Jump to content

Hızır'ın Çocuk Öldürmesi ve Musa'nın Buna Seyirci Kalması

Recommended Posts

Kırmızı Başlıklı Kız

Orman hayatın kendisidir. İçinde güzellik de barındırır, kötülük de. Kötülük bizi bulur. İyiymiş gibi gösterir. Kötü olduğunu farkedemezsek, kendimize ve sevdiklerimize zarar gelir. Biz ancak bu kötülüğün sonuçlarını gördüğümüzde yaşanan dehşeti anlarız. Önce şüphelenir soru sorarız. Sonra kötülük bize kendini tüm heybetiyle gösterir. İçimizdeki savaşçıyla; ki hikayede mecazi olarak avcıdır, bu kötülüğü kuyunun dibine gönderir hayatımızdan çıkarırız.

Jack ve Sihirli Fasulye sırığı

Jack para karşılığı hayal satın alır. Hayallerini ektiğinde bulutların üstündeki bir ülkeye ulaşır. Cennet gibidir. Buraların sahibi bir devdir. Dev doymak bilmeyen iştahı ve altın sevdasıyla yaşamaktadır. Kahramanımız (aslında biz) dev (yani tanrı) ile yüzleşir. Ve aslında cennetin olmadığını anlar. Devin kendisini, zekasını ve parasını yemeye çalıştığını görür. Gerçek dünyaya inişe geçer. Fasulyeyi kesmesi dev ile, yani tanrıyla aradaki bağı koparmasıdır. Dev düşer ölür ve Jack de hayallerle yaşamaktan vazgeçer.

Sonsuza kadar gider bu. Elinize bir yemek kitabı alın yemek tarifinden bile anlam çıkarırsınız.

Bir şeyin bize anlamlı gelmesi, o şeyin anlam taşıdığı anlamına gelmez. Hele kutsal olduğu anlamına hiç gelmez. Sadece çıldırmış bir yazarın halüsinasyonları, hezeyanlarıdır. Kurgudur.

Biz varsak anlam vardır, biz varsak neden vardır. Nedeni ve anlamı yaratan, uyduran biziz.

Şu koskoca evrende dünya şu an toza dönse kainatın işleyişi bozulmaz. Sadece güneş sistemine anlam yükleyen birileri kalmaz ortada. Güneş hayatına devam eder. Anlamsızca.

Herşeye mecaz demek yeni moda din akımı. Makul. Zira dinler evrim geçirerek hayatta kalmıştır. Gitgide bilimsel motiflere tutunmaya çalışarak ve metinlerine mistik havalar katarak inatla hayatımıza yön verme iddiasına devam eder. Tehlikelidir. Çünkü olmayan bir şey sunar insana: Anlam.

tarihinde Deschain tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş
  • İleti 298
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ozkanates

Ben şu arakadaşa cevp vermiyorum şayet aklı başında bir şey yazarsa cevap hakı doğrasa yazarım. cevap vereceyi yarde başlıyor tekamül evren ayna neye bakarsan onu görüsün gibi v.s cevap verdiyini sanıyor.senin takamülüne karşılık. bende tahamül ya sabır diyorum.

Kardeşim, soruna cevap vermediysem, anlamamışımdır.

Tahamülün için teşekkür ederim.

Sitelerde Paylaş

Şu koskoca evrende dünya şu an toza dönse kainatın işleyişi bozulmaz. Sadece güneş sistemine anlam yükleyen birileri kalmaz ortada. Güneş hayatına devam eder. Anlamsızca.

ateistler iyice kafayı üşüttü arkadaş.. artık herşeye anlamsız ve boş bakmaya başladılar.. herşey tesadüf oyuncağı.. insan aptal değersiz bir evrim ürünü.. ne kadar karamsar ve insanı aşağılayıcı bakış açıları,, demek insan istikametten çıkınca böyle oluyor.. Allah bizi muhafaza etsin amin:):)

Sitelerde Paylaş

Evet, Tanrı da başka bir yanılsama.

Yanılsamaları yaratan bir yaratıcı güç var.

"O"nun ne olduğunu bilmiyor,

"Bilinmezin bilinmezi" diyip o halde bırakıyoruz.

rüyanın rüyasını görüyor ozaman tanrı....onun da tanrısı var...ve o da rüya görüyor... onun tanrısnın tanrısının diye sonsuza gitek gene hepsi rüya görüyor.....

sonuca varamıyoruz ?.......

Sitelerde Paylaş

3 kesim, anlaşılırlık için örnek.

7 milyar insan ve 7 milyar Musa öyküsü var.

Bazısının bazısına benzer görünmesi, benzer kelimeler kullanmaktan.

Gönüle indin mi, hiçbirinin diğeriyle alakası olmaz.

Bu yüzden, 7 milyar Kuran ve yazar var.

Herkes baktığını görüyor.

Ben özgürlüklere baktığımdan, Kuran'da özgürlükten başka birşey görmüyorum.

Yazarı insan, Tanrı veya uzaylı olsun, benim gördüğüm hep aynı özgürlük.

Geleneksel görüşten kardeşlerim uyulacak bir Tanrı,

Ateist kardeşlerim isyan edilecek bir Tanrı görüyor.

Herkesin gördüğü sadece kendisi.

Bende müslümanken kurandaki özgürlüklere bakıyordum ve özgürlükten başka bir şey görmüyordum.

Şimdi ise çelişki ve saçmalıklara bakıyorum ve sadece bunları görüyorum.

Şimdi ben geriye doğru mu tekamül ettim? Tekamül ettiğim yön nedir? Neden ben sevginin az olduğu hale doğru tekamül ediyorum?

Ayrıca hepimiz hepsini deneyimleyeceksek ben müslümanlık ve ateizmi deneyimledim ancak müslüman olarak hiç sapmadan ölen bir kişi ateizmi ne zaman deneyimledi? Doğduğunda ateistti deme :D

Sitelerde Paylaş

O zaman Allah belirli bir planı uygulamaya koyan bir makinedir, irade ortaya koyamaz, seçim yapamaz, karar veremez. Hani fabrikalarda belirli bir ürünü üreten robotlar var ya, aynı onlar gibi.

bir şeyi bilmek ayrıdır, iradeyle değiştirmek ayrıdır.. Allahın bilmezi ilim cinsindendir irade cinsinden değil.. bir misal vereyim, şimdi senin cebinde 10 lira olduğunu biliyorum.. senin cebinde olduğu için mi biliyorum yoksa ben bildiğim için mi senin cebinde 10 lira var.. cevap senin cebinde 10 lira olduğu için ben biliyorum.. peki benim bilmem senin cebindeki 10 lirayı değiştirirmi yani irade olmadan senin cebine eksta 10 lira koymadan.. cevap hayır senin bilmen benim cebimdeki 10 lirayı değiştirmez..

ilkokul çocuklarına din dersi anlatıyoruz ne yapalım..:):)

Sitelerde Paylaş

Ateist kardeşlerim isyan edilecek bir Tanrı görüyor.

Yanlış, biz sadece arapların uydurduğu bir tanrı görüyoruz, sense onu var sanıyorsun.

özgür iraden olmazsa böyle konuşamazdın var ki konuşabiliyorsun.. Allah kainatta tasarruf halindedir.. olumlu yönde tasarrufunu kullanıyor ama olumsuz yönde kullanmıyor.. mesela senin gibi birine örneğin Allah merhamet etmez, sen bir kişiyi öldürmeye niyetlendin, gittin o kişiyi buldun öldürdün ceza aldın hapse girdin kendin ettin kendin buldun.. Allahın sevdiği bir kul birini öldürmeye niyetlendi, gitti adam orda değil öldürmek istiyordu öldüremedi.. Allah burda o kişiye acıdı onu katil yapmadı ama senin gibi birisi acımayı hakketmiyorki..

Hayattan bakınca belli bir irade görürsün ama Kuran'dan bakınca irade falan yoktur, Allah istediğini saptırır, istediğini de doğru yola iletir. Sen bir ateist gibi düşünüp yorum yapıyorsun.

Sitelerde Paylaş

ateistler iyice kafayı üşüttü arkadaş.. artık herşeye anlamsız ve boş bakmaya başladılar.. herşey tesadüf oyuncağı.. insan aptal değersiz bir evrim ürünü.. ne kadar karamsar ve insanı aşağılayıcı bakış açıları,, demek insan istikametten çıkınca böyle oluyor.. Allah bizi muhafaza etsin amin:) :)

Aşağılayıcı mı? Dürüst bence. Evrende ne kadar yer kaplıyorsun? Ne kadar önemlisin? Ölçeğin nedir?

Dindar: Şu işleyişe düzene bak. Hepsi bizim için. Dünyaya bak. Düzen içinde. Her şey bize göre

Dinsiz: Ne kadar şanslıyız ki, burada olup kainatı gözleyip, anlayabiliyoruz, anlamlandırabiliyoruz. Milyarlarca yıllık bir birikimin sonucuyuz. Biz herşeye göreyiz.

Hangisi kibirli? Hangisi anlamlı?

Sitelerde Paylaş

bir şeyi bilmek ayrıdır, iradeyle değiştirmek ayrıdır.. Allahın bilmezi ilim cinsindendir irade cinsinden değil.. bir misal vereyim, şimdi senin cebinde 10 lira olduğunu biliyorum.. senin cebinde olduğu için mi biliyorum yoksa ben bildiğim için mi senin cebinde 10 lira var.. cevap senin cebinde 10 lira olduğu için ben biliyorum.. peki benim bilmem senin cebindeki 10 lirayı değiştirirmi yani irade olmadan senin cebine eksta 10 lira koymadan.. cevap hayır senin bilmen benim cebimdeki 10 lirayı değiştirmez..

ilkokul çocuklarına din dersi anlatıyoruz ne yapalım.. :) :)

kadını cariye yapan dinmidir ? kadın kendimi cariye olmuştur ?

kocasının olması durumunu deiştirirmi cariyenin ? deiştirmez mi ?

şimdi sen diyelimki müslman değilsin.....savaşta da esir düştünüz karınla.....senin karının müslüman olmaması mı onu cariye yapar ? senin müslüman olmaman mı ? yada ikiside mi ? bu cariyeliği meşru kılar mı ? yoksa dinin mi meşru kılar ?

meşrulaştıran durum karının cariye olduğu gerçeğimidir ?

yoksa karını cariye yapan dinin gerçeğimidir ?

Sitelerde Paylaş

Senin saçmalamakta bir sınırın var mı?

Diyelim sen hakimsin, önüne bir sapığın tecavüz edip öldürdüğü bir çocuğun davası gelmiş, sen de ortada çocuk mu var ki ölsün deyip sapığı beraat ettiriyorsun. Bu kafayla ortada Allah mı var ki ona ulaşmaya çalışalım dememen şaşırtıcı.

Rüyadayken rüyanın kanunlarına tabiyiz.

Çokluktayken çokluğun, teklikteyken tekliğin,

Hangi tekamül kademesindeysek onun kanunlarına.

Mistik metinler, her alemi birlikte içerir, birlikte seslenir.

"Kur'an âlemler için bir öğütten başka şey değildir." Kelam 52

Sitelerde Paylaş

Devamı da şöyle. Allah bizi cennete koyacak, ne istersek verecek yani Allah artık bizim hizmetçimiz olacak, bu sonsuza kadar böyle devam edecek.

Penisimiz hiç eğilmeyecek, hep dimdik hep erekt halinde olacak. Tazmanya canavarı gibi bakire kovalayacağız. :D

Bu mu hayatın anlam ve amacı? :)

JrSq51w.jpg

Sitelerde Paylaş

Penisimiz hiç eğilmeyecek, hep dimdik hep erekt halinde olacak. Tazmanya canavarı gibi bakire kovalayacağız. :D

Bu mu hayatın anlam ve amacı? :)

JrSq51w.jpg

seviye meselesi.. insan söz bulamayınca, ne yapsın kendini böyle ifade ediyor.. iyiki bir terbiye almışımda böylelerine karşılık vermiyorum:)

Sitelerde Paylaş

Devamı da şöyle. Allah bizi cennete koyacak, ne istersek verecek yani Allah artık bizim hizmetçimiz olacak, bu sonsuza kadar böyle devam edecek.

Tabii ki 400 milyar galaksi 10 (yanına 88 sıfır) yıldız, 30 milyar ışık yılı büyüklüğünde ve sürekli büyüyen içinde trilyonlarca yaşam barındıran gezegen olma ihtimali taşıyan evren sadece bizim için. Orta büyüklükte bir galaksinin sıradan bir yıldızının çevresinde dönen ufak bir gezegenin üzerindeki kımıl kımıl organizma sürüsü sadece bizim için. Öldükten sonrası da sadece bizim için.

Ateistler çok kibirli ve hayata boş bakıyorlar. Her şey bizim için bu kadar basit ve sıradan. Anlamı kendileri katıyorlarmuş. Peh! Hepsi kibirli onların çünkü gerçeği bir tek dindarlar biliyor. Düşün tanrı yaratıyor bu kadar şeyi, sırf bizim için. 9 milyar yıl bekliyor dünyayı yaratıyor, sonra organizmları yaratıyor. Evrim olmadığına göre sürekli dünyaya inip yeni türler yaratıp duruyor. 4,5 milyar yıl daha bekliyor, insanı yaratıyor. Bi 200.000 yıl daha bekliyor, sonra kutsal kitap gönderip, onlara ne yiyeceğini, kiminle sevişeceğini (en azından elçisi için) anlatıyor. Ve kurallarına uymazsak yakacağını söylüyor.

Mantıklı.

Sitelerde Paylaş

tasviri efkarın fotosuna bak arkadaş kendine, insancıl diyen, dinin insancıl olmayan yönlerini anlatan insanların seçtiği fotoya bak yüzü kanlar içinde olan bir serseri adam,, demekki kendinde birşeyler buluyorsun.. rol model, olmak istediğin kişi, ruh halini anlatıyor..

Sitelerde Paylaş

ilkokul çocuklarına din dersi anlatıyoruz ne yapalım.. :) :)

kadını cariye yapan dinmidir ? kadın kendimi cariye olmuştur ?

kocasının olması durumunu deiştirirmi cariyenin ? deiştirmez mi ?

şimdi sen diyelimki müslman değilsin.....savaşta da esir düştünüz karınla.....senin karının müslüman olmaması mı onu cariye yapar ? senin müslüman olmaman mı ? yada ikiside mi ? bu cariyeliği meşru kılar mı ? yoksa dinin mi meşru kılar ?

meşrulaştıran durum karının cariye olduğu gerçeğimidir ?

yoksa karını cariye yapan dinin gerçeğimidir ?

cevap alamadım da ?

Sitelerde Paylaş

Tabii ki 400 milyar galaksi 10 (yanına 88 sıfır) yıldız, 30 milyar ışık yılı büyüklüğünde ve sürekli büyüyen içinde trilyonlarca yaşam barındıran gezegen olma ihtimali taşıyan evren sadece bizim için.

400 milyar galaksi hepsi bizim için değil, kim onu söylüyor.. kainatta sadece sen yoksun ki,, rahaniler var, melaikeler var, Allahın kudretini izliyorlar,, (inanan insanlar için tabi).. Allah bütün programını senin zevkine ve nefsi arzularına göre dizayn edecek değil

Sitelerde Paylaş

400 milyar galaksi hepsi bizim için değil, kim onu söylüyor.. kainatta sadece sen yoksun ki,, rahaniler var, melaikeler var, Allahın kudretini izliyorlar,, (inanan insanlar için tabi).. Allah bütün programını senin zevkine ve nefsi arzularına göre dizayn edecek değil

CASİYE 13: Ve sehhare leküm mâ fiyssemâvâti ve mâ fiyl'ardı cemiy'an minh, inne fiy zâlike leâyâtin likavmin yetefekkerûn.

O'dur ki , O yüce Allah'tır ki bütün göklerde ve bütün arzlarda (hayat olan âlemlerde yarattığı) her şeyi katından sizlerin (insanların) emrine musahhar kıldı. Muhakkak ki bunda düşünen bir kavim için âyetler vardır.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...