Jump to content

Ay'dan da dünyanın sadece bir yüzü mü görünür?

Recommended Posts

Dünyadan Ay'ın sadece bir yüzünün göründüğünü biliyoruz. Bunun nedeni dünya ve ay'ın dönüş hızlarının aynı olması.

Peki ay yüzeyinden dünyaya bakıyor olsaydık, dünyanın da sadece bir yüzünü mü görecektik?

Eğer öyleyse hangi kıta/kıtalar ya da okyanus/okyanuslar?

Dünyanın atmosferinin olmadığını varsayın.

Sevgiler..

Sitelerde Paylaş
  • İleti 61
  • Created
  • Son yanıt

Top Posters In This Topic

ayın ufuk duzlemine gore gün icinde en yuksek tepe nokta acisinin, bir ay yili icinde alabileceği maksimum ve minimum aci değerleri nelerdir?bu değerler bir ay yili icinde kac kez tekrarlanir ve bu degerler her ay yilinda değişir mi?

Sitelerde Paylaş

ayın ufuk duzlemine gore gün icinde en yuksek tepe nokta acisinin, bir ay yili icinde alabileceği maksimum ve minimum aci değerleri nelerdir?bu değerler bir ay yili icinde kac kez tekrarlanir ve bu degerler her ay yilinda değişir mi?

Bu bilgi bize ne için gerekli? Bu değerlerin değişip tekrarlaması çok mu önemli?Ayın yalnız bir yüzünün dünyaya dönüyor olması çok önemli bir astronomik gözlemdir. Bu soru neden önemli?
Sitelerde Paylaş

Tamamen yanlış :D

ayın aynı yüzünü görme sebebimiz ayın dünya etrafındaki dönüş süresi ile kendi etrafındaki dönüş süresinin aynı olması. aydan bakan bir kişi dünyanın her tarafını gün içinde görecektir.

Ayın dünyadan görünmeyen yüzünden dünyayı görmek mümkün değildir.

Ayın yalnız bir yüzünün dünyaya bakmasının nedeni nedir? Yani yukardaki açıklamanın nedeni nedir?

Sitelerde Paylaş

Ayın yalnız bir yüzünün dünyaya bakmasının nedeni nedir? Yani yukardaki açıklamanın nedeni nedir?

elbette dünyadan görünmeyen taraftaysanız sadece uzayı görürsünüz. Açıklamamın nedenini bilmiyorum açıkçası. Yani nasıl olarak dünya etrafındaki dönüş süresi tam tamına kendi ekseni etrafındaki dönüş süresine eşit oluyor bilmiyorum. arada 1km/saat hız farkı olsa ayın görünen yüzü devamlı değişirdi. Yoksa ayın ağırlık merkezi tam merkezinde değilde bize bakan tarafına mı daha yakın nedir bilmiyorum :D

Sitelerde Paylaş

elbette dünyadan görünmeyen taraftaysanız sadece uzayı görürsünüz. Açıklamamın nedenini bilmiyorum açıkçası. Yani nasıl olarak dünya etrafındaki dönüş süresi tam tamına kendi ekseni etrafındaki dönüş süresine eşit oluyor bilmiyorum. arada 1km/saat hız farkı olsa ayın görünen yüzü devamlı değişirdi. Yoksa ayın ağırlık merkezi tam merkezinde değilde bize bakan tarafına mı daha yakın nedir bilmiyorum :D

Peki ben size, bir istisnası ile, güneş sistemindeki gezegenlerin hepsinin aylarının, dünyanın ayı gibi davrandığını söylesem ne dersiniz?

Sitelerde Paylaş

Gezegenlerin gravitational friction (tidal friction) denen ilginç bir etkisi vardır.

Ayları üzerinde onların kendi etrafında dönmelerini yavaşlatan bir davranıştır bu.

Gezegen onları tutar ve dönmelerini yavaşlatır.

Zamanla aylar yavaşlarlar ve gezegen ile senkronize hareketler yapmaya başlarlar.

Satürn'ün gezegeni hiperion buna uymaz. Nedeni yakınında bulunan diğer aylardan dolayı, rastgele dönüp durması ve satürünün etkisine girememesidir.

Ayın da dünyanın kendi etrafında dönmesini yavaşlatan bir etkisi vardır.

Ayın çekim kuvveti yüzünden dünyanın kendi etrafında dönmesi her yüzyılda birkaç milisaniye uzamaktadır.

Sitelerde Paylaş

tidal locking diye bir mekanizma vardı. Hatırladığım kadarıyla, ayın arka yüzüyle, ön yüzünün dünyaya olan uzaklık farkından doğan kütleçekim farkı sebebiyle oluyordu.

tarihinde nemesis_ tarafından düzenlendi
Sitelerde Paylaş

Bu bilgi bize ne için gerekli? Bu değerlerin değişip tekrarlaması çok mu önemli?Ayın yalnız bir yüzünün dünyaya dönüyor olması çok önemli bir astronomik gözlemdir. Bu soru neden önemli?

Ay kendi etrafinda donmesi disinda ay dunya ekvatoru duzlemine gore kuzey ve guneye belli bir acida sapma yapiyor.

Bu aci degerleri lazim.ay bazi gunler guney ufkuna yakin giderken bazi gunler kuzey ufkuna yakin gidiyor.

Bu sapmalara ragmen ay gene ayni yuzunu gosteriyor.ufak ay sallantiları oluyormus sadece.

Sitelerde Paylaş

en absürd soruyu ben sorayım o zaman

gezegenler neden döner ? dönmeye iten sebep nedir ? dönmeseler evren olmaz mıydı nasıl olurdu ?

bilimsel bilgim olmamakla beraber düşündüğümde dönüşün sebebinin çekim kuvveti olduğu aşikar duruyor. çekim kuvveti ile birbirine yapışan parçalar daha büyük çekim uyguluyorlar ve yanlarından geçmeye çalışan diğer parçaları çekim kuvvetleri ile kendilerine çekiyorlar, diğer parçalarında kendilerine ait bir başlangıç hızları olduğu için bu dengeye girebilecek hızda olanlar (yani çekim kuvvetini yenip çıkacak hıza sahip olmayanlar) bir dönüş hareketi oluştururlar. Bu dönüşte 2 kuvvet vardır 1.si dışa doğru merkezkaç kuvveti 2.si ise birbirlerini çekim kuvveti.

1. durumda cismin hızı çekim kuvvetini yener ancak çekimin etkisi ile yönünü değiştirerek büyük cisimden uzaklaşır

2. durumda cismin hızı çekim kuvvetini tam dengeleyecek haldedir ve ay gibi yörüngede döner.

3.durumda cismin hızı çekim kuvvetinin etkisini yenemeyecek kadar kücüktür ve birkaç tur sonunda ana kütleye eklenir ve bu kütlede bir dönme momenti yaratır.

Sitelerde Paylaş

bilimsel bilgim olmamakla beraber düşündüğümde dönüşün sebebinin çekim kuvveti olduğu aşikar duruyor. çekim kuvveti ile birbirine yapışan parçalar daha büyük çekim uyguluyorlar ve yanlarından geçmeye çalışan diğer parçaları çekim kuvvetleri ile kendilerine çekiyorlar, diğer parçalarında kendilerine ait bir başlangıç hızları olduğu için bu dengeye girebilecek hızda olanlar (yani çekim kuvvetini yenip çıkacak hıza sahip olmayanlar) bir dönüş hareketi oluştururlar. Bu dönüşte 2 kuvvet vardır 1.si dışa doğru merkezkaç kuvveti 2.si ise birbirlerini çekim kuvveti.

1. durumda cismin hızı çekim kuvvetini yener ancak çekimin etkisi ile yönünü değiştirerek büyük cisimden uzaklaşır

2. durumda cismin hızı çekim kuvvetini tam dengeleyecek haldedir ve ay gibi yörüngede döner.

3.durumda cismin hızı çekim kuvvetinin etkisini yenemeyecek kadar kücüktür ve birkaç tur sonunda ana kütleye eklenir ve bu kütlede bir dönme momenti yaratır.

yamulmuyorsam einstein bu konuda evreni bir çarşafa benzetmiş ve büyük gezegenlerin kütle ağırlıklarından dolayı bir nevi çukur oluşturduğunu,küçük gezegenlerin,uydularında bu farazi çukur etrafında döndüğünü söylemişti

yada ben ciddi ciddi karıştırıyorum,yamuluyorsam düzeltin

Sitelerde Paylaş

yamulmuyorsam einstein bu konuda evreni bir çarşafa benzetmiş ve büyük gezegenlerin kütle ağırlıklarından dolayı bir nevi çukur oluşturduğunu,küçük gezegenlerin,uydularında bu farazi çukur etrafında döndüğünü söylemişti

yada ben ciddi ciddi karıştırıyorum,yamuluyorsam düzeltin

Bu anlamakta zorlananlar için kurduğu bir analoji. Evet benzetebilirsiniz.

Uzay-zamanı yani analojideki çarşafı büken kütleden ziyade enerjidir. Çünkü uzayı-zamanı sadece kütle bükmez, aynı zamanda cismin sürati de büker.

Ancak konunun, Einstein'ın izafiyetiyle pek bir alakası yok. Newtonun kütleçekimini de düşünebilirsiniz. Gezegenler dönüyor, çünkü durdurucu bir etken yok. Dünyada herhangi bir şeyi döndürdüğünüz zaman, eninde sonunda durur çünkü havanın uyguladığı bir sürtünme vardır. Ancak evrende, gezegenlere karşı böyle bir etki yok. Bu yüzden hareketleri sönümlü değil.

Sitelerde Paylaş
  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

Kitap

Yazar Ateistforum'un kurucularındandır. Kitabı edinme seçenekleri için: Kitabı edinme seçenekleri

Ateizmi Anlamak
Aydın Türk
Propaganda Yayınları; / Araştırma
ISBN: 978-0-9879366-7-7

• Yeni Oluştur...