Jump to content

Hızır'ın Çocuk Öldürmesi ve Musa'nın Buna Seyirci Kalması

Recommended Posts

Modern hukuk tartışması yapmıyorum. Bunu ayriyeten yaparız. Paylaştığınız videodaki adamın cezası idam olmalıdır bana göre. Hukukun eksikliği, özellikle islam coğrafyasındaki çarpıklığı başka konu. Yanlışı yanlışla örtmeye çalışmak bir şeyi çözmez. Öğretmen öğrenciye "tembel" dediğinde öğrenci de ona "sen de kelsin" cevabını verirse, söylediği hatalı ya da yanlış olmaz. Fakat bu onun tembellik sorununu çözer mi?

Siz "İslamdan başka insanı insan yapan hiçbirşey bulamadım hayatım boyunca" dediniz.

Ben de baklava çalan çocuğun elinin kesilmesinin insanı insanlıktan çıkardığını düşündüğümü söyledim. Katılıyor musunuz?

Baklava çalan çocukları içeri tıkan modern hukuktu.

Ellerinin kesilmesi diye bir durum söz konusu olamaz. Sistem veya Darul İslam onu aç bırakmışsa yönetimden hesap sorulur öncelikle. Sosyal adaleti tesis edemeyen yönetim ise ceza onlara kesilir İslamda. ama günümüzde bunları uygulamak şimdilik hayal gibi. Ama birgün Allahın izniyle olacaktır.

Sitelerde Paylaş
  • İleti 298
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Modern hukuk tartışması yapmıyorum. Bunu ayriyeten yaparız. Paylaştığınız videodaki adamın cezası idam olmalıdır bana göre. Hukukun eksikliği, özellikle islam coğrafyasındaki çarpıklığı başka konu. Yanlışı yanlışla örtmeye çalışmak bir şeyi çözmez. Öğretmen öğrenciye "tembel" dediğinde öğrenci de ona "sen de kelsin" cevabını verirse, söylediği hatalı ya da yanlış olmaz. Fakat bu onun tembellik sorununu çözer mi?

Siz "İslamdan başka insanı insan yapan hiçbirşey bulamadım hayatım boyunca" dediniz.

Ben de baklava çalan çocuğun elinin kesilmesinin insanı insanlıktan çıkardığını düşündüğümü söyledim. Katılıyor musunuz?

Altını çizdiğim yeri açıklarmısınız?

Sitelerde Paylaş

Ben de şu videoyu paylaşayım. Aşağıda gözü bağlanan adam sizin babanız, abiniz olsa ve günlerdir aç olan ailesinin karnını doyurmak için hırsızlık yapmışsa islam, toplumu ve bu genç adamı düzeltmiş midir?

http://www.youtube.com/watch?v=_3hs6zgyb24

tarihinde Deschain tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Altını çizdiğim yeri açıklarmısınız?

Adam ölmüşse, katili tahrik edecek en ufak unsuru yoksa, katil de ölmelidir. Peki bu hırsız neden hırsızdır? Cani olduğu için mi? Atıyorum banka kredileriyle boğuşuyorsa bu suç bankacılık sistemini ayakta tutanların da suçu değil midir? Ya da toplumu yoksulluğa boğarken kendileri hanlar hamamlar içinde yaşayanların suçu değil midir?

Hukuk ve adalet kavramları ne kadar yetersiz ve azsa toplumdaki her zengin, o kadar çok yoksul demektir. Gariptir gelir dağılımı en çok adaletli olan yerler dindarların az olduğu ülkelerdir. Ve tesadüf olmasa gerek yoksulluk oranının da düşük olduğu ülkeler budur. Ukrayna başçalanının evinin içindeki fotoğrafları görmüşsünüzdür İsa'nın altın çerçeveli resimleri vardı. Bu sahne Kabe'yi siyah nokta gibi bırakan dev otelleri getirdi aklıma. Sizce bir parallellik yok mu?

Sitelerde Paylaş

Adam ölmüşse, katili tahrik edecek en ufak unsuru yoksa, katil de ölmelidir. Peki bu hırsız neden hırsızdır? Cani olduğu için mi? Atıyorum banka kredileriyle boğuşuyorsa bu suç bankacılık sistemini ayakta tutanların da suçu değil midir? Ya da toplumu yoksulluğa boğarken kendileri hanlar hamamlar içinde yaşayanların suçu değil midir?

Hukuk ve adalet kavramları ne kadar yetersiz ve azsa toplumdaki her zengin, o kadar çok yoksul demektir. Gariptir gelir dağılımı en çok adaletli olan yerler dindarların az olduğu ülkelerdir. Ve tesadüf olmasa gerek yoksulluk oranının da düşük olduğu ülkeler budur. Ukrayna başçalanının evinin içindeki fotoğrafları görmüşsünüzdür İsa'nın altın çerçeveli resimleri vardı. Bu sahne Kabe'yi siyah nokta gibi bırakan dev otelleri getirdi aklıma. Sizce bir parallellik yok mu?

Bu konu derin ve uzun konu. Sömürgecilik tarihine bakmadan bugünü değerlendirmemelisin. 1960 lara kadar bile dünyada sömürge devletler vardı ve bunun sorumlusu şu an arkasına sığındığınız Batının kendisiydi.

Senin hassasiyetini cidden anlıyorum. Duyarlı olan bir insan adaletsizliğin karşısında olmalıdır. Aslında aynı şeyi farklı yollardan savunuyoruz Deschain. İslama karşı müthiş önyargılar içerisinde sana doğruları anlatmam olanaksız gibi. Ama tarafsız biriysen dünyadaki yoksulluğun kaynağının gelişmiş ülkeler olduğunu kabul edersin sanırım.

Ortadoğu şimdiki ilkel konumuna tesadüfen mi geldi? Suriye, İran,Irak, Filistin, Afganistan vs hepsi daha 50-80 yıl öncesine kadar sömürgeydi. Beyaz adam sömürdüğü topraklarda geriye enkaz bırakıp çekildi. Lütfen bizi ve o toprakları yargılarken bunları göz önüne al. İslamı benimsemeyebilirsin ama adil olman gerek hümanist isen.

Dediğim gibi konu çok uzun neresinden tutsak elimizde kalıyor.

Sitelerde Paylaş

Ben de şu videoyu paylaşayım. Aşağıda gözü bağlanan adam sizin babanız, abiniz olsa ve günlerdir aç olan ailesinin karnını doyurmak için hırsızlık yapmışsa islam, toplumu ve bu genç adamı düzeltmiş midir?

http://www.youtube.com/watch?v=_3hs6zgyb24

Bu insanlar da düzeltilemezmiydi?

Ayrıca bu işlemi gerçekleştirenlerden Allah hesabını soracak, verilen karar ne kadar adildi sorgulanacaklar.

Ama senin düşüncene göre yapanın yanına kar kalacak, çünkü hesap olmayacak..!

Sitelerde Paylaş

Aslında aynı şeyi farklı yollardan savunuyoruz Deschain. İslama karşı müthiş önyargılar içerisinde sana doğruları anlatmam olanaksız gibi. Ama tarafsız biriysen dünyadaki yoksulluğun kaynağının gelişmiş ülkeler olduğunu kabul edersin sanırım.

Dediğim gibi konu çok uzun neresinden tutsak elimizde kalıyor.

:) 9 yaşında cüz okuyan, 30 yıl oruç, namaz kaçırmayan, fıkıhı da iyi bilen bir müslümandım ben. İslama karşı önyargım yok. Daha çok yargı diyebiliriz. Kanıta, delile, araştırmaya, veri toplamaya ve sonuçları ölçmeye dayalı eylem. Fakat dindarken dinsizliğe karşı önyargım çoktu. Din için bir talihsizlik olmak üzere soru sormaya bayılırdım. En popüler 5 dini araştırmam kitaplarını döne döne okumam bundandı. İnanç sarmalındaki insan göremiyor yoksa şöyle bir cümleyi:

Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler. O, yıldırımlar gönderir de onlarla dilediğini çarpar. Onlar ise Allah hakkında mücadele ediyorlar. Hâlbuki O, azabı çok şiddetli olandır.(RAD-13)

Bir yaratıcının söylemeyeceği aşikar. Aynı maharetleri Zeus da yapıyor. Üzgünüm.

Aslında cevap basit. Emperyalizmin kurttuğu hayatları, toplumları uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Fakat başkasını suçlamayı bırakıp, suçu biraz kendimizde aramayalım mı? Suçlu batı ve kader Allah'tan deyip kesip atmak tembellik ve yalancı bir rahatlama değil mi?

Batının tahakkümü de burada başlıyor. Kendini sorgulama. Onlar bunu 500 yıl önce yaptığı için fersah fersah yukarıdalar. Biz bunu yapmadığımız için, islam buna engel olduğu için hastalandık ve mikropları suçlayıp, onlara lanet ederek bir sonuca ulaşacağımız sanıyoruz. Gerçek dünya böyle işlemiyor. Ayağa kalakacak, yanlışlarını kendine itiraf edecek ve onlardan arınacaksın ki, sana tanklarını ve kuklalarını sokamayacaklar.

Sitelerde Paylaş

:) 9 yaşında cüz okuyan, 30 yıl oruç, namaz kaçırmayan, fıkıhı da iyi bilen bir müslümandım ben. İslama karşı önyargım yok. Daha çok yargı diyebiliriz. Kanıta, delile, araştırmaya, veri toplamaya ve sonuçları ölçmeye dayalı eylem. Fakat dindarken dinsizliğe karşı önyargım çoktu. Din için bir talihsizlik olmak üzere soru sormaya bayılırdım. En popüler 5 dini araştırmam kitaplarını döne döne okumam bundandı. İnanç sarmalındaki insan göremiyor yoksa şöyle bir cümleyi:

Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. Melekler de O’nun korkusundan tespih ederler. O, yıldırımlar gönderir de onlarla dilediğini çarpar. Onlar ise Allah hakkında mücadele ediyorlar. Hâlbuki O, azabı çok şiddetli olandır.(RAD-13)

Bir yaratıcının söylemeyeceği aşikar. Aynı maharetleri Zeus da yapıyor. Üzgünüm.

Aslında cevap basit. Emperyalizmin kurttuğu hayatları, toplumları uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Fakat başkasını suçlamayı bırakıp, suçu biraz kendimizde aramayalım mı? Suçlu batı ve kader Allah'tan deyip kesip atmak tembellik ve yalancı bir rahatlama değil mi?

Batının tahakkümü de burada başlıyor. Kendini sorgulama. Onlar bunu 500 yıl önce yaptığı için fersah fersah yukarıdalar. Biz bunu yapmadığımız için, islam buna engel olduğu için hastalandık ve mikropları suçlayıp, onlara lanet ederek bir sonuca ulaşacağımız sanıyoruz. Gerçek dünya böyle işlemiyor. Ayağa kalakacak, yanlışlarını kendine itiraf edecek ve onlardan arınacaksın ki, sana tanklarını ve kuklalarını sokamayacaklar.

Dinden kopmana üzüldüm doğrusu. Bende tersi oldu.

İman mukallit olarak yaşanırsa sonuç bu olabiliyor maalesef.

Bu halinle ne kadar mutlusun huzurlusun bilemem ama birgün yanlış yaptığını anlayacaksın.

Bahsettiğin ayete gelince, Allah insanlarla insanların anlayacağı tarzda konuşmasının nesi yanlış. Herkesi bilim adamı, okumuş, alim vs sanarak büyük hataya düşmüş ve nefsinin kibrine yenilmiş olmayasın. Halk edebiyatına neden bu isim verilmiştir. Halkın anlayacağı ayetler sana basit gelebilir ama öyle ayetler var ki dereceye göre anlaşılabilir. Hurufu mukattaa gibi. Müteşabih ayetler gibi.

Kuran herkesin anlayabileceği bir kitap. Her seviyeden insan içinde kendine pay çıkarabiliyor. Halkı küçümseme lütfen. Halk için şimşek çakar ses çıkartır vs. Ama başkası için elektromanyetik izahı vardır vs.

Ateizmin beslendiği en büyük şey Kibirdir. Kendini çok akıllı zannedip "Bir Tanrı neden böyle yazsın ki" gibi düşüncelerle sadece hata etmiş olursun. Beynindeki tek bir nöronu bile sen kontrol edemezken bana akıldan bahsetme lütfen.

Sitelerde Paylaş

Kibir; tüm evrenin, içindeki her bir parçasının kendisi için hassas bir ayarda olduğunu düşünmektir. Evrende toz tanesi kadar bile büyüklüğü olmadığını bilen insan kibirli değil gerçekçidir.

Çevrenin nedeni olduğunu düşünmek kibirdir, sonucu olduğunu düşünmek gerçekçiliktir.

Ve kişinin; hiç kimsenin her şeyi bilmediğini söyleyip, anlayamadığı ve bilgisinin olmadığı bir konuda "bilmiyorum" cevabı verilmesi dürüstlüktür. Bilim her şeyi bilemez deyip, kesin doğruyu bildiğine kanaat getirmek önce kendini kandırmaktır.

Sitelerde Paylaş

Bilim sizi değil bizi haklı çıkarıyor ve çıkarmaya devam edecek. Evrende tesadüflerin yerinin olmadığını gösterecek ve bunu bizim elimizle değil de ateist bilim çevrelerinin eliyle yapacak.

Asıl kibir herşeyi bildiğini anladığını çözdüğünü zannetmektir. Tanrıdan daha akıllı olduğunu söylemek ve bunların Tanrı kelamı olmadığını iddia edebilmektir. Kibirlenecek konumda değilsiniz. Dediğim gibi tek bir nörondan bile sorumlu değilsiniz ve siz bilmeden önce de bunlar vardı bildikten sonra da var olacaklar. Tasarım ortada ama görmek isteyene.

Sitelerde Paylaş

Hakaret edip durma artık. Kaliteli ol biraz. İslamdan başka insanı insan yapan hiçbirşey bulamadım hayatım boyunca. Senin zırvaların bir anlam ifade etmiyor. Sen zevkine düşkün olduğun için "hurilerle alem yapmak" gibi saçmasapan nefsi şeylerle uğraşıyorsun.

Hurilerle alem yapmayı vaat eden taptığın put. Olayı anlaşılır biçimde anlatınca nasıl da saçmasapan olduğu açıkça görülüyor değil mi?

Forumdakilere de soralım bu soruyu,

ayrıca neresini beğenmedin? Cevabın mı yok yoksa?

Senin var mı?

Sitelerde Paylaş

Gelecek diye birşey yok "şu an" var. Geçmiş vardı yaşandı, bilgisi var kendisi yok. Şimdi yaşanıyor, hem kendisi hem bilgisi var. Geleceğin kendisi de bilgisi de yok.

Bilgi hazır ileri bir vakitte var olmuş değil ki onun bilgisi olsun. İradesi olmayan taş, toprak, kuş, gezegenler, ağaçlar vs. hepsi nedensellikten, Allah'ın dünyaya verdiği fizik yasasından ötürü kendilerine emrolunan işi yaparlar. Bugün insanın hiçbir müdahalede bulunmadığı canlıların neler yapacakları Allah nezdindedir. Çünkü zaten en başından Allah'ın emir verdiği işi emir verdiği süre içinde nedensellik ve yasalarla bağlı olarak yapmaktalar. Bunların iradeleri olmadığından emir dışına çıkamazlar. Ama insan nedensel değildir, özgür iradesiyle farklı seçimler yapabilir.

Dolayısıyla insanı insan yapan özgür iradesiyle tüm kainata hükmedebilme özelliğidir. Bu Allah tarafından insana verilmiş bir lütuftur.

Siz kalkıp gelecek kavramını bir nesneymiş gibi alıp Allah'ın bilgisine sunarsanız cevabı olmaz bunun. Bu "şey" kavramına verilen yanlış anlamdan kaynaklanıyor. Aynı sıkıntı geleneksel islam anlayışındada var. "Allah herşeyi bildiğine göre geleceği de bilir" gibi bir yanılgı. Kardeşim gelecek henüz bir "şey" olmuş değil ki bunu Allah'ın bilgisine sunuyorsun!

"Allah kendinden büyük bir varlık yaratmaya kadir midir?" sorusu gibi aynı. Nesne "Allah'tan büyük varlık" iken bu soru yanlıştır. Ya da hiç babasından dayak yemeyen birisine; "seni babandan başkası dövdü mü?" diye. Böyle bir sorunun nasıl cevabı olur? Nesneyi değiştirirsiniz değil mi?

Allah geleceği bilir mi demek sorunun hatasıdır. Gelecek henüz bir "şey" değilse olmayan birşey Allah'ın bilgisine sunulmaz.

Yaratıcı yukarda bahsettiğim, Allah'ın vermiş olduğu lütfun gereği varlığa hükmedebilme özelliği vermiştir. Tutarsızlık Allah'a ait değil, kendisini doğru yola koyamayan insana aittir. İmtihanın sebebi bize verilmiş olan bu özgür iradedir. İradesi olmayan canlıların imtihana tabi olmamasının sebebi bu.

Seni Cübbeli Ahmet Hoca'ya yönlendiriyorum, bak o da Kuran'a göre Allah'ı tarif ediyor, inandığınız Allah aynı değil dikkat edersen.

Bu konuda üzerinde durulması gereken en azından benim açımdan çok sayıda Allah tarifi yapılmasına sebep olan apaçık iddialı ama apaçık olmayan her inananın kafasına göre yorumladığı tek kendi kafasındaki İslam algısının doğru olduğu iddiasına sebep olan bir kitabın ilahi olamayacağı tablosu.

Elbet düşünenler için bunda ibretler vardır.

http://www.youtube.com/watch?v=rey89WHdvfo

tarihinde Huzursuz Yolcu tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Evrende tesadüflerin yerinin olmadığını gösterecek ve bunu bizim elimizle değil de ateist bilim çevrelerinin eliyle yapacak.

Bilim tesadüf diye bir şey olmadığını zaten sürekli kanıtlıyor. Bu durum allahın varlığına ise kanıt değildir. Tersine allahın olmadığına kanıttır. Bilim nedenselliği esas alır. Her olgunun nedenleri olduğu için, olguları yaratan nedenlerdir. Din ise bu düşünceyi esbabperestlik olarak tanımlar ve allahın reddi olarak görür zaten. Nedensellik tanrının olmadığının kanıtıdır. Dinde nedenler allahı gizleyen perdelerdir. Asıl tasarruf sahibi tanrıdır. O yüzden din nedenlerin etkisini reddeder.

Bu, "ateizm tesadüflere inanmaktır" düşüncesini nerden çıkarıyorsunuz. Ateizm nedenselliğe inanmaktır. Evet, garip bir şekilde ateizmi tesadüfçü temelde ele alan ateistler olabiliyor. Ama bu tüm ateistleri bağlamaz. Ben deterministim ve ateistim. Bu bende çelişki yaratmak şöyle dursun, tersine ateizmim ile tam bir uyum içinde. Ateizmini tesadüfçülüğe bağlayanları ise anlamıyorum. Tersine din tesadüfçüdür. Çünkü din, tanrı olmasaydı nedenlerin karmakarışık çalkalanan tesadüflerin elinde kalacağını savunur. Tanrıyı bu yoldan öngörür. Halbuki nedensellikte tesadüf yoktur. Tüm olgular neden sonuç bağıyla kesintisiz ilişkilidir. O yüzden tesadüfen hareket eden tek bir foton veya elektron bile yoktur.

Sitelerde Paylaş

Bu konu bu başlıkta da kendini ortaya koyuyor. Hızır bir nedendir. Onu yöneten ve çocuğu öldürmesini emreden allahtır. Yani gerçekte çocuğu öldüren allahtır. Hızır sadece tanrının güdümlediği, gerçekte etkisiz bir elemandır. Din bunu savunur.

Determinizm ise, bunu kabul etmez. Tanrı yoktur ve Hızırın çocuğu öldürmesinin nedenleri vardır. Bu nedenler <hızırın sorumluluğu altındadır ve öldürme olayından tamamen kendisi sorumludur. Tıpkı dinde hastalıkların, kazaların Azrailin perdesi, Azrailin de Allahın perdesi olması anlayışı olduğu gibi. Determinizm ise bizzat hastalık, cinayet gibi nedenlerin o canı aldığını söyler. Ölümün sorumlusu bu nedenlerdir. Arkalarındaki bir şeyin değil.

Sitelerde Paylaş

Hurilerle alem yapmayı vaat eden taptığın put. Olayı anlaşılır biçimde anlatınca nasıl da saçmasapan olduğu açıkça görülüyor değil mi?

Senin var mı?

Saçma olan o değil senin düşüncelerin. Olaylara nefsani yaklaşan sensin. Gözün sadece böyle konulara takılıyor her ne hikmetse.

Sitelerde Paylaş

Saçma olan o değil senin düşüncelerin. Olaylara nefsani yaklaşan sensin. Gözün sadece böyle konulara takılıyor her ne hikmetse.

Yani Allah'ın size memeleri yeni çıkmış huri vaat etmesi saçma değil de benim bunu dile getirmem mi saçma?

Sitelerde Paylaş

Yani Allah'ın size memeleri yeni çıkmış huri vaat etmesi saçma değil de benim bunu dile getirmem mi saçma?

Neden bunlara takılıp kaldığını hiç sorguladın mı? Aklın fikrin zevkte. Kendi sapıklığını görüyor olmalısın..

Vaat etmişse ne var bunda. Başka birşey mi vaat edecekti. Kuantumun şifrelerini mi vaat edecekti ya da başka bir bilinmezi.

Kuran her kesime hitap eder ve bunun içinde nefsi zayıf olan insanlar da var. Avam tabaka da var. Adama kuantum fiziğindenmi bahsedecekti..!

Sitelerde Paylaş

Bilim sizi değil bizi haklı çıkarıyor ve çıkarmaya devam edecek. Evrende tesadüflerin yerinin olmadığını gösterecek ve bunu bizim elimizle değil de ateist bilim çevrelerinin eliyle yapacak.

Evet, bilim kesinlikle Müslüman Kureyş tanrısını kanıtlıyor. Bunu bir ateist olarak İslami Bilim / Helal Bilim ve Allahın Varlığını İspatlıyorum başlıklarında ispatladım. Aw, korkarım kehanetin tuttu. :)

tarihinde Tasvir-i Efkar tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Neden bunlara takılıp kaldığını hiç sorguladın mı? Aklın fikrin zevkte. Kendi sapıklığını görüyor olmalısın..

Vaat etmişse ne var bunda. Başka birşey mi vaat edecekti. Kuantumun şifrelerini mi vaat edecekti ya da başka bir bilinmezi.

Kuran her kesime hitap eder ve bunun içinde nefsi zayıf olan insanlar da var. Avam tabaka da var. Adama kuantum fiziğindenmi bahsedecekti..!

Sen neden Muhammed memeleri yeni çıkmış huri vaat etmiş, hiç sorguladın mı? Senin gibi çıkarcıları peşine takmak için değil mi? Dünyada ganimet, öte tarafta memeleri yeni çıkmış huriler, çıkarcı araplar için bu yeterli olmuş.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...