleti de buna benziyor. Hikayedeki adamın abesle iştigal ettiğini düşünen teistler aynı şeyi tanrı için söylemezler nedense.

Bu konuda İngiliz filozof Colin McGinn'in güzel bir söyleşisi var:

ZCtwrDO.jpg

Tanrının öz kızınızı tecavüze uğramakla imtihan etmesine ve trajik bir çocukluk travması yaşamasına razı olur muydunuz? Sınav olması tanrıyı affetmeniz için yeterli mi?

Anlayacağın, Molly, ben sana tecavüz eden adamı durdurabilirdim, ama bu onun özgür iradesine müdahale olurdu. Ve bir tecavüzcünün özgür iradesi senden daha önemlidir. Şimdi... nerede o gülücük?

3yZKPQp.jpg

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Başlığın adını okumak bile bana yetti ...

Sadece şunu demek istiyorum Allah evet sonucu biliyor ama biz bilmiyoruz yani Tanrı bizi sınamıyor biz kendimizi sınamış oluyoruz bir nevi.

Direk sonuçlarla hükmedilecek olsa hak hukuktan bahsederdiniz bunu verince de böyle sapıtıyorsunuz işte

Allah'ım bizi sapıtanlardan eyleme ve bunların şerrinden de koru !

Amîn...

Sitelerde Paylaş

Sadece şunu demek istiyorum Allah evet sonucu biliyor ama biz bilmiyoruz yani Tanrı bizi sınamıyor biz kendimizi sınamış oluyoruz bir nevi.

Direk sonuçlarla hükmedilecek olsa hak hukuktan bahsederdiniz bunu verince de böyle sapıtıyorsunuz işte

Amîn...

Hakdinislam hanım,yanlış yerden vuruyorsunuz.Önemli olan bizim bilmemiz mi ? Önemli olan allahın bilmesi...Hem biz kendimi istediğimiz kadar paralayalım isyan edelim,allahın iradesi karşısında ne önemi var ki? Sonucu bilinen şeyin sınavı olmaz...

Bana akıl fikir verdi,seçimleri biz yapıyoruz diyorsunuz,ama allah benim neyi seçeceğimi biliyor.bu nasıl bir mantık ?

Sitelerde Paylaş

http://www.odatv.com/n.php?n=cocuk-tecavuzcusuyle-evlenirse-mesele-kapansin-0202141200

tecavüz demişken şeriat gelirse bazı domuzlar evini çocuk yuvasına çevircek abi ateist oldum çok rahatım eskisine göre daha ahlaklı biri oldum tanrı sınıyormuş tanrının sınavıymış ya arkadaşım geçin bunları sizi uyutmak için sınavdı falandı filandı ölünce bitiyor öleceğini bile bile yaşıyorsun evrim sürecinin bir parçası buda ahiret falan yok dini sadece toplum düzenini sağlamak için çıkarılmış savaş sebebide sayılan uydurma bir kült. nazilerin toplama kampındada tanrı yardım ediyordu dimi sınav diyordu

Sitelerde Paylaş

Hakdinislam hanım,yanlış yerden vuruyorsunuz.Önemli olan bizim bilmemiz mi ? Önemli olan allahın bilmesi...Hem biz kendimi istediğimiz kadar paralayalım isyan edelim,allahın iradesi karşısında ne önemi var ki? Sonucu bilinen şeyin sınavı olmaz...

Bana akıl fikir verdi,seçimleri biz yapıyoruz diyorsunuz,ama allah benim neyi seçeceğimi biliyor.bu nasıl bir mantık ?

Allah'ın bilmesi özgür iradene mani olmuyor canım dert yapma yani.. Allah sonucu biliyor bilmeseydi Allah nasıl bilmiyor derdiniz siz hep inkârı seçtiğiniz için bişey farketmez yani..

Ben atıyorum a ve b yolundan birini seçeceğim dur bir dakika Allah'ın bildiği yola mı gidiyim diyorsunuz hayır.. a yı seçince kendiniz seçmiş oluyorsunuz a yı seçecğini biliyordu ama sana karışmadı.. ya da b değişmez yani.. Hatta bazı müslümanlar kaderde hataya düşerler. Allah yazdı böyle oldu derler evet öyle oldu ama kul tedbirini alacak takdirini Allah'a bırakacak hem seçimi sen yap sonra topu Allah'a at bu dürüst bir insanın yapacağı iş değildir..

Sitelerde Paylaş

Allah'ın bilmesi özgür iradene mani olmuyor canım dert yapma yani.. Allah sonucu biliyor bilmeseydi Allah nasıl bilmiyor derdiniz siz hep inkârı seçtiğiniz için bişey farketmez yani..

Ben atıyorum a ve b yolundan birini seçeceğim dur bir dakika Allah'ın bildiği yola mı gidiyim diyorsunuz hayır.. a yı seçince kendiniz seçmiş oluyorsunuz a yı seçecğini biliyordu ama sana karışmadı.. ya da b değişmez yani.. Hatta bazı müslümanlar kaderde hataya düşerler. Allah yazdı böyle oldu derler evet öyle oldu ama kul tedbirini alacak takdirini Allah'a bırakacak hem seçimi sen yap sonra topu Allah'a at bu dürüst bir insanın yapacağı iş değildir..

Tanrı geleceği bilir ve yaratır.Yarattıkları üzerinde mutlak hakimiyeti vardır.

Özgür iradeye sahip olmak demek kendisi dışında hiçbir varlığa bağımlı olmamak demektir

Tanrının ise sınava soktuğu insanlar üzerinde mutlak hakimiyeti var.

Tanrının sınav yapması tanrının hakimiyeti dışında insanlara etki etmenler olduğu anlamına geldiği için mantıksızdır.

Sitelerde Paylaş

Amîn...

8Vw1yqu.jpg

Özgür irade ve omniscience (mutlak ilim) uyumsuzdur Bu iki özelliği de birden içeren Tanrı tanımı doğuştan çelişkili. Tıpkı hem omnipotan (Kadir-i Mutlak) hem omniscient (Alim-i Mutlak) bir varlığın özünde çelişkili olması gibi. Muslim ve Hristiyan apolojistlerin teolojik fatalizm (tanrıbilimsel kadercilik) ile sınav argümanını telif etme çabaları sonuçsuzdur. Tanrı spesifik bir bireyin iyi yada kötü olacağını bilir mi bilmez mi? Eğer bilir dersen o halde insan Tanrının peşin olarak bildiği gibi hareket etmek zorunda, aksi halde Tanrı'nın bilgisi kusurlu olur.

Sitelerde Paylaş

Peki şimdi ben, özgür irademle bu Allahın testine katılmamayı tercih edebilirmiyim ? İrademiz ne kadar özgür ? Yada şimdi gerçektende insanoğlunda özgür bir irade varmı ?

Sitelerde Paylaş

Peki şimdi ben, özgür irademle bu Allahın testine katılmamayı tercih edebilirmiyim ? İrademiz ne kadar özgür ? Yada şimdi gerçektende insanoğlunda özgür bir irade varmı ?

Tabi ki özgürlük bir yerde kısıtlanıyor.... Bu ateist olsanızda böyle müslüman olsanızda... Daha dünyaya gelirken hangi ırktan aileden cinsten olacağınız bile irade dışı ama şunu söyleyim iradenin dışından sınav olunulmuyor...

Sitelerde Paylaş

Tabi ki özgürlük bir yerde kısıtlanıyor.... Bu ateist olsanızda böyle müslüman olsanızda... Daha dünyaya gelirken hangi ırktan aileden cinsten olacağınız bile irade dışı ama şunu söyleyim iradenin dışından sınav olunulmuyor...

Bu söylediklerinize,Hangi ülkede doğacağı,hangi dine mensup olacağı,ne zaman doğup ne zaman öleceğide dahil edilebilir o zaman.Eh peki,hal böleyken müslüman coğrafyasında doğanlar şimdi haliyle vatikanda doğan birisinin müslüman olma ihtimali hiç yok gibi veya henüz videoda anlatıldığı gibi 2 yaşında ölseniz..vs gibi sebepler bazı insanların torpilli olma durumunu ortaya koymuyormu ?

Sitelerde Paylaş

Bu söylediklerinize,Hangi ülkede doğacağı,hangi dine mensup olacağı,ne zaman doğup ne zaman öleceğide dahil edilebilir o zaman.Eh peki,hal böleyken müslüman coğrafyasında doğanlar şimdi haliyle vatikanda doğan birisinin müslüman olma ihtimali hiç yok gibi veya henüz videoda anlatıldığı gibi 2 yaşında ölseniz..vs gibi sebepler bazı insanların torpilli olma durumunu ortaya koymuyormu ?

2 yaşındaki hayatını yaşayamıyor ama ona kalırsanız dünyayı bilmeden göçüyor kötü yani..ama günahsız sonuçta..

Sitelerde Paylaş

2 yaşındaki hayatını yaşayamıyor ama ona kalırsanız dünyayı bilmeden göçüyor kötü yani..ama günahsız sonuçta..

Eh iyi ya işte bende onu diyorum tek bir günah işlemeden gidiyor sınav yok sorgu yok direk cennete,biz 60-70 sene günahla sevapla boğuşuyoruz,nereye gideceğmizde meçhul..Burda biraz kayırma var gibi geldi bana !

Sitelerde Paylaş

Allah'ın bilmesi özgür iradene mani olmuyor

Videoyu izlemelisin. Şunu da unutma senin argümanlarını buradaki insanlar çok iyi biliyor ve cevaplıyor. O cevapları anlamaya çalışmalısın.

1- Bu bahsettiğiniz ilahi sınavın amacı nedir. sağduyu arkadaşın dediği gibi; "kısa bir hayat, sonrası sonsuz bir ödül ve ceza." Sonsuza kadar yanan, işkence edilen insanlar ve sonsuza kadar gövdesel zevklerini tatmin için süren bir sapık hayat. Allah bu sapık amaç için mi yaratmış trilyonlarca galaksiyi?

2- Sınava girmek için bir irade göstermek gerekir. Bir insan zorla bir sınava sokulamaz. Sokulursa bunun adı zalimlik olur.

3- Sınav, iyi, dürüst, ahlaklı, olmak ile mi alakalı olmalı yoksa sadece Muhammet'e inanmakla mı?

4- Sınava istedin girdin diyelim. Muhammet'e iman tek kriter olduğuna da tamam dedin diyelim; Bu durumda 15 yaşında ölüp cehenneme giden insan itiraz etse ve dese ki "ben daha uzun yaşasaydım İslamı bulup doğru yolu bulur, kurtulurdum ancak bana bu zaman verilmedi" haklı olmaz mı?

Sitelerde Paylaş
  • 2 weeks later...

Müslüman Tanrı ile Stalin arasındaki paralellikler

İlginç bir argüman. Popüler argumentum ad Stalinum kartını oynamayı seven dindarlar için büyük çelişki.

Stalin: "Bana itaat et aksi halde gulaglarda donarsın."

İnsanların özgür iradesi var. Stalin'in emirlerine itaat edip etmemeyi seçebilirler.

Stalin insanları Gulaglara göndermez, insanlar Stalin'e itaatsizliği seçerek oraya kendilerini gönderirler.

Allah:"Bana itaat et, yoksa cehennemde sonsuza dek yanarsın."

İnsanların özgür iradesi var. Allahın emirlerine itaat edip etmemeyi seçebilirler.

Allah insanları Cehenneme göndermez, insanlar Allaha itaatsizliği seçerek oraya kendilerini gönderirler.

Allah, muhaliflerini korkunç kaderlerine gönderirken kendini "merhametli" ve "nâzik" olarak resmeder. Pek çok insanı ikna eden etkili propaganda makinelerine sahiptir, onun metodlarını ya da "hayırseverliğini" sorgulamak akılsızca ve münasebetsiz kabul edilir.

Allahın varlığı her şeydir, O her şeyi bilir ve görür, tarassut/gözetim daimidir. Onun diyarını terketmeyi düşünmek bile düşünülemez, senin üzerinde hiçbir bilgisinin ve denetiminin olmadığı bir diyar yok. Bundan özgürleşmeyi düşleyen insanların kaderinde asla kaçıp kurtulmak yoktur.

Allah sadakati/bağlılığı büyük menfaatler ile ödüllendirir. İnsanlar üzerinde korkunç suçlar gerçekleştirenler bile eninde sonunda ona bağlılıktan ve onun emirlerini izlemekten dolayı onurlandırılır. Ondan bonus almak en nihayetinde ona itaate bağlıdır, diğer insanlara nasıl muamele ettiğine, ne kadar iyilik yaptığına değil.

Despot krallıklara ne kadar çok benziyor, değil mi? :)

Allah gibi bir tanrıya sahipsen kim şeytana ihtiyaç duyar ki?

1dIpPoy.jpg

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

• Yeni Oluştur...