Jump to content

Hızır'ın Çocuk Öldürmesi ve Musa'nın Buna Seyirci Kalması

Recommended Posts

• İleti 298
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

Yukarıda izah ettim.

Gönül hazır olmadıkça mana ortaya çıkmaz.

Çıkması da gerekmez.

Çünkü çıkması da güzel, çıkmaması da.

Gene izah üzerine yorumunuz olursa, sohbet imkanımız olur.

Doğrusu bir şey anlamdım

tarihinde güven tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Müslüman arkadaşlar bir ilaç almış gibi konuşuyorlar :)

dediklerinden bişe anlamak oldukça güç :)

Zaten ilaç almadan bir çocuğun katlini savunmak zor, onlar din ilacı alıyorlar, böylece her iğrençlik, her pislik normal geliyor.

Nesela insan sırf rüyasında gördü diye çocuğunu boğazlamaya kalkar mı? Normalde ürpererek kendine gelmesi lazım, ohh rüyaymış, ne berbat bir rüya diye rahatlaması lazım ama o insanın adı İbrahim olunca hemen gider çocuğunu boğazlamaya kalkar. Müslümanlar da böyle bir psikopatı göklere çıkarır.

Sitelerde Paylaş

Google akademik kaynaklara girin, arama çubuğuna "delüzyonal bozukluk" yazın. Sendromun tanımını ve belirtilerini önce bir okuyun, sonra delüzyonel bozukluk ifadesini "dindarlık" ile değiştirin ve dikkat çekici benzerliği görün. Meğer dindarlık değişik bir isimlendirmeyle çoktan psikiyatri literatürüne girmiş. :)

Sitelerde Paylaş

Ya arkadaşım bunu anlmamk için neden ısara ediyorsunuz

Belki siz beni anlamıyorsunuz, belki ben sizi.

Ben sizi dinliyorum ve yargılamıyorum.

Kötü söz de söylemiyorum.

Sizin söylemenize de kızmıyorum.

Bunun dışında bir ısrarım da yok.

Sitelerde Paylaş

Google akademik kaynaklara girin, arama çubuğuna "delüzyonal bozukluk" yazın. Sendromun tanımını ve belirtilerini önce bir okuyun, sonra delüzyonel bozukluk ifadesini "dindarlık" ile değiştirin ve dikkat çekici benzerliği görün. Meğer dindarlık değişik bir isimlendirmeyle çoktan psikiyatri literatürüne girmiş. :)

Bunlar sadece yargılama cümleleri.

Herkes herkese söyleyebilir ve uyar.

Gönül ister ki herkes fikrini söylesin.

Kötü söz ayrı düşmekten düşürmekten ibaret.

Sitelerde Paylaş

Bunlar sadece yargılama cümleleri.

Herkes herkese söyleyebilir ve uyar.

Gönül ister ki herkes fikrini söylesin.

Kötü söz ayrı düşmekten düşürmekten ibaret.

Bu lafı Allah'ına söylesen daha iyi olur, kendisine inanmadılar diye insanları sonsuza kadar yakacakmış.

Sitelerde Paylaş

ozkanates'in belirli bir standartı yok, standart olmayınca da her şey onun için aynı. Nereden öğrenmişse bir tekamül lafı öğrenmiş, her şeyi o kelime ile açıklıyor. Bu niye böyle? tekamül için. O niye öyle? tekamül için. Allah'ın neden kuyruğu yok? tekamül için. Böyle uzayıp gidiyor.

Sitelerde Paylaş

Hızırın çocuk cinayeti örneğinde savunulabilecek 2 seçenek vardır. Birincisi bu cinayeti allahın dilemesi ile gerçekleştirmiştir o halde:

Hızır allahın dilemesi ile cinayet işlemiştir ancak çocuk ilerde hitler olacaksa bile öldürülmemelidir. hitler olmasına sebep olacak etkenler değiştirilebilir böylece cocuk gelecekte hitler olamaz. Böyle bir müdahale çocuğu öldürmek ile yapılan müdahale ile aynı seviyededir dolayısı ile "allah direk müdahale etmez" diyenlerin önü kesilmiş olur. Ayrıca çocuğu öldürme sebebi olarak ana babasını saptırma ihtimalini göstermesi bu ihtimali devre dışı bırakmaktadır.

ikinci durumda ise:

Eğer burada allahın müdahalesi değilde hızırın kendi özgür iradesi ile verdiği bir karar söz konusu ise o halde hızır katildir. Bilerek ve isteyerek bir çocucuğu sırf ana babasını küfre düşürme ihtimali ile öldürmüştür ve ana babayı iman sınavından kurtarmıştır. Ana babayı sınavlarından kurtararak allahın sınavına müdahale etmiştir.

dahada fazla saçmalayamayacağım kusura bakmayın.

Özkanates bu durumda bize mecaz olarak başka ne anlatılmak isteniyor olabilir? Belki çocuk nefistir ve Musadan kendi nefsini öldürmesi isteniyordur falan gibi zorlama manalar çıkarabilir misiniz?

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...